arme immmmn Leening met Loten 5 o/o S922 siBt-einis H@f gevaar d@r Okssen Spasrtffegiwp én Fraakrljjl isfspfg Apothekers (Me Brand te Geesgnes DoodeSijk Trafisaisgglik te iegrafaifs vaa M.Sesehaae! Arme kieltje! Oost-Vlaainsclie Boerlnoendag van de Oorlogsschade Uitgegeven aan fs*a2147.5© pas® Ti iel fatósMaalsefeppi! "lm Xiil «trijd van drie maanden, het princiep vap Jiet 13e]g?jieli voorkeurrecht deed ze ge vier en, jkNu .staan de Belgen alleen. Dit ver schil tocMfit $en niaat.staf, van.den afge- Jogden weg eiT yan liet verloren terrein. Des te slechter voor Europa, des te slechter voor Frankrijk. De Rcpublique Fraa^aise Le Matin J,a Victoir§ L'Eclair enz., enz., uïukkeü zich ïïagenoeg in de zelfde bewoordingen uit. Marcel Hutin "doet. in de Echo de Paris opmerken dat MM. Poincaré en Barthon de gelegenheid hebben den tekst -van liet memorandum te bestudeeren. Dit memorandum werd alleen teii titel ,van inlichting aan de Russen overge maakt. De regeeringen van Brussel en Parijs zijn in rechtstreekse!) e verbinding. Frankrijk zal, wat er ook gebeure, de Belgische stelling verdedigen. EEN FRANSCHE MINISTERRAAD Woensdag middag vergaderden de Fransche ministers bij M. Poincaré, ka binetsoverste. M. Raymond Poincaré wenschte Al. Barthon geluk over het gezag waarmede hij te Genua de Fransche belangen ver dedigde. Daarna werd kennis genomen der in lichtingen uit Genua en Brussel toeg komen. Na onderzoek besloot de Fransche re geering eenparig dat Frankrijk zich yan Belgie niet scheiden zal. M. Barthou vertrekt Vrijdag terug naar Genua. OOK DE TIMES KEURT BELGIE GOED In dc Times lezen wij Iemand had eindelijk den moed op het glibberig pad der toegevingen aan het communisme te blijven staan. De tijd komt misschien dat de hou ding van Belgie in dezo kwestie overeen komt met die in 1914 tegenover de Duit- schers genomen. J)E BOLSJEWIKI ZOUDEN DE CON FERENTIE WILLEN SCHORSEN VOOR EEN HALF JAAR OF ZELFS LANGER Londen, 3 Mei. Volgens den cor respondent van de Times te Genua, verwacht men, dat de bolsjewiki zullen voorstellen, de Conferentie te schorsen poor een half jaar of zelfs voor langer. VIER DOODEN Dinsdag is er op het front van harige Tnarck een vreeselijk voorval gebeurd Zekere Pattin, rond de dertig jaren oud, wonende bij zijn broeder, gehucht For tuin, gelegen tussehen Zonpebeko en Langemarck, ging sedert eenigen tijd «ageliiks het front af, op zoek achter ko per. Hij roemde er zelfs op de kunst te hebben do koppen der obussen af te draaien zonder gevaar. Dinsdag middag hoorden de metsers, aan den ophouw «ener woning werkende, op het gehucht fet-Julien, eenen doffen slag. Een onge luk vermoedende, gingen zij na het noenmaal op zoek. Gekomen niet verre van het gehucht St-Sebastopol, vonden zij te midden het veld het ijselijk ver minkt lijk van eenen persoon." Armen en beenen waren afgerukt, de kleederen aan flarden gescheurd, den buik opengereten en de ingewanden puilden uil de afgrij selijke wonden. Het bloed en de hersens waren in het ronde gespat en het hoofd yscltjk verminkt. De gendarmen van Langemarck werden verwittigd en kwa men aanstonds ter plaats. Zij stelden een onderzoek in. Al de gedeelten van het lijk werden verzameld in eenen zak en naar het gemeentehuis overgebracht al waar het door den broeder vtVi bovengc- inelden Pattin he -Eend werd. Te Deurle werd de 14-jarige zoon van landbouwer Bekaert door het ont ploffen van een granaat gedood en te Orhyvelde twee knaapjes van ongeveer 10 jaar oud. AVanneer zal deze droeve reeks leun nen gesloten worden?? VRIJ BEWERKT NAAR HET ENGELSCH 40° Vervolg. To°n daarom de policieagenten, stomme werktuigen van hoogere bevelen, hem nader den, en met ijzeren handen en armen zijnen persoon weder in ontvanst namen, verweerde hij zich zoo hevig, dat het tijd en moeite kostte, hem uit de zaal en den trap af te brengen. De geneesheer voor krankzinnigen, wien het voorval er om te doen was nieuwe patien- 3e krijgen, die aanbrachten, had reeds dik wijls de dierentemmers nagebootst, die met sen doordringenden blik de woede van leeu wen en tijgers doen bedaren hij schoot eenen scherpen blik van achter zijnen bril op Jack en geloofde dat hij hem misschien zou laten beheersohen als het redeloos dier. Jack lachte hard op. Goloofil gij, gek, dat gij mij doorboren kunt krijschte hij. Ik zal u de vensters inslaan, dan kan het daglicht beter in uwe onnoozele oog8n dringen En hierop gaf lig den geneesheer eenen zoo freeselijken slag op het gebrilde oog, dat de glassplinters in het rond vlogen en Smiles bedwelmd achterover tuimelde, liij hield de band op het beschadigde, opzwellende oog Een ernstige spoorwegramp heeft zich Dinsdag avond, rond 17 u. 30, te Rilly- Semiiy-Ste-Irénée, tussehen Hirson en Bar-le-Dlie, voorgedaan De trein die om 14 u. 05 uit Hirson vertrekt om te Bar-le-Duc om 20 u. 29 aan te komen, maneuvi eerde in de statie vairRilly, wanneer hij door een snelbol- lênuéii goederentrein aangereden werd. De botsing was zoo geweldig dat vier wagons van den reizigerstrein ineenge- drukt en dat de locomotief en 12 andere wagons van denzelfden trein uit het spoor geworpen werden. De statiebedienden en talrijke vrijwil ligere snelden onmiddellijk de talrijke slachtoffers ter hulp, die ijzingwekken de angstkreten uitstieten. Met de grootste moeite gelukte men er in een twintigtal gekwetsten uit het puin op te halen en naar het gasthuis van Vouziere over te brengen. - Men ontdekte tot nu toe vijf dooden, twee mannen, een vrouw en een kind, wier lichamen zoo ijselijk verminkt wa ren dat men ze nog niet kunnen her kennen heeft. De versperring op het spoor is zoo groot dat men de hulp heeft moeten in roepen van het personeel van Amagne en dat men de groote. kraan van Mohon moest ontbieden. De Pëtifc Parisien haalt volgende akelige bijzonderheid aan Een wagon bevattende talrijke lijk kisten van op het front ontgraven solda ten werd teenemaal verbrijzeld. Het treinverkeer kon om 8 uur een zijspoor hernomen worden. Ecnc slimme aftruggelarij is door een stoutmoedigen schelm uitgevonden. De kerel komt in de apotheken om doozen met aspirienkapsuuls te verkoopeu aan buitengewoon lagen prijs. Het staal dat hij toont is van allerbeste hoedanigheid. De schelm is "lad van tong en heeft een deftig uiterlijk; sommige apothekers la ten zich beet nemen en aanvaarden eene levering. Eene dame der gemeente die gewel dige hoofdpijn had, kwam in eenë apo theek der Krijgslaan, te Elsene, en kocht een der dongjes, door den onbekende aan den apotheker verlapt. Wat later kwam de dame terug en verklaarde dat het pro- dukt niet oplosbaar was. De apotheker onderzocht de kapsuuls en bevond dat deze in plaats van aspcrien, eenvoudig kleine rondjes hout bevatten. Al de doosjes die hij van den onbekende ge kocht had waren van dcnzelfden inhoud De politie werd onmiddellijk verwittigd, en zoekt, den bedrieger, die veel slachtof fers gemaakt heeft, ieverig op. Gister nacht is een groote brand uit gebarsten in de fosfaatfabriek Mortiau te Cuesmes. Het vuur begon te woeden in de ma- chiencnzaal en liep van daar naar al de deelen van het gebouw over en deze wer den geheel vernield met de koopwaren en machienen. Hulp brengen was uiterst moeilijk want de fabriek ligt in eene zeer afgele gen streek. Alles werd vernield. De schade beloopt op 3 tot 400,000 fr en was niet door verzekering gedekt. Be oorzaak is niet gekend. Het parket is ter plaatse een onderzoek gaan doeh. De genaamde V., 67 jaar. wonend Ty. rolstraat, had Dinsdag avond plaats ge nomen op het platform van een tram. Op den Watcrlooschen steenweg, viel dé man door een plolsen schok van den tram en werd den schedel gekloven. Men. heeft hem in bedenkelijkcn toestand naar het gasthuis gevoerd. en smart de tanden op beet van woede elkander Het dwangbuis schreeuwde hij half steu nend, half knarsetandend. Binnen weinige minuten was J;:ck vastgebonden en buiten staat van tegenweer maar de goed toege- brachte slag had hem in eene Iriomfeerende stemming gebracht, en hij brulde een krijgs lied, toen de vigelanle de binuenplaats van het polioieburcel verliet. HE W11AAK VAN HEN GENEESHEES Na eenen moeielijken tocht van rerachei. dene uren Ideld de koets melden gevangene stil voor de ijzeren traliepoort van de inrich ting voor krankzinnigen Hearts ease liall, die met eenen muur van zestien voet hoog omgeven was. De gebouwen van gebakken steen opgetrokken en zonder eenig sieraad, maakten met hunne tralievensters eenen ongunsligen indruk; tiet was eene vreeseiijke moord in Phcenix-Pnrk, van den Parnell eenen brief iieett ontvangen, waarin deze, geuangenis voor menschen, wtor eenig mis drijf daarin bestond. Het verstand binnen of buiten de inrichting verloren te hebben. Men kan gerust aannemen, dat toenmaals bijna de halft van al de krankzinnigen in de. bijzondere inrichtingen in Engeland vaak inrichtingen enkel van afzetterij gozond in hel gesticht kwamen en eerst door de stel- EEN GROOTSCHE BETOOGING Parijs, 3 Mei. De teraardbestelling van den heer Deschanel heeft van mor gen plaats gehad, onder do belangstelling van een massa volk. Waren in de kerk aanwezig dc fami lie, de leden van het Instituut, Poincaré, Leon Bourgeois, Raoul Péret, en ander politieke persoonlijkheden, alsook de heer Foucart, burgemeester van Schaap beek, en de lieer Fischer, sehepene. Een bloemengarve werd, in naam der vereeniging van Belgische schrijvrse, ge durende dc ceremoniën aan de katafalk neergelegd. Een stoet, voorafgegaan door troepen afdeel ingen, ging daarna naar do be graafplaats van Montparnasse. De rouw werd geleid door Juffr. Deschanel, de lieerenEmiel en Paul Deschanel, kinde ren van den overledene. Dinsdag avond is het kind der echtge- nooten F., Zavelput. te Brussel, in een ketel kokend water, die op den vloer stond, gevallen. Het arm wichtje, 2 1/2 jaar oua, werd ijselijk verbrand en is, on danks de beste zorgen, in de schrikkelijk- ste pijnen overleden. De droefheid der oudere is hartverscheurend. A/W TE OOSTAKKER-GENT De eerste Oost-Vlaamsche Boerinnen- dag zal plaats hebben op AVoensdag 10 Mei 1922. 6 Ziehier do dagorde De voormiddagyergadering zal plaats hebben in het Heiligdom van O. L. Vr. van Lourdes-Oostakker. Te 10 1/2 ure (Torenuur), H. Mis met zang in open lucht. Daarna sermoen aan de grol, door den Z. E. H. Kanunnik Coppens, diocesaan bestuurder der maat schappelijke werken, van het Bisdom Gent. Te 11 1/2 ure, middagpoos. (Iedereen moet zijn noenmaal medebrengen.) Biet- of koffie zal er ter plaatse te krijgen zijn. De namiddagzftting zal gehouden wor den in de feestzaal van het Landbou wershuis, Gouden Leeuwplaats, 7, Gent, dicht bij het Belfbrt. Z. H. Mgr Seghers, Bisschop van Gent,' zal deze vergadering met zijne tegenwoordigheid vereeren. 1. le 1 1/2 tlre stipt, welkomgroet door Mevr. Van Damjnc-'D'Hondt, voor- zistster van het Arrondissemeutsverbond van Gent. Wij vestigen de aandacht van onze' lezers op het feit dat de inschrijving op de L setting, die op IS Mei zal geopend worden, onmiddelijk zal gesloten worden, zoo haasl al de to koop gestelde titels zullen inge schreven zijn. Het is dus voorzichtig en voordeelig voor hen zoo spoedig mogelijk in te scurijven. Men gelieve eveneens aan te meaken d-at de voorloopige aandeelen aan drager, tegen storting van het bedrag der inschrijving, aan do inschrij vers zullen ter hand gesteld worden. 153501 moeten aangevraagd worden voor 1 Mei. lo. a. ten voordeele der demokratiseermg 2. De leden die in groep van ten min ste 20 personen willen reizen, kunnen vermindering van reiskosten bekomen, als zij het aanvragen ten minste 14 dagen óp voorhand. wWSI W«83 HvltWl pVH De Katholieke Vereeniging der Mid denstandsbonden van het arrondissement Aalst, samen met het Katholiek Kiesko- miteit van het kanton Geeraardsheirgen, beleggen een Huldebetoog aan deii nieu wen katholieken volksvertegenwoordiger M. Ferd. Van Nieuwenhove, te Gee- raardsbergen, op Zondag 21 Mei aan staande. Een stoet zal gevormd worden op het Statie plein om 2 1/2 ure, die den volks vertegenwoordiger ten huize zal afhalen en hem vergezellen naar den Katholie ken Werkmanskring, waar verscheidene sprekers het woord zullen voeren. vA/* 2. a) Verslag over de werking der Boë- -'ïnnengilden van Oost-Vlaanderen voor 1921, door Mej. Van Ilerstraeten, op- zienster bij den Belgischen Boerinnen bond; b) Eenige wenken over het nut der Boennnengilde, door Mej. A. Willems, schrijfster van denBelgisehen Boerin nenbond. 3. a) Boerinnen en burgersvrouwen op den buiten, door E. H. Joos, bestuurder der Middenstandsbelangen b) Boerinnen e>- werkliedenvrouwéri, door E. H. Van Brabandt, bestuurder der maatschappelijke3 werken te Audenaarde. 4. Belang van het 1 andbouwhuishoud- kundig onderwijs, door Mej. Haentjes, algemeen e opzienster bij het Ministerie "an Landbouw. 5 Toestand en toekomst van onzen landbouw, door E. H. Van Olmen, land- bouwscheikundige, bestuurder van den Belgischen Boerin nenbond. 6. Slotwoord, door E. H. Gommaerts, bestuurder der landbouw werken. Praktische regelingen 1. Op de na- ■micldagzittmg zal er een inkomkaart ge- eischt worden. Deze kunnen aangevraagd worden door de proosten en bestuurie- "dc-n. Ze kunnen het bedrag der kaartjes storten op postchèekrekening n. 37,858 \met het .stortingsbunetijn. Deze kaartjes selmatige plagerijen van de geneesheeren en hunne oppassers krankzinnig werden. Hecirts-ease-haU stond in het midden van eene niet zeer vruchtbare vlakte, die slechts weinig groen vertoonde. Eenige beuken en dennenboomen moesten een park verbeelden en een aantal bedden, schraal met palm om zoomd en mat '/laproozen, sleutelbloemen, zomerrozen, riddersporen, lavendel, bslla donna enz. armoedig bedekt, eenen tuin. Overal waren kiezelpaden met rustbanken voor de krankzinnigen aangebracht. Van de tralie.'eur in den ringmuur naar het hoofdge bouw voerde een breedo weg. Toen de wagen hier stil hield, kwamen eenige goedaardige krankzinnigen, die vrij op de plaats en in den tuin mochten rondloopen bij het rijtuig. An deren die dwangbuizen onder donkere man tels van grof linnen droegen, gingen door oppassers bewaakt, als wilde dieren in de lanen op en af. De dronkenschap van Jack was nu bijna geheel geweken, en zijn geest was, in weer wil van de verwoestende werkingen van den spiritus en het vergif niet zoozeer beneveld, of hij bemerkte dadelijk dat hij zich in een krankzinnigengesticht bevond. Bij dezo op merking kromp hij ineen, schreeuwde wan. iiopig eu stelde al zijne overedingakracht te werk, om den dokter to overtuigen, dat hij ZITTING VAN 3 MEI 1922 De zitting vangt aan om 2 ure, onder voorzitterschap van M. Brunet. De Kamer neemt de volgende wets voorstellen in aanmerking 1.Wijziging van enkele bepalingen der wet op de bevoegdheid, van 24 Maart 1876, en van het Wetboek van burger lijke rechtsvordering, n. 155. 2. Geheimhouding der beteekening door deurwaarder, n. 156. 3. Instelling van den alleensprekende rechter in de Hoven van beroep, n. 157. 4. Ontslaging voor de gemeentebestu ren van de openbaarmaking der kiezers lijsten, n. 185, 5. Gerechtelijk beroep in zake recht streeksche belastingen, n. 186. G.'"Oritslaging vóór de gemeenten van de openbaarmaking der kiezerslijsten in 1922 en 1923, h. 187. 7.'j'Gelijkstelling''van de arbeiders de leigroeven mét de mijnwerkers, ïi.188. BEGROÖTING van RECHTSWEZEN M._ PONCELÉT, verslaggever, is er mede t'akkoord dat de militaire recht banken zouden voorgezeten worden door burgerlijke rechters. Spreker beknibbelt sommige uitgaven voor gevangenissen gedaan en verdedigt de wijzigingen door de kommissie aan de begrooting gebracht. M. VANDERVELDE verdedigt in eene lange redevoering de hervormingen door hem in het tuchthuis- en gevange nisregiem ingvoerd en vraagt aan de Kamer dat zij do voorgestelde kredieten zou stemmen, om zijn werk te vollcdi- gen. M. PONCELET herhaalt nogmaals dat hij de kredieten niet hekelt berekend tot vollediging der hervormingen van M. Vanderveïae, maar wel deze voorzien met het oog op een personeel dat nog niet bestaat. M. VAN REMOORTEL is verwon derd dat de kinderrechters zoo dikwijls den voorkeur geven aan bijzondere in stellingen in plaats van aan de gestich ten van den Staat. M. PICARD, in 't Vlaamsch, spreekt niet kraokzinnig was. Dokier Smyles sprak geen woord, zoolang de vigelante met de policio-agenten aanwezig was, maar toen drie sterke wachters de poli- cie-agenten afgelost hadden en de vigelanto met den laatste weggereden was, toen toon de eene uitdrukking van wraak zich duidelijk op Smyles' gelaat. - Zie, zoo, mijn jongen, zeido hij spot tend tot Jack, nu zijt gij in mijne macht, en is de beurt aan mij om u leefregelen voorts- schrijven. Breng hem naar cel n. 13, Samaon! - Wat is er met uw oog gebeurd, niijn£ hoor vroeg de aangesproken oppasser het ziet er geheel en al zwart uit en ia zeer op gezwollen. - O, dat is het werk van dezen knaap, Samson. Maar wij zullen hem wel betere maunieren leeren, al was hij'zoo gek als een Maartsche katMaak een stortbad gereed houd de kat en het groene braakpoeder in gereedheid. Ik wil eerst wat eten, dan mijn oog vvasschen on een klein bezoek bij mevrouw Meoke afleggen. Vervolgens willen wij ons met onzen waardigen vriend hief bezighouden. Hij is dorde klas, Samson eene steenen cel past het beste voor hem. Pas op, de knaap is gevaarlijk. - Goed, mijnheer 1 antvoordo de oppas ser, wenkte de beide anderen en greep Jack van den jury, en teekent protest aan te gen het feit dat buitenstaanders, die niet tot.de magistratuur behooren, zich in za ken, uitsluitend in de bevoegdheid der rechterlijke magistraten vallend, men gen en als magistraten optreden. Mi DE VOORZITTER. De bespre king zal morgen Donderdag, ten 2 u. 30, voortgezet worden. De zitting wordt ten 5 u. 15 gesloten. A- ALGEMEENE VERGADERING Zondag laatst hield de Pensioenmaat schappij Leo XIII hare jaarlijksche algemeene vergadering in den Katholie ken AVerkmanskring, te Aalst. M. Henri Van de Velde bracht eerst in naam der leden een openbare en welge meende hulde aan de nagedachtenis van' den overleden voorzitter, M. August De Ooninok. Hij stelde daarna voor M.Henri Van den Brempt als president te kiezen, wat eenparig en met warm handgeklap aangenomen werd. De schrijver gaf daarna een kort ver slag over den toestand der maatschappij en vond dat te veel werklieden en bur gers nog bij geen pensioenmaateehappij zjm. Dat aan de behoeftige ouderlingen een kosteloos pensioen gegeven wordt, is geen reden om niet te storten. Inderdaad een rente door eigen stortingen verwor ven vermindert het kosteloos pensioen niet, tenzij ze 360 fr. overtreft. En waar kan men zijn geld voordeeliger uitzetten clan op de Lijfrentkas? Het brengt daar immers omtrent 100 t.h. op en men loopt niet het minste gevaar zijp geld te verlie zen. Verders legde hij het wetsvoorstel uit der nieuwe Pensioenwet, door katholieke en liberale volksvertegenwoordigers in de Kamer neergelegd. Dat voorstel voorziet verplichtende stortingen van den werkman van, meer dan 18 jaar, van den werkgever en van den Staat; werkman, 2 fr. per maaDd: werkgever, 2 fr. per maand; Staat, 4 fr voor gehuwde arbeiders, fr. 3.50 voor de ongehuwden. Dit stelsel levert groote voordeelen op. Aan de gehuwden woi'dt het volgende pensigen toegekend a) Gedurende het leven aan de twee eehtgenooten op 65 jarigen ouderdom Man, pensioen van 72Ö fr. Vrouw, pensioen van 360 fr., waarbij gevoegd wordt het bedrag van het pen sioen dat zij verworven heeft door eigen stortingen en bijdragen van patroon" en c'aat. i b) Na den dood van den mail Indien de vrouw 65 jaar is, 720 fr. Indien de vrouw jonger is en welke ook de ouderdom was van den overleden echtgenoot, onmiddellijk pensioen van 360 fr. c) Na den dood van den vader, 120 fr. voor elk weeskind beneden de 16 jaar. Aan de ongehuwden 720 fr. zondes onderscheid. Het pensioen wordt toegekend zonder bij den arm. Deze zag wel in, dat een voort durende tegenstand zijnen toestand slechte verergeren kon hij «cliikte zieh gelaten, maar diep bedroefd in zijn lot. De weg leidde doer eene lange galerij over eene duistere plaats, dan eenige trappen omhoog door een vochtig, zwak verlicht gewelf en van hier in genoemde cel; vier enkele koude muren, half duister, eenzaam en irearig. In eenen hoek was een strooleger, waar naast oene ijzeren keiling aan den muur be vestigd was deze werd met eenen reuzach. tigen riem van zoolledar van eenen duim dikte Jack om het lijl' bevestigd, zoodat hij zich slechts drie schreden been en weer be wegen kon. De ongelukkige liet zich dit alles welgeval len, hij was als verpletterd. Wij weten im mers, dat, wanneer hjj nuohter, de edelste gevoelens in den beklagenswaarstgen man de overhand hadden. Op dit oogenblik kwamen de tranen in de oogen en hij zag bedroefd door het tralievenster naar den hemel. Dat deed een broeder 1 fluisterde hij treurig. Ale hij zoo bleef dan hadden wij den riem niet noodig, mompelde Samson tot zijnr makkers. Jack had de opmetklag gehoord.

De Volksstem | 1922 | | pagina 2