Zalerdag Mei 1923 M laalböswsBJhrwiJs s 'ÜLaisJksawgesHchï rass Ram® Rond htt ParS§sü@Rt Prafesssr Miükan in Belgie In den issgeresi Mesfesad Spissnesring in Frankrijk Bezoek sk? Engetsshe Varsten Ministerie van Spoorwegen Sn de Metaalnijverheid Gelukkige Eagelsshen Bezeck der Spaitssha Vorsten aan Bryssel Os Dnltsohe Selaliagea Os Amsiikaansche lezs!- tingsirospen in OuitseSfed Amerika en Sovjet—Rsaslassd Se Qesfersnfle te ienea XXVIII" JAARGANG NUMMER {02 Karkstraat, 9 en 22, Aalst.— Tel. 114 33.A.C3-33I_i.A.3I» 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Nopfrl-Db Ghndt H. Joannes Zon op 4,23 onder 7,10 j Volle Maan den 10 bllcltelt bulten hat Arrondlssem#nt Aalst, zichte wenden tot het Agentschap Havas,Adolf Maxlaan.13, te Brussel8. Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londres E.G.4 Het wedeilandsch Landbouwgesticht van Rome werd ingericht met liet in richt al do mogelijke landbouw-inlichtin gen te verzamelen en ze verders kenbaar te maken aan dc belanghebbenden. Het doet een oproep op de vreedzame mede werking van alle volkeren, om den toe stand van den landbouw te verbeteren en den zedelijken en maatschappelijken paal der buiten familie te verheffen, tiet wedorlandsch landbouw gesticht geeft inlichtingen nopens de oogsten hoe veelheid en hoedanigheid van alle landen om aan de vcreiscliten van ver bruiker, handelaar en boer gemakkelij ker te voldoen, het geeft aanduidingen nopens den landbouw-arbeid, het uitwij ken, enz., nopens het gezamenlijk be strijden der vijanden van huisdieren en planten, liet bewerkt de ontwikkeling van de landelijke samenwerking, van de verzekering, van het landbouw crediet, enz. Het Landbouwgesticht van Rome heeft ook niet nagelaten het vraagstuk van het landbouw-onderwijs tc beoogen en de vertegenwoordiger van het Bel gisch beheer van Landbouw heeft, o.m.. niet lang geleden, een verslag nopens die belangrijke kwestie ingezonden. Wat men er ook moge van denken, liet is grootendeels door de ontwikkeling van het technisch en maatschappelijk onder wijs of opvoeding, dat wij den toestand van den landbouwer zullen verbeteren. Zien wij in andere landen, in Holland, in Denemarken de paal van het lande lijk huisleven veel hooger staan dan hier, dan is zulks ten deele te danken aan den bijval die het onderwijs in die landen genoot. Het verslag waarvan spraak hierboven is, volgens zijn opsteller, alleenlijk eene inleiding tot meer uitgebreide studiën. Het heeft alleenlijk betrek op het lager landbouw-onderwijs, maar geeft over dit punt praktische en wijze aanduidingen, feehrijver steunt eerst en vooral hierop dat weinige landen aan liet beroeps- landbouw onderwijs cene uitbreiding ge geven hebben overeenkomstig met de on vergelijkbare belangrijkheid van het landbouw-vak. In de landen waar het landbouw-onderwijs niet verplichtend is, worden de lessen te weinig bijgewoond. In Belgie, op 65,000 boerenjongens van 14 tot 17 jaar, zijn er slechts 2,000 die de landbouwlessen volgen. De verhou ding der boerendochters die naar de landbouw!) uishoudschclen gaan, is on geveer dezelfde. 98 t. h. van de taak staat nog te volbrengen. Zij het ons toegelaten te zeggen dat dezen toestand betreurenswaardig is. Het Beheer van Landbouw getroost zich, on getwijfeld, groote moeite om een dege lijk landbouw onderwijs in te richten en te verspreiden. Doch de ouders bekom meren zich niet altijd genoeg om dit be langrijk vraagstuk van opvoeding en on derwijs. Velen blijven, zonder het te zeggen, te veel gehecht aan den oude slenter. De wetenschap schijnt hen nutte loos of verachtelijk. Hunne voorouders, moenen zij, konden reeds boeren, en dat kunnen zij ook, en hunne kinderen zul len dat insgelijks wel kennen. En noch tans, wie is er de boer die nog zou dur ven boeren zooais over 75 jaar? Sedert 50 jaar is de wetenschap met reuzen schreden vooruitgegaan. Willens of niet moet dc landbouwer haar volgen. Hoe later liij er in toestemt, hoe zwaarder zullen de gevolgen van zijn verblindheid op hem oi' op zijne kroost wegen. En de stoffelijke vooruitgang is nog alles niet. De boer moet zich meer en meer een vrije en onafhankelijke burger gevoelen en zich diensvolgens gedragen. Hij, de voortbrenger van alle levensmiddelen, moet in de maatschappij de plaats be- kleeden die hem toekomt. Onderwijs, opvoeding, samenwerking moeten liem daartoe in staat zetten. Om tot ons verslag terug te komen, willen wij nog het stichtend voorbeeld van een klein landeken, van Denemar ken, voor de oogon onzer achtbare lezers zetten. In Denemarken, zegt M. De V., is het landbouw-onderwijs voor dc uittre dende leerlingen van het lager onderwijs op prachtige wijze ingericht. De uitsla gen die de Deensche landbouw bekwam en men weet dat ze prachtig zijn spruiten voort uit de waarde van liet la ger onderwijs en der reeds oude boeren- scholen. Werden deze noch meer bezocht dan waren de uitslagen waarschijnlijk nog beter. Het ware wenschelijk. zooals de ver slaggever liet zegt, dat, om aan de buiten- onderwijzers beter den geest van het landbouwleven in te boezemen, or in de normaalscholen speciale afdeelingen in gericht werden voor de meesters die zich aan het buitenon denvijs willen toewij den. Zulk stelsel is reeds in voege in Udine in Italië. D. BRIGOÜT. NATIONALE VERDEDIGING De bestendige kommissie der natio nale verdediging, Woensdag vergaderd, .onder voorzitterschap van M. Pirmez, aanhoorde eenige uitleggingen van M. Devèze, nopens de gebeurtenissen in Rijnland. Eene gedachtenwisseling greep verder plaats tusschen den minister en volksvertegenwoordiger generaal Richard over liet'gendarmeriekorps. De kommissie schijnt zich aan te slui ten bij het behoud der algemeene inspek- tie, zooals dezelve thans is ingericht, als ook bij het behoud der vliegende gen- darmeri ebrigaden BEPERKING DER UITGAVEN De bijzondere kommissie gelast met het onderzoek der begrooting van bui tengewone ontvangsten en uitgaven, ver gaderde onder voorzitterschap van M. Mechelynck. Het verslag van M. Pecher werd goedgekeurd, strekkende tot het verminderen met 50 millioen der uitga ven voorzien in de begrooting van open bare werken, en, met 200 tot 300 mil lioen, deze voorzien voor de nationale verdediging. DE VERBINDING NOORD-ZUID De bijzondere kommissie van onder zoek der begrooting. van spoorwegen, heeft de kwestie der verbinding van Noord-Zuidzonder bespreking naar de Kamer verzonden waar men eene minis- terieele verklaring nopens 't vraagstuk verwacht. TRAMTARIEVEN M. Ruzette, minister van Landbouw en Openbare Werken, heeft een wetsont werp ingediend, waarbij de instellen van toepassing van het wetsontwerp op de verhoogde tramtarieven verlengd wordt Op verzoek van de Commission for Relief in Belgium Educational Founda tion Inc en van de Universitaire Stich ting, zal de heer R. A. Millikan, secreta ris der Akademie van Wetenschappen te Washington en bestuurder van het La boratorium voor Natuurkunde Norman Bridge, en van het Instituut van Be drijfsleer van Californie, in M|i en Juni eene gansche reeks voordrechten van zeer groot belang ir. onze vier Universi teiten houden. De heer Millikan zal verscheidene vra gen aangaande de radio-activiteit en structuur van het atoom grondig bïstu- deeren. Het is geweten dat heer Millikan in dit. vak een gezaghebbend man van eerste rang is; zijn bepaling aangaande •de electrische lading van het electron is klassiekhij is het ook die in liet meten der ultra-violette golflengten de uiterste, tot nu toe gekende, grens be reikte. De datums van die belangrijke voor drachten, welke van waarlijk weten schappelijke gebeurtenis zullen zijn, worden later medegedeeld. De heer Millikan zal, als afgevaardig de der Wetenschappelijke Akademie van Washington, deel nemen aan de feesten die ingericht zijn ter gelegenheid van de 140e verjaring der Koninklijke Aka demie. De Hoogere Arbeidsraad vergadert voltallig op Woensdag 10 Mei, om 10 u. 's voorin iddags, in de marmeren zaal van het Paleis van Academiën te Brussel. Aan do dagorde 1. Toepassing van de wet van i4 Juni 1921, waarbij dC achturen-dag en de acht-en-veertiguren- week ingevoerd wordt; seizoenbedrijven; onderzoek van de uitzonderingsgevallen. 2. Voorbereiding van een voorontwerp op den huisarbeid. De Fransclie veiligheid heeft eene zaak van spionneering, ten voordeele van Rus land, ter kennis gebracht van liet parket- der Seine. Ten gevolge van een klacht, door den minister van Zeewezen,kreeg de politie zekerheid dat twee kommunisten en eene vróuw in de arsenalen geheime dokumenten over de Fransche zeevloot ontvreemd hadden. Zij hadden ook in lichtingen genomen over de verplaatsing der Franscne schepen in de Middelland- sche zee, zoolang de reis van den Presi dent der Republiek in Noord-Afrika duurde. De drie personen, waarvan spra ke, hebben al de bemachtigde dokumen ten naar de Soviet-regeering te Moskou fezonden. De betiehten zijn de genaam- en Henri Goudon, gezegd Merio se- kretaris des kommunistische afdeoling van Ivry, er woonachtig; Francois Bat- temps, wonend te Parijs, en de vriendin van Goudon, Martlie Morissonaud, aan gehouden te Ivry. De drie betichten wer den door den onderzoeksrechter onder- li oord, waarna de twee mannen in 't ge vang opgesloten werden. Het Belgisch Hof heeft beslist dat er geen enkele eer zal bewezen wor den aan den Koning en de Koningin van Engeland, bij hunne aankomst te Brussel. Het is in de statie van Edin- ghen, waar de trein bij uitzondering zal j stilhouden, dat de vertegenwoordigers van den Koning en de Koningin der Belgen, plaats in hunne berlien zullen nemen en aan de Engelsche vorsten voorgesteld worden. Men heeft voor het bezoek hunner Britsche Majesteiten het Paleis van Brus sel opgeknapt. De hekkens zijn herver- guld en de hovingen overvloedig van bloemen oorzien geworden. Men heeft ook de schutsels rond den heropgebouw- den rechtervleugel van het Paleis, de oude gebouwen van de Burgerlijke Lijst, weggenomen. Tijdens hun verblijf in het Paleis van Brussel, zal de Koning van Engeland de groote appartementen van den rechter vleugel,langs den kant der Paleizeustraat bewonen. De appartementen van den lin ker vleugel zijn aan de Koningin van Engeland voorbehouden. BELASTING WEGENS FISCALE FORMALITEITEN IN HET VER KEER TUSSCHEN BELGIE EN HET GROOT-HERTOGDOM De formaliteiten genoodzaakt door de toepassing van de Belgische wet van 28 Augustus laatstleden (Titel II, belasting wegens overdracht)op de goederen her komstig uit het Groot-Hertogdom Lu xemburg en de verdere landen, welke in Belgie aan geênerlei tol verrichting on derheven zijn, geven, tot uitvoering van eene beslissing van den heer Minister, van en met 1 Mei, datum dat de Belgisch- Luxemburgsche economische overeen komst in werking treedt, aanleiding tot de verrekening van eene betaling" van fr. 1.50 per zending, behalve voor de zen dingen ijlgoed van 10 kg. en min, die ontslagen zijn van die belasting. Voor het overige, nemen de kan'toren van afzending er goed nota van, dat van en met 1 Mei eerstkomende, geene be scheiden voor den Luxemburgschen tol- dinst meer dienen opgemaakt voor de zendingen uit Belgie naar het Groot- Hertogdom Luxemburg en de verdere landen. Ook, is het uitvoerbewijs niet meer noodig voor de zendingen naar het Groot- Hertogdom Luxemburg. Niets is veranderd wat aangaat de in schrijving en de bevrachting der goe deren vertonden in het verkeer waarin het Groot-Hertogdom Luxemburg be srokken is, en waarop de internationale bepalingen toepasselijk blijven. Door de afschaffing der aangifte voor den Luxemburgschen toldienst, wordt het noodzakelijk den aard der goederen aan te duiden in het verzendingsbulletijn van postoolli voor het Groot-Hertogdom Luxemburg. Ziehier eenige mededeelingen aan gaande de voorwaarden gesteld door de patroons-metaalnijveraars Uitdrukkelijke voorwaarde dat al de werklieden werkzaam in de werkhuizen der metaalnijverheid van gansch het land, aan het werk zullen zijn den 8 Mei 1922. De patroonsvereeniging dor metaal- bouwnijverheid van Belgie, rekening houdende van de ellende zonder einde of grond welke zou voortspruiten uit eene werkstaking, zoowel aan hunne werklie den als aan hun eigen nijverheid, sluit zich aan bij het voorstel van M. Mofer- soen, minister van Arbeid Eene vermindering van 10 t. li. op al de loonbaremas welke in voege zijn op 1 Mei, zal toegepast worden in de vol gende voorwaarden De helft dier vermindering (5 t. h.) zal toegepast worden op de loonen, zonder onderscheid, van 1 Mei tot 1 Juni; Te beginnen van dien datum eu tot aan 1 Oogst, zal de tweede helft toege- >ast worden met de volgende voorbehou- ingen liet dagloon van de arbeiders meer dan 21 jaar oud, zal niet mogen verlaagd worden onder fr. 1.625 en het. geheel der twee hooger genoemde aftrokken, zal de fr. 0.25 niet mogen overschrijden voor het basisloon. Het moet uitdrukkelijk verstaan zijn d£ t, indien het werk Maandag aanstaan de niet volledig hervat is, de Patroons vereeniging der machien- en mekaniek- bouwers van Belgie, zich het recht voor behoud al de toegevingen in te trekken welke tot heden gedaan werden, om tot een geldig akkoord te komen voor gansch het land. De groepementen der hoogovens en Belgische staalfabrieken hebben zich bij het ministerieel voorstel aangesloten. VERLAGING DER RECHTSTREEK- SCHE EN ONRECHTSTREEKSCHE BELASTINGEN In het Lagerhuis diende minister Horne zijn begrooting in bij een geheel gevulde en in gespannen verwachting luisterende zaal. Hij verklaarde, dat de uitgaven over 1922-192o worden geraamd op 910 mil lioen pond sterling, waarbij zijn inbegre pen 25 millioen voor de rente van de schuld aan Amerika en 25 millioen voor onvoorziene uitgaven. De inkomsten wor den op de basis der bestaande belastingen geraamd op 956,025,000 pond sterling, zoodat er een overschot geraamd wordt van 46 1/2 millioen. Minister Horne stelt voor, de post- en telefoontarieven te verminderen, de in komstenbelasting met een shilling in het. pond te verlagen van zes shilling tot vijf shilling, en de invoerrechten op thee, koffie, cacao en chicorei met een derde te verminderen. De andere invoerrechten blijven onge wijzigd. Voor de aflossing van de schuld zijn (Et jaar geen posten uilgetrokken. Naar uit Madrid wordt bericht, heeft de koning van Spanje den markies de Villalobar ontvangen, die naar Madrid was gestuurd met de opdracht alles in orde te brengen betrekkelijk het aan staande bezoek der Spaansche vorsten aan Brussel. Dit bezoek, dat nog deze maand moest plaats grijpen, werd tot een lateren datum verschoven, ten gevolge van het overlijden van den broeder van koningin Victoria. DE VERVALDAG VAN 31 MEI Het belang der wederlandsche konfe- rcncie van Genua zal weldra in de scha duw gesteld worden door dit der Duit- sche herstellingen en der gebeurlijke voorvallen, welke moeten volgen indien Duitschland bij zijne weigering blijft, den vervaldag van 31 Mei aanstaande te laten voorbijgaan zonder de vereischte betalingen te doen. Dit belang ontgaat M. Lloyd George niet en men weet welke pogingen hij inspant om voor den 31 Mei een Opperste Raad bijeen te roepen, ten einde voor den zooveelsten keer de Duit sehers toe te laten het vredesverdrag van Versailles te saboteeren en te verminken. Al de vorige conferenties en Opperste Raden van Londen, Hythe, Boulogne, San-Remo, Brussel, Spa en Cannes, heb ben ons geleerd dat zij enkel dienen tot fopperij "der bondgenooten en tot toe gevingen aan de Duitsehers. Elke confe rentie ontnam ons een deel onzer rech ten en men vraagt zich met reden af wat er op den duur van onze oorlogschade vergoeding nog zal overblijven. Alvorens M. Bartliou naar Parijs ver trok, heeft M. Lloyd George hem nog wel op het hart gedrukt dat hij M. Poiucaré moest trachten te winnen voor de bij een- roeping van een Oppersten Raad voor 31 Mei aanstaande. De Engelsche minis ter bekent wel dat de Duitsehers in ge breke zijn, doch wil niet dat er dwang maatregelen tegenover Duitschland ge troffen worden, vooraleer die maatrege len zelf door een Oppersten Raad vast gesteld ziin. Iihgeval M. Poincaré toe stemt in de bijoenroeping van den Raad, zegcfe M. Lloyd George, zal ik Frankrijk krachtdadig steunen. De Engelsche minister stelt voor dat in den Oppersten Raad zouden zetelen Engeland, Frank rijk, Belgie, Italië, Polen, Rumenie, Yougo-Slavie en Tcheko^Slowakie, 't is te zeggen, de vertegenwoordigers der Groote en der Kleine Entente. Indien de aanwezigheid der Duitsehers te Genua voor Frankrijk een beletsel zou zijn den Raad te Genua te houden, stelt M. Lloyd George eene andere Italiaanschc kuststad als vergaderplaats voor. IN DUITSCHLAND In Duitschland wenscht men de bijeen roeping van den Oppersten Raad. Daar om zal de regeering den datum van 31 Mei afwachten, niet om de kommissie de vereischte storting to overhandigen, maar om voor den dag te komen met tegen voorstellen voor eene nieuwe regeling der betalingen. De Duitsehers hopen stellig in den Oppersten Raad uitgenoodigd te worden, waar zij gansch het vraagstuk der herstellingen weer zullen te berde brengen. De rechten der bondgénootcn zouden er weer een duchtigen stoot krij gen, en zoodoende zouden de geallieerden steeds verder afglijden op de noodlottige helling der toegevingen, die feitelijk tot de algeheele kwijtschelding moet leiden, welke door Duitschland beoogd wordt. Washington, 3 Mei. De heer Weeks, secretaris van liet ministerie van Oorlog, kondigde heden aan dat twee Ameri kaansche bataljons van het 8e infanterie- regiment, hun vertrek uit Koblenz nog minstens een maand zullen uitstellen. Zulks ten gevolge (.ener vraag door ver schillende landen, waaronder Duitsch land ook, werd gedaan dat namelijk de Amerikaansche bezettingstroepen huil vertrek tot na 1 Juni zouden verdagen, datum waarop, zooals vroeger werd be sloten, al de Amerikaansche troepen het Duitsch grondgebied moesten opruimen. Desaangaande werd nog geen enkele vaste maatregel genomen. Meu is echter van meening dat het terugtrekken der Amerikaansche troepen, terwijl de kwes tie van herstel, nog immer onopgelost is, de zaken nog meer zou kunnen verwar ren. Naar de Times »-briefwisselaar van een der leden van het Amerikaansche kabinet vernam, zouden de eischen, wel ke de regeering der Vereenigde Staten voor een eventueele erkenning der Sov- jetrregeering aan Rusland zou stellen, als vólgt luiden 1. Volkomen vrijheid voor het sluiten van contracten; 2. Volledige arbeidsvrij heid; 3. Onbelemmerd handelsverkeer tusschen Amerikaansche en Russische onderdanen. In Amerikaansche kringen is men van oordeel, dat de Sovjet-regeering bereid zal worden gevonden, ,aan deze eischen te voldoen, en dat de tijd voor haar er kenning gekomen is. Deze meening wordt geuit door den voormaligen gouverneur van Indiana, Goodrich, die onlangs van een reis door Rusland, waar hij een onderhoud had met Lenine, is teruggekeerd. President Harding schijnt van het reisverslag van Goodrich een gunstigen indruk te hebben gekregen, doch hij zal niettemin de grootste voorzichtigheid in acht blijven nemen. HET MEMORANDUM AAN DE RUSSEN In het memorandum der geallieerden dat aan de Russen overhandigd werd, wordt na een inleiding, waarin de nood zakelijkheid in het licht wordt gesteld om Rusland op te heffen, met het doel den vrede over het geheele vasteland te herstellen, en het algemeen verlangen om de vriendschappelijke betrekkingen tusschen de naties te hervatten ge wezen op de beteekenis van Rusland als economische factor in Europa en op de natuurlijke hulpbronnen, waarover het beschikt. Het memorandum stelt in dertien pa ragrafen de hoofd-voorwaarden vast, aie vervuld moeten worden om het ge- wenschte herstel van de vriendschappe lijke betrekkingen te verwezenlijken. DE HOUDING DER SOVJET-AFVAARDIGING Naar aanleiding van de geruchten, welke te Genua de ronde doen, als zou de Sovjet regeering de voorwaarden ver werpen, die in het geallieerde memoran dum vervat zijn, deelt de Genueesche correspondent van de «Daily Telegraph» mede dat, indien hij goed ingelicht is, zulks het definitieve uitstel van de rege ling der Russische kwestie beteekeneu zou. Het zou het definitieve uitstel zijn, om.lat de voorwaarden het maximum vormen dat de geallieerden kunnen aan bieden voor het herstel van Rusland eu het minimum dat zij van dat land als garantie kunnen aanvaarden. Indien de Sovjets weigeren, heigeen thans wordt voorgesteld, is het moeilijk om in te zien, op welke wijze eenige vooruitgang kan worden gemaakt, ten einde tot een overeenkomst te geraken, voor dat er een andere regberingin Rus- 'and gevestigd is. EEN VEELBETEEKENENDE VERKLARING van TCHITCHERINE In een onderhoud door M. Tchitche- rine toegestaan aan de Daily News liet de Russische afgevaardigde opmerk keu Betrekkelijk de privaat-eigendommen is ons stelsel gesteund op liet princiep der nationaliseering zonder vergoeding. Wij kunnen naar ons volk niet weder- keeren en zeggen dat wij dit princiep in Genua opgaven. HET DREIGEND GEVAAR Betrekkelijk het verdrag van Versail les liet M. Tchitcherinc uitschijnen dafc de Russen dit niet op good geluk uit kunnen bijtreden. Wat hot verdrag van Polen betreft, te Riga gesloten, zal Rut*

De Volksstem | 1922 | | pagina 1