ARME zwerveunren Een drijvende üijn Se gent v Ësheinazinaig vuursehsf ie Denderwindeke Blef-iraiiJsiigiiter aasigeteta tg Sint—©Illls SssMpTwgrkssgeliik te Srissss! Etst grs©t UraafÉ-sipfiast vas e&tdci gestorven Te verkrijgen ten buraele imr Brandramp Ia Spsaje XXÏle IÉmW leefsarfstissb Gsngres KAMER land liet naiyv<% alhoewel liet iiicfc.be- vre3%chd is. DE LICHTZINNIGHEID VAN M.TlOYD GEORGE De lAhtzimiigheiT van 1VI. Lloyd George tegenover üeigi© Beeft talrijke personen danig misnoegd. Onze vrienden zul lep niet gemakkêltfS van den Engelschen' eersten minister vergeten dat hij beweerde De afwezigheid van Belgie is van geen hoofdbelang. DE ENGELSCIIE WERKLIEDEN EN RUSLAND De Opperste Raad der Trade Unions en de Nationale uitvoerende kommissie der Werkliedenpartij, zonden een tele gram aan den eersten minister tc Genua, om hem te melden dat zes millioen werk lieden er op aandringen dat Rusland zou erkend worden door de vergaderde re geeringen, daar zij er het middel in zien om het economisch leven terug normaal te krijgen. DE HOUDING VAN FRANKRIJK De Fransehe ministers hebben tijdens den kabinetsraad, Woensdag namiddag gehouden, hulde gebracht aan M. Bar- tliou voor het gezag waarmee hij te Ge nua de Fransehe belangen verdedigd heeft. Zulks heeft onder de leden der Fransehe afvaardiging, te Genua, grqotê voldoening teweeg gebracht. De houding welke de Fransehe regeering aangeno men lieeft in verband met het memoran dum aan de Russen, heeft in do Fran sehe middens niemand verwonderd. M. Poincaré heeft niet gedraald om de 'Belgische regeering en de Fransehe openbare meening gerust te stellen.Reeds Woensdag liet hij to Brussel weten, dat Frankrijk het memorandum niet zou teek en en, in geval Belgie weigerde het te teekenen. En do Fransehe afvaardi ging heeft niet geteekend. Zij diende ecne wijziging in welke aangenomen werd. Doch eene bijvoeging beperkte de dracht dier wijziging en de Belgische re geering was niet voldaan. Opnieuw kreeg de Fransehe afvaardiging last het me morandum niet te teekenen, tenzij na voorafgaandelijk akkoord met Belgie. Een Engelsch blad schrijft dat M. Poincaré aldus handelt om de konferen- cie te doen mislukken. Dat verwijt zou beter aan M. Lloyd George passen. Deze zendt de Rassen een memorandum dat noch door de Franschen, noch door de Belgen geteekend was, en stuwt alzoo aan, op het uiteenvallen van het bondgenoot schap. M. Lloyd George sluit Belgie uit, maar M. Poincaré gedoogt zulks niet, en dat is alles. DE BELGEN EN LLOYD GEORGE M. Lloyd George heeft Woensdag per soonlijk den Belgischen minister: van Buitenlandsche Zaken zijn gelukwen- sclien aangeboden, voor de redevoering- door hem gehouden in de zitting van de konimissie der Russische zaken, waar Al. Jaspar alleen stand hield tegen ai de andere afgevaardigden. M. Jaspar ver wachtte zich in geerien deelé aan geluk- weiïschen van M. Lloyd George, den he- vigsten bekamper van het Belgisch stand punt, en gaf ten antwoord Indien ik aan onze goede zaak getwijfeld had, zou uwe redevoering in het Lagerhuis van 2 April mij in mijn inzicht versterkt heb ben, want gij hebt .daar verklaard dat de bijzondere goederen in Rusland moeten terug gegeven worden en er slechts spraak van schadeloosstelling kan zijn, wanneer die goederen niet meer bestaan.» M. Lloyd George wist hoe laat het was en sprak over iets anders. Wanneer het besluit der Fransehe re geering te Genua gekend was, zich aan de zi jde van Beglie te scharen, was men in dc Engelsche middens zeer verbaasd en men zegde: «wat gaat M. Lloyd Geor ge nu doen? Zijn tekst wijzigen en den Belgischen tekst aanvaarden? Eenvou dig wachten op het Russisch antwoord? Genua verlaten en in Engeland een groo- te politieke redevoering gaan aftrekken, Belgie en Frankrijk betichtend de kon- ferencie te hebben doen mislukken VRIJ BEWERKT NAAR HET ENGELSCH 41° Vervolg. Mijn woord daarop, dal ik ruslig als jen lam zal blijven, vrienden, wanneer gij mij niet plaagt en deze toestand niet te lang duurt I hernam Jack Waarom zoo ik u, de werktuigen van eens anders wil, het leven lastig maken Ik hoop, dat het u bij ons zal aanstaan, ofschoon gij maar derde klas zijt, zegde Barason. Als gij bedaard blijft, dan zal u reeds morgen de riem afgenomen worden. Nu, houd u maar stil Hiermede lieten de oppassers den onge lukkige alleen. De nacht kwam de eerste nacht voor Jack melde lantaarn in een krank zinnigen-gesticht De ombarmharlige rnen- hadden hem voor de opsluiting onderzocht en hem zijnen laatsten troost, de lantaarn, af genomen. Het werd duister om hem heen, maar hij kon niet slapen. Allerlei gedachten streden met elkander in zijn verstandig hoofd. Zijn hoofden zijn hart waren vol onrust terwijl zijn starend oog de duisternis in de cel niet moer doordringen kon. Het was hem eene wekere geruststelling, wanneer hij zijn tot nu. .Men deed ..den Briisehen eersten mi- nitïer opmerken mt de Belgen in jgeen geval zouden toegeven. M: Lloyd George schuddebolden zegde 'fc Is goed mo gelijk, zo zijn es koppig genoeg voor! Een Amerikaangche persoonlijkheid heeft, to Génüa, verzekerd dat do door de Belgische afgevaardigden gestelde daad in de Vefeeiïïguè Gtaten den besten in druk zal teweeg brenger. NOG UIT FRANSCHE BLADEN De République Francaise doet op merken dat Frankrijk en Belgie weer ge lijk tijdens de dagen van Charleroi en den IJzer de belangen van Europa die nen. De Gaulois wijst er op dat beide landen malkander aanhoudend moeten steunen. Capus in den Figaro Een ding is van stonde af zeker, en daaraan is niets meer te veranderen; do ministerraad heeft er gisteren met kracht op gewezen nooit zal Frankrijk de Belgen in den steek laten! De Avenir Wij verlangen nauw vereenigd te blijven met Belgie, onzen trouwst*.-n bondgenoot; het is van aller hoogst belang dat we, èn in staatkundig, èn in economisch oogpunt één zijn en één blijven met Belgie. D e« Petit Parisien Stonden er slechts Fransehe belangen op liet spel, uan zou Poincaré, beo noode ook, mis schien bereid zijn gevonden, een gedeelte van die belangen ten offer te brengen aan de vriendschap met Engeland. Maar het geldt nu speei fiek-Belgischbelan gen. en de zaak van onzen bondgenoot is heilig; Frankrijk houding kan niet twijfelachtig zijn. HET ANTWOORD VAN MOSKOW Onderiuerping aan het ultimatum Donderdag middag werd er uit Genua gemeld dat ae sovietsleiders van Moskow het ultimatum aanvaarden, niet als eene onvoorwaardelijke onderwerping aan al de gestelde eischen, maar als de grond slag voor verdere besprekingen. Er zijn in het ultimatum sommige punten waar over de Russen naderen uitleg verlangen en andere, welke /ij ©enigszins zouden willen wijzigen. In algemeenen zin en in grondbegin zouden zij dus het ultima tum aanvaarden. Woensdag morgend bemerkte een po litieagent, die tijdens den oorlog bij het leger dienst deed, ónder de spoorwegbrug der Gentsehe Voorhaven een drijvende mijn. De legerpverheid werd onmiddellijk verwittigd. Geniesoldaten kwamen 's na middags ter plaats en sleepten het ge vaarlijk tuig tot aan den Overzet, te Lan- ger-brugge, waar ze het tot. ontploffing brachten. De knal was buitengewoon ge weldig. Men kan maar niet gissen waar die drijvende mijn vandaan komt. 't Is in alle geval een geluk dat de mijn door den politieagent opgemerkt werd, daar zij anders wellicht ongelukken zou veroorzaakt hebben. W\ Te Denderwindeke, bij Ninove, deed zich een erg geval voor. De genaamde Bellemans keerde huiswaarts, toen hij plots aan een kruispunt van deu weg door een geweerkogel in den rug werd getrof fen, en als een steen ten gronde p'ofte. .Een ontboden geneesheer stelde vast dat de wonde zeer gevaarlijk was. Da oduc iukkigc werd naar het'hospitaal o /erge- brachfc en daar zag men dat de kogeGin de lever gedrongen was. De gendarmerie /ïeeft een ijverig onderzoek ingesteld om den dader te ontdekken. Men denkt Jat hierheen onvoorzichtige jager de plieh- tige is. toe schandelijk leven overdacht en zeggen moest, dat hij daardoor straf verdiend had. In het diepst van zijn hart koesterde hij echter de hoop, dat de pijn niet lang genoeg duren zou, om hem werkelijk van het ver stand te berooven. Nu trad hem levendig het beeld van zijne ongelukkige zuster voor de oogen, die reeds zoo menig jaar op zulk een treurige rlaats had moeten doorbrengen. Nu deelde hij in haar lot en dit was eene voldoe ning voor zijne trouwe liefde voor Aurora. Door vemoeidheid overmand sliep hij ein delijk in. Zijne ziel was als een vogel, die onder het groen verborgen het hoofd onder de vleugels steekt en stil in slaap valt. Welke toestand zaliger dan slapen kon er wel voor hem zijn. In den beginne verhoogde de droom zijn geluk. Hel was hem, alsof hij zich in den be- Uoorüjkaten zomer in de schaduw van het park van Ashbrookhallo bevond en voor hem uit waren twee vioolijke knapen, Ilarry en Sim, en vingen vlinders. Maar de droom veranderde een rood licht flikkerde voor zijne oogen en verlichtte een spottend gelaat met eenen bril 6n een blauwzwart opgezwollen oog. Maar dit was geen droom, het was tusschen droomen en waken, en het gezicht was werkelijk voor hem Nauwelijks was Jack ingeslapen of de Tijdens dc afwezigheid van de echfcge- nooto V., Haeflfcst.raat. te St-Jans-Mol en- beek, was voor eenige dagen een dief in gebroken en had. er een som van 1500 'frank en vijf aandeden gestolen. Om geen vermoedens te wekken, had hij ver volgens het vuur aan de meubels gesto ken, doch de brand kon dooi' tussehen- komst van geburen en van de brandweer sneï gobluscht worden. Het onderzoek wees uit dat de dief- brandsticliter vermoedelijk zekere Her man >S. was, wonende Beïliardstraat. Het bleek echter dat de kerel sedert verschei dene dagen niet meer in zijn woning te ruggekeerd was. De politie vernam dat S. veel een eethuis op den Waterlooschen steenweg bezocht en daar werd dan oók een bijzondere bewakingsdienst inge richt. Een agent die S. er gisteravond zag' binnengaan, vólgde hem; dogh S. kon ontsnappen'. Na een spanne de vervol ging kon de agent hem toch achterha len en na.*r het politieburecl te Sint-Gillis leiden. Een afgrijselijk werkongeval dat de dood van het slachiolfer voor gevold ge volg gehad heeft, deed zich Donderdag morgend voor in de Pascalestraat, te Brussel. Men is daar sinds eenige dagen herstellingen aan 't doen 'aan een huis, behoorend aan M. Z., en men was bezig met de stellingen weg te nemen toeii oene plank, waarop zich de genaamde Hendrik Dehanain, 24 jaar, wonend Roggestraat, bevond, alopeens onder het gewicht begaf 'en brak. De ongelukkige viel van 10 meters hoog ten gronde en werd den schedel ingedrukt. Volgens de verklaring van een geneesheer, was het slachtoffer op dén slag dood gebleven. Het lijk werd naar het doodenhuis ge voerd. Het path et., van de zaak op de hoogte gebracht, heeft de gebroken plank doen aanslaan. Eenige maanden geleden ging te Huil een groot graaiiköopman failliet. Buiten zijn schuld, zegt een bericht in de dag bladen, want hij verloor al zijn geld door de scherpe daling van de graanprij zen. Te trotscn om iemands hulp te vra gen, trachtte hij sindsdien een baantje te vinden. Hij zwierf rond zonder zich voldoen de eten te kunnen verschaffen: Ten slot te zakte hij van honger op straat ineen, vlak bij de gi;aotc handelskantoren te Huil. Zijn vroegere handelsvrienden brach ten, toen zij het, geval hoorden', fluks geld bijeen om hem naar een verpleeg huis te zenden. Hun hulp kwam te laat, want Zaterdag morgen is de man aan do gevolgen van gebrek bezweken. boek met 100 fa'kturen overeenstemend met de wet op da overdrachttaks NADERE BÏJZONDERHEDEN In den steeds stijgenden en zich uit- breidenden vloed van bet tolgebouw wer den ouders zoo rgdeloos dat zij hun kin- i deren de ramen üitwierpen en dan zich zelf naar beneden stortten. Een man werd krankzinnig en schoot zich dood. Toen de omgekomenen, die men ge vonden had, begraven werden, was de heele stad Malaga in rouw; alle winkels sloten, de trams stopten,en vele menschen begaven zich naa!r het kerkhof. Tot nu toe weet men niet wat de oor- 'zaak van den brand heeft kunnen zijn.' deur van zijne cel werd geopend en dokter Sinyles met drie oppassers trad binnen. Sam son lichtte met de lantaarn in den hoek, waar Jack op stroo la?. De droomende had ♦ene levendige voorstelling van de personen die voor hem stonden, hij hoorde zelfs het gedruisch, het licht van de lantaarn verblin de hem en hij hoorde wat er gesproken werd maar slechts langzamerhand verhief zich zijn geest weer uit de banden van de verdooving, waarin hij gezonken was. Hij is nu rustig geworden zegde Sam- son. Houd gij het stortbad nog voor noodig, mijnheer Zeer zeker hernam Smyles met nau- welijk verbeten wrewel, omdat-hij den wel- gemikten slag niet vergeten kon en de vree- selijke mistaking van zijn gelaat hem ge dwongen had, voor een avondpartijdjo te bédanken. Denkt gij dat de woede van een bezetene, die duidelijk te lezen is op dit ge zwollen gezicht eensklaps kan verdwijnen. Pas op, hoo hij zich aanstellen zal, als gij hem aanraakt. Daarenboven ie het beter, dat hij getemd wordt. Goed bewaard is beter dan beklaagd. Het stortbad zal zijne uitwerking niet missen. Hoe is het vandaag den ouden schelm, Bald Bok, bekomen Mij dunkt, dat wij hem dezen morgend eens flink bediend hebben. 5 t. li, der1 ffêaöasrae {Leeeaësias van het Verbond der Samen werkende Maatschappijen .voor Oorlogschade aan fr. 247.50 zonder kosten, zijn te 'ver krijgen ter Banque Centrale de !a Dendreloö ROME 24-29 MEI 1922 PLAATSELIJK COMITEIT VAN ROME ONDERCOMITEIT VAN HUIS- VESTING EN VERVOER LOGEMENTEN De verschillende comiteiten en de congressisten afzonderlijk, kunnen zich wenden tot wien het hun goed dunkt om zich in Rome logementen te verschaf fen gedurende het Congres. Om diegenen ter hulp te komen die zich van de tusschenkomst van htt Co- miteit zouden willen bedienen, heeft dit laatste verbindingen aangegaan met het Italiaansche Reisgezelschap ChicvriSom- manva (Roma, Piazza, Venezia, Palaz zo, Assicurazioni Generali). Gezien de bijzondere waarborgen van ernst die dit gezelschap levert heeft het Comiteit daar aan den Delangrijken dienst der hotels overgedragen. Aan zich zelf heeft het de zorg voorbehouden diegenen te plaatsen die verlangen zouden in mannelijke of vrouwelijke kloostergemeenten te wor den ondergebracht. VOORWAARDEN VOOR DE LOGE MENTEN IN DE HOTELS Groep A100 lire per dag en per persoon B: 75 C: 60 D: 45 Deze prijzen bevatten logement, vol ledig pensioen (zonder wijn), taxen, per soonlijken dienst. VOORWAARDEN VOOR LOGE MENT ZONDER PENSIOEN IN KLOOSTERS Categorie A :Kamers met 1 bed, 12 li re per dag. Categorie B Kamers met 2 of 3 bed den, 7 lire per dag en persoon. Categorie CSlaapzalen, 3 lire per dag en persoon. HOE MEN ZICH INSCHRIJFT 1. Overtuigd van de ernstige moei lijkheden (gevolg van de schaarschte der logementen) verzoekt het Comiteit de heeren congresleden, zich met den groot- sten spoed in te schrijven, en waar schuwt dat men inschrijvingen ontvangt tot den 15 APRIL a. s. Daar het getal logementen beperkt is zullen ze worden toegekend naar gelang de aanvragen zijn binnengekomen. 2. De aanvragen vöor de hotels moe ten gericht worden naar het gezelschap Jhwri-SommaHvaDie voor de Moos- 'tërgemeeirtén 'moeten overgeleverd wor den door de bisschoppen aan plaatse lijke Comiteiten die voör de betrouw baarheid dei' Vragers iiistaan. Deze Cö- miteiten sturen ze naar het Cormtato locale Romano. Sezione Allogi e tras porti via della Pigna, ea. 3. De inschrijving wordt enkel in aanmerking genomen als er bijligt het bedrag; in Italiaansche liren, naar ge lang de gekozen categorie en-voor den duur van zes dagen, dit is van ^3 tot 29 Mei 1922. 4. Na de ontvangst der aanvraag stuurt de Agenzia Sommariva of het Comiteit de noodige bevestiging en voegt erbij het verbhjfbillet, waarop ook de naam voorkomt van het hotel of het instituut waar het lid moet afstappen. Is het ant woord negatief, dit is als de aanvraag is binnengekomen toen de. logementen reeds waren uitgeput, dan zal men on middellijk het bedrag van de geweigerde .aanvraag terugsturen, na aftrok van 5 lire, tot dekking der onkosten. 5. Te samen met liet bedrag van het logement moet men ook den prijs der oongreskaart (25 lire) opsturen, welke :aoodig is om te kunnen genieten van de bijzondere prijsvermindering op het spoor en om deel te nemen aan de verga- Ja wel, mijnheer, het is heel wel gegaan Ik ben geen vriend van een stortbad, het is te awaar, vooral voor de arme kerels van de derde klasse. Kom, kom heeft Bald Bok het groene braakmiddel wel gekregen Zoo goed als wij het hem door de keel konden gieten, mijnheer. En nu ligd hij als dood in zijne cel. Dood dat zou dom zijn. De oude kna pen, zijne vriendeu, hebben nog niet veor hem betaald. Maar gij kunt er op aan, dat hij nog niet geheel sn al dood is. Onkruid vergaat nietik wed, dat de oude rakker ons allen overleeft. De zaak ligt er toe, mijnheer, hij is zoo koud en stijf als een steen. Vroeger mijmerde hij over zijne moeder, zijDe schooljaren en groene velden, waarop hij vlinders en mei kevers ving en over eene geliefde ik zeg u, dat ik van mijn leven niets treurigers ge hoord of gezien heb. Dat komt van het stort bad mijnheer. Wat begrijpt gij ven mijn stelsel riep Smyles toornig. Doe gij uwe plicht en laat het aan mij over den goeden naam van mijne inrichting en van mijne genezingen verder te grondvesten Nu aan 't werk mei deze hier, hij zal zijn bad hebben, zoo goed als het maar kan. deringen van het congres. 6. In dé logements-aanvraag moet men. aangeven of de congressist verlangt dat hem de kaart worde opgezonden; ook als om de hoogervermelde reden, geen loge ment zou kunnen bezorgd worden. Ont breekt die aanduiding, dan'zal men en kel het bedrag terugzenden van het lo gement, na aftrek van den prijs der lid- kaart, welke gelijktijdig zal opgezonden worden. 7. Het is noodig de heeren congresle den te waarschuwen dat de kamers met één bed zeer beperkt zijn en dat men dus noodgedwongen, in kamers met tweo bedden zal moeten onderbrengen. Het Comiteit drukt er dan bijzonder op aan dat men al de noodige gegevens aangeve voor de verdeeling der kamers, vooral voor die groepen van personen welke verlangen zouden in dezelfde hotels, in-: stituten of kamers te worden geherbergd^ Ter gelegenheid van het Congres richt het Agentschap Cook van Brussel, ook een bijzondere trein in. Inlichtingen te bekomen ten onzen bureele. —-VV/V ZITTING VAN 4 MEI 1922 De zitting vangt aan om 2 u. 30, on der voorzitterschap van M. Brunet. BEGROOTING van RECHTSWEZEN De bespreking der begrooting van rechtswezen wordt voortgezet. M. RICHARD spreekt van het militair gerecht en is van meening dat enkele soldaten in de krijgsraden als rechters zouden moeten zetelen. STEMMING De Kamer stemt eenparig bij naam- af roeping het ontwerp betreffende de boekhouding der betaalbaar te stellen kredieten. HERNEMING VAN HET DEBAT M. POULLET beknibbelt het stelsel van den eeni^n rechter, dat hem geene voldoening geeft. Hij kritikeert ook de benoemingen in de magistratuur waar te veel jongeren de ouderen over het hoofd springen. (Geroep aan de linkerzijde.) M. POULLET. Die uitroepingen felden zeker de benoemingen door het atholiek bestuur gedaan tijdens zijn be wind na 1884. (Links: ja, ja.) M. POULLET.-Voor 1884 gebeurde hetzelfde. M. PATU. - Het evenwicht werd dus h ersteld M. POULLET raakt de zaak Muilier aan en drukt zijne verwondering uit dat er na een bevel van niet vervolging een nieuw geding werd ingespannen. M. MASSON, minister van Rechtswe zen. Het verwondert mij den achtba ren spreker een aanhangig zijnde proces hier. te hoaren voorbrengen. M. POULLET. Dat doe ik oók niet, ik zeg enkel mijne meening. De redenaar dringt verder aan op meerdere geheim houding der gerechtszaken en betreurt dat; er soms ontijdig stukken uit proces- bundels worden medegedeeld aan bij- zonderen óf aan journalisten. Hij prijst de pers wegens haar houding tijdens den oorlog, doch ontkent het recht aan zekere bladen personen of andere bladen te be zwadderen wegens hunne meening. M. TROCLET. Ziedaar de toekom stige leider der rechterzijde. M. VAN CAUWELAÈRT. Hij is er volkomen waardig toe. M. BOVESSE (lib.) spréékt op zijne beurt van de krijgsraden die er ten allen tijde noodig zijn voor de tucht. Hij bestrijdt de zienswijze van M. Al a rek M. VAN HOECK vestigt de aandacht op de thans nog gevangen gehouden oud- strijders. M. Van Hocck geeft lezing van brieven van O. S., die met beklemd ge moed, medegevangenen, op vrije voeten zien stellen,die soms tot meerdere straffen dan zij verwezen werden. Besluitend legt spreker eenige wenschen voor van het personeel der weldadigheidsschoien en wijst hij er op, dat de taalwet niet toege past wordt. De zitting^vordt om kwart over rijf opgeheven. Jack was reeds lang wakker. Met wijd geopende oogen had hij de mannen aange staard, met schrik had bij de wederzijdsche uitleggingen gehoord. In de hand van Hold fast, den tweeden oppasser, zag hij met af- aohuw het algemeene werktuig van tuchti ging in Engeland, de kat met negen «taarten Op het oogenblik, dat Samson hem naderde en aangreep, sprong hij op. Hij had zijne geheele spierkracht herkregen. Pak aankommandeerde Smyles, maar week wijselijk op behoorlijken afstand terug Bloedhond riep Jack knarsetandend, Zijt gij gekomen, om mij te pijnigen De drie oppassers vielen op Jack aan, om hem te grijpen, maar deze leunde tegen den muur, sloeg met de vuisten en schopte naar de oppassers. Slaat hem nederriep de dokter voS woede. Laat de kat op hem les Wel, mijn heer, dan moet gij meer handen aan het werk zetten, anders krijgen wij hem niet in 't bad hernam Samson verdrietig. Roep Armstrong, Barker en Byles be val Smyles aan eenen der oppassers. In weinige minuten waren in plaats vant drie, zes oppassers bij de hand. Jack werd na eenen zwaren strijd overweldigd, op den grond geworpen en met de kat geslagen. ft Vervolgt,),

De Volksstem | 1922 | | pagina 2