Huldetatoog der Christene Mutualisten van België aan Z. E. 11 R, Moyersoen, Minister van NilwteM w Arbeid, den 7 Mei 1922j== i Zoadag 7 Mei Maandag 3 Mei 1922 Laatst® Sehikkiasen i§ SB, lie@i|w§sissle Verbosd der SamesrasrkaBda Maatschappijen vm Vergoeding va si Oarfegschads igsggi der EsigeSssüse Vorste» üsaire Aanranding in isszat Ësillssffed Hat Sabramsntseengres In d§ Hetaalnijwsrl&sd Geheimzinnige zaak Het KinderiykjeVden trein AaSst-Anfwerpen De Conferentie te Genaa DE VOLE XXVilI' JAARGANG NUMMER 103 Kerkstraat, 9 an 22, Aalsw.— Tel. 114— T~> >*V ïh. T~> |Q CENTIEMEN —WEKELIJKS 0.53 Uitgever: J. Van Np??hl-Db Gsaat blicitoit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Hatas, Adolf Maxlaan,13, te BrusselS. Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Loudres E.C.i II. Stanislas Zon op 4,21, onder 7,12 H. Desiderus I Zon op 4,20 onder 7,43 Volle Maan den 10 voor hel Huldebetoog der Christene Mu tualisten van Belgie aan Z. Exc. M. R. Moyersoen, Minister van Nijverheid en Arbeid, te Aalst, den 7 Mei 1922. Op aandringen van vele deelnemers en om andere redenen die zeer gegrond zijn, werd afgezien van de algemeene vergade ring in den voormiddag, zooals eerst was aangekondigd. Die vergadering is vervangen geweest door eene voorafgaande bijeenkomst der mutualisten- afgevaardigden van het ar rondissement Aalst, op Zondag 23 April laatstleden, waarvan in dit blad verslag verscheen. Volgens het uitdrukkelijk verlangen van den heer Minister, zal de betooging van 7 Mei ganscli intiem zijn en zich bepalen bij een gezéllig banket, om 1 ure stipt, in den Katholieken Volkskring St. Jozef, Meuleschettestraat. Niet minder dan 360 vooraanstaande mutualisten hebben hunne deelneming toegezegd; de heildronken en redevoe ringen zijn door het Komiteit vastgesteld en geregeld. Bericht 1. Er is middel desnoods nog in Aalst Mis te hooren om 11 ure in de kerken van den H. Jozef en van den H. Martinus. 2. Vriendelijk verzoek de ontvangen© kaart mee te brengen die, als bewijs van inschrijving, bij den ingang zal moeten getoond worden. En nu, beste Broeders Mutualisten. tot Zondag aanstaande, bij de vereering van onzen geliefden Minister van Nijverheid en Arbeid. Op voorhand welkom en hartelijk ge groet. HET KOMITEIT. Deze wereldvermaarde ommegang zal in de straten van het Noorder Venetië of van het kunstrijke Brugge uitgaan op Maandag aanstaande, zijnde de eerste Maandag na het feest der II. Kruisvin ding. De zoo kostbare relikwie van het H. Bloed werd naar Brugge meegebracht door Diederik den Elzasser bij zijne te rugkomst van èen Kruistocht. Diep fodsdienstig was die gekende Graaf van Baanderen en hij wilde de hoofdstad zijner gouwen verrijken met een pand hetwelk men in geen ander oord der we reld zoude aantreffen, vereeren en aan bidden. In de aloude H. Bloedkapel wordt de rijke schat bewaard. Dit heiligdom is eeuwenoud en zeer kunstrijk en roemt op kostbaarheden zonder weergade. Een hoofdkapelaan is aan de H. Bloedkapel gehecht en moet zorgen voor de godde lijke diensten te regelen, te schikken en alle ïioodige plechtigheden in te richten. Gedurende gaxtsch het jaar komen pel grims aan de relikwie des Heercn hunne hulde bieden. Onze Vlaamsche men- schen staan natuurlijk hierin, gelijk overal waar het de godsvrucht geldt, op 't voorplan, doch de Eranschen ook zijn bewonderaars en vereerders der H. Reli kwie. De Hollanders, zelfs van O ver- Schelde, komen talrijk naar Brugge met de H. Blocddagen en de Engelschen zen den jaarlijks d'eene of d'andere afvaar diging om liunnc voorliefde en aanbid ding aan het kostbaar overblijfsel te schenken. De H. Bloedprocessie is iets buitenge woon, iets eigenaardig, zoowel als de om megang welke des Zondags nadien ge schiedt en waarin men met den rozen krans in de hand luid biddend, zonder menschelijk opzicht de straten van Brug ge doorkruist. Keizers, koningen en grooten dezer wereld bezochten het H. Bloed en kwa men knielen in de ri jk versierde kapel. Kardinalen en bisschoppen namen deel aan de processies en vereerden zo grootclijks niet hunne luisterrijke verte genwoordiging. Dit jaar nog zal Z. Exc. Nuntius Nicotra cn Z. H. Mgr Seghers, bisschop van Geut, en Z. H. Mgr Crooy, bisschop van Doornik, de H. Relikwie vergezellen en op de schouders dragen. Want bemerkt wel dat het de waardig ste» zijn onder de priesters die het voor recht genieten dezen hoogsten schat te mogen torsen.. De processie is eenig in de wereld voor wat kunst, godsvrucht, rijkdom, smaak betreffen. Men moet te Brugge dien optocht gadeslaan, bezien, bekiiken, voelen om er innig van overtuigd té we- De ingetogenheid spreidt zij uit ten gerieve van eenieder en van allen. Ook op haren doortocht wordt de stille stilte, zonder eenigerlei bevel, in drukwekkend. Voor wat de kunst aangaat, wordt er in kleeding, gebaar, gezang, spel, doening, wending cn manieren niet gezondigd. Alles zoo zuiver, zoo hemelseh, zoo aan trekkelijk, zoo ten hooge verheffend. De muziek! De gezangen! o daar moe ten we niet van gewagen, deze zijn effen af engelachtig en verrukkend. Aan melo- dij ontbreekt er niets. In een woord, de puntjes worden hier in alles op de i's ge zet en geen fout is te verbeteren of geen gebrek kan men bespeuren of nagaan. De levende tafereelen geven nievers elders zoo schoon en zoo gelijkvormig de echtheid weer, meer zelfs dan te Oberam- mergau boezemen zij ingetogenheid in, en doen ons leven in een verhevener we reld. De gedachten en de herten zoo eens omhoog verheffen doet deugd. MARC. Hot Provinciaal Komiteit van Oost- Vlaanderen, voor het ruchtbaar maken der nieuwe leening, bestaat uit de vol gende personen Voorzitter, M. graaf de Kerclpvc de Dentergem, gouverneur der provincie Oost-Vfaanderen. Leden Mgr Seghers, bisschop van Gent; MM. R. Moyersoen, minister van Nijverheid en Arbeid, senator; L. Cop- pieters; O. De Bast; graaf-de Brouchove de Bergeyck; ridder de Ghellinck d'El- seghem; E. de Kerkhove d'Ousselghem baron H. del la Faille d'Huysse; A. Ligy P. De Visch; A. Dubois ;~J. Libbreclit; Ern. Nolf; van Flefceren, senators; MM. E. Anseele; E. Braun; de Béthune; H. Heyman; Iweins d'Eechoutte; J. Lam- pens; J. Macnhout; A. Nichels: L. Pus- semierRobynRubbensA. SaferVan AckereVandemeulebroucke H.P. Van SchuylenberghVermeersch; Van Nieu- wenbove, volksvertegenwoordigers. M. K. Lybaert, opsteller van de Gen tenaar Landwacht en Volks vriend voorzitter der afdeeling Vlaan deren van den Bond der Belgische Druk pers ENGELSCHE PERSSTEMMEN Londen, 5 Mei. Aangaande het be zoek der Engelsche vorsten te Brussel, schrijft de Daily Mail Dit bezoek zal cene gelegenheid zijn om andermaal on ze erkentelijke gevoelens aan Koning Albert en koningin Elisabeth uit te druk ken, voor den kamaraadscliappelijken omgang tijdens den oorlog met een groot volk. De Times publiceert een lang en vleiend arikel over de houding der Bel gen te Genua, voor wat de Russische ver goedingen betreft. Evenals in 1914 Belgie het eerst in de bres sprong om de beschaving tegen het aanvallend Duitsch- land te verdedigen, evenzoo staat het nu ook vooraan in den strijd tegen het aan vallende bolsjewisme, tot bescherming der beschaving. Belgie zal er met fierheid mogen aan herinneren dat het, tweemaal in de tijds ruimte van acht jaar gekampt heeft voor de vereenigde princiepen van vrijheid en eigendom, die de grondvesten ziju der be schaving. Heden, evenals ten tijde van den Duitschcn inval, wordt Belgie gesteund, cn zijne afgevaardigden te Genua wor den gelukgewenscht. Het veto, door Belgie uitgesproken, stelt de Conferentie tegenover het fèit dat de princiepen van het bolsjewisme en de ze der beschaving onvereenigbaar zijn. Zijne verdienste is hierin gelegen dat het 't misverstand van de baan heeft geruimd dat te Genua bestond. Brussel, 5 Mei. Gisteren werd de Belgische luitenant Bronnc, van het eer- stc jagers te voet, in de Wilhclmstrasse te Homburg, door twee Duitsche gewapen de burgers aangerand. Hij werd in de kuit met een revolver schot getroffen. EEN SCHOON GEBED Den 25 Mei aanstaande wordt te Ro me het H. Sakramentekongres geopend. Z. Em. de Kardinaal Penitentiarius van den H. Stoel, heeft zijne goedkeuring en een aflaat van 300 dagen gehecht aan liet volgende schoon gebed, dat ter gelegen heid van het B. Sakramen tskong res op gesteld is O Jezus, Die U zelf in de overmaat Uwer liefde aan ons geeft, Die U opoffert voor ons, Die in ons woont in de H. Eu charistie, erbarm U 'over allen, die verre van U verkwijnen, wijl zij o waar Brood des Levens, niet kennen en U ver geten hebben. Openbaar IJ vooral aan hen bij gele genheid van Uw nieuwen triomf, als op een nieuwen verschijningsdag, onder de hulsel van het Eucharistisch Geheim. Verheerlijkt door Uw volk in de ver heven handen van Uw Stedehouder, in dc door het bloed van zoovele martelaren geheiligde stad, in tegenwoordigheid van Uwe ook van verre toegeijlde kinderen, die U loven en prijzen, moget Gij over alle zielen Uw geest uitstorten, die licht, leven en liefde is. Trek hen onweerstaanbaar tot U aan en geef, dat zij de behoefte ge\roelen om zich voor zooveel goedheid dankbaar te toonen door liet A'oortdurend en innig beoefenen der aanbidding, door het ijve rig, met toewijding en aandacht bijwo nen der H. Mis, door veelvuldige, ja, da- gelijksche H. Communie en door bevor- dering der eerste Communie der kinde ren. Breid uit, o Heer, smeeken wij U. oot moedig, door de voorspraak Uwer onbe vlekte Moeder, breid uit Uw Eucharis tisch rijk onder de mensehen afzonder lek en onder de families, onder de instel lingen en de volken, opdat deze den Ava- ren vrede in de -erkenning der heilige rechten Uwer genadenrijke heerschap pij in het onbestreden rijk Uwer liefde mo.2,en wedervinden, dat alle menschen in vereenigt en onmit, Amen. Dit gebed zal gedurende de dagen van het Kongres te Rome in overgroot getal verspreid worden. Het is hoogst wenschc- lijk dat dit schoon gebed tot Jezus in het Allerheiligste ook buiten Rome ingang vinde bij de geloovigen, bijzonder bij hen, die in den geest het H.Sakraraents- kongres zullen volgen. Wii raden dan ook onze lezers aan dit gebed te bewaren en het op te zeggen, telkens zij ter kerke gaan knielen voor het Allerheiligste Sa- krament. DE TOESTAND TE GENT Zooals Averd gemeld, hebben de socia listen de voorstellen aangenomen, gedaan door M. Moyersoen, minister van Arbeid, die in het konflikt, ontstaan tusschen de patroons en de metaalbewerkers, was tus- schengekomen. De kristene metaalbewerkers, zooals men weet, bleven op hun standpunt zij verklaarden het \Toorstel Aran den heer minister, waarbij de patroons zich bijleg den, niet te kunnen aanA'aarden (5 t. h. aftrok op 1 Mei en 5 t.h. op 1 Juni). Vrijdag morgen vergaderden de kris tene metaalbewerkers opnieuw in het lo kaal Het Volk Poel, waar langdurig de toestand werd besproken. De opkomst was talrijk en onder de aanwezigen waren er ook werklieden die deelmaken van de socialistische en libe rale vakvereenigingen. M. Walleyn, secretaris der metaal werklieden, legde den toestand uiteen, geschapen door het bijtreden der socia listen tot de voorstellen van den minister en de patroons. De aanwezige metaalbewerkers ver klaarden dat de toestand in de Vlaanders niet gelijk is als in bet Walenland. De kristene verkl-ieden weigerden aan hun besluit (5 t. li. op 1 Mei en geenc nieuwe loonsvermindering zonder verde re bespreking) iets te veranderen. De vergade ing, aangevangen voor 10 ure, eindigde na den middag. De uitslag der Arergaderirig werd dade lijk aan de p u-oons overgemaakt en om 5 ire namidag had eene nieuwe samen komst plaats met de patroons en de werk- heden-afgevaardigden der vakvereeni- g.'ngen, waar nogmaals de toestand werd besproken. lieden Zaterdag, om 5 ure, vergaderen dc werklieden-afgevaardigden opnieuw, om eene definitieve beslissing te nemen, die dan dadelijk aan de leden-metaalbe werkers zal worden bekend gemaakt. Er werd in de v ergadering ook bekend gemaakt dat, indien men tot geene over eenkomst geraakt, de stakers 8 fr. per dag zullen ontvangen, plus 50 centiemen per dag cn per kind beneden de 14 jaar. TE ANTWERPEN hebben de werklieden-metaalbewerkers Woensdag avond een vergadering gehou den, om het A'oorstel van minister Moyer soen te bespreken en dat ook door de pa troons was aangenomen. Bijna met algemeene stemmen werd het A'oorstel verworpen. Onder dato 5 Mei Avort uit Oostende gemeld Gisteren Averd het stoffelijk overschot van den Aalstenaar onderofficier-vlieger Steenhout, die zoo ongelukkig stierf te Bierset-A wans bij Luik, naar Aalst over gebracht. Dit gebeurde rond 3 u. 15. Van zoohaast het lijk uit den bijzonderen fourgon gehaald was, zette de trein zij nen weg voort naar Oostende, waar hij rond 5 ure aankwam. Voegen wij hierbij dat deze bijzon dere fourgon uit Luik vertrok, dat hij gezegeld was en dat er geen ander voor werp'of colli in den wagon was. Verder, dat de fourgon niet te Aalst gelaten werd om tijdvrlies door maneuver te vermij den en dus ledig naar Oosende medege voerd werd. Bij de aankomst te Oostende nochtans ging een bediende A-an den ijzerenweg, te samen met een postbediende zien of er geen colli in den wagon waren. Groot was hunne verbazing toen zij ontdekten dat er twee zakken, een met Avaarden en een met brieven in staken, die opengescheurd waren. De zak met waarden kwam van Moresnet, droeg den stempel van 18 April en was bestemd veer de Nationale Bank van Luik. De in houd was A'erdwenen. In den zak met brieven waren nog verschillige brieven a oor het binnenland. De twee bedienden hebben onmiddel lijk deze ontdekking kenbaar gemaakt en het gerecht is reeds verwittigd. •Alles doet voorzien dat er een -kont- moedige diefstal heeft plaats geha.h DE ONTAARDE MOEDER AANGE HOUDEN. BEKENTENISSEN Zooals wij meldden, werd in het be gin der week, in eenen trein, op de lijn Aalst-Antwerpen, tusschen de statiën Lon derzeel-Boom, onder eene zitplank, van een 3e klasrijtuig, in bruin papier gewikkeld, het lijkje van een pasgeboren Eindje van het mannelijk geslacht ge vonden. In het mondje stak een stuk zakdoek, terwijl rond den hals een nes tel vastgesnoerd was. Naar de lijkschou wing het uitgemaakt heeft, was het ramp zalig bloedje door verwurging om het leven gebracht. De rechterlijke politie zette zich ieve- rig aan 't werk, om de plichtige op te zoe ken; weldra kwamen zij te weten, dat Zondag- 30 April, een meisje van onge veer 20-jarigen ouderdom in dit rijtuig gereisd had, met eenen persoon. Het meisje tijdens het gesprek, vertelde, dat zij als gouvernante dienst deed in een huis der Huidevettestraat te Antwerpen, en thans bij eenen vrijen Zondag een be zoek ging brengen bij hare ouders, wo nende te Oppuers. Dc rechterlijke agenten A'ernamen ver ders, dat do dienstmeid, op Zondag 30 April, wel uitgegaan. Avas, maar eene va lies had medegenomen. Op behendige wijze onderATaagd, deed zij weldra bekentenissen. De plichtige moeder is zekere Irma Van E., oud 20 jaar, geboortig van Born- hem. Hare ouders wonen te Oppuers. Zij werd er beschikking van het gerecht in het gevang opgesloten. ONDERHANDELINGEN Uit Genua word d.d. 4 Mei geseind Twee dingen hebben vandaag op bij zondere wijze de aandacht getrokken de samenkomst van Lloyd George met Rathenaii en hot- nieuws, dat zekere dele gation besloten hebben de erkenning de jure van het Sovjetsgouverne ment in ernstige overweging te nemen. Nopens het onderhoud A*an Lloyd George met Rathcnau komt men voor alsnog zoo goed als niets te weten, en ook in betrekking tot de erkenning de jure van het Sovjetsgouvemement moet men zich tot veronderstellingen en ver« mocdens bepalen. De Kleine Entente heeft vandaag een onderzoek gewijd aan den toestand voort, spruitende Uit de weigering van Frank rijk en Belgie om het memorandum te onderteekenen. EEN TELEGRAM UIT MOSKOU Londen, 4 Mei. De Russische han» dclsdelegatie geeft mededeeling van een telegram uit Moskou, waarin o. m. het volgende wordt bericht Vertegenwoordigers Aan Hugo Stin- nes, Ilirseh, enz., bevinden zich op dit oogenblik to Moskou, om over zeer be langrijke financieele cn industrieele za^ ken te onderhandelen. De conferencie van Genuazoo luidt voorts het telegram zal ongetwijfeld op een fiasco uitloopen, aangezien de de legation uitsluitend het doel beoogen, in Rusland het regiem van den persoonlij ken eigendom te herstellen. Rusland wil niets weten van hot koord, dat men het Russische volk om den hals wil slaan. Het Kommissariaat voor den handel met hot buitenland organiseert eene han delsmaatschappij voor Perzie, teneinde den invoer en den uitvoer en dé finan cieele operatien tot ontwikkeling te bren gen. Het organiseert ook een handels bank op aandeelen voor de centra vah, Azie. IN DEN FRANSCHEN MINISTERRAAD Parijs, 4 Mei. Aangaande den gis teren gehouden Ministerraad wordt als nog gemeld, dat de kansen op cene bij eenkomst A'an den Oppersten Raad niet bijster groot zijn. Barthou heeft verslag ATan zijn bespre kingen met Lloyd George uitgebracht, waarbij hij verklaarde, dat de Britsche premier met leedwezen heeft afgezien van zijn voornemen om een bijeenkomst van eten Oppersten Raad te doen hou den, ter bespi'eking van de maatregelen bij 't niet nakomen der A'erpliciitingen door Duitschland voor 31 Mei. Intussehen wordt er aan toegevoegd, dat noch de Fransche A'ertegen voordi- gers te Parijs, noch die te Genua een-ge machtiging hebben om het vraagstuk 'te bespreken, en dit geheel moet worden overgelaten aan de commissie van her stel. Omtrent de vraag, waarom men vast blijft houden aan het Belgisch stand punt, zeide Barthou, dat men door het Belgisch standpunt te steunen, het ver trouwen bij dc Kleine Entene zou ver sterken, dat Frankrijk zijn vrienden niet loslaat, zooals bij het heengaan van het kabinet Briand, bijv. de vrees tot uiting kwam, dat de Belgische prioriteit in ge vaar zou komen. Poincaré aarzelde toen niet te verklaren, dat hij de Belgische zaak zou blijven steunen, Avaar Belgie steèds ook de Fransche belangen verde digde. Bovendien zou het Fransche credicf op liet spel komen te staan. Wij moeten het in ons gestelde vertrouwen bewaren, daar wij anders geisoleerd zouden wor den. Barthou zal Zaterdag te Genua terug zijn, op het oogenblik, waarop de Russen zich zullen hebben uit te spreken over een aanvaarden of weigeren van de voor waarden der geallieerden. Op een vraag wat er zou gebeuren, wanneer de Russen weigerden de voor waarden te aanvaarden, zeide Barthou Ik denk niet dat de wereld dan ineen zal storten. Op een verdere vraag, welke houding Frankrijk zou moeten aannemen, wan neer werd doorgegaan met het stelsel van afzonderlijke verdragen, antwoordde Barthou «De bolschewiki hebben overeenstemming bereikt met Diutscb- land en Italic reeds ene jaar geleden. De toestand moet echter worden opgehelderd en het is noodig, dat de 'bolschewiki val len. Zij vormen een muur en die muur moet neergehaald worden, Avillen wij den horizon kunnen zien. DE OPPERSTE RAAD Londen, 4 Mei. De Daily Ex press verneemt uit Genua, dat Lloyd George een nota A-an Poincaré ontving, waarin deze bezwaren uit tegen de bijeen komst A-an den Oppersten Raad voor 31 Mei daar hij Frankrijk's wettig recht tot bezetting van het Roergebied geves tigd wil zien. Tot nu toe hangt dit recht af van Duitschlands falen in dc uitvoe ring Aan het financieel program tegen 31 Mei, den datum door de Kommissie A-an Herstel vasgesfceld. Poincaré stelt voor de bijeenk mos van den Oppersten Raad in Juni tfi houden.

De Volksstem | 1922 | | pagina 1