1 Enselsch Vorstenpaar in Belgie 11 Donderdag Mei 1922 Isa Mteaariig® Isirlehiing Ees Proces mei 700 Juryleden Md Vafeas» m ds SadsSs ïgrtad v@it Sasicssvsarkssadb VeüBedsshappen voor De Aanslagen in Duitsshland De Bezuiniging in Frankrijk VOLKSSTEM XXVIII» JAARGANG NUMMER 104 Kerkstraat, 9 en 22, Aai,ST.— Tel. 114 X>■A-Ca-BS-j.igLlD 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 6.10 Uitgever: J. Vak Ncstoh-Db Qsiro* zich te wenden tot het Agentschap Havas,Adolf Maxlaan,13, te Broasel8. Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Building-s Londres E.G. t H. .jjcnciscus Zon op 4,16 onder 7,17 Laatste Kwart. deD 18 bliciteit buiten het Arrondissement Aalst, 'T WERK DER BELGISCHE UITWIJKELINGEN NAAR FRANKRIJK Sedert 1820, en meer bepaaldelijk sinds het verval der weverijen-nij verheid ten huize, die in talrijke ge zinnen de welvaart bracht, werd ons land beroofd van de vruchten eener winstgevende economische bedrij vigheid die eeuwen lang onzen na- tionalen rijkdom waarborgden. Geleidelj ik daarmee ontwikkelt zich een gestadige uitwijking van Belgische werkkrachten naar het noorden van Frankrijk. Vooral de dichtbevolkte Vlaanderen, vroeger het centrum der lakennijverheid, le veren voortaan jaarlijks een groote schare arbeiders die elders hun kost winning gaan zoeken en aangetrok ken worden door de lioogere loonen van de Fransclie Iandhouwuitba- ting. Daarbij kwant de toenemende ontvolking van den Franschen bui ten door den trek naar de grootste den en de nijverheidscentrums aan vele onzer landbouwers de gelegen heid geven ginds een pachthoeve te betrekken, zoodat met de tijdelijke uitwijkelingen ook de bestendige tot een vrij aanzienlijk getal aan groeiden. Er ontstonden zoo iets lijk Belgi sche landbouwkoloniën in Frank rijk, en de tijd brak aan dat er aan maatschappelijk werk ten bate dier uitwijkende Belgen moest gedacht worden. Bij een onderzoek voor 20 jaar door den Belgischen Volksbond in gericht, werd er door het verslag van den heer Eylenbosch kennis ge nomen met den toestand dier werk lieden, en het werd bevonden dat menigvuldige noodwendigheden hij hen herkomen zoowel op stoffelijk als op zedelijk en godsdienstig ge bied. Dat was de oorsprong van het oprichten der gekende Fransch- mansgilden in de Vaanderen en de stichting van een beschermcomiteit onder de leiding van den bisschop van Gent. Het doel was door de vereeniging de gelegenheid te krij gen om met de uitwijkelingen in aanraking te komen, tot hen te kun nen spreken, hun hulp te bezorgen door het veralgemeenen van de werkcontracten, en hen zedelijk te steunen vooral wanneer ziekte of te genslag hen ginds maar al te dik wijls aan een droevig lot overlieten, Die seizoen-emigratie omvatte jaarlijks een veertig duizend Vla mingen, meestal landbouwwerldie- den. Maar na het einde van den oor log heeft die uitwijking naar Frankrijk een ongemeene uitbrei ding genomen. Uit alle gewesten van ons land vertrokken er duizen den, zoodat er ruim twee honderd duizend Belgen in Frankrijk aan 't ,werk waren. Wel is dit getal het volgend jaar met de helft vermin derd, doch men zal bekennen dat het nog zeer groot is en voldoende om niet echt vaderlandsche bezieling geene opofferingen te ontzien om hen zedelijk en godsdienstig ter hulp te komen. De reden van dien buitengewo- nen aangroei der uitwi j^inge is vol doende gekend. Eenieder weet hoe het Fransche Noorden op eenC diep te en eene breedte van uren ver door de oorlogsgebeurtenissen geteisterd werd. Al die puinen en verwoestin gen moesten dringend opgeruimd en hersteld worden, en wat al werk krachten worden daarvoor niet ver- eischt? Ook toen de Fransche regeering een oproep deed om werkvolk tot het herstel, trokken de Belgen, hier door werkeloosheid bedreigd, in groote gelederen de grens over om ginder ais aardwerkers of ambachts lieden, smeden, metsers, timmerlie den, liooger lo.onen te gaan verdie nen. Thans is het grof werk gedaan en de bezigheid van den aardewer ker is ten einde, zoodat het getal Belgische werklieden in de verwoes te gewesten van Frankrijk wel af neemt; maar de vraag en de nood naar stielmannen zal nog jaren aan houden en zal nog langen tijd Bel gische werklieden opeisehen. Ten aanzien van die uitbreiding werd er in 1920 het Werk der Bel gische uitwijkelingen naar Frank rijk gesticht door Z. Em. Kardi naal Mercier en HH. HH. de Bis schoppen van Belgie, Het doel van deze merkwaardige inrichting is stoffelijke en zedelijke hulp te be zorgen aan die zeer talrijke Belgi sche uitwijkelingen die op het oude Fransche front arbeiden. Aan dien dienst zijn een tiental aalmoezeniers vastgehecht, en ver deden onderling de zware taak om trent vaste posten van uitwijking De post van Amiens in de Sorn- me, die van Arras met een Belgische school, waar een honderdtal kinde ren een degelijke opleiding ont vangen, met een Fluis der Belgen, een kapel, een volksspijshuis, een werkmanskring. Verder de posten van Douai, van Laon, van Reims, van Compiègne, van St-Quentin. Wie begrijpt niet van welk nut zulke inrichting is voor die uitwij kelingen? Onder zulke leiding toch blijven zij in voeling met hun va derland, dan waimeer zulk verblijf in een vreemd midden hun snel de eigen zeden en gewoonten van hun land zou ontstelen. Men maakt zich in Belgie moei lijk een juist gedacht van de vreug de, het geluk en den vrede welke het bezoek van den Belgischen priester aan onze arme bannelingen mede brengt. Zoo spreekt het verslag, en we mogen er aan toe voegen, dat wij nog meer de offervaardigheid van dit zendelingswerk bewonderen. Mogen we hier bijzeggen, dat E. H. Seyssens, algemeene Bestuurder van het werk te Amiens, 13, rue de Saint-Geoffroy woont, en zijn adres voor Belgie is Wellinckstraat, 24, Gent. Aan de liefdadigheid warm aan bevolen. Naar de New-York Herald uit Ded'ham (Mass.) verneemt, is er een ver zoek ingediend lot een herziening van het proces tegen Sacco en Vanzetti, de beide wegens moord ter dood veroordeelde Ita- liaansche communisten, op grond dat twee getuigen in de zaak hun gotuigenis willen herroepen. De Italianen waren den 5 Mei 1920 te Brochton (Mass.) in hechtenis genomen, verdacht van moord op een waker en ern stige verwonding van den kassier van een froot schoenfabriek te Braintrce, mot het oei zich meester te maken van een som van 18,500 dollar, dat de kassier over het fabrieksplein droeg om de loonen te gaan uitbetalen. De zaak kwam in'den zomer van 1921 voor de jury en trok toen al dadelijk zeer de aandacht in de nieuwe wereld, daar 700 juryleden moesten worden opgeroepen, voordat men er in slaagde een jury te vormen,daar de mees te leden, op grond van bedreigingen van radicale wijze, weigerden zitting to ne men. Hoewel 14 Italiaanse lie getuigon •verklaarden, dat zij op den tijd van den moord visch van Vanzetti hadden ue- 'kocht, werd liij toch, evenals Sacco, op grond van de verklaringen van ooggetui- gen van de misdaad tot den electnschon stoel veroordeeld. Hen gaf hun evenwel tot 1 November tijd om in hooger beroep te gaan. Toen deze termijn naderde, bad een aanslag plaats op Herrick, den Ame- rikaanschen gezant te Parijs, gevolgd door tal van andere aanslagen in de cen tra van Europa en Zuid-Afrika, om do aandacht der menigte op de zaak (e ves tigen. In de heelc wereld klonk uit de ra dicale kampen de kreet om vrijheid voor Sacco en Vanzetti, waarbij een heelc veldtocht tegen het Amerikaanselie straf stelsel werd geopend. Intusschen bleef de zaak hangende, en tracht men nu tot een nieuwe behandeling ervan te komen. DE GODSDIENSTVRIJHEID IN RUSLAND dringend noodig het is, dat de Soviets Wij deden onlangs uitschijnen 'hoe aan den H. Stoel de vereischte waarbor gen zouden verleenen voor de godsdients- vrijheid, welke de bolchevisten tot hier toe begrepen hebben door uitmoording van priesters, schending van kerken en relikwieen. Ondanks de verklaringen over vrijheid, welke de bolchevisten te Genua hebben afgelegd, zou Moskou vol strekt niet geneigd zijn het Vatikaan op dat punt voldoening te schenken. De H. Vader zou een beroep doen op de groote mogendheden om hun te vra gen dat zij van de Soviets stellige waar borgen zouden bekomen voor de gods dienstvrijheid en de teruggave der ge roofde kerkelijke goederen."In de Vati- kaansche kringen wordt bevestigd -dat dc H. Stoel tot hiertoe nog geene afzon derlijke besprekingen 'heeft gevoerd met dc Soviets. Men wil afwachten welk ant woord de Russen zuilen geven op het me morandum der mogendheden. M. Jaspar, Belgische afgevaardigde te Genua, heoft Dinsdag morgend het be zoek ontvangen van Mgr Pizzardo, bij zonder afgevaardigd door het Vatikaan, om de vertegenwoordigers der mogend heden, die met den H. Stoel in diploma tieke betrekking zijn, een memorandum te overhandigen, vragende dat de confe rentie van de Russen waarborgen zou eischen voor de vrijheid van geweten, godsdienst, e'eredienst en teruggave-der geroofde kerkelijke goederen. M. Jaspar heeft Mgr Pizzardo.den steun der Belgi sche afvaardiging beloofd. Dinsdag te 2 uur, heeft het Verbond van Samenwerkende Vennootschappen voor oorlogsschadevergoeding eene alge meene jaarlijksche vergadering gehou den in 't stadhuis te Brussel, onder voor zitterschap van AJ. Theunis. Zetelden aan het bureelHIT. M. Levie, A, Richir, E. Rombouts, A. Bonnovie, V. Mcrtens, Collaert, Kestemont, Buyl, enz. M. Levie zet de dagorde uiteen goed keuring van het verslag en nieuwe lee ning der verwoeste gewesten. Vervolgens leest hij een 'brief van den Koning met betrekking tot de nieuwe leening af; M. Theunis wijst op het nut, de pogingen en de werkzaamheid van de samenwerkende Vennootschappen die ten getale zijn van 324, welke door de regeoring worden gesteund. In Engeland en Amerika heeft men vertrouwen in onze werkkracht en onze historische eer lijkheid, dat bewijst de stand van ons krediet. De leening onderschrijven dat beteekent medewerken, aan den herop bouw van het land. M. Collaert brengt hulde aan M. Levie. M. Buyl zegt, dat. van de 68,000 ver nietigde huizen, er reeds 58,000 her bouwd zijn. Reeds werd voor een bedrag- van 5,318 millioen frank oorlogsschade vergoeding betaald, aan een derde der aanvragen werd voldaan, bet totale be drag zal dus ongeveer 15 milliard bedra gen. M. Vinck, senator, meent dat dit cijfer te hoog is, omdat reeds de voor naamste vergoedingen afbetaald zijn. Daarna wordt de zitting geheven. EEN ENGELSCH SOLDAAT TE BRESLAU GEDOOD Men meldt uit Breslau Een Engelfcch soldaat die de putten van de Antonin Hutte bij Breslau be zocht, werd door leden van een Duitsch zelf beschuttingskorps gedood. Naar aanleiding van dezen aanslag, hebben do Duitscno overheden verschil lende personen doen aanhouden. 50,000 AMBTENAREN WORDEN ONTSLAGEN Frankrijk maakt ernst met de bezuini ging van het dure staatshuishouden, zoo als men het vroeger vernomen heeft. Het Staatsblad bevat een besluit, waar bij niet minder dan vijftig duizend amb tenaren ontslagen worden. Deze maatregel beteekont op de be- grooiing voor 1923 een bezuiniging met ongeveer 300 millioen frank. Met do toepassing van den maatregel, die voor negen tienden hulp-ambtenaren betreft, is reeds een begin gemaakt. In Belgie zorgen de ambtenaars er voor dat- werklieden en arbeiders afgezet wor- den, opdat zij zelf zouden kunnen bin- fngü blijven. TE TERVUEREN Dinsdag namiddag, ten 2 u. 30, ver trokken de Engelschc vorsten en hun ge volg uit het Paleis van Brussel, om een bezoek te gaan afleggen in het Koloniaal Museum van Tervueren. De wandeling lióp langs de prachtige laan Brussel-Ter- vueren. Onderweg, te Wol uwe en te Sto- ckel, werden de hooge bezoekers gulhar tig toegejuicht door schoolkinderen, die wuifden met vlaggetjes. Dergelijke be groeting viel de vorsten ook ten deel te Tervueren, vanwege de kinderen van het Nationaal Werk der Open Lucht. De stoet kwam ten 3 ure aan het Museum toe. De Engelschc vorsten waren verge zeld door admiraal Beatty, sir Douglas Haig, en al de leden van hun gevolg, wel£e wij gisteren vermeld hebben. De vorsten werden in het Museum, van Con go verwelkomd door minister Franek; MM. Lippens, gouverneur-generaal van Congo, Tibbaut, voorzitter der Kolo niale kommissie, Olyff, bestuurder van het ministerie van Koloniën, de Haule- ville, bestuurder van het Museum, gene raals Tombeur, Gillain, De Ceuninck, prof. Dupricz, van Leuven, baron Mon- cheur, Belgischen gezant te Londen, sir Dixon Graname, Engelschen gezant te Brussel, en meer andere overheden. M. Franek stuurde de Engelsche vor sten het welkom toe 't Is voor mij een groote eer, zegde hij, hier te mogen ontvangen de vorsten van het grootste en het best bestuurde koloniaal rijk der we reld. De hooge bezoekers wandelden vervol gens doorheen de zalen van het Museum. M. Lippens verstrekte uitleggingen aan de koningin, terwijl M. Franek in druk gesprek bleef met den koning. In een der zalen werden, op een gramofoon, eigen aardige Congoleesche liederen gespeeld. Na afloop van het bezoek drukten de vorsten liunne groote tevredenheid uit over wat zij in 't Museum te bewonderen kregen. Met dc meesje hartelijkheid na men zij afscheid van de overheden en vertrokken ten 3 u. 30, onder het gejuich der nieuwsgierigen, naar het kasteel van Laeken. EENE ONTVANGST TE LAEKEN Koning Albert en onze koningin heb ben vervolgens de Engelsche vorsten op 't kasteel van Laeken ontvangen, waar een thee opgediend werd. De waardig- heidsbekleeders van het Belgisch Hof en de leden van -het Britsch gezantschap, woonden deze ontvangst bij. HET FEESTMAAL AAN IIET HOF Een galafeestmaal voor 225 dischge- nootcn werd 's avonds in de Spiegelzaal van het Paleis te Brussel door den Ko ning en de Koningin ter eere van het Britecho vorstenpaar aangeboden. Voor af vergaderden de genoodigden in de groote galerij. De koning en de koningin van Enge land waren in het midden aan de tafel gezetenrechts van koning George zaten onze koningin, kardinaal Mcrcier, prin ses Marie-José, admiraal Beatty; links van koningin Marv zaten onze koning, de gravin van Atnlone, prinses Alice van Engeland en prins Leopold. Koning Albert droeg het uniform van maar schalk van het Britsche leger, met de kenteekencn der orde van den Kouse band. Onder de talrijke genoodigden bevon den zich maarschalk Haig, de ambassa deur van Groot-Brittanje, sir George Gra- harne, het personeel van het gezantschap, heer Guiney, konsul-generaal van Enge land de heeren de Favereau en Brunet, voorzitter van Senaat en Kamer; de hee ren ministers Theunis, Masson, Berryer, Hubert, Ruzette, Moyersoen. Neujean, Devèze, Franek, Van de Vyverede hee ren Staatsministers Cooreman, Goblet d'Alviella, de Broqueville, Carton de Wiart, Levie, Max, Franqui, Delacroix; baron Moncliour, Belgisch gezant te Lon den; heeren Lippens, gouverneur van Congo; Beco, gouverneur van Brabent; verscheidene generaals en hooge magis traten graaf 't Kint de Roodebekc, voor zitter der Engelsche-Belgischc Unie; ver schillende burgemeesters, schepenen, hooge personaliteiten uit de financiewe- reld of op letterkundig- of kunstgebied de heeren Dons, Housiaux, Jourdain, vertegenwoordigers wan den Persbond en de dagbladbestuurders, enz., enz. REDEVOERING VAN KONING ALBERT Tijdens den maaltijd sprak koning Albert volgende redevoering uit Sire, Het is voor de Koningin en voor mij een eer en een genoegen Uwe Majesteit en ITaro Majesteit de Koningin in ons Tand te ontvangen, Ik beschouw dit bezoek als een kost bare gelegenheid om mijn diepe achting en die van het gansehe Belgische volk uit te sprektórvoor den vorst die de En gelsche natie verpersoonlijkt en haar room en haar lijden deelt. Deze gevoelens gaan ook naar H. M. de Koningin, die het voorbeeld geeft der hoogste familicdeugden en zich geen per soonlijke moeite ontziet, waar net geldt tegenspoed te lenigen of menschlievendc werken te steunen en aan te moedigen. Ik stel er prijs op er aan te herinneren lioe Uw Majesteiten in December 1914, met den prins van Wales, te Veurne en te De Panne, liet Belgisch leger door haar bezoek en hare aanmoedigingen kwam sterken en hoe zij, bij volgende bezoeken, telkens haar onwankelbaar vertrouwen in de eindzegepraal onzer legers uitsprak. Nooit zal Belgie kunnen vergeten, hoo het Britsch rijk zich met alle kracht in den strijd wiern om het gegeven woord na te komen. Een hooge les van eer en trouw aan de traktaten werd aan de we reld gegeven. Dit gegeven jroord werd bezegeld door den moed, het lijden en den dood van zoovele helden uit de verste koloniën en welk aan het leger, de vloot en den Licht dienst de schitterendste overwinningen hebben gegeven. Mijn landgenooten zullen ook ten al len tijde gedenken de broederlijke zor gen, welke onze gewonde soldaten op Britschen bodem werden toegediend en de gulhartige gastvrijheid, die onze vluchtelingen er genoten. Ontelbare banden vereenigen onze bei de landen, de liefde tót de vrijheid, da wijze toepassing der vertegenwoordigen de staatkundige instellingen, een lang verleden op nijverheids- en handelsge bied ik druk den wensch uit, dat de be trekkingen op alle gebied zich nog meer mogen uitbreiden. Belgie lijdt nog zwaar onder de ver woesting en de gevolgen van den oorlog. De krachten, die het voor zijn herstel inspande, hebben zijn financiën uitge put. Om zich geheel herop te beuren heeft het scbadeherstel en vrede, arbeid en veiligheid noodig, welke ingewikkel de noodzakelijkheid het de politiek op legt, die het in volle akkoord met zijn bondgenooten wenscht voort te zetten. Sire, Ik ben gelukkig aan de zijde Uwer Majesteit maarschalk Haig te begroeten, die met zooveel luister de 'bewonderens waardige troepen van het Rijk aanvoer de en admiraal Beatty, die in zoo hooga mate den durf en den opofferingsgeest van de eerste oorlogsvloot der wereld ver beeldt. Ik drink op de gezondheid der Ko* ninklijke Familie, op den voorspoed en den roem van het Britsche Rijk. Het Engelsch Volkslied begroette dez§ redevoering. ANTWOORD VAN KONING JORIS Na bedankt te hebben om het gulhar tig onthaal, herinnert de koning van En geland aan de bezoeken welke hij aan da Belgische vorsten bracht tijdens de droe ve oorlogsdagen. 't Is in die dagen dat er een onver* breekbaren band is gesloten geworden tusschen Engeland en Belgie. Hij wenscht Belgie geluk, omdat hefi van al de landen welke door den oorlog te lijden hadden, het spoedigste is voor uitgegaan op den weg der herstelling^ Hier hebben de Belgen wederom het be wijs geleverd dat zij tot een werkend eu levenslustig ras behooren. Koning Joris verklaart zich verder ge?* lukkig, het Congoleesch museum bezocht te hebben, daar hij zich aldus kon over tuigen van het groot belang onzer kolo nie. Hij drukt de hoop uit, dat d<*s mog$ groeien en bloeien tot heil van Belgie. Ten slotte drinkt hij op de gezondheid van het Belgisch vorstenpaar, van de Ko ninklijke familie en op den voorspoed van de Belgische natie. Nu werd de Brabangonne gespeeld. Het feestmaal eindigde rond 10 uré* HIT. Majesteiten, de Koninklijke Hoog heden en de uitgenoodigden begaven zien naar de groote gaanderij, waar koffie op* gediend werd en waar de vorsten zich zeee hartelijk onderhielden met talrijke pe$< sonaliteiten. NAAR HET FRONTGEBIED Donderdag 11 Mei, verlaat koning Joris Brussel om een bezoek te brengen aan de begraafplaatsen in de frontstreek. De koninklijke trein zal uit Brussel- Noord vertrekken te 9 u. en zal voorbij- stoom en te Laken, te 9 u. 5Jette, 9 u. 7; Denderleeuw, 9 u. 25; Aalst, 9 u. 32; Schellebelle, 9 u. 43; Meirelbeke, 9 u.53j Ledeberg, 9 u. 56Gcnt-St-Pieters, 10 u. Brugge, 10 u. 3SZeebrugge, 11 u,

De Volksstem | 1922 | | pagina 1