h 't Engelscii Vorstenpaar in Beip Vrijdag Mei 1932 BUIGEN OF BERSTEM Het Nationaal Kostuum Huldebetocg Yslksmtogoss&sordiger Ferdinand Van EtieBwonhmra te Oseraardsbargen hm bssrsl vin de isilft Landhaftielangen de Voedermais Sn dsn Hsegeress Arbeidsraad Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. XXVIIf JAARGA.NG NUMMER 105 TeL 114 !E>u&.GBLAD 3 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.53 Uitgever: J. Van Nproro-Da Quart H. Acbiel Zon op 4,14 onder 7,19 Laatste Kwart, den IS bliciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Havas,Adolf Maxlaan,i3, te Brussel8. Place de Ia Bourse, Parij3 en 6, Bream's Buildings Londr«3 E.G.4 Flcctamns Genua De knieen buigen of bersten, neen dat nooit, .zelfs te Genua niet, en zeker voor de Sovjets niet. Zeg eens, zo" die conferencie veel aarde aan den dijk brengen, zou dat veel voordeel doen 't Is te hopen dat de Europeesclie kopstukken malkaar zullen verstaan maar nog eens herhaald zooals we het deden zoo menigmaal sinds den oorlog zonder erkenning der Oppermacht en van den Vredegever van hierbo ven zal er weeral niet veel goeds te verwachten zij n.Die bouwen zonder Hem, bouwen op het zand en die bmtwen op schuifbare grond gaan onvermijdelijk ten gronde en te niet. Men wacht op eene overeenkomst en 't is te hopen dat men alle rech ten zal eerbiedigen en zeker bovenal de rechten van ons duurbaar vader land. 't Is niet te veel dat men Bel- gie dank wij te niet alleenlijk met woorden maar nog meer met daden en dus zijn schade doet herstellen en insta wat de moffen wetens en wil lens vernietigden. Wij zagen genoeg af binst den oorlog en wij verloren genoeg fris- sche levens en kostbare gelden om wedergifte te ontvangen. Wilson, de protestant, hield ons eens voor den aap, en Lloyd Geor ge, insgelijks een ketter, houdt met het katholieke Belgie zoo een wei nig den zot. Indien wij Engeland dank moe ten zeggen voor zooveel medelijden ten opzichte onzer vluchtelingen, gekwetsten en soldaten getoond te hebben, mogen de Britten ons be- loonen voor wat wij, kleine Belgen, voor hun land deden, leden, offer den en slachtofferden. Doch Belgie is een katholiek land en Georgeke is een volbloedig pro testant en daarbij komt het ook dat deze Engelsche eerste minister er zoo maar niet veel kas van maakt en liever, ja veel liever, zijn belangen inziet dan het verdiende door ons dapperen zoo zuur gewonnen of be ter behouden, alhoewel op eene deerlijke wijze gehavend en ge sehonden. Wonder eh! dat katholieken toch altijd maar verdrukt worden door andersdenkenden. De vrijmetsela rij speelt daar weeral eene gewich tige rol in en weet te ondermijnen wat we oprichtten,samenstelden, be waarden of herstelden. De Belgen paait men niet door het ophemelen van hun koning of koningin, van hun vorstenhuis, dap per leger en rechtschapen volk, want zij weten dat woorden geen oorden zijn. Te meer de roem van Belgie werd genoeg bezongen, zijn moed kent de wereld thans genoeg! Dat men rechtvaardig weze met de zen die het Recht en de Rechtvaar digheid deden zegepralen! Dat men thans niet zoeke naar uitvluchtsels al waren ze ook met Russische pe- trool besproeidDat men rechtvaar dig weze en geve wat ons toekomt, dit wil zeggen volle herstelling on zer geleden schade, voortdurende vriendschap, ernstige genegenheid, ieverige bijtreding. MARCS Mcdedeeling van het Ministerie van Nijverheid en Arbeid Hot departement van bvoon-ading zet in zijne magazijnen Troonstraat, 125, Elsene, en Oratorium- bergstraat, 14, Brussel, den verkoop voort van koslumen, zuiver lijnwaad, aan den uitzonderlijken prijs van 125 frank, en van geweven stolfen aan 18 fr. de meter. Bijzondere voorwaarden voor vereen! gingen, werken van weldadigheid, enz. In de provincie geschiedt" de verkoop door tusschonkomst der depothouders voor elke nieuwe inrichting van een de- pothuis wende men zich tot het depar- t. rnont van bevoorrading, Kunstlaan, 34, Brussel. Niettegenstaande liet nederig verzoek van volksvertegenwoordiger Ferdinand Van Nieuwenhove geene betooging ter zijner eer te houden, heeft de Katholieke Vereeniging van de Middenstandsbon den van het arrondissement Aalst den wensch uitgedrukt dat het heugelijk feit zijner aanstelling door een politiek Hul- debetoog zou geschieden. Een stoet zal om 3 uro op het Statie plein te Geeraardsbergen gevormd wor den. Om 4 ure zullen verscheidene spre kers het woord voeren in den Katholie ken Wcrkmanskring. Het kanton Geeraardsbergen vooral zal er aan houden eene welverdiende hul de te brengen aan den ieverigen en volks geliefden gekozene, heer Ferdinand Van Nieuwenhove. Het moet te Geeraardsbergen eene grootsche Katholieke betooging zijn aan den nieuwen katholieken volksvertegen woordiger FEESTELIJKHEDEN Op Zondag 21 Mei 1922. Om 2 1/2 ure. vorming van eenen stoet op het Sta- tiêplein van Geeraardsbergen,, door al de toetredende maatschappij én van het ar rondissement en het kanton. Om 3 1/2 ure, optocht door de straten der stad om den lieer Ferd. Van Nieu wenhove ten huize af te halen en te lei den naar den Katholieken Werkmans kring, alwaar om 4 ure Feestvergadering. Verscheidene sprekers zullen er het woord weren. Om 7 ure, prachtig Concert op den kiosk der Groote Markt door de Konink lijke Harmonie «Al Groeiend Bloeiend» van Aalst. Na het concert, optocht naar de statie (laatste trein om 9 u. 35). V olksvertegenwoordiger Ferd. Van Nieuwenhove houdt zijn zitdag te Aalst, den tweeden Zaterdag van iedere maand van 9 tot 12 ure, in den Katholieken Kring, Groote Markt, Aalst. De Candian Pacific heeft Zater dag, te 12 1/2 ure, eeno feestelijke ont vangst gehouden aan boord van liet prachtig passagiersschip de Melita ter gelegenheid van zijn eerste reis van Antwerpen naar Canada. Na een bezoek aan het schip, dat mot alle moderne com fort voorzien is, had een lunch plaats, voorgezeten door den heer Grosset, alge meen bestuurder der lijn te Antwerpen, en waar mede aanzaten de heeren gene raal Cabra, burgemeester Van Cauwe- laerfc, Ed. Strauss, voorzitter van den Hoogeren Raad van Handel en Nijver heid, de consuls van Engeland en Frank rijk, de stadssekretaris Gyselinckx, De Roover en de Moreau, bestuurder aan het ministerie van Buiten] andsche Za ken voor den dienst der emigratie, Ber nard, bestuurder van den toldienst, enz. Na den gebruikelijken heildronk op HH. Majesteiten de Koningen van Bel gie en Engeland,-en de respectieve ko ninklijke iamïlien, door den heer Gros set en door generaal Cabra, stelde de voorzitter de heildronk in op de gasten en de stad Antwerpen in de persoon van den heer Burgemeester. Hij rpemde daarbij zeer bijzonder de goede arbeids voorwaarden welke to Antwerpen heer- schèn. Antwerpen was, zegde 'hij, de oenige groote haven dio sedert den wa penstilstand geene stakingen had ge kend. De Canadian Pacific nad nog gee- nen dag nuttigen arbeid moeten verlie zen door werkweigering. De heer Burgemeester antwoordde op de meest gepaste wjizo, met eenen heil dronk op den heer Grosset, en de Cana dian Pacific. Hij roemde de groote in schikkelijkheid de?r Engelsen o maat schappij, om het havenbeheer niet noo- deloos te verzwaren, ofschoon de Engel sche vloot veel meer dan de helft van net havenverkeer verzekert. Hij herinnerde aan de vele Belgen, die in Canada een voorspoedig bestaan hebben gevonden en verklaarde dat het Antwerpsch bestuur zich in het bijzonder wilde bezighouden met het cmigratievraagstuk, om de land verhuizers meer en meer over Antwer pen te leiden. Deze rede werd hartelijk toegejuicht. Na hem spraken nog do heer Strauss, uit naam van den Iiandel, kapitein Evans, bevelhebber van het schip, de heer Debcnham, eerste vertegenwoordi ger der lijn te Antwerpen en Ivape Young. - Uit de inlichtingen door den heer Grosset aan de gasten verschaft, deden we nog even mede dat de Canadian Paci fic thans eene vloot van ongeveer 500,000 ton bezit en aanlegt in al de voornaam ste havens van Europa. De Melita is een der meest volmaakte passagiersche pen die thans bestaan. Het meet 14,000 ton, loopt 17 1/2 knoopen en zijn ma- chienen kunnen 25,050 paardenkracht ontwikkelen. Het is ingericht voor 500 kabien- en 1600 tusschendekpassagicrs. Moge de Melita een voorspoedig bestaan kennen Voedermaïs wordt nog veel te weinig door den Vlaamsehen landbouwer ver bouwd. 't Is een ;ewas dat gemakkelijk groeit, en welker teelt hoogst loonend is. De voedermaïs kan lieél den zomer door, om de drie weken, gezaaid worden. Daardoor is men nooit in verkort van groen voeder. En moest er een jaar ko men, dat er groenvoeders in den zomer in overvloed zijn,'men kan altijd eene goede partij voor winter- en voorjaars- voorraad inkuilen, tijdstippen waarop er bijna altijd gebrek is aan groen voeder cn de veevoeding bijgevolg duur kost. De landbouwers zullen zich voorzeker lang het verloopene seizoen geheugen. Men pikt de voedermaïs ten laatste als de bloemstengel uit do scheede komt, dan paart men de hooge opbrengst met eene voortreffelijke hoedanigheid. De voedermaïs kan zeer hooge op brengsten geven, doch zij vergt eene krachtige bemesting. Eene goede dosis versche stalmest past-voortreffelijk; hoe meer, hoe beter. De stalmest verteert bij voldoenden vochtigheidsgraad heel goed en laat eenen rijken grond achter, uitne mend geschikt voor de teelten die de voe dermaïs zullen opvolgen. Beer geeft even eens uitmuntende uitslagen, daar hij, onevens voedsel, vocht in den grond brengt, die alle groene planten gedu rende den zomer zoo wel ten stade komt. Eene overvloedige liulpbemesting is volstrekt noodzakelijk; zwavelzure am moniak en potasch zullen in ruime, su perfosfaat zal in mindere maat toegepast worden. Veertien dagen voor de zaaiing schocpert men duchtig 200 kg. chloor- potasch onder, en ecnigc dagen later egl men flink 300 kg. zwavelzuren ammo niak cn 300 kg. superfosfaat in. Men mag deze drie meststoffen ook in céi\e maal toepassen, na ze gemengd te heb ben. INTENSIEVER. AFWIJKINGEN OP DE 8-UBENWET Gistermorgen vergaderde de Hooge Raad van Arbeid in het Akademiepalels, te Brussel. Het eerste punt aan de agenda was de afwijking van de 8-urenwet voor seizoen- nijverheid. De heer Cooreman zat voor, en liet stemmen over de door de kommissie voorgestelde afwijkingen. In de plooie- rijen mag men van 15 April-15 Juni, 8 uren werken, eu ook in October met kompensatie in December, Januari en Februari. Mevr. Harnn, bestreden door de hh. Mertens en Fiscner, maar gesteund door Pater Rutten en den h. Solvay, stelde ook een afwijking voor in de nijverheid van vilt eü stroonoeden. Ten slotte was men het eens, om 9 uren toe te staan in April en October,met kom pensatie in December en Januari. De raad verwerpt afwijking voor de ververij- en ontveUingsbedrijven. De kwestie van afwijking voor was- scherijen en strijkerijen wordt naar de kommissie verwezen. De raad verwerpt afwijking voor hui zen die karnavalartikelen, rouwkransen, regenschermen, voorwerpen in celluloid, bloemen en pluimen, knoopen, wollen dekens en spreien, jute-zakken, belegsels, katoenen weefsels, waterdichte kleeren en textiehvaren in 't algemeen, vervaar digen. Wel staat de raad 9 uur toe voor be hangers. De afwiiking wordt geweigerd aan fa brikanten van schoeisel, pantoffels, zeem leer, aan leerlooiers en ververijen van konijnenvellen, fabrikanten van brcid- sels, klompen, leeren jaehtartikelen, enz., van kachels, artikels van blik, zink, ijze ren bedden, rijwielbanden, fotografisch papier, zachte zeep, kunstzijde, kousjes, lucifers, kalenders, karton, zakjes, rij wielen, auto's, herstel van banden, dek zeilen, artikelen voor boomkweekors, kunstmest (herzending naar de kommis sie). Een afwijking van 4 maanden, van Juni tot September, met maximum van 9 uren por dag, wordt toegestaan aan fabrieken van kunstmatig ijs. DE ENGELSCHE EN BELGISCHE VORSTEN OF HET STADHUIS TE BRUSSEL Op het stadhuis klapperen de Engel sche, Belgische, Congoleesclie en Brussel- sche vlaggen, en is liet Koninklijk bal kon feestelijk versierd met kleurig be hang. Aan de oude gevels, de oude gilden vaandels. Op het Broodhuis militairen mot Thebaansche bazuinen en het klok kenspel. Aan al de balkons en ramen rijen menschenop den doortocht van liet Fa- leis naar het stadhuis, de kinderen der gemeentescholen; op de Groote Markt de leerlingen der middelbare scholen, af vaardigingen der Brusselsclie vereeni- gingen en der oud-strijders, allen met hun vaandels en banieren; aan de toe gangen tot het oude plein rijkswacht en politie, die stipt de ordemaatregelen handhaven. Aldus wacht het stadhuis de komst af der Engelsche vorsten. Het is 4 ure. De auto's met de genoo- digden schuiven aan. In de Gothische zaal, waar de ontvangst plaats hebben zal, gloeien al do lichten. De zaal loopt vol. Zijn o. m. aanwezig, ambassadeur Gra- hame, aartsbisschop Merrier, baron Mon- cheur, de hoofden der diplomatische zen delingen, de voorzitter der Britsche ka mer van koophandel, Parlementsvoorzit ters de Favereau en Barnet, de verschil lende ministers, gouverneur Beco, gou verneur-generaal Lippens, de hooiden der magistratuur, militaire overheden, hoofden der Brusselsclie gemeentedien sten, de vertegenwoordigers der pers. Ook vele dames zijn aanwezig. NAAR HET STADHUIS De Britsche en de Belgische vorsten, vergezeld van graaf d'Athlone, prinses Alice en den hertog van Brabant, verla ten het Paleis om 5 uur, in open rijtui gen. Het lc gidsen vormt de eerewacht. Van het koninklijk gevolg maken deel uit, admiraal Beatty, maarschalk Haig, majoor Seymour, gravin d'Oultremont, luitenant-generaal De Ceuninck, burg graaf Joly, graaf Jean de Merode, majoor de Hen in, en zoo meer. Op den doortocht wordt de stoet dave rend toegejuicht door do toegestroomde menigte en de schoolkinderen. Als de vorsten verschijnen op de Groo te Markt, klinkt het gejubel der duizen den samengestroomde menschen, helmen de Thebaansche trompetten en luiden de klokken. DE ONTVANGST TEN STADHUIZE Burgemeester Max, omringd door het schepenkollege, ontvangt de vorsten en, voorafgegaan van de ceremqniemeesters, treedt het schitterend gezelschap het stadhuis binnen en beklimt de ceretrap. Op de eerste verdieping biedt baron nes Lemonnier bloemen aan koningin Mary aan, mevr. Steens aan koningin Elisabeth, mevr. Coelst aan prinses Alice. Als de hooge gasten de Gotische zaal binnentreden, is het plotseling zeer stil het publiek rijs opGod save tbo King en ae Brabanconne worden gespeeld. REDEVOERING VAN DEN H. MAX Dadelijk spreekt burgemeester Max koning Georges toe. Hij wenscht hem welkom namens de Brusselsclie bevolking. Belgie kan niet vergeten wat het aan Engeland t© dan ken heeft, noch het vooibeeld van wils kracht en vrijheid door Engeland gege ven. Spreker herinnert er aan, dat in dit gebouw ook koningin Victoria werd ont vangen, 75 jaar geleden, gedurende haar oponthoud te Brussel, waar haar ouders van 1815 tot 1819 hadden gewoond. De banden die toen reeds beide natiën verbonden, zijn nauwer toegehaald. Spreker heft het nu over den steun door Engeland aan Belgie verleend; hij groet verder admiraal Beatty, maar schalk Haig en besluit met te zeggen hoe in Vlaanderen, waar de wonden van 't land nog bloeden, de Britsche dapper heid wonderen deed en hoe zij er verze gd van is, dat Belgie steeds zal mogen rekenen op den steun van Engeland en dezes trouwe vriendschap. Vervolgens richt de heer Max zich tot koningin Mary, ziet in haar een bevallig voorbeeld als vrouw en als moeder, her innert aan de heldin Edith C&vell en buigt eerbiedig voor de koningin van het Engelsche volk. REDEVOERING VAN KONING GEORGE Nu neomt koning George het woord. Hij spreekt duidelijk Fransch, met den bekenden Engelschen tongval. Hij drukt zijn dank uit voor do schit terende ontvangst, brengt hulde aan do bevolking, cu wijst on het hoogo vader- landsch gedrag van den burgemeester. In den oorlog heeft hij, koning Geor ge, vaak met ontroering aan Belgie gc-» dacht. Hij herinnert aan do triomf dei kunsten en aan de liefde voor do weten* schap in Belgie, waar een geest van vei* zoning, rechtvaardigheid en rechtschap penhcid orde en rust doen heersèhen. Tijdens den oorlog hebben de-1'eigen aan de wereld getoond wat de dapperheid en mannelijkheid zijn. De oorlog is voor bij, maar Engeland zal nooit vergeten welke teedere zorgen dc in Belgie ver dwaalde soldaten mochten genieten. Beide volkeren worden geleid door de zelfde vreedzame beginselen. Ook in vre destijd zullen zij saam gaan om de menschheid te helpen weer op te staan eu een betere toekomst te begroeten. CONCERT Nu wordt een voorstelling gegeven door do artisten van den Muntschouw burg op een tooneel in de Gothische zaal opgetimmerd en versierd met oud-Brus- selsch tapijtwerk. Dc dames Terka Lyon, Lucy Ber* tkrand, Emma Luart brengen zangen ten gehoore; juffers de Vally, Gizet, Del- vigne, Arnaud, Darius en ten slotte Fel- que Verbis voeren dansen uit. De nummers worden begeleid op oude muziektuigen in bruikicen afgestaan door het Conservatorium klavecimbel, minneviool, violen. Dat zeer mooie gedeelte van het pro- ramma viel blijkbaar zeer in den smaak er koninklijke gasten. HET VERTREK iNa het concert gaan de vorsten hét Guldon Boek tcekenen in het kabinet van den burgemeester en begeven zich vervolgens naar de Maximiliaansche zaai waar een buffet'ïs ingericht. In de verschillende zalen worden de vorsten begroet 'door de uitgenoodigde personaliteiten, die hen aldaar inmiddels zijn gaan opwachten. Vervolgens verschijnen zij aan het balkon van het stadhuis. Het publiek op de Groote Markt juicht toe, de The baansche trompetten, begeleid van klok kenspel weerklinken en Tcrijgsmuzieken, onder leiding van luitenant kapelmeester Prevost brengen een reeks Engelsche krijgsmarschen ten gehoore. Na liet concert begeven zich de vor sten opnieuw naar de Gothische zaal waar leerlingen der meisjes-normaal school het God save the King spelen, ter wijl kinderen bloemen voor de voeten der hooge bezoekers strooien. Hiermede is de plechtigheid op hefi stadhuis afgeloopen. Wanneer de stoet weer buiten ver schijnt, wordt hij opnieuw door het En- gelsch volkslied begroet, terwijl de tronie petten en de Mokken roepen. Ten slotte doet de koninklijke optocht, omringd van zijn eereruiters, de ronde van de Groote Markt en houdt er schou wing van de aldaar opgestelde vereent- gingen en scholen. Begroet door de jubelende menigte, verlaat daarna de stoet de Groote Markt, IN HET PALEIS VAN BRUSSEL Woensdag avond, om 8 ure, vereenigdo een laatste ontbijt de beide koninklijke vorstenparen in het Paleis van Brussel. Het ontbijt werd opgediend in de maiv» meren zaal. Er waren een veertigtal ge» noodigden. EENE GIFT VAN KONING JORIS Na de ontvangst ten stadhuize, heeft koning Joris aan burgemeester Max eene som van tien duizend frank doen bestel len voor de armen van Brussel. VRIENDSCHAPSTELEGRAMMEN De burgemeester van Brussel heeft vaa M. John Boddeley, lord mayor van Lon den, een telegram ontvangen, waarin de ze hem gelukwenscht en begroet in het beroemde stadhuis, en tevens zijn bezoek in het Guild-Hall van Londen herinnert^ M. Max antwoordde Op het oogenblik dat wij den ko* ning en de koningin van Groot-Brittanjd ontvangen, zijn wij levendig getroffea door den hartleijken groet der stad Lon* den. Wij zenden u de uitdrukking onze# erkentelijkheid voor uwe vriendelijkheid en zijn overtuigd dat de gedenkwaardige! gebeurtenis den vriendschapsband tus* schen de beide volkeren nauwer zal toe* balen. ONTVANGST DER ENGELSCHE DAGBLADSCHRIJVERS De Belgische Drukpersbond bood gist* teren avond in het Hotel Métropolo dei Engelscihc dagbladschrijvers dio ter ge legenheid van het bezoek der Engelsch® vorsten naar Brussel gekomen waren, eeni ontbijt aan. M. Thcunis hield er eene belangrijk# redevoering, waarin hij er onder meeij op wee3, dat het noodig was dat de En gelsche dagbladschrijvers meer op da hoogte zouden moeten zijn van de Belgi* sche toestanden.

De Volksstem | 1922 | | pagina 1