Leaning 5t.ii. me! loten vanffi waarborgt tot 'verdere orders aan de inschrijvers van lotender Lsenlng 5°/» der Verwoeste Gewesten de geheelheid hunner onderschreven titels sms. mmïumm BE CEWTHABE J3S3 XJÏ&L. 31ÜNDK1H1 BR.van st± SFVr*. 15,00 !s§ 5 £&»:K"g3. Bs OcEifereesiie ie iaissa Dramatists Brad fe Sint-Joost-ten-Noode Be gauwdieven ep de Brasselsehe trams ScStieipe iosia van eea geneesheer ilaisfsri® xm Speerwëgen Hlagggfees! Riet stokslagen VAM DE OORLOGSSCHADE PliIJS VAN UITGIFTE'Fr. 247.50 per lilel SCHRIJFT IN OP DE LEENING Geldelijke knip aan Daitsehland poodelifke va! fe St. Billis - £t«- @n@erSi|k@ bediende J&arüjjkseh Banket der lafeüek® Vereeniging van het Arrondissement Aalst rZZZïZSZSZSXSÏZriZ S^ÏISKKST aHtSi: 'J 7L2 284 DE AKKOORDFORMULE Genua, 9 Mei. De vertegenwoordi- ger van Havas meent te weten, vol gens inlichtingen uit betrouwbare .Tta- naansehe bron, dat de nieuwe for mule, voorgesteld door Schanzer en Jas- par in betrekking tot de particuliere eigendommen, op de hieronder aange duide grondslagen berust De Mogendheden zouden vrede nemen met dc nationalisatie van de eigendom men hunner onderdanen, door de Sov jets in beslag genomen, maar dezen zou- iden liet vruchtgebruik aan de oude ei genaars overlaten. Genua, 9 Mei. Barthou heeft dezen namiddag opnieuw met Jaspar beraad slaagd, en voorts een onderhoud meVde vertegenwoordigers van de Kleine En tente gehad. Dezen avond heerscht er m de diplo matische kringen eene bepaald optimis tische stemming. Men gelooft algemeen, dat België de nieuwe formule van Schan zer in betrekking tot de teruggave van de "partikuliere eigendommen zal aan nemen. Daaruit wordt opgemaakt, dat de discussie weer opgevat zal kunnnen worden, indien, zooals men redenen heeft om aan te nemen, het antwoord der Rus sen niet afwijzend luidt. EEN VERZOENINGSFORMULE Genua, 10 Mei. Veel geruchten worden rondgestrooid, die aanleiding ge- .veu tot heftig commentaar, voor dat ze gelogenstraft worden. Het heeft geen nut op ai deze geruchten de aandacht te ves tigen, een ervan willen wij nochtans onderlijnen. Sommigen beweerden gis teravond en dezen morgen dat Belgie niet meer zoo onverzoenlijk is met be trekking tot zijn standpunt aangaande de Belgische bezittingen in Rusland, volgens deze beweringen zou een ver zoeningsformule van M. Schanzer on derzocht en aangenomen zijn. Frank rijk daarentegen blijft onverzettelijk, en wil Belgie op dezen weg van verzoening niet volgen. Belgie houdt vast aan het. princiep niet aan formules. M. Jaspar cal zeker alle plannen onderzoeken, daar Belgie niet zinnens is de Conferentie, te doen mislukken. Genua, 10 Mei. Het Journal des Debate zegt, volgens geruchten uit Ge nua, dat sedert een paar dagen ov.er eene verzoeningsformule wordt, gesproken aangaande de particuliere bezittingen in Rusland en aangaande artikel 7 van hét memorandum. De officïeele middens te Parijs houden vast aan hunne zienswij ze, en willen niet dat er getornd worde aan de beginselen van recht en recht vaardigheid. Het schijnt dus, zelfs als de onderhandelingen tusschen M. Jaspar en M. Schanzer er toe leiden, dat het Bel gisch standpunt lichte wijzigingen on derga, dat men t.e Parijs besloten is on verzettelijk op zijn standpunt te blijven staan. VERGADERING DER UITNOO- DIGENDE MOGENDHEDEN Genua, .10 Mei. Dezen morgen zijn de uitnoodigende mogendheden bijeen gekomen om verscheidene rekwesten te onderzoeken, waaronder den eisch van Hongarije, een rekwest van Georgie, waarin gevraagd wordt de Sovjets niet als de vertegenwoordigers van Georgie te beschouwen, een verzoek van Turkije om aan de conferentie te mogen deelne men. M. Barthou vestigde de aandacht op het verzoek van Mgr. Pizzardo, uit naam van het Vatikaan. M. Jaspar heeft VRIJ BEWERKT NAAR HET ENGELSOH 45* Vervol?. Wonderlijk zegde de Squire na denkend. De rijken zijn zelden zoo mild- .dadig, dat zij doen, wat deze armen ge daan hebben. Hij trok cone portefeuille, uit den. zak, nam er een Finknoot uit en reikte die aan de oude over. Hier, baker, is eene kleinigheid, uit dankbaarheid voor uwe tvouwe diens ten ijl oude lijden, en o muwe zuster geene schade te doen lijden bij imre opoffering. Rezia, ik zou u later nog wel eens willen spreken gij 'o.'t altijd een halve dokter geweest; misschien was het wel goed, dat gij den heer Herben eens zaagt en eens zeidet. hoe gij over hem denkt. Ik ben hier gekomen, omdat ik mij nen kleinzoon neb moeten beloven, al het geld uit zijnen spaarpot in de bus van het weczenbuis te brengen. Zijne moeder, die eene zeer godsdienstige vrouw was, heeft hern eens verteld, dat, wanneer zieken en lijdenden eehe wel daad aan weezen bewezen, de engelen voor lion ba-den en dal. zij dan gezond worden. Ik heb hom gaarne zijnen zin gegeven.... Zult gij komen, Rezia Gij moet uwe kleine Rosa Prim medenemen. Mijn Beveling zal zich verheugen haar te zien. krachtig het voorstel van den Paus ver dedigd. ONDERHANDELINGEN MET DE RUSSEN M. Schanzer verklaarde aan een cor respondent van do Times MM. Tchitcherin en Liboenoff deel den aan M. Lloyd George hun meening mede omtrent het voorgesteld interna tionaal consortium, dat zij onvoldoende cordeelen. Wij antwoorden dat het kapitaal in kwestie een eerste fonds was in Russi sche waarden, en dat wanneer Rusland zal werken en het vertrouwen hersteld zijn, het kredeit zou bekomen. Het is onmogelijk kredieten van re geering tot regeering toe te staan. Zij vroegen of de Russische regeering geen belangrijke kredieten kon beko men voor bun spoorwegen. Zij antwoord den van wel. M. Schanzer heeft daarna uiteengezet de nieuwe zienswijze op den privaten eigendom, met het recht op den eigen dom zelf en het recht op het vruchtge bruik. EEN POMPIER ZWAAR GEWOND Gisteravond brak brand uit op de eer ste verdieping van een buis der Markt straat, te Sint Joost ten Noode. Het nood sein werd dadelijk gegeven. Toen de plaatselijke brandweer kwam toegesneld, stond de verdieping in lichtelaaie. De 50- jarige vrouw L.., die sedert enkele da gen ziek is, bevond zich in één der door het vuur bedreigde kamers. Sergeant Flamy nt drong in het huis en vond vrouw Ij..., bewusteloos te gronde liggen. Hij nam haar op en slaagde er in de zieke uit de met vlammen omringde ka mer te brengen. Door den rook verblind, botste hij plotseling met het hoofd tegen een open staande deur. De moedige man liep een zware wonde op, doch bracht de vrouw in veiligheid. Hij verloor het bewustzijn toen hij het huis verliet. De sergeant, die aan hoofd en handen werd verbrand, werd ter plaats door een geneesheer verpleegd en door zijn meer deren geluk gewenscht. Na 25 minuten werkens was dc brand weer het vuur meester. Desehade is be langrijk. De brand zou zijn ontstaan tén gevol ge van een defekt aan den schoorsteen. De Parijzer nijveraar M. L..., op door reis te Brussel, had Dinsdag op de Grondwelplaate, te St. Gillis, den tram genomen om. zich naar.de Noordstalk te begeven. Op hel, platform werd de :rrn tegen het lijf gedromd door een jongen kerel -die op de Adolf Maxlaan, ter hoog te van de Nieuw-Brugstraat, van den tram stapte. Aan de Noordstatie geko men, bevond M. L..., dat zijn brieven- iesch verdwenen was. Ze bevatte voor 4.000 fr. Fransche en Belgische bank noten, voor meer dan 1000"fr. titels en zakenpapieren. Klacht werd gedaan in het policiebureel der Kruisvaartenstraat. M. Victor B..., Antwerpsche steenweg, narn Dinsdag namiddag den train orn zich naar de Liedtsplaats te begeven. Onderwege werd hij ontlast van zijn gou den zakuurwerk en ketting, ter waarde van 1.350 frank. Maar wacht, daar schiet mij te binnen, dat mij.n rijtuig zaterdag naar Bristol gaat dan kunt gip naar Aslibrook rij den; wilt gij O, van ganscher harte, mijnheer. Het zal mij een genot zijn de oude plaat sen en den jongen heer weer te zien. De oude plaatsen zijn nu zeer stil, baker; er is niemand, behalve de nood zakelijkste bedienden altijd, die er woont dan ik en mijn/erfgenaam. Za terdag, om drie ure dus I Gij zult den ouden Oxley met het rijtuig in den Zwarten Stier vinden Hiermede maakte Proudfoot een ein de aan het gesprek, boog zich voor Ta- bitha, klopte de kleine Primrose zacht jes op de wangen en voegde zich bij de andere bezoekers, welke de bestuurster juist door de lokalen van bet weeshuis geleiden wiide. Het weeshuis van Ashley down is be roemd door het geheele Britsche rijk; het is eene model inrichting, uitmun tende zoowel door zijn uitwendig voorko men als door den geest die er in heerscht, boven alle andere dergelijke inrichtin gen in Engeland. De liefdagdigheid die hetzelve bestuurt, is niet die koele, stel selmatige weldadigheid, die zoo weinig geeft als maar mogelijk is en de ver pleegden bij iedere gift hunne ellende doet gevoelen, maar cie waarachtig kris- tlijke barmhartigheid, wier ware naam éigen!ijk liefde is. Daarvan getuigde in deze uitgebreide- M. do doktor Van Leynseele, gehecht aan den dienst van den burgerlijken stand, van Brussel, wonend Emiel Jacq- mtiinlaan, kwam Woensdag morgend langs de ZeS-Penningenstraat, toen hij opeens ten gronde zakte. De dokter werd dadelijk per auto naar het gasthuis ge voerd, doch bezweek reeds kort na zijn aankomst. Zijne kollegas hebben vast gesteld dat de dood te wijten is aan een iongaan was. Het lijk werd op aanvraag der familie naar de woonst van den over ledene overgebracht. VW DE DIEFSTALLEN OP DEN SPOORWEG Ingevolge een onderzoek ingesteld door het Hooger Comiteit van Toezicht, werden twee aanteekenaars der statie Charleroi-Zuid Ernest T..., en Cesar R_ plichtig bevonden aan ontvreemding van verschillende bezendingen welke aan het spoorweg-bestuur w; ren toevertrouwd. Eene groote hoeveelheid der gestolen koopwaar werd teruggevonden ten huize van de betichten alsmede bij particulie ren wonend te Rarsart en te Couille;. Dc twee plichtigen legden bekentenissen af. Ht parket van Charleroi heeft de zaak in handen. WV Zondag laatstleden werd er te Jemap- pes een vaandel geschonken aan de so cialistische oud-strijders dier gemeente, in het lokaal der socialisten. Op het vaandel in kwestie staat de weerspannige soldaat afgebeeld, die zijn geweer verbrijzelt. Na de overhandiging van het vaandel heeft de Luiksehe gezel Celestin Dero- blon, eene redevoering uitgesproken. Na Demblon, kwam Slooters, secreta ris van het socialistisch verbond der oud- strijdei's aan de beurt en zegde, na den wenseh te hebben uitgedrukt in vrede te leven Indien meu ons heden of morgen, een geweer in de hand wil stop pen voor een nieuwen oorlog, dan zullen wij dat geweer verbrijzelen, liever dan op onze -broeders te schieten 1 Maar, gelijk het gaat in de verkoopza len, waren er ook in de zaal mannen die bij ópbod nog eene gewéldigere taal voer den. Onder deze laatste muntte de voorzit- ter der socialistische oud-strijders van Je- mappes uit. Na de vorige sprekers be dankt te hebben, zegde nij Indien ei ooit aan de socialistische oud-strijders een bevel werd gezonden hunne regi menten te vervoegen omdat een gevaar ons land bedriegt, hewel, ik zeg het. niet één socialist zou zijn huis verlaten I Er zouden geene gendarmen genoeg zijn om de weerspannige social is ten bij den nek te vatten en hen naar het front te sleuren 1 Die woorden verwekten protest bij en kele gematigde socialisten, en de poppen gingen aan 't dansen, en er vielen vuist en stokslagen bij de vleet. M. Durand, burgemeester van Jemap pes, verzocht de aanwezigen het lokaal der socialisten te eerbiedigen. Maar niets baatte de policie werd geroepen, de zaal werd ontruimd en de vechtlustige toehoorders mochten hun partij ken boksen op straat voortzetten. ruimte alles, wat zich aan oog en oor van den bezoeker voordeed. Overal heerschte de grootste stiphöid zonder dwang, eene vriendelijke behandeling, geen afschrik kende streugheidj waarvan vrees de on vermijdelijke vrucht is in kinderlijke gemoederen Ieder kind had zijne bijzondere plaats voor de bewaring van zijne .kleederen, gereedschap en speelgoed, elk had drie stellen kleederen een voor zondags, een voor de school en alle dagen, een voor het spelen. Dc kléederen waren geschikt, van nicuwerwetech model, wel" eenvou dig, maar fatsoenlijk, vooral die van de meisjes. Alle vertrekken waren uiterst zinde lijk, luchtig en goed verlicht, vooral de ruime slaapzalen, waar men uit de bree- de ramen een vrij uitzicht op het schil derachtige landschap had. fn de kaïnei-s van de minnen en verpleegsters toonde zich eene ware moederlijke zorgvuldig heid. Zuigelingen, kinderen van één tot vier jaar, toonden innige liefde voor hunne verzorgsters, wier oprechte pogin gen er op uitwaren hun de ontbrekende moeder te vergoeden. De bestuurster beantwoordde al de vragen, welke haar onophoudelijk door de bezoekers gedaan werden, met het grootste geduld en met ongedwongen vriendelijkheid. De bezoekers zagen groepen van spe lende jongens en meisjes niet poppen, poppenhuisjes, keukentjes, klein blik- Voorwaarden en voordeelen van do Leening -t. WAARBORG VAN DEN BELGISCHEN STAAT: de am.uileit noodig voor den. dienst der intresten, der loten en de aflossing van deze lee- ning stellen eön Staatslast daar 2. INTREST de obligaties van de leonjng brengen een intrest van 5 t. h. op, ingebottreding to beginnen met 1 Ju ii 1922; 3. ONTSLAG VAN BELASTING do inli est van de leening is ont slagen van alle cedulaire belastingen ten voordeelt) van den Staat en van allo taksen ten voordeele van de provinciën en de gemeenten 4. AFLOSSING de titels van de let ning zijn uitkeerbaar hetzij met 300 frank per titol of met eene premie van 20 t. h. betzij met loten van 1,000,000, van 500,000, van 250,000 of van 100,000 frank 5. Deze obligaties nemen deel aan eene trekking per maand, hetzij aan twaalf trekkingen per jaar, een totaal van 7.000,000 frank loten per jaar omvattend 6. VOORLOOPIGE TITELS aan dragers zullen afgeleverd worden bij de storting van de inschrijving Deze titels zullen voorzien zijn van een in- trestkoepon en zullen deelnamen aan de trekkingen. De Inschrijving zal gesloten worden zoodra er voor het aan tal te koop gestelde titels zal ingeschreven zijn Parijs, 12 Mei. De Chicago Tri bune schrijft, dat, volgens een gerucht, hetwelk door de kommissie voor Herstel gunstig wordt ontvangen, Duitschland misschien eene leening van vijf milliard mark-goud zal bekomen. Al de leden der Kommissie gelooven, dat zulks het éénig middel zou wezen om de telkens uitbrekende krisissen. uitgelokt door Duitschland's betalingen voor Herstel en Schadevergoeding, tc voorkomen. Die leening zou Duitschland itt staat stellen, op 31 Mei a. s. te betalen en ook de vol gende jaren aan zijne verplichtingen te voldoen. Volgens het ontworpen plan zullen de Kommissie voor Herstel en al e landen, welke aan de operatie kunnen c eclnemen, obligation uitgeven voor een zeker aantal jaren, van tien tót twin tig, gewaarborgd door Duitschland, dat, door middel van nieuwe 'belastin gen, den dienst van genoemde obliga ten zou verzekeren. Men gelooft, dat het Fransche gouvernement dit plan zal De genaamde Frans Cooremans, 32 jaar, wonend Ransfortstraat, te Sint- Jans-Molenbeek, was Dinsdag rond 6 ure jb avonds bezig eene ruit in te ste le en, in een ventetor, eerste verdiep, van een huis uit do Zegestraat. Hij bevond zich op den buitenvensterrand, verloor plots het evenwicht en stuikte ten gron de van verscheidene meters hoogte. De ongelukkige werd bewusteloos opgeno men. Een bijgeroepen geneesheer stelde echter alleen lichte verwondingen vast «naar vreesde inwendige kneuzingen, liet slachtoffrc werd vervolgens naar het gasthuis gevoerd. Fc-ii speelgoed en gereedschap van aller lei soort. JDe bewoners van het weeshuis vorrndn blijkbaar eene groote familie, wier zachte zeden getuigenis gaven van het algemeen e welzijn. De beide oude zusters bemerkten mét vreugden, dat haar beschermeling den aangeiiaamsten indruk mede naar huis nam en de schei ding uitgezonderd, zich geene betere toe komst wenschte, dan in de schoone in richting van George Muller opgenomen te worden. Eerst werd er gesproken over het be zoek van Ashbrookhall, waarover Rezia zich innig verheugde, omdat het groot ste deel van haar leven doorgebracht had. De twee dagen die er lagen tus schen hét bezoek van het weezenhuis en liet vertrek naar Ashbrookhall, werden bijna enkel met oude herinneringen, het vertellen van anekdoten en voorval len, die er mede te zamen hingen en met toebereidselen doorgebracht. Toen eindelijk de oude Oxley de klei ne armenwoning van Taibitha binnen trad en meldde dat het rijtuig van den Squire in het logemnet de Zwarten Stier gereed stond, toen kon de voormalige kamenier zien niet onthouden, Primrose op het hart te drukken, dat zij goed acht op haar toilet moest geven en fraai En- geseh spreken, opdat de Squire merken mocht, met wie hij te doen had. Dit gaf Rezia. aanleiding tot dever; De handelaar M. De B..., Mariemonti- kaai, te St. Jans-Molenbeck. had zijn be diende Eniile D..., Werk huizenstraat, be last eene som van 2,200 fr. in de bank te storten. D..., hield het geld voor zich en poetste de plaat. Dinsdag namiddag be merkte M. De B..., den ontrouwen be diende op de Jamarplaats. Hij deed hem aanhouden. De kerel had nog slechts 400 fr. in zijn bezit en verklaarde het overige op de koersen verspeeld te heb ben. Hij werd ter beschikking van het greeht opgesloten. De Katholieke Vereeniging van het Arrondissement Aelst heeft besloten het Jaarlijksch Banket in de Hoofdzetels van ieder kanton van ons Arrondissement herin te richten. Het eerste Banket zal plaats hebben op ZONDAG 25 JUNI aanstaande m de groote Feestzaal van den Katholieken Werkmanskring, Zonnestraat te Aelst. Wij doen hier een en dringenden op roep tot al onze Katholieke vrienden zoo talrijk mogelijk op te komen velen herinneren zich immers dat het bij die gelegenheid was dat het miik der katho lieke partij zich meer en meer leerde kennen en waardeeren. Inschrijvingslij sten zullen naar alle gemeenten van het Arrondissement ge stuurd worden. De mijs is bepaald op VIJFTIEN FRANKEN, (eene halvo flesch wijn in begrepen). Inschrijvingen mogen ook van heden af, vergezeld van het bedrag gestuurd worden aan Mr. Zénon De Vos, Albert Liéftartstraat 28, te Aelst. fraai Engelsch spreken kon. Den diepsten indruk had het vroolijk kinderleven in het weeshuis te Ashley- down op Squire Proudfoot gemaakt. Bij dat gezicht herinnerde hij zich levendig ■het familieleven in zijn eigen huis, dat hij nooit had weten te begrijpen en welks vernietiging hij voorbereid had. terwijl het noodloot die voltooide. Zijne bleeke, stille vrouw rees weder op uit net graf en trad voor het oog van zijnen geest, niet met een afkeurend gelaat, want zij was steeds eene zeer goedharti ge vrouw geweest, maai' toch met een vrwijt op de lippen, want de Squire was altijd ruw en hard jegens haai- geweest en had nooit op het zachte gevoelsleven zijner echtgenoote eenige acht geslagen. Van de kinderkamer had hij een af schuw gehad, hij had geen behagen ge vonden in het vrooilijk gejoel van de kleinen. Daarom waren zij hem altijd schuw uit den weg gegaan en zijne vrouw zoowel als de baker en de min hadden angstig vermeden, den ruwen man met zijne eigene afstammelingen in eene al te nauwe aanraking te bren- gen. Twee van zijne kinderen, Julia en Blanche, waren jong gestorven. Zijn laalsto afstammeling, een allerliefste jon gen, was door zijne hardheid langzamer hand vermoord. Het teedere kind moest - - volgons hem gehard worden, het kin- dnetige opmerking, dat het toilet een dérmeisje moest het bij elke weersgesteld- overtqllig ding was en iedere schelm heid buiten ronddragen. ft Vervolgt. 1

De Volksstem | 1922 | | pagina 2