15 *- -- Zaterdag Mei 1922 PLEIZIER IR VERIAAK frankrijk @5 de Steel Md Ea®te!slls®fe tagres Se»efc ier Eisgelsshe ïersien Nieuw Vorstelijk Bezoek IsirsH&ieatat! am §©s!-¥l. Meg Vaaderveida's AikeslweS tad kot Parlemenï Een militair ükkssrd tussshsn Berlijn en isskeul Conferentie Se tas® XXVIII' JiARGANfl NUMMER 106 114— T> A <T-1RT A T> S CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Ni;k?bl-D3 Qsksi bllcltelt bulten hst Arrondissement Aalst, zich to wenden tot het Agentschap Havas. Adolf Maxlaan,13, te Brussel8, Place de la Bonrse, Parijs en 6, Braam s Buildings Londres E.G. i Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.Tel. H. SerYatius I Zon op 4,1$ onder 7,20 Laatste Kwart, den 18 Is 't nog niet gedaan? Komt er I10o- geen einde aan? Is de welstand van 't land te gewichtig misschien? Is er zooveel bij te winnen voor wat eer. deugd, deugdzaamheid, treite- liikheid en meer andere hoedanig heden betreft? Mag onze rouw zoo dapper een einde nemen? Is onze overwinning op den verdrukker zoo schitterend? Zijn we nog menschen, zonder te spreken van onzen laam- sc'nen aard en christelijke gevoelens, of zijn we onredelijke viervoeters. Al die vragen worden al ne keer ge steld door ernstige, redeneerende, welgevoegelijke personen^ en zij hebben over van gelijk. 't Is wel zeker niet in t pleizier, in 't vermaak dat het leven, ne knus- weg op aarde om later den berg oer heerlijkheid te bereiken, bestaat. Te'velen hebben vergeten dat werken, zwoegen, zweeten het lot is 'door God ons beschoren en dat we op die manier alleen eens de beloo ning hiernamaals weerdig worden. Doch op die belooning van hier boven rekent men niet meer genoeg, in schijn ten minste houdt men er geen rekening meer van. Voor alle uitvluchtsel brengt men in de wereld is verslecht en we moe ten mee met den stroom, mee met den wereldwind van 't onrecht, van de twistziekte, van haat en nijd, van bedrog en wulpschheid, Hoe is T mogelijk, zoo te rede- neeren en op die wijze zijn plan te trekken? Zooveel te meer dat we maar al te wel weten, beseffen, ge voelen dat liet peerd daar niet ge bonden staat, dat de uitkomst daar niet in gelegen is, dat dezen staat van zaken niet kan blijven duren. Duren is eene schoone stad (of beter verduitscht) duren was een sclioone staat van zaken, doch zoo een duren is eene onmogelijkheid, want de ge schiedenis van vroegere tijden en van verdwenen volkeren leert ons genoeg liet tegenovergestelde. We wachten op verbetering. Elk zorge voor eigene verbetering in dat vak en de ouders, meesters, zielen lastdragers zullen wederom de be strijding van de bedervende lente ter harte nemen. Zoo zal men niet alleen bij de enkelingen maar ook in de huisgezinnen en in de gansche samenleving er bij winnen en op haar deftiger worden mogen roe men. 't Spreekt van zelfs dat we niet hier gewagen van deugdelijk, deugd doende, opbeurend pleizier naar ziel en lichaam, maar wel van dat uit bundig vermaak dat tegenwoordig zooveel schade veroorzaakt aan de zielgestel^nis van iedereen, aan het welzijn der families en aan den vooruitgang van het gemeenebest. Ik wil zorgen voor uw geluk en ben niet tegen deftig vermaak dat in en met den Heere geschiedt. O, dan lacht, en lacht uw buikje vol, maar wacht u van uw geweten te bezoe delen. Steekt ge een handje toe om den staat van zaken in dat vak te verbe teren? Zoo ja, dank ik u uit ter harte in naam der kristene bescha .ving en beleving. Zoo meent het JOANNES. Uit Rome wordt aan do Matin ge meld: Naar aanleiding van 't vertrek van den heer Jonnart en van zijn afscheids bezoek aan den Paus, lieeft het gerucht geloopeu, dat het tot een breuk tnsschen Frankrijk en den Heiligen Stoel geko men was. Thans verklaart de Epoca to kunnen verzekeren, dat het vertrek van Jonnart niet als definitief moet wor den beschouwd, on dat zijn bezoek aan den Paus niets anders was dan een een voudige daad van beleefdheid, welke al de gezanten, bij den Heiligen Stoel ge accrediteerd, gewoon zijn te verrichten, telkens wanneer zij Rome verlaten. Het Vatikaan logenstraft van zijn kant het gerucht, dat Mgr Ccrreli eerstdaags zal worden teruggeroepen, Op de hoeken der straten in alle ste den van Italië zijn meterlange plakkaten met den volgenden inhoud aangebracht: BroedersSinds maanden gaat door de heele katholieke wereld het blijde be richt van het te Rome te houden interna tionale Eucharistische congres. Z. H. Paus Benedictus XV heeft er het initiatief toe genomen. De II. Vader Paus Pi us XI heeft het mot zijn geluk- wensclien en zijn zegen begroet. De ka tholieke wereld verwacht het met eerbied en geestdrift. Het zal een kruistocht, een universeele organisatie van arbeid en van gebeden zijn ter eere van den triomf van Jezus in het H. Sakrament in de harten, in de familien, in de naties, in de maat schappij de vreedzame triomf van Je zus, koning des vredes. De groote Roomsche en Eucharistische dagen van 24 tot 29 Mei zijn welhaast genaderd; reeds stijgen aan den horizon ae eerste lichtstralen op en zij beteeke- nen een groote belofte. Plet parool, de roep des harten van hen, die geloovpn en hopen in den Eu- charistischen Jezus, moet luidenNaar Romenaar Rome Niet allen kunnen wij persoonlijk ver verschijnen, maar ook van verre zijn wij declgenoolcn in het gebed met al dege nen, die bij het congres en bij de "in Rome te vieren triomfen van den Eucha- ristischen Jezus tegenwoordig zijn. Plet congres, dat internationaal zal zijn, door de deelneming van vertegen woordigers van allo naties, moge worden tot een universeel, congres door de broe derlijke eenheid van alle geloovigen en alle vrienden der Eucharistie en wel ten eerste door innig gebed en heilige com munies, ten tweede door godsdienstige massa-manifestaties ter eere van de Eu charistie, en ten derde door het betalen van bijdragen voor de velerlei plechtig heden, die Rome in de dagen van het congres ter eere van den Eucharistischen Jezus organiseert. Broeders! Ons parool voor het congres zij Met Maria, de Koningin des vre des, met den Paus, met Rome vereenigen wij ons, hechten wij ons aan J ezus, liet Brood des Levens, aan Jezus, liefde erf triomf; ons den vrede! Geef vrede, o Pleer, in onze dagen, dien vrede, welken de wereld niet geven kan. U, o Jezus, liefde en triomf; ons den vrede HET AFSCHEID Brussel, 11 Mei. Ivoniug George werd bij zijn vertrek uit Brussel door ko ning Albert en prins Leopold uitgeleid, allerhartelijkst begroet door ue menigte. Zij waren vergezeld van dezelfde hoog waardigheidspersonen die reeds vroeger de hooge personen vergezelden. De trein waarmee koning George vertrok bestond uit een voor- en een achterfourgon, de ko ninklijke iberlièn, een spijswagen en een salonwagen voor hot gevolg des konings. Het afscheid tusseben beide vorsten was zeer hartelijk. Ten 9 ure stapte koningLieorge in en de trein reed onmiddellijk'weg. NAAR IEPEREN Na Zeebrugge verlaten te hebben, be gaf de koninklijke trein zich naar 't Zui den langs Brugge, Thourout en Rousse- laere. Het morgendmaal werd in den spijs- zaalwagen genomen. Langs de wegen had de bevolking plaats genomen bij het voorbijtrekken van den Engelschon soeverein. Op 't oogenblik dat de koninklijke trein de statie binnenliep, kwam ook do Orient-express aan. Dat bracht bij de rei zigers eene groote beweging te weeg. Om 14 u. 40 kwam de trein te Zonne- beke aan. I an bier werd de reis door Ieperen en tot Poperinghe per automobiel voorge zet. TE POPERINGHE Koning George en zijn gevolg zijn uit Zonnebeke vertrokken te 15 ure, in auto om zich naar het Engelsch kerkhof to be geven. Dit kerkhof is een der voornaamste van bet geheele front. Het bevat omtrent 1200 graven en wordt zeer goed onderhouden door de oud-soldaten, welke de koning in oogen- sehouw nam. Na bet bezoek stapte de koning terug in automobiel en vertrok naar Ieperen. In deze stad bezocht do konino- óok de begraafplaats, waar onder andere be graven liggen Maurits van Battenberg, lord Charles Hayurc en majoor Cavoene. De stoet begaf zich toen naar de Meen- sehe poort, waar hij de Belgische over- lieden ontving. Sir Reginal Blomfield onderwierp den koning een plan van gedenkteeken. De stoet begaf zich trien op weg langs de kathedraal naar yiamertinge^ DE GROOT-HERTOGIN VAN LUXEMBURG Programma der feestelijkheden, ter gelegenheid van het bezoek der groot hertogin en den prins-gemaal. Zaterdag avond, 18 ure, ontvangst van het Luxemburgsche militaire muziek in de Zuidstatie. 18 u. 80, optocht, met deelname der maatschappijen. Daarna muziekfeest op de Groote Markt en militaire fakkel tocht. Zondag morgen, ontvangst van het Luxemburgsche muziekkorps ten stad- huize. 's Namiddags concert in het Park. Banket. Maandag zal de groot-hertogin aan de grens begroet worden door den gouver neur der provincie Luxemburg en andere voorname personen. Te 17 ure, ontvangst der vorstin in de statie der Leopoldswijk. Te 20 u. 30, liefdadigheidsvertooning van de Touring Club in den Cirkus Royal. Dinsdag, ontvangst door de groot-her togin van het diplomaisch korps en van de Luxemburgsche kolonie. Intiem ontÈijt in het paleis van Brus sel. Na den middagr uitstap naar Tervue- ren en Laeken, ontvangst ten stadhuize, intiem feestmaal in het koninkrijk pa leis, gala-vertooning in den Muntschouw burg. Woensdag ten paleize, ontvangst der Amitiés Belgo-Luxembourgeoises, ontbijt in de Luxemburgsche legatie en vertrek. De hertogin en haar gemaal zijn ver gezeld van M. de Colmet d'Huart, hof maarschalk, Mev. de Colmet d'Huart en Seliaefer, eeredames; kapitein Steller, adjudant van H. K. Hoogheid en luite nant Miller, ordonnantie-officier van den prins. Woensdag 10 Mei hadden de Boerin- nenbonden van Oost-Vlaanderen hun eersten landdag te Oostacker cn te Gent. Te 10 1/2 ure had een plechtige Mis van opdracht aan O. L. Vrouw plaats. De ker kelijke plechtigheid werd ook door Mgr Seghers bijgewoond: 3000 boerinnen wa ren aanwezig. Kanunnik Coppens hield een gelegenheidssermoen. In den namid dag had een algemeene vergadering plaats in 't Landbomvershuis te Gent. Voorzitster Mev. Van Damme-D'Hondt opent de zitting. Mev. Haentjens, alge- meene opzichtster van 't ministerie van Landbouw, handelt over de sociale roe ping der boerin en steunt op de noodza kelijkheid van een doelmatig onderricht van de boerendochters. E.TI. Joos spreekt over de boerin in verband met de mid- denstandsbelangcn. E. TI. Van Brabant, bestuurder dei' Maatschappelijke Wer ken van Oudenaarde, handelt over de so ciale roeping der boerin. Na een lied, ge zongen op de wijze van de Vlaamsche Leeuw, doet Mgr Seghers zijne intrede. Hij wordt door E. IÏ. Gommaerts en de voorzitster verwelkomd. Mej. Van Heer- straeten en Mej. Willen geven verslag over de boerinnenbonden. Er zijn 5000 nieuwe leden, het ledental bedraagt nu 10,000. In Belgie zijn 344 af deelingen met een gezamenlijk totaal van 3*2,864 leden. Het tijdschrift De Boerin telt 28,500 lezeressen. E. II. Van Olmen, landbouwingenieur, handelt over den financieelen toestand. Mgr Seghers sluit met een aanmoedigend woord en zijn zegen. Het bestuur der Hanrlelsfoor, onlangs te Brussel gehouden, had aan do stokers de gunst verleend hunne voortbrengselen ten toon te stellen. Maar, het werd hun streng verboden hunne gestookte dran ken te laten proeven. Dat verbod verplichtte de liefhebbers die gestookte dranken te koopen met ge sloten oogen. In andere woorden gezegd, men belette die kategoric exposanten za ken te drijven in de foor. Dat verbod gaf aanleiding tot opspraak en tot verzet. Inderdaad, men noodigt menschen uit om hunne voortbrengst ten toon te stellen, dus om kosten te doen voor de Handelsfoor en men belet hun cr hestellingen te aanvaarden. Ten ware men aannam dat de liefheb bers zouden prooven met twee liters in eens! De wet Vandervelde word dus toege past, maar enkel voor de Belgen Mon heeft de gekheid zoover niet dur ven drijven het verbod ook toe te passen op do vreemde tentoonstellers. De bui- tenlandsche stokers dio exposeerden, mochten dus ongestoord hunne likeuren laten proeven, bij kleine hoeveelheden, in glasjes of roomers, onder voorwendsel dat de Handelsfoor internationaal was! Saluez, Belgen, en zegent uwe weldoe ners, uwo rijkmakersl DE SOCIALISTEN EN DE CONFE-% RENTIE VAN GENUA VANDERVELDE NAAR MOSCOU De socialistische linkerzijden van Ka mer en Senaat hebben Donderdag een vergadering in het paleis der Natie ge houden, waarop de conferentie van Ge nua besproken werd. Er werd geen defi nitief besluit genomen, aangezien de al- gemeene partijraad Dinsdag a. s. zal ver gaderen over de kwestie welke houding oe socialistische afvaardiging zal hebben aan te nemen in zake de buitenlandsehe politiek. Vandervelde heeft intusschen voorbehoud gemaakt betreffende de door de Belgische afvaardiging aangenomen houding. Een deel van de uiterste linker zijde schijnt over te hellen naar de poli tiek van Lloyd George. Vandervelde deelde terzelfder tijd mee dat hij op 't einde der week naar Moscou vertrok'. VERGADERING DER RECHTER ZIJDE In haro vergadering van Donderdag voormiddag heeft de rechterzijde der Kamer verschillende wetsontwerpen on derzocht, waarover zij zich hetzij in de afdeclingen, hetzij in de publieke zitting zal moeten uitspreken. Zoo heeft zij bv. met algemeene stem men het voorstel van Piérard (soc.) ver worpen aangaande de invoering van de regeling van den vrijen tijd van den ar beider. Wat betreft liet voorstel Wauters, aan gaande do verplichte tussclienkomst van de gemeenten in de kosten van het natio naal krisisfonds, zal de rechterzijde zich onthouden, behalve de democratische groep dio hieromtrent verplichtingen heeft tegenover haar kiezers. De Eclair geeft: den volledigen tekst van bet militair akkoord, 5 April 1922 te Berlijn tusseben het Duitscke gouvernement cn het sovjetsbewind ge sloten. Hoewel het blad beweert, zijne inlichtingen uit hoogst betrouwbare bron te hebben geput, nemen wij natuurlijk zijn bericht niet over, tenzij onder het strengste voorbehoud, zoowel wat den in houd als don vorm betreft.. De overeenkonist bestaat uit twaalf ar tikelen, waarvan wij hier de voornaam ste laten volgen. De Duitsche generale staf verbindt zich, aan liet rooao leger de wapens en het materiaal te verschaffen, benoodigd voor de bewapening en bevoorrading van 180 regimenten infanterie, aslook het zware geschut on het veldgeschut, bcnoo- di"d voor twintig divisien infanterie. Tor zijde gelaten nog de reorganisatie van de Russische oorlogsvloten der Oost zee en der Zwarte Zee, foor het uitzenden van instructeurs, officieren en onderof ficieren, en de levering, binnen den korst mogelijken tijd van 500 nieuwe vlieg tuigen van de type Junker verbindt zich de Duilseiio generale staf om den staf van het roode leger bekend te maken met den uitslag der nieuwste proefne mingen en uitvindingen op het gebied van oorlogsgasson. De Duitsche generale staf verbindt zich om het noodige aantal technici en specialisten naar Rusland te zenden, met het doel om de productie van do reeds in Rusland bestaande oor logsindustrie te verhoogen en die indus trie zoo goed mogelijk uit te rusten; in 1922 zouden er nieuwe munitiefabrieken worden geopend, o. a. te Samara en te Petrograd. Van zijn kant zal de generale staf van het roode leger ervoor zorgen, dat de drie Duitsche fabrieken, door den Duitschen generalen staf gekozen, namelijk eene voor vliegtuigen cn derzelver motoren, een voor stikgassen en een voor wapenen, in Rusland kunnen worden georgani seerd en in werking gebracht, op voor waarde, dat het roode leger zich in de mogelijkheid bevinde om geheel de pro ductie van die fabrieken te gebruiken. De staf van het roode leger verbindt zich ook om binnen zeer korten tijd do vervoercapaciteit der spoorlijnen van Alexandroff cn Nicolaieff te verhoogen, zoodat er twaalf treinen per etmaal kun nen loopen, alsook die van de verbin dingslijnen (raecordomeutcn) van die spoorwegen in den driehoek Minsk-Mos- kou-Petrograd. In liet eerste artikel verbinden zich de contractecrendo partijen, de conventie geheim tc houden, deze is opgemaakt in twee_exemplaren, in het Russisch en in het Duitsch. In geval van betwisting zal do Duitsche tekst rechtskracht hebben. Do conventie is geteekend Evitzki, Stefanas, generaal von Seckt, admiraal Behnte, lioofd van de admiraliteit, luite nant-kolonel Schart en majoor Pctter. In de andere artikelen verbinden zich ,dc Russische staf cu do Duitsche staf om de vroeger gesloten overeenkomsten te eerbiedigen, o. a. die van 17 Februari 1919 en dio van 29 Maart 1921, die met de nieuwe conventie een geheel uitma ken, dat, zooals men ziet, niets anders boogt dan de versnelde voorbereiding van een offensieven oorlog. De Eclair hoopt, dat het Franseb gouvernement zelf met onkundig is van het opzienbarend dokument. HET RUSSISCH ANTWOORD. OVERHANDIGD Genua, 11 Mei. M. Tcliitcherino overhandigde aan M. Schanzer te 11 u.45 het Russische antwoord op het memo- randum. Men schijnt tevreden over de gedane wijzigingen. De moeilijkste stap zou thans gedaan' zijn. Is dit het geval, dan zal de conferentie nog twee of drie weken duren. Het Russische antwoord dat heden aan het secretariaat der conferentie overhan digd werd, zal slechts heden avond mede- gedeeld worden. Het dokument, dat meer dan 20 blad zijden bevat, is polemistisch opgevat. De Sovjets wikkelen er hun antwoord in zeer lange algemeene beschouwingen die een. al te scherpe en bittere kritiek zijn tegen zekere mogendheden, die de onderhan delingen van Genua voortzetten in voor waarden welke tegenstrijdig zijn met de besluiten van Cannes en het memoran dum van Londen, en die onrechtvaardi ge eischen stellen, evenveel in recht als in feite. Dit critiseerende deel omvat de 8/4 van het dokument. Op meer positieve wijze nemen de ver tegenwoordigers van Moskou het artikel 1 van het memorandum der mogendhe den niet aan ((clausulen van niet-propar ganda). Zij verklaren dat de argumentatie waarop art. 7 (private eigendommen) ge bouwd is, niet li elder cn in vele punten tegenstrijdig is en dat zij een geheel on- verdedigbaar stolsel uitdrukt. Zij wijzen dan op de verbeurdverkla ring der goederen door de Fransche revo- lutie. De Sovjets stellen nog vast dat het mo- morandum der mogendheden nog terug komt op eene reeks punten die reeds ge- regeld werden in den loop van officieuss gesprekken ter villa Albertis. Dientengevolge nemen zij, voor wat die punten betreft, hunne vrijheid, ia- zonaerlijk voor wat betreft hun eischen in zake de schade aangericht door de te- gen-revolutionnaire expedities door do geallieerden gesteund. Zii verzekeren echter bereid te zijiï deze kwestie te regelen bij middel van liet wederzij dsche verzaken aan sehadeher- stel, de mogendheden voor de oorlogs schuld, Rusland voor de schade door dn tegen-revolutionnaire troepen aangericht. Het document stelt ook vast dat het toestaan van kredieten, wat een bijzon dere voorwaarde uitmaakt der Russische vergunningen, in het memorandum zelfs niet vermeld wordt-. Op geen enkel punt geven ze een zuiver en kategoriek weigerend antwoord. Zij houden zich er slechts bij de verscheidene thesissen vast te stellen zonder er positie ve gevolgtrekking uit te nemen. Het eenige t concreet voorstel dat zij doen, -bestaat in het verzoek tot het sa menstellen van een comiteit van exper- ten die den financieelen tóestand zou on derzoeken die Rusland van do andere mo gendheden verwijderd houdt. Zij duiden: nochtans niet aan hoe dit comiteit bijeenj moet komen. oKKKbo mgua?bv «15HT6 pu71p m nt FRANKRIJK EN BELGIE BLIJVEN! HET EENS Dc heer Jaspar sprak het gerucht te gen, als zóu Belgie een transactie op ar tikel 7 aanvaarden. i De woordenkwestie, aldus de lieelj Jaspar, speelt hier slechte een onderga schikte rol. Het Fransch-Belgiscli bloü blijft dus onaangetast en "niemand geeft toe op de kwestie van het eigendoms recht, waarvan men de volledige erken ning wenscht. j HET WARE RUSSISCHE DOElf" De Morning Post doet hot warfl Russisdhe doel uitschijnen. Leninc heeft geld noodig, niet om handel 1e drijven, maar om propaganda te maken. Niet om spoorwegen aan to leggerf, vraagt hij kredieten, maar om die dei; andere landen te vernielen. DE RUSSEN ZULLEN LAGER j MOETEN ZINGEN De Daily Telegraph merkt op dal?, zoo Moskou geen bijzonder stelsel voor de vreemde eigenaars toegeeft, Belgie en. Frankrijk evenmin van hun standpunt afstand kunnen doen. In die voorwaarden zullen de Bolsjó- visten de leening* niet bekomen die zij verlangen.

De Volksstem | 1922 | | pagina 1