LEEiNC «ET LOTEN 5 P. I la DüsfscStSaisd is Fêêsfëïi ïasj Jeaüns d'Ar® Se GonfereoHe la Üensia van de OorSogss.oha.de Uitgegeven aan Fr. per Titel SCHRIJFT IN OP DE LEENING ieai 1st Parlement DnltschlaMl heeft gister §0 ssiillioe» Mark goud eau iiSgli hetaaSd Belangrijke diefstal te Antwerpen Oe Slachtoffers der gas Erg ¥l!sg@rtggluk te Bewies Bloedig gevecht fe Asssfse Esn Isseörari fe Tervueres ieodelijk Asitsmabielongeluk fs ECessel HEILDRONK VAN KONING ALBERT Bij liet nagerecht sprak koning Albert /Ion volgenden heildronk uit M^vivniw, De konin*""1 ^3n zecr gelukkig Uwe Koninklijke hoogheid in onze hoofdstad te kunnen <n?rYanf>eD- Uwe Hoogheid, ik ben er "zeker van, zal gevoelen hoe gelukkig België^ RAftf ■welkom te heeten en de bekoorlijke vor stin te begroeten van een land, wiens ver zuchtingen zoo gelijk zijn aan de onze. Ik ben- overtuigd de tolk aller Belgen te zijn, wanneer ik hulde breng aan dcc geest van onafhankelijkheid van Lu xemburg en aan de diepe gehechtheid die het koestert voor zijne zelfstandigheid en zijne onafhankelijkheid. Mijne landgenooten bewonderen in het groothertogdom een bedrijvigen landbouw, eene machtige nijverheid, eene merkwaardige sociale beweging en de hoogste arbeidsdeugden. Zij weten hoe zeer de oorlog Luxem burg beproefde en zij herinneren met ontroering de talrijke Luxemburgers die spontaan en heldhaftig voor de zaak van het recht de wapens opnamen. Ik verheug er mij over dat onze beide parlementen eene economisclio overeen komst stemden, dewelke de banden tus schen beide landen nog nauwer zal toe halen. Ik vorm de hartelijkste wenschen voor den voorspoed van Luxemburg en voor zijne voortdurende onafhankelijkheid. Ik bedank de jonge vorstin, die een zoo hoog begrip van. hare zending bezit, en dewelke de toekomst van haar land ver persoonlijkt, met de gratie en de beko ring der jeugd. Ik hei mijn glas op, op het welzijn Uwer Hoogheid, op het welzijn van prins Felix van Bourbon-Luxemburg en van den erfgroot-hertog, wiens geboorte niet alleen uw familiegeluk kwam bekroo- nen, maar tevens de hoop van het natio naal leven. Ik drink op de gelukkige toekomst van het wakkere Luxemburgsche volk. HEILDRONK VAN GROOTHER TOGIN CHARLOTTE Sire, De Ueve verwelkomsgroeten die uwe Majesteit ons toestuurde en de gevoelens van vriendschap die zij weerspiegelen, treffen ons, den prins en mezelf; diep. Zij zullen een weerspiegeling vinden Jn de harten mijner bondgenooten. Dank aan de economische overeen komst die onze beide landen sloten, ver bonden in de toekomst door een gelijk aardig ideaal van vrijheid en vooruit gang, zullen- Belgie en Luxemburg, in hun onafhankeljikheid, hand in hand gaan, naar een meer schitterenden bloei. 1 vurigste wenschen is de banden van vertrouwen en vriendschap dichter samen te snoeren, banden die steunen op lütellectueelc affiniteiten en op gemeen schappelijke belangen. Dc gemoedelijke ontvangst uwer séhoo- ne hoofdstad .heeft ons heden een bewijs gegeven van de gevoelens die onze beide volkeren vereenigen. De prins en ik zullen nooit deze schit terende ontvangst vergeten. Ik drink op Uwe Majesteiten den Ko- ïnng, de Koningin en hun Doorluchtige familie. Ik drink op liet welvaren en den roem van de Belgische natie. DE REPUBLIEK VAN HET RIJNLAND UITGEROEPEN Volgens een telegram van Mainz aan PT*'. Journal was Zondag avond te Mainz liet gerucht verspreid dat de repu- tni i; van' het Rijnland rond 6 uur te Keulen uitgeroepen was. Bijzonderheden ontbreken. Het is niet mogelijk bevestiging van deze tijding te ontvangen. Do I' rankf. Zeit. deelde Zondag lange telegrammen mede uit Zuilen, vol gens dewelke de groep Smeets sedert eenige dagen een ontzaglijke activiteit aan den dag legt, met het oog op een se- paristische beweging van grooten om vang, maar het blad meent niet dat deze beweging met een goeden uitslag zal be kroond worden, alhoewel 'Frankrijk zoo zegfc dc Frankf. Zeit. ;de bewe ging uit al zijn macht steunt. Het nationaal Jeanne d'Arcfeesi werd Zondag te Parijs en heel Frankrijk door JBet gi'QQten luister gevierd. Vele huizen der r rahscho hoófektad waren versierd met de nationale driekleur en met die der Maagd van Orleans. In alle kerken wer den plechtige missen gecelebreerd. Er kwam bijzonder veel volk samen op dc plaatsen der Pyramiden en van St-Au- gustimis en van het 6e arrondissement om de betoogingen voor dV Standbeelden van Jeanne d'Arc bij te wonen. Op de Place des Pyramides was het standbeeld van de Maagd van Orleans met loover en bloemen versierd. Ten 9 ure kwamen M. Maunoury, mi nister van Binnenlandsche Zaken, en ge neraal Lagrue, bevelhebber der troepen van het Seine-departement. Talrijke per sonaliteiten bevonden zich reeds daarde vertegenwoordigers van den President der Republiek, van den minister' van Oorlog, van den minister van Zeewezen, de prefekt van liet Seine-departement de politie-prefekt, officiers, municipale raadsleden, enz. M. de President der Re publiek had eene kroon gezonden van witte en blauwe hortensias. Generaal Berdoulat, militaire gouver neur van Parijs, was te paard. Een krijgs muziek speelde de Marseillaise on de troepen defileerden voorbij het stand beeld. Buiten deze officieele plechtigheid, die het nationaal karakter der feest ter eere van Jeanne d'Arc deed uitschijnen, had den aftaardigingen van talrijke vader- landsche en godsdienstige vereenigingen stoeten gevormd, die voor de andere standbeelden van de heilige heldin defi leerden. Op de place Saint-Augustin o.a., duurde de betooging uren lang en was zeer indrukwekkend. Op de place de la Concorde kwam een groote stoet van militairen en veteranen van het land- cn zeeleger kronen en pal men leggen aan den voet van liet Beeld van Straatsburg. In de provincie werd het feest met niet minder luister gevierd, vooral te Dom- remy, geboortedorp van de heilige. Over- fcalrijke bedevaarders trokken naar het bosch van Chenu, waar de Maagd van Or leans, volgens de overlevering, de stem men hoorde welke haar last gaven Frank rijk te redden. HET EINDE NADERT... Na twee; dagen van moeilijke onder handelingen zi jn de uitnoodigende mo gendheden liet Zondag eeUs geworden over de omstandigheden, onder welke de Conferentie een einde zal nemen. 'Dé mogendliedcndie het memoran dum van 2 Mei hebben géteekend, En geland, Italië, Japan, Polen, Roemenie, Zweden en Zwitserland (Frankrijk en Belgie onthielden zich), -zullen op de me morie der Sovjets van 11 Mei antwoor den met een andere nota waarvan de tekst gisteren (Maandag) ter definitieve goed keuring aan de subkommissie voor de Russische zaken zal onderworpen den. Dat antwoord zal uit drie gedeelten bestaan. Het eerste zal zijn een strenge afkeu ring van het gedoe der gedelegeerden van Moskou op de Conferentie van Genua, en van den toon waarop zij hebben ge antwoord, en voorts een wederlegging van de door hen opgeworpen bezwaren. In het tweede gedeelte zal men vinden het voorstel om een dubbel experten-ko- rniteit te vormen, belast met het onder zoek van de volgende kwestien Schulden van Rusland; Partikuliere eigendommen Herstel van de schade, toegebracht aan dc goederen en de personen Kredieten voor ;t herstel van Rusland. Het komitcit zal in twee afdeelingen zijn gesplitst de eerste zal uit Russische van den tijd, als wegens Sims neiging tot vermaak onaangenaamheden tengevolge zouden hebben, waarvan de voorkoming raadzaam was. Daags na dit gesprek deelde de lieer Limlcy de beide broeders mede, dat hij met den heer Crump de afspraak ge maakt had, dat Sim kost en irnvoninin het huis van den laatste zoude hebben en r!echts eenmaal in de week, des Zondags, in het huis van Limlcy zou komen eten! Harry schrikte en werd bleek; gedach tig aan de laatste woorden zijner ster vende moeder, had hij zich gewend, bij voortduring liet opzicht oveUzijnen jon geren broeder te houden. Tot 1111 toe was cm in, omdat hij altijd zijne woning met nem deelde, zijn onafscheidelijke mak- xer geweest en nu moest hij voor goed van hem scheiden. Welk een geringe troost dat hij maar ééns in de week met hem eten zou. Do schikking van den heer Limley was cenen slag, die zijn hart trof, maar' nij was iG dankbaar, om zich niet nuar elk bevel van zijnen weldoener te scluxken. Daarom liet hij niets van zijne inwendige ontroering blijken en ver maande zijn broeder recht gehoorzaam cn verstandig zieli in zijn toestand te schikken. Maar gemakkelijk zoude dc scheiding dc-n flmkcn' koopmansklerk, dié nu tot jongeling opgegroeid was, niet vallen. gedelegeerden, de tweede uit gedelegcei'- dén dei' andere mogénheden bestaan. De geallieerde óf neutrale exporten kunnen zich in verbinding stellen mét de Russische experten zoodra zij het oo- genblik daartoe gekomen achten. DR experten-koraiteit zal 2G Juni a. s. te s Gravenhage bijeenkomen. In het derde gedeelte gaan Rusland en de mogendheden, die in het experten- komiteit vertegenwoordigd zijn, de ver bintenis aan, zich van elke aanranding en van alle propaganda te zullen onthou den. Ziedaar, in zijn grove lijnen, het aan do Sovjets gezonden antwoord; zij heb ben waarschijnlijk 24 uren om ja- of neen te zeggen op de positieve voor stellen, in de nota gedaan. TCHITCHERINE DRUKT ZIJN MISNOEGDHEID UIT M. Tehitcherine verklaarde, dat Rus land zich niet kon neerleggen bij een uit sluiting van de werkzaamheden der com- missien en zich evenmin kon neerleggen bij het verbod afzonderlijke verdragen te sluiten. EEN VOORLOOPIG VERDRAG VAN NIET-A ANRA NDING Betrekkelijk het besluit der uitnoodi gende mogendheden verneemt men nog. Om aan de commissies toe te laten hun werkzaamheden voort te zetten in allen ernst, zal oen overeenkomst gesloten wor den tusschen de Sovjets en de andere re geeringen, waardoor allen zich verbinden niet tot aanrandingen over te gaan. Is dit een voorloopige overeenkomst van niet-aanranding? De voorgestelde punten zullen na be krachtiging aan de Russen onderworpen worden. In de commissie der experten zullen (wee experten per uitnoodigende mo gendheid zetelen, cn een per andere mo gendheid. Amerika zal officieus geraadpleegd worden. Do mogendheden poogden vooral een breuk te voorkomen. De pogingen der Fransehen om de ex perten door de mogendheden en niet door de conferentie te doen benoemen, bekwamen do goedkeuring. M. Jaspar herinnerde aan zijn verzoek op 2 Mei gesteld, dat alle regeeringen de nieuwe toegestane concessies van goede ren door de Sovjets, die aan vreemdelin gen hadden toebehoord, van nul en ner waarde zouden verklaren. M. Lloyd George verklaarde zich daar mede eens. MM. Schanzer en Barthou beweerden dit ook te zijn. DE ANTWOORDNOTA AAN DE RUSSEN AANGENOMEN De sub-commissie voor Russische za ken heeft eenparig de nota bijgetreden, Opgemaakt'als antwoord op het Russisch memorandum. Die nota zal aan dé Sovjets overge maakt worden. Het artikel zes, dat op aandringen van Belgie bijgevoegd werd, bekrachtigt de door M. Jaspar op 2 Mei vooruitgezette princiepen. Dit artikel heeft betrekking op de met- erkenning van nieuwe concessies van pri vaat-eigendommen die reeds aan vreem delingen toehoorden. DE TERUGKEER M. Jaspar en de leden dor Belgische afvaardiging ter Conferentie van Genua zullen Vrijdag te Brussel zijn. M. Lloyd George zal Vrijdag of Zater dag te Londen zijn. Hij zal eenige rust nemen en in de eerste dagen van toeko mende week eene verklaring doen in de Kamer der gemeenten. De Hollandsehe minister van Buiten- landsche Zaken, M Van Karnebeek, is reeds terug in Den Haag. vV De troost, dien hij zijn zwakken broeder •insprak, had op hem zei ven geenen in vloed. Den eersten dag, dat Sim niet, als gewoonlijk, naast hem aan tafel zat, kon hij nauwelijks eene bete over zijne lip pen brengen. De heer Limley, die de re den wel vermoedde, was zoo kiesch hem geene vragen te doen over zijn geringen eetlust. Harry sloop stilletjes naar zijn kamertje en brak in tranen los. Het was hem te moede, als of hij zijn broeder nimmer weder zoude kunnen zien. Zijn grootste verdriet werd veroorzaakt door de gedachte, dat hij niet wist, hoe de zwakke Sim zich buiten zjn opzicht zou gedragen. Maar hij schepte spoedig we der moed. De hoop op de toekomst, het vertrou wen op. Gods wijze voorzienigheid, beur de hem op. Hij droogde zijne tranen en begaf zich weer naar hét kantoor.Toen hij, na de sluiting van hetzelve, zich 's avonds voor het eerst alleen op zijn zol derkamertje bevond, had hij een nieu wen aanval van smart tc verduren. Eene treurige eenzaamheid omringde hem, liet kwam hern voor, alsof de gansehe wereld uitgestorven was. In dezen toestand schiep hij zich een zekeren troost door het voornemen, zijnen weldoener om ver lof te verzoeken, Sim, behalve Zondags, elke week éénmaal te mogen' bezoeken. Toen ging hij zitten, schreef, zooals hij reeds meermalen gedaan had, een brief ÏFoöMMsaae-deïi esa woortóeeBesi wass sla 1. WAARBORG VAN DEN BELGISCHEN STAAT de annuïteit noo- dig voel- den dienst der intresten, der loten en do aflossing van deze leening stellen een staatslast daar 2. INTREST: do obligaties van de leening brengen een intrest van 5 t.b. op, ingéfiottreding te beginnen met I Juni 1922; 3. ONTSLAG VAN BELASTING de intrest van de leening is ontslagen van alle cedulaire belastingen ten voordeela van den Staat en van alle 'taksen ten voordeela van de provinciën en do gemeenten 4. AFLOSSING de titels van de leening zijn uitkeerbaar: hetzij met 300 Ir. per titel of met eene premie van 20 t. h. betzij met loten van 1.000.000, van 500.000, van 250.000 of van 100.000 fr.; 5. Deze obligaties nemen deel aan eone trekking per maand, heizij aan twaalf trekkingen per jaar, een totaal van 7.000.000 frank loten per jaar omvattend 6 VOORLOOPIGE TITELS aan dragers zullen afgeleverd worden bij de storting van de inschrijving. Deze titels zullen voorzien zijn van een inlrestkoepon en zullen deelnemen un de trekkingen. De inschrijving zal gesloten worden gestelde titels zal ingeschreven zijn. zoodra er voor hei aantal te koop TH. STEVENS) Wisseiageni Onderwijsdraai 16, Aaisi Van heden af zijn de voorloopige titels der Verwoeste Gewesten 5 0/0 met groote ]>re- io verkrijgbaar aan 247.50 fr. zonder isten. 347 aan Rezia Crowne en Primrose, waarin hij de laatste voorzorgen mededeelde en zijn hart lucht gaf. Nadat hij dit werk der liefde verricht had, kon hij recht in nig bidden. Daarmede had hij voor het oogenblik de grootste smart overwonnen. De gewoonte moest het overige doen. Harry had nog altijd twee vijanden in het huis jufvrouw Beenie M'Alpine, die hem hare minachting zoo dikwijls mogelijk liet gevoelen, te meer daar hij in zijne onschuld verraden, had, dat hij cn zijnen broeder aan Jack met de lan taarn, die haar doodelijk beleedigd had, veel te danken hadden, en Hektor Hart- well, die meer en meer den overmoedi- gen, verwaanden voornamen heer speelde. Op den tweeden middag na de verwij dering van Sim, toen hij zich eenige oo- genblikken naar zijn kamertje begeven had en het juist weder verliet, hoorde hij onder in den gang een gesprek tusschen Lena en Hektor, die op het punt stond oen ritje te maken. God zij dankriep Hektor honend een van de overtolligen Bengels zijn wij uit het huis kwijt. Zal de andere hem niet spoedig volgen Dit ruw gezegde ging den braven Harry als eene steek door het hart; hij stond als versteend cn. moest onwillckeu- /ehoorder van de voortzetting des i kon enkel den dood vaststellen, veroor- gespreks zijn. ('t Vervolgt.) Jzaakt door gazverstikking. HET FONDS DER GEMEENTEN Het wetsontwerp tot instelling van een fonds der gemeenten werd een tweede maal door de commissie onderzocht, welke eene nieuwe verdeeling voorgesteld heeft, en wel als volgt 1. Vier tienden naar verhouding van het gebouwd kadastraal inkomen; 2. Een tiende naar verhouding van het ongebouwd kadastraal inkomen. Deze inkomens zijn die belast voor het jaar, dat aan dit der vcrdeeling vooraf gaat 3. Vier tienden naar verhouding van de bevolking, officieel vastgesteld door de jongste tienjaarlijksche volkstellim 4. Een tiende naar verhouding van de uitgaven voor beroepsonderwijs en open baren onderstand, gedaan gedurende het jaar voor dit der vcrdeeling. Dezelfde verdeeling geldt voor het aandeel in de bedrijfsbelasting. "Vr Er werd Maandag namiddag, om 2 u., een ministerraad gehouden, onder voor zitterschap van M. Theunis. De eerste minister heeft den raad op de hoogte gesteld van de werkzaamhe den der Conferentie van Genua geduren de de laatste dagen. Hij heeft tevens medegedeeld dat Duitschland heden Maandag aan do Belgische Schatkist de som van 50 mil- lioen mark goud betaald heeft, zijnde het bedrag der maandelijksche afbetaling door de bepalingen van het moratorium voorzien. De ministerraad heeft nadien verschil lende kwesties van bestuurlijken aard behandeld. X/W Een belangrijke diefstal is dezer dagen gepleegd ten huize van den fotograaf Cly- man, woonachtig Jczusstraat, 19, te Ant werpen. Schelmen hadden de marmeren plaat van de waschtafel opgelicht en uit de laden voor 15,000 fr. allerhande ju- weelen gestolen. Daar de gansehe week een schrijnwer ker en een electriekbewerker met een .leerling in huis en ook op de kamer waar de dieïsial gepleegd was, waren werk zaam geweest, vielen onvermijdelijk ver moedens op hen. De rechterlijke'politie, gehecht aan het parket van Antwerpen, heeft de zaak in handen genomen en Maandag namiddag werden cle werklieden op hot bureel lang durig ondervraagd. Geen van hen be weerde iets van de gestolen juweelen of van den diefstal te wete£. Niettegenstaande hunne verklaring, worden ze voor verder onderzoek in be waring gehouden. vV De werkman Iiaulz, wonende met zijn 3zin in de me. Fvon, te Verviers, was Saterdag avond op nachtdienst gegaan. Zondag morgen kwam zijn schoonzuster, zi jne vrouw eh zijn dochtertje bezoeken. Zij ontwaarde niemand in de keuken, doch werd een sterken gazreuk gewaar, in de slaapkamer vond zij moeder en kind zonder teek én van Jeven op het bed uitgestrekt. Een bijgeroepen geneesheer In het kamp van Beverloo is een erg vliegongeluk gebeurd. Een vliegtuig van de maneuver-luchtvloot van de dercle le- gerafdeeling is op ongelukkige wijze neergekomen. Het toestel was op eene hoogte van 70 meters, toen liet ten ge volge van ongekende omstandigheden plots begon te dalen en met duizeling wekkende snelheid op den grond- plofte. Luitenant Noets, waarnemer, werd van onder de stukken uitgehaald met erge kneuzingen aan het onderfeaakbeen en aan liet been. Wat den sergant-loods aan gaat, deze is nogal deerlijk toegetakeld, maar zijn leven is evenwel niet in gevaar. Beide slachtoffers werden ter verzorging nara het gasthuis van het kamp overge bracht. In eene herberg van 't gehucht Schip pers werd er Zondag avond bloedig ge vochten. Over eenige dagen was een ge vaarlijk kwaaddoener, De P., van Assche, die reeds tien veröordeeliiigen ondergaan heeft, uit het gevang los gelaten, waar hij achttien maanden verbleven had. Daar 't kermis Was, kwam De P. met nog een anderen vagebond, H., naar Asscbe. Zij liepen dronken dc herbergen af en zochten twist tegen derustige verbrui kers. De messen werden getrokken. Een der vechters sloeg de brandende lamp bij middel van een stoel in stukken. Do vechtpartij werd in de duisternis voort gezet. Zekere De Troz, 25 jaar oud, door twee messteken in den schouder getrof fen, viel ten gronde. De vechters, die meest allen gekwetst zijn, namen de vlucht. De toestand van De Troz is om rustwekkend. Het parket is verwittigd. De gendarmen zoeken de daders op. BELANGRIJKE SCHADE Zondag avond, rond 7 ure, is er brand ontstaan .in een boscbje, gelegen in 't Zo- njenbosch, tusschen Quatre Bras en Tervueren. Op 't eerste noodsein kwam een piket soldaten der genie, to Tervue ren gekazerneerd, toegeloopen. Er ston den reeds twee hektoren brach in brand. Men heeft twee uren lang moeten werken om de vlammen in te dammen. Nagenoeg vier hektoren kreupelhout en boomen zijn de prooi der vlammen geworden. Men denkt dat kinderen met vuurken te stoken den bosehbrand verwekt heb ben. De aangerichte schade is groot. Zondag namiddag is bet parket van Mechelen te Kassei afgestapt, ten einde een grondig onderzoek in te stellen over het volgend doodelijk ongeluk, Zaterdag namiddag rond 1 ure, gebeurd. Eenige kinderen bevonden zich rond voormeld uur op den straatweg nabij de school. Een heerenauto kwam aangereden; een der spelende kinderen, de kleine E. Van den Wyngaert, 5 1/2 jaar oud, wilde on danks het geroep zijner makkertjes nog den straatweg ovejïloopen, doch werd door don aarisnorrenden auto gevat en een einde weggeslingerd, waar hij voor dood bleef liggen. De arme kleine was ge raakt aan het voorhoofd en werd zoo erg gekwetst dat hij Zondag morgend, on danks de beste zorgen, overleden is. De aanrijdende auto hoort toe aan M. Y., brouwer te Haelen. Het onderzoek dien de vooral tot hot vaststellen der verant woordelijkheid. Nieuwe Pt-emieloting 5 o/o Men kan zich ook laten inschrijven op de niéuwe premiclolin? der Venvocgte Gewes ten 1922 5 0/0 bij den Heer STADSONT VANGER (Landhuis) aan dsn prijs van fr, 247.50 ingenollreding d#r intreslen van 3) Mei 1922.

De Volksstem | 1922 | | pagina 2