mi mmwmm Het bezoek der groothertogin van Luxemburg in België 18 Donderda ONTVQLKlHfi In Memoriam tee Taal aan ^IJverlaeid en Arbeid D@ Lsesiing van één Milliard Isa ds Mgfealiijvêrbtld XXVIII» JAARGANG NUMMER 101 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.— Tel. 114— T> A <TS-"B=gT A 1~> 8 CENTIEMEN —WEKELIJKS 0.59 Uitgever: J. Van Notmil-Db Gbndt bliciteit bulten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Havas, Adolf Maxlaan,13, te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londre^ E.G. 4 onder Laatste "Alle tien jaren wordt de optelling gedaan der bevolking van Belgie, en nu zijn de uitslagen gekend van de optelling die gedaan is geworden op 31 December 1920. Daaruit blijkt dat de bevolking van Belgie met 26,060 inwoners verminderd is, in vergelijking met bet bevolkings cijfer van 4910. In het 10-jarig tijdvak van 1900 tot 1910, was de bevolking van het land met 730,236 inwoners aange gloeid. dat was eene zeer groote vermeerdering. Zonder den oorlog zouden wij in het tienjarig tijdvak 1910-1920 voorzeker weerom een grooten aangroei aan te teekenen gehad hebben, doch de oorlog was de schuld weeral van eene vermin dering. Die vermindering spruit uit drie oorzaken in de oorlogsjaren is het getal geboorten verminderd, het ge tal sterfgevallen vermeerderd ten gevolge van het gebrek aan voedsel en zorgen, waaraan de bevolking leed; er zijn talrijke inwoners moe ten uitwijken en velen konden nog niet terugkeeren. Men rekent dat zieh 150 duizend Belgen in Frank rijk gevestigd hebben sedert 1918. 't Is aan te nemen, want vele groote boerenfamilies weken uit sinds de Europeesche ommekeer. Zonder den oorlog, zou Belgie nu voorzeker meer dan 8 millioen inwo ners tellen. Zal de aangroei der be volking, na dezen stilstand, nu weer hernemen? 't Is te hopen, doch de verderfelijke Fransche mode van het beperken van het getal kinde ren, die tot hiertoe vooral in het Walenland heerschte, zou willen in 't overige des lands doordringen. Daarbij de ekonomische toestand, het gebrek van woonhuizen en de voortduur van het dure leven bren gen ook geen aarde aan den dijk. Men moet de kwaal, want de ont volking is eene kwaal, in de oogen durven kijken. Onze verkoop op vreemde markten is zeer gering en indien deze verkoop nog verminderd moet onze nijverheid onvermijde lijk dood, onze fabrieken moeten stilvallen en dan zou ons volk nog meer uitwijken, hetgeen betreurens waardig is voor het land. Doch "eene andere en verschrikke- ijke oorzaak van afneming der be volking is de vermindering van het geboortecijfer. Volgens eene studie gedaan over het klimmen en dalen van het bevol kingscijfer, wordt bewezen dat in het Waalsch gedeelte van 't land de twee derden van het getal kinde ren die het zonnelicht zouden moe ten aanschouwen, achterwege blij ven. Vandaar dat de meeste Waal- sche steden en groote dorpen meer sterfgevallen dan geboorten moeten VRIJ BEWERKT NAAR HET ENGELSCH 49» Vervolg. Het edele meisje goot balsem in de wonde, die de zoon des rijken hem toe bracht had. Ik weet niet, hernam Lena, wie met uwe schimpende uitdrukkingen bc tioeld wordt, Hektor. Indien gij echter de beide broeders Hazeldean meent, dan rjn uwe uitdrukkingen niet alleen on rechtvaardig, maar ook ruw en gemeen. O hol wat zijt gij vriendelijk in de verdediging van deze bedelaars Ja, dat bon ik cn met re:lit Daa renboven zijn hot geene bedelaars, waar- vtn gij spreekt, maar zeer achtings waardige, bruikbare menschen, die liet werken verstaan, dat iedereen :ii"t kan. Foei, Lena ,gij moest u schamen, om zoo opgowonden van jongens te sprei kon, die van de straat opgenomen zijn, die met de gemeenste dronkaards om gingen en die zich zelfs op deze gemeen zaamheid beroemen. O, dat moet men hun vergeven, yiijnhcer Hektor, hernam Lena spot tend. Gij gebruikt den ledigen tijd, die u wegens den rijkdom van uwen vader ton dienste staat, al zeer voortreffeijk aanteekenen op de bevolkingsregis ters. Gelukkig is de toestand in het Vlaamsche land anders en beter. Daar staat het geboortecijfer nog hoog, dank aan de landelijke bevol king. De Fransche mode integendeel dringt door bij de bevolking der ste delijke en nijverheidscenters. De levensduurte, de bekrompenheid dei- huisvesting, maar vooral de gemak zucht, de genotziekte, de wulpsch- lieid, het ongeloof, de ongodsdien stigheid dragen bijzonder bij om de zware plichten van den huwelijken staat slecht te kwijten en de geboor ten te beperken. Alle standen der samenleving zijn aangetast, doch echte katholie ken zijn steeds nog bewust en over tuigd van hunne in het huwelijk te vervullen plichten. De landelijke bevolking mag er fier op zijn, dat zij hare godsdienstige en terzelfder tijd hare vaderlandsehe plichten ge trouw blijft, en dat zij niet achter uit deinst voor de te brengen offers. Ik drijf den spot met die wijsneu zen, die door hun vuigen klap, slor dig schrijven, misplaatst aanwakke ren, arehidom lessenspellen, anti godsdienstig en antivaderlandsch voorbeelden geven, de ontvolking zouden willen bevorderen, en die la chen en schimpen met de reehtscha- penen die geen kindermoordenaars willen zijn, maar getrouwe kriste nen aan de H. Kerk, dappere bur gers aan 't Vaderland, en kloeke Vlaamsche telgen aan de families en de maatschappij willen... en moeten schenken. Nog eens de godsdienst zal ons redden, want in den dienst Gods al leen vindt men macht en kracht om zich te slachtofferen, iets te verdu ren, sterk te staan tegen de ontmoe- dingsbekoringen, vooruit te loopen op het pad der deugdzaamheid en der reinheid dat de redding zal uit maken van ons volk. In de kapel van het St-Jorisgesticht, Cellebroe dersstraat, te Brussel, werd Zondag eene plechtige H. Mis opgedra gen tot zielerusl van wijlen Staatsminis ter M. Karei Woeste, die eerevóorzitter was van liet Verbond der Oudleerlingen der Broeders en voorzitter van de kom missie der katholieke scholen. Tijdens den dienst hield de E. II. Clement de Clety, aalmoezenier, eene toespraak, waarin hij de groote bezorgdheid van den overledene voor het katholiek onderwijs herinnerde. In Maart 1921 had de Eerw. Alge meen Overste der 16,000 zonen van Sint- Jan-Baptist de la Salie, ter intentie van M. Woeste, een diploma geteekend, het welk hem recht gaf, ten zelfden titel als de 16,000 kloosterlingen der Orde, deel achtig te worden aan de gebeden en goe de werken van de Broeders der christe lijke scholen van dc vijf werelddeelen. M. Woeste had met diepe ontroering dit diploma ontvangen. tot de studie om achtenswaardige men schen te smaden Dat is juist het onderscheid tus- schen mij en eenen slaaf, dat, ik niet behoef te werken zegde Hektor, ter wijl hij met zijn karwarts speelde. Zoo Denkt gij, dat, de rijkdom u eene bijzondere waardigheid verleent Als gij u op het lcdigloopen wilt beroe men, dan moest gij ten minste als een lieer denken. Ik ben een lieer Wie durft er aan twijfelen Ik, Hektor, naar uwe uitdrukkin gen riep Lena, toornig. Ba, gij hebt geene eigene meening. Gij dweept met de bedelaars, die het ge nadebrood van uwen vader eten En wat zoudt gij zonder uws va ders geld zijn Kent gij de grondstel ling van papa een ach (ons waardige ar beider is een geboren heer IIoo zoudt gij den lieer spelen zonder uws vaders geld Gij zoudt niet eens kunnen wer ken. niet- eens uw eigen brood verdienen, en dat kan Ilarry Hazeldean daarom is hij meer een heer, dan gij. Bij den hemel, gij wordt beleedi- gend riep Hektor, terwijl hij met den bespoovden voe* stampte. Gij zijt over dreven nederig voegde hij er bonend bij, uwe beschouwing van menschen en jfitandeii is gegrond op overdreven ro- Onder dien titel meldt De Stan daard Na het overgangstijdperk moet het met vertalingen gedaan zijn, schreef de afgevaardigde naar de Kamer, Van Isa- cker, hier den 23 Februari j.l. Aan Nij verheid en Arbeid heeft men niet ge wacht tot het afloopen van vermeld tijd perk. Minister Moyersoen heeft den ver taaldienst voorgoed opgeheven. Hij heeft een bevel uitgevaardigd houdende dat al de in het Nederlandscli uit te geven stukken voortaan in de betrokken dien sten moeten worden geminuteerd. Geminuteerd in dc betrokken dien sten I Een goed punt voor Minister Moyersoen. Geminuteerd in het Nederlandsch! Nog een goed punt voor Minister Moyer soen. En aangezien voorloopig de krachten ontbreken om zulks te aoen zooals het hoort, zoo lieeft hij twee taaicontroleurs aangesteld den heer Roman, doctor in de Germaansche Taalkunde, en den lieer Schrijvers, den Gids der Taalgidsen, zoo als de Utreehtsche hoogleeraar De Vooys hem noemde. Drie goede punten voor Minister Moyersoen. INGESCHREVEN OP EENEN DAG SUCCES ZONDER VOORGAANDE Een succes zonder voorgaande is be haald door de tweede leening van één milliard voor de Coöperatieven van oor logsschade en, indien de tijden moeilijk zijn, tocli heeft niets meer de machtige hulpbronnen bewezen, waarover ons land beschikt.. Maandag morgend geopend, werd de inschrijving te 2 uur gesloten al de ti tels waren geplaatst- en het milliard was ingeteekend. Op meer welsprekende wijze kon het vertrouwen van het publiek'in het cre- diet van den Staat niet bewezen worden. De Libre Belgique wijst er op dat de dag der leeniifg eene ware zege geweest is voor het Belgisch krediet. Te 9 uur openden de bureelen van bankiers en wis selagenten en men raag zeggen dat liet milliard grootendeels te 12 uur inge schreven was. Dinsdag morgen heeft men per tele gram, heel het land door, banken en agenten verwittigd dat zij geen inschrij vingen meer mochten aanvaarden. De toestand te Gent blijft onveran derd. Dc socialistische metaalbewerkers hebben ene nieuw voorstel aan de pa troons aangeboden (5 t. h. vermindering van af 1 Mei en van af 1 Juni nog 2 1/2 t. h. vermindering). De vereenigingen der machienbouwers en ijzergieters van Gent heeft Zaterdag avond in hare vergadering herhaald dat het niet mogelijk is veranderingen te brengen aan de overeenkomst die te Brus sel is gesloten tusschcn de Centrale en de machienbouwers. De krislene metaalbewerkers vergade ren heden Woensdag morgend, om 91/2 ure, in de zaal Het Volk Poel, en de socialistische metaalbewerkers heden na middag, om 4 1/2 ure, in het lokaal, Bagatenstraat, waarna optocht door de stad met muziek. mans, zooals Lady van Lvon, Ilarry zooals gij den kalen jakhals maar al te vertrouwelijk noemt, is voor u eene soort van Claude Melnotte en gij zelve zijt Pauline. En gij de Markies van Beau- sant, wiens moed die van een pocher is, niet die van eenen ridder Ik heb de eer u te groeten Zi j maakte eene spot tende buiging en wilde zich verwijderen. Hektor trad haar in den weg. Halt, mijn aardig duifje of lie ver, mijn zeer ondeugende roeporeend Gij veroorlooft u mij te zeggen dat ik geenen moed heb. Laat uwen aap van eenen bedelaar mij maar eens in den weg komen, dan zal ik hem de karwats zoodanig op den rug laten dansen, dat gij geenen oogenblik langer aan mijnen moed zult twijfelen. Lena kori van toorn niet sproken. —-Ga zegde zij verontwaardigd Hoe durft gii u vermelen, mij zoo gemeen den weg te versperren... Als hij maar hier was Deze uitdrukking vermeerderde Hek- tor's kwaadaardigheid. Hij... hij Gij meent immers den bedelaar Hazeldean Tot nu toe had Harry zich we:en te bedwingen nu kon hij het niet meer. Bedaard maar mot vasten trad, kwam hij den trap af. DE ONTVANGST TEN STADHUIZE VAN BRUSSEL In a la Daumont bespannen rijtuigen, verlieten te 4 u. 50 dc groothertogin en de prins gemaal, het Belgisch vorsten paar en prins Leopold, het paleis om zich te begeven naar het stadhuis. Het eskort, werd geleverd door liet le regiment gidsen. Kolonel Van Langen- donck reed naast het eerste hof rij tuig. Een talrijk gevolg reed mee in den stoet. Op den weg naar het stadhuis stonden de kinderen der scholen, ongerekend eene talrijke menigte die de grootherto gin en onze vorsten uitbundig toejuich ten. Bij de aankomst op de Groote Markt, waai* de menigte vrijen^ toegang had, werd do stoet met bazuinengeschal be groet. Hunne Koninklijke Hoogheden en Hunne Majesteiten werden ontvangen door burgemeester Max en de zeven sche penen der stad. Voorafgegaan door massiers en cere- moniemesters, gingen de genoodigden van het stadsbestuur den eeretrap op, ter wijl de jonge meisjes der normaalschool Ons Heimat het volkslied van Lu xemburg, zongen. De liooge genoodigden begaven zicli haar de Golhische zaal, waar de leden van den gemeenteraad en al de burge meesters der Brusselsche omgeving ver- eenigd waren. Daar bevonden zich ook graaf d'An- sembeurg en gansch het diplomatisch korps, dc voorzitters van Senaat en Ka mer, ministers en Staatsministers, de gouverneur en generaals, de grootlinten der Leopoldsorde, en tal van hoogstaande personaliteiten. Al de genoodigden waren in groot uni form of habiet. REDE VAN BURGEMEESTER MAX In de meest indrukwekkende stilte, neemt burgemeester Max het woord. Hij is er trotseh op namens zijn stadsgenoo- ten Haar Koninklijke Hoogheid welkom te wenschcn. Haar bezoek is een betui ging van genegenheid des te kostbaarder beide landen met wederzijdsche voordee- waar het tevens huldigt de tot stand ho ming van een ekonomisch akkoord, dat ten bindt. Spreker herinnert aan den steun door zooveel Belgen tijdens den oorlog gevon den in Luxemburg en hoopt dat het ge sloten akkoord beide landen nog nader brengen zal en de ontwikkeling van hun voorspoed zal bevorderen. Het bezoek der hertogin is een waar borg van die wederzij dsche hulp. Den prins-gemaal dank, omdat ook hij deze plechtigheid met zijne tegenwoordigheid vereert. Dat bezoek zal de Brusselsche bevol king nooit vergeten. Maar spreker zou niet al de waarheid zeggen, als liii ook niet hulde bracht aan het Luxemburg- ,sohe volk en zijn bewondering uitdrukte voor een land, dat met zooveel natuur schoon is bedeeld, maar waar het beste deel onzer geestdrift gaat naai- de per soon zelf der bevallige vorstin, wier jeugd, over den troon, de schoonheid straalt van de groote droomen in het blij de lied van de hoop. REDE DER GROOTHERTOGIN Daarop antwoordt de groothertogin als volgt Lena slaakte eenen zachten kreet. Hek tor verschrikte en week verblèekend eenen slap achteruit; hij zag echter wel in, dat zijne eer tegenover het meisje op het spfi! stond als hij lafhartig het slag veld verliet. Hij moest staan voor de waarheid van zijne pocherij, zich ten minste den schijn daarvan géven. Hij komt als geroepen zeide hij norsch. Ik denk dat de bengel stond te luisteren Ik stond ook te luisteren, zeide plotselings eene andere mannelijke stem en de lieer Limley, die door kijfpartij in zij'n middagslaapje gestoord was, trad uit zijne kamer. Hij keek met eenen vluchtigen blik naar Ilarry, die bescheidon groetend de muts afnam en zich rustig verwijder de; toen wenkte hij Lena dat zij heen moest gaan. Op Hektor vestigde zich het oog van den ernstigen man met eenen doorfioren- den blik. Er verliepen eenigc sekonden voor dat hij sprak. Weet gij, Hektor, dat. ik een groot deel van uw gesprek gehoord lieb V En hebt gij nog nooit het ware woord ge hoord voornaam gepeupel Als uw va der hier was, die u naar Londen liet gaan opdat gij u als een heer zoudt loe ien gedragen, dan zoude ik hem verzoe Ik verheug er mij in, mijnheer de bur gemeester, in uwe hooge persoonlijklieid en in di van uw medewerkers de duppero Brusselsche bevolking te kunnen bcgroe- ten. Wii zijn zeer gelukkig met deze schit terende ontvangst in uw heerlijk stad huis en die mij de gelegenheid geeft u te zeggen hoezeer de indrukwekkende blij ken van genegenheid door ons alhier ont vangen, ons heeft getroffen. Ik dank er u hartelijk om, en hied u onze wenschen. aan voor de outwikkcling en den steeds groeienden bloei van uw oude en edele stad. ZANG- EN MUZIEKUITVOERING Daarna heeft een concert plaats, onder leiding van den lieer L. Dubois, bestuur der van het Brusselsch Conservatorium, en uitgevoerd door jonge meisjes, leerlin gen der viool- en celloklassen en onder leiding van mevr. Bartlielemy-Lauwe- ryns, door de koorafdeeling der normaal-» school'voor meisjes. Intusschen heeft ook op de Groote Markt een concert plaats, gehouden dooi den Meyerbeer Kring, La Phalange Aiv lislique, de Instrumentale Kring, L'Or- nhcon, Les Artisans ltéunis en La PliiL harmonie van Laken. RONDGANG Na het concert begeven de vorsten zich naar het balkon van het stadhuis. Als zij daar verschijnen barst de menigte in toe juichingen las. De nationale liederen worden gespeeld. Vervolgens gaat dc stoet, de groother togin en de koning vooraan, daarna do koningin en de prins-geniaal, alsmede prins Leopold, naar het kabinet van den burgemeester, waar het Gulden Boek wordt geteekend. In verschillende zalen wordt een thee opgediend. VERTREK Om half negen verlaten de vorstelijke bezoekers het stadhuis. In het gejubel van Ons Heimat van klaterende ba zuinen en klinkende klokken, van jui chende menschen en terwijl, als plotse ling ontloken witte bloemen, duizend zakdoeken gaan qui ven, rijden de staat siekoetsen weg, In de eerste zit de her togin, in zwarten mantel gehuld, de ko ning en de kroonprins; in de tweede da koningin, in 't wit, en de prins-gemaal. In de derde het gevolg. De stoet is voorafgegaan en gevolgd door het eerepiket. Een tijdlang biedt de Groote Markt het uitzicht van een droome-mooi levend doek, waarover de zon de zachte spranke ling zaait van haar avondlicht. GEWISSELDE TELEGRAMMEN ML Brunet, voorzitter der Belgische» Kamer, en M. Altwies. voorzitter der Lu- xemburgsche Kamer, hebben hartelijke telegrammen gewisseld. BEZOEKEN AFGEZEGD Wegens den gezegenden toestand, waarin de hertogin zich bevindt, zijn ver-, scheiden e uitstappen, in het feestpro> gramma voorzien, afgelast. VOORTELLING IN DEN MUNTSCHOUWBURG Na hot foest ten stadhuize, zijn do groothertogin en de prins-gemaal en do Belgische koninklijke familie naar het paleis teruggekeerd, op gansch deh weg onophoudelijk toegejuicht. Na het intiem diner ten paleize, bega ven zij zich naar den Muntschouwburg^ ken u te straffen. In deze zaak moet uw gevoel van schaamte liet doen. Gelooft gij, dat geld op zich zeiven een toover- middel is dat de mensch reeds zoo zeer tol een heer maakt, hem het recht geeft tot- luieren Geld is zonder twijfel eeii zegen in de hand van den man van eer en in die van den weldoener. Hij, die het gebruikt om zijne ruwheid bot te» vieren is een gek of een schurk. Ik beklaag uw vader, mijn oudoii vriend, Hektorhij vleit zich met do ge dachte, dat gij in den loop van zes jaar genoegzaam gelegenheid geliad hebt, u tot ee* flinken man te vormen, en gijl gij bevindt u nog op den eersten trap van beschaving. Gij liebt nog veel te lees ren, Hektor XXXIX. HARRY'S TUSSCHEN* KOMST Dc ruwe en beleedigendc uildrukkirï-* gen van Hektor Hartwell hadden 0$ Harry oenen zeer ontmoedigenden in-i druk'gehad. Ofschoon hij heel wel wist, dat dc opgeblazen knaap gedurende zijn verblijf in Limley's huis, reeds veel zul ke onbeschoftheden begaan had, zoo wtó hij toch opnieuw herinnerd geworden aan den ondergeschikten stand in lie^ leven, dien hij innam. In den grond had Hektor echter g3*

De Volksstem | 1922 | | pagina 1