19 uitstallingen Vrijdag Mei 1922 Ministerie Landsverdediging ARME ZWERVELINGEN Rsüd M Parlëtnsnt Os Toekomst der draadlooze Telefonie Het Bezoek der Groothertogin van Luxemburg in Belgie LaBtiBstitóelaiagtu Bsi dsa Heegoa Arbeidsraad VOLKSSTEM XXVIII* JAARGANG NUMMER IG2 Ksrkstraat, 9 en 22, Aalst.— Tel. 114 33 A Gr Ft T ,AD 3 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever; J. Van Npffbl-Db Gbnpt blicitelt buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Havas, Adolf Maxlaan,13, te Brussel8. Place de la Bourse, Parijs en 6, Breams Building-s Londres E.G.t H. Cclestinus Zon op 4,05 onder 7,28 Nieuwe Maan den 2G Wat we liier willen laken, is het Verderf dat zich tentoonstelt en ten toon spreidt door zekere geile uit stallingen. Zulk vertoon van gedrukte heel den, fotos, prenten of van geïllus treerde bladen en met platen en penneteekeningen versierde druk sels, kon men weleer bemerken in hoeken en kanten bij zekere boeken- verkoopers en gazettenventers in de groote steden en dan nog maar in zoogezegde afgelegen kwartieren. Thans schijnt dat stieltje winst gevender en het duikt zich niet meer voor de nieuwsgierige blikken onzer kinderen en onschuldigen, maar zoo als in de bedorvenste centers van vroeger zou het willen in alle open bare boekerijen ingang vinden en heer en meester spelen. Ja het doet zich voor in de maga zijnen van mindere steden en groo- tere dorpen, bij den openbaren boekhandel in de spoorhallen of ij zerenwegstations, enz. De losbandigheid der uitstallin gen van illustrées en van boeken met prenten op de omslagen te leelijk om te bekijken en te wulpscli om niet schandelijk en schadelijk te zijn, toch ten minste voor de blik ken en de gedachten onzer minder jarige kinderen (en waarom niet al leen uitbrengen) en ook van ons meerderjarig kroost, gaat te "serre over zijn hout, We weten genoeg dat er men schen, of beter gezegd en bestem peld, onmensehen gevonden worden die er effenaf op uit zijn en op uit gaan om liet bederf te verspreiden en op die manier de leden voor hun nen uitzinnigen politieken winkel aan te werven. We weten nog dat er sekten bestaan die alles in liet werk stellen niet alleen om geen kin deren te hebben, maar er grootsch op zijn iemands anders kinderen naar den geestelijken dieperik te helpen. De wet van liet land zoowel en zooveel als de wet van God, de wet der welgemanierdheid zoowel en zooveel als de wet der lichamelijke gezondheid, verbieden die schande en die schade. Doch de wet der menschen wordt dikwijls aanzien als eene doode let ter. Die wet wordt te veel met de voeten getreden of in den wind ge worpen. De ouders en de zedige menschen moeten tegen zulke buitensporighe den protest aanteekenen! Laat ons hier herinneren dat het artikel 383 van het Strafwetboek en de volgende artikels met al de mogelijke strengheid de overtreding in zake van smaad aan de goede ze den door geile uitstallingen van prenten, illustrées, bladen, boeken en aergelijken verbiedt en nijpende straffen kan toepassen, Gelijk welk bijzonder persoon, dus gelijk wie, is bij machte om eene klacht in te dienen. Doch de brave menschen zijn te braaf en durven dikwijls de handen uit de mouwen niet steken! Spijtig genoeg. Nochtans de zedig heid, de zuiverheid, de zedelijkheid van 't land hangt er van af. En weet wel, een land waar geen zedelijk heid meer bestaat, moet te niet. BERICHT AAN DE MILITIE- PLICHTIGEN DER KLASSE 1922 Het Staatsblad van 12 Mei 1922, blad zijde 3678, heeft de lijst der beroepen aangogeven die in het leger kunnen aan gewend worden. De militieplichtigen van 1922, die ver langen gedurende hun militairen dienst een dezer beroepen voort te zetten in eene inrichting, dienst of eenheid van het le- jcr, moeten, voor 1 Juni a, s., tot de mi- itairc overheid vermeld in de laatste ko lom van de lijst waarvan sprake, een ver zoekschrift sturen, met aangifte van naam, voornamen, beroep, inschrijvings gemeente voor de militie en juist adres (gemeente, straat, nummer). Vervolgens zullen zij opgeroepen wor den om eene beroepsbekwaamheidsproef af te VRIJ BEWERKT NAAR HET ENGELSCH 50e Vervolg Ditmaal vond hij zijn broeder alleen in don winkel. Dc familie was aan het thee drinken. En wanneer krijgt gij uwen thee. Sim vroeg Iiarry. O, als de familie van den lieer Crump gedaan heeft, dan giet de juf vrouw water np de afgetrokken thoebla den, en dit krijg ik dan met een aneedje brood, waarover eon bewijsjo van boter gekrabd is. Zoo En is dat uw avondeten 1 Natuurlijk Harry. Meent gij, dat ik hier zulke goede dagen heb ah gij Harry begon wantrouwen te voc-len ten opzichte van Sim's behandeling in liet huis van den lieer Crump. -Wat hebt gij van middag geoteu Een gekookten varkenspoot en rijst; maar beiden waren, misschien om dat het zout er aan mankeerde, zoo on smakelijk dat ik hot niet naar beneden krijgen kon; het bleej. mij in de keel steken. En wat hebt gij. gister gehad Wei, denzelfdon varkenspoot met vaterachtige rijst Toen ik het gisier VERGADERING DER SOCIALISTEN Brussel, 17 Mei. De algemeene raad der werkliedenpartij heeft lieden mor den met de socialistische groepen van Senaat en Kamer in het Volkshuis van Brussel vergaderd, ton einde de hou ding vast te stellen voor de vraagstukken die op 't voorplan zullen komen na afloop der conferentie van Genua cn na den ver valdag van 31 Mei. Heden en morgen zullen dc afgevaar digden der socialistische partijen van Frankrijk, Engeland en Belgie vergade ren, ten einde in de verscheidene landen dezelfde strekking te volgen. De vergadering achtte het oogenblik nog niet gekomen om eene internatio nale socialistische vergadering met de bolsjewisten bijeen te roepen. MM. Hu bert, Wauters en Pierard werden aange duid om gebeurlijk het woord te nemen bij de bespreking van den internationa len toestand in de Kamer. COMMISSIE VAN GELDWEZEN VAN DEN SENAAT Brussel, 17 Mie. De Commissie van Geldwezen van den Senaat heeft heden, onder voorzitterschap van baron de Sade- lecr vergaderd, om het wetsontwerp tc onderzoden betreffende het instellen der nieuwe boekhouding der uitgaven. Het wetsontwerp veroorlooft den Ko ning, op voorstel van den minister van Geldwezen, verantwoordelijke agenten van het Rekenhof te noemen, gelast met het toezicht over de uitgaven in de ver schillende minislorieele afdeelingen. Na een langdurige bespreking, werd baron de Movius als verslaggever aange duid. Het wetsontwerp werd met algemeene stemmen aangenomen en zal bij de eer ste zitting van den Senaat op 23 Mei be sproken worden. De heer Godfrey Isaacs, directeur van de Marconi-maatschappij, heeft een en ander medegedeeld over hetgeen men volgens zijn opinie als de toekomst der draadlooze telefonie moet beschouwen. De heer Isaacs ziet den tijd reeds tege moet, waarop in ieder huis een toestel voor draadlooze telefonie aanwezig zal zijiT. In de Vereenigde Staten is een snelle ontwikkeling in die richting merk baar. Zulks zal zeker aan de volksontwik keling ten goede komen, doch vooral zul len mededeelingen als weerberichten voor de hoeren, door middel van de draadlooze telefonie kunnen worden ver spreid. Het streven van de Marconi- maatschappij is om dusdanige toestellen in/huur te verstrekken. In verschillende deelen van het land zouden dan centrale zendstaties kunnen worden opgericht. Met bijzondere golflengten, die alleen met de toestellen van de maatschappij zullen correspondeeren, zal worden ge seind. Deze draadlooze dienst zou dan niet tot het land zelf beperkt behoeven te blijven, doch langzamerhand kunnen worden uitgebreid over een grooter deel van de wereld. Ook zal volgens deze autoriteit op draadloos gebied de tijd komen, dat men eveneens iri auto- en spoorwegcoupé een dergelijk toestelletje zal aantreffen, ten einde ten allen tijde in staat te zijn, draadlooze mededeelingen te ontvangen. Volgens M. Isaacs maakt de draad looze telefonie in de Vereenigde Staten de meeste vorderingen, zelfs te snelle vorderingen. Hij wenscht het vraagstuk op kalmer en ernstiger wijze aan te vat ten. In Amerika is het een ware rage ge worden. Er is daar in het geheel geen regeeringscontrole op dc ontwikkeling der draadlooze telefonie; in Engeland daarentegen wel. M. Isaacs acht trouwens een controle binnen bepaalde grenzen gewenscht. Wat de kwestie van de kosten betreft, zou men volgens M. Isaacs het door hem opgestelde plan met zeer weinig kosten ten uitvoer kunnen brengen. Het ontvangtoestel, het eenige, dat in de woonhuizen noodig is, zou b. v. tegen een bescheiden bedrag in huur kunnen worden gegeven. In Amerika daarente gen worden de toestellen niet in huur ge geven, maar verkocht, doch dit was vol gens M. Isaacs een groote fout. Er zou den natuurlijk van tijd tot tijd in het toestel verbeteringen worden aangebracht en daarom zouden de toestellen eigenlijk steeds voor een nieuw verwisseld moeten worden, hetgeen op den duur vrij kost baar zou worden. Ik geloof niet voegde M. Isaacs aan zijne meedeelingen toedat men op het oogenblik reeds beseft, welk een groote vlucht de draadlooze telefonie zal nemen. Een raededeeling van de regee ring of van de politie kan op deze wijze op hetzelfde oogenblik elk huisgezin be reiken. Wij hebben langdurige proeven geno men om ons systeem te vervolmaken. Op het oogenblik zijn wij wegens zozere standigheden nog alleen maar in staat ieder week gedurende een kwartier een draadloos concert te geven, doch binnen afzienbaren tijd zullen regelingen wor den getroffen om ons systeem verder uit te breiden. Wij handelen daarbij in sa menwerking met de groote Amerikaan- scke, Duitsehe en Fransche maatschap pijen. niet eten kon, zegde jufvrouw Crump dat ik mij geen geweld moest aandoen, daar ik reeds meer dan -verzadigd was; zij wilde mijne portie bewaren, en de heer Crump voegde er bijdat honger de beste saus was. Wanneer ik recht hon gerig was, dan zou mij zulk een voor treffelijke poot wel smaken. Heden kreeg ik dus mijne opgewarm de maaltijd van gister, en toen ik weer niet at, werd de heer Crump boos, en zijne beide kinderen, die niet van mij houden, aten het op om mij te plagen en om daardoor te toonen dat. het eten uitmuntend was. Alleen van liet zien werd ik onpasselijk. Bij deze vertelling kwamen den armen jongen de tranen in de oogen. Is het hier zoo met u gelegen vroeg Harry verwonderd en bedroefd. Het staat slecht, Harry, gij kunt erop aan Ik gevoel mij hier zoo verla ten, zoo ter neder gedrukt Er is nie mand die mij bemint of voor mij zorgt. Ik wensckte dat ik dood was, dat. ik dan maar te Greenfields naast onze goede moeder begraven werd. Ik zou niet gaar ne hier te Londen bij de armen in den grond gestopt worden. Harry kon door innerlijke ontroerin cc :e minuten niets zeggen. Ia!nssebei traden de jonge jufvrouw en de jonge heer Crump in den winkel. De eerste was ONDERSCHEIDINGEN De regeering van het Groot-Hertog dom heeft ter gelegenheid van de goed keuring van het Belgisch-Luxembur<*sch akkoord, talrijke eeretitels in de Orde van den Eik verleend aan Belgische poli tieke en bestuurlijke overheden. HET VERTREK VAN DE GROOT HERTOGIN Woensdag namiddag vertrokken dus de Groothertogin en de prins-gemaal langs het station van de Leopoldswjik. Dezelfde feestelijke versiering, met bloemen en vlaggen, was aangebracht als bij de aankomst. Op het perron lag weer de roode tapijt. Te 2 ure reed de extra-trein op het eerste spoor voor; talrijke hooge ambte naren en politieke personaliteiten waren reeds aanwezig. Te 2 u. 15 verscheen prinses Marie- José, weldra gevolgd door ae vorsten van Belgie en Luxemburg. Na het afscheid, dat zeer hartelijk was, slappen de vorstelijke gasten in den trein en wuiven nog even met de hand, terwijl de trein zich langzaam in bewe ging stelt. De menigte, die langs de Kunstlaan en Montoyerstraat een laatste maal de Groothertogin heeft toegejuicht, wacht nü ook den koning en de koningin nog op en juicht hen toe op den terugkeer naar het Paleis. WISSELING VAN TELEGRAMMEN TUSSCHEN DE BURGEMEESTERS VAN LUXEMBRUG EN BRUSSEL De heer Gaston Diderich, burgemees ter van Luxemburg, heeft een telegram gezonden aan den neer Max, burgemees ter van Brussel, waarbij hij zijn vriend schap uitspreekt en zijn groeten brengt aan de burgers van Brussel, alsook zegt dat het zoo warm onthaal der vorstin een bewijs is van de eendracht die heerscht tusscnen de beide naties. De heer Max heeft in gepaste bewoor dingen bedankt, en heeft herinnerd aan de uitslagen die de verstandhouding tus- schen Belgie en Luxemburg moet ople- TEELT DER TOMAAT Jan. Dag Frans; ik ben hoogst ver heugd u te ontmoeten, want ik heb drin gende inlichtingen noodig. Frans. Ja vriend, 't doet mij deugd ast te stellen dat ge begint naar goeden raad te luisteren. Jan. Dat wil en dat zal ik, Frans le ondervinding is immers de beste school. Frans. Goed gesproken, Jan; zoo is t ook, jongen. En wat wilt ge nu van mij? Jan. Luister; ik heb verleden jaar gezion dat gij, ondanks de aanhoudende droogte, toen veel tomaten hebt ver kocht, en dat aan een schoonen prijs. Dit jaar zou ik er ook willen planten voor den verkoop. Me dunkt dat de teelt er van niet te moeilijk is, en dat de op brengst gewoonlijk goed is. Frans. Inderdaad^Jan, maar vier nunten moet ge in acht nemen om te ge lukken. Jan. En die zijn? Frans. De soorten, het verpoten, de bemesting en dc onderhoudszorgen. Jan. Goed Frans, wilt ge me daar- oVer eenige inlichtingen verschaffen. Frans. Volgaarne Jan; luister en teeken aan. een meisje omtrent vijftien jaar oud, groot, beenderig en bleek, met eene on aangename uitdrukking op haar gelaat, de laatste een dertienjarige, niet minder hartelijk, diklippige en stompneuzige knaap, wien de ruwheid op het voorhoofd geschreven was. Het meisje, Mary Jane genoemd, werd nog leelijker, door eene al te kinderach tige kleeding, een kort rokje, een broek je met schulpen bezet, eene blouse, ge schikt voor een meisje van negen jaar, en twee dikke vlechten met linten ge tooid, die over de hoekige schouders ne- dervielen. Jufvrouw Crump, die zeer laat ge huwd en vijftien jaar ouder dan haar echtgenoot was, wilde, als vele ijdele mioeaers doen, op deze wijze hare dochter zoo lang mogelijk in de kinderkamer achteruit te houden, om daardoor zelve jonger te schijnen. Ga thee drinken, lieverdje, en haast u wat, wat ik moet hier zoolang blijven om op u te wachten. Als gij bin lien vijf minuten niet weer hier zijt, dan krijgt gij slagen zegde Tom Crump tot Sim. Harry schrikte van dit gezegde, want het leverde een nieuw bewijs van Sims tre- A .1 toestand op. Hoort gij niot wat Tem u belast schreeuwde Mary Jane,toea Sim talmde. Mijn jarenlange ervaring heeft mij bewezen dat de Mikado, dc groote roode ribbeloozc, de Alice Roosevelt ion de Koning Humbert de grootste opbreng sten verzekeren. Die soorten kunt ge Lij mij bekomen. Van den 25 tot einde Mpi zullen de eerst soorten in potjes ge kweekt, in vollen grond mogen geplant worden. Vooraleer daartoe over te gaan, zult ge een volledige bemesting toedienen. Stikstof is onmisbaar voor de volle ont wikkeling der planten, en de minerale bestanddeelen als fosfoorzuur en potasch oefenen een voordeeligen invloed uit op de vrucht vorming. Benevens een goede dosis stalmest-, zoo vroeg mogelijk onder- geploegd, zult ge dus de volgende huip- mesten per are aanwenden 3-4 kg. zwavelzuur ammoniak2.5 tot 3 kg. zwavelzure- of chloorpotaseh oa 5-6 kg. superfosfaat. Deze meststoffen, zorgvuldig met el kander vermengd, worden op den omge- werkten grond uitgestrooid, en voor liet uitplanten, duchtig met de eg of de rijf ondergebracht. Ilèbt ge dat goed begre pen, Jan? Jan. Zeer goed, Frans; dal alie3 is eenvoudig om uitvoeren. Frans. Inderdaad, maar nu moet ge zorgen dat ge elke plant in de rijen op ongeveer 60 centim. van elkander zet, en dat de rijen nagenoeg 80 centim. van el kander verwijderd zijn. Geef daarna aan elke plant cenen steunstok, bindt ze goed aan, kopt ze op een hoogte van 1 m. tot 1 m. 10 en neem regelmatig de scheu ten wog die in de oksels der bladeren doorschieten. Zoo ge dien raad volgt, zult ge over den uitslag tevreden zijn, Jan. Jan. Dat zal ik doen, Frans, en ik zal niet nalaten u op de hoogte te hou den. Wees hartelijk bedankt voor uw goe den raad. Frans. Gaarne ten dienste Jan, en tot later hoor! DIXI. Deze schepte eenigen moed uit den t-oor- nigen, verontruston blik van Harry, die intusschen hem meer gold dan de beide kinderen van het huis. Tom is mijnheer niet hier, hervat te hij op half bevrecsden toon. Maar hij kan u geducht afrossen hernam het. meisje. Ja, dat kan ik merkte Tom op, en ik zal u dadelijk eene ferme les geven, laffe jongen, als gij het waagt, mij niet te gehoorzamen 1 Tot nu toe had Harry geen woord ge sproken; hij stond evenzeer ontsteld over de lafhartigheid van zijnen broeder ais over de brutaliteit van de kinderen. De laatsten, die Iiarry heel wel kenden, ver vaardigden hem, als den broeder van i.nnnen loopjongen, volstrekt niet met cenen blik; zij hielden hem voor een en even blooden haas voor een en mof cn lafaard als Sim, dien zij wegens zijn fraai voorkomen en zijn zwak karakter, den naam van jong heertje gaven. Maar nu, toen Tom een dikken, in perkament gebonden cn met koperen hoeken \nor- ziencn foliant aangreep en naar den on gehoor/amen Sim, slingerde, ving Har- iv dien cn paV-e den beleediger met zoo veel kracht bij den kraag, dat deze blauw in?M .p-'icht. v.i-iavry sloeg hem he- jvig op de schenders cn gaf hém eenf, I oorvijgen, Mary Jane wilde kuur broé* AFWIJKINGEN DER 8-URENWET De Hooge Raad van Arbeid heeft Woensdag jl. hot onderzoek der klach ten over de afwijkingen dor 8-urenwct en der 4S-ureuweek voortgezet. De voor zitter, de heer M. Cooreman, doet voorle zing van een brief der Syndikale Ka mer van fabrikanten van landbouwwerk tuigen, waarin zij vraagt over 200 uren meer, per jaar en per werkman, te mogen beschikken, om aan zeer drukke tijden het hoofd te kunnen bieden. De brief zal aan de regeering doorgezonden worden. De Raad verwerpt de klachten over af wijking van de beschuitbakkerijen,azijn- stokerijen, mouterijen, verduurzaamde levensmiddelen, groenten, visch, vleesch (toepassing van het wetsartikel 6L inge maakte eetwaren, tabaksfabrieken en scheepstimmerwerven. Zij staat de uitzondering toe voor de fabrieken van koek en amandelbrood (van 15 November tot 15 December), chocoladefaorieken (van November tot einde Februari, 9 uren; in Maart en April, 8 urenvan Mei tot Augustus, 7 uren; September en October, 8 uren) rtroopfabrieken (9 uren van 1 Juni tot 1 December en 7 uren gedurende de an dere maanden)de kaasmakerijen (9 uro in April, Mei en Juni, met vergoeding in December, Januari en Februari)appel- Irankfabrieken (voor het eerste gecieeltö de»' fabrikatie). De Hooge Raad heeft zijn beslissing 'erdaagd wat betreft de fabrieken van gezuiverde melk, banketbakkerijen en bakkerijen, de instellingen voor vlasroo-» terijen en suikerfabrieken. der ter hulp komen. Tot hare verrassing pakte Harry haar om den middel en droeg haar, in weerwil van hare zwaarte, en ondanks, dat zij hem krabde en beet, uit den winkel naar de werkplaats, waar na hij de deur voor haar neus sloot. Ma ry Jane schold achter de glazen deur op Iiarry, balde de vuisten en stak de tong tegen hem uit. Tom week achter de toon bank en dreigde zich op Sim te wreken, als zijn broeder weggegaan zoude zijn.; Maar ik zal niet weggaan hernanï Harry, niet voor dat de heer Crump ge komen is, en ik hem alles vertelet heb' wat hier gebeurd is. Zoo lang blijft hefi boek, dat gij naar Sim geslingerd hebt, hier op den grond liggen. Ik geloof daij ik den heer Crump hoor komen hel audere zal wel terecht komen Deze be* dreiging, op zoo beslissenden toon uit* gesproken, verschrikte Tom, die voo£ zijn strengen vader bang was. Hij luis terde angstig of hij diens voetstap hoor* de. cn nam plotsoling tegen Harry eenej geheel andere houding aan. Zeg maar niets van dat standje, het zal niet meer gebeuren fluisterde hij. Mary, vader komt! Ilij opende do deur en liet zijne zuster uit. Ook deza Hei hare angst merken, want dc heer Crump had hun eens voor altijd verbos d'cn, in den winkel ruzie tc maken. Goed, voor dezen keer zal het nog

De Volksstem | 1922 | | pagina 1