M Woensdag Mei 1922 Bs KaüSseüske Esukeid De Huistesfessüiü ARUE ZWEHVELIM8EH HET HÖLDEBETSOS TE SEHAARDSBER6EN EVOLK XXVIII» JAARGANG NUMMER (OS Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.— Tel. 114 A.H> 8 CENTIEMEN WEKELIJKS O.EO Uitgever: J. Van NppfevD: Gskdt H. Irma Zon op 4,00 onder 7,34 Nieuwe Maan den 20 bliciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap IIayas,Adolf Maxlaan,f3, te Brossel8. Piaee de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londres E.G.t Onder dien titel heeft Z.Em. kar dinaal Mercier, aartsbisschop van Mechelen, een Herderlijk schrijven uitgevaardigd met volgenden in houd Inleiding Opsomming der ge beurtenissen, welke dit jaar, binnen de negen dagen van O. H. Hemel vaart tot Sinxen, zullen plaats grij pen grondgedachte waar die ge beurtenissen in betrekking toe staan. I. Opperste wensch van on zen goddelijken Zaligmaker de katholieke eenheid Ut sint un- um! Het verlossingswerk van den Zaligmaker, begonnen gedurende zijn leven hier op aarde, wordt voortgezet, na zijne verrijzenis, door de Zending van den II. Geest: ontstaan der katholieke eenheid. Uitbreiding van Christus' rijk door het geloof, de hoop en de liefde. - Christus wenscht eenheid voor zijne Kerk, II. Christus' wensch verwe zenlijkt De katholieke eenheid in de Uoomsclie Kerk Uitbreiding van het christendom katholiciteit der Iverk. -Tegenstelling met het wankelend bestaan der ketterijen. De katholieke eenheid der Room- sche Kerk is de eenige zedelijke kracht die aan de wanorde kan weerstaan en ze overwinnen. Besluit. Om onze plichten je gens onze afgeseheui'de broeders. Hoe moeten wij de bekeering der ongeloovigen bewerken? Het ge bed. Onze missiën ter hulpe ko men door onze aalmoezen. Onze ziel doordringen met een echt ka tholieken geest. SCHIKKINGEN Eucharistische dag. In al de parochiën van het bisdom zal de Zondag 28 Mei, aanzien worden als een Eucharistisehen dag. In veree- niging met den Paus, de bisschop pen, de priesters en de geloovigen die het geluk zullen hebben deel te nemen aan het internationaal Eu charistisch Congres te Rome 1. Zal de parochie een algemeene Communie inrichten voor de broe derschappen van het H. Sacrament en de Bonden van het II. Hart; 2. Iedere parochie zal een proces sie inrichten, buiten de kerk, indien het mogelijk is, zooniet, er binnen. Voor den zegen met het Allerhei ligste, zal de herder der parochie de toewijding vernieuwen aan onzen Heer. tegenwoordig in de H. Eu charistie. Geestelijkheid en geloovigen zul len wedijveren om deze plechtig heden zoo grootsch en welgelukt te maken als mogelijk is. Sinxen. 1. Overeenkomstig den wil door Leo XIII uitgedrukt den 9 Mei 1897, vragen wij, dat in alle parochiekerken een noveen van gebeden zou gehouden worden op de dagen van Sinxen, Die gebeden zouden kunnen bestaan in een «Veni Creator gezongen of zelfs gele zen op gelijk welk uur van den dag, De Paus verleent een aflaat van jaren en 7 quadragenen voor iede- ren dag der noveen, en daarenboven een eersten vollen aflaat op den hoogdag van Sinxen, en een twee den, op een der dagen van de Oc taaf, mits men communiceere en bidde tot de inzichten van den H. Vader, De geloovigen die om een wettige reden aan deze openbare gebeden niet kunnen deelnemen, mogen de noveen afzonderlijk houden; 2. Op de drie dagen voor Sinxen zal in alle parochiekerken een Tri duüm plaats hebben van smeekge beden voor de verspreiding van het geloof. Wij vragen aan de EE. HH. Pastoors te dier gelegenheid het II, Sacrament gedurende een uur uit te stellen, en na deze oefe ning de Litanien te zingen van alle heiligen en den zegen te geven met het Allerheiligste, De Paus wenscht uitdrukkelijk dat in iedere parochie minstens één sermoon worde gepredikt over de verspreidng van het geloof. Deze herderljke brief zal u, hetzij den tekst, hetzij de stof aan de hand doen voor één of meer sermonen. Wij bevelen dat op Zondag 21 Maart, in alle parochiekerken en openbare kapellen van het bisdom, de inleiding en het besluit van dezen brief worden afgelezen, alsook de schikkingen die er zijn bijgevoegd. (Vervolg.) Hoofdstuk III. Opvordering van vaste goederen Art. 14. In elke gemeente heet liet college van burgemeester en schepenen het recht de leegstaande vaste goederen en gedeelten van vast goederen^ die be stemd zijn om tot woongelegenheid te dienen en gewoonlijk worden verhuurd, op te vorderen tot 1 Januari 1925. De beslissing van het college wordt aan den eigenaar betcekend en ontneemt aan dezen, vanaf den dag der beteeke- ning het recht om, ten welken titel ook, het vaste goed te verhuren, te betrekken of te doen betrekken. Art. 15.Binnen de tien dagen wordt de beslissing van het college ter goedkeu- rnig voorgelegd aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, die binnen de vijftien dagen uitspraak doet. Die beslissing geeft den aard, de lig ging en de oppervlakte der vaste goede ren en gedeelten van vaste goederen aan, evenals den naam van den eigenaar en eten duur der opvordering. Art. 16. Het ministerieel besluit waarbij goedkeuring wordt onthouden, wordt aan het college alsmede aan den eigenaar beteekend. Deze laatste herneemt, van den datum VRIJ BEWERKT NAAR HET ENGELSCH 54° Vervolg. Adair was een geheel ander man toen hij het hotel binnentrad, dat Eglantine bewoonde; hij scheen vroolijk, opge ruimd. ofschoon het nacht in zijne ziel was. De behendige Francaise kwam hem als oen fladderende vogel in het bekoor lijkste avond-toilet te gemoet, en hij ge voelde zich recht in zijn element, toen hij haar naar de Kursaal vergezellen mocht. Er werd gelachen, gescherst en keurig gesoupeerd. Eglantine scheen ccnc ko ningin van den nacht, om welke zich de schitterendste starren als in zalige bedwelming groepeerden. Adair bleèf tot na middernacht aan de speeltafel, om zijn handwerk uit te*oefenen hij Speelde in dienst van den boekhouder, torn andere gasten in het net te lokken. Na de sluiting van de bank vereonig- den zich een dozijn gelijkgezinde hee ren en dames met elkander in eene ka mer en volgde er eene zwelgpartij, waar bij de champagne eene hoofdrol speelde ivelkc tot den morgend duurde. Eene diepe verslapping volgde op de- «e opgowondhoidAdair begaf zich echter nog niet naar zijne vrouw terug, die hem in verdriet en ontbering wacht te, maar vergezelde Eglantine naar haar hotel, terwijl Duprér in ocne gesloten koets zich met eene andere Fransche liet rondrijden, die na de sluiting van liet jaargetijde gewoon was haren tijd te Frankfort aan den Main door te brengen om de zachte zomerlucht te genieten. Eerst tegen 8 ure 's morgends verwij derde Adair zich van Eglantine. Ver moeidheid, walging spraken uit zijn gan- sche voorkomenmet een gevoel van ver veling dacht hij aan Blanche, wier ver* wijtend gelaat hem tegenstond, en hij vroeg zich af, wat hij eigenlijk nog voor eene vrouw doen moest, die zoo weinig bij zijnen toestand en zijnen smaak pas> te. Het besluit, zich geheel van Blanche te scheiden, vormde zich langzamerhand in zijne ziel Te midden van deze overleggingen kromp hij plotseling van schrik in el kander; (le grijze elegant gekleede man, die hem tegenkwam, was de heer Mel ville. Zijn somber gelaat deed niet veel goeds vermoeden. Adair kon hem niet meer ontwijken, want Melville schoot als ecu gier op hem toe. Adair trachtte vriendelijk te zijn, een vroolijk gelaat te toonen, om misschien den vader zijner gade door minzaamheid nog voor zich te winnen. Melville greep hem bij den arm en hield hem krampachtig vast. dezer beteekems éf. de vrije beschikking over het vaste goed of gedeelte van het vaste goed. Art. 17. Het ministerieel besluit tot godkeuring wordt in afschrift neer gelegd op het gemeentehuis, waar de be langhebbenden er kosteloos kennis van kunnen nemen. Het bericht van dit neerleggen wordt bovendien aangeplakt en bekend gemaakt op de gewone wijzen voor de officieele bekendmakingen. Art. 18. Nadat deze formaliteiten ervuld zijn, wordt op verzoek van het gemeentebestuur en door een gezworen landmeter of door een notaris, een be- fccmïjvende staat van het vast. goed on gemaakt. igenaar wordt met een tus- sehentijd van vijf dagen opgeroepen om tegenwoordig te zijn, en hn evenals het vestuur, kan in het beschrijvende proces verbaal alle opmerkingen of bevindin gen doen vermelden, welke betrekking hebben op den staat der plaatsen en op de noodzakelijkheid der opvordering. Art. 19. Elke belanghebbende wordt, hetzij rechtstreeks, hetzij nadat hij door den eigenaar in de zaak betrok ken werd, als tusschenkomende aange nomen. Art. 20. De staat der plaatsen wordt aan den eigenaar en aan ae tusschenko- menden bij deurwaarders-exploot betee- kend. Deze beteekening geldt als opvorde ring en het bestuur mag het onroerend goed zonder andere formaliteiten in bezit nemen. Indien, na eene aanmaning van den eigenaar of,van een tusschenkomend persoon, deze beteekening iiiet gedaan wordt binnen vijftien dagen en indien het vast goed niet bezet is binnen eene maand na de beteekening, is het bestuur vervallen van het recht van inbezitne ming. Art. 21. De vergoeding, aan den eigenaar en aan de andere belanghebben den verschuldigd, wordt bepaald volgens het gemeente recht. Het gemeentebestuur mag den vorm van het opgevorderde goed niet veran deren. Het gemeentebestuur moet, bij liet einde van zijne bezetting, de vaste goede ren herstellen in den staat, waarin zij zich bevonden op het oogeriblik dat het die in bezit genomen heeft. Art. 22. Zoo de bezetting niet ge ëindigd is bij het verstrijken van den termijn vastgesteld door dc beslissing tot opvordering, heeft de eigenaar het recht, dertig dagen na eene aanmaning, den aankoop van het vast goed door het gemeentebestuur te eischen of de vrije beschikking daarover terug te nemen. Art. 23. Dc akten en overeenkom sten betreffende de uitvoering van het. recht van opvordering, voorzien bij deze wet, werden kosteloos opgemaakt ten overstaan van den burgemeester hande lende in naam van de gemeente. Art. 24. Al de akten, vonnissen cn arresten betreffende de regeling van de vergoeding worden kosteloos geregis treerd. Art. 25. In elke gemeente kan door het college van burgemeester en schepe nen eene commissie ingesteld worden, welke gelast, is in de gemeente beschik bare woongclegenheden op te sporen, er een lijst van op te maken, deze steeds bij haar houden en daarvan aan hot gemeen tebestuur en aau de belanghebbenden kennis tc geven. Zoo noodig, lokt dc commissie de uit oefening van hoogerbedoeld opvorde- ringsrecht uit. (Wordt voortgezet.) Wat hebt. gij met mijne dochter gedaan, lage roovcr riep hij wild. Adair zag schuw in het rond; geluk kig was er niemand in de nabijheid. Om Gods wil rustig, bedaard zegde hij zacht tot den vertoornden man. Denk Melville Spreek liever van eene verzoe ning, zoo het geluk van uw kind, mijne gade ter harte gaat. Gij zijt don verwoester van dit ge luk, schurk Gij hebt mijn dierbaar eenig kind, aan den rand van don af grond gebracht, en ik zal mij nooit met zulk eenen schurk verzoenen. Ik wil mijne dochter hebben breng mij bij haar, ellendeling, maar ik zariden weg alleen vinden En wee u, als ik mijnè Blanche in ellende weder zie verbrij zelen zal ik uwen vervloekten kop ver leider Adair wist genoeghij zag in dat er geen vergelijk treffen was met eenen vader die bijna tot waanzin gedreven was, hij zag dat. hij Melville als eenen doodelijkon vijand moest beschouwen. De wanhoop gaf hem ecno gedachte in, met welker "uitvoering hij niet dralen mocht. Uwe dochter is gelukkig, mijnheer Melville, zegde hi bedaard. Kom mede om li hiervan te overtuigen Ilij bracht Melville langs eenen om weg 'builen de stad. onder voorwendsel, dat hij om Blanche's gezondheid eene DE MIDDENSTANDERS HULDIGEN HUNNEN VOORMAN, M. FERD* VAN NIEUWENHOVE, VOLKSVERTEGENWOORDIGER VAN HET ARRONDISSEMENT AALST Gansch liet. arrondissement Aalst en bijzonderlijk het kanton Geeraardsber gen was Zondag 1.1. te Geeraardsbergen opgekomen om de aanstelling te vieren van den katholieken volksvertegenwoor diger heer Ferdinand Van Nieuwenhove, de rechts treeksche vertegenwoordiger der kristene middenstanders... Toen wij rond 3 1/2 ure in hot.lief stedeken van Zuid-Vlaanderen aanwal- den, zag het Statieplein swart van volk. Weldra hadden wij onze aangeduidde plaats ingenomen en een ontzaglijke lan ge stoet kwam in beweging. Aalst stond aan het hoofd met Koninklijke Harmo nie Al Groeiend Bloeiend De kantons Ninove, Sottegem, Herzele rolgden; Ninove had ook het stedelijk muziek De Eendracht en Herzele de. Koninklijke Fanfare a St-Cecilia medegebracht. Sottegem was weinig vertegenwoor digd door de feesten te Groolenberge. Dan volgden een twintigtal maatschap pijen der gemeenten van het kanton, waartusschen ook muzieken telden.. Ein delijk komt de stad om het even door een twintigtal maatschappijen vertegenwoor digd, waaronder wij bijzonderlijk de groep van Ons Huis der Kristene Werklieden bemerken met boy-scouts en girls. De Koninklijke Fanfare Ste-Cecilia, gevolgd door de Katholieke Vereeniging van Geeraardsbergen, sluit die prachtige stoet, die opgefraaid was door kartels en vaandels. Die rij van een 60-tal maatschappijen trekt de bergachtige straten op, die allen om te meer bevlagd waren. Men verze kert ons, dat buiten een tiental niet-men- gers, alle katholieke huizen bevlagd zijn. De stoet trekt de woning voorbij van den gevierden nieuwen volksvertegen woordiger, waar liij, omringd van zijn familie en uitgenoodigde notabiliteiten, de bloemen en bloemkorven ontvangt aer groepen. 'Om 4 1/2 ure kwamen wi j toe in dc schoone zaal van den Katholieken Werk- manskring. Op het versierde toonecl, waarrond al de vaandels waren geschaard nam heer advokaat Jos. De Clercq van Ninove en voorzitter der Katholieke Ver eeniging van het arrondissement, het voorzitterschap. De heeren volksvertegenwoordigers Van Schuylenbergli en Van Nieuwen hove zitten aan zijne zijde, ook de heeren burgemeesters van Aalst cn Geeraards bergen, de heeren voorzitters der Katho lieke Middenstandsbonden van Aalst en Ninove. Wij bemerken ook nog de heer Arthur Vandcr Linden, Bestendig pro vinciaal raadslid; de heer Vincent Die- ricx, voorzitter der Katholieke Vereeni ging van Geeraardsbergen; de heeren Cam. Morre, P. Eyckermans, Alf.O.Hac- nens, R. Flamée", gemeenteraadsleden; Dr Limbourg, enz., enz. Advokaat De Clercq neemt de eerste het woord, verontschuldigt baron L. dc Bcthune, door rouw belet, zegt dat de stoet nog veel langer zou geweest zijn ware Herzele door het achteruitzijn van den tram niet te laat gekomen, en begint dan zijne rede met eene prachtige hulde te brengen aan den nieuwen katholieken volksvertegenwoordiger. Hij brengt ook t-ene kernachtige hulde aan de nagedach tenis van wijlen graaf Woeste, zegt hoe vrij liggende villa bewoonde. Beiden had den juist een bosclije bereikt. Nogmaals beproefde hij den weg der verzoening. Slechts eenige oogenblikken, mijn heer Melville, zegde hij als vermoeid. Laat ons op deze bank plaats nemen. Ik moet uitrusten, want ik begin moede te worden. Hij ging zitten. Melville weigerde dit hij beefde van woede. Wat wilt gij doen, mijnheer Mel ville gij moet 'bekennen, dat ik als rechtmatig echtgenoot van uwe dochter slechts op eene vriendelijke wijze met u onderhandelen kan. Nooit hernam Melville. Ik zal mijn kind met mij medenamenmaar u. Adair. zal ik als eenen lagen verlei der en fortuinzoeker aan dc algemeene verachting prijs geven. Hebt gij hiervoor ecno geldige re den, mijnheer Melville. Ik ben een fat soenlijke man, uwe dochter bemint mij en heeft-vrijwillig haar lot aan hel mijne verbonden.... Opdat gij haar levensgeluk op suoddö wijze .verwoesten zond Ir, ellendeling Is deze brief van mijn arm kind. in dc diepste wanhoop geschreven, niet een vol doend bewijs uwer slechtheid Adair verbleekte en sloeg de oogen verbijsterd op den brief dien Melville hem voorhield; hij wilde er naar grij pen maar Melville (rok cleu brief terug. liet katholiek Middenkomiteit van Aalst eerlijk de toepassing van dc standsvevte- genwoordiging bewerkt 'heeft, en huldigt en dankt Z. Ex. Minister R. Moyersoen om de waarlijk katholieke daden die hij heeft weten te plegen tegenover zijn ka tholiek geweten en zulks ten bate van dff «Kristene Werklieden en der Kristene Middenstanders. Hij eindigt met eene welgeslagen rede ter verdediging onzer Ylaamsche zaak en huldigt nogmaals den gevierden nieuwen katholieken; volksver l egen woordiger. De heer burgemeester G. Flamaht, iri naam der Katholieke Vereeniging van Geeraardsbergen cn als eerste magistraat der stad, roemt M. F. Van Nieuwenhova als katholiek en als Geeraardsbergen aar. Hij noemt hem een politieke vriend, wijst op diens werken gedurende 30 jaar voor 't welzijn der partij, steunt op zijn kristen zijn, looft de familie Van Nieu wenhove, aan wien hij eene ovatie doet brengen. Burgemeester spreekt over de eendracht, geeft M. Ferd. Van Nieuwen hove als voorbeeld cn sluit met de hoop te koesteren dat alle katholieken rond hem zullen staan om hem te helpen en te steunen voor 't welzijn der partij 1 M. Clinckaert en M. Fh. Van den Driessche, voorzitters der Katholieke Middenstandsbonden van Aalst en__Niw nove, lezen opvolgentlijk eene prachtige rede af, vol gelukwenschen voor hun voorman. M. Arthur Vandcr linden spreekt op zijne beurt den wel geineenden lof uit over zijn gewezen medewerker en mend Ferdinand Van Nieuwenhove. M. Pieter Van Schuylenbergh, iiï naam der Kriêtene Werklieden, cn ook in naam der landbouwers, voor wien M. L'. de Bétliune liet hem vroeg, begroet do verzoening die heerscht onder de standen der katholieke partij, zegt dat de mid denstand en dc andere standen in M. F; Van Nieuwenhove niet bedrogen zullen zijn, spreekt over do ouders van den nieuwen volksvertegenwoordiger met roe rende woorden, dankt M. V. Dieriekx die als oude kampioen zooveel jonge krach ten schiep.Hij spreekt over het Vlaamsch programma, waar ook M. Van Nieuwen hove een ware voorstaan der van is, troost over den laster en 't venijn die al dik wijls naar den kop geslingerd wordt, hem overtuigende dat wij allen altijd achter onzen voorman zullen staan. Nog worden bloemen en korven aan geboden, en M. Ferd. Van Nieuwenhovö doet eene slotrede waarin hij met eenige woorden gansch zijn gevoel van dank, van katholiek en van kristen zijn doet doorstralen. Advokaat Jos. De Clercq dankt de groepen die deel genomen hebben en moedigt de verschillige standen aan tot volherding. Na de feestvergadering werd een uit-' stap gedaan naar den Berg, alwaar een smakelijk brokje geeteu werd. Dan ging liet naar de Groote Markt, waar de Ko ninklijke Harmonie Al Groeiend Bloeiend van Aalst een concert gaf.- Niettegenstaande er vele muzikanten ver moeid den Berg afkwamen, behaalde liet concert, dat door eene overtalrijke me nigte bijgewoond werd, uitbundiger! bij val. Na het concert was het heel "de stad door een leven en eene beweging zooals Acuter mijnen rug geschreven i! mompelde Adair in zich zeiven; toeri' sprak hij geen woor meer. Hij stond langzaam op en tastte met de rechter* hand in den borstzak, alsof hij eenen stock in de borst gevoelde. Maar plotseling trok hij eene zakpis* tool te voorschijn, zette die den volgen den oogenblik op Melville's voorhoofd erï schoot hem neder. Ras doorzocht hij de zakken van het lijk, stak de portofeui'iö bij zich die banknoten en den brief vatf Blanche bevatte, legde wapen naast den doode en verwijderde zich naar de tegen* overliggende zijde van het bosebje. Hier grensde dit aan korenvelden. IiX eene gebukte houding sloop Adair hier tussehen door, totdat hij eenen veldweg bereikte cn zoo ongemerkt naar de stacl en naar zijne woning terugkeerei. koiL Blanche opende hem dedeur, zjj \va$ lijdende. Hij weirp zich aangekleed op de sofa en staarde voor zich uit. Bij elk pedruiscli buitenhuis kromp hij in el kander. Blanche zag hem deelnemend aan. Zijt gij ziek, Edmond vroeg ziï vriendelijk. Neen, gaf hij barsch ten antwoord; Dan zijt gij ongelukkig in liet spel geweest. Gij moest niet meer spelen* Adair! Deze rampzalige hartstocht vej« stoort deii vrede van uwe zie).

De Volksstem | 1922 | | pagina 1