"27 Zalerdag Mei 1922 VERBONDSLEVEN ARME ZWERVELINGEN De Kiisshuurkweslie De Oorlogsherinneringen van ex-keizer Wilhelm Ministerie van Spoorwegen Na de schipbreuk van de Egypt Onze Wegen Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.Tel. 1)4 XXVIII* JAARGANG NUMMER 108 DAQBTjAD 8 CENTIEMEN - WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Ndffel-De Gbndï bliciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Havas, Adelf Mazlaan,13, te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londres E.G.4 H. Frodericus Zon op 3,57 onder 7,38 Eerste Kwartier den 2 KREDIETKWESTIE De Christelijke Landsbond van den Middenstand heeft zijn eer^to vergade ring van afgevaardigden van plaatselijke spaar- en leenbanken gehouden, ten ein de de stichting eener Middenkredietkas te bespreken. Waren vertegenwoordigd Antwer pen, Boom, Brussel, Aarschot, Aalst, Korlrijk, Mechelen en Nijvel. Verontschuldigd Ninove en Sint-Ni- klaas. De vergadering onderzoekt de volgen de punten 1. Welk moet het doel zijn der Mid denkredietkas? Welke zullen hare voor- ueelen zijn? 2. Welken wettelijken vorm moet- zij aannemen? 3. Hoe zal het kapitaal gevormd wor den 4. Wie zullen de leden zijn? 5. Hoe zal de winsfcverdeeling geregeld worden De vergadering komt tot de volgende besluiten I; Doel en voordeeleri De Middenkredietkas a) Zal becdisconterenIs voor de aan gesloten banken een wederzij dsch incas sobureel. Plaatst de overtollige gelden. Zal krediet verschaffen aan de banken, op tijdstippen dat ze het noodig hebben; b) Laat een gedurige gedachtenwis- seling toe en laat van de vrucht van een ieders ondervinding genieten. Bezorgt aan iedere bank modellen van druksels c) Bezorgt het groot voordeel van een degelijk toezicht en zal na korten tijd vaste regels voor het Middenstandskre diet mogelijk maken. II. Vorm De Middenkredietkas moet den bank- vorm aannemen. Voorloopig zal zij een samenwerkende maatschappij zijn. III. Vorming van het kapitaal Er moet een verhouding bestaan tus- schcn het wezenlijk onderschreven kapi taal van elke bank en de aandeelen on derschreven bij de Middenkredietkas. IV. Leden Ledèn 'zijnenkel aangesloten ban ken wier aandeelhouders tevens lid worden van de christelijke middenstands organisatie. Elke bank heeft een stem. Stichtersaandeel en aan de organisatie. De beheerders en commissarissen zou den zitpenningen en reiskosten ontvan gen. De waarde der zitpenningen wordt telken jare door de algemeene vergade ring bepaald. V. Winst verdeeling Aan de wettelijke reserve, 10 t. h."* Intrest aan de aandeelen, 5 t.li.(netto) Van 't overige 25 t. li. aan de banken, in verhouding van gestorte gelden-; 25 t. h. aan de stichtersaandeelen 10 t. li. aan het personeel; 40 t. h. aan het voorzieniglieidsfoiids. Voor de tweede maal werd het wets voorstel Peeher, voor de instelling van een Nationaal Kredietinstituut, neerge legd. De Landsbond bestudeerde dit voorstel in zijn laatste algemeene verga dering. Naar alle katholieke volksverte genwoordigers en senatoren werd vol gend schrijven desaangaande rondge zonden Waarde Heer, De Christelijke Landsbond van den Middenstand ievert sinds langen tijd om VRIJ BEWERKT NAAR HET ENGELSCH 56* Vervolg. - Aurora, riep Jack voor de derde tetaa-l. Kent gij uwen broeder niet meer, lieve zuster Herinnert gij u niet meel den goeden Jokn van Ashbrookhall en de schoone dagen der jeugd, die wij aam en beleefd hebben Oh God de onge lukkige kent mij niet meer, zij heeft feeen gevoel meer voor bekende klanken, zij leeft*-in den diensten nacht,? Mis schien is dat. haar gelijk! Zij waant moe der te zijn wel haar, dat zij in de ieelijke pop haar kind niet mist Met tranen in de oogen verliet hij liet ongelukkige wezen. Samson naderde, om ie zien wat er gebeurde, maar dc diepe indruk, die Aurora's aanblik op Jade ge- A «naakt had. was zoo machtig, dat deze midden onder het gaan bleef staan, en nadenkend met het hoofd schudde. Nu, wat scheelt* er aan, oude jon ge vroeg hem. Samson. Heeft de tak ii misschien het verstand ontroofd O neen. vriend, ik heb daar zoo even cenc ongelukkige krankzinnige ge zien en dat, heeft mij zoo getroffen. O, bo, ho zwak van zenuwen. Gij meent dc witte dame daar in de prieel Y het vraagstuk van het Middenstandskre diet op te lassen voor zijn leden. Te dien einde werden door den Christelijken Landsbond studiedagen ge houden met, als eenig onderwerp De Kredietkwestie. Een kommissie voor het onderzoek van het krediet-vraagstuk in den Mid denstand was er het gevolg van en kwam tot een formuul van organisatie die in een vlugschrift werd neergelegd en in al de af deelingen van den Landsbond ver spreid. In een twaalftal bonden kwam een spaar- en leenkas tot stand, die spoedig het vertrouwen der leden won en nu ge leidelijk tot grooteren bloei opvaart. Op dit oogenblik komen de plaatse lijke of gewestelijke spaar- en leenkassen samen om de basis te leggen eener cen trale Kredietkas. De Christelijke Landsbond van den Middenstand, die alleen tot hiertoe op dit gebied tot aanmoedigende uitslagen kwam, denkt dan ook het recht te heb ben zijn woord mee te spreken in Zake Wetsvoorstel tot inrichting van het kre diet van den handeldrijvenaen en indus- trieelen Middenstand ter Kamer voor de tweede maal neergelegd door M. Pe- clier. Vooreerst betreurt de Christelijke Landsbond, dat er geen katholieke Parle mentsleden tot hiertoe het oude wets voorstel van M. Dallemagne en consor ten (neergelegd op 12 November 1909) opnieuw hebben ingediend. Dit wets voorstel gaf den middenstander veel meer voldoening en werd door verschei dene congressen zoowel beroeps- als katholieke congressen geestdriftig onthaald. Het is in zekeren zin essentieel ver schillend van het wetsvoorstel Pécher. Al werd dit laatste door den Hoogeren Baad van Ambachten en Neringen goed gekeurd, toch kunnen we er ons niet bij neerleggen. Ziehier eenige opmerkingen die we op liet wetsvoorstel, in huidigen vorm, wenschen te maken': Art. 2. Geeft voor doel aan bij de stichting van de Nationale Kredietin stelling het regelen (organiser) en ver gemakkelijken van het krediet voor de enz. en verder, plaatselijke of gewes telijke kassen tot stand te brengen, te steunen en uit te breiden De Lands bond denkt dat bet privaat initiatief dient gesteund en versterkt te worden, en niet vervangen door de wet, Hij verkiest daarom veeleer dc be woordingen van het vroegere voorstel pallómagne Consolider et gcnéraliser le petit crédit, a l'intervention des asso ciations Art, o, lit. f. 3e, eerste alinea. vv ij begrijpen niet waarom een bijzonder reserve!onds dienen moet om de noo dige gelden te verschaffen tot weder- mkoop der maatschappelijke aandeelen. Art, o, lit. i. Verbod, door haar statuten beperkende bepalingen in poli tiek, godsdienstig of wijsgeerig opzicht, aan haar leden op te leggen. Deze beperking zou de veroordeeling zijn onzer inrichtingen, de eenige die be staan in den lande. Wij willen volstrekt het recht behouden krediet te geven aan de leden onzer christlijke organisatie en hopen dat geen katholieke volksverte genwoordiger of senator dezen liberalen bepcrkmgsmaatregel stemmen zal. Kre diet is een zaak van vertrouwen, en we hebben meer vertrouwen in katholieke medeleden dan in andere middenstan ders. Alt, 12. De Iloogere Raad, door De Voorzitter, L. CRAUWELS. Waarom heet zij de witte dame Heel eenvoudig Gij hebt immers reeds gehoord van den afkeer dit? vele1 kiank zinnign koesteren tegen zekere kleuren. Eenigen kunnen geen rood zien, anderen geen zwart, weer andere geen groen of grijs zonder in afkoer of woede te geraken. Nu de witte dame heeft een yreeselijken afkeer van zwart en eeue bepaalde voorliefde voor wit; daarom draagt zi,; altijd wit een wit kleed, eenen witten halsdoek, eenen witten pa letot, daarbij, zooals gij bemerkt zult hebben, hebben hare vroeger blonde ha ren zeer veel weg van het witte en zij kan op (Q.ic zeer blanke huid roem dragen., Daarom wordt zij algemeen de wiUe~ da me genoemd. Hare krankzinnigheid is kinderwoede cn dat is, zooais het "is, oude vT.:fnd Zjj verkeert dus werkelijk in den waan, r at hare pop een lovend' kind is 1 NatuurlijL dat is h*i verschijn sel in alle dergelijke gevallen, ai tint is juist een gevalletje vooo onzen dokter Sinyhs. Zij is overrigens iemand vin >eer goede familie, de docnUr van oenen rijken Squire, zij is krank .innig gewor den, omdat Raar vader een.? liefdeshis- torie tegengewerkt mpefc hebben ton minste dit zegt, zij zelve. Zij houdt staan de, dat zij in het geheim'getrouwd ge weest is, en ik deuk dat men haai- kind ontnomen heeft, of dat zij liet zelf ge- den Koning benoemd, en waarin op de 9 leden slechts 3 door de bestaande aan genomen kassen mogen aangeduid wor den, zal de bestuurders benoemen van de filialen der Nationale Kredietinstelling. Hier vreest de Landsbond nogmaals de tirannie van politieke 'bestuurders, die onze inrichtingen, met zooveel moeite tot stand gebracht, zouden kunnen ten on der brongen, uit louter politiek belang. Eindelijk vreezen we, in algemeenen zin, de al te groote beperkingen door de wet gesteld aan de bewerkingen der kre dietinstellingen die men vergete bet niet toch handelaarskrcdietkassen zijn en door de groote beperkingen in de on mogelijkheid zouden worden gesteld, de noodige gelden te vinden om hun alge meene kosten te dekken. Worden immers te veel beperkingen aangebracht voor te luttele voordeelen, zoo zal deze wet niet d^or de middenstanders benuttigd wor den en heelemaal nutteloos zijn. Nogmaals drukken we den wensch uit, dat het wetsvoorstel Dallemagne worde hernomen en, mocht dit niet meer mogelijk zijn, dan worde toch het neer gelegd voorstel in den zin 'onzer opmer kingen Arerbeterd. Gelief, waarde Heer, de verzekering onzer verkleefde gevoelens te aanvaar den. Namens den Christelijken Lands bond van den Middenstand De best. Secretaris, Is. LAMBRECHTS. DE VRUCHTAFWI&SELING IN DEN MOESTUIN Naar volgens hunne noodwendigheden de wijze waarop zij zich in den grond ge dragen, hunne physiologische eigen schappen, enz., gorden de moeskruiden ingedeeld in drie reeksen bladplanten, wortel- en knolgewassen en droge vruch ten. Wij hebben eene vierde "reeks, de doorlevende planten, die tot eene der drie eerste reeksen kunnen terug gebracht- wórden. De drie eerste reeksen volgen elkan der op droge vruchten, die den grond aan stikstof Verrijken, bladplanten, die eene groote behoefte hebben aan stikstof, wortel- en knolgewassen, die veel stik stof, fosfoorziiur en potasch vergen, en wederom droge vruchten, die eene groote behoefte hebben aan fosfoorzuur, potasch en kalk. De doorlevende gewassen blijven verscliillige naecnvolgefïdc jaren op het zelfde land. De droge vruchten geeft men, per are, eene matige hoeveelheid stikstof, zwavel zuren ammoniak, tot 1 1/2 kg., en, of beer, vooral bij den aanvang van den groei, veel superfosfaat, tot 8 kg., of be ter nog, staal slak, tot 10 kg., en gerui- men tijd voor de zaaiing een ruw po- taschzout, of kort er voor, chloorpotasch, tot 4 kg.de bladplanten ontvangen eeiie ruime bemesting zwavelzuren ammoniak, tot 5 kg., minder fosfaatmesten, tot 4 kg. super of 5 kg. slak, en eene goede potaschbemesting, tot 3 kg. chloor- of zwavelzure potasch; de wortel- en knol- planten krijgen insgelijks eene (luchtige bemesting zwavelzuren ammoniak, tot 3 kg., veel fosfoorzuur, tot 5 kg. super of 6 kg. slak, en tamelijk veel potasch, onverschillig onder welken vorm, wan neer dit zont te gepastcn tijde toegediend wordt, tot 3 kg. enloorpotasch, teuzij op aardappelen, waar men de voorkeur zal geven aan de zwavelzure potasch, tot 3 kg- Stalmest, tot^öOO kg.„ en beer, tot 4 luectol., zullen zeker niét verwaarloosd worden. INTENSIEVER. dood heeft. Ik behoef er mij niet aan te storen. In elk geval heeft dat. mensch veel geleden, voor dat zij zoover geko men is. Het is zooals 't is. Ik hoop dat. zij goed behandeld wordt, Samson O, wat dat betreft, vriend, daarover heeft jufvrouw Strugg, de opzichtster, eens een mooi lesje gekregen. Deze was zoo gek de witte dame hare pop te willen ontnemen. Ha, dat hadt gij eens moeten zien Zij luid do bewaakster bijna ver scheurd. De witte dame kreeg haar kind je terug en jufvrouw Strugg verliet ha ren dienst, waarvoor zij overigens ook niet erg deugde. Dit was alles wat Jack van zijne zustér gewaar koude worden. Van nu af aan verlangde hij niet meer de inrichting te verlaten, maar dankte God. dat Hij hem in de onmiddellijke nabijheid dér tcc- derbeminde zuster geleid had, en liad geen ai hoogeren werisch, dan dien, van met haar vrij te worden of haar lot in het gekkenhuis te doelen. Hoe schrikte bij dus, toen na verloop van eov. jaar, waarvoor Herbert Prouu- foot betaald had, dokter Smyles hem verklaarde, dat hij gezond was en gaan kon .waar hij wilde. Jack verzocht smce- kend hem te houden en Smyles'liet zich overhalen., hem als opzicht?" van den •tuiu en els ten der bewakers vu den krankzinnigen in dicns| te houden. Woensdag namiddag hebben de afdee- lingen der Kamer de twee wetsontwer pen, betreffend de huishuur, onderzocht. Al de afdeelingen, uitgenomen de 6e afdeeling, hebben de wetsontwerpen, on der zeker voorbehoud, goedgekeurd. Het voorbehoud betreft, in algemeenen zin, het bedrag der verhoogingen van huur, dat toegestaan wordt. Men wenscht zeke re vrijheid aan de kleine eigenaars te la ten, wier gansch bezit in één of twee klei ne liuizen bestaat. De zes afdoelingen hebben MM.Tscliof- fen, Meysmans, Galopin, Van Dievoet, Wauwermans en Poncelet, tot verslag gevers aangeduid. DE RECHTEN VOOR HET BUITEN LAND WORDEN OVERGEDAAN VOOR DE SOM VAN EEN MILLIOEN DOLLARS De Berlijnsclie correspondent van de Daily Chronicle weet aan zijn blad te melden, dat de ex-keizer van Duitscli- land thans het manuscript van zijn oor logsherinneringen heeft voltooid. Het zal in Duitschland uitgegeven worden, en de rechten voor het buiten land zullen overgedaan worden voor een som van één millioen dollars (300 mil- lioen mark)'t is te zeggen vier maal het bedrag dat de keizer sinds de revolutie uit Duitschland heeft ontvangen. Het percentage, dat liij ontvangt, van den verkoop in Duitschland, is echter gering. Dit "boek werd te Amerongen begon nen onmiddellijk nadat Wilhelm daar zijn verblijf had betrokken. Toen was zijn bedoeling alleen, om in geval van nood zijn verdediging op schrift te heb ben. Later legde hij zijn geschrift ter zijde, om het eenigen tijd geleden weer op te vatten en het te voleindigen als overzicht van zijn oorlogsbevindingen. De nieuwe gedaante kreeg het werk eerst te Doorn. De titel van het boek staat nog niet vast. REISKAARTJES TEGEN VERMIN DERDEN PRIJS NAAR ENGELAND 'Ter gelegenheid der Pinksterdagen, worden van 1 tot en mét 5 Juni a. s. reis kaart! es tegen verminderden prijs naar Engeland in verkoop gesteld. Daar echter de dienst op de scheep vaartlijn Antwerpen-Harwicli 's Zondags geschorst is, zulten er op den datum van 4 Juni geen kaartjes over dien weg ver kocht worden. Naar gelang de reizigers in 2e klasse per trein en in le klasse per scliip. of wel in 8e klasse per trein cn 2e klasse per schip reizen, zijn de prijzen dezer rciskaartjes als volgt vastgesteld 1. Naar Londen, over -Oostende-Dover (heen en terug met- maximum duur van 15 dagen), vertrek uit Aatwerpen-Cen- traal 155.20, 142.20 en 93.30; vertrek uit Brussel-Noord 153.60, 140.60 en 92.30; vertrek uit Gent (Zuid en S. P.) 141.40, 128.40 en 85.10;" vertrek uit. Oostende -Kaai 127.60,114.00 cn 76.50 (de maximum duur dezer laatste reis be draagt slechts 8 dagen). 2. Naar Dover, over Oostende (uiaxi- mum-duurtijd 8 dagen), vertrek uit Ant- werpen-Centraal 79.20, 66.20 en 54.80 vertrek uit Brussel-Noord 77.60, 64.60 en 53.80; vertrek uit Gent (Zuid en Zoo werd liet Jack mogelijk in dc na bijheid van Aurora te blijven, en zoo hij ook al zelden met haar in aanraking kwam en haar nooit spiak, zoo kon haar echter zien en wist ieder oogenblik hoe bet met haar gesteld was. NLIV. SOLO Vriend Sim had, onder leiding van zijnen broeder Harry, in den tijd van zes weken zeer goed boksen geleerd. Hij kon nil zijne partij reeds staan, dit wil zeggen, een vuistgevecht met eenen rnderen knaap aangaan, om niet meer geplaagd of voost laf gehouden te worden. Maar hij volgde nauwkeurig den raad van zijnen broeder, om nooit op eene on noodige wijze twist te verwekken cn nooit gedachten van wraak te koesteren. Aan dezen raad dacht hij telkens, wan neer de kinderen van Crump hem met woorden beiccdigden. Ik moet er bedaard onder bljvcn, zeide hij dan in zich zeiven. Vooreerst zijn het de kinderen van mijnen patroon, en ik zou mi j zetVen in de oogen van 4-n heer limiev verkleinen, als hij gewaar eid dat ik met hen vocht ten tweeden zou ik «ooit klaar komen, als ik bij ieder plagend woord, dat Tom en Mary Jane uitspreken, er op los wilde slaan. IIuil mond is als een modderpoel niets aangenaams kan er uit voortkomen. S. P.) 65.40, 52.40 en 46-60; vertrok uit Oostende-Kaai 51.00 cn 38.00. 3. Kaartjes heen en terug naar Lon den, over Antwerpen en Harwich, geldig gedurende 15 dagen, worden ook te koop gesteld, prijs bij vertrek uit Brussel, fr. 221.80 (le klasse in trein en lc klasse op het schip)fr. 180.50 (2e klasse in trein en le klasse op het schip) en 146.80 (2e klasse in trein en 2e op liet sc-hip) Deze reiskaartjes geven geen recht op eenig kosteloos vervoer van reisgoed. De reizigers welke zich over Kale.s naar Londen begeven, gelieven niet uit het oog te verliezen dat luinne^ kaartjes bij den terugkeer niet geldig zijn voor den dienst van 11 uur uit Londen-Victoria naar Kales; zij kunnen terugkecren met den dienst van 14 uur. OPGEPAST VOOR 'T TREINBOEK Belangrijke wijzigingen worden mei ingang van 1 Juni in de dienstregeling der treinen toegebracht. Deze wijzigin gen betreffen hoofdzakelijk do inrich ting van een groot aantal nieuwe treinen. DE VOORZORGSMAATREGELEN Naar aanleiding van de aanvaring van de Seyne en de Egypt dringt 'men in Frankrijk van verschillende kan ten aan op het nemen van voorzorgen. Daarbij denkt men in de eerste plaats aan liet bekende toestel, door den Franschman Loth uitgevonden. Op het oogenblik neemt hij daarmee proeven op vliegtuigen te Haren in ons land. Engeland heeft deskundigen hier heen gestuurd/terwijl volgens de Jour nal de Nederlanders en Belgen beraad slagen over liet leggen van een dergelij- ken kabel in den Sekeldemond, ter be veiliging van.de scheepvaart. In geval van mist zou het dienstig zijn, als de toestellen aa4| boord der sche pen, die de seinen opvangen, tot het uit zenden van seinen worden ongeschikt gemaakt. Ook herinnert men aan de stichting van een fonds, naar aanleiding van de botsing van de «Bourgogne» in 1898, in geheel overeenkomstige omstandigheden, maar waarbij het aantal dooden in de honderden liep. De bladen melden nog dat de «Egypt» in een diepte van 119 meters gezonken is. BEGRAFENIS DER PORTUGEESCHE SLACHTOFFERS Gisteren morgen werden te Brest dc lijken der Portu^eesche landverhuizers ter aarde besleld, die den deod vonden in de.ijselijke scheepsramp van de «Egypt». De" 'e families der slachtoffers waren ver tegenwoordigd door Dr de Ponza-Guima- rès, consul van Portugal te Brest. Militaire en burgerlijke overheden woonden de plechtigheid bij. De lengte der Staatsbanen bedraagt 9,000 kilometers, waarvan eon tamelijk groot gedeelte in slechten toestand is. Het herstel kost dooreen 200,000 frank per kilometer. Om het gèheele net Staatsbanen te her stellen zou men dus 180 millioen noodig hebben. Voor den oorlog kostte het acht maal minder. Daar men zooveel geld niet ineens aan het herstellen kan besteden, doet men al tijd het noodigste eerst, en op die manier blijft er altijd veel Staatsbanenhcrstel- lingswerk in het land. Sim had het genoegen gehad, als mo del te dienen voor eene karakteristieke schilderij van eenen der beroemstc schil ders van Engeland, en opnieuw had dc lieer Truly (hij droeg eigenlijk eenen anderen naam) hem verzocht op zekeren dag weer bij hem te komen. Voor (fezen keer-zou Sim op eene historische schil derij prijken. Zooals van zelf spreekt, had de kun stenaar de toestemming van den lieer Crump verzocht en de boekverkooper had die zonder bedenking gegeven, in weerwil van de opruiende praatjes van zijne ecldgenoote omdat vooreerst de schilder een goede klant van hem was, ten anderen omdat deze hem wegens zij ne vele vrienden veel nadeel kon berok kenen. Sim had verscheidene malen zijn trou wen hond Solo achter zich laten 'loopen, als hij naar liet Oxfordsquare voor do zitting ging, en gewooulijk had Solo bedaard gewacht voor het liuis, waarin de heer Truly woonde; maar eens had hij, door de goedhartige keukon meid verleid, die hem in de keuken trakteerde, het gewaagd de woning van den heer Truly binnen te sluipen, en nadat Sim de gesehiedehis van den hond verteld 'had, had mevrouw Truly groot behagen in het vernuft ik dier gevonden. Bij do nieuwe uitnoodiging liet zij door haren bediendeu uitdrukkelijk zeggen, dat

De Volksstem | 1922 | | pagina 1