Zeadag 28 lel Maandag 29 Mei 1922 mm KOVAM-HULSE Het Oerde KaMek Wlaansssh Kongres leis ever de Graankever of Zaadier der Erwten en Teinbeonten De Warmtegolf Hef H. Sakraiaerateeengres Ministerie van Spoorwegen Roeid het Parlement Ka de schipbreuk van de "Egypt,, Aan 4e Haliaansch- Jongo-Sfavische grens ■ammsasa Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.— Tol. 114 !IU.^^.C3r. XXVIII' JAARGANG NUMMER 109 ÊI_jA.X> 10 CENTIEMEN —WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Nüffel-Db Gkndï ktUJUSUaaii, Cf v7ll fis*', nALOAi— a. va. x at; -fc e» m w - blicitelt buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Havas, Adolf JIaxlaan,13, te Broseelj^—-^Place de Ia 6, Bream s Buildings Londrea C.C.t H. Germanus Zon op 3,56, ouder 7,39 H. Fells Zon op 3,55 onder 7,40 Eerste Kwartier d n 2 De feestviering der christelijke demo cratie neemt telkenjare een breederen en echooneren omvang, en gansch het land door bi engt heden het yolk in dichte rangen van honderd duizenden zijn hul debetuiging voor de katholieke leer van de geordende samenleving. Rërum Novarum-fccst zoo wordt deze grootsclie betoogin» genaamd, naar de eerste woorden van den onvergetelij- ken 'brief van Paus Leo XIII over den toestand der werklieden. In die bena ming ligt fierheid en sterkte, want dit pauselijk schrjven, gericht aan geheel de wereld, is de keuze der .hoofdwaarhe den welke men eerbiedigen moet om tot een/vredevolle inrichting der maatschap pij. te geraken. I)ic gezaghebbende uiteenzetting der beginselen werpt de volle klaarheid op i!c ware richting-der christelijke volke beweging, tot dewelke deze wereldbrief een dringende oproep was. Rerum Nova rum was de eerste stoot aan het werk, dat sinds 1891 ononderbroken wordt voortgezethij blijft ook heden nog de voorname leiddraad van de werking tot volksverheffing, en de steeds hernieuwde herinnering aan den grooten plicht van alle weidenkenden,, mede te werken aan do oplossing van het maatschappelijk vraagstuk. Meer dan dertig jaren zijn heengegaan maar liet pauselijk woord veroudert niet en klinkt nog even jong en nieuw als den eersten dag. Het is alsof het den dag van heden bedoelt, want de gewraakte toestanden zijn nog even scherp en de uongewezen dwaalleer, toen in haar ont luiking veroordeeld, is thans nog dezelfde en is tot een dreigend gevaar voor de sa menleving aangegroeid. Wat staat er in dezen beroemden we reld brief? We moeten ons vergenoegen met een kort overzicht van den inhoud. Een vreesdijk konflikt drukt op de samenleving; de eene klas wordt tegen de andere in een lievige®, strijd opge jaagd. -Daar is het socialism op gevallen; zij .zouden dien verkeerden toestand verhel pen met het afschaffen van allen pri vaateigendom en het te vervangen 'doof het gemeenschappelijk bezit, door Het communisme. Maar de Paus spreekt zijn veroordee ling uit over dat communistisch stelsel. Want het eigendomsrecht steunt op de natuur' en op de gedachte zelf v&n fami lie. Het socialisme zou slavernij verwek ken, naast misnoegdheid en tweedracht, zou den ondernemingsgeest verlammen en slechts gelijkheid in armoede mede brengen. I)è Kerk alleen bezit het middel der klassenverzoening; aan patroons en ar beiders kent zij rechten toe, maar aarzelt niet beu beiden ook op liun4 plichten te wijzen. De plichten dor rechtvaardigheid zijn voor den arbeider volledig en getrouw de arbeid te verrichten, waartoe men zich door een vrijwillige en eerlijke overeen komst verbonden heeft; bij de verdedi ging van eigen rechten zich te onthouden van daden van geweld, on die verdedi ging nooit te doen overgaan tot opstand. Dc plichten van rechtvaardigheid voor bezitters en werkgevers zijn den werklieden een rechtvaardig loon uit te betalen; hun vrijheid te geven om hun godsdienstplichten te vervullen; hun niet bloot te stellen aan verleiding noch aan g varen voor dc zedenhen niet af te trekken van huiselijkheid en spaarzaam heid, hun geen arbeid boven huil krach ten noch boven Iiun leeftijd op te leg gen. Dan wijst Leo XITI nog op den plicht van naastenliefde en het werk der liefda digheid, op den rol van een welgeorden- den staat, cn op de werken van sociale or de die, doordrongen van dc katholieke grondbeginselen, den vrede onder de mensehen zullen brengen. De plechtige hulde die men heden aan dezen wereldbrief en haar maatschappe lijk leer betuigt, moet staan in hetteeken der daadwerkelijkheid. Dank aan de christelijke volksactie, is reeds veel gedaan op hot gebied der volks verheffing, en nog meer is er in de toe komst te doen. Want de vijand breidt zijne stollingen uit; meer en meer wil hij zijn leer van klassenhaat onder de leden der maatschappij verspreiden, den mindere ophitsen tegen den patroon, den strijd doen overhellen naar de om wenteling. Ons front tegen het socialisme moet een front zijn voor de christelijke opvat ting der samenleving ;een toenemende in spanning on» de katholieke maatschap pijleer tan den "Renini Rovarum in liet werkelijk leven te doen doordringen. De Rerum Novairum-hulde wëze niet een opflakkering van één dag zij be- teekene een volgehouden daad naar orde en vrede onder de mensehen. WERKLIEDENAFDEELING Bij het derde Katholiek Vlaamsch Kongres, dat dit jaar den Zaterdag 24, Zondag 25 en Maandag 26 Juni te Gent gehouden wordt, is ook eene Wërkliëden- afdeeling gevormd. Deze zal slechts één zitting honden, den Zondagmorgen, van 10 tot 12 1/2 ure, in het lo'kaal Het Volk Poel, 3, en ook maar één punt behandelen de algeheels cultureele opleiding van den arbeidersstand. De Eerw. Heer De Craene, onderpas toor te Caprijoke, zal hét-verslag voor dragen. Afzonderlijke uitnoodigingen worden niet gezonden. Tot de werkorganisatie» van gansch Vlaamsch Belgie richten wij een drin gend beroep, om door één of meer afge vaardigden bij de sectie der werklieden vertegenwoordigd te zijn. Dit jaar zal het Katholiek Vlaamsch Kongres van buitengewone beduidenis wezen. In de schoone Vlaamsche beweging gaat een mijl geplant worden. En daarbij mogen de georganiseerde christen arbeiders niet ontbreken. De graankevers die in de lentetijd vol wassen zijn vermenigvuldigen zich vlug in de planterijen, waar ze 't oogenblik afwachten om hunne eiers te leggen. Wanneer liet. bloemen der erwtenplan ten op zijn einde komt en de hulzen zich vormen, lgt het wijfje een ei boven elke kleine erwt der huize. Het wormpje dat er uit voortspruit boort zich door de schel tot in het hart van de erwt waar het dan in kruipt. Deze worm voedt zich van de erwt naarmate deze groeit en vernielt de kiem die onvruchtbaar wordt. Als de'envt volwassen is, vult de worm deze bijna gansch, hij veranderd dan in nimf en brengt zoo den winter dojgsr; bij 't naderen van de lente veranderd ze in volwassene of graankever. Deze verlaat dan zijn cel om zich in de planterijen te vermenigvuldigen. Di! insekt vernielt soms de helft van de erwtenopbrengst. Als volwassene heeft het den vorm van eenen kleinen kever van ongeveer 5 mm. lengte op 3 breedto en is bedekt met een bruin poeder. Hei- is wanneer het bloemen 'op zijn einde komt dat men de planten moet be handelen met- de gepaste imektenvernie- tigers. Onder andere gebruike men best daarvoor het, R. V. 3 pulver na eene be sproeiing met R. V. 2. Men zuivere ook het land, b. v. met het strooien van R. V. 1 inscktenvemie- tigend landvet. EEN LANDBOUWER. 1000 HEKTAREN MASTBOOMÊN DOOR HET VUUR VERNIELD IN DE PROVINCIE ANTWERPEN Brand is ontstaan in de mastenbos- sclien gelegen tusschen Postel, Moll en Arendonk, toebehoorendc aan het ko ninklijk domein en aan de barons de Broquevillc en van Eetvelde. Een tamelijk sterke wind wakkerde liet vuur aan, zogdat het, weldra een groo- te uitbreiding nam. De rijkswacht van Arendonk, Turnhout en Weelde, onder bevel van luitenant Verlegen, en gehol pen door burgers, trachtte te vergeefs het vuur te beperken. Men meent, dat reeds 1000 tot 1500 hektaren bosch vernield zijn. De brand breidt zich uit in dc richting van de Ne- derlandsche grens. Bijenkorven en kippenhokken zijn een prooi der vlammen geworden. Gelukkig werden nog geen huizen vernield. Het klooster der Witte Paters wordt irrtusschen ernstig bedreigd. Donderdag avond werden afaeelingen genietroepen ter plaatse gezonden. NOG EEN BOSCTIBRAND TE EUPEN Een bosch brand is insgelijks ontstaan in de bosschen tusschen Èupen en Mont- joie. Boschwacli Iers, soldaten en gendar men bestrijden het, vuur. Van uit Barak Michel is het toonecl werkelijk indrukwekkend. Men ziet ver re aan den gezichteinder een kronkelen de vlammenlijn over een grooten afstand terwijl zware rookwolken den hemel ver duisteren. De schade is, naar verluidt, thans nog niet bekend, maar is zeer belangrijk. AANSPRAAK vak den h. vader Na kardinaal Vanutelli, antwoordde de H. Vader in het Italiaansch Ik wil zeggen, zoo sprak Hij, dat vanaf dit Eucharistisch Congres, vanaf dit hêraanknoopgn van de groote en heer lijke reeks der eucharistische congressen, met de gratie Gods en door de goedheid en de eindelooze barmhartigheid van het eucharistische hart van Jezus, deze bevre diging moet beginnen welke de onmis bare voorwaarde is van allen socialen heropbouw, dat de wedergeboorte moet jbeginnen in den terugkeer van de maat schappij tot Jezus-Christus in de men- schefijke samenleving. In deze wederge boorte is 'begrepen de zin zelf en de meest echte en ware essentie van alle andere heistelling en wederopbouw. Deze vrede welke door iedereen wordt gezocht en welke nóg niet is teruggekeerd, kan al leen door Jezus worden gebracht. Gij al len, dio van alle hoeken dér wereld hier zijt toegestroomd, uit alle landen waar over gisteren nog de oorlog de vernieling zaaide, gij zijt de ware vrede; gij komt allen hier, het verleden vergetend (aldus de tekst volgens Havas, n. d. alleen gedenkend de banden die vereenigen in het geloof en in de liefde van Jezus- Christus. Daarna deed de Heilige Vader in wel sprekende woorden uitschijnen dat het Eucharistisch Congres gehouden wordt in de maand van Maria en geopend wordt op den dag van O. H. Hemelvaart. Eindelijk schonk de H. Vader zijn zegen aan de congressisten en hunne gezinhen. De pontificale stoet is d^n vertrokken terwijl de massa in toejuichingen los brak en een muziekkorps van de pause lijke troepen speelde. NAAR DE BASILIEK Toen de deuren der Basiliek geopend werden, was het een gedrang en een ge- stoot waarvan men zich geen gedacht kan ;even. De soldaten werden overrompeld, .ie kerk werd, om zoo te zeggen, stormen derhand ingenomen. In een half uur tijd was er in de ruime Basiliek geen enkel plaatsje meer te vinden. De Palatijnsclie wacht, vormde eene dubbele haag in de middentreiilr om "den toegang vri j te la ten voor den Pauselijken stoet. Be aan blik der Basiliek was prachtig. De pijlers en de muren waren behangen met rijke tapijten van damast en goudlaken. Voor aan "in het koor hingen duizenden luch ters met elektrieke lampen, die hunnen glans weerkaatsten in net marmer van het koor. DE PAUSELIJKE STOET Rond 9 ure werd de Pauselijke stoet aangekondigd. Toen het eerste peloton Zwitserscbe wacht verscheen, werd het opeens doodstil in de kerk. Boven, in de tribunen, weerklonken de zilveren The- baanselie trompetten, die de Pauselijke marsch speelden. Dan trok langzaam en statig de stoet de kerk binnen. Het was eene opeenvolging van schitterende uni formen, van edel wachten j van vreemde gezanten, van ridders der militaire orden, enz. Na dezen langen stoet kwamen de vertegenwoordigers van alle kloosteror den en kongregaties, de beambten van de verschillende Romeinsche kongrega ties, en eindelijk de oneindige rei van ge mijterde Abten, Prelaten en Bisschop pen. Eene oppervlakkige schatting geeft er ten minste 500 op. Allen waren ge huld in eene witte koorkap en droegen den witten mijter. Daarop volgden de Kardinalen, omringd van liun edellie den. Een veertigtal volgden elkander op in hunne statige cappa magna Intusschen tijd had Zijne Heiligheid (zijne appartementen verlaten en was naar Sint-Pieters gekomen, langs den zoo- genaamden trap van het Heilig Sacra ment. In de kapel van het Heilig Sacra ment-, die met een groot rood laken afge spannen was, werd Zijne Heilighedi ver welkomd door Z. Em. Kardinaal Merry del Val, aartspriester der Basiliek, om ringd door het kapittel van het Vati- kaan. Nadat al dezen den ring van Zijne Heiligheid gekust hadden en na eene korte aanspraak van Kardinaal Merry del Val, ging de Paus plaats nemen op de Sedia gestatoria Een dubbele haag edelwachten, met blanken sabel, schaarde zich rond den Paus. Indrukwekkend was de statige ge stalte van den Paus boven het eerbiedig geknielde volk te zien rijzen. Zijne Hei ligheid droeg de gouden tiaar en een prachtige witte koorkap, waarop de Pau selijke kenteekens, de falda cn de fano, zich afteekenden. Het volk wuifde met zakdoeken en riep geestdriftig Ev- viva il Papa! De Paus zegende met een glimlach op de lippen de menigte die geen palen aan hare geestdrift kende. De zilveren trompetten gingen intus schen voort met dc Pauselijke marsch te spelen. In het koor gekomen, daalde Zijne Heiligheid, van de Sedia gestatoria ging zitten óp den troon die aan het hoogaltaar was opgesteld en ontving er de eerebewijzen der Kardinalen. DE PONTIFIKALE MIS Daarna begon de heilige mis met al de bijzonderheden van den Pauselijken ri tus. Het epistel en het evangelie werden Êezongén, eerst in het Latijn en dsn in et Griekscli. Onder de konsekratie knielden al <le Pauselijke soldaten en de edellieden en boden do wapens aan. Het was 11 ure. Op dat oogenblik werden, op bevel van den Kardinaal-Vicaris, al de klokken van al de kerken van Rome geluid. De zilveren trompetten speelden nog eens eene melodie ter eere van het- Heilig Sakrament. Bij" de kommunie ging de Paus plaats nemen op zijnen troon, waar hij uit de handen van den Kardinaal-Diaken de Heilige Hostie ontving. Hij nutte het Heilig Bloed uit den kiek met een gou den buisje. De Latijnsche fcn de Griek- sche diaken namen dan de abluties. Na de mi3 werden aan den Paus, vol gens gewoonte, dertig goudstukjes aan geboden in een witzijden beursje als eereloon voor de Mis die hij wol gezon gen had Daarna trok de Pauselijke stoet, in dezelfde orde als in het begin der mis, naar het Vatikaan terug. Het was 1 ure toen de geopende poor ten der Basiliek de volksmassa over het blakende Sint-Pietersplein uitstortten. VERGADERING VAN DONDERDAG Donderdag, tweede da» van het Kon gres, verdrongen zich 20,000 personen op de uitgestrekte weiden nabij de Kata- komben, en die de eigendom zijn van de Paters Trappisten. Èr waren daar een overwegend getal kloosterlingen, kloos terzusters. seminaristen en kinderen van de katholieke scholen. - Ten 5 ure 's namiddags werd daar het woord gevoerd door Kardinaal Pompili, en Mgr Heylen, bisschop van Namen en voorzitter van het Kongres. Deze laatste sprak in 't Italiaansch en werd geest driftig toegejuicht. Op zijne beurt wees Mgr Heylen op den vredostiehtenden rpL.van lïet II. Sa krament bij den eenling, in de familie en in de samenleving. Er werd vervolgens, onder het zingen van lofliederen, een processie gehouden naar de basiliek van den II. Paulns bui ten de Muren. De tweede Kongresdag werd gesloten door eene plechtige aanbidding van het H. Sakrament in de kerk van de H. Ma ria van de Minerva. DE SCOUTS EN DE REIZEN TEGEN VERMINDERDEN PRIJS Een afslag van 25 t. h. op de geWone prijzen der" plaatsbewijzen enkele reis wordt, zoo voor de heen- als voor to te rugreis, verleend aan de scouts die deel nemen aan de te Brussel op 3, 4 en 5 Juni eerstkomende ingelichte \aderlandsche feesten. Deze afslag is van toepassing in bin- nenverkeer van de Staatsspoorwegen en en in gemengd verkeer met- de Belgische maatschappijen, alsmede aan boord van de Staatspakctbootcn tusschen Oostende en Doverhij wordt verleend op overleg ging aan de' winketten der statiën van vertrek van een eenzelvigheidskaart van een bijzonder model. REIZEN OVER ZEEBRUGGE-HULL De kantoren der statiën Antwerpen (Centraal), Brugge, Brussel (Noord), Gent (Sint-Pièteis) en Luik (Guillemins) stellen rechtstreekscke reiskaartjes te koop ter bestemming van Hull over Zee- brugge, evenals reiskaartjes die gebeur lijk kunnen gebruikt worden voor dc Engelsche statiën verder dan Huil. Anderzijds worden er aan boord der schepen HuU-Zeebrugge reiskaartjes voor ritten op het Belgisch net afgele verd, terwijl in de statiën te Liverpool, York en Iiull abonnementen van 5 en 15 dagen op al de Belgische spoorwegen worden te koop gesteld. IN DE MIDDENAFDEELING DER HUISHUURWET Do midaenafdecling gelast met het onderzoek van de Slcutelwefc houdende schorsing van alle uitvoeringen van von nissen inzake huishuur, tot de nieuwe huishuurwet gestemd is, werd door de middenafdeeling onderzocht. De meerderheid van de leden was van oordeel dat alle vonnissen moeten wor den uitgevoerd behalve waar het huizen gciclt voor gemengd gebruik. V oor Handelsgebruik en woonst en ook voor de huureeelen die na 1920 geslote;' werden. Het wetsontwerp werd dus heel cn al gewijzigd. De heer Tschoffen wordt} verslaggever. NOG LIJKEN OPGEHAALD Douarnez, 26 Mei. Op 15 mijlen ten Westen van het eiland Ouessant, heeft, de visschershoot Bon Voyage het lijk opgehaald van een Hindoe. Een andere boot, de Elisabeth heeft het lijk van een matroos mee aan wal ge bracht. De lijken konden niet herkend worden. De matroos had een schedel breuk. Men vond op hem slechts tien nik-, kelen geldstukken. De twee lijken werden naast hun an dere ongeluksgezellen begraven, met veel plechtigheid. De bijzonderste per sonen uit de streek waren aanwezig, als ook een ontzagljke menigte. De lijkwa gens verdwenen onder kransen en bloe men. EEN AANZIENLIJKE SCHADEPOST Londen, 26 Mei. De Evening News verneemt dat de leden van Lloyds een schadepost van bijna 700,000 pond sterling hebben te boeken door het ver lies van het goud aan boord van de Egypt De totale waarde van dd spe cie «aan boord was 1,100,000 pond ster ling (55 millioen frank)Voor 400,000 pond was herverzekerd bij andere ver-, zekerin gsmaatschappi jen Dit is het grootste verlies, dat Lloyds in de laatste jaren heeft geleden. Verzekering van specie was over het algemeen beschouwd als iets waarmee alteen te verdienen was. De premie be schouwt men als zuivere winst, want men dacht er niet over, dat dergelijke schepen konden zinken. Het, weer was prachtig, en het leek een millioen tegen één, dat de reis een gunstig beloop zou hebben. De verzekeringspremie voor specie was 1/9 sh. per 100 pond. HET ONDERZOEK Brest, 26 Mei. Alvorens Brest te verlaten, heeft kapitein Collyer zijn ver slag overgemaakt aan den Engelschen konsul. Het dokument heeft alleen be trekking op de aanvaring met de Sey- ne maar verschilt in een bijzonder Êunt met het verslag van kapitein Le arsic. Deze laatste beweert namelijk dat de Seyne die met een snelheid van zes knoopen hep, de Egypt heeft aange varen, toen ze, zooniet volle, dan toch groote vaart had. Kapitein Collyer verklaart anderzijds dat zijn vaartuig zelfs geen stoom gaf op het oogenblik der aanvaring. De heeren Kestell Comish, BritscK konsul, en Beverodge, bestuurder van de Stoomvaartmaatschappij, waaraan de Egypt toebehoort, hebben eenige overlevenden onderhoord, en zetten liet} onderzoek voort. Ondertusschen doen nog een groot aantal visschcrssloepen opsporingen op de plaats der ramp, waar nog allerlei overblijfselen op het water ronddrijven. De heer Beverodge, een kommissaris en drie officieren van de paketboot blij ven voorloopig te Brest. AANKOMST VAN OVERLEVENDEN TE BREST Londen, 26 Mei. Dc eerste overle venden van de ramp van de Egypt zijn in het Victoriastation aangekomen, waar hartroerende tooneelen plaats gre pen. De kapitein, die met de geredden is aangekomen, heeft nogmaals het ver-» loop der ramp verhaald en o. m. beves tigd, dat do Hindoes zich laf hadden ge dragen. Zij veroverden twee reddingsboot ten. Toen ze te water gingen gelaten worden, verscheen de kapitein met een revolver in de hand, en bedreigde hen met den dood. De vrouwen en kinderen namen alsdan plaats in de laatste boot* ERGE INCIDENTEN Men meldt, uit Belgrado Erge incidenten hebben zich aan dd Italiaansch-Jougo-Slavische grens voort gedaan. Een groep fascisten trok nabij Kastal over de grens en viel de Joego-Slavischa post aan, doch werd teruggeslagen. „Twee uren later kwamen twee compa* gnics Italiaansch voetvolk aangerukt, trokken op hunne beurt de grens over en vuurden op den post deze trok 30Q metei-s achteruit om zich te verschansen, doch werd met de bajonet aangevallen; Het geweervuur had echter een an-» derc Joego-Slavische patroelje aange-» trokken die dan ook oogenblikkelijk na* re wapenbroeders ter hulp snelde. De Italianen, met dc bajonet aange vallen, trokken terug over de grens, vijf dooden en talrijke gekwetsten achterlag tend.

De Volksstem | 1922 | | pagina 1