I\ 50 Dinsdag Mei 1923 EEM ROHEINSCH ViUCSHEILIGE Pcaüel en Weeste Be Gsnferenllle van Oen Haag Vanslsrvelie te Moskou ARME ZWintfELSNSEN 3e zaak sier valsshe stadsfeons Hei H. §afcrar.siisesngres XXVIII» JAARGANG NUMMER 101 n™». 9 a. Am*.- Tel. Ill - DAGBLAD - 8 CENTIEMEN -l»E»ELM. 0.S0 - 1. V" «-» H. Ferdinand us Zon op 3,55 onder 7,42 Eerste Kwartier den 2 In "den nacht van 25 tot 26 Mei "1595 stierf te Rome een priester al gemeen geacht en bemind. Het was een heilige en wel een der grootste volksheiligen die de eeuwige stad ooit begroette. Deze roemrijke vriend van God en van de menschen zag het levenslicht te Florentic den 22 Juli 1515. Als jongeling kwam bij naai' Rome en stichtte er eene eerewacht van 't H. Sacrament in de kerk van den II. Verlosser. Later studeerde hij de godgeleerdheid en werd priester gewijd op zes en der- tigjarigen ouderdom. Vroeger zou hij de wijdingen hebben ontvangen, doeli zijn ootmoed weerhield hem. Deze diepe nederigheid week alleen lijk voor de gehoorzaamheid. Toen hij vijf jaren oud was gaf men hem reeds den bijnaam van Philip de Goede. De goedheid deed hem immer kenmerken, bijzonderlijk bij het be zoeken der Romeinsche hospitalen waar hij allerhande diensten be; Wees. Priester geworden, kreeg hij een andere naam Vader der zielen en der lichamen. Wanneer Philip pus het H. Sacrificie der Mis op droeg, moest hij alle geweld moge lijk gebruiken om niet in verruk king te geraken en van den grond niet opgeheven te worden, Het inwendig liefdevuur verteer de hem zoodanig, dat hij de hulp der geneesheeren moest inroepen en eene heelkundige bewerking onder gaan. Te midden van dien goddelij- ken liefdebrand bleef hij iedereens dienaar en wie hulp en bijstand noo- dig had, kwam bij hem om raad en nooit werd hunne hoop teleurge steld. Te midden der zondaars levende, bleef hij een engel van onschuld, want zijn leven lang bevlekte hij nooit zijn lelieblanke doopskleed. Hij sprak en prak, hij leerde en lee raarde, hij moedigde aan, hij smeekte, bad en dankte. Wat hij door zijn woord en bedelen niet be kwam, dat verwezenlijkte hij door gebed en boete. De eerste Romeinsche parochie, die men hem toevertrouwde was St. Jan-Baptist. De raadgevingen wel ke hij aan zijne volgelingen gaf ver tolkten zij als een levensregel en zoo stichtte hij, bijna zonder het te we ten, de beroemde kloosterorde of priestersvereeniging van 't Orato rium, De innigste broederlijkheid ge paard met de werken van godsdien stigheid en liefde heerschen thans nog in dit uitgelezen gezelschap. De wetenschappelijke, letterkundige en kunstrijke invloed van dees orde, immer gericht om de glorie Gods en de zaligheid der zielen te bevorde ren, wordt insgelijks nog in eere ge houden. De beroemde Oratorium-vereeni- ging mocht de meest befaamste mannen onder hare leden tellen. Xa de H. Philippus Nerius, onze held en van wien wij heden het derde eeuwfeest zijner heilig verklaring vieren, vermits hij 27 jaren na zijn engelachtig afsterven, op onze alta ren door Paus Gregorius XI ge plaatst werd, stippen we aan, de ge leerde Baronius, zijn opvolger aan wien Philippus tweemaal de verlo ren gezondheid terugschonk Sint. Franciscus Salesius; kardinaal de Bérulle eerw. Pater Condren; Mas- sillon, de gekende boetpredikant kardinaal Newman van Londen; Pater Fabei',ook een Engelschman; de Fransclien Pater Gratry, kardi naal Perraud, Mgr Laveille, Mgr Baudrillart, bisschop van Himéria, lid der Fransche Akademie en te genwoordige rector der katholieke Parijsche hoogeschool. Gregorius XIII enClemens VIII boden aan onzen volksheilige het bisschopschap en Me kardinaals- waardigheid, doch te vergeefs, want zijn ootmoed wilde er niet mee in stemmen, In La Libre Belgique maakt do heer F. Paeseleeq in een artikel over onze buiteniandsche politiek, de volgende zeer juiste vergelijking Over de algemeene toepassing van dien regel (zelfstandigheid) op onze hui dige betrekkingen met Frankrijk, lieeft de heer Poullet Dinsdag 1.1. in de Kamer zijn gevoelen geuit. Al is hij een onver zoenlijk flamingant, toch heeft liij no pens die zaak goedc en zelfs uitmuntende dingen gezegd. Wilde men zich de moei te geven, zijne opinie te vergelijken met die, welke door wijlen Karei Woeste in zijn magistrale redo van 10 Juni 1920, voorzeker een der schoonste welke de groote Staatsman ooit gehouden heeft, werd blootgelegd, dan zou men verwon derd staan over de mate van overeenstem ming in hun opvattingen. Clemens VIII leed aan flerecijn aan de handen, deed Philippus Ne- rius hij hem komen en gebood hem de handen aan te raken, Bij deze aanraking genas de Paus. Somtijds stond onze Nerius om ringd van een bovennatuurlijk licht en werd van den grond door boven natuurlijke kracht opgeheven. Som tijds zag hij St. Ignatius van Loyo la en St. Carolus Borromeus om ringd van hemelsche stralen. Na tuurlijk waren deze helden lierte- vrienden. De zakdoeken van Phi lippus bezaten buitengewone kracht en een lap met zijn bloed doorweekt genas zieken. Paul Massino was overleden zon der priester. De heilige verwekte de veertienjarige knaap uit den dood, hoorde zijne biecht zooals hij het he geerde en liet hem voor goed ster ven. Tachtig jaar oud geworden ver wisselde hij dit ellendig leven met liet eeuwige en de mirakelen die binst zijn leven door zijn tusschen- komst gebeurden, werden na zijn dood voortgezet. Na zeven jaren begraven te zijn geweest, vond men zijn lijk terug onbedorven en een alleraangenaam ste geur verspreidende. Bij 't vieren van zijn eeuwfeest mochten wij dit leven eens herinneren. MARC. Aangaande de a. s. Conferentie van Den Haag', verneemt het Nederlandsch Telegraaf Agentschap dat de uitnoodi- gingen opgemaakt werden door den voor zitter der Conferentie van Genua, in overeenkomst met de Ncderlandsche re geering. Men is zinnens op 26 Juni te Den Haag twee commissien te vereenigen één bestaande uit experten der mogend heden die aan de Conferentie van Genua deelnamen met uitzondering van Rus land en Duitschland, en één samenge steld uit'Russische experten. Op 15 Juni zullen de afgevaardigden vergaderen (twéé of meer per land) der mogendheden die te Genua vertegen woordigd waren, 'behalve Rusland en Duitschland. Deze afgevaardigden zullen door eenige experten vergezeld zijn. Ten laatste op 20 Juni zullen de na men der deelnemende mogendheden en hunne experten aan de landen die aan de commissie deelnemen, medegedeeld worden. Londen, 27 Mei. Luidens een tele- f am uit Moskou, medegedeeld door de ussische handelsdelegatie te Londen zijn Vanderveldc. Roscnfeld en Lieb knecht, die naar Moskou vertrokken om er de socialistische revolutionnairen te verdedigen, wier proces eerstdaags een aanvang neemt, Woensdag 1.1. in die stad aangekomen. Zij werden in den omtrek der statie door het volk uitgejouwd, en de houding der betoogers werd zoo drei gend, dat de militie hen moest bescher men en naar hun hotel geleiden. VRIJ BEWERKT NAAR HET ENGELSCH 58e V ervolg Mijn vader zal u daarvoor een goed pak ransel geven, niet waardige knaap zegde Mary Jóno dreigend, terwijl zij haren bespotten broeder ter hulp spoed de. Sim sloop zeer beteuterd weg. Sim's angst vermeerderde, toen hij bij don schilder gekomen, gewaar werd, dat deze te vergeefs op hem gewacht, zelfs eene vigelante naar den winkel van zij nen patroon gestuurd had en nu uitge gaan was. Langzaam keerde Sim terug, maar de vrouw van den schilder liet hem nog eens terugroepenliet. nadenken had er haar toe bewogen. Bij deze gelegen heid werd zij de reden van Sim's uitblij ven gewaar. Juist Solo had den flinken jongen tot den overijlden stap aanleiding gegeven_ en daar zij het v>*s, die gewcn.selit hac dat Sim den hond zoude medebrengen, werd hare belangstelling in den hom. zoo groot, dat zij Sim verzocht het dier aan haar over te doen. Ten hoogste ver heugd, dat hij zijnen trouwen vriend gesloten. In het huis was groote drukte. De heer Crump zelf--trad Sim het eerst te gomoet en zag hem met eenen sombe ren blik aan. zonder te «preken. Juf vrouw Crump kwam met eene azijnfiesch De raadkamer, voorgezeten door den heer ondervoorzitter Verbrugghen, liceft op verslag van den heer onderzoeksrech ter De Beil, zeven der betichten, betrok ken in de zaak der valsche opcischiugs- bons van de stad Gent, voor de boetstraf felijke rechtbank verzonden, onder be tichting _van valschkeid in geschriften, gebruikmaking van vervalschte stukken en aftroggdarij. De andere betichten zijn buiten de zaak gesteld, daar de feilen ten hunnen laste niet zijn vastgesteld en ook omdat zij van de amnestie-wet- genieten. Niettegenstaande het zorgvuldig en langdurig onderzoek, heeft men niet kunnen vaststellen men zal het mis schien nooit weten hoe groot de afge troggelde som is. In alle geval het bedrag is zeer aanzienlijk. uit de woonkamer, Mary Jane volgde haar met eene lampetkom, vol bloedif water. Daar komt het monster riep vrouw Crump. O, gij wreedaard eu moordenaar ik zou u de oogen wel uit willen krab ben schreeuwde zij tegen Sim. Stil, dat is mijne zaak zegde de heer Crump, om haar te doen bedaren. Nu, ik hoop dat gij den jongen voorbeeldig straffen zult onzen zoon kan voor geheel zijn leven ongelukkig worden nep zij toornig. Ja, ja, ik heb het u beloofd en het zal gebeuren, hernam de huisheer; maar van avond niet. Morgen zal ik hem het vechten eens aflêeren, en met Tom zou ik hetzelfde doen, als hij nu niet ziek te bed lag.... Kom, naar uwe kamer ge bood hij Sim. Deze gehoorzaamde, maar voor dat hij zich verwijderde, kon hij zich niet weer houden, een woord tol zijne verontschul diging te zeggen. Tom heeft mij eerst geslagen, mijn heer O. die schandelijke leugenaar riep Mary Jane. Gij moet het niet geloovcn, papa zulk een goed heenkomen verschaft had, bewilligde Sim den wcnsch van de da me en keerde een weinig bemoedigd naar den heer Cramp terug. Het was avond geworden, den winkel DE DERDE DAG De derde dag van het H. Sakraments- kongres werd door een prachtig weder be gunstigd. In den voormiddag werd, in de Sinte-Mariakerk, eene plechtige mis gezongen door kardinaal Pompili. In den namiddag had eene openbare vergade ring plaats in de kerk van de Twaalf Apostelen, onder het voorzitterschap van Mgr Heylen, bisschop van Namen. De kardinalen Marin, G corgi, Laurenti en Lega waren aanwezig. Mgr Heylen opende de zitting me' het gebed, Gods zegen over het kongres in roepend; hij verleende vervolgens het wToord aan Mgr Kepler, bisschop van Rottenburg. De redenaar drukte zich in 't Duitseh uit; hij handelde over de kracht van het H. Sakrament om de vrede in den huiselijken haard te doen heerschen. Mgr Heylen kondigde aan, dat pater Janvier, ongesteld zijnde, de vergadering niet kon bijwonen; hij gaf dan het woord aan M. Carton de Wiart, die, bij zijne verschijning, geestdriftig toegejuicht werd; de ovatie ging zoowel aan den spreker als aan België. M. Carton de Wiart had tot onderwerp van zijne redevoering gekozen De be- roepsvrede. Hij bevestigde den invloed van het H. Sakrament in de betrekkin gen tusschen de bazen en de werklieden, en hij beriep zich op het gezag van de Encyxliek van Leo XIII Rerum No varum alsook op den herderlijken brief van kardinaal Gibbons, om de noodzakelijkheid van deze betrekkingen te hervormen op den grondslag eener rechtvaardige verdeeling der winsteij, in 't belang zelf der voortbrengers en der verbruikers. M. Carton de Wiart heeft bevestigd dat de vrede niet komen kan dan door de orde, en dat deze laatste alleen van God komen kan. De redenaar stelde, met gewettigde fierheid, Belgie tot voorbeeld van geloof, en toonde aan hoe dit geloof, zelfs in de laatste beproevingen, het tot machtigen steun diende. Hij noemde daarbij kar dinaal Mercier, wat een storm van toe juichingen verwekte. Om te besluiten, verklaarde M. Carton de Wiart, dat de eigendom de wettige belooning van den arbeid is, en dat men het Christen maatschappelijk ideaal stel len moet tegen 't is gelijk welke opvat ting. Het Christen maatschappelijk ideaal is gegrondvest op de deugden van Geloof en Liefde, die uit de H. Hostie stralen. Mgr Heylen, te midden van de alge meene toejuichingen, huldigde deze ge loofsbelijdenis van een man, die aan Bel gie zulke groote diensten bewezen heeft, NACHT AANBIDDING beid knielde voor het hoogaltaar, mei Mgr Respichi, ceremoniemeester, aan zijne linker, en kardinaal Merry del Val, aartspriester van Sint-Pieters? aan zijne rechterzijde. Terwijl de Paus bad, zongen de geloovigen Latijnsche lofliederen. Ie middernacht celebreerde Zijne Heilig heid de mis, en deelde aan talrijk geloo vigen de II. Kommunie uit. Dc nachte lijke aanbidding eindigde ten 2 ure morgends. Ik wil er niets meer van hooren zegde de heer Crump tot Sim. Voeg maar gcene leugens bij uwe gemeenc daad. Marscli naar uwe kamer, zeg ik Sim verwijderde zich vol verontwaar diging. Nauwelijks was hij zijne kamer binnengetreden, of hij hoorde dat de deur achter hem gesloten werd. Dit duid de het ernstige voornemen van zijnen patroon om zijnen leerjongen zwaar te straffen. Deze gedachte pijnigde hem fel. Het werd hem duidelijk dat, na het voor val van heden en dat, wat hem morgen te wachten stond, liij in dit huis niet blij ven kon. Vlueht Deze gedachte steeg in hem op. Maar hoe zou hij zijne vlucht ten uitvoer brengen Zijne kamer was op de vierde verdieping onder het dak, zij had maar één venster en dit was rond. Men opende het door het wegschuiven van de ruit. Het dak was vlak. Hot was niét moeilijk op het dak te klimmen, zoo hij slechts van daar naai* beneden kon komen, zonder den hals te breken. l)ie waagt, die wint 1 dacht hij. Een weinig van het zijne verwijderd, was op hetzelfde dak het venster van eene meidenkamer. Dit meisje kende Sim als eene goede buurvrouw. Hij besloot, haar in de hoogte een bezoek te brengei> Da delijk pakte hij zijne weinige zaken in 'n pakje, ici.ie den inhoud van zijnen spaar pot over'hij vond er ongeveer één Vrijdag avond werden de poorten der Basiliek van Sint-Pieters geopend, om doortocht te verleenen aan nagenoeg 3,000 mannen, meestal geestelijken. Rechts en links van het koor h/ldcn voorname geestelijke en burgerlijke per sonaliteiten plaats genomen; tusschen deze laatste bevonden zich een zeker ge tal leden van het diplomatisch korps. Eenige minuten voor 11 ure kwam een kanunnik van Sint-Pieters het Hei lig Sakrament uitstallen, terwijl de aan wezigen, in 't Italiaanach, het loflied "E V- Wij willen God, Hij is onze Vader aanhieven. Ten 11 ure klokslag verscheen de H. Vader, vergezeld van een kleinen stoet, aan 't uiteinde van de Basiliek en nader de langs de middenbeuk. Zijne Heilig pond sterling in die hij in de naaste brievenbus wilde werpen en klom door zijn venster op het dak. Het meisje was nog niet op hare ka mer, hij moest eene korte poos op het dak blijven. Eindelijk kwam zij zij 'schrikte hevig, toen zij haar venstertje sluiten wilde en eene stem van buiten hoorde maar Sim gaf spoedig te ken nen wie liij was, zij herkende hem, liet hem zeer verwonderd hare kamer binnen komen, hoorde in korte trekken de oor zaak van zijne vlucht en bleef om zij nentwil den geheelc nacht in de klee .ren, om den ongelukkige niet in den nacht op straat te jagen. Eerst bij het schemeren van den dag verliet Sim het huis van zijnen buurman en verdween uit de nabijheid van de woning van den heer Crump. BIJZONDER GEHOOR De Paus heeft in bi jzonder gehoor een 100-tal Belgische bedevaarders ontvan gen, die hem voorgesteld werden door Mgr Hevlen, bisschop van Namen. Zij ne Heiligheid heeft eenige aanmoedigen de woorden tot hen gericht en hen geluk gewenscht voor do gehechtheid van Bel gie aan den Heiligen Stoel. PLECHTIGHEDEN van ZATERDAG De dag van Zaterdag was toegewijd aan de Mariavereering. 's Morgends, ten 8 ure', algemeene kommunie der christen moeders in do kerk van den heiligen Augustinu^. Aan spraak door den Eerw. lieer kanunnik Don Rovella. In de Basiliek van de heilige Agnes, in de Via Nomentana, algemeene kom munie voor de leden der kongreffiities van Maria. Aanspraak door den Eerw. heer kanunnik Don Büsacchi. Ten 10 ure, plechtige Pont-ifikale mis in Santa-Maria Maggiore, opgedragen door Z. Em. Kardinaal Vannutelli, ou derdomsdeken van het H. College. In den namiddag, ten 6 ure, algemee ne vergadering in de kerk der Twaalf Apostelen. Redevoering door advokaat Gennaro de Simone, die handelde over den rol der Eucharistie in den vrede van liet vaderland. Het hoofdgedacht zijner rede was de verschillende streken van een land, die samen een Eucharistisch congres vieren, kunnen geen rekening meer houden van den strijd en de vijan delijkheden die tusschen deze streken heerschen, in het aanschijn* van Hem, die dezelfde is voor al de steden en. voor al de dorpen. Hij wees er op hoe dat de plechtigheden, dc algemeene kommunics en de processies er veel toe bijbrachten om den nat ionalen vrede te bevorderen en hoe dat uit die congressen nieuwe ban den van vriendschap en solidariteit tus schen de streken van een land ontston den. Do volgende redenaar, Mgr Grosch, sprak over den Paus, prins van den we reldvrede door bemilaeling der Eucha ristie de Paus, die de eeredienst van liet Heilig Sacrament over gansch de wereld verspreidt met zijne priesters en zende lingen de wereld rond te sturen, die de godsvrucht van het Heilig Sakrament aan de volkeren, aan de njken, de ar men, de geleerden en de eenvoudige ge* loovigen gaan aanprediken. Als derde redenaar trad op Mgr Chat* let. aartsbisschop van Kamerijk, die ban* delde over de vredelievende Hostie De Heilige Eucharistie is het grondbe ginsel van den vrede voor het mensc'h- dom. De vrede der wereld is stevig als hij berust op God, die het begin is van den vrede der menschen onder elkander. Ten 6 ure 's avonds, plechtige toewij ding van de christene meisjes aan Onze* Lieve-Vrouw in de Basiliek van Santa* Maria in Trastevere. Aanspraak dooï Mgr Serafini, bisschop van Lampraco. Ten 7 ure, plechtig lof en aanbidding in de kerk van Santa-Maria in Ara CoelL ter eero van den heiligen Paschalis Bay* !on, patroon der Eucharistische Kongres* sen. Aanspraak door den Eerw. Pateg Balestrieri, minderbroeder. XLV. DE VLUCHTELING Toen Sim na zijne vlucht uit hot huis van Crump de straat bereikte, sloeg hij den naasten weg in naar het Padding 'station. Altijd in angst dat iemand uit het huis van den heer Crump hem volgen en zijne vlucht verijdelen zou, zag hij niet om en liep met groote schreden voort. Maar in dc nabijheid van dc statie voelde hij plotseling eenen duw tegen I zijn been verrast keek hij om cn be- j speurde Solo achter zich, die dadelijk; vol vreugde, dat hij zich opgemerkt zag, blaffend om hem neen sprong. Daaruit kon Sim ontwaren, dat de trouwe hond in weerwil van het hem aangeboden ge* mak, geenen smaak in zijne nieuwef meesters had kunnen vinden. Hij had gedaan als Sim hij was bij nacht cn nevel op de vlucht gegaan, en Sim hield het nu voor recht en billijk deze getrouwheid van Solo dankbaar te erkennen. Hij vond er een zeker geluk in eenen makker op zijne reis in de wij-» de wereld bij zich te hebbenwant zulk eene reis was het. die hij nu aanvaardde, hij wist niet waarheen. Hij nam een kaartje naar Bristol, be* taalde tevens vracht voor den hond en nog op dcnzelfden dag bevond hij zich, zonder eenig bijzonder voorval, aan da deur van liet kleine huis, dat Rezia Crow;* ne bewoonde. De oude was zeer verrast, toen zij delf jongeling gewaar werd, dien zij niet da* ilelijk herkende. Sim was zeer gegroeid, zijne gelaatstrekken hadden zich sterk ontwikkeld en zijne bleeding was net en naar de mode. Zij geloofde niet anders, dan dat Sim van zijnen patroon verlof gekregen had, haar en zijne nicht een. bezoek te brengen; maar toen hij zijne avonturen vertelde cn er mede eindigde* dat hij zich door de vlueht aan dc hem dreigende straf en mishandelingen ont* trokken had en nie$ naar zijne oudé

De Volksstem | 1922 | | pagina 1