2 Vrijdag - Juni 1922 EEN BEELD UIT «KOU DB EED EN DE VORMING VAN 'T ROOD LEGER Bij im Pays Oe Hogere Arbeidsraad la het I!, SakramenSscongrgs De Tentoonstelling van IS3S Landbouwbelangen Eea Vlaamselss ekriJ Vorstelijk Htswelijk Nog het osathaal wasi M. Vaiiderwelfle in Rssland T XXVIII* JAARGANG NUMMER |Q4 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.Tel. 114T~> Ai. T~t> Q CENTIEMEN WEKELIJKS 0.59 Uitgever: J. Van Nüffkl-De Qisndt bllciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Havas,Adolf Maxlaan,13, te BrusselS, Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londres E.G.4 H. Emilia Zon op 3,53 onder 7,44 Eerste Kwartier den 2 Een eigen berichtgever van de Kölnische Zeitung die door zijn blad naar Rusland werd gezonden, de man geeft het althans alzoo voor stuurde naar zijn blad eene lange beschrijving van de le Mei- viering te Moskou, de oude Krern- linstad, eene viering die volledig in het teehen van het mïlitarismns btond dien dag zou het roode leger den eed afleggen. En dit om het feest van,,,, den vrede te vieren I Van half 11 tot 12, clironometrisch juist en volgens het programma rukten 75.000 man van alle wapens het Roode Plein voor het Kremlin- paleis op, Alle huizen in de stad, zonder ééne uitzondering, waren met roo de vlaggen versierd, wat niet ver wonderen moet als men kennis neemt van het volgend bevel daags te voren aangeplakt De be3tuursafdeeling der Mos- kousche Raden legt, met verant woording der huiscommandanten en bestuurders, aan alle huisbesturen de verplichting op met 1 Mei alle gebouwen met roode vlaggen te versieren. Aan de militie is opgedra gen streng te waken öp naleving van dit bevel. Al wie 't bevel niet naleeft wordt van bestuurswege ter verantwoording geroepen en met 14 dagen opsluiting gestraft, De politie-prefekten onder het Tsarenregiem deden het niet beter en het herinnert aan den tijd van Pobj edonoszeff toen den onderda nen van den Tsaar het geluk gegund werd, te verlichten op het naam feest van den Tsaar wie niet ver lichtte ging het kot in I Dat is geen kritiek op de bolsje wistische regeeringsmethode deze bewijst enkel dat... de vroegere be ambten ook een eigen oordeel over de psychologie der Russische massa en der straat bezaten, Het beeld van de paradeplaats ,was volgens den correspondent, uiterst schilderachtig. Wanneer te half 2 stipt het klokkenspel op den Verlosserstoren de toonen der In ternationale inzette verscheen Trotzki, om de troepen te schouwen en daarna, van op eene tribuun, eene rede tot de soldaten te richten. Ettelijke vliegtuigeskaders kruis ten boven het pleinhet reuzen- vliegtuig van den Russischen uit vinder Sikorski voog met donderend geraas op 20 meters boven de me nigte, vlugschriften uitwerpend. Het gansche beeld, naar Trotz ki's eigen bevelen uitgevoerd, moest op het primitieve denken den in druk der geweldige macht van een sterk Rusland verwekken en officie ren van het oude Tsarische leger, die aan de parade deelnamne, spra ken nadien met bewondering over iTrotski's geniale kracht zoowel als organisator en als propagandist. Zijne beweeglijke figuur, In feldgrau zonder onderschei- dingsteeken -was het middenpunt van het militaire schouwspel, veel meer dan Nikolaas II bij menige keizerparade te Krasnoje Selo. Hier was 't eene persoonlijkheid, 3e ziel van honderdduizenden, ter wijl het toen een echte ledepóp was in generaals-uniform die daar hul peloos stond, van achter zijn Chi neesehen muur een oogenblik weg gehaald en die blij was dat de zaak achter den rug lag. Trotzki's rede donderde over de duizenden Frankrijk en Engeland hebben ons naar Genua geroepen. Zij hebben van ons voorwaarden verlangd. Eerlijk hebben wij ge zegd wat gij, boeren en arbeiders van Rusland, aan het wereldkapi taal betalen kimt, (Dan met hooge- ren stemklank en eene rustpoos tus- schen ieder woord) Zij hebben hebben onze voorstellen afgewezen. Doch wij zullen ons niet verkoopen. Weet welke sterke macht in de wereld wij zijn. Alle door het kapitalismus geknechten staan achter u. Gij zijt de gewapen de hand van de geknechten der we reld m Na die aanspraak had, onder pre senteeren van 't geweer en met ge trokken sabels, de beeediging der troepen plaats, De roode eed luidt 1, Ik, zoon van het arbeidende volk, burger der Radenrepubliek, aanvaard het beroep van soldaat der arbeiders- en boerenarmee. 2, Ten overstaan der arbeidende klas van Rusland en van de gansche wereld ga ik de verbintenis aan dit beroep eervol te vervullen, den oor logstiel gewetensvol aan te leeren en den eigendom van het volk en van het leger als mijn oogappel te zullen beschermen. 3, Ik ga de verbintenis aan streng en onverbiddeljk de revolutionaire tucht te zullen naleven en alle beve len der oversten, door het gezag der arbeiders- en boerenregeering aan gesteld, te zullen uitvoeren, -t-> II# verbind mij, mij zeiven te onthouden van alle handelingen, die de waardigheid der burgers van de Radenrepubliek kunnen verminde ren en al mijn doen en denken te richten op de* ben-ij ding der arbei dende klas. 5. Ik verbind mij, op den eersten roep der arbeiders- en boerenregee ring, mij onmiddellijk ter verdedi ging van de republiek beschikbaar te stellen en mijn leven veil te heb ben voor de zaak der Radenrepu bliek, de zaak van het socialismus en de verbroedering der volkeren. 6. En indien ik daarin falen mocht, zoo moge algemeene verachting mijn lot wezen en de ruwe hand dei- revolutionaire wet mij treffen. Trotzki sprak, de eedsformuul voor, de troepen spraken hem na en kanongebulder volgde, waarna pa- rademarsch werd gehouden, si- Heel die militaire plechtigheid leverde voor den Duitschen corres pondent groot belang op. Zegt men niet dat Duitschland de heimelijke hoop koestert met dit roode leger de verbeide revanche te bevech ten en het Westen te overrompe len Het is dus van belang na te gaan wat hij over het Sovjet-leger zegt. Veel van het oude is door het nieuwe leger overgenomen, doch de snit der uniformen en der lioofdbe- deksels is meer naar oud-Russiseh model teruggebracht. Uitrusting, schoeisels en leder- tuig was volgens hem onberispelijk houding en snijdigheid bij de pa rade marsch zouden, zegt hij, een Pruissischen drilmeester hebben be vredigd; en de man stelde met wee moed vast dat de gansche huidige Duitsche Rijksweer niet veel groo- ter was dan de Icgersterkte dezer Moskousche parade troepen. Bij de keizerpavaden zag men soms een ruiter zich uit de «suite» verwijderen om als hoogere chef zijn regiment voor te stellen, en die chef was wel eens vrouw. Niets is er veranderd, alleen de hoedanigheid der chefs nu waren het fabrieksraden of arbeiders comi- tees die een regiment voorbij Trots ky lieten defileeren, en instee van prinses Victoria was het ook een rouw die haar regiment aanvoerde stram voorbij stappend op dc tonen der Dessauer-marseh. De traditie der Preobrajenski- en Pawlowski-grenadier regimenten, die met tot storm geveld geweer de fileerden, is zelfs overgenomen door enkele regimenten van het roode le ger. Wil dat nn zeggen of die eed, met zijn holklinkende frasen, die vooral in den mond van meestal ongelet- terden vreemd aandoen, en of de pa- rademarsch iets bewijzen voor de waarde van dit leger? De correspondent, die zelf ver klaart officier te zijn -wie weet is hij geen instructeur in het roode leger en is zijn bewering, dagblad schrijver te zijn, niet louter uitvin ding wil tot geen conclusie komen en zegt dat de beste parade-troepen te velde, dikwijls bepaald onbruik baar vechtmateriaal uitmaken. Maar, aangezien volgens hem Trotsky een geniale organisator is, schijnt hij er niet aan te twijfelen of hij zal ook de organisatie van het roode leger wel tot het gewenschte einde brengen, En tusschen de regelen leest men wel dat het aan llulp van Duitsche officieren, om het zoover te brengen den heeren uit Moskou niet zal ont breken, en dat de heeren uit Berlijn de oogen naar Moskou gericht hou den, om daar te helpen tot stand te brengen, wat hun voor het oogen blik in Duitschland nog niet toege laten is op te bouwen. Intussehen zullen de socialisten uit alle landen wel de afschaffing van alle staande legers vragen, 't Is daarom dat we dit Moskouer tafe reel eens voor de oogen onzer lezers hebben opgehangen. Ginder worden soldaten gevormd, Moskou alleen telt er 7.5,000; Duitschland's eenige droom is er te vormen; alleen het Westen moet ontwapenen om op tijd en stond zonder slag of stoot gesovjetiseerd te worden. Schoon vooruitzicht. Z. H. Paus Piua XI heeft Dinsdag in bijzonder gehoor ontvangen, HH. DD. HH. de Bisschoppen van Gent en van Luxemburg. Denzelfdan dag ontving Zijne Heilig heid de Paus in gehoor het algemeen be stuur van het midden-bureel van Katho lieke instellingen. Voorzitter daarvan is de bisschop van Cleveland, Jdgr, Schrembs: secretaris, professor Steger, uit Den Haag. Vertegenwoordigd waren Duitsch land, Engeland, Oostenrijk, Canada, Spanje, Amerika, Frankrijk, Nederland, Hongarie, Ierland, Italië, Zwitserland en Tcheko-Slovaki e. Besloten is, het bureel te Home op te richten. De Heilige Vader, heeft het werk van het bureel gezegend en op bijzondere wij ze aangemoedigd. AFWIJKINGEN VAN 'DE WET OP DEN 8-UREN-ARBEID Brussel,. 31 Mei. De Hoogere Ar beidsraad vergaderde vandaag, onder voorzitterschap van M. Cooreman. Hij onderzocht de gevallen van een aantal seizoennijverheden die, buiten eene afwijking krachtens art. 5, het voor deel inroepen van art. 6, dat eene nieuwe uitbreiding vau den arbeidsduur voorziet. Die nijverheden zijn het vlasrooten, opgelegde vruchten en groenten, de patés van appelen en andere vruch ten en do fabrikatie van cider. Inzake het vlasroten, Heeft cle derde afdeeling van don raad besloten dat er reden bestond om 60 uren meer per jaar toe te staan. Maar gezien do tegenstrijdige inlich tingen heeft de Raad besloten, alvorens eén bepaald besluit te nemen, een bo ventallig onderzoek in te stellen. Drie leden zullen rich dientengevolge ter plaatse begeven. De vraag der nijverheid van opgeleg- ide vruchten en groenten is naar do com missie verzonden. De raad besluit 50 boventallige uren per jaar toe te staan aan de nijverheid van zouten en inleggen van visch en 100 uren voor die van hel inleggen van sprot. Voor de nijverheid der pales de 'pomme en andere zullen dc belang hebbende nijveraars uitteraard gedwon gen zijn het huidige regiem te vervangen door dit der 3 ploegen van 8 uren, zoodat men 56 uren per ivcek zal kunnen wer ken. Ten slotte worden' 00 boventallige uren per week toegestaan aan de ciderfabrie- kanten, met maximum van 9 werkuren EEN PAUSELIJK SCHRIJVEN AAN DEN KARDINAAL-VICARIS Rome, 31 Mei. Dc H. Vader heeft een schrijven gezonden aan den kardi naal-vicaris, waarin o. a. gezegd wordt De laatste dagen hebben Wij met de grootste belangstelling en toenemende zielsontroering de afwikkeling van het program gevolgd. Deelnemend in den geest van alles, wat geschiedde, hebben wij met bijzondere voldoening niet alleen de vroomheid en ijver, maar ook het enthousiasme aan schouwd, waarmee de geloovigen hun kinderljike teederheid voor de vredes- hostie hebben getoond. Het heerlijke culminatiepunt in den arbeid van het congres was de dag van gisteren, de apotheose van de Eucharis tie, in triomf' rondgedragen. Dit is een gebeurtenis van zoo groote en universeele beteckenis, dat zij in de annalen van het christelijk Rome een der meest schitte rende pagina's zal vormen. Ons levendig verheugend over deze ge loofsversterking en toewijding, danken Wij- den Heer. Want het is vooral de god delijke barmhartigheid, die te midden van zoovele bitterheden in deze rampvolle tijden Ons, nog in het begin van Ons pontificaat, zulk een schoon gebeuren heeft voorbehouden, dat Wij niet groot- scher konden hopen. Onze dankbaarheid kan zich niet uit strekken tot allen, die door hun bewon- derenswaardigen ijver hebben medege werkt om het succes van het congres te verzekeren. Wij richten ons in het bij zonder tot U, beminde zoon, tot de on- middeliike medewerkers en de leden der verschillende comitë's, jegens wie Wij onze erkentelijkheid uitdrukken. Wij zullen blijven bidden, opdat de schatten van het eeuwig leven niet verlo ren gaan. Moge het aan Jezus den Vre desvorst behagen Zijn vrede in Zijn ko ninkrijk uit te strekken tot alle sociale klassen, opdat de geesten van alle men schep vereenigd mogen worden in de om helzing van geloof en liefde en de schoo- ne iris van den vrede moge verschijnen. Het Pauselijk schrijven eindigt Met dezen hartewensch, met deze zeer zoete voorteekehen, schenken Wij den Apos- toliscben zégen aan u, aan uwe ijverige medewerkers, aan de verschillende comi té s en aan allen, die in deze heilige da gen aan Jezus de bloemen hunner liefde en toewijding hebben aangeboden. M. Moyersoen, minister van Nijver heid en Arbeid, en M. Max, burgemees ter van Brussel, hebben het bezoek der verschillende terreinen, waar de interna tionale tentoonstelling van 1930 zou kun nen opgericht worden, begonnen. Dins dag hebben zij de prachtige oorden van Woluwe-Audorghem bezocht. BEMESTING IN DEN MOESTUIN Op de eerste plaats de moeskruiden, zijn uitputtende gewassen. Nimmer mag de grond meer dan 24 uren rusten; de eene vrucht gaat weg, terwijl de andere reeds wacht op den ledig gekomen grond te worden gezaaid of verplant. Put de grond hier snel uit, de teruggaaf moet des te overvloediger zijn, wil men tot hooge opbrengsten, dus tot loonende uit slagen geraken. In de groote moeshovenierderijen wor den natuurlijk handelsmeststoffen ge bruikt; d_e groenselier weet immers, dat hij gebrek heeft aan natuurlijke mest stoffen; hij is meer vooruitstrevend, en steeds op vroege, hooge opbrengsten van allereerste, hoedanigheid belust. Ongeluk kiglijk is dit voor den gewonen' tuin niet, het geval, die zich gewoonlijk met eenige kruiwagens stalmest en eenige kuipen beir moet tevreden stellen. En nochtans, de moestuin dient tijdig gekalkt te worden; do grond kan hier spoediger verzuren dan de gronden der groot-e kuituur. Om de 5-6 jaar geeft men per are tot 50 kg. Superfosfaat gebruikt men in wezenlijk gezonde gronden, tot 8 kg.in alle andera geven wij de voor keur aan de staalslakken, tot i0 kg. De potaschzoulen zullen evenmin verwaar loosd worden, men geeft tot 4 kg. chloor- of zwavelzure potasch. Wat den zwavel zuren ammoniak betreft, tot 5 kg., men kan hem desgevallend voor elke opvol gende teelt aanwenden, en gedurende gansch den zomer, wanneer er gebrek mocht zijn aan vioeimest, of men zou vreezen do planten te verbranden, kan hij zeer voordeelig gebruikt worden, in water opgelost, 2 gr. per liter, voor de be gietingen. Bij gelegenheid zullen wij op de be mesting van versehillige moeskruiden verder ingaan, INTENSIEVER. Zaterdag 1.1., 28 Mei, krachtens akte verleden door Mr Lombaerts, notaris te Antwerpen, werden door mejuffrouw M. E. Belpaire en E. II. I. Belpaire, de prachtige schoolgebouwen, gelegen in De Bonistraat, 11 en de Sanderusstraat, 45, to Antwerpen, mits gaders; heel hun inboedel, aan de K. V. iloogeschool voor vrouwen geschonken. Deze gebouwen be slaan een gezamenlijke oppervlakte van 2400 meters vierkant en hun waarde be draagt veie honderduizenden. De Hoo- geschoöl voor Vrouwen bréngt bij deze haar eerste openlijke hulde van diepe erkentelijkheid aan de hoogedele wel doeners en hun achtbare familie. Met deze Vlaamsche daad, doetMêj. Belpaire haar naam van Moeder der Vlamin gen gestand en zet de kroon op een rijk -en vruchtbaar leven gewijd aan de kunst, de letterkunde, het katholiek onderwijs, de stille liefdadigheid cn de veredeling* van het Vlaamsche volk. Mogen haar nog lange en gelukkige jaren worden geschonken. Het huwelijk tusschen koning xander van Servie en prinses Marie, van Rumenie, dat den 8 Juli aanstaande zal voltrokken worden, zal met alle tradi- tioneele nationale plechtigheden, welke bij dergelijke gelegenheden in zwang zijn, worden opgeluisterd. Wanneer de bruid van koning Ale xander cn haar ouders te Belgrado aan komen, zal de burgemeester dier stad den koning op een gouden schenkblad brood en zout aanbieden, een Slavisch gebruik, waarmede de vriendschap bezegeld wordt. Aan de koningin en prinses Marie zuilen ruikers worden aangeboden. Er zullen geen bruidsdames zijn, maar honderden jonge meisjes, in witte klee deren gestoken en voorzien van bloemen, zullen een eerewacht vormen, wanneer de bruid op den morgen d van dén trouwdag- de Kathedraal binnentreedt. Na het bruidspaar zijn de voornaam ste personen bij een Servisch huwelijk de koom de^dever en de stari svat», die allen bij de plechtigheid dienst doen als eeregeleide. De koom en do stari svat staan in de kerk achter liet bruidspaar en houden de huwelijkskro- nen boven hun hoofden. De dever wacht de breid op, begeleidt haar naar de kerk, neemt haar ruiker aan, en houdt haar handschoenen vast. Na deii terugkeer uit de kerk stijgt de bruid, zoodra ze tegenover haar nieuwe tehuis gekomen is, "uit. Bij het binnen treden daarvan moet ze over een brcedon band van tapijtstoffen stappen, ten tee- ken, dat een nieuw leven haar voortaan van het oude zal scheiden. Vervolgens wordt haar een bak, ge vuld met graan en suiker, toegereikt, welke zij met handenvol in het rond strooit op de binnenplaats van het paleis. De nieuw koningin nadert dan de pa leisdeur, terwijl zij een brood en een flesch wijn draagt, symbool van de vreugde en overvloed, die zij haar gemaal bereidt. Ten slotte tilt de nieuwe koningin een der voor deze ceremonie bestemde kinde ren omhoog, omhelst het en schenkt het een kleedingstuk, dat zij zelf gemaakt heeft. De zoon van eon boer uit Topola, de geboorteplaats van den grooten Kara* George, stichter der dynastie, is voor de ze eer uitgekozen. Londen, 31 Mei. De socialistische! Daily Herald deelt bijzonderheden: mede over de wijze waarop de West-En- ropeesclie verdedigers van do 47 sociaal- revolutionnairen, welko morgen voor de rechtbank te Moskou zullen komen, door de bevolking van Sovjet-Rusland werden onthaald. Aan het grensstation Sebezh holde het volk naar den wagen waarin de advoka- ten warén gezeten en schreeuwde onop houdend Moordenaars! Kolsjakistenf De roode militaire militie kon slechts met moeite de orde bewaren. Kwit Ros enfold zette uiteen dat hij en zijn kollega's, advokatcn zijn die alle be schuldigden verdedigen, maar de me nigte schreeuwde er niet minder om. Zij bleek het vooral tegen den Belgischen: ex-minister van Justicie Vandervolde te hebben. Een treinwachter vroeg hem waar hij zich bevond toen de koltjakisten Rusland aanvielen. Vandervelde ant woordde dat hij zijn rol als advokaat ver vulde en reeds, in Congo, anti-Belgisch» revolutionnaiïen verded igdc Toen dc trein vertrok, jouwde en floot de menigte dc advokaten uit. In den namiddag werd het station Veliki-Luk bereiikt. Ook daar deden zich elijkaardige feiten voor. Een ruit van ten wagon dor advokatcn werd stuk go»

De Volksstem | 1922 | | pagina 1