Zaterdag Juni 1922 ¥LMMSGHE MOi^ESOiOei A» ZWERVELI&GEN Ss eerste Leenlsg der Vereses!® Oewasleia Frankrijk en de Oeafereastie van Oen Haag De Komnslsste mm Herstel besluit ioi I verteeiatis vast een moratorisHn aas DsiSsshtefid Eesa gevaarlijk Dakter D© Opbrengst der Belastingen Na de Conferentie van Cenna Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.Tel. 114 H~5 A XXVIII' JAARGANG NUMMER 105 s CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Noffbl-Ds Qbstoï H.Clotildis Zon op 3,52 onder 7,45 Volle Maan den 9 bliciteit buiten hst Arrondissement Aafst, zich te wenden tot het Agentschap Havas,Adolf Maxlaan,13, te Brussel; S, Place da la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londres E.G.*4 HET WETSVOORSTEL VAN M. POÜLLET Namens de bijzondere talenkommissie der Kamer, heeft M. Poullet, verslagge ver, een wetsvoorstel opgemaakt, betref fende liet gebruik der talen in de Staats- lioogescholen. De tekst van dit wetsvoor stel is aan de parlementsleden .uitgedeeld en luidt als volgt Art. 1. De lessen worden in liet Fransch gegeven aan de Hoogeschool te Luik, in het Vlaamsch aan de Hooge school te Gent. Art. 2. Het gebruik van het Vlaamsch, als voertaal, aan de Hooge school te Gent zal beginnen met het aka- demiejaar 1922-1923 en dan trapsge wijze, van jaar tot jaar, aanvangende met do' leergangen van het eerste studiejaar, worden voortgezet in do verschillende fa- kulteiten en scholen. Art. 3. De hoogleeraren of docen ten, bij de Hoogeschool te Gent aange steld voor de afkondiging van deze wet. worden verzocht hunne lessen te geven in het Vlaamsch, naarmate de bepalin gen van artikel 2 toepasselijk worden Verkiezen zij dat niet te doen, dan wordt naast den Franschen leergang, een Vlaamsche leergang ingericht en hebben de studenten, ook voor het examen, de keuze tusscfaen beide leergangen. De hoogleeraren en.de docenten, be noemd na de afkondiging van deze wet, geven hunne lessen in de taal voorzien bij de artikelen 1 en 2. Art. 4. De leergangen in de Fran- sche ïetftei'Kuncie üïl in ae Romaansche taalwetenschap worden aan beide Hoo- gescholen in liet Fransch gegeven. De Germaanselie en de andere levende talen kunnen in deze talen zelf onderwe zen worden. In elke fakulteit en in elke bijzondere school der Hoogeschool te Gent worden de noodig geachte leergangen insgelijks in het Fransch gegeven. Art. 5. Artikel 49 der wet van 10 April 1890-3 Juli 1891 op het toekennen der akademische graden en het program ma der universiteitsexamens wordt aan gevuld als volgt «.In de provinciën Luik, Luxemburg Namen en Henegouw, in de arrondisse rnentem Brussel en Nijvel 1. Kan niemand tot rechterlijke amb.- ten, uitgezonderd tot die der handels rechtbanken, benoemd worden, indien hij niet door zijn diploma bewijst dat hij een examen over het strafrecht en de strafvordering in de Fransche taal heeft afgelegd voor eene der universiteitsju- ry's of der door de regeering ingestelde jury's, zitting houdende voor de proeve •waarvan de leergang van strafrecht of strafvordering deel uitmaakt. Bij gebreke van zoodanig bewijs, moet hij over dezelfde leervakken een bijzon der examen iri de Fransch taal afleggen voor dc jury vermeld in paragraaf 4 van hclzelfde artikel. 2 Kan niemand notaris worden be noemd, indien hij niet door zijn diploma bewijst dat hij, bij zijn examen van kan didaat-notaris, twee of meer akten in de Fransclie taal heeft opgesteld. Bij gebreke van zoodanig bewijs, moet hij door een bijzonder examen, afgelegd voor de jury vermeld in paragraaf 4 van dit artikel, -bewijzen dat hij in staat is zich van de Fransche taal te bedienen in de uitoefening van zijn ambt. 3. Kan niemand professor in een athe neum worden benoemd, indien niet uit zijn diploma blijkt dat hij in de Fran- VRIJ BEWERKT NAAR HET ENGELSCH 62e Vervolg. Voor dat gij met Jufvrouw Lim ley trouwt bracht Harry met moeite uit. Nu, mijnheer Hartwell, wanneer gij i in dergelijke betrekkingen staat, dan moet gij de gedachte opgeven, eene der edelsten van haar geslacht eveneens tot uw slachtoffer te maken, want aan geluk is dan niet meer te denken Hektor vergat plotseling den toon, dien liij opzettelijk aangeslagen had, om Harry's hart te treffen, en'lachte over luid maar duidelijk daarop was hij zelf verlegen, dat hij uit zijnen rol ge vallen was, en zocht deze fout te herstel len. Verschooning, lieve vriend, zegde bij, dat ik in mijnen toestand nog la chen kan, maar voor een man van de Wereld is in uwe inzichten werkelijk zoo veel oorspronkelijke onnoozelheid, dat ik zelfs in de diepten van de wanhoop nog een spoor van luim vond, terwijl mijn hart bloedde. Ik verzoek u geenc verontschuldi gingen of uitvluchten te zoeken, mijn heer Hartwell, gij licbt die immers niet noodig sche taal een examen lieeft afgelegd over ten minste twee der leervakken voorko mende op het programma voor het dok- toraat in de wijsbegeerte en letteren, voor het cloktoraat in de natuur- en wiskun dige wetenschappen, of voor het dokto- raat in de natuurlijke wetenschappen, dat de verhandeling vereischt bij artikel 14, artikel 19 of artikel 24 wérd opgesteld in hét Fransch, en dat de openbare les sen insgelijks in deze taal werden gege ven. Art. 6. - De noodige leergangen voor het onderwijs in de burgerlijke bouw kunde (graad van ingenieur voor de bur gerlijke bouwkunde) worden aan de Hoogeschool te Luik ingericht. Art. 7. De vereischte leergangen tot het bekomen van den graad van burger lijk mijningenieur worden aan de Hoo geschool te Gent ingeriolit. Art. 8. De leergangen, bij d'é arti kelen 6 en 7 voorzien, worden uiterlijk met het begin van het akademiejaar 1922-1923 ingericht. Art. 9. Er wordt geen inbreuk ge maakt op het recht dat de kandidaten hebben, examen af te leggen, hetzij in het Fransch, hetzij in het Vlaamsch, voor de Staatsjury ingesteld bij artikel 34 der wet van 10 April 1891, onverschil lig aan welke Hoogeschool zij onderwijs genoten. Art. 10. De regeering neemt de ver eischte maatregelen tot vrijwaring van de voordeelen van stoffelijken aard toe gekend aan de thans aangestelde hoog leeraren en docenten. HET VERLAG DER KOMMISSIE M. Poullet heeft tevens een breedvoe rig verslag uitgebracht, namens de kom missie, over de verschillende wetsont werpen, die in bespreking genomen zijn, te weten 1. Het gebruik der talen aan de Staatshoogescholen2. De oprichting van eene Vlaamsche Hoogeschool3. De onvermijdelijke en radikale vervlaam- sching van de Hoogeschool te Gent; 4. Do oprichting eener Vlaamsche Hooge school te Antwerpen. VERSCHILLENDE STEMMINGEN Ziehier hoe, in den schoot der Kom missie, do stemmnigen waren verdeeld over de verschillende oplossingen waar over zij uitspraak had te doen Het voorstel De Clercq lot onmiddel lijke en geheele vervlaamsching van de Iloogschool te Gent werd eenparig ver worpen. Het voorstel Mechelynck tot oprich ting eener derde Staatshoogeschool, zon der aanduiding van den zetel, werd ver worpen, met 8 stemmen togen 1; drie le den waren afwezig. Het voorstel Meysmans, tot oprichting van eche Vlaamsche Hoogeschool te Antwerpen, werd verworpen niet 6 stem men tegen 2 en 1 onthouding; drie leden waren afwezig. Een lid van de Kommissie stelde voor het wetsvoorstel Meysmans te wijzigen met Antwerpen- te vervangen door Gent Die wijziging werd verworpen met 6 stemmen tegen 3. Hetzelfde lid deed alsdan het volgende voorstel Er wordt te Gent eene derde Staatsuniver siteit opgreicht waar het onderwijs wordt gegeven in de Vlaamsche taal. Voor het jaar 1922-1923 richt de regeering aan deze universiteit de leergangen in van de wijsbegeerte en letteren en van de we tenschappen. Het voorstel, ter stemming gelegd, werd verworpen met 6 stemmen tegen 3 i 1 onthouding; twee leden waren af wezig. Op de vergadering van 27 April kreeg de Kommissie kennis, door een liarcr le- Ï-Iet verheugt mij veel meer uit uwe luim te ontwaren, dat uwe verlegenheid volstrekt zoo groot niet is, als het u zei ven toeschijnt. Gij zoudt niet zoo harte- over mijne ouaerwetsche lompheid n onnoozelheid kunnen lachen, als uw toestand zoo bedroevend was, als ik mij te voren verbeeldde. - Zeker, mijnheer Hazeldean, het is zoo. Ik zweer het u En ik kan u ver zekeren dat als er voor mij niets meer te hopen was, Lena geene week meer zou leven, want ik zou naar de pistool grij pen, om mij eenen kogel door het hoofd te |agen. den, van een voorstel tot verdubbeling der leergangen aan de hoogeschool te Gent. Dit voorstel luidde De lessen worden gegeven in het Fransch aan de Hoogeschool te Luikzij worden gegeven in het Fransch en in het Vlaamsen aan de Hoogeschool te Gent Ter stemming gelegd, werd dit voorstel verworpen met 7 stemmen tegen 3. Het voorstel Van Cauwelaert, tot trapsgewijze hervorming van de Hooge school van Gent in eene Vlaamsche Hoogeschool, met verdubbeling van ze kere leergangen, die in 't Vlaamsch en in het Fransch zouden gegeven worden, werd ten slotte in dezelfde vergadering- aangenomen met 6 stemmen tegen 4, terwijl twee leden, die zich op eene voor gaande zitting tegen deze oplossing had den verklaard, afwezig waren. IJet is dezen aangenomen tekst, welke wij hooger afkondigen. u ontstond er eene poos Harry kon het laatste deel van deze opmerking niet begrijpen en keek Hektor verwonderd aan. Gij, ziet, mijnheer Hazeldean, ver volgde dc laatste, een man wordt licht tot het uiterste gebracht, als de dames zooveel pretenties hebben. Niet dat ik het woor mij zeiven volstrekt noodig hield, om de betrekking met de kleine Fanny te verdonkermanen of geheel te laten varenmaar dqor Lena's opoffering ben ik immers tot dankbaarheid en kiesch- lieid verplicht, Ilcbt gij niet bemerkt hoe bleek afgetrokken Lena in dc laatste tijden geweest is; Dat ai-me, kleine, ver liefde dirtg Toen ik baar mijne ver legenheid verhaalde, bood zij mij al hare De Kommissie voor Herstel heeft eene mededeeling gedaan, die wij, met ter zij de lating van al de technische bijzonder heden, als volgt kunnen samenvatten Dc Kommissie heeft een ernstig^ on derzoek gewijd aan den brief van den Duitschen Rijkskanselier, dd. 28 Mei, waarin een overzicht wordt gegeven van de reeds genomen of nog te nemen maat regelen om te voldoen aan de voorwaar den, in de brieven der Kommissie van 31 Maart cn 13 April 1.1. gesteld, inzake 'gedeeltelijk uitstel van dc betalingen. De Kommissie moet bet betreuren, dat Duilsehland niet eerder dergelijke maat regelen genomen heeft,, maar heeft niet temin de gedane voorstellen in ernstige >en welwillende-overweging genomen. Na rijp beraad heeft zij besloten, het voor- ioopig uitstel, 21 Maart, toegestaan voor een gedeelte der betalingen van 1922, te bevestigen. Dit besluit zal op 1 Juni van kracht worden, met dien verstande, dat het verleende uitstel ieder oognblik kan worden ingetrokken, aL, naar de opvat ting van de goallieerden, de houding van Duitsoliland daartoeaanleiding moest geven. BEWOGEN AANHOUDING TE BERGEN Voor eenige jaren doodde een zekere Raymond Rihoux, dokter in geneeskun de, zijn viouw met revolve 'idioten. Hij werd ontoerekenbaar verklaard door de wetsdokters en in een gezondheidsinrich- ting opgesloten, waaruit hij wist te ont snappen. Gedurende den oorlog was hij verbon den aan den gezondheidsdienst. Na den wapenstilstand vestigde hij zich te Cues mes, waar hij een talrijk klienteel be kwam en een verpleegster huwde! Deze werd eon ter eenigen tijd later door haar echtgenoot bedreigd en liep gevaar hetzelfde lot te ondergaan als haar voorgangster. Zij diende een klacht in. Rihoux kon evenwel' niet aangehou den worden. Later vernam men, dat hij naar Marokko was gevlucht. De politie van Bergen had thans zijn terugkeer vernomen en heeft hem aan gehouden op de place Louise, niet zonder moeilijkheden. De dokter verweerde zich woest en dreigde met een browning. Hij werd opgesloten ter beschikking van een weisdokter. NOG DE TREKKING VAN 1 JUNI Parijs, 1 Juni. Volgens den Petit Donderdag had een trekking plaats I Parisien heeft het Fransch gouverne- van winngnde nummers der'loten van de ment., gisteren den heer Facta ontvangst -eerste leening voor do Verwoeste Gewes- diamanton aan, om mij geld te verschaf fen. Deed zij dat vroeg Harry, nau welijks in staat zijne smart te verbergen. - Zeer zeker, mijnheer Harry. O, zij is een meisje vol overleg en opoffering, en als ik tot eenen wannopigen stap ge dreven werd, dan zou zij mij geene acht dagen overleven. Als gij dus iets voor mij deedt, deedt gij het nog veel meer voor Lena, die gij immers hoog vereert, zooals ik wel weet. Harry bedekte zich het gelaat met de handen. Toen Hektor deze beweging zag, vloog er een straal van vreugde óver zijn gelaat. Neem spoedig een besluit, beste vriend vervolgde 'hijtalm niet 1 Wat schade kan het u doen Ik ben immers eheel in handen van mijnen aanstaan- cn schoonvader, die u alles, vertrouwt. En ik, hernam Harry met vastheid, ik zal dit vertrouwen nooit beschamen. Welaan, dan zijt gij verantwoorde lijk voor de geVolgen riep Hektor op ziolroerenden toon en wilde de deur uit- tormen. Wacht nog één oogenblik riep Harry verontwaardigd. Ik zou liever mij ne rechterhand verliezen, dan de man bedriegen, die mij van het eerste oogen blik af niet met minachting of argwaan, maar met achting liefde én vertrouwen ten. Waren aanwezig in de Nationale Bank. de heeren Warland, bestuurder aan het ministerie van Geldwezen; Mertens en Rombouts, beheerders van de Federal ie voor Oorlogsschade; Kestemont en Wil- liaert, bestuurder en onder - bestuurder van dezelfde federatie. De twee oorlogsblinden, de heeren Ch. Mathy en Fern. Puttaert, trokken de nummers Reeks 119065 n. 19 wint 250,000 frank 119065 n714 wint 100,000 frank. 37133 n. 7 wint 50,000 frank 140420 n. 4 wint 50,000 frank, 119065 n. 18 wint 50,000 frank. Men zal opmerken, dat driemaal de zelfde reeks door het lot is begunstigd, wat mogelijk is, daar men als volgt de werk gaat uit dc groote trommel wórden vijf reeksen nummers getrokken, die ver volgens in een klein trommel worden ge legd. Hieruit haalt de oorlogsbliqde de winnende reeks die echter onmiddellijk terug in de klqjne trommel geworpen wordt en dus nogmaals kan worden uit geloot. Zoo kwam gisteren driemaal reeks 119065 aan de beurt. De vijf reeksen uit de groote trommel g trokken waren 116523, 119065 187128, 38133, 140420. Zij zijn uit- keerbaar met nominale waarde, behalve de winnende nummers. Uit genomen inlichtingen blijkt dat serie 119065, waarvan n. 19 250,000 fr. 14 100,000 fr. en n. 18 50,000 fr. wint, verkocht is te Brussel. Serie 37113, waarvan n. 7 50,000 fr. wint, is verkocht to Gent. En serie 140420, waarvan n. 4 is uit gekomen- met 50,000 fr. werd verkocht in 't Walenland. Volgens officieele statistieken zijn de belastingen van het tijdvak 1913-1919, die na den oorlog te ontvangen bleven, binnen gekomen' tot een beloop van 92 t, h.hetzij 462 millioen. In 1920 zijn 475 millioen ontvangen, wat 97 t. h. uitmaakt. In 1921 heeft men 420.5 millioen ont vangen, waarvan 92 millioen voor de grondbelasting, 100 millioen voor het mobilier, 113 millioen voor de supertaks en 30 millioen voor de vermakelijkhe den. De ontvangsten voor 1922 beloopen reeds tot 63 millioen, waarvan 19 mil lioen voor het mobilier, 21 millioen voor ■Ie supertaks en 10 millioen voor de open bare vertooningen. De bijzondere taks op de oorlogswin sten was geschat op 802 millioen"; men heeft 341 millioen ontvangen, daarin niet begrepen 56 millioen voor welke het finaneiebestuur maatregelen heeft ee nomen. De bijzondere belasting op de buiten gewone winsten was op 42 millioen ge schat, men heeft reeds 33 1/2 millioen ontvangen. De ontvangSi.m gedaan sedert 1919 voor de i echts tiveksehe belastingen en de bijzondere taksen op de buitengewone winsten bedragen 1,795 1/2 millioen, waar ven 68 millioen in April laatstleden. Dat is een schoon sommeken. maar op verre na niet groot geröeg om toe te komen. behandeld heeft. Maar er is echter nog een uitweg, dien gij misschien wel in slaan zult-, om de rust van jufvrouw Limley niet te verstoren. Sedert zes jaar heb ik een streng stelsel van spaarzaam heid volgehouden. Al de geschenken, die de oneindige goedheid van den heer Limley mij gaf en het grootste deel van anijn dagloon, alsmede de win^t van ver scheidene ondernemingen, waaraan de heer Limley mij deed deelnemen, zoodra ik dezelve voorgeslagen had, heb ik in drij ten hondercf uitgezet. Met deze spaar penningen had ik, wel is waar, een ander plan. In elk geval hebt gij ervan gehoord, dat de heer Limley in Australië een agentschap oprichten en mij met deszelfs leiding belasten wil; in dit geval dacht ik aan mijnen broeder, voor wiens.uitzet mijne spaarpenningen dienen móesten. Intusschon wanneer gij mij door oenige regels van uwe hand beloven wilt, na liet verkrijgen van uw vermogen dit geld aan mij of aan mijnen broeder terugte betalen, beu ik bereid u morgen de som ter liand te stellen, die gij nóodig hebt O, hoe goed zijt gij jegens mij, mijnheer Hazeldean I hernam Hektor met. gekunstelde ontroering. Ik gevoel mij verlegen, want ik weet wel dat"mijn gedrag jegens u niet altijd zoo geweest is, om mij uwe vriendschap te verwerven. Maar, Mijnheer Harry, zouden de kleine bericht van zijn'uifnoodiging tot bijwo ning van de Conferentie van Den Haag. De Fransche regcerig zal eerstdaags haar definitief besluit raededeelen, en dan te vens hare zienswijze blootleggen volgens de omstandigheden, onder welke de con ferentie wordt gehóuden. Op 't oogenblik onderzoekt het Fransch gouvernement den tekst van een memo randum, dat waarschijnlijk aan al de uitnoodigende mogendheden zal worden gezonden. Bedoeld document zal4waarschijnlijk niet vele elementen bevatten, welke niet reeds in het Fransch memorandum van 9 Februari, aangaande de Conferentie van Genua, worden aangetroffen. Met andere woorden ten aanzien van de schulden en van de partikuliere eigen dommen zal de Fransche thesis voor Den Haag luttel verschillen van die voor Ge nua. Het is bijgevolg geenszins zeker, dat het Fransch gouvernement ertoe zal be sluiten, naar den Haag te gaan, als het Russisch gouvernement' niet voorJf te rugkomt op zijn stugge verklaringen-. Niet onaardig is hetgeen het Jour nal schrijft over de conferentie van Genua, Het blad zegt dat zich te Genua een merkwaardig tooneel 'heeft afgespeeld. De door impresario Facta geengageerde troep had verschillende stukken gespeeld voor een publiek, dat maar geen belang stelling wilde toonen. Als fiasco, vervolgt het blad, was het volmaakt. Onder angstig zwijgen viel het scherm, toen plotseling de artisten naar voren kwamen en elkander tot groote verbazing van het publiek begonnen geluk te wen-, schen. De Britsehe fantasist zei Wat hebben wij prachtig gespeeld l Wat hebben wij een talent Wat hebben wij een succes gehad, riep de Russische danser uit. De Japanschc gezichten trekker voegdö er aan toe -Het is een triomf. En de eerste acteur van de Fransch^ groep verklaarde Afgezien van wat haken en oogen, is inderdaad alles prachtig gegaan. We zijn schitterend.ontvangen en danken het geeerd publiek. Houdt nu maar op mei gooien De artisten begonnen vervolgens efc kander toe te juichen. Aan den anderen kant van het voetlicht echter niets dan schouderophalen, sarcatische opmerkin gen en jypfluit. Het was stellig iets nieuws m een schouwburg, maar misschien, zegt het Journal is het nieuwtje nog zoq dwaas niet. De r-ensehen gaan wellicht achteraf; eggen Die artisten hebben eigenlijk gelijk; En volgens het Journal zal het td ;s Gravenhage, waar hetzelfde gezelschap binnenkort ook voorstellingen gaat ge-" ven, precies eender zijn. Hoopgevend is de meening van het Fransche blad niet. sommen, die gij hebt kunnen sparen, wel toereikend zijn Gij weet niet hoe het geld aan^ roeit, als de gewoonten van den bezit ter er naar ingericht zijn. Wat is dri minste som, die genoegzaam is om u ui6 uwe tegenwoordige verlegenheid te red den. Ik heb beloofd aan Vacant Starö en aan Lackwitt Ogle twee bonder :1 pond te bezorgen. Ten tweede kan ik niet van Fanny afkomen, zonder haar ten minste honderd pond te betalen, om eene zaak over te nemen, waar zij van leven kan. Zij is mij zoo genegen' en het zal haar (zwaar vallen, van mij af te zien maar »als zij hoort, dat ik trouw, zal zij zich *vel naar de omstandigheden weten té Schikken. Boven die honderd pond houd ik mij erplieht haar elke week een pond te be rillen maar dat is eene zaak op zicli zelve. Verder moet ik ten minste drie honderd pond gebruiken, om schulden van eer te betalen. Dat zou met elkander zeS honderd pond uitmaken. Maar ik zie u verrast en verlegen gij liebt misschien ten hoogste aan honderd pond gedacht, die gij mij geven kunt. Neen, daaraan dacht ik niet Ik dacht veel meer aan liet lot, dat vele vrouwen uil do hoogcre standen te wach ten staat, als hare mannen het zoo mar

De Volksstem | 1922 | | pagina 1