Benauwd Abdijsiroop Belgisch OeEd bes Luxemburg Boodelijk Ongeluk te Knesselare Reusachtige Brand te Amsterdam Een Lokomoiief op hel Spoorwegongeluk te Varssenare De geheimzinnige Zaak te Kerffelingen Hevige Braad te Berchesn Hevige brand Ie IYinove De slachtoffers dor mijn Erg rijwielongehik Ie Demierwïndeke Gi'oole brand te Toerkonjé Katholieke Stond wettelijke Vereeniging van het Arrondissement Aalst EKTRAOÏ op de borst vastzittende slijm WISSELKOERS BEURS VAN BRUSSEL Een deel der 175 millioen Belgische bankbiljetten, bestemd om uitgewisseld te worden tegen Luxmeburgsche biljet- [ton, is Donderdag aangekomen te Lu xemburg. De zending was vergezeld door bedien- iden der Nationale Bank. De ruiling is op 1 Juni begonnen. Zijn eerst gewisseld de briefjes van 500 en 125 franke De briefjes van 25 frank worden later fcffigezet. Van af 1 Juni nemen de openbare kas sen in het Groot. Hertogdom onverschil lig Belgisch geld of Luxemburgisch geld aan, zonder rekening te houden van agio- verschil. VW "Woensdag namiddag was Van Haele Aehiel, oud 21 jaar, van Sinfc-Joris-ten- Distel, een bezoek komen brengen aan zijne familie te Knesselare, wijk Kapelle. De jongeling moest heden het leger ver voegen. Bij het wegrijden is hij ten ge volge eener hoofddraaiing op den muur van een huis gereden met zijn rijwiel en werd bewusteloos door de omstanders op- fcnomen. De E.H. onderpastoor Van den irande, in allerijl toegesneld, diende den verongelukte de H. Olie toe; kort daar na gaf Van Haele den geest. Aehiel was eenig kind van Eduard en van Emma Vanderivière, kleine ar beiders. Het lijk is naar St-Joris overgebracht om aldaar begraven te worden. VN/V NADERE BIJZONDERHEDEN Woensdag avond, omstreeks kwart over zeven, "is brand uitgebroken in een van do werkplaatsen van de Nederland- eche fabriek van werktuigen en van spoorwegmateriaal (Werkspoor), aan de Oostenburgergracht. In korten tijd heeft het vuur zich uit gebreid over de geheele modelmakerij, de turbinewerkplaats, de loeomotievenstel- plaats, de modellenbergplaats en de auto gene laschinrickting. Al deze fabrieksge bouwen waren, voordat een half uur verstreken was, een groote vuurzee, welke zich naar schatting ongeveer 1 1/2 hec- tiar uitstrekte. Ook het kleinste gedeelte van de gieterij werd door do geweldig cm zich heen grijpende vlammen aange rist en verwoest. Behouden zijn alleen ^bleven liét gróótste gedeelte van de gieterij en de ke telmakerij, zoodat het grootste gedeelte van het uitgebreide fabriekencomplcx een prooi van de vlammen is geworden. Mén moet dezen geweldigen brand van haast óngekenden omvang aanschouwd hebben, om zich een denkbeeld te kun nen vormen van zijn hevigheid en van de onbschrijfelijke verwoesting, welke hij in eenige uren heeft aangericht. Rond middernacht schreef de man van («De Telegraaf» Op het oogenblik dat^wij, tijdelijk, weggingen om dit bericht te schrijven, woédde de brand nog steeds om zich hoen, allerwegen stonden de kappen van de werkloodsen in brand, en dc brokken vuur vielen overal naar beneden, en 't was wol duidelijk dat de brandweer den brand niet meester zou kunnen worden, cn dat men niet veel anders zou kunnen doen dan maar nathouden alles wat om den brand heen. was om te voorkomen dat het vuur zich uitbreidde. In de eerste plaats gold dit de loodsen van de artillerie, mede ondergebracht op de terreinen van Werkspoor, waar onder deden van geschut, en van munitie zijn ondergebracht. Daarop werden ongeloof lijke hoeveelheden water gespoten, en tot 2oover wij tot nog toe konden zien, zag het er naar uit dat deze loodsen behouden zouden worden. Intusschen waren al *de soldaten, bij deze loodsen betrokken, op het terrein, en ken als gij, mijnheer Hektor. Onder ze kere voorwaarden ben ik bereid u zes fionderd pond te leenen. Ik behoef u niet nogmaals te herinneren, dat het mi jne spaarpenningen zijn en, dat wan neer dit geld verloren ging, mijn broe der een bedelaar zou wórden. Ik beloof de tuin mijne moeder, toen zij op haar sterfbed lag, altijd voor mijnen jongsten broeder te zullen zorgen. Intusschen wanneer met. betrekking tot Sim's belan gen alles in orde gebracht is, dan heb ik geene bedenking u het geld te bezor gen. Hektor bracht zijnen zakdoek aan zij ne oogen. O, hoe weinig heb ik u gekend, mijnheer Hazeldean riep hij zielroe rend. Nooit had ik geloofd, dat gij mij zoo genegen waart, beste Harrv. Bedrieg u niet, mijnheer Hartwell jDnder dit voorwendsel zoudt gij geen duit, van mij krijgen, en wel het aller minst voor uitgaven die ik ten hoogsten afkeur. Ik ben u niet genegen en bemin li ook niet. Slechts om den wil van* juf frouw Limley, de dochter van mijnen braven weldoener, is mij dit mogelijk, en daarom voeg ik ook de verdere voor waarden aan de uitbetaling dat gij een geheel nieuw leven beginnen zult, voor zij hielpen oogenblikkelijk 1 de brand weer, dio weUiiu me«uvervloodig mate riaal aanwezig was? Voor don leek echter scheen het alsof al dat water niet <3cn minéten invloed had, al maar verder woekerde de brand voort, en zelfs wat ijzer scheen te zijn,, brandde. Zoo erg.werd het, dat de bewo ners van de Oosten burgerdwarsstraat aan stalten maakten om hun huizen te ont ruimen. Men zag-hen hun, huizen ont vluchten met hun. kinderen in natte de kens gehuld. Men zag verder allerwege bereden politie, die de stralen afzette, men zag burgerwachten, die de brand weer hielpen, en ïnen zag vooral ook veel arbeiders van "Werkspoor, die deden wat zij konden om maar to helpen bij 'het hopelooze blusschingswerk. 't Is nacht terwijl wij dit schrijven, en nog steeds brandt 't door. En nog steeds is het onmogelijk te bepalen wanneer er een eind aan zal komen. Intusschen staat het vast dat een groo te ramp Amsterdam heeft getroffen. Een van Amsterdam s voornaamste fabrieken GEEN ONGELUKKEN Parijs, 1 Juni. Een stoker van Beauvais moest gister morgen, te 4 uur, een lokomotief onder stoom brengen. Toen de druk nog niet sterk genoeg was, meende de stoker wel den tijd te hebben om ondci tusschen een ander werkje te verrichten en hij verliet de losse lokomo tief, zonder evenwel de voorzorg te heb ben genomen het stilstandhandvat op zijn plaats te hebben gebracht. Een kwartier later, voor de stoker terug kwam, zette de lokomotief zich in bewe ging en nam weldra een groots snelheid. Een wisselwachter, die het gevaar be merkte, verwittigde het station te Saint- Just-des-Marais. Ondertusschen vloog de lokomotief de stations voorbij met een snelheid van 50 km. per uur. Bij een gelukkig toeval waren de vei ligheidskleppen niet luchtdicht, zoodat de stoom overvloedig ontsnapte en de lokomotief, alleen vertrokken, ook zon der hulp stilhield nabij het station te Herehies, zonder ongelukken te hebben veroorzaakt, daar op dit oogenblik het verkeer nog niet was hervat. Dinsdag namiddag is de internationale trein, die Oostende verlaat om 11 u. 45, een weinig voorbij het station van Vars senare, op een troep koeien gebotst die al daar den overweg kruisten. Twee koeien werden gedood, een exyan werd gansch vermorzeld van onder de lokomotief ge haald 'de andere was in een gracht ge slingerd nevens de spoorbaan. De koe wachter had de aankomst van den snel trein niet bemerkt. Uit besparing wor den er nóg slechts vier overwegen be waakt ttisschen Oostende en' Brugge. Nadere BijzonderhedenJ Wij hebben reeds gemeld, hoe de 55 jarige Vict. Coehez te Herffelingen door geweerschoten gedood werd. Victor Coehez, een weduwenaar, be woonde de hoeve Iverkenbosch Dins dagavond was hij als naar gewoonte, met zijn zestien jarigen zoon te bed gegaan. In de woning sliep ook een dochter van 21 jaar. De kamer ziet uit op een boom gaard. Om 3 uur werd de landbouwer in zijn slaap gestoord. Met een harden aardkluit had men een ruit ingeworpen. Coehez kleedde zich wat en klom door het raam veronderstelt men om te zien wat er gaande was. Nauwelijks bevond hij zich buitenhuis of hij kreeg een lading lood in den buik en de dijen. Het schot werd van diohtbij gelost. De kinderen, door de losbranding fewekt, vonden hun vader én brachten hem in de keuken. De ongelukkige leefde nog, maar kon geen wóórd meer spreken. Een uur later stierf hij. De kinderen liepen naar een oom, den heer Limley, wanneer ik naar Aus tralië vertrek in mijne plaats een vasten steun in de zaken worden dat gij den omgang met het meisje, dat gij Fanny noemt, geheel zult opgeven en mii op uw woord van eer beloofd nooit vrijwil lig weer een woord met haar te wisselen of eenen regel aan haar te schrijven. Hektor onderwierp zich spoediger dan Harry verwacht had, aan de gestelde voorwaarden; hij deed liet slechts om geld te krijgen en Harry deed, met over winning van ziebzelvcn, alles aan-Lena's wil Wanneer zij nu toch éénmaal niet voor mij bestemd is, dacht hij, dan moei zij ook met een ander gelukkig zijn, en :k moet dien andere haar waardig zoeken te maken, zoo veel in mijn v'ermo'gen ligt. Het verwende en zedelijk beVrvcn gelukskind lach*, heimelijk in zich /.el ven, toen Harrv rem den volgenden morgend werkeli'k de volle zes honderd pond uitbetaalde en daarvoor vijf. regels van Hek tor's hand ;'n den zak stuk. Hektor, die er peen oogenblik aan ge dacht hau, om df- op zijn voord van eer aangenomen vo invaarden werkelijk te vervul lei», had 's nachts Oj'ten list ver jonnen, die gebed naar Harry's om edit karakter berekend was. Om aan Harry die in de buurt-woont en om 7 uur begaf deze zich naar het gem fentehuis. Ilct parket van Brussel kwam Woens dagnamiddag ter plaatse. In de gemeen teschool werd de lijkschouwing gedaan. Coehez was bezweken, tengevolge van b'oedverlies. Men spreekt over een vee te, die reeds 20 jaar duurt, met een buurman Maar de buurman is een vreedzaam man. En zijn jachtgeweer is in langen tijd niet gebruikt. Men is overtuigd dat men in die veete niet de aanleiding tol de misdaad moet zoekc-n. Is het diefstal Een dochter van den vermoorde verklaarde Drie maanden geleden moest ik voor vader zijn goud, en zilvergeld tellen. Hij verborg het dan en niemand weet waar. Eenige dagen geleden zei hij nog tot een noef Nooit zal mon mijn geld vinden; al zocht men honderd jaar En moest ik door een ongeluk sterven, dan zou niemand er voordeel van hebben. Vader was zoo achterdochtig, dat hij 's avonds nooit door de deur naar buiten ging, als hij naar den stal moest, maar door het veneter klom. Heeft de misdadiger echter de berg plaats ontdekt en besloot hij Coehez te dooden Men fast in 't blinde. De mis daad is geheimzinnig. Toen de gendarmen Woensdagmor gen het lijk haalden, had een aangrij pend tooneel .plaats. De smart der kin deren was diep, roerend. Het gezin was voorbeeldig. De vrederechter heeft nu de zegels ge legd en papieren in beslag genomen. DE OPSPORINGEN VOORTGEZET Donderdagmórgen werd het onderzoek voortgezet. l)è magistraten onderhoor- den verscheidene geburen die belangrij ke getuigenissen aflegden. Een platte grond werd opgemaakt en talrijke foto's genomen van dé plaats der misdaad. Geen enkele voet afdruk werd in de omgeving van hét huis teruggevonden. De rijkswacht Van Kester heeft huis zoeking gehouden'bij verscheidene slecht befaamde kerels van de streek, doch ook hier werd geen £poor van den dader ge vonden. De opscliuddjng onder de bevolking blijft groot. EEN LUITENANT DER POMPIERS ERG "GEKWETST Door «ene onbekende oorzaak is brand uitgebroken in de verwerij van M. J. Van der Vloet, gelegen Statiestraat, 33. In korten tijd stond net geheele gebouw in volle vuur, dat flink gevoed werd door de menigte licht brandende stoffen die in het huis voorhïitiden waren. De pompiers van Berohem hebben den brand na twee. uren werkens geblnscht. Ongelukkiglijk had op zeker oogenblik eeue ontploffing ygn naft plaats, waar door 'de luïténaiit je'r brandweer, Frans Sanne ten gronde'wei'd geslingerd. Dé ongelukkige werd bewusteloos en met verschillende kwetsuren opgenomen en ter verpleging naar het Mariagasthuis der gemeente gevoerd. V In een achtergebouw der woning van M. Eduard Van;.den Bossche, behanger in de Beverstraat te Ninove !>- ak er brand uit Daa? het vu-at r.iel voortliep moesten de pompiers geh apen door de geburen. zich bepalen tof het vrijwaren van de aanpalende gebouwen, waar ::e ook in gelukt zijn. De aangerichte schade is vrij aanzienlijk eri - slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. In den put Saint-Oharles der koolmij nen van Dour is- een vreeselijk ongeluk gebeurd. Een jonge werkman, Arthur Dupret, 17 jaar oud, die bezig was de wagonnokens te versporen, werd opeens omgeworpen, onder de wielen geslingerd en overreden. Toen dc werkmakkers toe snelden en den buglukkigen jongeling optilden, konden zij nog slechte de dood vaststellen. Het parket van Bergen is ter iplaatse eon onderzoek komen doen. de oprechtheid var. zijn voornemen tc be wijzen, om met Fanny te breken, sloeg hij zelf aan zijn helper voor, dat deze in persoon naar het meisje, wier naam Fanny Erank wSs; zou gaan, om haar Hektor's besluit te verkondigen en haar door middel van honderd pond een mo dewinkel te bezorgen, alsook haar in per soon. iedere week een pond sterling töt levensonderhoud uit te betalen, om hier door aan Hektor elke rede te benemen, om weder met Fanny in aanraking te komen. Als Harry aan dit verzoek vol deed, zooals zeer waarschijnlijk was, dan zou Hektor er wel voor zorgen, dat Lena zijne bezoeken gewaar werd en tot de schijnbare strengheid van zeden en vroomheid slechts een dekmantel van lichtmisscrij was. Sedert korten tijd woonde tegenover Harry de zuster van Lena's kamenier. Met eenige handigheid kon door deze zeer schielijk in het huis van den heer Limley verspreid worden, dat Harry heimelijk een op zich zeiven wonend meisje bezocht. Dat de punt van den vergiftigen pijl tegen hem zeiven gericht konde worden, daaraan had de onnaden kende niet. gedacht. Harry nam argeloos den voorslag van Hektor aan, deze stak de volle vijfhon- Zekere Amiens/'woonachtig to Ninove, reed Woensdag namiddag per velo langs dé groote baan zich naar Denderwinde- ke Begevend. Zijn zoontje Jules, 7 jaar, zat achter hom en hield zich aan vaders fiig Tast. Tcngevolgo van een schok, stuikte het knaapje ten gronde en werd opgenomen met een vreeselijk© wonde in 't gelaat. Men bracht het slachtiffertje ter ver pleging naar het gasthuis over. Men vreest voor eene schedelbreuk Woensdag avond heeft te Toerkonje een ongemeen geweldige brand gewoed in een groot achtergebouw der rue de i'Epidème, diende tot goederenpakhuis. Het ia een gebouw van een duizendtal vierkante meters oppervlakte Het was op gepropt met balen wol en katoen van den intendencicdienst van het leger. De werklieden hadden Woensdag avond, rond ure, den arbeid verlaten. Na hun vertrek deed do bewaker eene ronde in 't gebouw doch bemerkte niets verdachts. [Een kwart üürs nadien zagen knapen, die in de nabijheid aan 't spelen waren, vlammen en rook uit het dak van het pakhuis opkronkelen. De kinderen ga ven het noodsein. Het glazen dak van het gebouw sprong aan scherven en weldra sloeg er eene woeste vlammenzee ten hemel. De pom piers snelden ter plaats en, geholpen door de werklieden, vielen zij langs verschil lende zijden den vuurpoel aan. Er viel echter aan geen blusschen te denken. De vlammen vonden een licht verteer baar voedsel in de wol en katoen en na men steeds eeno groote uitbreiding, zoo dat weldra gansoh het gebouw in lichte laaie stond. De muren stortten- met vreeselijk ge kraak in en deden heele wolken vuur- gensters opdwarellen. De pompiers vereenigden dan hunne pogingen om de aanpalende huizen .te vrijwaren, waarin zij' na moedig werken gelukten. Het pakhuis is met gansch den in boedel de prooi der vlammen geworden. De schade wordt op ruim een half miljoen geschat. Men denkt dat de brand ontstaan is door zelfontvlainming der wol, ten gevol ge der groote zonhitte op het glazen dak. BELANGRIJK BERICHT De inschrijvingslijst voor het jaar- lijksoh banket dér Katholieke Vereeni ging, dat zal gehouden worded op Zon dag 25 Juni a. 8.3 om 1 uur 's namiddags, in de groote zaal van den Katholieken Werkmanskring, zal bepaald gesloten worden op 15 Juni a. s. Na dien datum zullen geene inschrij vingen meer kunnen aanvaard worden. Wij doen hier eenen dringenden op roep aan al onzo katholieke vrienden aan dit feest deel te nemen, hetwelk door Z. E. den Heer Minister van Arbeid en Nijverheid, Staatsminister de Sadeleer, •nze Katholieke «Senators, Volksvertegen woordigers, Provincieraadsleden, enz., zal voorgezeten worden; 't zal eene nieuwe gelegenheid zijn om de banden die onze politieke vrienden vereenigen nauwer en nauwer aan te halen en onze strijdlust op te beuren. De inschrijvingsprijs is bepaald op vijftien frank, eene halve flesch wijn in begrepen. Dc inschrijvingen mogen gezonden worden aan M. Zenon Do Vos, 23, Albert Liénartstraat, Aalst, in den Katholieken Kring, Groote Markt en in den Katholie ken Burgerskring, Korte Zoutstraat, te Aalst. Bij vonnis tegensprekelijk in data 22 April 1922, heeft de Correctioneel© Rechtbank, zittende te Audenaerde, pro vincie Oost-Vlaanderen 1. Rottiers Dominique, slachter, zoon van August© en van Schockaert Rosalia, geboren te Ottergem den 18 Januari 1868, en wonende te Erpe, Kraainest, 7 't 2. Rottiers Prosper-Aehiel, slachter, ;zoon van Dominique en van Roelandt -Stephanie, geboren te-Erpe den 8 Januari 1900, er gehuisvest Kraainest, 7 A Is overtuigd van zich plichtig te heb ben gemaakt, de eerste A., eetwaren, we tende dat zich daarin eene stof bevond van aard om den dood te veroorzaken of de gezondheid zwaar te krenken, te heb ben verkocht; do tweede B., in eetwaren 'bestemd om verkocht of geeten te wor den, eene stof te hebben gemengd die van aard is om den dood te veroorzaken of de gezondheid zwaar te krenken, te Erpe in April 1920. Krachtens de art. 40, 50, 85, 454, 455 al. 1 en 2,457 al. 4 van het Strafwetboek. Verwezen De tweede,B. in eene gevangzitting van drie maanden en eene boet van hon derd franken; De eerste A. in zes gevangzittingen van elk vijftien dagen en -in zes boeten van elk honderd franken, en elk in de helft der proces kosten, begroot op honderd zes en veertig franken 20 centiemen, met bevel dat, in geval van niet betaling der boeten binnen den tijd bij de wet be paald, dezelve zullen mogen vervangen worden, elk door eene gevangzitting van 15 dagen. En heeft bevolen dat de uitvoering der straf zal opgeschorst worden gedurende vijf jaar, te beginnen van do datum van dit vonnis. En heeft bevolen dat bet Vonnis bij uittreksel 1. zal aangeplakt worden ge durende eene maand op de markt van Ninove en op de woonst van Domien Rot tiers, te Erpe, en 2. zal ingelascht worden in twee nummers van het dagblad De Volksstem van Aalst, alles ten koste van de verwezenen. Voor gelijkvormig extract afgeleverd den 19 Mei 1922 aan het Openbaar Mi nisterie bij deze Rechtbank. De Oreffier, J. VAN BELLE. VRAAGT BIJ UWEN KRUIDENIER de Suikei-ijpeeën De Ryck Cie, merk Drapeciu - 9367 derd pond in den zak en ging zegepra lend naai- zijne vrienden. In stilte be spotte hij den onnoozelen hals, die zich zoo gemakkelijk liad laten foppen. XLVIII. HARRY'S AFSCHEID Volgens zijne belofte begaf Harry zich naar de hem aangewezen woning van Hartwell's geliefde; Harry had ge meend een evenzeer dubbelzinnig als on beschaamd vrouwspersoon te ontmoeten, n hij vond eene jonge vrouw met eenen zuigeling, eenvoudig en beschroomd van voorkomen. Fanny Frank was als een zestienjarig meisje van het platte land naar Londen gekomen, om. als leerling in eenen mo dewinkel geplaatst te worden. Door eeni ge oudere en behaagzieke gezellinnen naar eene balzaal gebracht, waarin het overmoedige drietal, Stare Ogle cn Hart well de slachtoffers voor hunne slechte hartochten zochten, was Hektor haar ge naderd, had haar onder valscho voórspie- g lingpn liefde ingboezemd ,en was met baar in eene innige betrekking getre den, die over hot. jaar voortduurde. Ilij had haar eene fraaie bovenwoning gé- huurd en beloofd haar tót vrouw te ne- [,meo; Vervolgtj door de is menig lijder aan hardnekklgen Hoest, Broncbiet, Kinkhoest, Borstbenauwd- heid of Asthma. Voor hen is do als aangewezen door hare voortreffelijke eigenschappen om taaie slijm snel, pijnloos en over vloedig te doen loskomen, waardoor do hoest en do benauwdheid bedaren. Allo apotheken. Flesch van 230 gr., 5 fr. 50; van 550 gr., 10 fr.; van 100G gr. (de familie flesch). 18 fr. Hoe greoter flesch, hoe voordeeliger. Eischt rooden band met handteekeDing L. I. AKKER. Hoofd- depöt O. cn R. De Beul, Antwerpen. Tan 1 Jani Medegedeeld door dt Ban ja. Centrale de la Dendre. Amsterdam (galden) 486 1/8 tot 416 1/8 Keulen (mark) 3,88 1/2 tot 4,88 1/2 Chriatiania 212 1/2 tot 216.1/2 Copenhagen 258 1/2 tot 262 1/2 Stockholm 307 0/0 tot 311 0/0 Genera 226 0/0 tot 230 0/0 Italië 69.00 1/8 tot 63,00 1/8 Madrid 186 0/0 tot 190 0/0 Londen (pond stort.) 52,75 0/0 lot 33,250/0 Parijs 108,10 0/0 tot 108,«0 O/O Dollars (New York) 11.86 0/0 tot 11,96 O'O Now York-Cables 11.87 0/0 tot 11,97 0/0 Montreal 11,65 0/0 tot 11,85 0/0 Prague 21 0/0 tot 25 0/0 VarsoTie 00 tot 00 van 1 Juni. Belgische Rente 3 t. h. Mei 61,75 SchatkistbonsSt.h. 1926 100 1/8 Binnenlandsche Leening 5 t. h. 471 1/2 Interprovinciale Kasbons 5 th. 99,60-100.00 Nationale Herstelling 5 t.h% 88,00 Brussel 5 t. h, 1920 000 0j0 Verwoeste gewesten 202 3/4 Reserveaandeel van de Soc.Geu. 4475,00 Consolidaiieleeoiog 100,25

De Volksstem | 1922 | | pagina 2