Erembodegem Eerherstelling SIÜ1KSEM Verbond der Katholieke Verengingen en Kringen Zondag 4 Juni Maandag 5 Juni 1922 ismsferle Sposrwegsa Ontploffing in de Poederfabrlek te Wetteren Erg OigeisÉ Se Grimbergen Ressaehtige irasid ie litisfsrtSam Eesi Train loopt op een Wagen Schipbreuk bij Hseuw-Zeeland He! Parke! ep he! Koorsplein van Stoohel Ebê Briefdrager gedsed Gasmeter in de lucht gevlogen XXVIII* JAARGANG NUMMER 10© Kerkstra31, 9 en 22, Aalst.— Tel. 114— ID.A.CjrI3:E_«A.I> 10 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.53 Uitgever: J. Va» Nüfml-Db Ga»o* bliC"S" bullen h6t Arrondissement Aalst, rich te wenden tot het Agentschap Havas, Adolf Mailaan.13, ie Broaaal- S. Place de la Bourse, Parijs 'Kom, Geestdie God en Schèpp'êt zijt Bezoek de zielenU geivijd; Vervul met hemelgratie 't hert, Dat door uw gunst geschapen toerd. Dc H. Geest daalde over de Apostelen neder op een en Zondag, tien dagen na Christus' hemelvaart, om negen uren des morgens. De Joden vierden in het Oud Testa ment het Sinksenfeest en dit ter herinne ring der afkondiging der Wet van Mozes op den berg Sinai; zoo kwam het dat eene ontelbare menigte volks, uit alle ge westen der wereld, op dezen feestdag te Jerusalem vergaderd was. Gij die de trooster zvordt genoemd, 'En s' Allerhoog sten gaaf geroemd. Gij levend waterliefde, gloed, En zoete zalving voor 't gemoeda De H. Geest maakt zijne komst ken baar, want plotselings ontstond, van uit den hemel, een gedruis als van een opko menden stormwind, en vervulde het gan- sche huis, waar de Apostelen en Jezus' overige volgelingen vergaderd waren. 'Terzelfder tijd verschenen hun en daal den boven het hoofd van elkeen der aan wezigen vurige tongen neder, dat is, klei ne figuurtjes die, in hunnen uiterlïjken vorm op tongen, en in kleur en beweging op kleine vlammen geleken. Gij schenkt een zevenvoudig pand, O Vinger van des Vaders hand, Gij, door den Vader toegezegd, Die op de tonge talen legt. En dan de Apostelen vervuld van den Geest, dat is, van al zijne gaven, be gonnen zij de verhevenheden Gods te lo ven in allerlei talen, die hun tot op dit ©ogenblik onbekend waren. Er moest dus eene zeer ongemeene verandering in hen ontstaan zijn? Inderdaad, zij die te voren aardsch waren en beschroomd, waren nu als he- melsch en zonder de minste vrees. II Ontsteek uw licht in ons „verstand, Ontvlam ons hert in liefdebrand: Wal lijdend in ons lichaam zij, Zet gij dit-vast r en vroomheid bij. Niet alleen dus over de Apostelen daalde de H Geest neder, maar ook over Maria, de gezegende Moeder Gods, over de heilige vrouwen en de trouwe disci pelen die zich tot die komst bereid had den. Drijf onzen vijand verre voort, Laat vrede heerschen ongestoord, En ga als leider ons vooruit, Opdat ons leed noch hinder stuift Het. volk dat de stad Jerusalem ver vulde kwam op het vreemd gedruis naar de vergaderplaats der eerste leden van de IJ. Kerk toegeloop en eenigen bewon derden hetgeen zij hoorden en zagen; anderen bespotten dc Apostelen, zeggen de dat zij dronken waren. Doch de IJ. Petrus, die als opperhoofd der H. Kerk de eerste tot de J oden sprak, legde hun uit hoe zij en hunne opperpriesters ge zondigd hadden, en wekte ze allen op tot boetvaardigheid. Vele Joden luisterden naar het woord Gods dat uit Petrus' mond vloeide, ge loofden in den Zaligmaker, beleden hun ne schuld en werden gedoopt. Het getal bekeerden beliep op Sinksendag zelf tot omtrent? drie duizend. Dat ons uw licht den Vader toon' En ons doe kennen zijnen Zoon, En doe gelooven fallen tijd In U die beider Liefde zijt. Indien wij bekeering noodig hebben, zullen wij deze eerste en meeste gratie van don H. Geest afsmeeken op dezen genadedag bij uitstek! Indien verbete ring ons kan van nut wezen (en deze is Jan«Ik en allen noodig), zullen we stra lend licht, nieuwe sterkte, onbeschroom der moed, volle betrouwen, allervurigste liefde, van den derden Perse on der H Drievuldigheid en die terzelfder tijd God met en als den Vader en den Zoon is, af bedelen Dat Hij kome tot ons met V zijne ga ven, gunsten, vruchten, weldaden, gra tiën. Wij zullen te werke gaan als de eerste Christenen en zooals zij, zullen we leven en sterven. Immers zij hadden maar een hart en eene ziel. Zij vollierdden in het Bijwonen van de onderrichtingen der Apostelen, in het beoefenen van°het <>•- bed cn m hot naderen ter H. Tafel. Zoo zal de H. fietst in ons komende ons moei en meer vervuilen en zoo zullen wit leven van dien zelfden Geest. Aan God den Vader godlijke eer, En aan zijn eengen Zoon, den Heer, Die van de dood verrees; meteen Den Geest door alle d'ecuivigheên. MARC. De katholieken van Namen bereiden zich om de leden van het Verbond der Katholieke Vereenigingen en Kringen waardig te ontvangen. Volgens het programma dat vroeger is openbaar gemaakt, zullen er, benevens het feestmaal dat den zittijd zal sluiten op Zondag 11 Juni, twee vergaderingen plaats hebben voor de besprekingen aen Zaterdag, 10 Jung van 3 tot 5 en den Zondag 11 Juni, van 10 tot 12 1/2 ure. De vraagstukken die aan de dagorde staan zullen waarschijnlijk in de volgen de orde besproken worden 1. Op Zater dag 10 Juni a) De goedkoope wonin gen en de talrijke huisgezinnen; b) De politieke vrouwen-inrichtingenc) Jlet in-aanrakingkomen en de gemeenschap pelijk werking der gemeenteraadsleden. 2. Op Zondag 11 Juni a) De groepee ring der katholieke Hoogeschool-jeugd.; b) De verspreiding der goede drukpers, de inrichtingen der goede drukpers en de "olksbibliotiieken. Deze verslagen zullen voorafgegaan worden door eene welkomsrede van den heer Wasseige, voorzitter der Katholieke Vereeniging van het arrondissement Na men, door de openingsrede van den heer Segers, Staatsminister, voorzitter van het Verbond, en door het gewoon adres tot den Heiligen Vader. De zittijd zal gesloten worden, zooals hooger gezegd werd, door een groot feest maal, voor hetwelk de bijtredingen ons zoo geestdriftig.en zoo talrijk toekomen, dat het te voorzien is, gezien do moeilijk heden van inrichting, dat na 3 Juni de inschrijvingslijsten zullen moeten geslo ten worden. Men wille zonder uitstel de bijtredin gen inzenden, tot het Sekretariaat, 23, Broekstraat, Brussel, er bijgevoegd den prijs der inschrijving (12 frank/. SINXEN Zon op 3,51, onder 7, H.lleloisa Zon op 3,51 onder 7,47 Volle Maan den 9 an 6, Bream's Buildings Londres E.G.4 extra-treinen ter GELE GENHEID DER PINKSTERDAGEN Ter gelegenheid der Pinksterdagen zal liet Spoorwegbestuur op 3, 4, 5 en 6 dezer talrijke extratreinen in alle richtingen doen rijden. Berichten in de statiën geven de uur tabellen van al deze extratreinen aan. VOOR DE POSTDUIVENHOUDERS Blijkens eene mededeellng van de Compagnie du Nord mogen geene te Chantilly op 4, 8 en 11 Juni 1922 op te la'en duiven aangenomen worden. Duiven, welke belanghebbenden zin nens zijn naar Chantiüy te zenden om er op Je dagen opgelaten te worden, die nen naar Creil gestuurd, waar de opla- ling zal plaats hebben. VOOR DE ZIEKEN VERPLEEGSTERS DIE AAN HET I-EGER GEHECHT ZIJN Tot uitvoering van een ministerieele beslissing, wordt opnieuw 75 t. h. afslag op de gewone prijzen der reizigersbiljet ten verleend aan de ziekenverpleegsters en de ziekenverplegende nonnen die aan het leger gehecht zijn. Dit voordeel wordt verleend op overleg ging van eenen verlofbrief 1 DOODE EN 2 GEKWETSTEN Vrijdag morgnd, om 8 u. 15, had in de iictelihg der poeder-fabriek genaamd Gienard eene ontploffing plaats, ge- volgd van de instorting vanTiet zinken dak van het gebouw. WERKMAN GEDOOD De werkman Gustaaf Van .Rysselber- gbe, rond de 35 ja-xr oud, wonende wijk Gransvelde, bevond zich juist in de plaats waar de ontploffing plaats had. Hij werd om zoo te zeggen op den slag gedood. Hij was vader van 5 kleine kinderen. TWEE GEKWETSTEN Een tweede werkman, ook Van Rys- selberglie genaamd, wonende Liefkens- hoek, kwam 0111 zoo te zeggen, zonder kleederen uit de plaats geloopen en was deerlijk verbrand Een derde werkman Karei Vervaet, van Gransvelde, werd door eenen steen aan liet hoofd gekwetst. Beiden werden verzorgd door Dr Ver- straeten, van Wetteren; zij bleven in de fabriek ter verzorging. Seffens was er veel volk ter plaats ge loopen. De politie van Wetteren deed de noodige vaststellingen en het parket van Dendermonde werd verwittigd. Eenige ruiten werden ook verbrijzeld De schade is nogal groot. DE OORZAAK? Inhet gebouw werken slechts vier zijn; omstreeks 200 kg. poeder zijn ont ploft. Een hunner, de genaamde Maurits De Paepe, vernam eensklaps een ongewoon geschuifel en sprong verschrikt buiten; het was ook De Paepe die, gelukkig, ook niet gekwetst werd. Van het eigenlijke gebouw blijft niets meer over en de stukken zink zijn door het geweld rond de boomen geslingerd, net als of ze er door eene werkzame hand rondgeplooid werden. De gemeentelijke overheid, alsook de politie en gendarmerie was onmiddellijk ter plaats om de openbare orde te hand haven, want al de familieleden der werk lieden, arbeidende in de buskruitfabriek, waren onmiddellijk naar de plaats des onheils gesneld en moesten op afstand gehouden worden. De here Libbrecht, bestuurder, en de heer Faseaux, ingenieur, hebben onmid dellijk de noodige maatregelen genomen om alle verdere onheilen te voorkomen. Men veronderstelt dat het ongeval moet gebeurd zijn door eene onvrijwil lige onvoorzichtigheid of haastige hande ling van het gedoode slachtoffer, aange zien het te bewerken poeder in dit ge bouw nog al nat moet gemaakt worden. In alle geval, niemand zal de ware oor zaak kennen. NADERE BIJZONDERHEDEN Over het vreesdijk tramongeluk waar aan de Brusselsche advokaat Mr Eugeen Hanssens het slachtoffer werd, vernemen wij nog Mr Hanssens, die op den buiten woont te Grimbergen, wilde aldaar den tram nemen die naar Brussel ging. Hij benaderde wat laat den stilstand op aanvraag, zoodat dc tram wegreed, waarop M. Hanssens op het ongelukkig gedacht kwam op den tram te springen. Hij miste de voettrede, viel, en een der wielen reed hem over het rechterbeen, hetwelk geheel vermorzeld werd. Op zijne aanvraag werd hij vervoerd naar het gesticht voor ziekenverpleegsters Edith Cavell, waar Dr Hannecart vast stelde dat onmiddellijk het been boven de knie moest afgezet worden. Te 12 ure ruftte M. Hanssens in zijn bed uitgeput door bloedverlies, doch ver der niets onrustwekkend vertoonend. Zijn zoon kon dan de overige familie leden gaan gerust stellen. DOOD VAN HET SLACHTOFFER De toestand van M. Hanssens is in den loop van den namiddag verslecht. ie 6 uur is do gewezen volksvertegen woordiger overleden in het instituut Editli Cavell. De laatste motorspuiten hebben het tooneei van den reusachtigen brand te Amsterdam Donderdag morgen te 8 uur verlaten. De beide manschappen, die naar het gasthuis vervoerd zijn, hebben zich met ziekenverlof naar huis begeven. Naar wij vernemen is het bedrag waar voor de gebouwen, machinerieën en ge reedschappen van Werkspoor verzekerd zijn, te stellen op ongeveer 9,600,000 gulden, waarover de schade van den brand veroorzaakt, gescliat zou moeten worden op 10 a 15 procent. Aan goederen was bovendien nog verzekerd een bcdra® van ongeveer 3,000,000 gulden, waarover do schade nog niet bij benadering is aan te geven. De modelmakerij zal voorloopig wor den ondergebracht in een leegstaande af- deelingde gedeeltelijk afgewerkte loco motieven zullen vermoedelijk in Zuilen worden afgemaakt. Hier bevond zich ook een gedeelte der modellen. Om een einde te stellen aan valsche en onnauwkeurige geruchten eu inlich tingen die in omloop zijn in onze ge meente nopens den uitslag van het proces door den Burgemeester ingespannen voor laster en eerroof, doelen wij hieronder mede het afschrift van het Arrest door het Hof van beroep van Gent uitgespro ken in openbare zitting van achttienden Mei laatstleden Ongeteekende kopij. Het Hof van Beroep te Gent, 3e Ka rner, rechtdoende in boetstraffelijke za ken, heeft het volgend arrest verleend Nr van het parket, 273. Nr 44,416. In zaak van het Openbaar Ministerie, en van Carlier Hippoliet, geneesheer te Erem bodegem, Burgerlijke partij, tegen Jans teens Felix Eug., handelaar, geboren te Aalst den 7 December 1845, zoon van Karei Lodewijk en Van Geit Theresia gehuisvest te Erembodegem. Beticht van te Erembodegem den 24 April 1921, in openbare plaatsen of sa menkomsten, in tegenwoordigheid van verscheidene personen, in welke plaats ook, in tegenwoordigheid van den belee digden persoon en in bijzijn van getui gen, met kwaad inzicht aan Carlier Hip poliet eene bepaalde daad te hebben aan- getijgd die van aard is om zijne eer te krenken ,of hem aan de openbare verach ting bloot te stellen, en waarvan het wet tig bewijs niet is ingebracht. Daaraan plichtig verklaard -en verwe zen in eene geldboete van vijftig frank of vijftien dagen subsidiaire gevangzitting, en in de proceskosten, begroot op 185 fr. Met opschorsing der uitvoering dei- straf gedurende drie jaar. Daarenboven verwezen te betaleh aan de burgerlijke partij, ten titel van scha devergoeding, de som van één frank meer de kosten dezes aanstelling. Bij vonnis der Boetstraffelijke recht bank van Oudenaerde, zetelende met 1 rechter, gedagteekend 24 Maart 1922, waarvan de verdachte en het Openbaar Ministerie beroep hebben ingesteld. Gehoord den heer Raadsheer de Coc- queau des Mottes in zijn verslag gedaan ter openbare zitting. Gehoord Mr De Scliaepdrijver, advo kaat te Aalst, in zijne middelen van ver dediging voor den betichte. Gehoord in zijnen eisch den heer Van der Moere, advokaat-generaal. Gehoord Meester Begerem, advokaat te Gent, in zijne middelen tot staving der besluitselen der Burgerlijke partij. Aangezien de daad door den betichte aan Carlier aangetijgd, ongetwijfeld be trekkelijk is tot dezes bediening en niet tot dezes bijzonder leven. Dat inderdaad Carlier, hetzij als sche pen der gemeente Erembodegem, hetzij als lid van het Hulp- en Voedingscomi- teit, beschuldigd werd de lijst der werk- loozen welke hij bezat in zijne hoedanig heid van openbaar ambtenaar of van persoon met een openbaar karakter be- Donderdag namiddag is een erg onge luk voorgevallen aan den barreel van Rodenem, tusschen Lembeek en Hal. Op het ©ogenblik dat een met twee paarden bespannen vrachtwagen waarop vier personen zaten, zich op de spoor baan waagde, werd hij aangereden cl< - een trein komende uit Cliimav. via 'v Gravenbrakel. Do vrachtwagen werd totaal vf v en de vier inzittenden tegen den mJ geslingerd. Frans Dennens,- voerman, 35 jaar oud en vrouw Van Donder, portieres dor fa briek, waarheen de wagon reed, werden zwaar gewond, de'eerste aan de rugge- graat, de tweqde aan het been. Ook deze twee gewonden werden ver voerd naar het gesticht Edith Cavell. waar de toestand van Leunens zeer be denkelijk bevonden werd. De twee andere inzittenden werden en kel gekneusd. Alleen de twee paarden 6jr"7i" Vvci^u 1 .BVCI1CS, vier I AüeGn üe twee paarden, die reeds over kheden, die elk afzonderlijk geplaag] de baan .waren* bleven pngedecrd3 100 MATROZEN IN GEVAAR Auckland (Nieuw-Zeeland), 1 Jxxni. Het Britsclie passagiersschip «Wiltshire» zit bij liet Great Barrier-eiland op liet strand. De kapitein heeft draadloos geseind, dat het scliip sterk naar stuurboord over helt. Er woedt een storm, cn het schip verkeert in groot gevaar. Gelukkig bevonden zich geen passa giers aan boord, doch wel meer dan 100 scheepslui, van wie er tot nog toe Slechts 4 werden gered. Niettegenstaande den storm hoopt men tocli het honderdtal an dere schipbreukelingen te kunnen in veiligheid brengen. De Wiltshire is een stoomschip van 12,160 ton, in 1912 te Glasgow ge bouwd en het eigendom van de Federal Steam Navigation Co, te Londen. Donderdag namiddag, toen de viorde paardenkoers, do bijzonderste van den dag, op den hippodroom van Stoekel af- geloopen was, bood M. Baudour, onder zoeksrechter, zich op het koerspleiu aan Hij was vergezeld van een substituut ziiii griffier, een officier der rechterlijke bri- gade \au het parket, eenige politicagen- ten en van een veearts. Deze laatste nam speeksel van de paarden dio gekoerst hadden, om te onderzoeken of men de beesten geen cocaine toegediend had. Deze tussclienkomst van Eet parket ge schiedde tengevolge van talrijke klachten en betichtingen, uitgaande vamve°e sportliefhebbers cn wedders. Ilct voor val werd druk onder het publiek, op hot koersplein yerzameld, besproken. kleed, aan de Duitschers overgeleverd td hebben, ten einde de opeischingen van mannen te vergemakkelijken. Aangezien het blijkt uit het onder, zoke alsook uit de debatten voor de Boet. straffelijke rechtbank van Oudenaerde, dat de betichte wel het inzicht had den openbaren persoon aan te vallen ten Op zichte van daden tot dezes bediening be. trekkelijk. Aangezien bet feit ten laste gelegd van den betichte dus onder do toepassing valt van art. 4 van liet Decreet van 20 Juli 1831 op de drukpers, en dat bijge volg de openbare rechtsvordering, voor wat raakt de verjaring, onderhevig is aan de beschikkingen van art. 12 van hetzelfde decreet. Aangezien het feit bedreven geweest zijnde den 24 April 1921, het vervolg on danks alle akte van onderbreking ver jaard is sedert 24 April 1922, krachtens art, 28 der wet van 17 April 1878, Om deze redenen, Het Hof, Doet te niet het- vonnis van den eer. sten rechter, en opnieuw wijzende. Zegt dat de openbare rechtsvordering verjaard is; dientengevolge verzendt den betichte vrij van kosten desbetreffende. En beslissende over den eisch der Bur. gerlijke partij Aangezien de verjaring regelmatig on. derbroken werd, eene eerste maal, door het verzendingsbevel in dato van 14 Juli 1921eeno tweede maal, door het vonnis dat op vraag van den heer Procureur des Konings van Oudepaerde aan den be tichte uitstel verleent den 13 October 1921eene derde maal, door de dagvaar ding van 5 December 1921; eene vierde maal door de dagvaarding van 11 Fe bruari 1922. Aangezien bijgevolg de aanstelling der Burgerlijke partij ter zitting van 9 Maart 1922 gedaan werd voor dat de verjaring was verkregen, en dat ingevolge artikels 1 en 2 der wet van 30 Maart 1891, liet Hof te beslissen heeft nopens den eiscli tot herstelling der schade door het mis drijf veroorzaakt Aangezien deze schade door de Burger, lijke partij wordt geschat op één frank; dat deze schatting niet overdreven is. Het Hof, Aannemende daarenboven de redenen' door den eersten rechter aangehaald. Bekrachtigt het bestreden vonnis voor wat betreft den eisch der Burgerlijke par tij, en verwijst den betichte in al de kos- der Burgerlijke partij, op taxaat. Aldus uitgesproken in openbare zit ting van achttienden Mei 1900 twee en twintig. Tegenwoordig de heeren Ilodum, de oudste raadsheer der 3e Karner, dienst doende van voorzitter in vervanging van dezen magistraat wettiglijk en tijdelijk belet; Ilerssens, de Cocqueau des Mottes, raadsheeren; Van der Moere, advokaat, generaalPhlippo, griffier. (geteekend)Hodum, R. Ilorssens, de Cocqueau des Motte», Georges Phlippo Te half acht is een erg ongeluk voof. gevallen in de Belliardstraat, te Antwer. pen. Toen het onweder een weinig gestild was en er mensehen buiten dorsten ko. men, vonden zij op den grond een man liggen. Deze was in een telefoondraad vera ard en lag levenloos ten gronde. Dokter De Deken, ter plaaise geroé. pen, stelde vast dat de man gedood was- Ziehier hoe het ongeluk is voorgeval, len. Door hot onweer is een telefoondraad losgeraakt en gevallen op den trolley- draad van den tram der Oude Leeuwen, rui. De neerhangende draad, die aldus den' eleetnsehen stroom voortzette, moet den' longen briefdrager hebben getroffen en' heeft hem op dén slag gedood. Er had een groote toeloop van volK plaats, doch niemand dierf het lijk be naderen. Men is verplicht geweest den electrf. sehen stroom van den tram stil te leggen.- Het is dc heer adjunkt Geuriuckx die het onderzoek leidt. Het slachtoffer heet J. H. Verreyckeif en woont 3{elpairestraat, 27, te Berehcm, Hothjk is naar het doodenhuis der Korte Dijkstraat overgebracht. TE EUPEN Vrijdag morgond was men in de ka. beliabriric bezig met de gazauizen te km- schon, toen er opeens eene geweldige ont ploffing plaats had. De gasmeter was in; de lucht gevlogen. De werkman Becker,- 36 jaar oud, gehuwd en vader van tweo kinderen, werd op den slag gedood. Twee huizen, palende aan de fabriek, werden vern;eld.

De Volksstem | 1922 | | pagina 1