naklank mn het DfflMag 6 Jnnl Woensdag 7 Jast 1922 I. SACRAMEHTSGONGRES Hei groefsfe iifslp ter wereld Katholieke Grondwettelijke Vereenfging vam het Arrasidissamsnt Aalst Ministerie van Landbouw Derde Katholiek Ylaasnsch Kongres WEDSTRIJDEN Rij de Ylaaaisclte miïaaüsten XXVIII» JAARGANG NUMMjER 107 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.— Tel. 114 3Z>^.C3-BXj^LÏ3 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Nuffel-Dk Qendt blicltslt bulten het Arrondissement Aslst, zich te wenden tot het Agentschap Havas,Adolf Maxlaan.13, ta Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londres E.G.4 Norberlus Zon 'op 3,50, onder 7,48 H. Paulina Zon op 3,50 onder 7,48 Voile Maan den 9 Geloofd en (leprozen, Door alten erkend, Begroet één beleden, 'Bemind cn aanbeden Zij .lezer, de Koning In zijn.Bacrame-at I Het 26ste Eucharistisch Congres zal in de kerkelijke geschiedenis ge hoekt staan als een der gewichtigste en belangrijkste van al de wereld- (vergaderingen het H. Sacrament eere. Natuurlijk droeg de omgeving en het midden veel hij om dit Con gres luister, ja vollen luister bij te zetten. 't Was immers de Paus zelf die jvoorzat de grootsche plechtigheden zooals de openingsvergadering in den ontzaglijken binnenkoer van Jt Vatikaan. Daar handelde Pius .XI over de Eucharistie in verband niet den vre de Vrede onder de volkeren, vre de in de landen, in de standen, in 't huisgezin, in de herten. Die vrede geeft alleen Jesus in en door het H. Sacrament. Op O. L. Heer Hemelvaart ce lebreerde Hij de Pontifikale Mis die drie uren lang duurde en die als kerkelijke plechtigheid alles over treft. Hij nam deel aan de naelitaan bidding eii reikte in persoon gedu rende een uur, bijgestaan door 12 bisschoppen de H. Communie uit aan zeven duizend geloovigen, Het Congres geleek aan een con cilie want 40 kardinalen, 500 bis schoppen 100 prelaten, ontelbare jyaardigheidsbekleeders en de af gezanten van de verschillende lan den bij den H. Stoel waren aanwe zig. Het overgroot getal congressis ten ontbrak niet 30.000 bij de opening;'20.000 op de uitgestrekte weiden nabij de Katacomben, toe- behoorende aan de Paters Trappis ten; 3000 in de nachtaanbidding in ,St. Pietcrs; 60.000 in de Pontifi kale Mis op Ons Heer Hemelvaart in Rome's hoofdkerk; 100.000 en Hieer die de groote sluitprocessie bijwoonden of bewonderden, Volk dus zonder einde of mate uit alle werelddeelen, uit alle landen, Mit alle talen. Een aanzienlijke groep Belgen, zoowel Vlamingen als Walen en een aantal Nederlanders trof men er ook aan. In een woord: Kardinalen, bisschoppen, kerkvoog den, diplomaten, duizenden pries ters, seminaristen, kloosterlingen en volk in een schittering van kleedsels en kleuren, rood, purper, goud blauw, wit, bruin, zwart.... Het Wij uitten God, die onze Koning is. stijgt uit de borst van Eransehen en Belgen, van Ameri kanen en Engelschen, van Duit- schers en Oostenrijkers, van Italia nen en Spanjaards. Geheel de we reld zingt en juicht mêe, We zijn fier er te mogen zien plaats nemen rond den pauselijken troon Mgr. Seghers bisschop van Gent; Mgr. Lamine, hulpbisschop van Luik; en te midden der Kar dinalen D. H. Mgr. Heylen, bisschop van Namen, den nederigen dienaar van 't H. Sacrament, den ievervollen voorzitter van het Con gres. Geen volle heeft op aarde Ben. Koning ede mij. Die altoos wil blijven Zijn vallee nabij In de bijzonderste algemeene bij eenkomst sprak de Belgische groote Staatsman, Carton de Wiart over den beroepsvrede; die vrede die niet kan komen tenzij van de orde, en de orde komt slechts van Gód. Ons Belgie is een voorbeeld van sterk geloof en van godvruchtig heid tot het H. Sacrament, 't Chris telijk maatschappelijk ideaal heeft tot grondslag de deugden van geloof en liefde, die uitgaan van de Eucha ristie, li Luide toegejuicht, prees Mgr. Heylen de fiere geloofsbelijdenis van een man, die aan Belgie zulke groote diensten bewezen heeft, In deze puike vergadering voer de nog het woord Mgr. Kepler bisschop van Rottenburg, die in 't Duitscli eene rede hield over den heilzamen invloed der Eucharistie op den vrede in de huisgezinnen; Mgr. Cazzini, bisschop van Cremo ne sprak in 't Italiaansch; Mijnheer Gabilan, een Spanjaard; Mgr. Schrembs, bisschap van Cleveland, een Amerikaan, in 't Engelsch; Mgr. Pelczar, bisschop van Prze- rnysl in Polen; Mgr. Hanus, aarts bisschop van Praag in het Tcheco- slaafsch, 't Was dus ex omni trïbu, et lin gua et natione Lof en eere aan het Allerheiligste Geen volle heeft op aarde Een Koning zoo goed, Die wegschenkt zijn leven, Zijn vleesch en zijn bloed De plechtigheden van 't Congres waren overheerlijk De nachtaan bidding door Z. Heiligheid voorge zeten in de weredhoofdkerk en waar rond middernacht Pius XI nog maals het H. Sacrificie opdroeg; de aanbidding voor vrouwen in Sancta Maria de Meerdere; de Mis in het Coliseum door Mgr. Bartolomasi, gewezen hoofdaalmoezenier der Ita- liaansclie troepen en thans bisschop van Triest gecelebreerd, waaronder duizenden en duizenden Communies werden uitgedeeld; de statige, in drukwekkende sluitprocessie van den Zondag namiddag die alle be toogingen in dien aard overtrof, Stippen wij hier nog in 't voor bijgaan aan De Paus is een mach tig redenaar zijne stem weergalmde over de menigte; zelden kan men een helder en verder dragende stem te hooren krijgen zijn gebaren waren sober en krachtig. Het pause lijk woord klonk als een eeuwig woord van vrede en liefde, als het ware Eucharistische woord Dat hoog dan opstijg» De jubel, tot Ilem, Dat overal klinke Eén hart en één stem MARC De Majestic werd in Duitschland gebouwd, doch de eigenaars, de Ham burg Amerika Line, moesten het afstaan aan Engeland, als schadeloosstelling Voor veel getorpedeerde schepen. Men vindt thans geen bedden meer boven elkaar in de hutten doch naast elkaar. Over het geheel lijken de hutten ook grooter, waarschijnlijk omdat het schip trots zijn. slankheid, breeder is. De Majestic meet 56.000 ton; zij is 986 voet lang, 100 voet breed en 102 Voet diep van de brug tot dc kiel. Zij bezit 48 ketels met 240 ovens, die stoom leveren voor vier turbine-machines en kracht leveren voor quadrupel-sehrocven van 100,000 11. P. Het is een schip dat met olie gestookt wordt. De Majestic bezit verder negen stalen dekken. Vijf in het benedenste gedeelte van den romp, die ieder op zich zelf waterdicht zijn en waarvan de deuren door de officieren op de brug gesloten en geopend kunnen worden. Boven het vijfde dek komen de vier andere voor hutten en salons, leeszalen rookkamers, tooneelzaal, enz. De aankleeding van die verschillende zalen is buitengewoon prachtig en com fortabel. Men krijgt misschien een idee van de ontzaglijke grootte van dit schip, wan neer men weet dat het plafond van de eetzaal 81 voet hoog is. Dat er plaats is voor 4100 reizigers. Dat er een afzonderlijk a la carte restau rant is met een palm zaal, die even groot is als die van het Ritz Carlton Hotel. Een van de nieuwigheden is het zq<em- >.ad, geheel gedecoreerd in Pompeiaan- "chen stijl. Het wordt gevuld met ver warmd zeewater. Dit zwembad heeft eene oppervlakte van 820 vierkante voet. liet water lijkt gras-groen door de ge kleurde tegels van het bassin. De kolommen zijn in het bekende Pompèiaansche ïóöd gehouden. Hex ge heel maakt een-indruk van buitengewo ne kostbaarheiden Van smaak.-) Bedenk even, dat er 15.000 eleclrische. lampen gebruikt-worden. Er is een voller, dig telefoondienst aan boord. Natuurlijk 'met een centrale. Iedere hut is telefo nisch verbonden. De kinderen hebben een eigen speel zaal en eetzaal; juist" als de kinderjuf frouwen en "de bedienden der. 'reizigers. Gij vindt er eèn winkel, waar gij alle mogelijke en (oh) nóodige cisartikelen kunt koopen. Een ultra-modeme barbiersinrichting voor dames en hoeren veen kleermakers-, inrichting voor- .beide sexen, een bloe- men-serre en een. speciale af deeling voor honden. Er bevinden zich acht keukens op dit schip. Een keuken voor Joodsche passa giers in de -derde klas, waar de spijzen volgens Joodscli-gebruik bereid worden. Hun geloofsgenooten, die eerste klas rei zen, schijnen het maar zonder bijzonde re kokerij te moeten doen. De bemanning van deze ark is 1000 koppen gioot. Vroeger besteedde nteü iedere luxe slechts aan de eersteklasse passagiers. In de tweede zag het er gewoonlijk zeer nooddruftig en vooral kil en koud uit alsof dc mensehen die daar introkked, eigenlijk niets beters verdienden. Op dit zeldzaam prachtig schip, dat. tot'een toonbeeld van gemak en veilig heid gemaakt werd, heeft, men .gebreken met dien sleur en de tweede klas prettig en aangenaam gemaakt. Do wandeldek- ken zijn klink groot en worden beschut tegen storm en regen'. Tot slot nog eenige cijfers. Er zijn 17 ton dekens aan boord'75 ton porec- lein, kcukengerief gn slaapkamer-wasch- toestelle.n enz. Drie tomservies in zilver en zilverplait. 190.000 stuks linnen, niet }77.000 handdoeken, 13.000 kussensloo- pen, 8000 bedspreien, 11.000 lakens, 10.000 tafellakens, 45.000 servetten, 5500 schorten -voor dc koks, stewards en stewardessen. Wanneer de stukken aaneen gehan gen zonden worden, kreeg men een leng te van 260 kilometer linnen. De Majestic. heeft haar eerste reis volbracht in 5 en een hal ven dag. hetgeen 'n record is. Wij hopen evenals de commandant- van dit prachtig schip, dat het er toe (mag bijdragen om de vriendelijke be-, trekkingen over den ganschen aardbol te verbeteren. BELANGRIJK BERICHT De inschrijvingslijst voor het jaar- lijksoh banket der Katholieke Vereeni- ging, dat zal gehouden worden op Zon dag 25 Juni a. e., om 1 uur 's namiddags, in de groote zaal van den Katholieken Wcrkmanskring, zal bepaald gesloten worden op 15 Juni a. s. Na dien datum zullen geene inschrij vingen meer kunnen aanvaard worden, Wij doen hier eenen dringenden op roep aan al onze katholieke vrienden aan dit feest deel te nemen, hetwelk door Z. E. den Heer Minister van Arbeid en Nijverheid, Staatsminister de Sadeleer, onze katholieke Senators, Volksvertegen woordigers, Provincieraadsleden, enz., zal voorgezeten worde»; 't zal eene nieuwe gelegenheid zijn om de banden die onze politieke vrienden vereenigen nauwer en nauwer aan te halen en onze strijdlust op te beuren. De inschrijvingsprijs is bepaald op vijftien frank, eene halve flesoh wijn in begrepen. De inschrijvingen mogen gezonden worden aan M. Zenon De Vos, 28, Albert Liénarfsta-aat, Aalst, in den Katholieken Kring, Groote Markt en in den Katholie ken Burgerskring, Korte Zoutstraat, te Aalst. Sedert eenige dagen wordt óvergroote schade berokkend aan de Witloofplant soenen rond Brussel. Een kever waar van de ontwikkeling fel in de hand werd gewerkt door de droogte, vreet dc jon ge planten af. In geval geen dringende maatregelen genomen worden, loopt de gansche oogst •"cvaar verloren te gaan en kunnen ook andere teelten aangetast worden. Zoodra de aanwezigheid van het in sect wordt opgemerkt, zal men zijne toe-( vlucht nemen tot volgende middelen 1. Bond dén akker eene voor gra ven, 15 tot 20 centimeter diep, met lood rechte en filaddé randen. Alzoo worden dc 'aangetaste teelten afgezonderd. De in secten kunnen daar gevangen worden. Bloempotten onder in de voor geplaatst vergemakkelijken die' Vangst. 2. -In dc aangetaste akkers,van plaats tot plaats, hoopen grasachtig ge was leggen waaronder de insecten de frischhcïd zoeken en kunnen gevangen worden. De wilde Kamomil (Matricaria Qhamomilla) heeft als dusdanig reeds goede uitslagen gegeven 3. De aangetaste gewassen besprui- ton mot een mengsel van één deel lood- arseniaat (pap) en honderd deelen wa ter. Men wordt verzocht alle opmerkingen nopens de kwaal te doen geworden aan de Proefstatie voor Insectenleer, te Gem- Moers, of aan de Tuinbouw Consulenten •van den Staat. 't Zullen triomfdagen zijn, de beraad slagingen 'van het Derde Katholiek VTaamsch Kongres. Te Gent wordt het dit jaar gehouden, Zaterdag 24, Zondag 25 en Maanda, 26 Juni aanstaande. De schikkingen zijn genomen ZATERDAG 24 JUNI 2 uur, "bijeenkomst der afgevaardig den van den Katholieken Viaamsehen Landsbond 3 vïut opening van het Kongres. 3 1/2 "uur tot 6 1/2 uur, zitting dei- af deeling Algemeene Volksbelangen Deze drie vergaderingen volgen elkan der op in de ruime, luchtige feestzaal van den Burgerkring, ingang Holstraat. 65, Gent. 's Avonds, te 7 1/2 ure, openlucht- vertoonihg in den hof van Het Volk Poel, 3, Gent. ZONDAG 25 JUNI 9 uur. Gelezen H. Mis in de hoofd kerk van St. Baafs, opgedragen door don Z. E. H. Vicaris-Generaal De Baets. Van 10 tot 11 uur, zetelen volgende afdeelingen 1. Vlaamsche Cultureele Belangen (feestzaal Burgerkring) 2. Davids fonds (kleine zaal Burger kring) Algemeene Cultureele opleiding van den Arbeidersstand (groote zaal Het Volk Poel, 3, Gent) 4. Verbond van Studiekringen (Zaal Verhaegen, Het Volk Landbouwbelangen, (zaal Landbou- wershuis, Gouden Leeuwplaats, dichtbij het Belfort) Nog twee afdeelingen zijn in vorming: Middênstandsbelangen en Jeugdorgani satie. ZONDAGNAMIDDAG, te 4 uur, groote openbare volksvergadering in de '.ruimste zaal der stad, in de Handels beursop den Kouter. Bedcnaars Volksvertegenwoordigers Siffer, Van Cauwelaert, Poullet, senator kanunnik Broeekx, Minister Van de Vij- Vere. De Vlaamsche maatschappijen zijn verzocht hun vaandel mede te brengen cn het in den namiddag, voor de verga dering, rond liet verhoog te doen plaat sen. Te voorzien is dat duizenden zullen aanwezig zijn. De vrienden van Gent en den omtrek, z# ook die aan de afdee- ïingswerkzaamheden geen deel kunnen nemen, zullen toch in de Algemeene ver gadering willen aanwezig zijn. Te 6 1/2 ure Banket in de feest zaal van Het Volk Van 7 tot 9 uur. Kunstkoncert in den hof van Het 'Volk de congres sisten cn de Gentsche families aange boden. MAANDAG 126 JUNI Van 9 tot 10 1/2 ure Af deeling Gods dienstige en Zedelijke Belangen. (Feest-; zaal Burgerkring) Van 10 1/2 tot 12 1/2 ure Vlaam sche. Cultureele Belangen (2e zitting) (Feestzaal Burgerkring). Van 10 1/2 tot 12 1/2 ure Vergade ring; der bijzondere Vrouwenafdeeling (kleine zaal Burgerkring). Van 2 1/2 tot 5 uur fieyneentdijke en Provinciale Politiek. (Feestzaal Bur gerkring). Van 2 1/2 tot 5 uur. Vrouwenaf deeling (2e zitting). Kleine zaal Burger kring. 5 uur. Sluiting van 't Congres. Be sluiten door Dr. Frans Van Cauwelaert, burgemeester en ^volksvertegenwoordi ger. Vlamingen op 1 Naar Gent. Provincie Oost-Vlaanderen VOOB KWEEKMEBBIEN EN MER- BIEVEULENS, van 2 tot 3 jaar in 1922 De wedstrijden zullen in 1922 gehorn den worden op de dagen cn plaatsen hierna aangewezen A. Voor de omschrijving Gent, tó Gent. (Nieuwe Veemarkt), den Maandag 19 Juni, to 9 1/2 ure. B. Voor de omschrijving Geeraards- bergen, tc Geeraardsbergcn (ter Grooto Markt), den Donderdag 22 Juni, te '10. ure. C. Voor de omschrijving Ninové, te Niiiove' (Graanmarkt), den Maandag 26 Juni," te 10 ure. D. -— Voor de omschrijving St. Niko-: laas, te St. Nikolaas (Groote Markt), den. Woensdag 28 Juni, te 10, ure. E. Voor de omschrijving Éekloo, te Eekloo (Groote Markt), den Zaterdag 1 Juli, te 10 1/2 ure. F. Voor de omschrijving Ouden aarde, te Oudenaarde (Stadhuis), den Maandag 3 Juli, te 10 ure. De Vlaamsche Mutualisten hielden op de twee Sinxendagen, te Leuven, hun XVIIe Landdag. Groote bedrijvigheid heerschte dan ook van in den vroegen morgend in liet gewoonlijk stille Leuven. Aan vele huizen wapperde de nationale vlag. Te 3 ure, wcrd«heti kongres geopend, onder 't voorzitterschap van M. Fritz Boone in de ruime feestzaal van het Pauskollege. Aan het bureel hadden plaats genomen MM. Poullet, Stroo- bants, Ulcus, Van Stappen, De Bock, Aal dors, Van Opdenbosch, Van Hoof, Declercq, Vandervekens, Dumonl, be stuurder der Algemeene Spaar- en Lij f- rentkas, Peeters en Van Ilulle, afgevaar digden van het Ministerie van Arbeid en Nijverheid, enz. DE PENSIOENWET MM. Alfons Declerq en Alfred Vaiï de Putte, handelen over de Pensioenwet. Sprekers zijn van oordeel dat de wet on verwijld moet herzien worden. De wet geving moet steunen op voorzienigheid, spaarzaamheid waar iedereen het zijne zal moeten bijdragen en besluit dat dc wet op de sociale verzekering, waarvan, de pensioenkwestie een onderdeel uit maakt, nog dit jaar zou moeten gestemd worden. Ten 3 1/2 ure, on'der luidruchtige toe* juichingen, doet minister MoyersoeA zijne intrede en neemt plaats aan'het bu* reel. M. Fritz Boone drukt zijne hartelijke' en eerbiedigslc welkomgroet uit. Het is! de eerste maal dat een minister des Ktp nings ónze werkzaamheden bijwoont. BEDE VAN DEN MINISTER Ik ben gekomen, zegt de hooggeachts heer minister, om aan de mutualisten te zeggen dat ik, alhoewel minister, getrouw ben gebleven aan de wenschen verleden jaar op het kongres te Aalst uitgedrukt aangaande 1. liet. voorontwerp op de pensioenen; 2. het voorontwerp op dö sociale verzekeringen. We waren genegen de verplichting te aanvaarden in zake varzekering tegen ziekte, vroegtijdig© onbekwaamheid, maar we waren tevens van gevoelen dat de wet niet voor doel mocht- hebben onze vrije maatschappijen1 aan den band te leggen. In Belgie zijn' 1 1/2 miljoen personen die reeds van' de voordeden der wet van den artsenij* en ^geneeskundigen dienst genieten; dus 1/5 van de bevolking, cn als dc vrijheid zulke uitslagen heeft bewerkt is het maar; billijk dat we volstrekt op die vrijheid steunen. Zeer kortelings zal een wetsontwerp neergelegd worden voor de verplichten de verzekering tegen den ouden dag, waar werkman, patroon en Staat hun' deel zullen geven. Op die manier zal iedereen die zich eene opoffering wil ge troosten, met gerustheid den ouden dag zien aanbreken. Als minister moogt g© op mij rekenen, zooals gij vroeger als mu* tuaïist op mij rekendet. Daarna ving eene grondige bespreking aan waaruit blijkt dat al do,vertegen* woordigers der pensioenkassen gekant zijn tegen liet kosteloos pensioen. M. Stroobants, de ziel van hel Ver* bond der ziekenkassen van het arrondia- Pèment Leuven, gaf een zaakrijk verslag over de li er verzekeringskassen cn toonde met. cijfej» aan wat. verdienstelijk werk; de herverzekering daarsfclt. Ten S ure had in het stadspark een] openbaar koneerto plaats, den mutualis ten en liet Leuvenseh publiek aangoJxft uen.

De Volksstem | 1922 | | pagina 1