8 ToTfiir m Donderdag I Juni 1922 m DUITSCHUUID BETALEN Ministerie LsndtarerdgdJgi&g MtólasasTs v®rpl§efslligesa redevoering van Minister IBYEBSOER over den toe stand van het tand Algemeene Vergadering van dan BilgÊsehsa Boerenbond XXVHP JAARGANG NUMMER 108 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.— Tel. 114— 33^9lC3-EI3C_iJ3a.33 S CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Nptobl-Db Qbno* blicltelt buiten het Arrondissement Aaist, zich te wonden tot het Agentschap IIavas,Adolf Maxlaan.13, te Brussel8. Placs de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londres E.G.l H. Medardus j Zon op 3,50 onder 7,49 Volle Maan den 9 Bovenstaande titel is eene ge wichtige kwestie die bijzonderlijk voor Belgie van het grootste belang is. De heer Georges Valois is een Fransch ekonomist die denkt dat Duitschland kan betalen, en dat er middel is om Duitschland tot beta len te dwingen. De heer Valois redeneert als volgt 1. Op papier is het voor Duitsch land veel gemakkelijker de lasten van den oorlog te dragen dan voor Frankrijk. In Duitschland zijn de fabrieken niet kapot en het heeft zoovele mi litaire uitgaven niet te doen gelijk Frankrijk. Nu, Frankrijk heeft, ondanks die nadeelen, reeds veel hersteld dus kan Duitschland nog meer betalen voor lierstelling. 2. Hoeveel kan Duitschand beta len Dat hangt af van de poitiek die gevolgd wordt. Het zal niets be talen, zegt de heer Valois, indien Frankrijk dezelfde politiek blijft volgen die het tot nu toe gevolgd heeft. Het zal alles of bijna alles beta len indien eene andere politiek ge volgd wordt. 3. Op welke manier kan Duitsch land betalen Het kan betalen in werk, dat is in koopwaren en in kredietbrieven of titels op den vreemde, 't is te zeg gen in koopwaren die aan hem, Duitschland, toebehooren, of in koopwaren, die aan vreemden toebe hooren, maar welke Duitschland zal koopen door Duitsche waren er voor te geven, Ër is geen ander middel het goud telt in deze zaken voor zeel- weinig mede. De betaling kan dus enkel verzekerd worden met Duitseh werk en Duitsche voort brengselen. Het is dus noodig dat Duitsch land werke, en meer werke dan voor den oorlog. Maar als het dat doet, wordt het onvermijdelijk ekonomisch sterker. Nu staat men voor deze stelling: Opdat Duitschland kunne beta len is liet noodig dat het geld winne en dus ekonomisch sterker worde. Nu, als liet ekonomisch sterker wordt, zal het ook op politiek gebied sterker worden. En hoe sterker het wordt op po litiek gebied hoe minder lust het zal gevoelen om te betalen. Anders gezegd als Duitschland ekonomisch zwak is, kan het niet be talen. En, als het ekonomisch sterk is, zal het niet willen betalen In den huidigen toestand der po litiek is er dus geene oplossing mo gelijk. Indien men het Duitsche Rijk doet verdwijnen, verandert alles we zouden de ontwikkeling van Duitschland begunstigen en wel van zekere gedeelten en Europa zou den terugker niet te duchten hebben van het Germaansch Imperialismus. Er is geene andere oplossing indien ze ekonomisch sterk zijn zul len de verschillige Duitsche landen, gescheiden zijnde, betalen, omdat zij, verdeeld, niet politiek machtig genoeg zullen zijn om te weigeren. De oplqgsing van de kwestie is dus politiseBJ Zoo spreekt de heer Valois. Hij zou dusDuitschland willen verdeelen in een aantal kleinere sta ten, zooals liet vroeger was in Beie ren Wurtemburg, Saksen, Hessen, Meklemburg, Pruisen, enz. Men moet hier echter aanmerken dat men de uiteenrukking van Duitschland, veel beter had kunnen doen, onmiddellijk na den oorlog, dan men het nu zou kunnen. Dat zal hoogst waarschijnlijk nooit meer gaan; immers hoe verder den Vrede van Versailles achter den rug is, hoe minder de bondgenooten 't akkoord zijn. De Vereenigde Sta ten willen zelfs niet meer meedoen in de vredeskonferentien en het is juist daarom dat Duitschland en Rusland op de vredeskonferencie van Genua baas bespeeld hebben en dat die konfereneie niet naar wensch is geslaagd, Voor het overige is het ook nog zoo zeker niet, dat de uiteenschake- ling van Duitschland wel zoo af doende zoo geweest zijn als de heer Valois het meent, De invloed van Berlijn zou zich voorzeker voortdurend doen gevoe len hebben in geheel Duitschland, zooveel te meer dat de kleinere Sta ten volkomen wel zouden begrepen hebben dat ze zooveel mogelijk moe ten bijeenbijven om sterker te zijn. Ook, kan het best gebeuren dat politieke verzwakking ook ekono- misehe verzwakking zou na zich ge sleept hebben en dan zou Duitsch land weer minder goed hebben kun nen betalen. De stelling van den heer Valois op zich zelve, blijft recht Als Duitschland ekonomisch zwak is KAN het niet betalen; als het ekonomisch sterk is, WIL het niét betalen. Tot hiertoe is er niemand die daarmede over den weg kan, en het gevolg is dat heel de wereld onder de gevolgen van den oorlog lijdt, en dat niemand weet, hoe of wan neer het eindigen zal. Waaruit eens te meer blijkt dal de groote politiekers, die zoogezegd gevochten hebben om voortaan vre de en welstand te doen lieersclien in de wereld, alleen daarin gelukt zijn eene verwarring te stichten zooals men er nog nooit heeft gekend en iedereen in ongemak en ellende brengt. Enkel een aantal groote zwendelaars hebben gelegenheid ge had hunne zaken te vullen. HET OVERGAAN TOT EEN ANDER KORPS De Minister van Landsverdediging laat weten, dat de toelating om tot een anderkorps over te gaan slechts bij uit zondering mag gegeven worden. Van dit beginsel mag men alleen af wijken ten voordeel e van de miliciens die ontegenzeggelijk recht hadden op de keuze van wapen of garnizoensplaats, en die zulks niet verkregen hebben bij de Aanwervingscommissies tengevolge van een vergissing, van onwetendheid of ver getelheid. Om te mogen overgaan tot een ander korps moeten de miliciens en militie vrij willigers op dewelken deze uitzonderlij ke maatregel niet toepasselijk is, eerst afstand doen van de verloven voor een tijdperk van vier maanden, te beginnen met den afloop van den werkelijken diensttijd welken zij genoodzaakt waren uit te doen. Het dient wel begrepen, dat het over gaan tot oen ander korps alleen wordt toegestaan op voorwaarde dat de belang hebbenden bekwaam zijn in het korps waartoe zij willen overgaan, te dienen, zoowel uit lichamelijk als uit beroeps- standpunt, DE PRIJS VAN EEN VROUW De Z. E. Pater Louis De Brandt, van Dendermondc, missionaris van Scheut, te Kasai, schrijft De prijs van een vrouw is overdreven hoog gestegenalleen de rijken kunnen zich nog deze weelde veroorloven; onze jonge -kristenen gelukken er niet meer in in het huwelijk te treden ten gepaste tijde en vinden de gowensdite vrouw niet. De kok van onze missie moest 100 stukken stof betalen voor zijn vrouw. Hij, die weet wat een stuk stof waard is, begrijpt dan ook wat 100 stukken bctee- kent l De diamantvelden houden 10.000 .zwarten bezig uit de bloeiende en volk rijke Kasaistrcek Loelocabocrg, Hcmp- tine, Dibaga, Ndomba, Loebo, Loosambo en Ndekeska. De meeste gaan er werken om het geld hijeen te krijgen noodig tot den aankoop van hun verloofde. En zij dienen zich te haasten, zooniet is de verloofde verdwenen in den harem van een of anderen rijken eigenaar. Intusschen 'loopen talrijke jongelin gen, wat de zedelijkheid betreft, het grootste gevaar. In het arbeiderskamp van Tsjisoendoe, nabij de missie leven 800 mannelijke personen; men telt er slechts 50 gezinnen. De openbare besturen dienden paal en perk te stellen aan -de onredelijke heb zucht van de heiden ouders, zooniet gaan wij een gevaarlijke maatschappelijke krisis te gemoet, die zwaar zal druk ken op het zwarte ras, doch ook op den toestand der blanken. REGELING MET RUMENIE Naar verluidt, zal de Duitsche commis sie, welke met Rumenie de schade be palen zal, die Duitschland, volgens het vredesverdrag, verplicht is te vergoeden, dezer dagen te Bucarest. aankomen. De besprekingen zullen in hoofdzaak gaan over de vergoeding der door den oorlog veroorzaakte schade en de gedu rende den bezettingstijd gemaakte onkos ten. De eerste zal definitief door de Com missie van Herstel worden bepaald; de vergoeding die Duitschland zal hebben te betalen voor hetgeen na den vrede van Bucarest uit Rumenie is meegenomen, zal echter "veel hooger zijn. Het Rumeesch ministerie van oorlog heeft de waarde der meegenomen paar den, koeien, enz., der voedingsmiddelen, der materialen gezamenlijk geschat op 1 zevenhondord millioen lei. De Duitschcrs noodzaakten Rumenie verder nog den geïnterneerd geweest zijnde vreemde on derdanen een vergoeding van dertig mil lioen lei uit te betalen. Deze beide sommen vormen de recht- streeksche vorderingen van den Staat. Bovendien echter heeft de Nationale Bank zekere vorderingen ingediend, en wel betreffende het depot dat zij bij het uitbreken van den oorlog bij de Duitsche Rijksbank had, ten bedrage van 80 mil lioen lei goud en 274 millioen lei pa pier. Ten slotte zal de vergoeding voor het door legeroverhcèen gedurende de bezet ting uitgegeven papiercngeld een punt van bespreking uitmaken. De Duitschers hebben verklaard dat zij van de zooge naamde Banka-generale lei een mil liard 614 millioen gedrukt hebben 500 millioen zouden echter niet in omloop aijn gebracht. Bij de intrekking welke de Nationale Bank uitvoerde op rekening yan den Staat die nu op zijn beurt'de vereffe ning van Duitschland eischt is echter gebleken, dat er meer in omloop was dan genoemd bedrag. ONZE FINANCIES M. Moyersoen, minister van Nijver heid en Arbeid, heeft Maandag namid dag in het Werkmanshuis te Morlanwelz eene zeer belangrijke redevoering uitge sproken. Eene goede wetgeving, zegde M. de -Minister, moet rekening houden met de werkelijkheid.. Daarom moeten de ar beiders op de hoogte gebracht worden van 's lands financieele toestand. Wij be vinden ons in een hachelijken toestand wij steken tot. over de oorén in de schuld. Wij hebben 35 miljard schuld, 't zij 5000 fr. per inwoner. Elke Belg wordt dus geboren met eene schuld van 5000 fr. Het is goed dat ons volk wete dat onze financieele toestand zeer slecht is. DE PENSIOENEN Niettemin hebben wij een maatschap pelijk programma opgesteld, dat wij met voorzichtigheid willen uitwerken.' Het pensioen moet voor den werkman een verworven recht wezen, als belooning voor een leven van arbeid. Men kan daartoe geraken met., tot hetzelfde doel, de pogingen te voreenigen van werkman, baas en Staat. Ongetwijfeld zal het ge durende een zeker tijdstip noodig zijn kostelooze pensioenen te verleenen, 't zij als ondersteuning dergenen, die reeds 65 jaar bereikt hebben, 't zij om het pen sioen te volledigen van lien die wegens hunnen gevorderden ouderdom, de noo dig som niet meer kunnen storten. Maar, in het nieuw .stelsel willen wij niet meer dat het pensioen in verhouding weze met de behoeften en onderworpen weze aan voorafgaandelijke onderzoeken naar in komsten cn middelen van bestaan. Wij hebben een ontwerp opgemaakt voor ae verplichte verzekering voor ziek te, werkonbekwaamheid, overlijden, te- ringziekte en geboorten. Voor het oogen blik kan dit nog niet verwezenlijkt wor den, daar het eene uitgave van 400 mil joen meebrengt. Bestatigen wij, noch tans, dat wij op dit oogenblik 1 1/2 mil joen aangeslotene bij onze maatschap pijen van ouderlingen bijstand tellen. De verzekering tegen invaliditeit heeft merkelijk vorderingen gemaakt, zoodat het bedrag ervan dit jaar 1 1/2 miljoen frank overtreft. DE WONINGNOOD De woningnood bekommert ons ten zeerste. Sedert den wapenstilstand zijn er 68,000 werklieden eigenaar geworden van hun huis. Wij zullen een eerste kre diet van vijf miljoen verleenen, als te gemoetkoming aan de kleine burgers en dé werklieden, die verlangen eene woonst te bouwen. Bovendien zullen ér premies verleend worden voor de 10.000 eerste huizen, die in Belgie zullen ge bouwd worden. DE VRIJHEID Benevens de stoffelijke hervormingen, moeten wij ook de zedelijke belangen verdedigen. Elk stelsel, dat hét werk af hankelijk maakt van de aansluiting bij een bepaald syndikaat, moet veroordeeld worden. De volstrekte verdraagzaamheid moet in acht genomen worden. Ook zal de regeering niet dulden, dat er aanslagen gepleegd worden op de persoonlijke vrij heid en zal zij maatregelen treffen om al de werklieden te beschermen. De re giering wn het goevernement wezen van alle Belgen, omdat al de Belgen dezelfde rechten hebben, zoo op burgerlijk als op godsdienstig gebied. De jaarlijksche Algemeene Vergade ring van den Belgischen Boerenbond had plaats, als naar gewoonte, te Leuven op Maandag, 2n Sixendag. Meer dan 2000 leden, afgevaardigd door 550 gilden uit alle gewesten van het land waren opgekomen. Ter gelegenheid van het derde Eeuw feest van den H. Isidorus, patroon der landbouwers, werd in de Kerk van O. L. V. der Predikheeren, een plechtige Mis opgedragen waaronder de Z. E. H. Theu- nissen, Deken van Tongeren, een aan grijpende lofrede hield van den grooten heilige die de nederige landbouwer Isi dorus was. In de ruime feestzaal van St. Pieters- college had de morgendzitting plaats. Aan het bureel hadden plaats geno men Staatsminister Helleputte, Hoofd- deken, Z. E. LI. Kan. Luytgaerens, volks vertegenwoordigers Raemakers, Thibaut, Van den Eynde, Van Dievoet, Brussel mans, senator Carnoy, Z. E. HH. Theu- nissen en Huydts, EE. HH. Tyck, Raey- rnaekers, Professor Fratèur, M. Hernia us- Ausloos, leden van den Hoof draad, advo caat Van de Velde van Gent. Z. E. H. Kan. Luytgaerens, algemeen Secretaris, opent de vergadering met het gebed en brengt dadelijk verslag uit over de werkzaamheden van den Boerenbond. In den loop van het jaar 1921 steeg het aantal bij den Boerenbond aangesloten gilden en leden, even zoovele huisgezin nen vertegenwoordigend, onderscheid©* lijk tot 1042 en 91.884. Op dit oogenblik bezit haast e&e lan delijke parochie in Vlaamsch Belgie haar hoerengilde en is de werking van liever lede zelfs in Waalsck Brabant en in de streek Malmedy-St..Vith doorgedrongen. Men den steun van den Boerenbond hebben de Arrondissementsverbond van hoerengilden, dik binnen ihun kring, voor bepaalde gewestelijke belangen met goed gevolg kunnen optreden. Wat hun politieke werking betreft, het onberispe lijke hunner houding tijdens de jongste verkiezingen wordt algemeen erkend. Met fierheid wijzen ze op de bedrijvig heid der eerste boeren vertegenwoordi gers in Kamers en provincieraden. Op godsdienstig-zedelijk gebied heeft de Boerenbond verder den strijd volge houden tegen de verbreiding van het on zijdig vereenigingsleven en voor het be houd en de verkloeking van het ware Kristelijk zielenleven der buitenbevol king. Met nadruk waarschuwde hij de Vlaamsche boeren tegen onbedachte uit wijking naar Frankrijk. Met het oog op de algemeene verstan delijke opleiding en grondiger bedrijfs- bekwaming liet de Boerenbond niet min dan 3399 voordrachten houden, richtte hij leergangen, studiedagen en congres sen in, wekte de belangstelling zijner leden voor hot boekhouden op de hoeve en ontwierp te hunnen gerieve zelf twee even eenvoudige als prachtiache stelsels; hij liet een Landbouwalmanak ver schijnen en spande zich ijverig-in voor de degelijke inrichting van liet land bouwonderwijs in de lagere school en de verspreiding van liet landelijk beroeps- onderricht in 't algemeen. De Rechtskundige dienst voor koste looze raadplegingen gaf niet minder dan 500 schriftelijke en ruim 6o0 mondelin ge adviezen. Voor alle vragen van niet-technischen aard stond zijn Documentatiedienst be* zoekers en briefwisselaars te woord. Aan denzelfden dienst werd in hoofdzaak do werking in zake belastingen opgedragen. Naast het toepassen der wet in een geest van tegemoetkomingen het voorkomen, van overbelasting was het bemoedigend gevolg van deze werking het erkennen door het beheer van de vereeniging der belanghebbenden en van haar recht op medezeggingschap hij het leggen der be lastingen^ Het jaar 1921 bracht bijna volledig den terugkeer tot den vrijen handel. Do Boerenbond meent tot dezen uitslag door den strijd dien hij met dit doel onafge broken vierde ruim zijn aandeel tc heb ben bijgedragen. Waar, zooals dit «het geval was met de melkprijzen^ den uit voer voor aardappelen, het opeischen der broodgranen, het slachten van runderen, het vervoer van vee dp vrijheid onnoodig nog te kort werd gedaan bleef de Boeren bond krachtdadig en doorgaans met be vredigenden uitslag haar rechten opei schen. Vermelding dient hier nog het aan* koopen door den Boerenbond van het vermaarde 400 Ha. groote Buggenhout- bosch dat in kavels werd gelegd en aan de boeren der streek tegen zeer 'gunstige voorwaarden voortverkocht. Onder de Technische Diensten voor cl raineerwerken, electriciteitsaan gelegen heden en voor veeverzekering breidden vooral beide laatstcn hun bedrijvigheid aanmerkelijk uit. Einde 1921 op min dan twee jaar waren 96 veebonden ge sticht en aangesloten. In West-Vlaanderen heeft de Boeren bond de taak welke bij zich ten bate der geteisterden ter vervulling had ge steld tót een goed einde kunnen brengen. Op 31 December had de Belgische Hei demaatschappij er 8855 Ha. verwoeste gronden aan den landbouw terugge schonken. De Middenkredietkas had op hetzelfde tijdstip rechtstreeks of door do bij haar aangesloten Kassen voor een be drag van 48.509.066 fr. voorschotten toe gestaan. Op 4 September bracht een grootscho hulde betooging te Roeselare den dank der geteisterden voor de reuzachtige taak welke de Boerenbond zoo onbaatzuchtig te hunnen bate ondernomen had. In een reeks druk gevolgde Studieda gen gehouden met ingang Januari 1922 onderzocht de Boerenbond, wien het voortaan eerder om steviger inrichting dan om verder uitbreiding gaat, op welke wijze de wederzijdsche werking van moe- dermrichting en plaatselijke gilde dient opgevat om in elk opzicht op de voor treffelijke wijze al de belangen zonder onderscheid van den landbouwer te die nen. De Belgische Boerimienbond mocht zich in een uitzonderlijken bijval ver heugen. Op het vorig jaar boekt hij een aanwinst van 118 nieuw gestichte gilden met 11.703"leden zoodat hij, einde 1921 344 gilden telt met samen 32.864 leden. In 't geheel werden door zijn t-oedoen 929 Voordrachten in de gilden gehouden. In drie verschillende provinciën belegde liij Boerinnendagen welke telkens dui zenden boerinnen vereenigden. Over al lerlei onderwerpen van huishoudkundi gen aard richtte hij zeer geslaagde reek sen lessen in, ging voort in verschillende centra leergangen te geven voor het vor men van ziekenverpleegsters-bezoeksters, en wekte door het stichten van hoender bonden en het houden van Studiedagen met tentoonstelling de belangstelling der boerinnen op voor aangepaster voeding hen en voor samenverkoop van eieren. De Algemeene Hoveniersbond gaf 146 lessen en voordrachten, belegde een tuin-» bouwcongres te Leuven en richtte 8 ge westelijke tentoonstelingen in. Met heft doel zijn leden te overtuigen van de voor deden van veredelde plantaardappelen, legde hij in 81 gilden proefvelden aan. De uitslagen waren doorslaande er werd 'an ook voor meer dan 1 millioen verbe terde plantaardappclen gekocht. Voor rekening zijner leden verhandelde hij met het buitenland vgor 228.814,05 en met het binnenland voor 118.222.66, sa men voor 407.036,71 fr. allerlei groen ten en fruit; zdf leverde hij hun voor 1.747.012/13 fr. zaden, plantgoed en ver dere benoodigdheden. Het "kantoor te Mcchelen verkocht voor 1. 939.190,55 fr, aardappelen en groenten. De Aan-en Verkoopvennontschap be* leefde haar drukste jaar. Zij leverde aan de loden 57.407.987 kg. meststoffen zijn* de voor 19.351.212,60 fr.; 50.550.526 kgr. veevoeders voor een bedrag van 30.369.176,66 fr. en 9.882.545 kgr. ver schillende waren voor 1.073.501,87 fr. (Haar afdeeling Landbouwmachines geeft een afzetcijfer aan van 243.161,89 Dc Venootscliap heeft een aandeel iq

De Volksstem | 1922 | | pagina 1