9 m vrouwen pi mm Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.- Tel. 114 rD^GS-IBJLi^ID - S CENTIEMEN —WEKELIJKS 0.53 - Uitgever: J. Vaw Nwtol-De Qbkm Vrijdag Juni 1922 Naar 0©sigo ferag Derde Katholiek Vlaamseb Koógres De H. Vader lijdend ONZE AALSTSTERSCHE HELDEN Hef huwelijk van. den Ksniaig van Servie ie sshipfcreiÉ van de ((Villa Fraeea» De steking in de Denlshe metaalnijverheid LaiÉlmhelangga En het woelige Ierland Een Eng@lssh on*:s:p van in ternationale leening Erg ongeluk op de Vlasmarkt te Gent De vervlaamsching van Sent XXVIIP JAARGANG NUMMER 809 bllciteit biitien het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap HAVAS.Adoif Maxlaan.13, te BrusselS, Place da la Bourse, Parijs en 6, Bream a Buildings Londre3 L.C.4 H. Pelagia Zon op 3,49 onder 7,50 Volle Maan den 9 Ik kan niet nalaten volgende Waarschuwing en verwittiging naar ,een wijs en hooggeacht leeraar in de Godsgeleerdheid mede te deelen. 'Zij zal deugd doen onvermijdelijk £n bijdragen tot het dwarsboomen van nieuwe zoogezegde stelsels wel ke ons meer en meer zouden doen acbteruitboeren en naar den diepe rik helpen. Luistert niet, vrouwen en moe ders, naar raadgevingen, van waar zij ook uitgaan mogen, houdt u Sterk tegenover vriendinnen, naastbestaanden, al ware 't uw eige- pe moeder, die, uit verblindheid soms en valsche belangstelling, zich niet schamen jonggehuwden kin- derperkmg aan te bevelen. Laat u niet verleiden, gij vooral mannen, door de valsche leerstel sels, die door woord en schrift met eene valsche sluwheid, in stad en dorp worden verspreid. Houdt aan de oude Vlaamsche zeden, waar .tucht in heerscht en eerbaarheid, .waar de wetten van het huwelijk in .eere bij ven, Nooit meer dan op onze dagen werd de huiselijk deugd en echte lijke kuiscbheid feller aangerand en heviger bestormd. De vrije verkon diging van wat het eigen belang, de rechtstreeksehe aanmoedigingen cler neomaltliusiaansche leer en voorbehoedmiddelen, zoowel open lijk als bedektelijk, door de liberale staatshuishoudkundigen der vorige eeuw en door de talrijke organen der hedendaagsche socialistische pers, dat alles streeft ernaar het gevoel der strenge verplichtingen hij den echtelijken omgang af te Stompen, en de verheven opvatting te vervalsehen, welke de ouders heb ben moeten van het groot godsdiens tig en maatschappelijk belang van de opvoeding hunner kinderen. Wapent u tegen den noodlotti- gen, langzamerhand inkankerenden invloed der bijgebrachte drogrede nen. Op den duur verliezen de misdadigste, praktijken hare af- .sehuweijkheid en schijnen minder schuldig, en zoo gij niet besluit er u met kracht tegen te verzetten zal de misdaad ten slotte zich wreed- zaam nestelen in het heiligdom van .uwen huiselijken haard. spreekt Kardinaal Mercier. O neen laat u door de valsche dwaalleer niet misleiden De on- geloovige wereld mag dat als ver standige voorzorg en levenswijs heid aanprijzen, maar hier geldt ook liet woord van den Apostel Jacobus (III. 15) Ja, het is eene uitvin ding van den duivel, die menschen- pioordenaar van den begmne, zooals de Zaligmaker hem noemt Uit den brief van eenige Bisschoppen Wijkt niet achteruit voor den spotlach of het kwetsend medelij den van hen die het als eene dwaas heid houden, Jjemah cn welstand te slachtofferen aan deugd en plicht, die zelfs niet meer schijnen te he grijpen dat de plicht gaat boven de dwaze eischen van •weelde en mode hoven de zucht naar genot en ge mak. Rust u uit tot. den strijd en vreest niet den vijand aan te randen in zijne eigene stellingen. Als de gro ve laffe drift zich niet schaamt hare wandaden ten toon te spreiden en op te hemelen, waarom zoudt ge aarzelen op te treden, om de rechten van eer en deugd ridderlijk te ver dedigen en moedig voor te staan Y, Z. M. Lippens, goevcrncur-gencranl van Congo, zal in Juli aanstaande naar Boma vertrekken, om er zijn post waar te ne men. M. Bureau, die den goevomeur tijdens dezes verblijf in Europa vervangt zal twee maand later naar het vaderland terugkeeren, Af deeling DRANKBESTRIJDING Bij het Derde Katholiek Vlaamsch Kongres is ook een afdeeling Dra-nkbe- strijd gevormd. Deze zal vergaderen den Zondagmorgend van 10 1/4 uur tot 12 u. in het lokaal Het Volk Poel, 3, Gent zaal Mgr. Stillemans. Bureel Voorzitter Dr. Hoorens, se cretaris Leopold Roger, St. Baafsstraat, Gent. Dagorde De wet op het alkoholisme en de Drankbestrijding in de opvoeding. InleiderEerw. Pater Vullings, de ma tigheidsapostel uit Antwerpen. Voor deze afdeeling zullen geen bij zondere uitnoodigingen gezonden wor den. We 'hopen echter dat de kampers in de matigneidsbeweging en de opvoe ders onzer Jeugd, vrouwen en mannen, er bij zullen aanwezig zijn. Le Petit Journal ontvangt van een medewerker volgende inlichtingen over den gezondheidstoestand van den H. Va der, die erg ongesteld zou zijn door de nieuwe levënswijze Hem opgelegd door zijne kiezing tot het Pausdom. Rome, 6 Juni. Wanneer kardi naal Ratti den pauselijken troon beklom, werd Hem van alls zijden een lange regeering toegezegd en was men het eens hG aio een gelumdg voorteeken te aan zien, dat de neiüwe Paus een ijzersterk gesteld had. Met genoegen wees men er op, dat de Paus eene groote voorliefde had voor de Alpenbeklimming, *en men zag er het bewijs in van eene zeldzame lichamelijk kracht voor een geestelijke. Alleen eenige angstvallige geesten opper den de meening, dat voor een man, ge woon aan groote en gezonde uitstappen in volle lucht, dc vrijwillige opsluiting in het vergulde gevang van 'het Vati kaan, nadeelige gevolgen zou kunnen hebben. Men begint thans te bemerken, dat de II. Vader gedurende de eenige maan den dat Hij de hoogste kerkelijke waar digheid bekleedt, zeer achteruit is ge gaan. Zijne bezoekers vinden Hem* ver moeid, dikwijls uitgeput. Bij dezen die Hem kenden voor Zijne troonsbestij ging is de indruk nog pijnlijker en he viger. Onlangs ontving de Paus in bij zonder verhoor de bibliothekarissen van Rome. Zijn gewezen kollegas waren het eens om vast te stellen dat Deze, dien zij vol levenslust, en in blakende gezondheid gekend hadden in de groote zalen van het Vatikaan, zeer verzwakt is. Het is onloochenbaar dat de PI. Vader in zijne gezondheid is aangetast. Verleden week leed Hij aan leverkoliek. In allerhaast werd de pauselijke geneesheer, doktor Amici, dc oude lijfaarts van Pius X. ontboden. Na den Doorluchtigen lijder zorgvuldig onderzocht te hebben, schreef de geneesheer een streng levensregel voor, «onwel voor wat betreft bet voedsel, als voor het dagelijkseh werk. De doktor bezocht ook persoonlijk de keukens van het Vatikaan, waar de spijzen van den H. Vader bereid worden en drong er streng op aan er met de grootste zorg op te waken, dat alles wat er zou kunnen toe bijdragen, een nieu wen aanval der kwaal te veroorzaken, voortaan te vermijden. Zooals men denken kan, wordt deze tijding zorgvuldig verborgen gehouden in het Vatikaan en de talrijke bedevaar ders welke dezer dagen te Rome waren, hebben er niets van geweterf. lmeid was, waren K. H. den hertog van York, prins vdh Engeland; Infante Alfonso en infantè Beatrijs van Spanje. Eene kompag/Ae der Koninklijke Wacht, met vaandel en muziek, vericlit- te den eeredienst' op de 'kaai dei* statie. Kort voor de aankomst van den trein verschenen op de kaai de overheden de voorzitter van 'den ministerraad en Mevr. Paobitchj.de minister van Buiten- landsche Zaken en Mevr. Njntchitchde minister van Oo;ióg en Mevr. Vasitcsh; de gezant van ^Engeland sir Alban Young en Lady Young; de leden van het Engelsch gezantschap; de gezant van Spanje; eene schitterende groep genera- Ion, admiralen, hoogwaardigheidbeklee-: ders van het Hof;, de stedelijke overhe den, enz. Daarna ve&cliHn, begroet door eene onbeschrijflijke ovatie, Z. M. Koning Alexander in groot uniform; Kort daar op stoomde.de trein de statie binnen, ter wijl het muziek der Koninklijke Wacht de Engelsche en Spaansche Volksliede ren speelde.. Wanneer de trein stopte, verscheen de hertog van York aan het venster van het salonrijtuig, hartelijk begroet door het gejuich der aanwezigen. De hertog slapte uit, gevolgd" door de Infante van Spanje. Koning Alexander ontving de hooge gasten op de hartelijkste wijze, waarna deze, in gezelschap van den Vorst, de troepen in oogenscliouw namen. Vervol gens begaven zij zich naar het eeresalon der statie, waar hun de overheden voor gesteld werden. Wanneer de Koning en de prinsen, omringd door de schitterende groep le den van hun gevolg, buiten de statie verschenen, brak het volk los in een on beschrijfelijk gejuich, dat slesclit eindig de, wanneer de galakoetsen reeds ver vooib:.jreden waren, In de eerste koets bevonden zich Ko ning Alexander en de hertog van York; in de tweede, prinsCs Helena van Servie de Infanten Alfonso en Beatrijs en prins Arsene; in de derde, prinses Kira en prins Paul. De stoet, begeleid door de Koninklijke Wacht met het muziek aan 't hoofd, toog langs de Miloch Veliki- en de Ko- N. S, B. F, NL C. AFDEELING AALST Op Zondag 11 Juni, om 3 uren namiddag worden de stoffelijke overblijfselen van zes afgebrachte gesneuvelde soldaten met de meeste plechtigheid ter aard besteld. Een 2e maal zal de bevolking onzer stad de gelegenheid hebben hare hulde en diepe erkentenis te betuigen aan dezen die hun leven op het veld van eer ten offer gaven. We doen dus een warmen oproep aan gansch de bevolking van Aalst om hun huizen te bevlaggen half top en om al het mogelij kg te doen om die rouwpleehtigheid den meesten luister bij te zetten, Namens het bestuur van N. S, B, De Verslaggever De Ondervoorzitter De Voorzitter (get.) L. Haems (get.) Alfr, Van Langenhove (get.) L, Herssens BELGRADO IN FEEST Belgrado, de hoofdstad van Servie, is in haar schoonsten feesttooi gedoscht, ter gelegenheid van het huwelijk van Z. M. Koning Alexander met H. Z. II. prin ses Maria van Rumenie. Heel de stad is ééne bonte kleurenpracht van Servische en Rumeensche vlaggen, schitterende draperijen, bloemen, looveilkransen en tapijten. Uit alle hoeken van het rijk zijn dui zenden onderdanen naar Belgrado ge stroomd, welke krioelde van eene opge togen menigte, opgaande in blijheid en vreugde om de groote gebeurtenis, welke voor bet Servische rijk van do gewichtig ste beteekenis is. AANKOMST DER VREEMDE PRINSEN Maandag zijn de vreemde prinsen, die dc plechtigheid zullen bijwonen, te Bel grado aangekomen. Gansch dc stad was tc been, en in deri omtrek der statie en langsheen de straten, leidende van het paleis naar de spoorhalle, stonden de ning Milanstratcn „naar het nieuw Pa leis. Op heel de dwitocht weergalmden' (le ovaties in donderend gejuich. AANKOMST DER BRUID Belgrado, 7 Juni. Het Koninklijk yacht, hebbende aanboord de Rumeen sche vorsten en prinses Maria is aangeko men om 17 u. De koninklijke gasten werden ontvan gen door koning Alexander die hun de leden van de .regeering voorstelde. De burgemeester van Belgrado bood bun hun brood en zout aan, waarna de vor sten zich naar het Oud Paleis begaven. H)onderdag zou de huwelijksplechtig heid plaats hebben. Hier volgen nadere bijzonderheden over de schipbreuk van de Villa Fran ca welke wij in 't vorig nummer meld den. De boot vaarde de Paranarivier op met reizigers aan boord, die zieli naai de watervallen van Iguesso begaven. Het vaartuig hkd ook een honderdtal vaten naphte opgeladen, in strijd met de re glementen. De ontploffing greep plaats den vierden dag der reis, toen het schip zicli op 80 yards van den oever bevond. Een reiziger die aan de schipbreuk ontsnapte, heeft verklaard dat de boot nog vier uren drijvende bleef na de ont ploffing, terwijl andere overlevenden be vestigen dat zij in min dan vijf minuten zonk. De ontploffing geschiedde toen de rei zigers en een deel der bemanning «lie pen. Er zouden 150 personen in de ramp het leven verloren hebben. Een 50tal personen, waaronder de ka pitein, zijn gered. De Christene Metaalbewerkers verga derden Woensdag morgen om over de staking te spreken. De voorzitter van liet stakingscomiteit deelde oen nieuw voorstel der patroons mee, gaando over eene loonsverminde ring van 10 per cent. Het werk zou op 12 Juni hernomen worden. Zoo liet bewezen is dat de looncn te Gent minder zijn dan in Wallonië, zul len zij op gelijk peil gebracht worden; voor 1 October zal er geen vermindering der loonen meer plaats hebben. Zaterdag wordt er eene vergadering ge houden waarop de werklieden eene be slissing zullen nemen. Ook bij de socialistische metaalbewer- nieuwsgierigen letterlijk opeen gepakt, I kers is liét nieuwe voorstel der patroons De vreemde prinsen, wier komst aaiige- J besproken geworden. TEELT DER ANDIJVIE Jan Dag Frans I Hoe gaat het Frans Opperbest. Druk aan bet werk, niet waar Jan Inderdaad; 't is bij mij 't zelf de. Ik ben reeds begonnen aan het om werken van den grond voor het kweeken van Andijvie. Frans Niét te haastig, vriend Jan. Ge weet wel dat Andijvie herkomstig is uit de warme streken, en dat het dus gewaagd is ze te vroeg te planten, en dat zelfs vroegtijdig zetten aanleiding geeft tot opschieten. Jan 't Is zoo Frans, maar de eerste sporten mogen toch einde Mei uitgeplant worden Frans Voorzeker Jan en daarna hebt ge heel den zomer tijd, vermits men in verschillende kceren tot half Au gustus mag planten, maar ge begrijpt toch wel dat deze plant zeer gevoelig is aan koude, en daarom rand ik aan niet met overhaasting te werk te gaan. Jan Dank u, Frars, en ik zal naar Jen raad luisteren, want ik weet dat ge in al die zaken goed thuis zijt. En voor den afstand, vriend V Frans Dat steekt n.u juist zoo nauw niet, gewoonlijk plant men ze op 35 tot 59 ciij. an elkander, maar wat vooral uwe aandacht vëréiseht is de bemesting; daarvan hangt het welgelukken grooten- deels af. Go weet Jan, dat de andijvie tot de blad gewassen behoort, en dat dfcze planten veel verseh, .stikstofrijk mest vragen. Jan Ja, dat weet, ik. Frans Welnu geeft dus veel stal mest en beir en ook zwavelzuur Ammo niak. Deze meststoffen doen de andijvie weelderig en malsch op groeien en ver zekeren een overvloedige bladvorming. En om voedzame on smakelijke planten te bekomen mogen de minerale bestand- declen niet verwaarloosd worden. Negen jarenlange ondervinding lieeft mij ge leerd dat men gemiddeld per aar mag geven, 3 tot 4 kgr. zwavelzuur ammo niak, 1,5 tot 2 kgr. chloor of zwavelzure ipotasch en 3 tot 4 kgr. superfosfaat. En voor 't gebruik is 't altijd 't zelfde. Gped mengen, en voor het uitplanten op ten omgewerkten grond uitstrooien en ineggen. De onderhouds zorgen als toe binden voor het wit maken, en ook op bakken zijn u voldoende bekend. Gelief die niet te verwaarloozen. Jan Besten dank, voor den goeden raad, Frans, Wees verzekerd dat ik al- zoo zal handelen. Tot wederziens I DÏXI. EEN GASTHUIS BESCHOTEN Men vreest, dat de inneming en be zetting door de Engelsche troepen van de plaats Pettigo in Ierland, gelegen op de grens tusschen het Noorden en Zui den van het land, nieuwe moeilijkheden zal veroorzaken tusschen de voorloopige regeering van Zuid-Ierland en de Brit sclie overheden. Te Belfast heerscht groote verontwaar diging over het feit, dat Maandag een hevig vuur is geopend op een katholiek ziekenhuis welks zalen vol lagen niet pro testanten en katholieken, die tijdens de straatgevechten waren gewond. Protest-telegrammen zijn naar Lloyd Georges en Churchill alsmede naar de militaire overheden gezonden waarin om onmiddellijke bescherming wordt ver- tocht. De beschieting van liet ziekenhuis had plaats tijdens een aanval op een gevan genis, dit tot groote ontsteltenis van dc verpleegden. Beweerd werd, dat uit dc ramen van het ziekenhuis was geschoten, hetgeen door het verplegend personeel werd ont kend. Ondanks hevig schieten, dat wel drie kwartier aanhield, werd niemand ge raakt. Londen, 7 Juni. Volgens de voor-* naamste financieele deskundigen van Londen, schrijft de Times zou een uitsluitend Duitsche leening zooals deze te Parijs overwogen wórdt, moeilijk ge plaatst kunnen worden. De Londensche bankiers stellen echter volgende regeling voor, die meer kans van slagen zou hebben Duitschland overhandigt een door de kommissie van deskundigen te bepalen aantal bons, die 7 1/2 t. n. interest opbrengt. Deze bons. onder de geallieerden ver deeld, zouden in Groot Brittannie wor den aangeboden aan de bezitters van ti tels der Britsche Oorlogsleening in ruil van de nu bestaande titels. De Britsclie regeering zou overigens denzelfden in terest waarborgen. Aldus zouden de sommen die Duitsch land voor het herstel betaalt uitsluitend ten goede .komen aan de delging van de oorlogschuld. De geldmarkt zou onder deze werk wijze niet lijden, daar geen nieuwe lee- ning zou dienen uitgeschreven. Wat Frankrijk betreft dat geld noo- clig beeft voor het herstel der verwoeste gewesten, dit land zou de burgers aan zetten om in te teekenen op deze bons, waarvoor de Fransehe regeering-een in terest zou waarborgen nagenoeg gelijk aan deze van de Fransehe rente. Elke leening, besluit de Times is evenwel mogelijk, indien Duitschland niet zelf een aanmerkelijk aandeel van de leening onderschrijft. EEN MOTOCYCLIST RIJDT OP EEN TRAMRIJTUIG HET SLACHTOFFER ERG GEKWETST Woensdag namiddag om 1 ure 35 had op de Vlasmarkt te Gent, een erg onge luk plaats. De heer Jozef Meiresonne, gemeente secretaris te Wondelgem, geboren tc Lan- degem in 1882, gehuwd en vader van drie kinderen kwam per motocycle ge reden achter een tramrijtuig van de lijn nr. 7. Op de Vlasmarkt is er een tramstil stand de heer Meiresonne stak af en (cwam nu met geweld terecht op een ander tramrijtuig nr. 7 dat in tegen overgestelde richting kwam. De schok was geweldig; de motoeyclist vlQog hals over kop over zijne machion en kwam op de straateteenen terecht* waar hij bewusteloos bleef liggen. Seffens kwam er volk toegesneld, dio het slachtoffer in een naburig liuia brachten, waar de heer dokter Tytgat, uit de Onderstraat hem verzorgde. De ongelukkige Meiresonne had eene erge wonde bekomen aan het hoofd, die» echter niet doodelijk is. Daarenboven was een zijner voeten ge broken en droeg hij kwetsuren over gansch het lichaam. Het slachtoffer werd vervolgens per rijtuig door de zorgen der policie naar de Refuge de Mario Coupure, over-r gebracht. Dc toestand van M. Meiresonne, is be denkelijk, doch zonder erge verwikke ling, bestaat er veel hoop hem te red den. De Commissie belast met bet- vaststel len der parlementaire werkzaamheden, •heeft Woensdag 11. de dagorde van den huidige parlementaire zittijd vastge steld. Dc Commissie heeft besloten de kwestie van dc vervlaamsehing van Gent op dc dagorde tc behouden. De Commis sie besliste ook dat de parlementaire va** cantie op 15 Juli aanvangen zal,

De Volksstem | 1922 | | pagina 1