In de faolshewlsfisshe hel Een gevaarlijke boef Zware Brand in het Walenland ARME ZWERVELINGEN VraeseUjk omvdts? in Frankrijk Spoorwegongeluk bij Rijsel Doodelijk ongeluk te Essohenbeek Vadermoord te Velthem Poodelijfc ongeluk fs Li@r Eene onwentelng in de Luchtvaart Een oude Truc Bijna verdronken Springt niet v. den tram Van Portugal n. Brazilië per vliegmachien Door electrisitei! gedood KAMER WISSELKOERS BEURS VAN BRUSSEL AANHOUDING VAN MGR. CHEPLIAK In <]o Vatikaanschó kringen heeft Dien met groot-^ verslagenheid vernomen dat Mgr. Chepliakj Ooadjutor- Meropoliet van Rusland de hoogsie^waaï- dighoidbekleeder der katholieke Kerk in Rusland, door de bolchevisten gevangen genomen en in het gevang geworpen is. De aanhouding gebeurde te Petrograd cn zij bewijst eens te meer met welke in zichten de sovjets jegens de Katholiek* Kerk bezield zijn. Al hunno verklarin gen en beloften, te Genua afgelegd, wa ren enkel leugen en bedrog. 4 MILLIOEN TYFUSGEVALLEN Geneve, 7 Juni. Blijkens een ver slag van I)r Haig, lid van de kommissie voor do besmettelijke ziekten, ingesteld door den Statenbond, is gansch Rusland aangetast door de tyfuskoorts. Overal worden talrijke gevallen aange stipt, zoowel te Petrograd als in Turke- Etan, te Arkangel en in Oekrajina. Hat. aantal gevallen, in het eerste kwartaal van dit jaar vastgesteld, be draagt ongeveer 4 millioen. Ook werden 3300' choleragevallen aan gestipt. DE GEZONDHEIDSTOESTAND VAN LENIN Parijs, 7 Juni. Uit Moskou wordt geseind, dat, volgens het officieele ge- zondsbulletijn, Lenin 24 Mei jl. ziek is geworden. Zijn ziekte veroorzaakte een Vererge ring van de zenuwkwaal, waaraan hij reeds leed en kort daaiop stelde men storingen in den bloedsomloop vast. De huidige toestand van den zieke is zeer bevredigend. Hij is reeds aan de beter hand, maar de artsen hebben hem een volslagen rust voorgschrcvcn. Over ongeveer eene maand was een landlooper, zekere Jan-Baptist B.... uit de kolonie van Merxplas ontsnapt. Hij vhïchte naar de streek van Assche, waar er sedert dan talrijke diefstallen ge pleegd werden. De gendarmen openden een onderzoek en waren overtuigd dat de dief niemand anders was dan de land looper B.... Er werden dan ook in de streek klopjachten ingericht, zoo bij nacht als over dag. Dinsdag waren de gendarmen op ron de langs de hoeve van den landbouwer G..., te Walferghem, gehucht van As- sche. Ze betrapten er een kerel, die over den muur aan 't klauteren wa?. Dc schelm klom langs den muur op een afdak en aldus op het dak der hoeve zelf. Dc gendarmen kropen hem achter na en kregen er hem te pakken, ondanks het. hevig verzet van den kerel. Deze werd naar do gendarmerie ge leid, waar hij bekende reeds drie maal in- de hoeve gedrongen te zijn en in de streek oen heel reeks diefstallen gepleegd te hebben. Men vond hem in het. bezit van wapens, juweelcn en eene groote som geld. Hij werd ter beschikking van den pro kureur des Konings opgesloten. HET KASTEEL LA ROGIIETTE TE CHAUDFONTAINE VERNIELD Gistermorgcnd, omstreeks 1 uur, brak een zware brand uit in het kasteel La Roohettc te Chaudfontaine, toebehoo- rende aan burgemeester Grisar. Het vuur ontstond in den linkervleugel van het prachtig gebouw en nam in een oogwenk een onrustwekkende uitbreiding. Spijts het ijverig werken der Luiksche brand weer werd bet kasteel een prooi der vlam men. Tal van kunstwerken werden ins gelijks vernield. De schade wordt od oOO.OOO frank geraamd. Generaal Maglinse cn de stafofficieren die in den omtrek militaire opzoekingen doen, bevonden zich ter plaatse. VRTJ BEWERKT NAAR HET ENGELSCH 60* vervolg Nadat hem een weinig brandewijn ingebo ren was. pelukte liet hem in zooverre weer tot zich te brengen dat hij onsamenhangende woorden uiten kon maar hij was niet in staat om overeind te komen of de oogen te openen Ik moet sterven mompelde hij. De klucht loopt nu naar het eind Spreek, wie zijt gij riep Moeke. Wij willen u I et leven sparen Gij, sukkelaars, wat knnt gij doen hernam de roever met een hoonend keelge- luid. Hoe kunt gij den dood wegjagen, die mij bij den kraag heeft Neen, mot Quinten Schnaffel loopt het ten einde. Die domkop van een Huzeldean had gelijk, toen hij mij kortelings eenen schrikkelijken dood voor zegde. Wij moeten hem in 'lieven houden, om Gods wil fluisterde Harry ademloos tot den zendeling. Die mensch heet Schnaffel en ge waagde van mijnen vader. Hij is zeker de zelfde die in Engeland de wissels vervalschte waarvoor mijn arme vader moest boeten. Er weiden nieuwe pogingen in liet werk EEN BLOEIENDE STREEK VER WOEST Cacn, 7 Juni. Een buitengewoon hevig onweer is over Saint-Pierrc-sur Dives en Mezulom in Calvados losgebro ken, Hagelsteen, dik als; no^tf, én zware ijskegels vielen gedurende een uur over de streek. Dé bévolking staat geheel onimoedigd voor de onberekenbare schade. Dc bestra ting is deerlijk gehavend, tallooze daken zijn doorzeefd of ingestort, alle ruiten verbrijzeld, en de graangewassen over een oppervlakte van duizenden hektaar verwoest, boomen en struikgewassen ont worteld I Te Mezidon werden van twee bruggen over de Dives de borstweringen wegge slagen; geen enkele tuin zal dit jaar nog iets opleveren. Koeien, konijnen en honden werden in de weiden of langs wegen en straten doodgeslagen. Rijsel, 7 Juni -Het. parket van Bet- hune heeft een onderzoek ingesteld naar een ongeluk, dat gistermorgen nabij het station te Pont-a-Veridin het. leven kostte aan verscheidene spoorarbeiders. Een platte spoorwagen vervoerde twintigtal spoorabeiders van Don Cingh- ni naar Pont-arVendin. Om een nog on bekende rede reed de wagen door, of schoon de signalen op onveilig stonden. Het laatste signaal, op het spoor ge plaatst om den weg tot het station af te sluiten werd omvergeworpen en de wa gen ging zich tegen een reeks goederen wagens werpen. De arbeiders werden naar alle richtingen geslingerd. Men vond twaalf gekwetsten en één doode drie der gekwetsten overleden 'e nachts in het gasthuis te Iliénin-Lié- tarfc. De machinist Dussart is voorloopig in hechtenis genomen. EEN VOGELROOVER VALT UIT EEN BOOM De 21-jarige Frans Poulain, wonende te Esschenbeek bij Iialle, was op vogel- roof uitgegaan. Hij drong in den tuin van den h. X., waar hij een vogelnest had ontwaard in een boom. Toen hij het nest was genaderd brak echter de tak, waarop hij stond en de jonge man viel van 6 meter hoog te grond. Veldarbeiders, die het ongeluk hadden bemerkt, snelden toe cn vonden het slachtoffer met open schedel en bloedend uit mond en ooren. Een bijgeroepen geneesheer stelde een schedelbreuk en gevaarlijke inwendige kneuzingen vast. Niettegenstaande de beste zorgen over leed de ongelukkige kort na het ongeluk. De rustige gemeente Velthem-bii-Leu- ven werd gistermorgen^ door een bloedig drama in opschudding gebracht. De 41-jarige landbouwer Jan Vinck was gedurende een paar dagen op zwier geweest en kwam omstreeks 5 uur 's mor- gends, in dronken toestand huiswaarts. De man leefde sedort geruimen tijd in oneenigheid met zijn 20-jarigen zoon Alfons. Gewapend met een mes, uitte hij doodsbedreigingen, waarop de jongeling uit zijn bed sprong, een bijl nam en zijn vader een vreesclijken slag op hot hoofd toebracht. Jan Vinck stortte dood ten gronde. De zoon liep al weenende uit het huis en ging zich gevangen geven. Het parket, dat dadelijk werd gewaar schuwd stapte 's namiddags ter plaatse af. De jongeling werd te Leuven opge sloten. Zijn droefheid is onbeschrijflijk. gesteld om het bewustzijn van den zwaar ge wonde op te helderen, en door eene zorgvul dige ondervraging, in togen woordigheip van den zendeling en Skipwith ontlokte Harry den roover de bekentenis, dat hij waarlijk den uit Engeland gevluchten spekulanl Quinten Schnaffel was, dat hij de wissels, assignaties, bankbilletten en hoe de papieren ook van geldswaarde mochten heeten, waar om de voormaiigen landbouwer Hazeldean getransporteerd geworden was, in gemeen schap met Simon Skulk en Snugly Deepe vetvalschl had en dat de landbouwer volko men onschuldig veroordeeld was. Ook des. zelfs broeder Seymour was maar verschalkt geworden. Op zijne strooptochten had hij onlangs den vrijgelaten boef Hazeldean aan getroffen en bespot. Nadat Schnaffel met groote moeite deze mededeelingpn gedaan en verlangd had meer rhum te drinken, wierd hij opnieuw beuus- eloos en stierf den reizenden onder de handen. Harry gaf zijne hegeleiders de verklarin gen, welke dienstig waren tot opheldering van de bekentenis van den gevluehten mis- dadiger, en eisch'.e van hen nauwkeurig te onthouden wat de slervonde gesproken had, omdat hij hen als geldige getuigen hij den gouverneur wilde noemen. Woensdag heeft te Lier een erg ongeluk plaats gehad aan den bouw van do Banque de la Dyle Een werkman, Thys geheeten, woon achtig te Konings-Hoyckt, is van een iioogte van 10 meters naar beneden ge stort en bleef levenloos liggen. De toegesnelde geneesheeren Thys en Van den Wyngaert, kondeji enkel nog den dood vaststellen. Het lijk van het §la$htoffer, 'dat eene weduwe met zes hinderen nalaat, is naar het doodenhuis gevoerd. AFDOENDE PROEVEN MET EEN HELIKOPTER Londen, 7 «Juni. De morgendbla- den gewagen van het volledig slagen van de proefnemingen met de Britsche helikopter van Breiman, welk onder de grootste geheimhouding te South-Farn- borough uitgevoerd zijn. De eischen van het luehtmiriisterie waren stijgen tot tweeduizend voet met brandstof voor een vlucht van een uur^gtationair blijven in de lucht gedurende een half uur bij een windsterkte van; 20 mijldalen in een 20 mijls wind inct stopgezetten motor zonder horizontale beweging; ten slotte een horizontale ylucht met een snelheid van 60 mijl Deze proeven zijn door de Brennan- helikopter bevredigend verricht. De mi litaire waarde van het vliegtuig wordt onschatbaar geacht. De Manchester Guardian laat uit komen dat de uitvinding van de helikop ter, het. loodrecht opstijgende vliegtuig, een revolutie van de luchtvaart betee- kent, daar het niet meer noodig zal zijn groote vliegvelden in te richten. Voor het opstijgen en landen van he likopters kunnen (platte) daken van hui zen en handelsgebouwen dienen en het erf van buitens en hotels. Voor militaire doeleinden zal het nieuwe vliegtuig, ook onschatbaar zij'ri, daar het boven elke aangegeven plaats kan zwerven en zoo goed als onzichtbaar is door de verdoe zelende uitwerking van de groote in be weging zijnde Vlakken. -vA/*- Een sierlijk gekleede jonge man, Fransch sprekende met En'gelschen tongval, kwam Dinsdag avond in eenen goud winkel der Hoogstraat te Brussel, en vroeg er om een keus juweelen te mogen doen. Hij vond echter niets naar zijn goes ting en ging'hcefi'. Kort nadien bestatigde de winkelier- Jter dat er twee 'goudeVingen doör twee koperen vervangen waren. De gestolen ïingen hebben eene waarde van 200 fr. Het signalement van den bedrieger is aan de policie meegedeeld. Dinsdag namiddag waren eenige knapen aan het zwemmen in de vaart aan de Lui paar dsbrug, grondgebied Staceghem-Harelbeke. Gelijk het menig- maler het geval is bevinden zich onder hen jongens die niet kunnen zwemmen en die blijven «aan den kant staan. Eer. dezer, zekere M. Spicarclle. 16 1/2 jaar oud, wonende bij /\jno ouders, Doorn'jksche wijk, te Kortvi'jk, waagde zich op aandringen zijne» makkers wat te ver, gleed uit en verdween in de diep- te. Zekere Callcwaert sprong gansch ge kleed in 't water'en gelukte er in met veel moeite den jongen aan wal te bren gen Men moest wel een half uur werken om hem tot het bewustzijn terug te roe pen. Nog op den zelfden dag bereikten »!e drie reizigers de armoedige hut welke Harry's vader tot verblijf diende. Van hier uit had hij het gezicht op de talrijke kudden en de uitgestrekte weidevelden van zijnen meester en had twee schanpdrij vers onder zich Harry trad het eerst in de hut. Ilij schrikte over het uitzicht van zijnea vader. Verdriet, ontberingen, vermoeienissen hadden hem bij na tot eenen zwakken grijzaaril gemaakt. Zijn haar was geheel vergrijsd. Hij zat aan eene ruwe bewerkte tafelbrood, boter, kaas en melk stonden langs den eenen kant, een opengosla. en boek lag op don anderen kant van de tafel voor hein, en bij las erin terwijl hij zijn avondbrood had. Y*derriep Harry en vloog naar den grijzaard toe. Deze lithtie langzaam het hoofd op, hij herkende dadelijk zijnen zoon en slak hem beide handen toe. In zijno oogen vol gren- :elooze gelukzaligheid stonden tranen. Harry gaf hem zoo kort mogelijk de noo- dige verklaringen en stelde iiem zijn bcgelei. ders voor als triee personen, die van zeer veel gewicht waren voor zijn lot. De oud- Hazeldean verschafte hun zitplaatsen zoogoed als iiij kon, en noodigde allen uit om deel aan zijnen matigen maaltijd le nemen. Toen verhaalde Harry en Meeke hel Yoor- Op de wijk Mont-a-Leux, te Moeskroen is er een erg train on geluk gebeurd. De stoomtram had het terminuspunt van Mont-a-Leux boreikt. Terwijl hij nog vertreed sprong zekere Carone Cattoere. 20 jaar ouu, vvóüende Vlaanderenstraat. van den tram en viel zoo ongelukkig dat haar voet afgereden werd. Het meis je had nog de kracht weg te springen, zooniet ware zij gansch vermorzeld ge weest. Het slachtoffer werd door een ge neesheer de beste zorgen toegediend. De twee stoutmoedige Portugeeseho vliegers, kommandant Sacadura Cabral 'cn kapitein Gago Coutinho, hebben hun nen stoutmoedigen luchtrit van Lissa bon naar Brazilië voleind. Zij verlieten Lissabon den 30 Maart en landen op de Kanarié-Eilanden en op deze van de Groen-Kaap. Yan daar hoop ten zij de Braziliaanscho kust te zullen bereiken, doch een licht ongevpl ver plichtte hen, hij stormweder in 't zicht van de int Paulus-Rotsen, po 500 mijlen van de kust, te landen. Het vliegtuig werd beschadigd. Het Portugeesch goevernement zond hen te $int Paul een tweede vliegmachien dat, tijdens eene proefvlucht, ook beschadigd werd. Do twee vliegers werden in zee door een Engelsch stoomschip opgeno men n terug naar Saint-Paul gebracht waar de Portugeesehe regeering een der de vliegtuig deed toekomen, waarmede zij nu hunne bewogen en gevaarlijke luchtreis voleind hebben. De twee vlie gers zijn de eerste luehtvaarders die van 't Zuiden uit den Atlantiek overgestoken zijn. Zoodra Koning Albert de gelukkige aankomst te Pernambouc van de twee Portugeesehe officiersvliegers vernam, heeft zijne Majesteit aan M. de Almeida, President der Portugeesehe Republiek, getelegrafeerd om hem zijne bewonde ring uit te drukken voor de onvergelijk bare stoutmoedige daad van de kapiteins Gago Coutinho en Sacadura Cabral. De elektriekplaatser August Van Ou- denhove, aan den arbeid zijnde op den steenweg te Aaygem, raakte bij toeval een elektieken draad en werd door den stroom getroffen. De ongelukkige stortte als een massa ten gronde; hij was letterlijk de hand afgebrand en de dood moet oogenblik- kelijk geweest zijn. Van Oudenhove was slechts 35 jaar oud en woonachtig te St. Lievens-Hautem. -VW- ZITTING VAN 7 JUNI 1922 Morgendzitting Dc zitting vangt aan om 10 ure, on der voorzitterschap van M. Mechelynck. BEGROOTING VAN SPOORWEGEN M. MELCKMANS vraagt dat er spoe dig eene beslissing genomen worde in zake der verbinding Noord-Zuid. VERSCHEIDENE KAMERLEDEN vragen verbeteringen aan liet spoorweg verkeer in hunno wederzij dsche arron dissementen. M. ROMBOUT spreekt ten gunste der provincie Antwerpen. M. LEMONNIER dringt aan op de zooveel mogelijke eenmaking der ver schillende spoorwegbediensten ten einde besparringen te verwezenlijken. M. NEUJ7EAN, '^minister, zegt dat hij daartoe alle pogingen aanwendt. M. FLAGEY vraagt de afschaffing van den spoorwegovergang te Manage men zou kunnen desnoods een klein tol recht eischen voor liet overrijden der t< bouwen brug. ▼al met Schnaffel, zijne bekentenissen voor zijnen dood, en de zekerheid van de redding zijns offers uit ellende en schande. Eene aan merkelijke poos was dè landbouwer buiten staat te spreken. Toen ontboezemde bij be tuigingen van dank en van hoop. God zij geprezen I riep hij. 0, ik wist wel, dat zoo dikwijls ik tot hem bad hij mij niet verlaten zou Uwe goede moeder Harry hoeft in zijnen hoo-en hemel steeds voor mij g'smeekt, en hare gebeden zijn verhoord ge- geworden. En nu zal mijne onschuld toch eindelijk nog openbaar worden le Londen, Greenfield, Sunnydale en Bristol. Ik zal mijne kinderen terugkrijgen en een geluk kige oude man zijn Vier menschen vierden op dezen namiddag in de armoedige hut een feest, zooals het zeldzaam op aarde voorkomen kan. Harry had zijnen vader zooveel treurigs en Terblij- deuds te vertellen, dat de nacht hem overviel voor dat hij ten einde was. Er werd beslolen dat de landbouwer, uit aanmerking van de bijzondere omstandigheden, dadelijk zijne bediening moest opgeven, ora mede naar Sidney te gaan. Meeke verklaarde zich bereid de reis weder mede terug te maken, om zijne getuigenis afteleggen. Na twee dagen, toen er voor eene lijdelijken plaatsvervanger van Hazeb M. DE BUNNE dringt aan op de spoe dige herstelling der spoorwegstatien in. de verwoeste gewesten. De fitting wordt om 12 ure geheven^ Namiddagzitting De zitting vangt aan om 2 u., ondef voorzitterschap van M. Brunei. De Kamer vangt de bespreking aan svart d_e sleutel-of cadenas-wefc in zake huishuurkwestie. M. TSCHOFFEN, Verslaggever, ver dedigt het ontwerp zooals liet door de kommissie werd gewijzigd. M.- MELCKMANS vraagt verdere oj> helderingen. M. WOUWERMANS steunt de ziens- wijze van M. Tschoffen. M. MEYSMANS vindt dat er altijd personen zijn die door de gestemde wet ten bénadeeligd worden. Indien zulks nu ook het geval is met eene zekere klas van personen namelijk de eigenaars is zulks geene reden om de wet niet te stemmen. M. MASSON verdedigt het ontwerp der regeering. M. MATHIEU steunt de zienswijze Van den minister. M. TSCHOFFEN verdedigt nogmaals het gewijzigd ontwerp der kommissie. Een amendement van de middenaf- deeling wordt verworpen bij rechtstaan én. zitten. De regeering legt tér stemming hei "ilgcnde amendement Tot het in voege komen van eene nieu we hvishuurwet de wet van 14 Augustus 1020 herziende, cn ten laatste tot dsn 25 November 1922 zal er geen gevolg gege ven oorden 1. Aan het vonnis op eene vraag van der huur of opzegging aan den huurder gegeven, uitgenomen voor a) vonnissen gesteund op het niet be talen der huur zooals voorzien in de wet van 14 Augustus 1920. b) vonnissen gesteund op eene misbruik van genot. c) vonnissen het voordeel van verlen ging voor erge redenen weigerende of wegnemende, of uit reden van de natio naliteit van den huurder of den vorigen huurder. 2. Aan de uitvoering van alle vonnis sen uitgesproken na 1ste Maart 1922 de uitkeering van den huurder óf ex-huur der uit de plaats dooi hem bewoond, be velende, voor gelijk welke reden, tenzij in geval de vorige schikking geen uit stel voorziet. Dit amendement wordt met 69 stem men tegen 57 aangenomen. De zitting wordt om 5 u 45 geheven. van 8 Jani Medegedeeld door do Banqa® Gentraid de la Dendre. Amsterdam (galden) 458 0/0 tot 468 0/0 Keulen (mark) 3,76 3/4 tot 4,76 3/4 Chnstiania 208 0/0 tot 212 O/O Copenhagen 260 3/4 tot 264 3/4 Stockholm 307 1/2 tot 311 1/2 Genève 225 0/0 tot 229 0/0 Italië 69,93 3/4 tot 63.93 3/4 Madrid 185 3/4 tot 189 3/4 Londen (pondsterl.) 63,07 1/2 tot 53,57 1/2 Parijs 107,82 1/2 tot 108,32 1/2 Dollars (New York) 11.79 0/0 tot 11,83 0/0 New York-Cables 11.80 1/2 tot 11,90 1/2 Montreal 11,67 0/0 tot 11,87 0,0 Prague 21 0/0 tot 25 0/0 Varsovie 00 lot 00 van 8 Juni. Belgische Rente 3 t. h. Mei 61,50 Schatkistbons5t.h. 1926 100 1/4 Binrienlandsche Leening 5 t. h. 473 0/0 Interprovinciale Kasbons 5 th. 99,75-100.05 Nationale Herstelling 5 t.h. 00,00 Brussel 5 t. b, 1920 484 3/4 id. 1922 468 1/2 Verwoeste gewest. 4 0/0 203 3/4 5 0/0 251 3/4 Rsserveaandeel van de Soc.Gen. 4585,50 Censolidatieleoning 100,50 dean gezorgd was, ging de kleine karavaan welgemoed opreis naar Sidnye. Na de aan komst aldaar verzocht Harry voor zich zeiven zijnen vader en de beide getuigen gehoor bij den gouverneur, dropg het geval voor en verwekte de grootste deelneming. Deze be treur Je het slechts, dat het niet gelukt wae, den roover en moordenaer, die lang genoeg depoltcie aan het werk gehouden had, le vend in de handen van het gerecht over te leveren, en beloofde met geheel zijnen in vloed voor de zaak van den landbouwer op te treden. Het is eene groote onregelmatigheid in de Engelsche wetgeving, dat een persooD, die door de jury schuldig verklaard en door den rechter veroordeeld is, als later zijne on schuld blijkt, niet wegens zijne onschuld van echtswege vrijgesteld wordt, maar tot de genade des Konings zich wenden moet. Ook voor den onschuldig veroordeelden landbou wer was geen andere weg open. Dit is do Engelsche wet. L. HET LOON VAN DEN VERRADER. Terwijl Ilarry Hazeldean in Australië met zijnen zwaarbeproefde vader de gelukkige uren van het wederzien vierde, lag te Lon den de doohter van zijnen patroon op het ziekbed. ft Vervolgt.)'

De Volksstem | 1922 | | pagina 2