10 Zalerdag Juni 1922 OHZE AfiLSTSTERSCHE HELDEN VLlliEN VAIiEH is@o luilHarïsafïe wan de Belgische jeugd Da graaf van Yperen Het huwelijk van den Koning van Servie ICsning Boris van Bnigarie gevangen genomen De XXXIlle wedstrijd van Kweekpaarden te Brussel Hst bestuit- der hav^teïkom- itsissif DEVOLKSSTKM Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. XXVIII» JAARGANG NUMMER 680 Tel. 114 r> JSk g~3r~B=ST A n 8 CENTIEMEN —WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Nuffbl-Db Gbnbt blicitsit bulten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Havas, Adolf Maxkan,13, te Brussel; 8. Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londres E.G.4 H. Landri Zon op 3,49 onder 7,50 Laatste Kwartier den 17 1ST. S, B, F, N. C._ AFDEELING AALST Op Zondag 11 Juni, om 3 uren pamiddag worden de stoffelijke ^overblijfselen van zes afgebrachte gesneuvelde soldaten met de meeste plechtigheid ter aard besteld. Een 2e maal zal de bevolking onzer stad de gelegenheid hebben hare hulde en diepe erkentenis te betuigen aan dezen die hun leven op het jveld van eer ten offer gaven. We doen dus een warmen oproep aan gansch de bevolking van Aalst om liun huizen te bevlaggen half top en om al het mogelijke te doen om die rouwpleehtigheid dejl meesten luister bij te zetten. Namens het bestuur van N. S. B. De Verslaggever De Ondervoorzitter De Voorzitter (get.) L. Haems (get.) Alfr. Van Langenhove (get.) L, Herssens Sedert altijd bestaat er tusschen de liberalen en de landbouwers eene diepe kloofde reden is dat de land bouwers geloovig en katholiek zijn en dat de liberalen overal bekend staan als vijanden van den Gods dienst en van de geestelijkheid. Nu nog is het een feit dat de li beralen van den buiten er altijd en overal op uit zijn om de geestelijk heid tegen te werken. De landbouwers, rechtzinnig ge loovig .gebleven, vergeven hun dat niet en vandaar dat zij aan de libe ralen alle politiek vertrouwen wei geren. Van haren kant heeft de liberale partij de landbouwers bestreden als hare ergste vijanden en alle mid delen in 't werk gesteld om de land bouwers bespotteijk en verachte lijk te maken. Reeds van voor vijftig jaren wer den de landbouwers in de liberale dagbladen uitgescholden voor dom koppen; halfhouten, ploegen die in God gelooven, kiesvee en meer an dere liefelijkheden. Dat was nu echter het rechte mid del niet om de genegenheid der landbouwers te winnen,, maar in dien goeden, ouden tijd hadden buitenmenschen geen stemrecht en de liberale partij meende van de boe ren niets te vreèzen te hebben. Maar het algemeen stemrecht is gekomen en de kaarten zijn begin nen keeren. De liberale partij ziet dat zij bij elke kiezing stfillekens maar zeer regelmatig achteruitgaat, dat de kiezers haar verlaten. Zij vindt het wenschelijk, na tuurlijk dat verlies van kiezers door winst te vervangen. Maar ze weet dat ze zich niet moet wenden tot de werklieden, die liaar zoo goed als allen den rug hebben gekeerd, en meent dat het bij de landbou wers is dat ze kans heeft een aantal stemmen op te visschen. Daarom zet ze een vriendelijker gezicht tegenover hen. Zoo spreekt La Flandre Libe rale over het kongres dat de Landbouwers Beroepsvereenigin- gen op 30-31 Mei laastleden gehou den hebben te Brussel. Het liberale blad houdt er aan, zegt het, de aandacht te trekken op hunne zeer belangrijke beraad slagingen, die de aandacht der li beralen zeer waardig zijn. Zoo zoo het schijnt wel dat het geene beraadslagingen betreft van halfhouten en lomperikken. Het behoort, zoo gaat het li berale blad voort, dat de liberale partij de strekkingen der landbou wers studeere, en hunne rechtmati ge eiscken steune. Onze lezers gelieven zich door die schoone woorden niet te laten be goochelen de liberale partij, steunt alle rechtmatige eischen, - zelfs der Vlamingen en van den Godsdienst men weet met welke kracht en welk gevolg. Het liberale blad is niet onwetend dat het moeilijk zal zijn om de libe ralen die de boeren willen helpen vriendelijk te doen ontvangen. De katholieken hebben immers, die toch zoogoedgezinde liberale partij, zoo leelijk gemaakt, en over al instellingen opgericht ten nutte der boeren, en er alle liberalen bui tengehouden wat natuurlijk zoo veel te gemakkelijker ging omdat de liberalen niet wilden meedoen. Dat moet nu veranderen, zegt La Flandre Libérale. De studie der wensclien op hoo- gergezegd kongres uitgebracht, is van aard om te doen uitschijnen dat vele landbouwkwestien, zeer wel kunnen overeengebracht wor den met de beginselen en strekkin gen van de liberale partij en al hare bezorgheid verdienen. Zoo -La Flandre heeft die eischen der boeren eens goed be keken en bevindt nu dat ze juist, nog zoo kwalijk niet zijn Zeer spijtig dat ze haar onder zoek zoo lang heeft uitgesteld ze zou ongetwijfeld veel eerder een handeken toegesteken hebben. De katholieken, zegt het blad zelf, zijn al veertig jaar bezig met de landbouwbelangen. De liberalen hebben er al dien tijd plezier in gevonden op de boe ren te schelden. Maar dat moet nu uit zijn 1 Met dien azijn, denkt La Flandre heel stillekens bij haarzelven, van gen wij geen viiegen, 't is te zeggen, liberale kiezers we zullen het nu eens beproeven met honig, dat zal wellicht beter gaan 1 Het liberale blad geeft vervol gens de voornaamste punten op wel ke op het kongres der Landbouwers Beroepsvereenigingen verhandeld werden Samenwerkingen van aankoop en verkoop De belastingskwestie, die nu van eerste en onmiddellijk belang is, en welke het liberale blad ook door de liberale lasthebbers zou willen zien bestudeeren De melkkwestie; het kongres vraagt dat de melkvervalscliing ten strengste bekampt worde, in het belang der openbare gezondheid De Kwestie van het handwerk in den landbouw; De kwestie der landbouwpacli- ten, welke uit hoofde van haar groot belang, voor de land'oouwopbrengst dringende regeling vereisclit. Kortom La Flandre Libérale heeft bemerkt dat het kongres der Landbouw Beroepsvereenigingen belangrijk en goed werk heeft ge daan en ze zegt bij zich zeiven dat degenen die ernstig werk verrich ten de massl tot zich trekken., Alzoo, onrechtstreeks en ondanks haar,, brengt La Fandre Libéra le eene schitterende hulde aan de katholieke werkers, die zich het lot der landbouwers hebben ter harte getrokken. La Flandre denkt wellicht ook wel dat de liberale partij beter zou gedaan hebben, te doen zooals de Katholieken, in plaats van op de boeren te schelden, wat zeer ge- makklijk en goedkoop is. Maar de kwestie is dat de iibera- len niet gemaakt zijn voor voort durend en ernstig werk, omdat ie al te dadelijk vruchten van hun werk willen plukken, en men zal het zien hoeveel oproepen La Flandre ook wloe, hare stem zal weergalmen in de woestijn, Iemand die enkel werkt, om aard- sche belooning, kan niet met hetzelf de geduld en volharding bezield zijn, als dengene.die zijn voorname belooning slechts aan den anderen boord van het graf verwacht, HET WETSONTWERP DEVEZE OP DE MILITAIRE VOORGEOE- FENDHEID EN DE LICHAMELIJ KE OPVOEDING DOOR AL DE AFDEELINGEN DER KAMER VERWORPEN. De afdeelingen der Kamer hebben Donderdag 1.1. het wetsvoorstel Devèze op militair© voorgeoefendheid en licha melijke opvoeding behandeld. Het wetsvoorstel werd in al de afdee lingen met groote meerderheid van stem men verworpen. Werden tot verslagge vers aangeduid de heeren Eeckeleers, Bot logne, Doms, Heyiiian, Van de Meule- broucke en MontpelJier. Het wetsvoorstel werd 'bestreden door de katholieken en socialisten. In de tweede afdeeling werd het verwor pen met 18 tegen 0 en 2 onthoudingen. In de 5e afdeeling werd het verworpen met 9 tegen 3 en 10 onthoudingen. De tegenstrevers van het wetsvoorstel hebben laten opmerken dat het onaan- nelijk is dat onze kinderen van 7 jaar af gemilitariseerd zouden worden. Aan den Minister van Landsverdedi ging wordt het recht ontzegd zich te be- moeiene met de kinderen. Zulks is vooral belangrijk omdat het gevaar dreigt dat do Minister van Lands verdediging door zijn wetsvoorstel de hand leggen zou op het vrij onderwijs. Enkele, tegenstrevers lieten ook uit schijnen dat zij niet broksgewijze over de militaire hervorming wenschen te stemmen. En ten slotte hebben de Vlamingen laten opmerken dat hun door het voor stel weeral niet op Vlaamsch gebied vol doening geschonken wordt. De stemming in de afdeelingen is in alle geval een gevoelige klop voor M. Deveze. Een wetsvoorstel houdende verhoo°in2 van het jachtverlof tot 200 frank vverd in al de afdeelingein goedgekeurd. Het beeft koning Georges behaagd, aan burggraaf French den graventitel toe te kennen, met, voor hem m zijn mannelijk oir, bij eerstgeboorterecht, den titel van graaf van Ieperen. Het is in den saillant van Yperen, dat de Britsclie veldmaarschalk de schit terendste bewijzen van veldheerstalent heeft gegeven. Toen over eeuwen het geslacht der graven van Yperen uitstierf, zal wel nie mand godroomd hebben, dat in de XXe eeuw een Engelseh titel van graaf van Yperen zou ontstaan. Alhoewel het gebruikelijk is, dat veld- heeren of vlootoversten, na eene over winning behaald te hebben, na hunnen naam den naam van de plaats hunner overwinning to dragen, zooals het geval was met Lord Napier of Magdala en Lord Roberts of Kandahar, gebeurt het enkel hij uitzondering dat zij alleen den titel voeren van een stad of plaats in een vreemd land. Hot eerste geval is dat van den voor zaat der graven van Albemarle, die een voudig Arnold Joost van ICeppel heette en die door Willem van Oranje, koning van England, geworden, in 1696 graaf van Albemarle werd genoemd, eene stad en eene bezitting in Nonnandie. Na den slag van Barfleur in 1697 werd admiraal Rusell burggraaf Barfleur be titeld en uit hem stamt het geslacht der graven van Oxford, bij wie de oudste zoon nog burggraaf Barfleur heet. Dat de hertog van Wellington geen markies van Waterloo werd, is 't gevolg dat hij reeds markies Douro was, als be looning voor eene overwinning in Span je. Men schonk hem dan eene groote dankgif.t in geld. en legde aan de Neder landen eene eeuwigdurende rente op, die in 1830 door Belgie werd overgenomen en die nu nog alle jaren aan de familie Wellington wordt uitbetaald, DE HUWELIJKSPLECHTIGHEDEN Donderdag voormiddag ten 11 ure, beeft in de kathedraal van Belgrado de plechtig© inzegening van het huwelijk van Koning Alexander met prinses Ma rie van Rumenie plaats gehad. Het huwelijk werd ingezegend volgens de zuiver nationaal-Servische overleve- ïing. De bruid was door geene eerefla- men vergezeld, doch wanneer prinses Marie hare intrede deed in de kalhe- craal, werd op heel den doortocht het eereo-eleide gevormd door honderden i in 't wit gekleed© en bloemen dragende juf vrouwen. Koning Alexander had slechts een getuige, namelijk den hertog van York, tweeden zoon van Koning Joris van Engeland. De hertog, optredende als getuige, nam in de kathedraal plaats nevens den ceremoniemeester en juist achter het bruidspaar. De hertog en'de ceremonie meester hielden gedurende de plechtig heid elk eene koningskroon boven .de hoofden van_Koning Alexander en prin ses Marie. Na de inzegening werden d© Koning en Koningin van Servie naar het paleis geleid. Op den drempel van den eerekoer was een wit laken gespannen, beteeke- nende dat de jonge Vorsten een nieuw leven zijn ingetreden. Koningin Marie nam dan eene zift, gevuld met graan en suiker en wierp deze met volle hand grepen naar alle Jhoeken van den koer. De jonge Vorstin nam dan een broodje ©n karaf je wijn, zinnebeelden der vreug de en der welvaart welke zij haren man brengt, en naderde aldus de ingangs poort. Ten slotte nam zij een kindje in de armen, omhelsde het ,en tooide het met een deel harer juweelen. Vervolgens had er in het paleis een groot feestmaal plaats. Donderdag avond zijn de Koning en de Koningin naar Op per Slovenie vertrokken. DE POLITIEKE BETEEKENIS Dit huwelijk heeft in den Balkan en in den kring der Kleine Entente onte gensprekelijk eene groote beteekenis. Im mers, de vorstenhuizen van Rumenie. Servie en Griekenland zijn thans nauw aan elkander verwant. Prinses Helena, dochter van den Ko ning van Griekenland, is gehuwd met den oudsten zoon van den Koning-van Rumenie. Prinses Marie is thans Konin gin van Servie en de oudste dochter van den Koning van Rumenie is gehuwd met den kroonprins van Griekenland. Naar het schijnt zou de derde prinses van Ru menie verloofd worden met den prins van Piemonte, kroonprins van Italië. Over de politieke beteekenis van het huwelijk van Koning Alexander van Servie met prinses Mari© van Roumanie schrijft het blad Democratia onder meer De Koning deed een keus naar zijn hart en stelde terzelfdertijd eene hoogst wijze daad. Hij handelde als een vorst, die steeds de belangen van zijn land en het welzijn van zijn volk voor oogen heeft, want dit huwelijk hdbft eene groo te politieke beteekenis. De nauwe ban den tusschen onsiiof en het Roumeen- sche hof verstevigen en betrekkingen tusschen ons volk en het Roumeensch volk, die zoovele gemeenschappelijke be langen ©n geschiedkundige gedenkenis sen nebben. Bovendien komt de Koning, door zijn huwelijk iu nauwere aanra king met de Westelijke hoven, daar het Koninklijk huis van Roumenie verwant is met talrijke Europeesche dynasties en in eerste lijn met deze van Engoland en van Belgie 5 DE AGRARISCHE PARTIJ DREIGT MET EEN BOERENDICTATUUR Bukarest, 7 Juni. Het hier ver schijnend blad Lupta meldt, dat koning Boris van Bufgarie tijdens een wandeling door een Bulgaarsehe bende is gevangen genomen. Het blad zegt, dat in diplomatieke kringen de schuld der gevangenneming wordt gegeven aan den minister-presi dent Stmnboelinski. Uit Sofia wordt gemeld, dat de agra rische partij een resolutie heeft aange nomen, waarin koning Boris wordt aan gemaand een streng constitutioneel mo narch te zjn. De regoering bevindt zich in handen der agrarische partij. Indien de tegen standers een staatsgreep zullen beproe ven of een minister vermoorden, dan moet onmiddellijk do boerendiotatunr worden uitgeroepen. Ook dit jaar voorzeker ©en schitterend succes, dat veel voor de toekomst belooft. Onder de Donderdagmorgen aangeko men paarden vindt men Miclette de merriekampioen van 1920Prins Leo- pold de hengstkampioen van 1920, ©n Piot de Corroy het prachtige en wolbekende_ dier. Deze drie paarden ver tegenwoordigen een waarde van ©én mil- lioen frank I Er zijn 340 hengsten en hengstveulens van zware categorieën, echte Braban ders, behoorend tot de schoonste rassen der wereld. Voorts zijn er 244 merrien en merrieveulens, eveneens-prachtig van vormen, maar een weinig meer gedron gen gebouwd. En dan nog 54 Ardenner hengsten en hengstveulens, kleiner en meer gespierd, en 19 merries en merrie-* veulens. A©rbeeld u, dat de Donderdag aange komen paarden eene waarde vertegen woordigen van twaalf millioen frank I I Talrijke buitenlandsche gouverne menten zullen Vrijdag, Zaterdag en Zondag de werkzaamheden der jury vol gen. De Koning en Prins Leopold zullen Zondag tegenwoordig zijn bij het uitrei ken van de belooningen. De belangstelling is overgroot, en de toekomst van het zware Belgisch trek paard schijnt wederom verzekerd, trots de zware verliezen, onder den oorlog ge leden. De Herstclkommisfvïé heeft de volgens de mededeeling verstrekt Op Donderdag 1 Juni heeft het lvomiteit van de Leening zijn voorzitter verzocht de volgende vraag aan de Her stelkommissie o ver te maken Volgens uwe onderichti ngen heeft het Komiteit de studio aangevat der kwestie van een buitenlandsehu leening, haar door do Kommissie toevertrouwd. Vooraleer ver der te gaan, meent het-Komiteit aan de lierstelkommissie te moeten wagen of de woorden In den staat zijner ver plichtingen zooals bepaald door het Ver- gailles-traktaat, en vooral door den bctn- lingstaat opgelegde uitkeering als een onbreekbare verplichting moet beschou wen, onder het eenig voorbehoud der bevoegdheid van de Herstelkommssie ze m de toekomst van tijd tot tijd te wij zigen gelijkvormig de bepalingen van artikel 234 van het traktaat of indien (zonder op ecnigerlei wijze de verant woordelijkheid der Kommissie te raken) hot Komiteit vrij is de mogelijkheid te onderzoeken van oplossingen, wijzigin. gen aan die schikkingen bevattend, Op Woensdag 7 Juni heeft de Her stelkommissie de volgende nota aan het Komiteit van de Leening gericht In antwoord op de mondelings, namens het Komiteit door zijn voorzitter gestelde vraag, heeft de Kommissie de eer het Komiteit te verwittigen dat in een offi- eieele zitting, dezen morgend gehouden, zij het volgend besluit genomen hebben: Het inzicht der Kommissie is dat het mandaat van het Komiteit niet be schouwd worde als beletsel bevatttend voor de studie van gelijko welke voor waarden, die noodig kunnen zijn voor de uitgifte van buitenlandsche leeningen ten voordode van Duitecliland, zonder uitzondering te maken voor deze die de algemeens herstelling van zijn krediet in den vreemden betreffen. In feite zou elke aanbeveling welke het Ivomiteit no pens dit oogpunt zou kunnen doen, zon der de verantwoordelijkheid der Kom missie to raken, van het grootste nut zijn. Dit besluit werd bij meerderheid enornen de Brifsche, Italiaausohe en lelgische afgevaardigde stemden voor en' Fransche afgevaardigde stemde tegen. De Amerikaansche officieuse afgevaar digde heeft zijn persoonlijk akkoord met de meerderheid uitgedrukt Deze meedeoling gevend, heeft M. Delacroix verklaard dat de voorzitter der Kommissie, na zijn spijt te hebben uit gedrukt van een ander gevoelen te zijn aan zijne kollegas, daar een ernstige stu die van hot vraagstuk hem verplichtte do meening welke hij binst de eerste zit ting uitdrukte te behouden, er bijge voegd heeft dat het, bij meerderheid ge nomen besluit geldig is en dat bet Ivo miteit zijne studies kan voortzetten in ruimeren zin, overtuigd zijnde dat het sulks doen zal met al de noodigc beschei denheid. Het Komiteit na gezegd antwoord ont vangen te hebben, besloot Donderdag namiddag ten 3 1/2 ufe te vergaderen voor het bestudeeren van den toestand, iu 't loven geroepen dooi; het besluit vag de Ilerstelkommissje,

De Volksstem | 1922 | | pagina 1