DENTOGEÈN Benauwd Abdijsiroop Sfi&Hersbing aserpsterl te Antwerpen Ante-Ongeval te Vorst Spring niet van d§n train Ontaards Mseder Broedermoord te Sysseele mm ZWERVELINGEN Os doodrijders TANDPIJN HEVIGE KIESPIJN PER FLESCH 2 FR. Dievegge geknipt Hevige brand te Lokeren Door eleciricileil gedood Drama der zinneloosheid Moerman verpletterd te Schaarbeek Dsödelijk riJwiêlsagelsÉ 1© Sweveghena KAMER WISSELKOERS BEURS VAN BRUSSEL EEN DOODE EEN GEWONDE Aan de huizen St-ijfselrui, 28-30, was men Dinsdag namiddag, rond 5, b&ig den gevel tb schilderen. Twee werklieden stonden oj) eene hangbrug dewelke was vastgemaakt aan de goot van beido huizen, alhoewel deze yen hoogte verschilden. Zij waren bezig met de brug op de hoogte te hangen, toen zij eensklaps naar beuedon storte, beide schilders in haren .val mccsleepend. De eene, Eugeen Dhaenen, wonende Kloosteretraat, 15, ongehuwd, 21 jaar oud, bie f op den slag dood. De andere, Jan Dicrickx, 32 jaar oud. wonende Klappclstraat, n.29, was slechte licht gewond. Dr Fahri steldé den dood van Dhaenen vast en verzorgde Dierickx. Het li ik van den doode werd overge bracht naar het doodenhuis, Korte Dijk- straat, terwijl de gekwetste naar het Stuyvenberggasthuis werd vervoerd. De politieofficier Peetere stelde een eerste onderzoek in en verwittigde het parket. fcsjgBBl ^r'J3ZS?ZiS3fB£73^ Een botsing heeft zich Maandag na middag op de Ste-Katheiijiie plaats voor gedaan tusschen een heerenauto, gevoerd door M. D.., in dienst van Mad. Dek. wonend Oosten destroat, t e St. Jaiis-Mo- lêiVuCdk, en een taxi, goVucihI door M. Hcyman, uit de Fortstraat te St. Gillis. Mad. Dek werd uit haren auto geslin gerd en met érnstige kneuzingen opge nomen. Zij heeft zich naar hare woning doen overbrengen. Beide autos waren ontred derd. TWEE SLACHTOFFERS Maandagnamiddag, om half zes, reed de auto van den h. Lsnard, handelaar, Maurice-Lemonnicrlaan, te Brussel, in volle vaart in de Van-Volxemlaan te Vorst. Dicht bij het Wielemans-Ceuppens- plein was de bestuurder, de h .lsnard zoon, de leiding niet meer meester, zoo- dat de auto met geweld tegen eon boom geslingerd werd. De h. lsnard bleef onder bet voertuig gevangen en werd er slechte met een breuk aan beide beenen van onder ge haald. De gewone bestuurder die hem vergezelde, bekwam lichte kneuzingen. Na eerste verzorging in het politiekom- missariaat, werd de h. lsnard dringend naar het St. Pietersgasthuis overge bracht VVV De genaamde Leo Alberts, wonend Hertetraat, te Cureghem, nam Maandag namiddag plaats op het platform van een tram, ter Anderlechtsche poort, met bestemming voor den Antwerpschen steenweg. De man was zoo onvoorzich tig van den tram te springen, eer deze stil stond. Hij gleed uit en viel zoo ongelukkig dat hij erge kwetsuren bekwam aan hen het hoofd en de beenen. De man werd ter verpleging in St. Jansgasthuis opgeno men. Eene jonge vrouw, Germaine F.., wo nende Olijf boomstraat, te Schaerbcek, was Maandag avond in een hotel der Zuidlaan afgestapt-, waar zij met haar kindje van drie maanden oud den uacht doorbracht. Dinsdag morgend, rond 8 ure, vertrok zij uit- het hotel, haar kindje in do ka mer achterlatende. Het wichtje werd naar 't gcsticlit der y er la ten kinderen gebracht. De persoonbeschrijving der ontaarde moeddr is «overal rondgestuurd. Deze yrouw was sedert den 18 Mei uit hare woning verdwenen. V Maan'dag avond rond 8 ure kwamen de gebroeders Van Houtte, van een stuk je land waarop zij tabak kweeken, samen terug Haar de ouderlijke woning. Beiden waren ceaigzins bedronken. Onderwege ontstond twist, die weldra zoo hoog op liep dat de mannen voor hunne woning gekomen, handgemeen werden. Lodevvijk Van Houtte trok eensklaps een mes en bracht er zijnen broeder .verscheidene steken mede toe in den rug. Dc getroffene Alfons Van Houtte, 25 jaar oud, timmerman kon zich nog op richten, doch zakte enkele stappen ver der dood ten gronde- De moordenaar, 30 jaar oud, werk man, werd door de gendarmen aange houden en Dinsdag morgend gevanke lijk naar Brugge overgebracht. Deze ijselijke broedermoord heeft in do rustige gemeente groote ontroering verwekt. VRIJ BEWERKT NAAR IIET ENGELSCH 70® vervolg 0 vrouw, vrouw laat mij er uit Schreeuwde de krankzinnige, toen hij weer ■preken kon. Ik zal, de duivel mag mij halen nooit weer dc hand aan u te slaan. Ik zal u op de handen dragen, zoo wraraohtig als ik Dan Underdan heet Laat mij er uit ver doemde slang Ik heb honger de buik do.t mij zeer van honger Geef mij te eten wijfWaarom hebt gij anders dien mooien pudding gemaakt, als voor mij Jack wist nu met wien hij te doen had bij herinnerde zich, vroeger dezen man mot een eindje pijp in den mund, bij den winkel van vrouw Undordun te hebben zien staan. Eenjeneverbei oerle had den ruwen kerel zoover tebracht, dat er voor de ongelukkige geplaagde vrouw niots overgeblen was, dan hem in de gevangenschap van een krank zinnigen gesticht ie plaatsen. Jjck sprak hem zoo zacht mogelijk aan en beloofde zijnen honger te stillen. In den tijd yan weinige minuten haalde hij eeirstuk brood en eene houten kom vol havergorten brij. Underdun verslond beide met dier lijke begeerte. Toen schudde Jack zijn elroo- on bevon er mede in het ronde te schie ten. Weldra klonken cr smartkreten, bewijs dat sommigen der kogels raak geweest warén? het dochtert je Desmedt, in de rechterslaap getrof fen, was cenigc uren lajer een li ik. Mad. Desmedt, door een kogel in do horst ge wond, zal er denkelijk niet van te bo ven komen. Een ei nicht van Desmedt heeft een Tcogcl in den arm gekregen, maai' de kweisiiur levert geen gevaar op. De moordenaar nam de vlucht; eenige uren later werd hij aangehouden en kon niet den minsten uitleg geven over het gebeurde. De man schijnt gehandeld te hebben in eene vlaag van plotselinge zinneloos heid. Men denkf dat Desmedt, die jatón en jaren in dei verre tropenlanden ver bleef, er do kiemen opgedaan heeft van kwaadaardige koortsen die noodlottig gewerkt hebben op zijne hereens. Tijdens een vëlokoere Turnhout-Beer- e-Merxplas, heeft er een droevig onge luk plaats gehad te Bcersse. Mad. wed. Van Roey, 82 jaar oud, kwam langs dé baan gegaan, toen zij met geweld omgeworpen werd door een mÖtocycletrijdër dio de koers volgde. De arme onderlinge, welke zeeer erg gekwetst was, werd in eene naburige woning gedragen en ontving er aan- nds do beste zorgen, 't Kon evenwel niet baten en weinige oogenblikken la ter blies het slacfhfcoffer den laatsten adem uit. op de borst door de vastzittende slijm Is menig lijder aan hardnekkige» Hoest, Bronchi.!, Kinkhoest, Borstbenauwd- heid o! Asthma. Voor hen is de als aangewezen door hare voortreffelijke eigenschappep om taaie slijm snel, pijnloos en over vloedig te doen loskomen, waardoor de hoest en de benauwdheid bedaren. Alle apotheken. Fleseh van 230 gr., 5 fr. 50; van 550 gr., 10 Ir.; van 1000 gr (de familie fleschVl8 Ir- Hoe grooter flesch, hoe voordeeligcr. Eischt roodcn.band met handteekcniiig L. 1. AKKEH. Hoold- 1 depót O. en B. De Beul, Antwerpen. ALLE APOTHEKEN Van al de produkten die ik voorgeschreven heb h*eft Dentogeen alleen steeds deg hevigste tandpijn g stuit. Dok ter Leon Stomme. Zekere Louisk V..., 24 jaar afkomstig van Aalst, verliet voor drie weken haren dienst na ten nadeelo liarer meesters, de echtgenooten B.., renteniers, Edmond Tollenaerestraat,. ie St. Jans-Molenbeek eene som van 90O fr., juweelcn, klee- dingstukken en linnen meegenomen te hebben. Maandag namiddag werd de plichtige aangehouden toen zij een diefstal pleeg de in de uitstallingen van een winkel op den Gentechpn steenweg. Zij werd op gesloten. De voerman Desmedt woonde te Saint- Ouen met zijne jonge vrouw en met zijn 7 jarig dochterken Blanche en leid den een zeer gelukkig bestaan. De man won eène goede daghuur, was geen drinker en in het huishouden heersdhte dan «ook een betrekkelijken welstand. De echtgenooten Desmedt gingen al toos samen uit vergezeld van hun kind en zulks was nu Zondag weer het geval. Ze waren naar het kerkhof van Mala- koff gegaan, hadden er bloemen gelegd op liet graf eener bloedverwante en, na met eenige familieden heel den dag op den buiten doorgebracht te hebben, trok ken ze 's avonds allen naar dc statie om naar Saint-Ouen terug te keeren. Terwijl nu Mad. Desmedt naar liet, winket ging om do reisbiljetten te halen trok liaar man plotseling een revolver leger op eu zocht hem te overreden, oig. naar bed te gaan. Terwijl Underdun zijne brij opslurple, loerde bij met de oogen over de kom heen, en bemerkte het luciferdoosje, dat Jack bad Jalen staan zaohtjes nam hij het weg en stak het in den zak, te wijl Jack nog met het bed bezig was. Nauwelijks had deze zich verwijdert en de deur achter zich gesloten, of Underdan, met den list van een razend dier in zijnen blik. sprong van het bed op en liep grijnzend heen en weer in de duistere cel. Ik zal u eene streek spelen, dat gij lang aan Uuderdan denken zult, mompelde hij. Ik zal u de pijp aansteken, dat u de rook om den neus vliegen zal. Hij lachte waanzinnig in zich zeiven, en zonder er van bewust te zijn, dat hij zijn eigen leven in gevaar bracht, stak hij, door middel van de achtergebleven lucifers, het strooi aan, dat zich in zijne kamer bevond. De vlammen omringden hem terstond en deden hem bedwelmd op den grond vallen. Het houtwerk van de cel vatte vuur, dit ver spreidde zich al verder en verder. Nauwelijks was Jack ingesluimerd of oene inwendige onrust deed hem ontwaken hij meende rook te rieken en een dof geschreew te hooien. Toen hij de oogen opènde, be- De werkman Victor Depauw, 25 jaar oud, gehuwd en wonend te Ohatelet, was in de staalpletterij St. Victor, te Mar- chienne au Pprtl, aan den arbeid, toen hij onbedachts een elektrieken draad aanraakte. Deze was geladen met hooge strooming. Het slachtoffer bleef aan den draad vastgepalkt. Wanneer men de strooming afsneed,'viel de man ten gron de. Hij was op den slag dood gebleven. Gistere avoftd. rond 10 ure, is alhier óp den wijk .Sf&iktèhijsstraat, eenhevi ge brand losgebroken bij Serafieji Van Boxlaer ert' Adólf Boiiaerens, welke eene tweewoonst betrekken. Vrouw Van Box laer had zich reeds met hare vier kin deren ter ruste begeven, toen zij plote gewekt werd door het geroep van harén 12jarigen zoon^eörges. De vrouw sprong uit haar bed, en redde zich '.-"osti/ï met hare* kinderen uit het brandend huis, terwijl zij gedüng om hulp riep. Op dit geroép werd vrouw Bonnaerens wakker, welko zich met moeite in nacht gewaad kon redden. Do beide echtgenoo ten waren niet te huis. Aan blusschën viel niet te denken. Pompiers en fcöburen hebben enkel de stallingen van Jan Van Brussel en Pe trus De Beuk, welke er aan palen, kun nen vrijwaren.; Deze geboren hebben veel schade gelOden door hunne» goede ren reeds te vluchtten. Bij Van Box laer en Bonnaei-ens is alles in den brand gebleven eene',partij gezwingeld en on- gezwingeld vlas. kiekens en duiven, huis meubels en kléecieren, zwingmolen en •bookmachien. Beide woningen zijn tot in den grond afgebrand, doch 'er is verzekering. De oor/aak van den brand is onbekend. De verhuizersgast Fernand Lotz, in rdionst van een Antwerpsche firma, wó nend Leemstraat, reed Maandag namid dag mert, zijn kamion langs de baan van Ncder-ovor-HembcekNabij dc Teieh- mannbrug, is de voerman, wellicht sla pende van don bok gestuikt. Een der -wielen brak zijn linker been. Na verzor ging door een geneesheer werd de onge lukkige, die ook oen yreeselijke hoofd wonde bekomen bad, naar het gemeen telijk gasthuis gevoerd. Zijn toestand is bedenkelijk. Ter gelegenheid der kermis, waren te Swevoghcm vclokoersen ingericht. Begunstigd door het goed weder was de toeloop van nieuwsgierigen zeer groot. Tijdens een der loonstrijden brak eens klaps de vork van liet rijwiel van een der deelnemers, den genaamde Soisson, van Harelbeke. De jongeling werd ver scheidene metejss ver geslingerd, met liet ongelukkig gevolg dat hij met het hoofd op de straateteenen terecht kwam, waar hij in bezwijming bleef liggen. Door ooggetuigen werd hij in een na bij gelegen "herberg gedragen. Drie ge-neeshecren waren aanstonds ter plaats, vonden zijn toestand zeer ge vaarlijk en vreesden eene schedelbreuk. Hij werd in den avond per rijtuig naar zijne woning overgebracht. Men vreest eenen noodlottigen afloop. ZITTING VAN 13 JUNI 1922 M orgendzi t ting Aanvang om 10 ure onder voorzitter schap van M. PIRMEZ. BEGROOTINQ VAN NIJVERHEID EN ARBEID M. VERGELS toekent verzet jaan te- gén de overtredingen der wet op den 3-urigcn werkdag. Vooral de groote ma gazijnen te spelen met de wet. gelijk een kat--niet een muis ei zijn magazijnen dié rëeds -meer dan hop der d malen in overtreding genomen zijn. M. DE BRUYCKER klaagt er over dat er nog steeds zooveel personen zijn die hun ouderdomspensioen niét ontvangen hebben. Hij meent dat de onderwijzers veel meer dan zij het doen, hunne leerlingen zouden moeten op de hoogte houden van spaarkassen, onderlingen bijstand, maatschappelijke inrichtingen steun- en pensioenkassen, ten einde voor later meer bewuste werkmensefhen te hebben. M. MESSIAEN klaagt er over dat in West-Vlaanderen vooral eene ongehoorde traagheid heerscht in het uitbetalen der ouderdomspensioen. Hij is van mcening dat er ruimer steun zou moeten ver leem worden. Verder wijst hij op de ongehoorde traagheid waarmede het herstellen en heropbouwen van verwoeste en verniel de huizen gepaard gaat. M. MOURY klaagt ook over het traag uitbetalen der ouderdomspensioenen. Dc zitting eindigt om 12 ure. Namiddagzitting Aanvang om 2 ure onder voorzitter schap van M. Bruüet. De bespreking der begrooting voor nijverheid en arbeid wordt voortgezet. M. PONCELET klaagt ook over de vertraging in de ouderdomspensioenen en vraagt verbetering in de regeling van het arbeidstoezicht. M. DELATTRE spiekt van den toe stand en de gevaren der mijnwerkers. De redenaar is van mcening dat. er nevens de koolputten bijzondere gasthuizen zou den moeten zijn. Hij verzet zicli togen alle verlenging van den arbeidsduur en is van meening dat er voorloopig van geene loonsvermindering spraak kan wezen, veimits de levensbehoeften eerder neiging toonc-n tot stijgen in prijs. M. IJUYSHAUWER vraagt bescher mingsmaatregelen v 001 de werklieden diö naar Frankrijk gaan arbeiden. M. DEJARDIN is van meening dat de financioele toestand in Belgie niet mag beletten dat aan de werkereinricli- tii:gen en steunwerken dc noodige hulp erkend worde. M. DE BRUYNE legt. nadruk op de toepassing der bcsluitselcn der interna tionale arbeidskoni'erentie op onzen land bouw. M. VAN WALLEGHEM dondert te gen de Union Civiquc Burger lijke noodhulp die door officieele ambtenaren wordt, gesteund, en er enkel o' berekend is om de syndikaten den duivel aan te doen. M. WIiNANDY. Gij zelf hebt tot den klassenstrijd gedreven; de maat schappij zoekt zich te verdedigen. Na nog eenige woorden van M. Van de Velde wordt de zitting om 6 ure i0 ra. geheven. VN/V merkte hij een flikkerenden seliijn aan de muren van zijne kamer. Duidelijk hoorde hij schreeuwen, klagen, knetteren... Met éenen sprong was hij uit liet bed en aan het venster het krankzinnigengesticht stond in volle vlam Hij kon aan de getraliede vensters de duis tere omtrekken van de opgesloten krankzin- nihen zien, gedaanten in al de houdingen van de onstelteuis, woede, wanhoop of ra zende vreugde. De verschrikte kon zich op eens den toe stand van de bewoners der inrichting voor stellen, maar het eerst dacht hij aan dien per soon, wier lot hij sedert jaren bewaakt had, aan zijne zuster Aurora. Binnen weinige oogenblikken «as Jack in zijne klcederen en den trap af. die reeds vuur gevat had. Ron dom was eene zee van vlammen Het krankzinnigenhuis was grootendeels een oud gebouw met veel houtwerk. Alleen voor de zwaarste gevangenen waren in Je ruimten van de benedenverdieping steenen cellen aangebracht eti het was een wonderlijk geval, dat juist de ergste en gevaarlijkste patiënten gered lo voorschijn kwamen. Eer dat Jack namelijk het vuur bespeurde, was Samson in volle werkzaamheid. Hij spoedde met zijne sleutels daarheen, waar hij nog komen kon, van cel tot cel, en opende van 14 Juni Medegedeeld door de Banque Centraid de la Dendre. Amsterdam (gulden) Keulen (mark) Cinistiania Copenhagen Stockholm Genèvo Italié Madrid Londen (pondsterl.) Parijs Dollars (Ne 466 7/8 tot 476 7/8 3,40 0/0 tot 4,40 0/0 205 0/0 tot 209 0/0 263 1/2 tot 267 1/2 313 0/0 tot 317 0/G 229 1/4 tot 233 1/4 58.00 1 '4 tot 62.00 1/4 488 5/8 tot 192 5/8 54,00 0/0 tot 54,50 0/0 406,65 0/0 tot 107,15 0/0 York) 12.08 1/2 tot 12,18 1/2 12.09 0/0 tot 12,19 0/0 11,90 0/0 tot 12,10 0/0 21 3/8 tot 25 3/8 00 tot 00 New York-Cables Montreal Prague Varsovie tan 14 Juni. Belgische Rente 3 t. h. Mei 00,00 Schalki8tbonsot.h. 5t.h. 100 1/4 Binnenlandsche Leening o t. h. 473 0/0 Interprovinciale Kasbons 5 th. 99,90-100,25 Nationale Herstelling 5 t.h. 88,00 Brussel 5 t. h. 1920 487 1/2 id. 1922 467 0/0 Verwoeste gewest. 4 0/0 206 7/8 5 0/0 254 1/8 Pieserveaandeel van deSoc.Gen. 4540,00 Consolidatieleening 401,06 de deur en de krankzinnigen sprongen groo tendeels ongekleed er uitmaar een groot deel kwam reddeloos in de vlammen om. Jack zag de vleugel, waarin de .vrouwen bewaard werden, reeds in volle vlam staan De trappen waren aan 't branden. Hij spoed de zich Daar don tuin, om het venster van Aurora's cel te bereiken* Hier zag hij de on gelukkige achter de ijzeren tralies staan. Zij tak hare pop door de staven en schreeuwde; Hulp, redding voor mijn kind Jack nam een groote ladder, die in den tuin lag, zette die legen het bedoelde venster en klom met eenen ijzeren mokker naar bo ven. Met alle mogelijke krachtinspanning scheurde hij het traliewerk uit de wrakke muren en wierp het omlaag. Red mijn kind, dan wil ik gaarne ster ven, kreet Aurora. Om haar gerust te stellen nam Jack de pop aan en verborg haar aan zijne borst, toen slingerde hij zich om het kozijn en omvatte mot krachtige armen de lichte gestalte zijner zuster, trad met dezen last voorzichtig op de ladder terug en steeg langzaam naar benoden. Hij had den grond bereikt, toen een los; raakte steen, die door het uitscheuren van het traliewerk verschoven was, van boven viel en Aurora's hoofd lichtelijk raakte, zoo dat zij in Jack's armen in onmacht viel. Langzaam liet bij de bewu«telooze op een bloembed zakken. In het volgend oogenblik storte een deel van het huis knetterend ineen en begroef de krankzinnigen die zich niet reeds in het vrije veld bevonden onder zijne puinenhoopen. Tot nu toe was geen mensch ter hulp ver schenen. Het krankzinnigen-gesticht lag af gelegen en het was laat in den nacht. Daaren boven was dockter Smyles in den ganschen omtrek gehaat, en menigeen, die eindelijk den brand bespeuren en de plaats herkennen kon, talmde misschien om den gierigen menschenplager ter hulp te komen. Jack liet eenige oogenblikken zijne zuster aan zich zelve over en vloog den tuin in, om r de andere oppassers te zien. Mid den onder de schreeuwende en dansende zinneloozen, die zich over de vernieling van hunne gevangenis verheugden, bespeurde hij Samson en riep hem. Deze was verheugd Jack onder do geredden te zien. Waar zijn de andere oppassers? waar is de doktea vroeg Jack. Wat weet ik ervan. Ik denk dat zij allen verbrand of ontvlucht zijn. Gij ziet, kameraad, dat hier niets meer te doen is. Er kunnen wel veertig ot vijftig in de puinhoo- pen gesmoord zijn. ('t Vervolgt.)'

De Volksstem | 1922 | | pagina 2