m. 16 mhismmt mmimim ssoel E Vrijdag' Juni 4922 iiissyiiii 1®8SDEII$T«SB»EH ftLSj Mstsr üjSoyersssn m da be- grsoiisig va?3 Mijverhsld ess Mak) Zoadagras) in d@ dagbladen De Conferentie van Den Haag Afslag op os gewone prijken der relzlgersbüjetten 4 Levering van Duüsch vee aan Belgie Oïsnsesaen Dniischland eisehf niet mrng 0ps?hHddSKgwskk2sd8 asnhnding fe G®nt X Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.— Tel. 114 XXVIII» JAARGANG NUMMER 115 33J^G5-JE3X_«.A.JI> 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.59 Uitgever: J. Van Nüfpbi>Dh Gendï H. Lutgardia >n op 3,48 onder7 §Laat3te Kwartier ,54 don 17 bllcitelt bullen het Arrondissement Aalst, zich to wenden tot het Agentschap Havas, Adolf Maxlaan,13, to Brussel; 8. Plaee do la Bourse, Parijs en Is het voordeclig dat ome Mid- 'denstandshonden den vorm aanne men van maatschappijzonder ■winstbejag Ja. De Maatschappij raag een eigen lokaal bezitten, een boekerij, enz.; raag giften en legaten ontvangen; mag in rechte optreden als maat schappij. Het eigendom, welke de Midden standsbond zou bezitten kan van 't eene bestuur naar 't andere en zelfs, bij sterfgeval, van den eenen voorzitter naar den anderen over gaan, zonder dat er erfenisrechten moeten betaald worden. Het erfe- nisrecht wordt vervangen door een jaarlijksebe taks van 1 fr. per 1,000 op bet kapitaal der maatschappij (de gewone belasting niet meege rekend) Welke zijn de pleegvormen Zij zijn uiterst eenvoudig Stand- regelen worden opgesteld op ge woon ongczegeld papier, bést in twee exemplaren. Ëen exemplaar blijft bi de archieven van de maat schappij een ander wordt naar den bestuurder van bet Staatsblad gezonden. De standregelen worden in het Staatsblad afgedrukt, aan fr. 0,50 per regel, en de maatschap pij bestaat en heeft wettige erken ning. Natuurlijk moeten de opstellers van de standregelen er voor zorgen, de bepalingen der wet te eerbiedi gen; zooniet zou, bij 't minste ge schil, de vereeniging ongeldig opge richt verklaard en als niet bestaan de beschouwd worden. Hoe en -welke giften of legaten mag een vereeniging zonder winst bejag ontvangen Zij mag alle onroerende goede ren bezitten of ontvangen die voor het verwezenlijken van haar doel noodig zijn, maar ook niets meer. Zij mag alle roerende goederen ontvangen Dit mag gebeuren door giften onder levenden of bij testament. Wanneer bet sommen geldt van hoog bedrag, die het pa trimonium aanzienlijk vergrooten en de toekomst verzekeren, moet een koninklijk besluit de vereeniging daartoe machtigen. Bijdragen, on- derschrij vingen, de opbrengst van geldinzamelingen, mogen zonder formaliteiten of goedkeuring ont vangen worden. Om echter giften of legaten te mogen ontvangen, moet de vereeni ging 1) Haar standregelen, met de na men, voornamen, beroep en adres van de beheerders, in het Staats blad hebben laten verschijnen. 2) Moeten alle wijzigingen aan de standregelen, benoemingen, ont- slaggevingen en uitsluitingen van beheerders op dezelfde wijze afge kondigd zijn; 3) Moet zijsinds het sluiten van het eerste vereenigingsjaar, op de griffie van de burgerlijke recht bank baar jaarrekening hebben neergelgd. De vereeniging die het nooit deed en op zekeren dag het geluk beeft een gift te ontvangen of te erven, mag op dat oogenblik baar jaarre keningen neerleggen, of ten minste de rekeningen van de tien laatste jaren. Binnen bet eerste jaar van het bestaan der vereeniging, hoeft deze regel natuurlijk niet in acht geno men. Binnen de twee eerste jaren mo gen de goederen die de vereeniging voor haar bestaan noodig beeft, en die zij gebruikte voor baar wettelij ke erkenning, door de gevers aan baar worden overgedragen, zonder registratie- of overschrijvingsrech ten. De honoraria van notarissen mo gen niet meer dan 25 ten honderd an bet wettelijk tarief- bedragen. Welke voorwaarden worden aan de wettelijke erkenning gesteld 1) De zetel van de vereeniging moet in Belgie gevestigd zijn; 2) De vereeniging moet ten min ste 3 leden tellen; 3) In de standregelen moeten de verplichte bepalingen der wet in- gelascht worden 4) De standregelen, wijzigingen ervan, benoemingen, ontslaggevin- gen en uitsluitingen van beheerders moeten in het Staatsblad ver schijnen; 5) 3/5 der leden moeten Belg zijn. Welke bepalingen worden door de wet opgelegd en moeten dus in alle standregelen te vinden zijn 1. De benaming der vereeni ging (Alle stukken moeten die bena ming dragen met daarbij de aan duiding vereeniging zonder winst bejag). De zetel in Belgie 2. Het doel of verschillende doeleinde van de vereeniging Dit artikel mag nooit veranderd worden, tenzij bij volstrekte een parigheid van stemmen van al de leden 3. Het minimum-ledental, en niet minder dan drie leden 4. Naam, voornaam, beroep, woonst en nationaliteit van alle le den 5. De maximum-bijdrage die van de leden zal gevergd worden (hoog genoeg stellen) De voorwaarden gesteld bij de intrede en het ontslag der leden 7. De bevoegdheden en de op roepingswij ze van de algemeene vergaderingen (Nauwkeuriger bepaald in art. 5, 7 en 8.) 8. De benoemingswijze en de bevoegdheden van de beheerders 9. De afrekeningswijze 10. De proceduur, te volgen bij wijziging der standregelen 11. De bestemming van het patrimonium der vereeniging, bij de ontbinding der vereeniging. Al 't overige is facultatief. moet de partikulierem toelaten een huis to koopen. Men moet PREMIES verleenen aan degenen die "willen bonwen. De be voegde kommissie "heeft nu liare werk zaamheden geëindigd. Zij heeft een ont werp van koninklijk besluit opgesteld, eene premie toekennend voor het bon- Wij laten hier beknopt de rede- won eener WOning. Dat zal tot eene uit voering volgen, door M. Moyersoen, mi-jgaaf van 5 nüljoen noodzaken. Het zal nister van Nijverheid en Arbeid, in de *ccne premie zijn toegestaan aan 10.000 De heeren Wan tors en andere volks vertegenwoordigers dagbladschri j vers hebben Woensdag namiddag op het bu reel der kamer een wetsvoorstel neerge legd strekkend tot het invoeren der Z011- dagrust in het dagbladbedrijf. Het voorstel heeft ten doel om te ver bieden te werken aan het maken, bohee- ren en verzenden van dagbladen of ande re tijdschriften, van Zondag 4 uur tot Maandag 4 uur des morgens. Het zou verboden zijn andere dagbla den of tijdschriften te verkoopen of te doen verkoopen van af Zondag mid dag tot Maandag middag. DE BELGISCHE AFVAARDIGING AANGEKOMEN Den Haag, 14 Juni. M. Cattier, hoofd der Belgische afvaardiging, is aan gekomen met zijn kollega 's MM. lopin en Wittmeur. Hij heeft verklaard dat zijn zending voornamelijk bestond in na to gaan. De onderrichtingen van de Belgische regee ring zijn breed voor wat de bijzonderhe den, maar zeer krachtdadig voor wat de beginselen betreft. Belgie heeft desaangaande geenszins zijn standpunt van Genua gewijzigd. Zoo de voorafgaande Conferentie 'naar cfe Britsche thesis, zou besluiten deze prin ciepen uit de algemeene bespreking te sluiten, zou do Belgische afvaardiging niet weigeren verder hare hulp to ver leenen, maar ze zou ter gelegenheid, de princiepen herinneren die Belgie steeds nageleefd heeft in' do internationale be trekkingen. Ook de Fransche afvaardiging, met M. C-li. Benoist aan 't hoofd, is aangeko men. M. Cattier en M. Benoist hebben samen een onderhoud gehad, en de volmaakte eensgezindheid van hunne regeeringen vastgesteld. Kamerzitting van Woensdag 14 Juni uitgesproken, bij de bespreking der be grooting van Nijverheid en Arbeid. DE PENSIOENKWESTIE M. MOYERSOEN. Veelvuldige ragen zijn mij gesteld geworden. Zij zulien door mijn departement, ernstig onderzocht worden. Over eenige weken, te Luik, tijdens eene vergadering van het Christen Werk lieden Verbond, had ik de gelegenheid mijn program* te ontwikkelen. Ik zegde dat ieder" Belg eenc-i schuld 'te dragen heeft van 5.000 fr., en eeno belasting van 370 fr. Het financieel vraagstuk be lemmert de uitvoering van .al onze maat schappelijke hervormi ngsontwèrpen. En nochtans zijn er die dringend moeten opgelost worden. Voor do maatschappe lijke hervormingen, zal de bijzondere kommissie weldra hare werkzaamheden geëindigd hebben. Het. problema der ou derdomspensioenen vergt eene onmidde- lijke oplossing. Indien spoedig geen nieuwe wet gestemd is, dan zal men deze van 1920 moeten verlengen. De uit voering van het wetsvoorstel De Bruyc- ker wordt ieverig onderzocht. Er zal 200 miljoen voor noodig zijn. Ik denk noch tans tegen October aanstaande aan de Kamer eene oplossing te kunnen voor leggen. Men heeft geklaagd over de uitbeta ling van de ouderdomspensioenen. Deze klachten zijn ongegrond. Voor 1921 wer den 216,981 pensioentdtels besteld. Men heeft voor de ouderdomspensioe nen de gelijkstelling van de schalien- groefwerkers met de mijnwerkers ge vraagd. Er zijn redens die zich daarte gen verzetten. Later kan er wel op de kwestie terug gekomen worden. DE SOCIALE VERZEKERINGEN De minister handelende over het stel sel van sociale verzekering tegen ziekte, invaliditeit en langdurige ziekte, waar van M. Pecher verslaggever is, zegt dat dit voorstel te zeei bfndcnd is voor de mutualiteiten en te veel kost (6 tot 700.000.000). Een gedeeltelijke oplossing van het voorstel zou 20 tot 30 miUioen koeten. Dat is ook reeds een hoog cijfer. Vooraleer een definitieve beslissing te treffen, moeten wij afwachten wat de verplichte verzekering tegen ^ouderdom bereikt heeft. Op de gegevens, elders ver schaft, zullen wij verder het verzeke ringsstelsel tegen ziekte en invaliditeit kunnen opbouwen. HET WERKELOOZENFONDS De minister geeft nadien een over zicht van hetgeen er sinds den wapen stilstand op gebied van hulp aan werk- loozen gedaan wordt. M. Wanters heeft feitelijk den werkloosheid-onderstand door een zekere werkloosheid verzeke ring vervangen. Het lijdt geen twijfel dat, zooals zulks het geval is met alle staatsexploitaties, het crisisfonds in den beginne tot vele misbruiken aanleiding gaf. Verschillen de maatregelen werden nadien getrof fen, ten einde de misbruiken te keer te gaan. Veel kan worden gedaan door de werkgevers en arbeiders. Het Crisisfonds heeft gedurende de vijf eereste maanden van dit jaar ruim 40 millioen aan den staat gekost. De vermindering van de toelage aan de werkloozen is het gevolg van de ver mindering der loonen en vooral van de vermindering van het Index-cijfer. In al de andere landen wordt nog min der betaald dan hier. En hetgeen thans door hot crisisfonds uitbetaald wordt overtreft nog hetgeen de wcrkloozenkas- sen zouden betaald hebben. In het Groot hertogdom van Luxemburg betaalt men 3 frank aan den man en 1 frank aan de vrouw. In Italië 3,75 lires; iu Engeland 18 shellings per week, in Frankrijk 2 en 2 cn 1 zonder dat nochtans het bedrag 6 frank daags overtreffen kan. De minister kondigt aan dat een groo- t-ere toelage aan de vrije werkbeurzen zal worden verschaft. Dc vrije werkbeur zen mogen niet van de officieele werk beurzen afhankelijk worden gesteld. Bei de werkbeurzen moeten zich verstaan. De huidige organisatie van de.werk beurzen is verre van volmaakt te zijn. Deze beurzen verrichten nochtans vrucht baar werk. In al de kwesties moeten wij ook een volledig stelsel op dc gemeng de commissies cn op de werklooshcid- verzekering afwacjhten DE WONINGNOOD Verscheidene sprekers hebben zich om den woningnood bekommerd. Ik her inner de Kamer dat- dc regcering van zin is de PRIVATE ONDERNEMING IN T BOUWEN VAN GOEDKOOPE I WONINGEN aan te moedigen. Men eerste personen die een huis zullen bou- wcn. Dc promie zal evenredig zijn aan liet getal inwoners der gemeente waar het huis zal gebouwd worden en aan het ledeu van het huishouden des bouwers. De premie zal evenwel het vijfde der bouwwaarde niet mogen overtreffen. Om dei premie te genieten zal men Belg moe ten zijn en sinds 1920 in Belgie ver blijven. De inkomsten van den belang hebbende zullen liet dubbel niet mogen overtreffen van de inkomsten die van de supertaks vrijgesteld zijn. De huizen zul len tot woning moeten dienen en door de genieters der premie bewoond zijn. De ouders en grootouders zullen bij dezen mogen inwonen. Ik hoop het koninklijk besluit af te kondigen*zoodra de Kamer het krediet van 5 miljoen, dat wij haar vragen, zal gestemd hebben. DE BELGISCHE WERKLIEDEN IN FRANKRIJK M. de minister kondigt vervolgens aan dat, voorwat de toepassing der so ciale wetten voor de Belgische werklie den die iu Frankrijk arbeiden betreft, de ministeries van nijverheid en arbeid en buitenlandsche zaken de kwestie on derzoeken. HET BEROEPS-ONDERWIJS EN DE LOONEN DER BEROEPSLEERAARS De minister deelt mede dat het tech nisch onderwijs in het Vlaamsche land cn in de provincie Namen aanmerkelij- ken vooruitgang gemaakt heeft. Vooral eer een wettelijke regeling te treffen is het goed de uitslagen af te wachten van het privaat initiatief, dat de voorschrif ten van het ministerie naleeft. Ik heb ook het genoegen aan te kon digen dat de loonen van de leeraars on zer beroepsscholen zullen worden gelijk gemaakt. De minister van financien heeft me zulks toegestaan. De minister spreekt zich uit ten voor- deele van de gelijkstelling der. vrije en officieele schoien. Ik meen dat niemand eraan denkt, dc subsidies aan de vrije bcroepscholen af te schaffen. DE ZONDAGRUST En nu twee woorden betrekkelijk de Zondagrust. De Zondagrifet heeft zich overal uitgebreid, zelfs verder dan de wettige voorschriften. Zie maar wat er bekomen is bij de kaarkappers. De koogere arbeidsraad is verzocht ge worden zijn advies te geven over ver- sjekillige vragen strekkende om de wet toepasselijk te makep op andere nijver heden. Zijne antwoorden luidden in 't al gemeen gunstig. Voor wat mij betreft, ben ik vast besloten, de Koninklijke be sluiten ten uitvoer te doen brengen. De minister eindigt zijne redevoerin^ met hulde te brengen aan de ambtenaars van zijn departement. als herstelling, wat betcekent dat zijns waarde afgetrokken wordt van de totale aan Belgie-te betalen vergoeding. Art. 1. 25 t. h. afslag op de gewond prijzen der reizigersbiljetten 2e en 3e klas wordt voor eiken afstand verleend aan leerlingen van ondurwijgestichten, die op schooluitstap gaan en aan de lee raars die hen vergezellen. Art. Deze afslag wordt verleend mits le ten minste 10 biljetten genomen worden; 2e de reis geschiede over don weg, met de treinen cn op don dag, aan geduid door de bcheereu. Art, 3 Deze maatregel is van toe passing in binnenverkeer op de spoor wegen van tien Belgischen Staat, van. Nord-Belge, Gent-Tcrneuzen, Mechelen- Tcmenzcn en Chimay, en in gemengd verkeer tusschen die verschillende spoor wegen, alsmede aan boord van do Staals- paketbooten tussqhen Oostende en Dover. Art. 4. Dit besluit treedt in werking acht-en-veertig uren na bekendmaking daarvan in den Moniteur Het verdrag van Versailles voorziet de levering aan Belgie van 92,000 stuks kweekvee, namelijk 2.000 stieren van 18 maand tot 3 jaar, 5,000 volle koeien of melkkoeien en 40.000 vaarzen. Op 8 December 1920 werd aan Belgie een tos slag verleend van 23,350 runderen allen voor de veeteelt. In 1920 heeft Duitsland 67,661 runderen geleverd. De veepest in BeLgic heeft in Augus tus 1920 een einde gesteld aan de kcrin- zameling. Deze werd hernomen in Mei 1921. In den loop van dit jaar werden 6,120 stuks geleverd. Eeno nieuwe uit breiding van de muilplaag in Duitsch- land legde, einde Juli, dc levering stil. Deze stilstand was dringend noodig daar meer dan 50 t. h. der treinen besmet waren. Daar de toestand verbeterde in de Wintermaanden 1921-1922, werden nieuwe maatregelen genomen om de herinzamelinig op 1 Februari 1922 te her beginnen. Hei Minwtcrie van Landbouw heeft ervan afgezien na do bevindingen in Januari 1. 1. gedaan door de Fran se hen en de Italianen. Tien op dertien treinen waren besmet. Uit het. hulletijn der Duitsdie gezond- heidspolitie bleek dab het onmogelijk was vee uit Duitschland in te yoeren. Onlangs heeft een particulier voorge steld slachtvleescli in Duitschland herin te zamelen. Op dit voorstel kon niet, wor den ingegaan, omdat Duitschland aan Belgie vee voor dc teelt moot leveren. Het vee wordt overigens door Duitsch land niet geleverd als teruggave maar Berlijn, 14 Juni. De Deutsche Algemeine Zeitung publiceert iu el- lcn groot e lettere, onder den titel De zes punten van Duitschland, een oproep tot de schuldcischers van Duitsch land, verklarende dat dc volgende voor waarden noodzakelijk zijn om Duitsch land de kredieten waardig te- maken eu het land toe te laten zijne schulden lo betalen 1. Ontruiming van Duisburg, Du^el- dorff en Ruhrort, en afschaffing van dc uitvoerbelasting van 26 0/0. 2. Ontruiming van den linker Rijm» oever. 3. Ontruiming van liet. $aarbekkeii. 4. Vrijheid van Duitschen handel mot Dantzig en door den corridor 5. Afteekening der Silezisclie grenzen gelijkvormig het vredesverdrag. 6. Afschaffing van het dwangmiddel, Duitschland opgelegd, betrekkelijk do clausule van de meest begunstigde natie. I11 verband met het overlijden van me juffer Valerie Coppieters Stoehove, ge boren to St-Andries-bij-Brugge den 13 Oogst 1886, wonende Savaenstraat 11, die men op Maandag 8 Mei laatst in ha re woning had doodgevonden eu over wiens plotseling overlijden zonderlinge geruchten werden verspreid, is op bevel van het parket, Dinsdag avond laat over gegaan tot aanhouding van een familie lid, dat daags te voren gedurende ver scheidene uren op het justitiepaleis, door den heer onderzoeksrechter Verwilglieu werd onderhoord. De persoon in kwestie is in liet ge vang opgesloten. Den dag der lijkpleclitigheden (11 Mei), toen het stoffelijk overschot van St. Pieterskerk naar Brugge moest, ver voerd worden, alwaar het in de familie kelder zou bijgezet worden, stond aan de grensscheiding van Gent. en Drongen een auto gereed, die het lijk moest in ontvangst nemen om hot naar Brugge te vervoeren. 1 Daar werd echter het lijk door de rech terlijke politie, op bevel van liet parket opgeeischt, overgebracht naar het stede lijk gasthuis, alwaar daags nadien tot de lijkschouwing werd overgegaan. De ingewanden uit het lichaam geno- meu werden aan een scheikundig onder hoek onderworpen. Op Zaterdag 13 Mei werd na de ver zegeling der kist in den namiddag de doode naar liare laatste rustplaats ge voerd. '1 Over eenige dagen hebben nu de wets- geneesheeren hun verslag nedergelegd. Het schijnt dat mejuffer Coppieters aan vergiftiging zou gestorven zijn. Het onderzoek "wordt voortgezet. I11 een testament door de overledene gemaakt, had zij alles bezet aan hare ongehuwde zuster, die bij liare gehuwde zuster inwoont. Deze laatste was een paar, jaren geleden in den echt getreden met burggraaf Henri de Mazièrë, officier bij het Fransch leger, wonende Savaanstraat, nr. 17, te Gent. Volgens sommige bladen zou de aan gehoudene niemand anders zijn, dan de burggraaf zelf. Dat deze zaak heel wat opschudding verwet is licht te begrijpen. NADERE BIJZONDERHEDEN Het is Dinsdag avond dat burggraaf IIcnri-Georges-Lcmis de Mazicre aange houden werd onder betichting van vore

De Volksstem | 1922 | | pagina 1