ARME ZWERVELINGEN •fed list Parishes! Een honderdjarige everleden te Vurste Verbinding der Seheideoevers De BeSfortioren van larger in brand Is het eene opüshüng Het echtelijk drama te Beerssel ïrseselijk sngsM In eene .-• keól&ija Da moord ep Erzberger Belangrijke diefstal te Evere terikanes op beisek In iyrepa Spanning fnsssfisn Frankrijk en hei Vafikaast In ke! fort van WaaShess Onveilig Balgarie WISSELKOERS BEURS m BRUSSEL ftWBMWJII'ft' If i-M.8JKMdSUaSBBgg giffiging zijner schoonzuster, Mejuffer Valerie Coppieters Stoehgve. L' Etoilc Bolge voegt er nog vol gende bijzonderheden bij De zoogezegde burggraaf noemt zich rfMeen Mazières en was drukker van stiel. Eone eerste maal gehuwd, is hij van zijne vrouw gescheiden. Hij hertrouwde en men denkt dat deze tweede vrouw dood is. De rechterlijke policie van Gent heeft een onderzoek gedaan in Frankrijk en T is zoo dat men de ware identiteit van den aangehoudene heeft ontdekt. Doze had nochtans bij zijn huwelijk voor gebracht welke alle teekenen van echtheid ver toon den. Deze stukken waren evenwel gansch nieuw, doeli Masières verklaarde dat zijne papieren, adddoms- titels enz. verbrand waren, daar zijn kas teel, gelegen in het departement der Somme door de Duitschere vernield werd. Na den wapenstilstand was Masières naar Gent gekomen, om aan Mej. Cop- pieters Stoehove, eeno zuster van Valerie, de laatste gedenkenissen en het eeuwig vaarwel over te brengen van haren ver loofde, een wapenbroeder van Masières en die tijdens den oorlog sneuvelde. Het is zeker dat Masières, een Fransch officier, van bij het begin der vijande lijklieden gevraagd had om pan het front dienst .te doen. Hij moest er zich schitterend gedragen bobben, te oordee- len naar het aantal eereteekenen dat zij ne borst versierde. HET HUWELIJK Gelast met eene akelige boodschap, wist Masières er zich op zulke in- drukwekkende wijze van te kwijten, dat hij beviel aan de familie Coppieters Stoe hove. Hij deed eenige dagen later eene Lmvelijksaanvraag welke aanvaard werd. Het huwelijk werd een viertal maanden later ingezegend. De bruid behoorde tot eene oude aris- tokratische familie en leefde met haren vader en hare zusters in oen groot huis der Savaanstraat. Zeer rijk, had de vader den naam een zonderling en bij zonderlijk zeer gierig te zijn. Hij en de zijnen leefden in een schier ellendigen toestand in een slecht gemeubeld en niet verzorgd huis. Men beweert zelfs dat de oude Cop pieters Stoehove jaren lang verwaarloos de de koepons zijner aandeeïen of rente titels ter uitbetaling aan te bieden. Een tweetal jaren geleden is hij over leden. Zijne drie dochters scheidden wel dra. Valerie ging alleen wonen in een huis palende aan dat barer oudere, gansch alleen en schier zonder meubelen. Tegen twee der zusters, waaronder Vale rie, werd eene vraag ingediend om ze onder voogdij te plaatsen, daar zij zich schier in de onmogelijkheid bevonden, zich zei ven of hare goederen te behee- ren. HET EINDE VAN VALERIE Op 8 Mei overleed Valerie schier plot seling in geheimzinnige omstandighe den. Dönzelfden dag, om 8 ure As avonds had eene buurvrouw haar nog ontmoet en haar gelukgewenscht dat zij er zoo food uitzag, zij die gewoonlijk een zie- elijk uitzicht had. Rond 10 ure, toen zij thuis gekomen was, voelde zij hevige pijnen en riep om hulp. Haar schoonbroeder en een ge- buur snolden toe, men haalde genees heer en priester, doch alle zorgen waren vruchteloos en zij bezweek eenige minu ten later in de ijsolijkste pijnen. Wat was er gebeurd Uit het onder zoek der ingewanden is het gebleken dat deze eeno grooto hoeveélhid ajreeniek bevatten. Er is dus ongetwijfeld vergif tiging. Doch is deze vergiftiging vrij willig of toevallig geweest Heeft men haar areenick toegediend met het inzicht haar ter dood te brengen Zulks heeft net onderzoek moeten uitwijzen en men moet denken dat de uitslag van dit on derzoek afdoende was vermits het leid de tot aanhouding van den schoonbroe der van het slachtoffer, den zoogen aam den burggraaf, die een der meest in aan- zienstaande personaliteiten der Fransehe koionic te Gent geworden was. VRIJ BEWERKT NAAR HET ENGELSCH 70* vervolg Wat do doktor en zijne vrouw aangaat, Gods toorn zal hen getroffeiT hebben. Het spijt inij van de anderen, behalve den koet sier, want deze was het gemeenste beest ond« r de zon jegens deze ongelukkigen. Help mij dan broeder Ik heb mijne de witte dame gered Hoe Dan hebt gij een wonder gedaan Waar is zij Zij ligt bewusteloos in den tuin, getroffen Jcor een vallende steen. Als wij haar niet spoedig onder dak en dc verpleging van «enen dokter brem-en, dan is zij verloren. Halt, vriend, ik weet raad Do vige- lante van den dokter slaat in den gang, en den paardenstal is gespaard gebleven, zooals gij ziel. Ik zal gauw inspannen. Zooveel weet weet ik wel van het rijden, om naar den Zwarten Hcrl ie Wynside te kunnen komen. Beiden gingen aan het werk e.i binnen zes minuten stond de koets lot bel vertrek ge reed. Zij droegen schielijk ds bewustelooze naar het rijtuig en beurden er haar zachtjes in Op eens ontstond er ouder dé bevrijde krankzinnigen, welke deels in hunne fladde- DE KATHOL! E KE VLA A MÖCIIE GROEP EN DE VERVLAAMiSOHLNG VAN GENT De Katholieke Ylaamsche groep ver gaderde Woensdag namiddag, onder voorzitterschap van M. Van .Cauwclaert. De groep heeft do kwestie van het brengén voor het Parlement van het welSYQorstel j)p de Vervlaamsehing van Gent besproken. De groep ging akkoord om zich niet met Mej. Coppieters Stoehove stukke» vergenoegen met de drie dagen, welke de voorzitter der Kamer aan de bespra king besloden wil. Er is een ruim debat over die kwestie noodig. Daarom is het gewenscht de be spreking na de parlementaire vaeantie te verschuiven. Do bespreking kan dan ook rechtstreeks aansluiten bij de be spreking in den Senaat. De Kamer zal wellicht met de ziens wijze van de Katholieke Vlaamsche groep instemmen. Do Katholieke Vlaamsche groep heeft ook zijne houding besproken tegenover de begrooting van Oorlog. De bespreking hierover kon niet beëindigd worden. Zij zal in een eigende vergadering worden voortgezet. DE DEELNEMING DER GEMEEN TEN IN HET CRISISFÖNDS De midden afdeeling gelast met het onderzoek van het wetsvoorstel Wauters betreffende de verplichte deelneming der gemeenten met 10 t.h. in het crisis fonds heeft dit voorstel met 3 tegen stem goedgekeurd. M. Heyman werd tot verslaggever be noemd. De midden commissie heeft nochtans liet volgende voorbehoud gemaakt, na melijk dat de misbruiken zouden worden te keer gegaan en zoodra mogelijk het volledig stelsel op do herverzekering zou worden in gereedheid gebracht. Men was te Vurete volop bezig met het treffen van toebereidselg om op waar dige wijze het eeuwfeest te vieren van den eerbiedwaardigen ouderling Pieter Van Wynsberge. In do laatste dagen echter liet de ge zondheidstoestand van den honderdja rige eenteszins te wenschen en Zondag- is hij zachtjes in den Heer ontslapen. Woensdag heeft de begrafenis plaats gehad onder een ontzagelijken volks toeloop. Het blij do feest, dat men zich voorgespiegeld had, is ontaard in eene rouwbe tooging. DE TUNNEL VOORLOOPIG VERDAAGD De parlementaire commissie belast met het onderzoek dezer zeer belanrij ke kwestie vergaderde, Woensdag. 14 dé zer, onder voorzitterschap van den heer Braun. De vergadering werd bijgewoond door de heeren ministers Theunis, Ber- ryer en Van de Vyvere. Namen deel aan de bespreking de heeren ministers, de heeren Van Cauwe- •Jaert, Raemdonck, Strauss en Marck. liet. blijkt uit de verklaringen van den heer Van de Vyvere, dat de regeering kortelings eene wedstrijd zal uitschrij ven voor het opmaken van het plan van den tunnel en dat, in afwachting dat het werk zelf kunne uitgevoerd worden, er zal gezorgd worden voor verbetering der verbindingsmiddelen tusscben dé twee scheldeoevers. De commissie zal waarschijnlijk door het stadbestuur van Antwerpen worden uitgenoodigd, om ter plaatse, het gemis aan voldoende verbindingsmiddelen vast te stellen. Ook de kwestie van het kanaal Burght- Terncuzen werd besproken. M. Van de Vyvere deelde mede in welke voorwaarden de regeering bereid rende nachtgewaden, deels geheel naakt, en in dekens gehuld, als spoken in eeuen kring rond dansten, of als dieren op handen en voeten kropen, eene zonderlinge beweging zij bespeurden voor de poort van de inrich ting de gereedstaande koets en liepen er naar toe. Spoedig er in, als wij niet met deze redelooze schepsels in aanraking willen komen, fluisterde Samson, terwijl hij naar de teugels greep. Zij denken dat de dokter in de koets is, en zouden hem verscheuren, als hij er in was. Hoort gij, hoe zij wraak roe pen Ieder opsnthoud brengt gevaar voorwaarts I Jack was reeds in de koels en nam zijne zuster in zijne armen, aan zijne borst. De paarden werden aangezet en vlogen in den snelslen draf voort, en achter de Jkoels aan raasde mot wild gehuil eene schaar zinneloo- zen door den donkeren nacht eenigen vielen nderen verloren den weg en dwaalden op de velden en in de bosschen rond. De overigen hielden de richting van d" koets en liepen op die wijze hunne vangers in dc handen, want te Wynside werden zij door de hoeren en de gerechtsdienaars ge grepen en in verzekerde bewaring gobracht. Onderweg ontmoetten verscheidene men. schen do kools ook een brandspuit reed met is <le werken voor bot graven van een Kanaal door het Laud van Waas tc on dernemen. M. Raemdonck heeft op dc hevigste wijze verzet aangeteakend tegen liet mis kennen der tegenover het Land van Waes aangegane verbintenissen. Niettemin heeft dc commissie de aan hechting gestemd, doch MM. Raem donck en de Bethune stemden tegen. Woensdag morgend rond 3 ure, za: een telefoonbediende vlammen opstij gen uit het hoogste van het Belfort Hij gaf het noodsein en dank aan het. spoe dig optreden van de pompiers kon het vuur snel uitgedoofd worden. De plan kenvloer van de bovenste verdieping was evenwel reeds verteerd en de balken had den ook eenigszins geleden. Een pompier bekwam brandwonden door het gesmolten lood van het dak dat op hem gedrupt was. De juiste oorzaak van den brand is niet gekend. Dinsdag avond had men, voor de eer ste maal, den toren verlicht lijk elders meermaals gedaan wordt. Men veron dersteld dat eenige vuurgensters de vlam men verwekt hebben. Het parket van Brussel houdt zich thans bezig met, het onderzoek over eene erge zaak van kinderoplichting. Dinsdag voormiddag, rond 11 1/2 ure, wanneer de kinderen de school der Hertoginncplaats verlieten, werd het 12 jarig meisje Anna Lismond, wonende Bassijnstraat aangesproken door eene vrouw van rond de 40 jaar oud. Zij nam het kind bil de hand on zegde dat vader Lismond haar gelast had met haar eene wandeling te doen in liet Scheutbosch, waar ook moeder Lismond haar wachtte. Het kind geloofde zulks en ging ge willig met die vrouw mede. In ;t bosch zegde deze aan het meisje dat zij op een grachtkant wat zou nederzitten, in af wachting dat zij zelf hare moeder zou gaan roepen. Na een half uur wachtens kwamen er twee kerels bij het meisje, die haar vast grepen. Het meisje verloor het bewust zijn van sehrik, Rond 6 ure 's avonds werd zij wee- nend aangetroffen-in eene dreef van het parik van Laeken. Zij vertelde aan de voorbijgangers wat er gebeurd was. Dl policie werd verwittigd en ondervroeg nauwkeurig het. kind. Anna Lisrnónd beweert zich sedert liare oplichting in het Scheutbosch volstrekt niets meer tc herinneren. Het onderzoek wordt ieverig doorge dreven. •V HET ONDERZOEK Het parket is 'Dinsdag te Beerssel afge stapt om het onderzoek over het schrik kelijk familiedrama voort te zetten. Er is echter niets aan 't licht gekomen over de oorzaak van het drama. De echt- .genooten Moonens woonden in eene schoone hoeve, welke zij verleden jaar gekocht hadden en hunne zaken draai den heel goed. Het huishouden cj^t drie kinderen had scheen zeer gelukkig. Sedert eenigen tijd echter gaf de man iteekens van zinsverbijstering. PI i j had Zondag de aanstelling van den burge meester gevierd en was nogal opgehitst door den drank, Men denkt dat hem dit in 't hoofd is geslagen en hij door do heete koorts aangegrepen werd. De vrouw is in de slaapkamer doodgeschoten geworden, bij middel van een enkel schot, gelost in volle borst. root geraas over den landweg. Simson gaf de plaats op en reed verde. Binnen een goed half uur was de bescheiden dorpsherberg den Zwarten Hert bereikt. Hier was drie ure s'morgends reeds alles op de been. door het gezicht van de lucht, die dooi den brand roodgokleurd was, en het bericht dat een huis vol krankzinnige menschen in brand stond, een bericht dat overal ontsteltenis had verspreid. De vriendelijke waardin spoedde met hare meid dadelijk ter hulp van de bewustelooze Aurora. Deze vrouw herkende in de bewus telooze de krankzinnige weder, die voor een aantal jaren, tot haar groot verdriet, voorbij don Zwarten Hert naar de inrichting ge sleept was geworden, en deze omstandigheid verdubbelde harén iever. Aurora werd in de beste logeerkamer ge bracht, ontkleed en in een zacht bed gelegd. De waardin zelve wies haar het bloed van het hoofd cn aangezicht, legde een verband op de wonde en daarover köudo omslagen on goot de zieke wat thee in den mond Spoedig daarop kwam de landdokter, die men gehaald had, verklaarde de hoofdwonde niet voor gevaarlijk, maar zag, dat het aan» zienlijk bloedver!! s grooten invloed gehad had, schreef een recept en beval ec'ne vol strekte rust aan. Na een kort ontwaken ver- In de koolmijn van Bois d'Avroy te Val-Besiuit,'is een schrikkelijk oijg.eluk gebeurd. Een werkman was aan den arbeid op de hoogste sporten van een tieir meters hooge ladder, toen hij opeens het evenwicht vorloor en naar beneden stuikte. !...- De man viel op het draaiende jacht wiel van eene machien en werd acht tien meters ver geslingerd. De ongeluk kige werd heelomaal geradbraakt en is op den slag dood gebleven. Het is zekere Frans Pelemaere. onge huwd, 25 jaar oud, wonende te Seraing. KILLINGER, BESCHULDIGD VAN MEDEPLICHTIGE IN VRIJHEID Karlsruke, 13 Juni. Ten gevolge van de verklaringen, door de getuigen afgelegd, en vooral ook tengevolge van twee brieven van de moeder van Schultz, waarin zij de plichtighèid van haar (moord op Erzberger) bekent, zijn Schultz en Tillissen feitelijk als de ech te moordenaars van Erzberger aangewe zen. Do twee vragen, aan de jury gesteld, waren de volgende 1. Heeft de beschuldigde Killinger voorbedachtelijk hulp verleend aan de moordenaars, om hen aan de straf voor hunne misdaad te onttrekken, en heeft Hij hun o,e hulp toegezegd voordat de moord werd gepleegd 2. Zelfde vraag, min het tweede ge deelte van den zin. De jury heeft op beide vragen ontken nend geantwoord. Killinger werd dus •vrijgesproken en onmiddellijk uit de hechtenis ontslagen. Do echtelingen H..., landbouwers, wo nend Van Cuteemstraat, bevonden Woensdag namiddag bij hun thuiskomst van den veldarbeid, dat een dief in de hoeve gedrongen was. Eene som van 12.000 fr. in banknoten pn zilveretuk ken, in een geheim plekje verborgen, waren verdwenen. De policie werd verwittigd en opende een onderzoek, waaruit blijkt dat de diefstal moet gepleegd zijn door een persoon, die vertrouwd is met de hoeve. Er werd geen spoor van inbraak en geen vingerindruk waargenomen. kende om bet bendewezen te bestrijden. Volgen?, dit ontwerp zal in alle streken, die door rooverbènden onveilig worden gemaakt, de staat van beleg worden af gekondigd. Als roovere zullen dan wor den beschouwd alle personen, die meer dan vijf dagen van hun woning verwij derd zullen zijn geweest, zonder dat zij hun alibi kunnen"opgeven. Zulke personen zullen vogelvrij wor den verklaard en ieder zal hen ongestraft kunnen dooden. Aangehouden roovere zullen door de krijgstalen ter dood wor den veroordeeld en het vonnis moet-bin nen tien dagen worden voltrokken. Londen, 14 Juni. De Daily Ex press verzekerd dat er op dit oogenblik ten minste 30.000 Amerikanen op be zoek te Londen zijn. Hun aantal neemt eiken dag toe, naarmate het seizoen zijn hoogtepunt nadert. Niet alleen zetten de transaltantisclie stoomschepen hen bij honderden aan land te Liverpool of Southampton, maai- de treinen en vlieg tuigen van het vasteland zijn vol mek Amerikanen die de wedrennen van As cot, de paarden tentoonstelling en du twee laatste ontvangsten ten hove van dit seizoen willen bijwonen. Rome, 13 Juni. Het Vaticaan neemt de strengste terughoudendheid in acht nopens de uitlatingen in de Pers over zekere spanning in de betrekkingen tusschen Frankrijk en den Heiligen Stoel. Tot 1.1. Zaterdag-namiddag Kad het gezantschap bij het Vaticaan gee- nerlei rechtstreeksche mededecling van wege het Fransch gouvernement ont vangen. Maar het Secretariaat van Sta te had de verzekering ontvangen, dat de berichten moesten worden beschouwd als inlichtingen uit partikuliere bron, dio niet de minste verantwoordelijkheid voor het Fransch gouvernement mede brengen. De gisteren gedane officieel© verklaring, volgens welke de onjuistheid van do berichten, in zekere bladen ver schenen, is gebleken, heeft ten Vatican© zeer goeden indrukt gemaakt. VW DE OPZOEKINGEN IN DE SLAAPZAAL De opzoekingen in het fort van Waal hem worden ijverig voortgezet, onder 'eiding van luitenant Van de Weghe. Thans is men werkzaam in de kaze matten links en. icchfs van den höofd- ,ang Men hoopt de lijken van talrijke verdedigers te ontdekken in de kan tien c-n de slaapzaal. In het puin, werden verbrijzelde le gersteden, kapstokken en kastjes ont dekt, alsook verscheurde jassen, mantels en hoofddeksels. Men bevindt zich nog slechts op een paar meter afstand, van de plaats in de welke, hij het springen van het fort, tal rijke verdedigers vereenigd waren. DE STRIJD TEGEN DE ROOVERS Pari is, 14 Juni. Uit Weeneu wordt gemeld Het rooverwezen heeft in de laatste jaren in Bulgarie ontzettende afmetin gen genomen. Rooverovervallen en moor- len beliooren tot de orde van den dag en deze benden opreeren zoowel in dor pen als in steden. De regeering is thans voornemens, strenge maatregelen tegen dit kwaad te nemen en heeft daarom bij het par lement een wetsvoorstel ingediend, strek- zonk de zieke, met hare pop in den arm, in eenen diepen slaap. Nu hield de dokter het voor tijd, om mot eenen mspekteur van policio en verscheidene ondergeschikte ambtenaren, die intusschen aangekomen waren, naar het tooneel van het ongeluk te spoeden, en gebood Samson, den bewaker van krankzinnigen, hen te volgen om de noodige aanwijzingen te doen en de lijken te herkennen. San son wilde Jack met de lantaarn over halen om mede te gaan, maar deze weigerde standvastig zich van de deur te verweideren, die naar Aurora's slaapkamer leidde. Daar schuilt een geheim achter, kame raad zeide Samson. Gij moet een bijzonder belang bij deze witte dame hebben, omdat juist deze ~ered en haar leven bewaakt hebt, alsof zij uwe beminde of uwe zuster was. Jack lachte weemoedig bij. deze verden king en beloofde meerdere mesdedeelingen zoodra Samson terugkeerde. Met hetzelfde rijtuig waarmede de witte dame naar dc herberg gebracht was, spoeden ambtenaren, door Samson gevoerd, naar de plaats van den brand. Het begon reeds te schemeren. Hoe nader zij hij den brand kwamen des te meer werden zij overtuigd, dat er aan geen redden meer te denken was. Zij ontmoetten terugkeerendc Tan 16 Jani Medegedeeld daar ds Bamiua Centrals ds la Dendre. Amsterdam (gulden) Keulen (mark) Chnstiania. Copenhagen Stockholm Genèva Italië Madrid Londen (pond start.) 465 1/2 tot 475 1/2 3,38 3/4 tot 4,38 3/4 206 0)0 tot 210 0/0 262 1)2 tot ;266 1)2 311 1)2 lot,315 1/2 228 3/8 tot 232 3/8 69.00 1/2 tot 63,00 1/2 187 0)0 tot 191 0/0 63,86 1/4 tot 54,36 1/4 Parijs 106,61 1)4 tot 107,11 1)4 Dollars (Now York; 12.030/0 tot 12,13 0/0 New York-Cablss 12.03 1/4 tot 12,13 1/4 Montreal 11,87 1/2 tot 12,07 1/2 Prague 21,35 lot 25,35 Varsovie 00 tot 00 van 13 Juni. Belgische Rente 3 t. h. Mei 62,70 Schatkistbons5t.il. 5t.h. J00 1/4 Binnenlandsche Leening 3 t. h. 473 0/0 Interprovinciale Kasbons 5th. 99,975-100,30 Nationale Herstelling 5 t.h. 88,00 Brussel 5 t. h, 1920 000,00 id. 1922 467 0/0 Verwoeste gewest. 4 0/0 207 O/O 3 0/0 254 1/2 ReBerveaandeel van deSoc.Gen. 4500,00 Consolidatieleeuing 000,00 lieden, die hun mededeelden, dat alles op grond lag. De burgemeester van Wynside vervoerde op eene kar vijf sidderende krank zinnigen, die in de nabijheid van het bran dend gebouw zich in de struiken verscholen hadden. Van de geheele inrichting stak nog eenig muurwerk uit woestrookende puinhoopen omhoog. Een aantal lijken, slechts ten deele verbrand, lagen half door het puin bedekt zij waren van krankzinnigen, die zich hadden willen redden en door de instortende dakken en muren verpletterd geworden waren. Met het aanbreken van den dag, versche nen eene menigte landlieden, die het pain doorzochten en de verbranden bloot legden. Velen van hen waren in vormlooze massa's veranderd menigeen tot op eenige verbrande beenderen verteerd. Op een wonderlijke wijze waren dokter Smyles on zijne vrouw geheel van hel vuur onbeschadigd gebleven en slechts bedolven geworden, zoodat hun lijken licht te herken nen waren. Na een werk van verscheidene uren ver toonde zich het akeligste tooneel, dat men zich onder dergelijke omstandigheden voor stellen kan. Vervolgt.)

De Volksstem | 1922 | | pagina 2