W_Jm Katholiek onderwms l-i tA Êii" CUaU -WEKELIJKS 3.50 Uitgever: J, Van Nufjbl-Db Qsnst Zeedag J8 Juni Maandag 19 Juni 1022 m DWEiS VAN BET laklasik van hei Eucharistisch Ccngres Ma da d®@d van S3. Cogghe Fietsers te Hals! fierueM dat i. YandarveMe irn vermoord zijn Mei eiide vaei e@B greets reis De ISkeslwet Beperking im is Ismapateg ie BelgissKse YaorsshoHeti Da ophefmakende zaak ie Den! fa gsvss&t sus! C3B8 reazdffisïassg Wetsontwerp betreffende den feestand der faeente- fesdlenden Eene brandramp £5R- Korkstraat, 9 en 22, Aalst.Tel. 114 XXVIII- JAARGANG NUMMER 117 13 CENTIEMEN - H. Aaguatinus 1 Zon op 3,43, onder 7,551 II.Gervasius Zoo op 3,43 onder 7,55j Nieuwe Maan den 24 bliciteit builen het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap HAVAS.Adolf Maxlaan,13, te Brussel8. Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londre3 E.G.4 Te Brussel is onlangs gestorven ide groot-nijveraar Ernest Solvay. ï)e anticlericale bladen hebben lan ge artikelen aan hem gewijd. Maar wat die bladen zorgvuldig hebben verzwegen, is dat de heer Solvay zijn lagere en middelbare studies gedaan heeft in een katho liek onderwijsgesticht, namelijk bij de broeders der christelijke scholen te Malonne, Het was wel koddig op te mer ken, dat de liberale en socialistische bladen om den pot draaiden, ten einde maar niet aan hun lezers te moeten bekend maken, dat de heer Solvay bij de broederkens op school was geweest. Hun lezers hadden dan natuur lijk het besluit er uit getrokken, dat het katholiek onderwijs toch iets meer dan dompers voortbren gen kan, en die meening mag in geen geval bij bet apticlericaal pu bliek ingang vinden. In deze tijden, waarin er veel gesproken wordt van gelijkstelling van vrij en officieel onderwijs, is het niet ongepast op de handelwijze van de anticlericale pers te wijzen. Ons doet het deugd, bij deze ge legenheid er op te kunnen drukken, dat liet katholiek onderwijs voor geen ander moet onderdoen. Dit onderwijs heeft bovendien de groo- te verdienste, dat het den katholie ken aard der leerlingen eerbiedigt en deze katholiek opvoedt. En het is toch daaraan dat wij in deze tijden het meest behoefte hebben. We moeten hebben diep overtuigde katholieke menschen, die katholiek zijn in hun openbaar en privaat leven. Wij hebben groote behoefte aan een katholieke maat schappij. Onze middenstandsorganisatie ook moet bestaan uit door-en-door katholieken. Het katholiek onder wijs kan er veel toe bijdragen. En daarom is het goed eens in het licht te stellen, dat katholiek onderwijs en degelijk onderwijs samen kun nen gaan, IIET VERHOOR BIJ DEN PAUS Omtrent het gehoor van het bestuur en het inrichtings-komiteit van het weder- laudsch IIeilig-Sakramentskongres bij den Paus, wordt- nog gezegd dat de H. Vader op zeer hartelijke wijze zijn diep- gevoelden dank uitsprak over het volle dig wellukkcn van hot kongres, dat wer kelijk Zijn hooge verwachtingen over troffen had. Het kongres was een schit terende betooging der Katholieke We reldkerk. Alle landen hebben daaraan deelgenomen >en dc katholiciteit kwam op overweldigende wijze tot uiting. Dat het kongres niet in uiterlijkheden ver liep bewezen de vele duizenden H. Kom- munies in deze kongresdagen en ande re vele genaden, welke zeker in deze da gen op menschen en volken zijn neer gekomen. Do H. Vader was zoo ontroerd, dat tranen zijn stem dreigden te verdoo- vcn. In ongeveer 14 dagen heeft dc Paus meer dan 300 bisschoppen in bijzonder gehoor ontvangen, om zich over de aan gelegenheden van elk diocees te doen in lichten. Met de meeste bisschoppen on derhield hij zich in hun landstaal. Zooals men weet is de ijzerheid Karei Cogghe in leven wel wet. veel hulde, doch met weinig tastbaars overladen ge worden. Slechts eenige weken geloden werd hem een pensioen van 3000 fr. toege kend. Thans komen verscheidene bladen met voorstellen voor den dag om de na gedachtenis van Karei Cogghe te ver eeuwigen Zoo is er spraak van hom in de IJzervlakte een standbeeld op te rich ten. Anderzijds zou men den Boule vard de l'Abattoir te Brussel, verande ren in Boulevard Charles Cogghe In waarheid kan de heldendaad van C'ogglie niet. genoeg aan de nakomelin gen hekend gemaakt worden, Verleden week schreef de Engelsche perskoning Northcliffe in Daily Mail ongeveer liet volgende Menschen, laat toch op uw reizen Belgie links lig gen dit land heeft geen enkelen dege- Iijken steenweg Wat zou er in Daily Mail gestaan hebben, ware die Lord door de straten dezer stad komen fietsen I Overal vindt men heden toch fietspaden, alleen té Aalst daarvan geen schijn Ook, Heer Burgemeester De Hert, richten wij ons eindelijk tot U, wij twee duizend acht honderd fietebelastingbeta- lers ten Kantoore Aalst, om U te Magen voortaan over de trottoirs te mogen wie len. Voor de wandelaars, voor koetsiers en motorwagens was er belangstelling van wege den Raad, alleen wij, fietsers, wer den genegeerd. Houd "in Korte Zoutstraat, Dender- mondsche steenweg, Fabriekplaats enz. enz. eens de fietsers in 't oog als ze ga- loppeeren net als over gevallen ladders. Hoe hossebossend alles voortschokkert, hoe de beklagenswaardige fietser, wel verre van het op een elegant ritje te zet ten, verschrikt er uit ziet en strak en schuw voor zich uitkijkt naar de grijn zende keipunten, hoe hij onder zijn vreesenjk daverriüje krampachtig zijn vingers rondom de stuurstang vast toe knijpt I Én het. baatte niet als men op de fiets moest gebonden zitten zie, plots springt er daar een met tuig en al bijna tot aan de sterren En zoo gaat het. allerwege En onwillekeurig zucht de eene stumper *k Blijf niet aaneen I Waar, waar moet dat heen En dc andere knort als een kwaad varken, onbillijk, ik beken het graag, tegen den heer Schepen van Openbare Werken. Maar hij klaagt toch met reden te midden van al dit hotsen en botsen. Ook de fietser is immers niet van ijzer neen, net niet noch een weeke massa zonder beenderen, noch zoo zwaar als een pilaar. Evenmin als de au- to-beeren houdt hij van Oceaan schommelingen. Het meest verbluf fende in 't geval is, dat de heeren dok ters, fietsers of niet, nog nooit daarover den bek hebben geroerd, zij clie noch tans dagelijks gevallen van gezwollen maag in behandeling krijgen als gevolg van het heen en weer slingeren van des fietsers inwendigheid Zouden we dus mogen hopen dat, waar de nood het hoogst is, er bulpe nabij zal zijn en dat de heer Schepen van Openbare Werken, in het voetspoor tre dend van zijne onmiddelijke voorgan gers, zijne volle aandacht aan eene voor ons allen doelmatige bestrating zal wil len wijden De tijd van het mes op de keel, de verkiezingstijd staat wel niet in uitzicht; nochtans hopen 2800 fietsers dat hunne zaak zal behartigd worden. Wat we vra gen is dit dat er eerlang door heel de stad rechts of links van de straat een effen fietspad van één meter breedte aangelegd worde. Die breedte is voldoen de moeten fietsers kruisen, dan kan er één uitwijken. Aan allen die- tot het ten uitvoer bren gen van dien dringenden wensch zullen bijdragen, weze de eeuwige erkentelijk heid uitgedrukt van de 2800 fietsers van Aalst, H. D. Vrijdag liep in dc wandelgangen dei- Kamer aanhoudend het gerucht dat de oud minister van justicie, M. Emile Van- dervelde, te Moskou zou vermoord zijn geworden door Bolsjevviki. Dit gerucht was afkomstig uit Berlijn. Leden van de socialistische partij heb ben dan getelefoneerd naar de Duiteche hoofdstad, waar men niet. meer kon zeg gen dan dat daar werkelijk bet gerucht dc ronde deed. Er is dus tot nu toe geen de minste bevestiging van het nieuws dat, naar wij hopen, ongegrond zal blijken. Hoe M. Vandervelde en zijne gezellen evenwel te Moskou behandeld worden, leert men uit de berichten die men in het Biutenlandsch Nieuws te lezen krijgt. De c Indépendance meldt Hel nieuws, dat M. Vandervelde te Moskou werd vermoord, is over Keulen te Brussel toegekomen. Op het oogenblik dat wij dit schrijven had men te Brussel nog geen bevestiging ontvangen. In socialistische kringen toonde men zich, in afwachting van nadere inlich tingen erg ongerust, Onnoodig te zeggen dat in parlemen taire kringen dc opschudding groot is. Evenwel heeft men ongelijk zich te zeer lo verontrusten, aangezien to|: >r- too niets denken laat dat hot nieuws gegrond is. DE TERUGKEER VAN DEN PRINS VAN WALES NAAR ENGELAND Londen, 16 Juni. De toebereidse len voor de begroeting van den prins van Wales bij zijn terugkomst van zijn groote reis naar het Verre Oosten zijn voltooid. De terugkeer van den prins zal tot een groote nationale vreugdebetooging worden gemaakt en hoewel gespeend van alle formaliteiten is het bijna zeker, dat zijn tocht door Londen zal worden ge kenmerkt door betoogingen van gehecht heid, welke niet zullen onderdoen voor de betoogingen, waarmede hij in het bui tenland is ontvangen, indien zij deze al niet overtreffen. De koning, de koningin en andere le den van het koninklijk huis zullen den prins afhalen aan het Paddington-sta- tion en nadat de begroeting zal plaats gehad hebben, zal de prins met zijne ouders in een openjdjtuig naar het Buc- kinghampaleis rijden. De lijfgarde zal hem begeleiden. Daarna zal hij thee ge bruiken bij zijn groot-moeder koningin Alexandra, in het Buckingham paleis en des avonds deelnemen aan een familie feestmaal. >fDenzelfden avond zal liij aanwezig zijn op het tweede hofbal van net seizoen. Ten gevolge van do vermoeienissen van zijn reis gedurende de laatste zes maan den, zal hij dan gedurende; drie maan den rust nemen. 22.000 PROCESSEN-VERBAAL EN 1,579 GEHEIME STOKERIJEN De alkoolwet is den 29 Augustus 1919 in voege getreden. Men heeft wel ©ens doen opmerken, dat er nooit méér gehei me stokerijen ontdekt -werden dan se dert de toepassing dier wet, en dat er met duizendep en duizenden processen-yer- baal voor overtreding der wet moesten opgemaakt worden. ï)e minister van Fi nancies heeft een zeen- belangrijk over zicht gegeven van don toestand onder de toepassing doT alkoolwet. Daaruit blijkt, dat er 12,115 overtredingen ten laste van herbergiers en 9,804 ten laste van ver bruikers zjn opgemaakt, 't zij een totaal van bijna "22,000, heel juist 21,919. Sedert het in werking treden van de alkoolwet tot op 31 Maart 1922, werden er wegens inbreuk op die wet, 12,115 processen-verbaal opgemaakt ten laste van herbergiers. Gedurende 1921 en den eersten trimester van 192*2, werden 9,804 verbruikers wegens overtreding vervolgd De statistieken leveren geen inlichtingen daarover voor den tijd van 1 Januari 1921. Op de 10,251 overeenkomsten aan slij ters voorgesteld, werden er slechte 8,928 aangenomen. De verhouding der geschil len in der minne vereffend is dus 84 t.h. Om liet verschil uit t© leggen tusschen het totaal getal proeessen- verbaal en dat der voorgestelde overeenkomsten, mag men niet vergeten dat liet voordeel der overeenkomst, geweigerd wordt aan de hervallende overtreders (artikel 15 dei- wet van "29 Augustus 1919). Op 1 April 192*2, werden 1,031 defi nitieve veroordeelingen uitgesproken ten laste van drankslijters, en 593 zaken die aan 't gerecht voorgelegd waren, kregen nog geen oplossing. Van 1 Januari 1921 tot 31 Maart 1922, werden 2,421 ver bruikers door de rechtbanken veroor deeld. Zoodra de veroordeeling kracht van gewijsde gekregen heeft, wordt de drank slijterij voorgoed gesloten door toedoen van de policie, behalve in geval dat de veroordeelde slijter zijn zaken aan een derde overliet. Daar liet verval persoon lijk is, zijn er zooveel slijters beroofd van liet rceht. hun beroep uit te oefenen als er veroordeelingen uitgesproken wer den. Wegens het inrichten van geheime stokerijen en ongeoorloofd bezit van toe stellen die dienen kunnen tot het maken van alkooi werden er opgemaakt In 1918. 892 processen-verbaalin 1919, 881; in 19*20, 237; in 19*21, 64; in 1922 (Le trimester), 5. Die cijfers duiden een aanhoudende belangrijke achteruitgang aan sedert, het einde van 1919. De statistiek der ontdoken rechten werd niet opgemaakt; men mag echter zeggen, dat die som dc rechten die de veroordeelde geheime stokers den Slaat te betalen hadden, niet hoog is, omdat het. beheer buiten de gewoonlijk gerin ge hoeveelheden alkooi, gevonden op het oogenblik dat de overtreding vastgesteld werd, zelden voor den rechter bewijzen kan hoeveel schade de Schatkist berok kend werd. Daarbij dc hooge boete (minimum 10.000 frank) voorzien door dc wet van ;5 April 3896, heeft het karakter van -ehadevergoeding aan den Staat door de bedriegers betaald. Genève, 15 Juni. Tot dusverre heb ben 10 gouvernementen geantwoord op een motie aangenomen op de eerste ver gadering (1920) van den Volkenbond, en vorig jaar, op de tweede vergadering nog eens herhaald. Bij die motie worden de leden van den Bond'uitgenoodigd om zicli to verbinden in den loop van de twee eerstvolgende financieele jaren het totaal bedrag van hun uitgaven voor leger, vloot en mili taire luchtvaart, zooals dat bedrag voor zien is op de begrooting van dit jaar, niet te overschrijden. De tien gouvernementen, die hun ant woord hebben ingezonden, zijn de vol gende Zuid-Afrika, Belgie, Denemar ken, Frankrijk, Engeland, Griekenland, Letland, Nederland, Peru en Zweden. De toon van die antwoorden luidt over het algemeen gunstiger en meer positief dan het vorige jaar. Het algemeen secretariaat liéeft de an dere gouvernementen verzocht zoodra mogelijk te antwoorden, daar de aan staande vergadering binnen kort moet plaats hebben. We geven hieronder een staat van het bedrag der voorschotten, door Belgie ge stort voor rekening van Duitschland A. Schade Geldelijke a. Oorlogsbelastingen Inter provinciale leening 2,280,000,000 Interesten, door den Staat betaald tot den datum van van 't herstel der schul den door Duitschland 67,800,000 Interesten, betaald door den Staat sinds dien da tum tot 31 Dec. 19*21 323,500,000 b. Geldelijke schade aan de gemeenten 497,000,000 Interesten, betaald door den Staat tot 31. 35,000,000 c. Interesten der leeningen, aangegaan door den Staat voor later invorderbare uitgaven 375,000,000 d. Interesten der titels van oor logsschade, vervallen tot 31 December 1921 246,851,000 B. Schade aan liet Openhaar Domein 1. Staatsspoorwegen a. Wegen en werken 383,678,000 b. Tractie en materieel 1,316,600,000 Wapenstilstandsmater. 536,111,000 e. Electriciteitedienst 15,000,000 2. Geconcedeerde spoorw. 81,100,000 3. Buurtspoorwegen 300,000,000 4. Telegraaf en telefoon 174,000,000 5. Beheer van de Posterijen 2,500,000 6. Waterwegen 100,000,000 7. Havens 81,000,000 8. Wegen te lande van den Staat- 74,000,000 Gemeentewegen 55,400,000 9. Andere schade aan het openbaar domein van den Staat, 100,000,000 C. Herstel van het Partilculier Domein Definitieve vonnissen der rechtbanken voor oor logsschade 1,185,300,000 Transacties, met de gesinis- treerden gesloten 35,150,000 Voorschotten, aan de gesinis- treerden toegestaan 3,408,760,000 Herstellingswerken, recht streeks door den Staat uitgevoerd 655,133,000 Verschillende leveringen van Duitschland op rekening Herstel gebracht 120,000,000 Algemeen e kosten van her stel 330,000,000 Herstel van den landbouw 200,000,000 D. Schade aan de personen Militaire slachtoffers 260,024,000 Nationaal Werk der Oorlogs- invalieden 15,425,000 Burgerlijke slachtoffers 123,500,000 Totaal Fr. 13,377,832,000 Schuld van do terugneming der marken 7,500,000,000 Vrijdagmorgend heeft onderzoeks rechter Verwilglien andermaal Masiè- res onderhoorddeze blijft met de groot ste hardnekkigheid alle plichtigheid loochenen. Naar beweerd wordt zou liet de zuster zijn van het slachtoffer die de ergste be schuldigingen Heeft uitgebracht legen haar schoonbroeder Masières. Zaterdag rnoest Masières voor de raad kanier verschijnen waar uitspraak zou worden gedaan over de al dan niet be krachtiging van het tegen hem afgele verd aanhoudingsbevel. Masières zou iu do, raadkamer bij staan worden door Mr. II. Boddaert cn Mr. Van Nieuwcnhuyze. De eigenaar van de zeer bekende me nagerie, Bostock, is naar de Daily Chronicle meldt, dezer dagen ternau wernood aan den dood ontsnapt. Bostock had namelijk een zending die ren ontvangen, waaronder een python van dertig voet lengte. Men had het hok, waarin de slang zich bevond, geopend ten einde de heer Hagenbeek, den be kenden Hamburgschen deskundige op het gebied van wilde dieren, in de gele genheid te stellen, den bek van den py t hon te onderzoeken. Zes of zeven man hielden den kop van de slang vast en trokken deze uit het hok. Plotseling slaagde de python erin, zijn lichaam om de beenen van Bostock te slingeren. Alle inspannin gen van de mannen om hem te bevrijden ware tevergeefs. Zij konden enkel voor komen, dat de python zich ook om het lichaam van zijn slachtoffer zou kron kelen, in welk geval Bostock ten doode zou zijn opgeschreven. Ten slotte slaagde hij er zelf in, mot de grootste moeite, uit.de doodelijké om arming van het monster te ontkomen. Dit wetsvoorstel is hetzelfde dat ver leden jaar ingediend werd door M. Mas- son, thans minister van justicie en dat door twee leden van elke der drie par tijen was onderteekend. Dit wetsvoorstel had voor doel door de toekenning van rechtmatige waar borgen de schikkingen te volledigen die den toestand van zekere gemeenteamb tenaren en beambten regelen, inzonder heid van de gemeenteontvangers en de andere bedienden der gemeentebesturen. De grieven, die aangehaald zijn ge- wprden, waar het de onderwijzers en ge meentesecretarissen betrof, zijn over 't algemeen toepasselijk op de andere ge- r eentebeambten, en het is niet aanneem baar, dat, waar men voor de eenen wet telijke voorschriften zou hebben ge maakt, men zou wemeren zich te bekom meren om de anderen. Twee andere voorstellen zijn aan do Kamer voorgesteld het eene heeft be trekking op de policiecommissarisscn, het andere op de veldwachters. Wij willen, zegt voorsteller de ver dienste van dit initiatief niet betwisten, doch wij zijn de meening toegedaan dat het ontoereikend is, dat dezelfde regel, dezelfde goedwilligheid moet worden uit gebreid op al de gemeentebeambten, cn dat het een maatregel van goed beheer zal zijn, het lot van allen te bepalen door eénzelfde wet. Men kan het gemeentepersonoel rang schikken in zeven catcgorien 1. Dc ontvangers; 2. de bureelbedien den en de technici; 3. de policiecommit*- sarissen4. de politieagenten5. de veldwachters;6. de werklieden; 7. de bedienden wier diensten tusschentijdig of bijkomstig zijn, en allen die eene bij zondere bediening hebben, zooaLs do deurwaarders, boden, verplegers, genees- heeren, bedieningen die over het alge meen slechte bestaan iii de groote ste den. Evenals de wet betreffende de gemeen te-secretarissen, streeft- het ontwerp een dubbel doel na Een minimum jaarwedde verleeneri aan de gemeentebeambten; hun een be paalde verhooging verzekeren gedurende een zeker aantal jaren; het kent aan de gemeentebesturen het recht toe, de vcr- nooging te weigeren aan de bedienden die nun ambt. niet op bevredigende wij ze zouden uitoefenen, met dien ver stande dat de bediende in beroep kan gaan bij de lioogere besturen. De bedienden der van de wet afhangen de besturen' (godshuizen, bureelcn van weldadigheid, bergen van bermhertig- lieid, enz.) zullen dc voordeden van het entwerp genieten al de bepalingen van algemeene orde die het bevat, zijn op hun toepasselijk. 400 VILLAS EN HOTELS IN ASCïf GELEGD. New-York, 16 Juni. Een gewél dige brand woedde in het zomersiution van Arone te Long Island. 400 villas en hotels zijn geheel ver-» woest. 20.000 personen zijn dakloos. De schade wordt op 4 millioen dollars, .geschat. 'v

De Volksstem | 1922 | | pagina 1