2Ü ¥am nmm Dinsdag* Juni 1922 MET KATHOLIEK KGHGRÜS De vrees veer een nïerae itsenarchÊsiisehs aanslag h Disitschlanel De kenlns te Luik De Omgang mei M Allerheiligste te Aalst door de eeuwen heen De ophefmakende zaak ie Gent STEM XXVIII' JAARGANG NUMMER SS3 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.— Tel. 114 DAGBLAD 8 CENTIEMEN —WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Ncffel-Db Gendi b I lei telt bulten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap HiVAS.Adolt Maxlaan.13, te BrusselS. Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londres E.C.4 H. Florentina Zen op 8,49 ondepT,&5 Nieuwe Maan den 24 Op 10 en 11 Juni hebben de Ka tholieken van Belgie lninne jaar- lijksche groote algemeene vergade ring gehóuden. Is dat kongres gelukt I Als men die vraag stelt aan Ka tholieken, zullen deze natuurlijk antwoorden volkomen wel gelukt Hunne getuigenis kan den door slag niet geven. Niet-katholieken bevestigen dat het kongres in het geheel niet gelukt is. Doch als men ziet met welke gramschap die zij zooveel moge lijk trachten te verduiken zij over dat kongres spreken, zal men terecht besluiten dat zij het met leede oogen aanzien, en bijgevolg dat het wel gelukt moet zijn. Zijn welgelukken bestaat daarin, dat het voor iedereen klaar heeft aangeduid dat volkomen éénheid in het katholiek kamp heerseht op de hoofdpunten van zijn programma Verdediging van den Godsdienst, van den eigendom, van het huisge zin en het Vaderland. Dat staat in schitterende lette ren op zijne vlag geschreven, en onze tegenstrevers weten dat die leus van aard is om alle deftige lie den aan te lokken. Het zijn vooral de liberalen die zich getroffen gevoelen. Ze willen ook wel doorgaan als verdedigers ,van den eigendom en het Vader land, maar zij voelen hoe weinig .vertrouwen dat kan inboezemen daar ze bepaalde bestrijders zijn yan het Godsdienstig beginsel, Im- ,mcrs, volgens hunne '.eigene her haalde bekentenissen, wéren zij ,God uit het openbare leven, en ma ken van den Godsdienst eene pri- yaatzaak. Ze beweren wel met de Flan- ,dre Libérale dat niemand in pns land, den Godsdienst bedreigd pa aar ze weten ook dat de liberale partij te veel bewijzen geleverd heeft en nog dagelijks levert, om .door iemand te doen aannemen dat zij den Godsdienst en de geestelijk heid niet vijandig is. In alle geval voelt ze dat hare verdediging van Eigendom, Vader land en Gezag, zeer zwak blijft, als die niet gesteund is op een Op perwezen, van wien alle Macht en Gezag uitgaan, die beveelt, regelt, loont en straft, De liberale partij, verdedigster van Eigendom, Gezag en Orde JVIaar men ziet ze alle dagen de handen ineenslaan en samengaan met de socialisten, die uit liefde tot het beginsel der zoogezegde gelijk heid, de afschaffing van ALLE GEZAG betrachten. Als 't er op aankomt, zich aan te jsluiten bij katholieken of hij socia listen, dan gaan de liberalen zoo goed als altijd mede met de socia listen. Dat is nog gebeurd in de zitting yan den Gentschen Gemeenteraad yan 8 Juni laatst, als 't er op aan kwam kleine kindertjes, verzorgd door een katholiek werk, denzelfden steun te verleenen als aan andere beschermd door een zoogezegd on zijdig, maar feitelijk een liberaal werk. Aan de arme kindertjes van liet katholiek Werk, geen cent, omdat men dan die kindertjes God leert kennen en van Godsdienst spreekt aan de andere wel stadsgeld, om dat hunne opvoeding gezuiverd is van alle gedacht aan God, evennis let vaderlandsche lied Naar Wijd en Zijd zeer zorgvuldig werd ge Pasteuriseert! getoond en bevestigd dat de katho lieke partij eene Belijdenispartij gebleven is, zegt het blad, Als men het zoo wil ja, De ka tholieke partij heeft voor hoofd punt van haar program de verde diging der rechten van den katho lieken Godsdienst en van de rechten der burgers, katholieke burgers in begrepen. Zij neemt aan dat alle Gezag van God komt, en wenseht dan ook dat God, als Opperste Meester meer en meer erkend worde. Dat belet niet dat zij volkomen bij machte is de stoffelijke belan gen van het land bevorderen; zij heeft daarvan afdoende bewijzen geleverd, Van 1884 tot 1914, dus geduren de 30 opeenvolgende jaren, hebben ,de kiezers haar het bestuur van het land' toevertrouwd, In 1884 stonden de katholieken en de liberale partijen nagenoeg in gelijke krachten tegenover elkan- der. Dat jaar werden de liberalen, die het bewind in handen hadden, met eene verpletterende meerderheid door de kiezers bedankt in de kiezing die een liberaal blad de kie zing der verachting noemde, De katholieken namen het be wind in handen en bleven het be houden tot dat in 1914 de oorlog losberstte, Gedurende die dertig jaar het land vertrouwen in hen en dat zij in God gelooven, heeft hen niet verhinderd Belgie tot den lioogsten trap van voorspoed te voeren. De oorlog is losgebroken en heeft een vloed van rampen over het Va derland uitgestort. Het feit dat ze in God gelooven heeft de katholieken niet belet, me de te werken aan de hei-opbeuring van het land, want zij werken niet om geld alleen, maar duizenden on der hen werken ook uit Godsdienst plicht en ter eere Gods. Na den oorlog heeft de katholie ke partij zich mogen verheugen in eene spoedige heropbeuring en in eenschakeling harer krachten. Inde Kamer staat ze daar met 90 leden tegenover 34 liberalen. In 1884 stonden beide partijen nag- r-oeg even sterk, en nu 40 jaren na dien. staan de katholieken meer dan dubbel zoo sterk als de liberalen. Dat is een feit waarop alle nij dig geknars afbotst. Het kongres van Namen heeft pan de Flandre Libérale aan- Laat de geuzenpers hare gal uit spuwen, het kongres van Namen minachten; de katholieke partij staat daar, eene rots gelijk, even als de Kerk, die zij verdedigt tegen wien het geweld van den vijand niets zal vermogen. De liberale partij, welke Godver- loochend, de Waarheid en het Recht in den steek heeft gelaten, ligt neergeveld, steeds meer en meer verlaten, omdat het getal dergenen, die het licht van Recht en Waar heid, zien schitteren, steeds grooter wordt'. Ze komen tot de katholieke Kerk, .die met vasten voet den goeden weg betreedt en de eenige beginselen huldigt welke de maatschappij ver zachting en genezing kunnen liren- flen voor de kwalen waaraan ijdt. Laat de goddeloozen trachten de katholieke partij en de katholieke Kerk af te breken als hun dat ple zier doet; het is al 1900 jaar dat zeop het punt zijn te gelukken. ïntusschen blijft de kolom 'aan de heelc wereld rustig den weg wij zen, zich niet bekommerende om de dwergen die vruchteloos aan haren voet knagen. VOOR DE BARTHÖLOMEUSNACHT De drie Berlijnsche socialistische bla den deolen alarmeerende berichten mee over de uitbreiding van de reactie in Duitschland, welke thans gevaarlijke vormen zou hebben aangenomen. Zoo schrijft de Freiheit onder den sensationeelen titel «.Voor den Bartholo- mensnacht dat men rekening dient te houden met het feit, dat eerlang een nieuwe staatsgreep van rechts is te ver wachten. Het blad wijst op de parades, welke ter gelegenheid van ile Hindenburgfees ten te Koningsbergen zijn gehouden en is van meening, dat deze parades in wer kelijkheid wapenschouwen der reactie waren. Volgens het blad bestaan er in de meeste"plaatsen van Pruisen geheime af- aeeiingen, die namen dragen van Lu- dendorff-aideeling, Hindenburg-af dee ling, enz. Onder deze afdeelingen zou een zwarte lijst rondgaan van alle personen, met wie tijdens de staatsgreep korte met ten dient te worden gemaakt. Op deze zwarte lijst komen ook tal van vroegere beambten van de politie voor. Enkele van hen zouden ook reeds een waarschuwing hebben ontvangen. Vol gens hetzelfde blad zouden alle rijksmi nisteries de centra zijn, waar deze reac- tionnaire beweging wordt- voorbereid, doch liet rijksweerministerie zou hierbij voorgaan. De nacht van 21 Juni zou zijn uitge kozen om de omwenteling tot stand te brengen. Alle monarchistische instellin gen hebben daartoe, volgens het blad, reeds voorloopige onderrichtingen ont vangen. Het bloedvergieten zou thans een nog ernstiger karakter dragen dan in Janua ri 1919 het geval was. Zonder erbarmen zou tegen de op de zwarte lijst voorko mende personen moeten worden opgetre den. Ook de Rote Fahne kondigt een dergelijke waarschuwing af. Volgens dit blad werken de orgesch- organisaties vooral in den omtrek van Berlijn 'en Brandenburg met koortsach tige naast aan de inrichting van de staatsgreep. In ieder dorp worden para des on militaire oefeningen gehouden, die worden geleid door oud-officieren. De Vorwarts meldt, dat het partij bestuur der social-democratische partij met algemeene stemmen het volgende besluit heeft aangenomen De nationale bond van Duitsche of ficieren en de nationale bonden van oud- Boldaten zijn voornemens op 28 Juni, den datum der onderteekening van het verdrag van Versailles, ter bestrijding van de bewering, dat alleen Duitschland schuld heeft aan den oorlog, in het rijk betooging-vergaderingen te houden. De betoogingen van deze zijde ziin tot dusver steeds ontaard in militarische en monarchistische uitspattingen. Op 28 Juni zullen zij, naar de erva ring heeft geleerd gebruikt worden voor een hetze tegen de republiek. Het par tijbestuur beveelt daarom de partij-in richtingen aan, op haar hoede te zijn en overal vergaderingen te beleggen, waar aanhangers van het oude regiem onder den dekmantel van betoogers in zake de schuldvraag een politiek trachten te voe ren. die aan het Duitsche volk groot na deel berokkent. DE MONARCHISTISCHE BEWE GING IN BEIEREN Het christen sociaal Beiersch orgaan Het vrije volk geeft een geheime brief uit van den bestuurder der christc- nc landbouwinstellingen, waardoor deze al de vertrouwbare personen dier instel lingen verzoekt overal in Beieren ko ningsgezinde instellingen tot stand tc brengen en geldinzamelingen voor den nieuwen koning te doen. Elke geldelijke gift zal mistens dui zend mark moeteil bedragen. In den loop eener redevoering te Ber lin gehouden, heeft een gewezen kapitein verklaard dat de Beierscne koningsgozin- den thans zoo sterk staan dat zij bij machte zouden wezen het koninkrijk uit te roepen. Alleen worden zij verzwakt door een meeniagsgCBchil omtrent den persoon van den koning. Aanzienlijke wapen- en munitiede pots zouden in de Tyroolsche-Beiersehe J Alpenpassen opgestapeld, zijn. Zondag morgend ten 10 ure juist kwam Z. M. hier aan en word ontvangen door den gouverneur, den burgemeester, de ministers Theunis, Neujean, Berryer, Hubert en Jaspar. M. Lippens, gouver neur van Congo, enz. Het was M. Gregoire, gouverneur der provincie die Z. M. verwelkomde. Op deri weg naar de universiteit was groote geestdrift. Schoolkinderen vorm den de haag. Rector Dejaie begroette den Koning en maakte den lof van de gesneuvelde stu denten. De Koning zegde gelukkig te zijn de ze plechtigheid te kunnen bijwonen. De betcekenis ervan moet verder gaan dan de grenzen der stad en der provincie. Toen werd het gedenkteeken onthuld, waarna de Koning zich naar het provin ciaal gouvernement begaf, waar een ont bijt plaats had, aan 't welk de ministers en talrijke hooggeplaatste personen deel namen. Des namiddags woonde de Koning de opening 'bij van de tentoonstelling der ingenieurs in het Paleis der Schoone Kunsten. Z. M., de welkomstrede van den voor zitter M. Trasenster beantwoordend, zeg de gelukkig te zijn den 75ste verjaring van den kring der ingenieurs te kunnen de gelukkig te zijn de 75ste verjaring der speciale scholen der Luikscne uni versiteit. Op hen ook mogen wij vertrouwen; het ingenieursvak hoog te houden en te zorgen dat de nijverheid van Belgie den {rang belioude, die zij door hare werken veroverde. Op hen ook mogen wij vertrouwen; het samenvallen van deze tentoonstel ling met de hulde aan de dooden toont aan dat het vaderland steeds mag reke nen op de studeerende jeugd, gevormd door meesters als gij. Daarop doorwandelde de Koning, ge volgd van al de hooge personen de ten toonstelling. Het was 5 ure namiddag eer Z. M. de tentoonstelling verliet, om te kwaart voor 6 ure naar Brussel terug te keeren. I. DE REUS ÉN DE REUZIN De H. Sacramentsprocessie, die, in de middeleeuwen, telken jare haar plcchti- gen ommegang door onze straten deed, zooals zij in 1316 door geheel liet Kristendom werd ingesteld gescliied- de van af 1429 's Zondaags na het par troonfeest van S. S. Pieter en Paulus, op Aalst-Kermis. In de stadsrekeningen, be vattende de CosteiL van den processie generale die-men van oudts ende jaerlix onderhoudt binnen der stede op tson- daechts van Sirite Pieter ende Sinte Pau wels daeh appostelen in den zomer, zullen wij de samenstelling vinden van den geestelijken optocht, die hier, even als in ander steden van Vlaanderen, rond het einde der XIV® eeuw, in pracht en luister toenam. De twee voornaamste wereldschc fi- gueren dat waren de Reus en cle Reu zin. Reuzen, fabelachtige helden der vroég- middeleouwsclie gemeentestrijders zin nebeelden van den oorlog, dien de burchtheeren logen elkander voerden allegorische figuren, gelijk het Ros Bey aard en andere, of deze van feodal dwingelanden Of verbeeldden zij de goden onzer voorvaderen Of verheer lijkte men, alsdan, in Hen, de mensche- lijke kracht Elk volk, luidt de voor rede van het Nevelingenlied (Ph. Blom- maert, 1853), heeft naar zijn geaardheid de zaken opgevat en deze door verschilli- fe symbolische beelden voorgesteld. Bij e Germanen, een bij uitstek krijgshaftig volk, werd de schepping der wereld ver beeldt door een strijd tegen lm er van zijn lijf werd de aarde geechappen van zijn bloed de wijde zee van zijn sterk gebeente de rotsen en de bergen van ziin ruw haar 't gewas en het hout van zijn breede hersciischaal de wolken en het hemelruim. De voornaamste helden sagen, die van de Nedcrduitscliers niet verloren gingen, zijn deze van Siegfried (ontleend aan de oude Gormaansche my- tologie)? Lied'enk, BiewolL der Zwaan ridders en Genoveva. Siegfried, koning, Gods Kint, was sterk en had ongemee- nen moed hij streed en overmeesterde den draak Fafner Liedcrik vocht tegen reus Finaert. In de Brabantfiche Veesten gewaagt' men van oen reus, Karei den Groote, die acht voet lengte had. In de openbare vreugdebedrijven ligt de getrouwe weerspiegeling van 't ka rakter eens volks schreven de Potter en Broeckacrt. Dc beelden de£ reuzej^ maakten he't aantrekkelijkst gedeelte der ommegangen uit. Het volk meende in de reuzen te herkennen en te huldigen de oude prinsen en burchtheeren. did een buitengewone liooge gestalte móesten gehad hebben, of zijn eigen zelf, daer de overlevering toch wil dat wi^van reu-' zen zijn voortgekomen. Er was schier geen stad of gemeente, die niet haar herinnering aan een of ander reuzen1 gewrocht wilde vereeuwigenGent, Brus sel, Wetteren, Dendermonde, Meehelerf, Atli, Hasselt, Geeraardsbergen, enz., heb ben van die grootsche reuzenbeelden be waard. Was bij te Aalst niet de afbeel ding van het Kind van Aelst, Dirk, zoon van Iwein Later achtte men het noodig, de reus' niet langer meer alleen te laten, en men gaf hem eene gezellin uit dezen echt verscheen een reusje en nadien een reu- zinneken, die, in de stoeten, onder het waakzaam oog van vader en moedcrfc voorop dansten. Te Gent hadden zij twee kinderen, Janneken en Micken te Wet- teren en te Brussel heette de jongen ook Jantje. De reus van Antwerpen jaarteekent evenwel slechts uit den Kenaissanee'-tijd. Hij werd gebeiteld door onzen beruch- tcn stadsgènoot Peeier Coecke (14 Augus- ti 1502 en 16 December 1550) eu ver scheen voor de eerste maai in den om megang van 1549 bij de plechtige in huldiging van Philip II. Peeter Coec ke, leerling van Bernard van Orley, die hofschilder werd van Karei V", en als schilder, graveerder, glasschilder, bouw meester, beeldhouwer en letterkundige, eene wereldberoemdheid verwierf, gaat door voor de eerste verspreider der Re- naissancc-styl, maar op laamsche wijze, vrij gevolgd het was, in 1549, de eerste proef op groote schaal der nieuwe mode (G. Beetemc, 1893). Benevens meesterlijke schilderstukken en gewaar deerde schriften, liet hij nierkweerdige bouwwerken na, w. o. liet huis van Die- derik de Moelnere, thans het lokaal der Muziekschool, te Antwerpen prachtige /schoorsteenmantels, o. a. in de zaal van 't Antwerpsch schepen-college alsook eenige drieluiken. Pieter Breughel, den Oudevader van de fluweelen Breu^ ghel en den helschen Brenghel, had zijn kunst geleerd bij Peeter Coecke, wiens dochter hij trouwde bij had deze, toen zij nog klein was en hij bij Coecke woonde, dikwijls op den arm gedragen. ('t Vervolgt). HET AANHOUDINGSMANDAAT BEKRACHTIGD Zaterdag namiddag, om 2 ure, werd de Mazières, per rijtuig van het gevang naar het gerechtshof gebracht. Geboeid en tusschen 2 gendarmen werd de burggraaf naar liet kabinet van den on cierzoekrec liter gebracht, waar hij langdurig ondervraagd werd, vooral over het doosje cachetten, door het slachtoffer bij oenen apotheker der stad gekocht. Op zekeren dag, na 7 dier cachetten genomen te hebben, bestatigde zij dat er maar zeven meer overgebleven. Zij liad er nochtans vijftien gekocht. De Mazières loochent liet doosje 1o hebben aangeraakt of gezien. Ten slotte werd door do raadskamer het aanhoudingmandaat voor eeue maand bekrachtigd. Om 5 1/2 ure werd de aangehoudene terug naar het gevang overgebracht. DE BESCHULDIGING De 'beschuldiging houdt staande dat de Mazières zien wilde meester maken van liet erfdeel zijner schoonzuster, Va lerie Coppieters Stochove. Waar had de beklaagde zulke groote hoeveelheid strychnine gehaald r De beschuldiging veronderstelt, dat de va der of de broeder van den verdachte, dio beiden apothekers zijn, hier wel kunnen de hand in hebben. Óp dat punl Werd door liet Fransen gerecht tc Parijs coil onderzoek ingesteld. Do beklaagde houdt zijn onschuld staande. Hij meent dat zelfmoord moge lijk was, daar zijn schoonzuster ziek was. Hij beweert geen 'belang te hebben bij haren dood, want zij had hem onterfd. Hij deed haar, evenals hare zuster Alice, onder rechterlijke voogdij stellen. Deze spande een proces tegen Mazières in. Om de gevolgen van dat proces te vermij den, aldus luidt do beschuldiging, be.- sloot Mazières de jonge vrouw te vergif tigen. Hij wachtte tol dat dc zwakke ge zondheid van deze het mogelijk maakte zijn heuvel daad te plegen, zondc-T dat het overlijden verdacht voorkomen zou. Mej. Coppietem hud op bevel van den dokter 15 poeders gekocht.' hij narn er. een yan weg cn verving het door-^25 milligrain strychnine. Dr. Tcrlinek, die mej. Coppieters ver zorgde on de apotheker die de medika- uienteii bereidde, verklaren dat zij hcj

De Volksstem | 1922 | | pagina 1