~WSSÜliiÈÈr De Genferssiife yen Sea iaag Miskmhof vaa Gad-VSaaad. De ophefmakende te Gent zaak Gruwelijke moord fe Kruishoutem ARISE ZWERVELINGEN BEURS VAN BRUSSEL CUNARD LINE Antwerpenen Oostende via Engeland tot New-York en Canada Hot officieel communiqué van <Ic conferentie van Den Haag luidt als volgt In de zitting van dezen namiddag ïieeft de voorzitter de samenstelling van de eerste commissie (niet-Russische) en die dor drie sub-commissies meegedeeld. Dc eerste (nietjlussisohe) commissie bestaat uit ^OosKnnjff, rjeigre* 1 if ij AALSTERSCHE AKTIVISTËN OP 'T BANKSKEN Weinig volk woonde deze eerste zitting bij. Het verhoor wordt geopend om 10 ure en dc betichten worden binnengebracht. Bauwens wordt do eerste ondervraagd. no, j-»enemarxen, Spanje, Griekenland, Hongarie, Italië, Japan, Lettonie, Li- thauen, Luxemburg, Noorwegen, Neder land, Polen, Portugal, Zweden, Zwitser land, Servie-Croatie. De sub-com missie voor private eigen dommen bestaat uit Belgie, Finland, Frankrijk, Engeland, Italië, Japan, Noorwegen, Nederland, Roemenie, Zwe den, Zwitserland. De sub-commissie voor de schulden Belgie, Denemarken, Spanje, Frankrijk, Engeland, Italië, Japan, Lithauen, Ne derland, Servie-Croatie. De sub-commissie voor de credieten uit Belgie, Bulgarie, Esthonie, Frank rijk, Engeland, Griekenland, Italië, Ja pan, Lettouie, Polen en Tsjecho-Slowak- kia vV- M. Henri d Mazières, aangehouden onder verdenking van vergiftiging, houdt staan dat hij van edele afkomst is en hot recht heeft den titel van burg graaf te dragen. Het onderzoek in deze zaak blijft nog immer duister de ondervraging van de echtgenoot© van de Mazières (Angèle Coppietere) en van Mejuffer Alice Cop- Ï>i eters heeft niet de minste uitslag opge- everd. De rechterlijke politieofficier is uit Frankrijk teruggekeerd mte enkele aan de Mazières niet al te voorbeeldige in lichtingen. Ten huize van de Mazières hoeft men zooals reeds werd medegedeeld, niet het minste vergif gevonden. Het Fransch gerecht zal op aanvraag van het parket van Gent, te Parijs een onderzoek instellen. Die duistere zaak is dus nog geen stap vooruitgegaan. de Mazières houdt krachtdadig zijne onschuld staande. V In een straatje didht bij de kerk te Kruishoutem woont de wed. Simaye 61 jaren, herbergierster. De vrouw woont daar gansch alleen. Maandag morgend was een meisje, dat naar Kruishoutem in de fabriek gaat werken, en gewoon is haar rijwiel bij Vrouw Simaye in bewaring te stellen, verwonderd nog alles gesloten te vinden. Zij verwittigde de geburen die in de woning drongen, alwaar een vreeselijk schouwspel hun oogen trof. De oude vrouw lag levenloos uitge strekt op den trap die naar de voutka- mer leidt. Het hoofd was ingeslagen en het bloed was ten alle kante op de mu ren gespat. ►Seffens werd de gendarmerie op de hoogte gebracht van de misdaad en stel de een onderzoek in. In de woning der weduwe Simaye werd er geene verwaring bestuligd niets was overhoop geworpen. Men "kon dan ook nog niet met zekerheid zeggen wel ke de drijfveer is. geweest der misdaad. HET PARKET van Gent heeft zich Maandag namid dag naar Kruishoutem begeven, om liet onderzoek over deze ijselijkc misdaad in te stellen. dat do kring Gntwauk geene aktivistische strekking had en dat buiten eene letterkundige af deeling, de kring zich vooral bezig hield mot het lot der opgeeischten. De voorzitter leest echter eene reeks dokumenten welke de uitvindsels van Bauwens stellig logenstraffen. Volgens Bauwens was elk lid van den kring, zelfs onder dezes naam, volkomen vrij in zijne doenwijze, en kan hij zelf dus niet veranwoordelijk gesteld worden voor die daden, evenmin als voor de meetings ingericht door Ontwaakt met de medewerking van gekende akt-i- visten van Gent en Brussel, zelfs van de serteurs. Hij moet evenwel bekennen,- dat hij op een paar meetings het woord genomen heeft en dat hij voestappen aanwendde om te Meire eene zaal te bekomen om er eene meeting te geven. Hij bekent ook dat hij Jan Wannijn is gaan bezoeken. Hij loochent echter voor iets in de uit gave van De Nieuwe Tijd betrokken te zijn geweest. Ook in den propaganda- dienst en in het verspreiden der vlug schriften beweert hij niet tusschengeko men te zijn. De stukken uit het dossier spreken hem echter tegen. Zoo zijn er onder meer brieven geschreven en geteekend door Bauwens en aan de Duitschers gericht. Bauwens beweert ook nog, dat indien hij er in toegestemd heeft, deel te maken van den Gouwraad, zulks alleen was om zijn broeder te kunnen bezoeken, die te Gent in een gesticht verbleef. Dan wordt Moens ondervraagd. Deze is rechtzinniger. Hij verklaart dat hij slechts 19 jaar oud was en dat hij zich als propagandist, heeft laten medeslepen door lieden hij voor den oorlog als volko men eerbaar aanzag. Hij loochent niet dat hij uitgever was van De Nieuwe Tijd dat hij meetings inrichtte en za len zocht met dc medewerking van de Kommandantur en dat hij het woord voerde op die meetings, 't Is op verzoek van Planekaert en Wannijn dat hij vlug schriften verspreidde. Hij verschoot het geld voor Wannijn, die hem terugbetaal de en ontving ook van deze zijn loon als propagandist. Op sommige vragen van den voorzitter traent Moens rond den pot te draaien, doch de Voorzitter leest dan eene reeks stukken uit het dossier, welke verplette rend zijn voor den betichte. Ondervraagd over het deel maken van den Gouwraad, verklaart Moens dat hij zulks deed om reispassen te bekomen voor Gent, 'waar hij zich dan het lot der opgeeischten aantrok. Ook nam hij die gelegenheid waar om er levensmiddelen aan te koopen. De Vos was sekretaris van Ont waakt Deze betichte is wat hardhoo- rig en de ondervraging gaat dan ook niet al te gemakkelijk. Het verhoor wordt om 12 1/2 ure ge heven. De betichten worden verdédigd door MMrs Florent Dauwe en Ryffranek van Gent en Bosteels van Aalst. HET GETUIGENVERHOOR M. MAILLOT onderzoeksrechter te Dendermonde deed verslag over hetgeen werd vastgesteld door het onderzoek en begrepen is in de beschuldigingsakt. M. HEYSE, deskundige, heeft in zijn verslag nopens de feiten van aktivisme ten laste gelegd van de beschuldigden vastgesteld, dat Moens gedurende de be zetting-niet min dan 9 meetings heeft gegeven waar de voornaamste aktivisten het woord voerden. Moens onderteekendc de solidariteits verklaring ten voordeele van do Ver- VRIJ BEWERKT NAAR HET ENGELSCH 73® vervolg Bus staan uwe kansen goed, mijnheer John, en nu hangt alles af van den afloop van de ziekte uwer zuster, die aan mijn bijzonder opziciit toevertrouwd is. Handel dus met alle voorzigtigheid Ik zal hier blijven tot dat bet zich aangewezen heeft, of wij verder eene krankzinnige te verzorgen, of eene naar den geest genezene geluk le wenschen hebben. Nog op denzelfden dag kreeg Jack van den dokter het verlof om zijne zuster te mo gen bezoeken. Lil. VREUGDE. Op een en het zelfde uur van een der vroolrjkstc Junidagen van het jaar 1859 werden er door de geheimzinnige hand dei- Voorzienigheid gelijktijdig twee tooneelen van wederzien en wedervinden voorbereid, bet eene in het huis van den lieer Limley, het andere in de herberg den Zwarlen Hert. Harry Hazeldean was met zijnen vader uit Australië terug gekomen, en John Proudfoot onze welbekende Jack met de lantaarn had de toestemming van den dokter gekregen, om zijne zuster te zien. Hij deed dit niet, ponder vooraf met groole zorgvuldigheid zijn vlaamsching der Gentëche Hoogoschool. Volgens den deskundige was het Moens die dc vlugschriften en aanplak- bricven onderteekende uitgaande van Ontwaakt de aktivistische propagan da afdeeling van Aalst. In de meetings op louw gezet door den kring Ontwaakt werden motien ge stemd voor de zelfstandigheid van Vlaan deren. M. Heysó lieeft insgelijks kunnen vast stellen dat Moens en Bauwens deel maak ten van de zoogenaamde Gouwraad een organisme dat gesticht was geweest door de activisten om den Provincieraad te vervangen, hij vond nochtans niet het minste spoor door hetwelke mag gezegd worden dat Moens en Bauwens deel heb ben uitgemaakt van den Nationalisten Raad Moens heeft ook op 27 September 1918 den overlooper Cpene ontvangen. Ter dier gelegenheid fichtte beschuldigde eeno meeting in waarop Coene een lied zong genaamd Waarom... Dit lied was dit gezongen door de overloopers. M. Heyse wees er nog op dat Wannyn het hoofd was van de activistische pro paganda in Vlaanderen, dat hij geld stuurde aan Ontwaakt aktivistische kring waarvanMoens en Bauwens de hoofdmannen waren. De heer politiecommissaris van. Aalst, die onderhoord werd scheen maar weinig te weten over de zaak. De heer commis saris beweerde slechts van hooren gen dat Moens, tijdens de bezetting be kend stond als activist. BRUYNOGHE was gedurende de be zetting in de kostschool Englisch Club waarvan Wannyn bestuurder was. Deze had het gedurende de bezetting zoo druk met de activistische propaganda dat getuige gelast, werd met het bestuur der school. Volgens getuige was de kring Ont waakt van Aalst aangesloten bij het propaganda comiteit van Oost-Vlaande- ren en ontving als, dusdanig geld om ac tivistische propaganda te doen te Aalst en omstreken.. Bruynoghe heeft rekeningen gezien, betreffende onkosten voor gedane pro paganda, welke- onderteekend waren door Moens en tevens een schrijven van Bauwens aan Wannyn, waarin om spre kers werd verzocht voor eene activisti sche meeting te houden te Aalst. Alhoe wel Bauwens loochent beweerde getuige stellig dat hij hem bij Wannyn heeft gezien toen deze vlugschriften kwam ualen. COREMANS'ook een gewezen bedien de van Wannyn heeft Bauwens wel tot acht maal toe bij Wannyn zien komen, Moens zag hij er ook. Door deze getuige werden kwijtsefhrif- ten gezien riopeiïs propaganda onkosten onderteekend door Bauwens. Jules VAN VARENBERG gemeente secretaris te Erénibodegem, ontvihg tij dens de bezetting het bezoek van een persoon die gestuurd was door Moens, om te vragen over de stadsschool te mó gen beschikking voor het geven eener. activistische meeting, de heer gemeente secretaris weigerde, daarop enkele dagen later werd de school door dc Duitschers opgeeischt en had de activistische mee ting plaats. Lodewijk MEERT treinoverste, te Aalst deed kennen dat in April 1918 eene openlucht'meeting plaats had te Aalst waar Bauwens heeft gesproken, deze meeting werd gehouden op de plaats waar in de maand Augusti 1914 niet min dan 29 burgers- door de Duitschers (de beschermlingen der activisten) werden nedergeschoten. De getuige heeft zelfs in deze meeting een spreker onderbro ken. Bij het onderhooren van een persoon van Meire, die ih het onderzoek had ver klaard, dat Moens en Bauwens eene mee ting hadden gegeven te Meire, deed de heer voorzitter opmerken, (dit om het feit, dat de getuige nu eensklaps het ge heugen scheen verloren te hebben) dat hij de waarheid mpet zeggen, na deze opmerking 'moest de persoon beken pen het activisme te Aalst. der oversten vaf»; dat Moens en Bauwens. op. een activisti sche meeting het woord hebben geno-| y>nggui a^iuige io net wel mogelijk men. i dat Bauwens propaganda maakte in de Ernest VAN DEN BERGHE, bedien-1 bureelen ten voordeele van het activisme, de te Aalst was onder-voorzitter van den Jozef COESSENS, bureeloverste te uiterlijk in een zoo hoogst mogelijk voordee- lig licht te brengen. Met behulp van den ouden Wylie Oldaire. die eënig geld te zijner beschikking stelde, vorschafte hij zich eene betere kleeding, schoor zich en bracht zijn haar in orde, zoo dat hij het voorkomen van eenen heer kree; en Samson nauwelijks zijne oogen vertrouwde toen Jack hem weer onder de oogen kwam Deze verwonderde ich bijna over zich z,;!ver> en meende dat hei hem in het geheel niet slecht gelukt was om ils een oud Oxforder student voor den dag ie komen* De dokier, wiens eenvoudig, goedaardig voorkomen op Aurora den besten indruk gr. maakt had, zegde tot zijnen zieke, dat zij een bezoek zou ontvangen, dat haar zeker verhemgen zou, en liet het aan hare keus, om dit bezoek te bed te ontvangen, of zich aan t kb eden, in geval zij zich sterk genoeg ge voelde. Waarom niet? Ik gevoel wij geheel gezond, antwoordde Aurora. Maar gij moet niet ontroert worden meyrouw. hernam de geneesheer, omda' daardoor de ontsteking uwer hoofdwonde zich zou kunnen vernieuwen. Belooft gij mij dit Met harten mond, mijnheer Aurora kleedde zich aan zij was in dn grootste spanning en trachtte te vergeefs te kring Ontwaakt beweerde dat dezen kring zich slechts bezig hield met litte ratuur. Hij scheen onwetend dat aan activisme werd gedaan De heer voorzitter deed hem opmer ken dat het veeleer in het nadeel was van de beschuldigde van de waarheid te verzwijgen. Getuige hield zijne verklaring staan en was daarbij nogal onbeschoft in zijne 'antwoorden, wat voor gevolg had, dat hij eene vermaning opliep van den heer voorzitter. VAN DEN ABEELE van Ninove heeft jedurende de bezetting het weekblad De Nieuwe Tijd uitgegeven door den kring Ontwaakt gedrukt, maar scheen nu niets meer over deze zaak te weten, volgens hen moest het weekblad maar tot zes maal verschenen zijn. De heer VOORZITTER De Nieu we Tij<l verscheen van Octobr 1917 tot September 1918 en dan nog weke lijks I De hGer substituut van den Procureur- generaal zegde tot Van den Abeele dat hij de waarheid verzweeg en hij wel moest oppassen geen valsche verklaring af te leggen. Ten gevolge dezer bedreiging moest ten slotte getuige bekennen dat het Moens en Bauwens waren die hem gelast hadden met het drukken van de Nieuwe Tijd Eene getüige die rechtover het huis van beschuldigde Moens woonde, heeft dezen na den wapenstilstand eene groote hoeveelheid papieren en vlugschriften zien verbranden. De zitting werd om 7 uur geheven. MORGENDZITTING VAN 20 JUNI De eerste getuige die gehoord wordt lis de heer Jan ROLLIER bestendige af gevaardigde van den Provincieraad van Oost-Vlaanderen. Op een zekeren oogenblik ontving de ze getuige een brief van Moens waarin gevraagd werd over de zaal die getuige bezat, te mogen beschikken voor net ge ven van activistische meetingen te Den derleeuw. De heer Roilier weigerde deze zaal af te staan zelfs tijdens een bezoek van Moens. Weinig later werd een beyel ge stuurd van de Duitsche commandantuur, waarbij de zaal opgeeischt werd voor het geven van activistische meetingen. De heer Rollier werd zelfs naar Aalst geroe pen waar hij op de Commandantuur een brief heeft gezien, onderteekend door Bauwens en De Vos, waarin dezen aan de Duitschers vroegen de zaal van den beer Rollier op teeischen. Volgens getuige waren Moens en Bau wens de hoofden van het activisme te Aalst. Alfons DEMAIN, bankbestuurder te Aalst- die gehoord werd was gedurende de bezetting overste van het bureel van het Voedingscomiteit te Aalst, hij deed kennen dat Bauwens in dienst was als bediende en gekend stond als zijnde in betrekking met de Duitschers, ook dat hij zich bezig hield met activisme. Getuige heeft Bauwens ontmoet toen deze René De Clercq te Aalst ontving. Demain zette Bauwens aan het activis me te laten varen, doch Bauwens luis terde naar dezen raad niet. Getuige weet ook dat Bauwens voor zitter was van den kring Ontwaakt en meetingen heeft voorgezeten, zelfs dat hij bedienden heeft aangezet de mee- -tingen bij te wonen, De heer Demain deed nog kennen dat Bauwens den bevoorradingsdienst verliet en zich dan uitsluitelijk hield met activistische propaganda. Arthur CLAESSENS, bediende Aalst was bediende in het bureel van het Voedingscomieit te Aalst, Bauwens stond Aalst, was ook gedurende den oorlog dienstoverste in de bureelen van den Be voorradingsdienst en weet te zeggen dat Bauwens aanzien was als vooretaander der yiaamsche beweging. In de bureelen ontstonden soms daar-i over twisten. Getuige heeft Bauwens ongelijk ge geven omdat hij aan activisme deed ge durende de bezetting. VAN DEN BERGH gewezen d.d. bur gemeester te Aalst, verklaart hoe een Duitsch ambtenaar, op 15 Oogst 1918 naar Aalst kwam om een activistischen burgemeester aan te stellen. Men had hem Bauwens aangeduid. Toen de Duit- scher, rond 8 1/2 ure ten huize van Bauwens kwam, lag deze nog te bed. Zijne moeder riep aan den trap Jef, ■er is hier iemand voor u Bauwens kwam dan beneden, bloot- voets en half gekleed. Pas had de Duit- söher hem bemerkt, of hij zag dat de man niet kon dienen en trok er van door. De Duitscher begaf zich dan bij getuige en verklaarde hem, dat Bauwens een slechten indruk op hem had gemaakt. Daarna werden nog enkele getuigen gehoord die spraken over de meetingen gehouden door Moens en Bauwens. De zaak wordt Woensdag voorgezet. vau 20 Juni Medegedeeld door de Banqae Centrale de la -Dfndre. bedenken, wie de aangekondigde bezoeker el kon zijn. Toen er kort daarna zachtjes aan de deur getikt werd, klopte ook haar hart met sterker slagen. Zij riep een zacht Binnen en onze vriend verscheen, lachende onder zijne tranen, in de geopende deur. Zonder zich te bedenken of zich le verwon- deren herkende hem Aurora. John, mijn goede, lieve John riep zij hem te gemoet en breidde hare armen uit. Met eenen jnbbelkreet sloot haar de gelukkige broeder aan zijne borst. God zij geloofd, ik heb mijne dierbare zuster weder O, mijn lieve, eenige broeder, om wien ik zoolang gebeden heb, eindelijk einde lijk zijt gij dan weer terug gekomen Ik weet heel wel, goede John, wat er met mij gebeurd is ik weet, dat ik een langen, lan gen tijd de helderheid mijner denkkracht verloren gehad heb geloof daarom niet, dat ik niet bewust bon van mijnen tegen- woordigen toestand, en vrees niet dat ik mij over mij zelve bedrieg. Nu, daar ik u weder heb, nu gij mij beschermt, is alles goed. Zekerlijk hob ik voel verloren, maar de tijd cn de onderwerping, die door de nood zakelijkheid verwekt wordt, heelt da diepst wonden. Als gij bij mij blijft, John, dan bon ik jjoiukkig. Hot is. mij, alsof ik uit eenen langen, zwarten droom ontwaakt ben... hoe ben ik toch uit het duistere, verschrikkelijk huis gekomen, waarin men mij zoo vreese lijk mishandelde. Dit buis bestaat niet meer, lieve zuster Een groote brand heeft het vernield, en ik redde u door het venster uwer cel. Bij het afdalen op eene ladder trof een nedervalledde steen u aan het hoofd. Schrik en bloedverlies waren do oorzaak van uwe bedwelming intusschen geloof ik, dat juist deze oorzaak de helderheid van uw versland teruggeroe pen heeft, welko u door eene slechte behan deling ontnonfen was. Maar dit alles is voorbij, mijn9 lieve. Ge loof mij, het zal ons nog gelukken, in de toe komst blijde dagen te beleven. Onze vader heeft groole verliezen ondergaan. Die hij be minde werden hem allen door den dood ont rukt, en die hij van zich slootte, gij en ik zijn in het leven gebloven. Zoudon wij niet in staat zijn, Aurora, om hem het verlorene le vergoeden Arme vader fluisterde Aurora in eene vrome opwelling van 't gemoed. Laat ons trachten, John, ons met hem te verzoenen, Wij zullen aan hem schrijven, dat wij bereid zijn, hem door (rouwe liefde de dagen van zijnen ou 'erdom te verrroolijken. John beloofde dit en deelde haar' mede, Amsterdam (gulden) Keulen (mark) Chnstiania Copenhagen Stockholm Genèra Italië Madrid Londen (pondsterl.) Parijs Dollars (Ne New York-Gables Montreal Prague Varsovie 463 1/8 tot 473 1/8 3,33 0/0 tot 4,33 0/0 201 0/0 tot 205 0/0 258 1/2 tot 262 1/2 310 0/0 tot 314 0/0 229 1/4 lot 233 1/4 57,50 0/0 tot 61.50 0/0 187 3/4 tot 191 3/4 63,56 1/4 tot 54,06 1/4 104,90 0/0 tot 105,40 0/0 York) 12.17 1/2 tot 12,27 1/2 12.20 0/0 tot 12,30 0/0 11,90 0/0 tot 12,10 0/0 21,00 1/2 tot 25,00 1/2 00 tot 00 van 20 Juni. Belgische Rente 3 t. h. Mei 63,05 Schatkistbonsot.h. 5t.b. 100,65 Binnen la ndsche Leeniitg 5 t. h. 474 0/0 Interprovinciale Kasb. 5th. 100,20-100,45 Nationale Herstelling 5 t.h. 88,10 Brussel 5 t. h, 11)20 485,00 id. 1922 470 3/4 Verwoeste gewest. 4 O/O 209 0/0 5 0/0 256 3/4 Reserveaandeel van de Soc.Gen. 4487,50 Consolidalieleening 100,95 Regelmatige dieust tusschen door snelle en prachtige maalbootea Twee vertrekken wekelijks MAALBOOTEN: Berengaria 52000 ton Aquitania 46000 Maurelania 32000 Carmania 20,000 ton Caronia 20,000 Saxonia 15,000 Prijs m 3® dag 1300 fr. plus 135 fr. hoofdgeld. Lage Tweede Klas prijzen. Zich te bevragen aan: The Cunard Steamship Co., Ltd, Van Dyckkaal, 10, Antwerpen of do Agenten Raydt Bruynsesls 6, Kammenstraat, Antwerpen ofwel don lokaalagent: Eduard Van Cauwenbergh® 23069 Dirk Martensstraat, 87, Aalst. dat de zaakgelastigde van hunnen vader, de heer Wylie Oldaire, nog tegenwoordig was, om naar haar welzijn te vernemen en ver dere afspraak te houden over haar onder» houd. Aurora ontving den ouden advokaat vrien delijk. Deze gaf op zijn eigene verantwoor ding eene som van vijftig pond aan John Proudfoot en verklaarde nu naar Londen te zullen terugreizen, terwijl hij broeder en zus ter voorstelde, de vrije, frissohe landlucht in de omstreken van het dorp nog gedurende eenigen tijd te blijven genieten. Maar John moest hem beloven, hem be richten te zenden zoo hij met zijne zuster van plan veranderde en hem te bezoeken, ingeval hij zich naar Londen begaf. Daarentegen verzocht John den advokaat hem de verdere ophelderingen aan zijnen vader over te laten. De advokaat, die zelf reeds met den eenen voet in het graf stond en zich het verschrik kelijk uiteinde van de liefdeshistorie van Adair en Blanche herinnerde, waartoe hij de hand geleend had, begreep de hoogere aan sporing, om behalve aan zijne zaken ook te denken aan de ware menschelijkheid. Nog eene andere reden bewoog hem, om John te begunstigen, de hem bekende afkeer van Squire Proudfoot voor zijnen neef Tom. ft Vervolgt.)/

De Volksstem | 1922 | | pagina 2