*2 Donderdag Juni 1922 mm 5Ï 11. HfiRTEFEEST Os Hyishisarkwsslie Is reeiiteta van e@r- bgisshads Een zsüdsrlissg vliegongeluk Otefigosirg Aardbevingen in Amerika 9n Ierland Is Soüfirentie van Oen Haag Las&tdiftbelèngen De tagaitg met het Allerheiligste te Aalst d®or de ©ewen heea DE VOL Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.— Tel. 114 1T*> A g""S-"i XXVIII* JAARGANG NUMMER 123 5K_jA.II> 3 CENTIEMEN —WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Nufmïl-De Qbndi H. Paulinus Zon op 3,49 onder7,5ö Nieuwe Maan den -4 fcllcitelt buiten h6t Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Havas,Adolf Maxlaan.13, te Brussel; 8, Place de la Bourao, Parijs en 6, Bream's Buildings Londre3 E.G.4 Morgen Vrijdag 23 Juni zullen ^vij het feest van liet H. Hart, dit feest van eerherstel en liefde, met al de vurigheid van ons hart, vieren. Wij zullen communiceeren met al de godsvrucht mogelijk zooals Jesus het vraagt Wij zullen Hem eerherstelling idoen door eene openbare schuldbe lijdenis Wij zullen de goddelijke diensten bijwonen en tegenwoordig zijn bij al de plechtigheden die in onze pa rochiekerk of eene andere kerk plaats grijpen Wij zullen onze akte van toewij ding voor het beeld van het H. Hart Vernieuwen. 't Is immers het feest der Liefde en onzer wederliefde 't is feest van 't Belgisch Vaderland, want Jesus Hart beschermde, behoedde, verlos te eens ons volk, Godlijk Ha te van mijn Jesus, Kom, o Lom in 't hcrte mijn Kom. er met uw liefde in wonen Leer mijn hert aan 't u-we zijn Kom, herschep mijn zondig herte, 'l Maal: het zacht gelijk uw Hert, Maal'c het lieedrig ooii lijh't uwe En verduldig in de smert. Zulk vieren zal de overvoedigste zegeningen trekken Over de leden van ons huisgezin; Over de verdoolde schapen onzer families Over de arme zondaars Over de schuldige steden, dorpen .en landen Over de zielen des Vagevuurs Over ons geliefd Vaderland Over Godes Kerk, haar Opper hoofd, hare bisschoppen, priesters, kloosterlingen en geloovigen J Maal:, mijn herte vrij van zonde, Dat het steeds de wereld vlucht', Dat het Satans listen «rijde, Dat het ook zijn eigen ducht'. Men viert de feestdag van het H. Hert van Jesus op den Vrijdag pa de octave van het Allerheiligste Sacrament, omdat deze feestdag als een bijvoegsel is aan deze acht- daagsche plechtigheid. Men vereert Jesus natuurlijk hert doch men eert het niet afzonderlijk genomen, maar wel onafscheidbaar met Jesus' heilige mcnschheid en bij gevolg niet zijn goddelijken Persoon ver-, eenigd. De H. Kerk viert dit goddelijk Hert omdat het als de zetel is dei- liefde zoodat de II. Kerk hier voor namelijk de oneindige liefde van Jesus beoogt en de vereering van Jesus Hert alzoo bijzonder ge schikt is om ons zijne oneindige lief de tot God en tot de menschen veel te doen overwegen. Overigens heeft Jesus zelf gevraagd dat wij zijn H. Hart op eene bijzondere wijze zouden vereeren, en dit gaf hij te kennen in 't jaar 1675, aan de H. jMargareta Maria, koosterzuster der Visitatie te Paray-le-Monical, ju Frankrijk. Jesus was reeds verscheidene kee- ren aan onze heilige verschenen, haar meest altijd sprekende van zijne oneindige liefde voor de men schen. Eens dat zij voor het altaar neer geknield, godvruchtig aan 't bidden was verscheen haar de goddelijke Zaligmaker weer, en zegde dat Hij haar verkozen had om de godvruch- tigheid^tot zijn H. Hert te versprei den en te doen bloeien, en dat Hij de instelling begeerde van een hij - «ondere feestdag ter eere van zijn H. Hert. Hij beloofde aan de ge loovigen die zijn Hert godvruchtig «ouden vereeren, overvloedige guns ten en weldaden Aan Jesus begeerte werd volko men voldaan, de H. Kerk keurde de godvruchtigheid tot het H. Hert goed en stelde te zijner eer den ge wen schten Feestdag in. Wij moeten den goddelijken Meester bedanken voor al zijne liefde jegens ons, en Hem ons hert geheel en gansch geven. Daarbij zullen wij op eiken eer sten Vrijdag van iedere maand aan het verlangen van den Verlosser voldoen met de godsvrucht tot zijn goddelijk Hert te beoefenen en dan ook tot eerherstelling te communi eeeren. Moge ik eeuwig V beminnen, Samen met het Englenkoor En U liefdezangen zingen D' eeuwigheên dei- eeuwen door f MARC, De «bijzondere commissie gelast met liet onderzoek van de nieuwe wet op de huishuur vergaderde Dinsdagmorgen en namiddag en bracht verandering aan enkele punten. Er werd besloten de huurceelen als volgt te verlioogen Verhooging van 50 p. c. op den prijs van 1914 op de huishuur van 1200 fr. en 75 p. c. op de huishuur die deze som te bovengaat. Anderzijds wordt geen verschil ge maakt volgens het cijfer der bevolking. De commissie heeft insgelijks de ver hoogingen van 120 en 125 p. h. voor groote gebouwen afgeschaft, daar de stand dezer laatsten geregeld wordt door het amendement van M. Poncelet dat in de laatste zitting gestemd werd. De commissie heeft insgelijks een amendement verworpen waarbij de wet toegepast wordt aan gebouwen die als woonst dienen voor de landbouwers. De minister van Ekonomische Zaken had over eenigen tijd verklaard, aat er maatregelen dienden getroffen 'te worden om de werkzaamheden der rechtbanken van oorlogsschade te bespoedigen. Daar toe was de minister vanzin de samenstel ling dier rechtbanken te wijzigen, en met dit doel heeft hij in de Kamer een wets voorstel neergelegd. Het ontwerp beperkt de tusschen- komsfc van de bijzitters en voor de hoven, en voor de bijzondere rechtbanken, in de gevallen te bepalen door den voorzitter der rechtbank, die het oordeel zal inwin nen van den lioofdkommissaris. Het staat vast, dat de kamers met cén rech ter hoegenaamd niet moeten onderdoen voor de kamers met drie leden, en dat de financieele last, welke uit hoofde van laatstvernoemden op den Staat drukt, niet in verhouding staat met de verkre gen uitslagen. Deze last beloopt 998,800 frank. Anderzijds dient er aangemerkt dat- de wetgevers bij het instellen van bij- Ireehters de medewerking van technici verhoopte die de vergoedingen zouden kunnen vaststellen, zoodat de rechtban ken zelden tot deskundige onderzoekin ken hunnen toevlucht zouden hoeven te nemen. De proefneming heeft de ver wachting teleurgesteld. Naar luid van do samc-ngeordende wet ten op de hoven en rechtbanken voor oorlogschade, is het hooger .beroep tegen tusscnenvonnissen slechts dan ontvan kelijk, wanneer het te zanien met het hooger beroep tegen de eindbeslissing over den grond der zaak wordt ingesteld. Het komt gepast voor deze schikking te wijzigen ton aanzien van de vonnissen waarbij deskundige onderzoekingen wor den bevolen. Tn zekere rechtbanken maakt men zelfs gebruik van deskundi gen het gebeurt dat ze door andere des kundigen de ramingen doen herbegin nen, welke door den Staatskommissaris met behulp van door hem gekozen tech nici plichtmatig werden gedaan en waar legen geen verwijt werd geopperd. Erfe lijke maatregelen, als deze, dienen slechts om het herstel wederreonterlijk langer Ie doen uitblijven en op bovenmatige wijze er de kosten van te doen stijgen, zonder eenig voordeel voor de geteistor- den. Met toe to laten dat hooger beroep ingesteld kan worden voor alle beslis sing over den grond der zaak, tegen von nissen waarbij een deskundig onderzoek wordt bevolen, zullen de hoven voor oor logsschade de zwarigheden te gepaslen tiide uit den weg kunnen ruimen, waar toe deze praktijken aanleiding geven. De? duur van het mandaat der leden van de bijzondere rechtbanken is thans op drie jaar bepaald. Dit termijn dient thans vermindert in afwachting van de trapsgewjzo verdwijning van ae recht banken en meteen om de Regeering tóe te laten de voorzitters en ondervoorzit ters, waarvan de traagheid al tc nadcelig aan de gc'teisterdcn zou blijken, ras door bcdrijvorige magistraten te vervangen. Naar de van kracht zijnde beschikkin gen, wanneer een kamer wordt opgehe ven om reden 'dat- de werkzaamheden af gedaan geraken, loopt hot ambt van de leden dier kamer, door het feit z 'lf, ten einde. Welnu, het kan gebeuren dat de ze leden juist onder de beste rechters der rechtbank aangeteekend staan. Het komt er op aan dat de Regeering eene oordeel kundige keuze kunne maken onder de in ambt zijnde magistraten, om bij voor keur de gesckikste en verdienstelijkste te behouden. De tekst van dit wetsvoorstel is heel kort Artikel één. De medewerking van de bijzitters der rechtbanken voor oor logsschade wordt voortaan enkel ver- eischt voor kennisneming van de rechts zaken 'le bepalen door den voorzitter van het hof of van de rechtbank, die het oordeel zal inwinnen van den hoofdkom- missaris. Art. 2. Hooger beroep kan, voor alle besluit over den grond der zaak, wor den ingesteld tegen vonnissen, waarbij een deskundig onderzoek wordt bevolen. Is het vonnis te niet gedaan en de zaak zoover gebracht, dat daaromtrent eene eindbeslissing kan worden getroffen, zoo kan het Hof "meteen, bij één en hetzelfde vonnis, over den grond der zaak defini tief uitspraak doen. Bij bekrachtiging van het vonnis, kan het Hof onderzoe ken of de Staatskommissaris of de ge teisterde zich daartegen niet verzet. Art. 3. De duur van het mandaat der leden van de rechtbanken voor oor logsschade is voortaan op cén jaar vast gesteld. Art. 4. Bij afschaffing van een ka mer, worden dc namen der leden, wier maandaat ten einde loopt, in het konink lijk besluit aangeduid.. EEN VLIEGTUIG IN BOTSING MET EEN OVERZETBOOT Het watervliegtuig n. 32, van het vliegplein van Cherbourg, vloog bij schoon weder over de kust, wanneer een motorhapering den loods verplichtte neer le dalen. Het toestel vloog op dit oogenblik bo ven de handelshaven. De loods poogde neer te komen in het midden der voorhaven toen het toestel met den overzetboot Seine in 'bot- siaïg kwam. De mast en de schouwen werden weg gerukt en ai les dat zich op 't dek bevond werd verbrijzeld. Geen enkele passagier werd gekwetst, alleen hadden de loods en de observator van het toestel eenige lichte kneuzingen bekomen. Het vliegtuig werd gansch vernield i-aar het vliegplein overgebracht. Washington, 19 Juni. Dc aardbe vingen in Taupa blijven voortdurend, in 1 cvigheid toenemen. Professor Harsden, raadsman van het gouvernement, heeft verklaard, dat men zich op het ergste moest voorbereid houden. Hij gelooft, dat de aardkorst weldra zal scheuren. De golvingen komen iede- ren dag dichter bii dc oppervlakte. Het gouvernement heeft zijnen beambten op zekere punten verlof gegeven om hun post te verlaten. DE UITSLAGEN DER VERKIEZINGEN Londen, 20 Juni. In drie distrikten zijn nu de uitslagen van de verkiezingen in Zuid-Ierïand bekend aan de na tionale universiteit, in dc stad Cork en in de stad Monaghan. Aan de nationale universiteit waren de voorkeurstemmen in verhouding van drie tegen een voor het verdrag met En geland, te Cork van vier tegen oen in Monaghan van ruim drie tegen een. Dc stad Cork, waar de republikeinen zoo dikwijls in de weer zijn geweest, heb ben do arbeider», die voorstanders van het verdrag zijn, gezegevierd over alle koali tie-ka udidatenDe kandidaten voor hel traktaat tc Cork kregen tweemaal zooveel stemmen als hun kollega's die tegen het traktaat waren. Totdusvcr zijn acht kandidaten 'voor en drie tegen het verdrag gekozen. Met de bij enkele kandidaatstelling gekozenen mee zijn er nu 29 voorstan ders en 20 tegenstanders van het ver drag gekozen. TIJDELIJKE RUST TE BELFAST Londen, 20 Juni. De toestand te Belfast is thans rustiger dan hij sedert geruim en tijd is geweest. Vannacht is \oor 't eerst sedert weken geen brand ge sticht. Qraig, de eerste minister, is uit Lon den teruggekeerd. He* narlement van Noord-Ie:land hervat heden zijn zittin gen. Te Dublijn is het tellen van de stem- liljetten zonder .incidenten afgeloopen. EEN INTERVIEW van AL CATHER De correspondent van De Telegraaf had gelegenheid liet hoofd der Belgi sche delegatie, den lieer Cattier, na zijn terugkeer uit Brussel te ontmoeten. Hij heeft daarbij de aan'dacht van den heer Cattier op het bericht gevestigd, dat zijn aanwezigheid te Brussel verband hield met de noodzakelijkheid van 'liet verkrijgen van nieuwe onderrichtingen voor de Belgische delegatie. M. Cattier verklaarde, dat He desbe treffende berichten op een vergissing berusten. Zijn reis naar Brussel was een gewone "weekend reis, die hij aan het eind van de loopende week denkt te her halen. Wat de zoogenaamde nieuwe onder richtingen betreft, was zulks geheel over bodig, omdat do gedragslijn der Belgi sche delegatie vaststaat en hieraan niets veranderd behoeft te worden. Bovendien, als zulks noodig mocht zijn geweest en daarvoor nieuwe onderrichtingen moes ten worden verkregen^ aldus M. Cattier, zou ik daarvoor niet genoodzaakt zijn geweest naar Brussel te gaan, daar ik ook per telefoon altijd voeling met mijn regeering kan krijgen. Ik moet dus her halen, dat nieuwe onderrichtingen niet noodig waren, omdat onze houding on gewijzigd is gebleven. Wat het verloop der preliminaire con ferentie betreft zijn de indrukken van M. Cattier zeer gunstig. Hij hoopt, dat de methode van zorgvuldige voorbereiding der besprekingen een gunstig resultaat zal opleveren. Do beslissing van de Fransehe regeering om aan de bespre kingen in do niet-Russische commis sie deel te nemen is er aldus de heer Cattier het bewijs van, dat alle deel nemende landen met den wenscli bezield zijn, de conferentie te doen gelukken Wat is uw meening over de samen stelling der Russische delegatie 1 yroeg de correspondent ten slotte. De meeningen antwoordde M. Cattier, of de Russische delegatie onder den in vloed zou staan van gematigde of extre mistische elementen, zijn vrdeeld. Ik heb hierover nog geen definitieve mee ning kunnen vormen. NAGRAS Jan. Vriend Frans, ge ziet er zoo bedroefd uit, scheelt er iets Frans. Voorzeker mijn beste, 't we der wil niet mee, niet waar Jan. Inderdaad; 't gaat er naar toe zooals verleden jaar. Frans. Ja, en ik begin te denken dat we ook na den hooitijd geen nagras zullen hebben. Jan. Ik geloof het wel, 't zal er aar dig uit zien voor onze beestjes de kla vers zijn ver opgegcetcn, en op tweede snede valt er niet te denken in geval er geen regen komt. Frans. Neen Jan, maar wc moeten toch trachten nog iets uit onze weiden te halen. Deze zijn doorgaans meer voch tig en lager gelegen, en als we zorgen voor een doelmatige bemesting, gepaard met een weinig vocht, mogen we toch nog hopen. Jan. Zoo is 't Frans, en dat zullen we doen iongenmaar zeg me eens welke meststoffen gij voornemens zijt te ge bruiken. Frans. Vriend Jan, het gras heeft Veel stikstof noodig om weelderig te groeien, en voor de goede samenstelling ervan zijn er ook minerale bestand'deelen noodig. Wat mij betreft, ik geef voor de stikstof de voorkeur aan zwavelzuur am moniak, omdat deze zacht en aanhou dend werkt en aldus de opname der an dere elementen verzekert. Is 't zoo niet Jan Jan. Voorzeker Frans, maar hoe veel van die vetten gaat ge aanwenden en wanneer zult ge ze strooien Frans. Wel, onmiddellijk na den hooitijd maak ik een mengsel van onge veer 125 Kgr. zwavelzuur ammoniak 300 Kgr. superfosfaat en 150 Kgr. ehloorpo- tasch per Hectare, en ik zal zorgen deze meststoffen zoo gelijk mogelijk uit te, strooien, en daarna met de kettingegge ecnigzins in te werken. Ten andere deze bewerking kan enkel voordcelig zijn door den meerderen toevoer van lucht die ik daardoor bekom, en die de ontbinding van organische meststoffen zal begunsti gen. Zijn er voor den winter of in de ïeute minerale meststoffen aangewend dan mogen deze achterwege blijven en ik geef alleen zwavelzuur ammoniak die ik bij regenachtig weder of voor den re gen zal uitstrooien. Jan. Goed gesproken Frans zoo gezegd, zoo gedaan. Tk dank u beste vriend, voor dien goeden raad, ci>. wees verzekerd dat ik tot wederdienst ben be reid, D1XI. II. HE TROS BEYAARD. Weinige Aalstenaars weten dat wij eens een Ros Beyaard hadden, en dat het reuzenpaar'd. gedurende ten minste 154 jaren in hunne stad de ronde maakte of den ommegang der processie, zooals hij tot op onze dagen onveranderd bleef. (Iioe komt het toch, vragen sommigen zich af, dat de geestelijke optocht dof kleinste steegjes, zooals de Lange Rid derstraat, bijvoorbeeld, enz., doortrekt V..; En wij doen opmerken, dat in de mid deleeuwen, wanneer geen alignement voorgeschreven werd, de hedendaagsehg stralen bijlange zoo breed niet waren, en dat de wijk der Kat, tot voor eenige ja ren nog, ongeschonden-primitief was ge* bleven) Eerst eenige woorden over den oor* sprong van het legendarisch paard. Graaf Heimo, heer van Dordona, een; der helden uit den Sagenkring van Ka* rel den Groote, had liet ros aan zijn zoon Reynout te geschenke gegeven en deze toog er mede ten oorlog. Wanneer zij 113 broeders Ritsaert, Adelaert en Writsacr| strijdrossen onder hen gedood waren, sprongen zij alle drie bij Reynout, op Beyaard, en zetten den krijg voort. Toen •nu, in den loop der XV0 eeuw, de om* megangen Vlaanderen 'door een buiten- gewonen luister ten toon spreidden, ver* scheen, in deze half godsdienstige en; half wereldsdhe optochten, benevens walvisschen, kemels, meerminnen, een hoorns, cupidos, enz., ook het Ros Beyaard. Iedere stad, zegt A. De Vla- minck, wedijverde om de grootste per sonages te vertoonen en de bewondering dor menigte werd vooral uitgelokt dooi; het reusachtige der met veelkleurige op* gesmukte beelden of wagens, die in den, stoet rondgevoerd werden. En reusachtig, gansch van aard out indruk te verwekken, was het legenda risch monsterpaard wanneer het pas seerde, voelde elk een ijskoude rilling door 't lijf. Geen wonder I Beyaert had de kracht van tien rossen en liet stond in cenen sterken tooren en daer dierf nie mand bij komen, 0111 zijne kwaedheyd. Het peerd was van cenen Dromedaris gekomen, en was zoo snel in 't loopen glwaert 't dat eenen sperwer die eerst uyt zvn ïnuyte kwam, en zoo neder vloge, dat. den geenen die op Beyaert zat, hem raeken mogt, hij hadde den sperwer zijne vleugelen konnen korten al vliegende. Het was vreesselyk, ten liet hem dooi; niemand acnraeken, en 't had een sterk gebyt, Avant het beet steenen gelyk ande re rossen hoyin den krijg 'beet het ook veel menschen dood. Het ros was groot, fel en sterk, grof en snel en droeg Rey nout (wanneer hij er lang tegen gevoch ten had en het beest eindelijk bedwon gen) door twee Avyde grachten met cenen. sprong, en elke gracht was veertig voeten breed waer het zijne sprongen nam, vlugtte elk die vlugten koude.... Het was pek zwart al dat' or aen was en van voo- reii was het wyd en zeer breed. Dé aerdo beefde en het vuer sprong uyt de steenen daer Beyaert over liep, het 'beste ros dat in de wereld was. Deze beschrijving staat te lezen in een klein boekje, ten jarc 1619, te Antwerpen, bij Jozef Thys, gedrukt en getiteld De Historie van da vier Vrome Ridders genaemd de vicTj Hens Kinderen. Terwijl het berucht paard reeds ten ja* re 1464 in de procession Aan Dender* monde en Mcchelen werd opgemerkt zien; wij liet slechts te Aalst 33 jaren later, be paaldelijk in 1497, verschijnen. Tpersonnaige van tRos Beyaert >4 (1528) behoorde aan de nering der* Winkeliers, die Sint Niklaas Voor sclmta- lieilige hadden. In de procession varf 1519, 1520 en 1521 werd het paard ge dragen door de gezellen der Kat testraat, en, na den omgang gebracht naar dn Zoutstraatpoort, in den Blauwen Toren, daer tsalpcter in leyt, (Stadsrekening 1443). Nadien Averd het Ros bewaard in het Engienhuuse op de Veemarkt, neven het piüoryn ofte scan d pa el (1492), on, in de XVTT eeuw, in ceno schuur van het Karmelietenklooster. Dn rekeningen over 1661 Aan 't Broeder schap Aan Sint Niklaas vernielden eene betaling, gdaan aan Jozef Maes oveg tros Beyaert ghedraegen thebbene uyfi den blauwen torren tot int elooster vando Chrmelicten descr stede. De Winkeliers hadden binst dit jaar de schrijnwerkers! Gaspar van Raffelghcm en Foeter Snicdti en den schilder Robrecht. Mattelct meb een kranige herstelling van hun paarcH gelast. Later vinden we geen enkele vermei* ding meer van 't Aalslersoho Roa Beyaard, alhoewel de herslelUr.g in 1661 toelaat tc vr-rmoedon, dal., JVet nog yool jaren ko£ dienst doen, ('t Vervolgt.)],

De Volksstem | 1922 | | pagina 1