25 Viijda Juni 1922 VOLKSVERZEKERINGEN. EEN WETSONTWERP TOT CONTROOL DER LEVENS VERZEKERING In Sovjet-Rusland De Conferentie van Den Haag De koel- en vriesdiensten De Markenkwestie Belangrijke diefstal 100 Hervatting van den Zeppelin- bouw in Duitschland De Omgang met hel Allerheiiigsle te Aalsi door de eeuwen heen Een belangrijk proees te Parijs Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.Tel. 114 a A XXVIII* JAARGANG NUMMER 121 CSLl.i3k.:D 8 CEi.TIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Va» Nopfbl-Db Qbmot tllciteit builen het Arrondissement Aalst, zich te weDden tot het Agentschap Havas, Adoif Maxlaan,13, te BrusselS, Place de Ia Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londres E.C.4 II. Maria van O. Zon op 3,49 onder7,5tl Nieuwe Maan den 24 Het stelsel der verzekeringen wordt algemeen als een der voor naamste sociale instellingen van on zen tijd aanzien, en onder meer an dere, gelden voornamelijk de le venverzekeringen als de beste vor men van sparen, waardoor het volk eenige penningen weglegt om te voorzien in de mogelijke behoeften van de toekomst. Want kwade kansen hangen steeds hoven 's menschen hoofd, en om die te keeren moeten zij bijtijds hun voorzorgen nemen met zich den noodigen steun te verzekeren wan neer werkloosheid, ziekte, invalidi teit en ouderdom'of vroegtijdige sterfte van den kostwinner het re gelmatig inkomen afsnijden. Daar ligt de grondslag van ieder verzeke ringsstelsel, en de verrechtvaardi ging van zijn uitbreiding en veral gemeening, welke wij in de naaste toekomst te gemoet gaan, en welke de verplichte aansluiting als ken merk zal dragen. Want hoe noodzakelijk ook de algemeene verzekering blijkt te zijn, de menigte is daarvan onbe wust en laat zich honderdmaal lie ver vangen bij allerhande zeer pri mitieve levensverzekeringen. Wij willen hierbij zelfs geen melding maken van de valsche spaarkassen onder vrienden in een herberg inge richt in 't vooruitzicht van een groo te braspartij maar opvallend is het dat, waar de ware sociale verzeke ringen op zeer onvoldoende belang stelling kunnen wijzen, de kleinere volksverzekeringen op het leven in vele middens gemakkelijk ingang vinden. Principieel voorzeker zouden de ze zeer nuttig werk verrichten kun nen. en verschillende bijzondere in stellingen bewijzen werkelijke dien sten. Maar waar de vrijheid geen palen kent en de mededinging groo- ter wordt, zijn de misbruiken talrijk geworden, zoodat sinds lang klach- tén geuit worden over deze volks verzekeringsbedrijven. Thans heeft M. Moyersoen, mi nister van Nijverheid en Arbeid, op het bureel van den Senaat een wetsontwerp ingediend, dat een con- trool dier bediïjven invoeren zou. Die kleine volksverzekeringen hebben hun eigenaardige methoden en huldigen het stelsel dat het meer invloed heeft bij de gewone volks klas zij zijn gekendbierkt door kleine wekelijksche premien, welke men storten moet om op een bepaal den datum een aanzienlijke som te ontvangen, b. v. na vijf of tien jaar, ofwel op een geschikten ouderdom, 't zij eerste communie of twintig jaar, hij liet afsterven of dergelijke levcnsaangelegenheden. Die levensverzekeringen zijn zeer in zwang en tellen hun groot klien- teel hij de lagere volksklassen, die, bewerkt door plaatselijke vertegen woordigers die dc gewone premies afhalen, gewillig medegesleept wor den door de voorspiegeling van zoo genaamde groote voordeelen. Om indruk te maken, vergenoe gen die maatschappijen zich niet met de gewone publiciteitsmidde- len zij voelen zich beter bediend door een kader van geinterreseerde propagandisten, die ter plaats zelf gekend zijn en de menigte meetrek ken, zonder dat ze argwaan koes tert tegenover de schikkingen van de verzekeringspolis. De verleiding der blijkbaar kleine stortingen, die ontzaggelijke voordeelen opleve ren, geeft den doorslag. Het ligt niet in onze bedoeling te doen veronderstellen dat die han delwijze algemeen is integendeel de gezonde instellingen zullen er steun bij vinden dat de oneerlijke concurrentie thans ondermijnd wordt. Want misbruiken zijn er, en ze werden herhaaldelijk aangeklaagd bij sommige faillissementen, zoowel in de Kamer als in de pers. Er zijn maatschappijen, wier bestaan met een geheim omgeven is, en die voor zeker niet stevig genoeg ingericht zijn; men vraagt voor hen een toe zicht op hun verrichtingen. De wet van 26 Dec. 1906 heeft een eerste maal ingegrepen, en ver klaard nietig en strafbaar voor den agent alle verzekering, die ten doel heeft een zekere som geld te beta len bij het afsterven van kinderen beneden de vijf jaar. Maar verder bekommert de wet gever zich niet over het beheer der premiegelden, zoodat de deur voor de misbruiken openstaat. De minis ter oordeelt dat thans de tijd geko men is, om er een einde aan te stel len, Uit het ministerieel memorie van toelichting hij dit ontwerp blijkt, dat men zich niet in een enge opvat ting wil opsluiten, maar men óm het opzoeken der redmiddelen het vraagstuk in zijn volle.uitgestrekt heid wil instudeeren. De meeste misbruiken kwamen aan 't licht bij de kleinere volksver zekeringen, maar, daar de vrijheid overal heersehte, kunnen die ook wel elders aanwezig zin. In feite dus moet het geheel stelsel der levens- verzekerigen onderzocht worden, en wat aan sommige instellingen wordt ten laste gelegd, wordt een aanlei ding om de volledige kwestie te be handelen. Eens het beginsel van regelma tig toezicht aanvaard, zal men de modaliteit moeten v&ststellen, en dat is een kiesche zaak, want het blijkt toch dat vele levensverzeke ringen hun bedrijf ernstig opvatten en men mag niet willekeurig het bij zonder werk van goede beheerders tegenwerken. Deze maatschappijen hebben hierbij niets te vreezen, want is het beoogde doel van den wetge ver voorzeker een beschermen van de spaarcenten van de gewone bur gerij, het zal een aanbeveling zijn voor goede levensverzekeringen, wier taak thans bemoeilijkt was door een onvoorzichtige en oneer lijke mededinging. Zoo dit wetsontwerp in dien zin uitgewerkt wordt, dan zal het een zeer te waardeeren bescherming zijn van duizenden verzekerden, en zal het bijdragen tot de gezondmaking van liet levensverzekerings-bedrijf. Een instelling die beroep doet op het vertrouwen der burgers, moet dit waardig zijn, en door een goed beheer moet ze steeds aan al hare verplichtingen kunnen voldoen. Sommige volksverzekeringen tie ren thans als wild onkruid en be lemmeren den groei van de gezon de plant der maatschappelijke ver zekeringen. Een gepaste wetgeving, met een wel ingerichte eontrool, kan zulks verbeteren. DURE DINERS IN DE MOSKOU- iSCHE RESTAURANTS 15 mülioen Roebels voor een Eetmaal Een mUlioen voor een glas tier •De Parijzer Excelsior drukt liet menu af, dat tegenwoordig o. m. opge- disCht wordt in het Empire-Restaurant te Moskou. De spijskaart vermeldt Hors-d'oeu- vres, viscn, een vleésehschotel, een groen te, twee glazen bier, een dessert een kof fie en daarvoor betaalt men don prijs van vijftien millioen roebels. Een bord soep kost er op het oogen- blik een half millioen, koud kieken'met saus twee millioen. Duitsch bier kost er op het oogenbiik eon millioen per glas. Russisch bier iets minder. Een kopje thee betaalt'men met 300.000 roebel, koffie met 500.000 en chocolade mejj 800,000 roebei.. Den Haag, 2l Juni. Tot voorzitter der midden-commissie is M. Pateyn, Hol- landsche afgevaardigde verkozen. M. Cattier werd om de groote diensten door hem bewezen tijdens de voorberei dende werkzaamheden tot ondervoor zitter benoemd. Sir Creame, Engelsché afgevaardigde is voorzitter benoemd der sub-commis sie voor de goederen. M. Alpliaud, Franschman, zal de sub commissie der schulden leiden en M. Avezzana, Italiaan, die der kredieten. Men is tevreden in do conferentie-mid dens dat Belgie in vier commissies en in liet midden-comiteit vertegenwoordigd is. De afgevaardigden der Engelsche do minions verlieten Den Haag, hun ver tegenwoordiging aan den Britschen af gevaardigde opdragend. Het Verbond der Frigos heeft tot den' voorzitter der Kommissie van den koel en vriesdiensten een beroep gericht op- dat 1. De Kommissie hare besluiten slechts zou steunen op zorgvuldig ingewonnen en nauwkeurig bevonden inlichtingen; 2. Zij zich beslist zou stellen tegen elke handeling die voor gevogl het wederin voeren van een feitelijk monopool zou hebben ;t zij in handen van een regee- ringsorganism welk noodzakelijk aan po- litiekcn invloeden zou onderworpen zijn 3. Zij de vereffening zou regelen van de koel diensten derwijze dat elke opkoo- ping vermeden worde, en het. aan de plaatselijke groepen die over beperkte financieel© middelen beschikken, moge lijk zou maken de gebouwen en diens ten over te nemen welke zij gelooveri in staat te zijn uit te baten. Dat de Kommissie het wel overwege, zooals de openbare meening er reeds lang over geoordeeld heeft, dat het is omdat die princiepen van vrijheid een oogen biik miskend geweest zijn, dat zij thans de vereffening te regelen heeft van eene f ail j iet. GEEN ANTWOORD VAN DUITSCH- LAND. IS HET DE AFBREUK DER ONDERHANDELINGEN Wij hebben gemeld dat het Belgisch gouvernement, wenschende dat de kwes tie der uitwisseling der marken niet op de lange baan geschoven werd, aan de Duitsche afgevaardigden verklaard had, dat er een definitief antwoord verwacht werd over deze kwestie ten laatste tegen Woensdag middag. Woensdag middag wa3 er echter nog niets ontvangen. De namiddag en de avond verliepen en de Duitsche afgevaardigden gaven geen teeken van leven. Is het de afbreuk der onderhandelin gen 't Is nog wat vroeg om die vraag te beantwoorden. LWERKEN VAN RUBENS, VAN DYCK, VELASQUEZ, ENZ. GESTOLEN Frankfort a/M., 2 Juni. Door het commissariaat van politie wordt thans bekend, dat op 8 of 9 November 1918 uit een snoorwegwagon van den trein der tweede divisie, die van Brussel naar Duitschland werd gezonden, en waarin zich ook eigendommen van Duitsche vluchtelingen bevonden, een verzame ling schilderijen gestolen is. Bij deze verzameling bevonden zich werken van Velasquez, twee doeken van Rubens, namelijk de Ontvoering van De- janira en een portret van de vrouw van den schilder, een Mannenkop van Van Dijek, een werk van Paolo Veronese, een werk van Adriaan Brouwer en 24 andere schilderijen van oude meesters. Op de opsporing dezer schilderijen is een prijs van een millioen mark uitge- De Zeppelin-Werken zijn, na een tijd van gedwongen rust, weer met den bouw van luchtschepen begonnen. Het eerste schip is een nieuw model en hoofdzakelijk bestemd voor weten schappelijke doeleinden. Het zal worden toegerust met de jongste vindingen op het gebied van sturen, ankers en draad- looze telegrafie. Het vaartuig zal geen grooteren: In houd hebben aan 30.000 Kubieke me ters, daar dat de grens is, door de geal lieerden aan den Duitschen Incühtsohqeps- bQuw; vooi'g^gkeYêöi III. BEELDEN EN VOORSTELLINGEN. In den rang na den reus, de reuzin en 't ros Beyaard kwam de'draak. Dit beest, een legendarisch monster, verbeel dende ook de geest des kwaads had waar schijnlijk betrek op de legende van Sint Joris, die zeer populair was. Hier te Aalst bleef do traditie trouw in eere iri de kerk der Sterheeren bins; eene schilderij, vertoonende den H. Guillel- mus, den draak onder zijn voeten ver pletterend, (dit tafereel werd, na de ont binding van de gemeenschap door Jozef II, aan de parochiekerk van Vlierzele geschonken) in Sint Martenskerk ook pronkte een doek met Sint Joris, die over den draak zegepraalde men kende op de Groote Markt en hoek der Kerkhof- straat (oud huis August De Meersmand de herberg den Draeck en toen we klein waren, hoorden wij ernstig ver tellen, dat, in een drabbigen grond, loo- pende onder onze Marktplaats, een draak met zeven koppen verbleef.... Legenden hebben een hard leven.... Onzin roept de moderne tijdgeest. Gelukkige eenvou digheid der tijden, zeggen wij. De Sint Jorïsgezellen hadden, ten tee ken van moed en onversaagdheid, den draak in het zinnebeeldig blazoen van hun schuttersgilde geplaatst. Deze vóet- booggezellen versohenen dan ook reeds in 1418 in de processie met eenen draak: de figuer van wymen was door Joos den scildere in dit jaar ge- stoffeert (Stadrekening 1418) en hin gen hem, na afloop van den stoet, aan den muur hunner kapel, thans het al taar van den H. Aloysius, in Sint Mar tenskerk. Gedurende de XV" eeuw onafgebroken doet de draak, telken jare, door onze straten zijn toertje, of liever, zooals wij zullen zien, wordt hij er door gedragen item betaelt den gheselle, die den draecke drouch... (Stadsrekening 1447- 1448). In 1472, en zulks tot den jare 1532, noemt men den drager Sint Jo ris Betaelt den man die Sint J'oorys was enae den drake drouch 7 schellin gen, (Kosten van den jaarlijkschen ommegang). In de XVI0 eeuw werd de voorstelling vermeerderd met St. Mar grieten 't moest ook een beeld zijn, aangezien wij hetzelve ten jare 1533, hersteld weten door Jan Meersman. De laatste vermelding van den draak komt voor in 1671 Item betaelt aen Jonck- heer Maximiliaeu van Oostendorp, omme daer mede tc betaelen de 'becostinghe van d§ Reuson, draeck, als anderssinls, dienende tot verciersel vanden omme- ganck, I c VIII, (Stadrekening 1671, register 169, inv. 130, bl. 112 Cost en van prooessie generael). Let nu op, daar is de Helleivagenge trokken of mede-aangeduwd door kaai- lossers of buildragers. Allen zijn 'als duivels gekleed en zelfs de voerman is in een hel legast vermomd Item betaelt aen Nicolaes van den Abeele over het maecken van een duyvelsrock voor den cotsier vanden hellewaghcn.... (Stadsrekening 1670). Dergelijke dui- velsplunje kostte toen veertien stuivers. De wagen was sterk gebouwd, in 1537 waren XXIIII trecpeerden noodig voor het voeren van de instru menten der processie door Jaak van Lan'duyt met yserwerk besla gen (1670) voorzien van, door Hendrik van der Meeren geleverde <r cordeelen Dat dc duivels brandenden dorst leden, zal wel niemand verwonderen; ook had het stadsbestuur daarin verholpen Item betaelt aen Joos de Craecker over leveringhe van een half tonne bier aen de mannen vanden hellewaghen, (Stadsrekening 1670). De leden van het gilde der pijnders, buil- of zakkendra gers, die ae processie bijwoonden, kre gen «ook jaarlijks eenen hoed en een paar handschoenen, (Boeck met den Haire, bl. 254). De afstammelingen van den ghesellen die in duvels habyten (pnde rocken tpersonnagie van O. L. Vr. ende Sint Bcrnaert verfhoonden, (Stadsrekening 1539} zijn heden nog on- )der onze kaaiwerkers gekend met de be naming van de groote of de kleine dui vels. Thans volgt een prachtig versierd voertuig. Een praalwagen Noch min noch meer. Hij verbeeldt de Roede van Jesse (1411), en de stadsrekening van 1443 (register 23) vermeldt hem als zijn de opgesmukt met talrijke maagdekens. Joos de Coster en ziin gezellen, drie kloeke manskorels (1447) bewaeren de kinderken3, die op de Roede van Jesse saten ende pmmereden (1533) de huisvrouw van Gillis van den Hove heeft voor de maagdekens fraaie bruut- croonen gevlochten (1533), "en de M tofifleeadttEB a faeeü ksa sclsaa a gc- pareert (1539). Do wagen had, iri 1432, 87 pond gekost. Dan komt tHuyseken van Bethleem op last van liet Magistraat, nieuw ge-i maakt door meestere Janne de Scil dere ende Joost de Meyere, ter eeren van' Godt, (Stadsrekening 1443, register 23). Nog in 1539 doet het Huizeken van •Betlileëm den omgang. Nu volgen de Herderkens die acln ter tvoors. Bethleem ginghen al spelen-! de, (Rekening 1539), oen lieve groep, die tusschen de beelden en wagens, reeds van in 1443, graag werd opgemerkt, (Stadsrekening 1443, reg. 23) IIII englen ende meer andere sancten; en sanctinnen, door Staesino van Den- dermonde gebeiteld (1401) de rade vander Sanne (1402) de Joden, de Toren van Sint Jans huus (1424) de E. Rochus, O. L. Vr. der Werf en Sint TJrsmaar (1429) de Stage, daer Sente Erasmus in ley'dt (1424) de Taf Ie van Sint Janne, de Taflc van Moses, tNieu Parodys, de vier ghesel len die theylic'h graf ommedroeglien (1443) tgraf niette personnagen vande vetrrysenesse (1537) Jaak de Backer met consorten dragen Sinte Marten, patroon descr stede, en Adriaan de Man en zijn gezel len hebben liet "beeld van Sin t Chris-, to ff el op de schouders getorst (1671) de Tafle van St. Symoen van Moyses (14431 het Hovcken, den man die speelde tpersonnage van Onsen Heere ende dep man die Judas was '1539) het schip van St. Ursula begin der XVIe eeuw). De kemel leende zijn medewerking in de XVIIe eeuw. Bemerk nu de statig aanstappende leende personnaigen of groepen vande XII Apostelen Onser Vrauweri Bootscap (1443), van St. Symoen den gheselle die St. Stevin was (1447) de drie Coning hen Adam en Eva (1472) twee gezellen, die het Monstra te esse Ma trem 'vertoonen (1497) tpersonnage landen Besny den esse Abraham ende zijnen Ingliele St. Goedelen met hueren gheselscape tpersonnage van Onsen Heere ande colomme, diemen croonde ende cruyste (1533) veel van hun prachtige gewaden zijn in bruikleen door de abdij van Ten Roosen bereidwillig afgestaan de reliquie casse van St. Barbara, voor het beelt van Onsc Lieve Vrouwe van den Roeson- crans, gedraegen door vier priesters, en vergezeld van de Rederijkers de Bar- baristen, elk met een flambeeuw in de hand (1656)de relikwiekas der; H. Katharina (1657) de Sterhee ren met de relique kasse van Ursma- rus (1761), een pronkjuweel, den 10 October 1786 aan het Begijnhof, voor 6000 guldens verkocht (Rekening van het Begijnhof, register 37, fol. 5747) eni de fiertels van St. Jan-Baptist, SS. Kris pijn en Krispinianus en St. Antonius, (begin der XlXe eeuw). Eindelijk, voorafgegaan van 'de gees telijke overheid, de priesters en de vcr- sckillige kloosterorden der stad, de heeren der Wet, die den Hemel drou- ghen boven theylicli Sacrament (Stads rekening 1443, register 23), nadien ver vangen door lakenkeurders, die daar voor beloond waren met eenen kerel of tabbaard van zwart-satynen iparure. In 't midden der XVIII® eeuw zien wij den Hemel gedragen door da kapiteins der wijken uit dien hoof da waren zij ontslagen van inkwartiering der soldaten, alsdan een niet to versma den voorrecht. ,fl' (;t Vervolgt.)' Gisteren, is na eene heele week debat ten, voor het assisenhof der Seine, de» beruchte zaak Bessarabo afgeloopen. Zooals men weet werden Mevrouw Bessarabo en een dochter uit haar eerste huwelijk, Mej. Paule Jacques, beticht den tweeden echtgenoot, der vrouw M. Weissmann met een revolverschot ge dood te hebben. Het lijk werd in een koffer gestopt en naar de statie van Nancy verzonden, waar het teruggevon den werd. Beide betichten loochenden voor iets in de zaak betrokken te zijn geweest, doch in de laatste zitting toen de advo- kaat van Mej. Paule Jacques zijne pleL dooi geëindigd had, vroeg de voorzitter aan de betichte of zij nog iets te zeggen had. En het meisje vertelt nu dat zij op 31' Juli, door een revolverschot gewekt, te» 8 uur 's morgens naar do kamer har05 moeder liep. De deur was gesloten. Zij ging naar hare kamer terug, maar door angst be vangen begon zij te roepen. Hare mocw der is dan gekomen en zegde haar dat. het schot uit de badkamer kwam. Midden van gesnik en tranen vers taak men dat Paula Jacques het lijk van M. Weismann heeft zien- lipteen en dat zij dan aan hare moeder zegde "Wat hob| gij gedaan,

De Volksstem | 1922 | | pagina 1