Ex Zondag 25 Jtfnl Maandag 26 Juni 1922 BIJ HUGO VEEPEST Ministerie van Spoorwegen Se lögisEgesj in Mand Sportenden Geheinzipiige nüsdgad h Oapeüesi is Hengel mst hst Allerheiligste te Aalst deer de eeuwen heei üaarschaïk Wüson vsrsiïosrd XXVIII* JAARGANG NUMMER 123 Kerlrstraat; 9 en 22, Aalst:— Tel. iU T~> S\ <T^-TPST TT^ Q CENTIEMEN WEKELIJKS C.5S Uitgever: J. Van Npffsl-De Gum» blfcitelt builen het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Havas, Adolf Maxiaan,13 te Crnsael8. Place de la Bourse, Parijs eo 6, Bream's Buildings Londres E.G.4 H. Jacobus Zon op 3,50, onder T,06 H. Joannes en P. Zon op 3,50 onder 7,56 Eerste Kwartier den 1 De kom van Ingoyghem heeft leelijk fcai veel afgezien bij de verlossing van ons Vlaanderland en Vaderland. Al do huizen werden min of meer en veel meer dan weinig geschonden en zelfs omver- gekegeld. De Kerk ziet er nog deerlijk uit alhoewel totaal hersteld, onder dak, gestopt en met nen nieuwen toren be kroond.... "VVe staan voor 't poortje van den hof van Pastoor Verriest, we klinken en zijn Pauline, de oude gedienstige en gebrilde oude dienstmaagd doet open en laat ons binnen. Ze heeft er een handje van om man nen van ons volk te ontvangen. Ei ja, zegt ze, mij heer paster, heeft zoovele vrienden en kennissen da'k er in dole en niet meer uit en gerake. Voorzeker zijt ge ook een van zijn beste vrienden want ik ziet het op uw wezen en aan uwen kop haar Is hier nen toevlucht van artiston en van mannen van 't vak. Van Brus- sel komen er zelfs vele en sinds Mr. Paster in zijn bedde ligt en is hij geen dag zonder bezoek. Kom binnen, beste heor en ge zijt wel gekomen en er is geen belet Welgekomen zijt mij allen die na duizend ongevallen op de loerelds wilde zee zoekt en ziet de blijde haven. We werden recht door in de beste ka mer op zijn fransch gezeid in 't salon geleid. Daar keken we ons oogen uit naar al de oude en nieuwe gedenkenissen. Antieke stoelen, tafels, ouderwetsche kassen, potjes en pannekens, koperen en zilveren kandelaars zoo ecuwen oud als Mathusalem, en wat weet ik nog, te lang om te melden. Altemale familiestuk ken zei Pauline. Aan de wanden hangc-m een ontelbaar getal omlijste beelden en portretten en op voetstukken alle soorten van kopstuk ken en standbeelden van vrienden en bewonderaars van mijnheer de Pastere zei Pauline. Schilderijen en verzamelingen van al len aard en grootte ontbraken er ook niet. En op de twee of drie tafels photos die rechtstonden of neergevleid waren, boeken en nog en altijd gedach tenissen, gedenkenissen en herinnerin gen. Holland met zijn nederlandsche schrijvers was talrijk vertegenwoordigd. De sterke kop van Guido Gezelle in wit ten marmer gebeiteld stond er te pron ken. Ik stond al die gaven, gunsten, kost baarheden letterkundige en artistieke voorwerpen tc bekijken en mijn ver wondering steeg immer, toen opeens de deur van 'l salon openging en de ge brilde Pauline mij kwam aankondigen dat de Pastere van te lande mij boven op zijn kamer geerne ging ontvangen om wat te kouten. Doch vooraleer uit dat opgesmukt mu seum te vertrekken vroeg ik aan die op rechte pastoormcid welk vrouwtje met haar kapmantel aan, daar zwart op wit geteekend, wel drie, vier kecren op dio portretten stond te pronken En Pau line preiisc.h gelijk een pauwinne ver kondigde mij terstond dat zij het was in persoon en dat. een hollandsch artist, die daar dikwijls kwam, ze gepotlood luid. Gelijk gezict, ben ik wel in vijf dif ferente houdingen zoo maar netjes op dat wit karton geteekend. antwoordde Pauline. De knechten en meidon volgen liun meesters, als de meesters beroemd zijn dan geraken de dienaars het ook philosopheerde Pauline. 'k Liet ze babbelen en 'k volgde haar den wenteltrap op naar boven bij Z. E. Heer endc Meester Hugo Verriest. Klccne visschen, zoo luidt het lied en dappere dieven en vangt men niet Noch ik en verschiet Het cimcnfen huis met de vier kaven was leelijk gehavend, schrikkelijk toe getakeld en geweldig geschonden. De voorgevel was ingeschoten geweest door de moffen, die aan de oude pastorij of het Groole witte Huis achter struikge was en heuvel zaten, 't Bovenste van Pastoor Hugos woning had meest le lij den en men kon het op 't eerste, verdiep meer dan bemerken want do ruwe en ongeverfde nieuwe gemeene deuren zon der slot of klinken en do pas met moor tel bezette muren stonden als zoovele getuigen daar voor in. Intusschentijd stond ik op de kamer van den groot en Vlaming en zag hem daar uitgestrekt lig gen op zijn ledikant. Ha beste vriend, hoe is 't- hoorde ik hem vragen, toen hij mij van onder zijn toren muts, die zijn flange grijze lokken liet uithangen, in 't zicht kreeg. Ge zijt verbeterd sedert ik u laatst te Brussel ontmoette voegde hij er bij Tamelijk wel. eerw. Heor pas- (oor, beter dan weleer. Doch ik moet Ued. vragen eerst van al hoe het komt dat ge le bedde ligt en nochtans er zoo friseli uitziet ais nen bliek Zet u, allerbeste, ik ga 't u ver- tellen, alhoewel lang spreken mij ver- moeit. Ik lig met de kozijntjes en Jt was toch zoolang geleden dat ze mij bezochten.... jaren lang geleden... se- dert tweede Paaschdag is 't begonnen... 7k Hebbei veel zeer, aoch 'k kan sla pen en redelijk eten De dokter ge- waagt van geen erg. Dus wat geduld en alhoewel mijn twee en taehtigjari- gen ouderdom hen ik anders flink en gezond. God zij dank Taaie mannen als Eerweerde bofte ik, kunnen nog al iets afbijten en leven een eeuw laug en zoo iets on- noozel als 't jicht werpt ze niet uit den zadel. Dan begonnen we te kouten van de vervlogen jaren, weinig voor den oorlog, van de ongeluksjaren in den oorlog en an den tijd na den wereldkrijg. Hij sprak van zijn familie, de kosters van Deerlijk, van zijn moeders, vader de brouwer van Sweveghem en dat zijn grootvader langst van al toen de mode reeds verdwenen was'toch immer de kor te broek drceg gelijk op 't einde van de 1700 en zelfs ook zijn lang haar in een steertje gevlochten op zijn Jozefs den tweeden. Kijkt beneen eens in mijn eetplaats naar diem kader waarin het vlaamseh gedicht hangt van op mijn ouders bruiloft, 't is honderd jaar geleden. E11 van zijn nonkel-paster vertelde hij ook Ge weet het niet waar, hij was eerst proost op De Pinte bij Gent, een wijk van klein Nazareth en dan" werd hij pastoor aldaar. Hij bouwde de eerste kerk en de huidige zoo ruime en prachtige pastorij. Ja, pastoor Van Ackere was moeders broer en ik heb zoo menige verlof dagen bij dien bra- ven voorbeeldigen priester doorge- bracht. Altemale zoete herin- neringen niet waar beste voegde hij er glimlachend bij. Van mijn leeraar Gezelle zullen we vandaag niet spreken, noch van mijn studenten- en leeraarsleven in "t Kleen Seminarie te> Roeselare, ;t zou mij te veel vermoeien, want ik moet bier eerst uit nochtans beloof ik u won dere trekken voor te houden van dat echt vlaamseh leven dat we daar sle- ten. 't Zal voor ne naasten keer zijn. En zijn lippen plooiden tot nen glimlach, hij drukte mij hartochtelijk de band en wenschte mij goede reis. Tot wederziens mompelde hij Ras herstel weerde heer en Vriend I En Pauline deed me uitge leide. MARC. TEN VERKOOP AANBIEDEN VAN EENE BROCHURE MET DE POST- TARIEVEN Het Beheer heeft besloten eene bro chure met posttarieven, tegen 20 centie men het exemplaar, ten verkoop aan te bieden. Ail de bedienden- de brievenbestellers inbegrepen zullen bij den verkoop be- hulpzaam zijn. VERBOD VAN VERVOER BIJ DE POST Het is verboden bij de post zendingen ie vervoeren voorzien van motalen heclit- spelden met scherpe puuten, waardoor de bedienden kunnen gekwetst worden. POSTTARIEVEN MET HET GROOT HERTOGDOM LUXEMBURG EN DUITSCH LA ND. Hel beheer van Posterijen herinnert er aan dat het tarief voor de brieven en de postkaarten bestemd voor het Groot-IIer- togdom Luxemburg nog'steeds is vast gesteld als volgt Brieven Tot 20 gram, 30 centiem, boven de 20 gram, 20 centiem per bij komende 20 gram Postkaarten 20 centiem. Van 1 Juli eerstkomend af, wordt het tarief voor de poststukken herkomstig uit Duitsehland aldus gewijzigd Algemeen tarief Brieven Tot 20 gram, 6 mark; boven de 20 gram, mark per bijkomende 20 gram Post kaarten 3 mark 50 pfennig. Monsters, drukwerken cn zaakpapie ren 1 mark 25 pfennig per 50 gram, met minimum van 2 mark 50 pfennig voor de monsters en 6 mark voor de zaakpapieren. Verminderd tarief Voor de brieven en postkaarten, gewisseld tusschcn postkan toren welke minder dan 30 kilometer van elkander gelegen rijn. Brieven tot 20 gram, 3 mark, boven de 20 gram, 1 mark 50 pfennig per bij komende 20 gram of bijkomend deel van 20 gram. Postkaarten 1 mark 50 pfennig ZEGEPRAAL DER RECHTERZIJDE EENE LIBERALE NEERLAAG DE REVOLUTIONAIRE- SOCIALIS TEN VAN KOL EN POLAK VLIE GEN BUITEN Een geweldige verrassing komt, met den uitslag der verkiezing voor de Eer ste Kamer, uit Nederland. De meerderheid van de rechterzijde, die 32 stemmen tegen 18 bedroeg, is 'geklommen tot 41 tegen 9. Noord-Holland, dat altijd overwegend liberaal stemde, vaardigt nu 4 leden van rechts af. I11 Friesland waren alle leden links, nu zijn ze allen rechts. Zelfs in Groningen is er een lid van de rechterzijde gekozen. In de vroegere Eerste Kamer zaten 11 liberalen, nu zit er nog 1 M. Smeege, die er in Drenthe op hel nippertje door kwam het scheelde hem twee stemmen of er zat geen enkel liberaal meer in de Eerste Kamer. De socialisten zijp van 5 op 4 zetels gevallen; zij verloren 2 zetels in Fries land, Van Kol en Polak, maar wonnen er een in Noord-Holland. Aan de rechterzijde niets dan winst. De anti-revolutionnairen klommen van 9 op 13, de chris tel ij k-hiétori sch en van 5 op 7 en de katholieken van 18 op 21. De katholieken bezitten dus bijna de helft van de zetels der Eerste Kamer. De vrijzinnige democraten (die zoo wat aan onze radicale liberalen te ver gelijken zijn) wonnen twee zetels en klimmen dus van 2 ra 4. De Telegraaf verwijt aan de libe ralen dat zij door gebuek aan tactiek en overeenkomst hun eigen graf gegraven «en de overwinning "van rechts hebben mogelijk gemaakt. De machtspositie van de. rechterzij de in de Eerste Kamer is gedurende heel de parlementaire geschiedenis van Hol land nog nooit zoo sterk geweest als op dit oogenblik. voor kinderen, jongelingen en mannen in 't Klein Brussel, LEO POLOSTRAAT n. 82, Aalst. 614 EEN GEKEND SCHEEP VAART AGENT WORDT OP ZIJN BUITEN GOED DOOR EEN SLUIPMOORDE NAAR OVERVALLEN TWEE REVOLVERSCHOTEN DOODELIJK GETROFFEN Gisteren namiddag werd ter Beurze van Antwerpen vooral in de sclicepvaart- wereld eene meest geheimzinnige mis daad, een sluipmoord, besproken, waar van een wel gekend scheepvaartagont der stad het slachtoffer werd. - Het gebeurde te Cappellen op het buitengoed van M. Paul Steinmann, die in vennootschap een groot scheepvaart agentschap heeft tegenover het Steen. Hij is de neef van den tegenwoordigen consul van Zwitserland en zoon van wijlen Daniel Steinmann, de vorige kon sul. Het is M. Paul Steinmann, 35 jaar oud, die men op de meest geheimzinni- mge wijze van kant heeft willen maken en wel in de volgende omstandigheden Vergezeld van zijne vrouw, geboren Martroye, 30 jaar oud, was hij van Ant werpen komende, per auto op zijn bui tengoed gelegen tusschen Cappcllenboseh en Cal mpthout aangekomen Beiden zijn in hunne woonst gegaan maar kort daarop is M. Steinmann weer buitengekomen om naar de garage te gaan die in den hof op een 200 tal me ters van de woonst is gelegen. Terug komende voor het huis, weerklonken plots twee losbrandingen. De bewoners vau den huizen snelden buiten en vonden M. Steinmann bewus teloos ten gronde liggen. De sluipmoordenaar, die zich achter struikgewas moet verscholen gehouden hebben, had zijn doel niet gemist. De twee kogels die van dichtbij afgeschoten werden, waren in het onderlichaam van M. Steinmann gedrongen en hebben de maag, de ingewanden en de lever getrof fen. I11 een wanhopigen toestand is het slachtoffer hij hoogdringenkeid per au to naar het Sint-Camïllusgasthuis over gebracht. Gisteren middag werd liet parket van aeze misdaad op de hoogte gebracht. HET ONDERZOEK 's Namiddags is liet parket nog afge stapt in St. Camillusgcsticht om van het slachtoffer zelf het een en ander te ver nemen. doch zijnen toestand was zoo zorgwekkend dat geen enkele vraag hem ken gesteld worden. Deze toestand is verder in den loop van den namiddag hoegenaamd niet verbeterd; door de geneesheeren wordt ge Het eerste werk voor het parket was de drijfveer op te sporen die de moor denaar zou aangedreven hebben tot het plegen dezer brutale moordpoging. Ver schillende redenen werden overwogen en in een paar richtingen werd flink door gewerkt. Daar er echter nog hoegenaamd geen uitslag is, kunnen we ons van alle gissingen onthouden. In den aanvang der XVIII0 eeuw werd de processie van O. L. Vrouw, op 15 Augusti ingesteld. Alsdan zag men in prachtige rijen de schoone vlaggen c.i beelden van Sint Jacob, de H. Anna, Sint Antonius, St. Ursula, H. Dorothea, St. Huibrechts, Sint Eloi, Sint Nicolaas, Sint Cornelius, O. L. Vrouw van den Rozenkrans, Sint Martinlis en O. L. Vrouw der Werf. De koorkappen dei- Sint Martenskerk, meesterstukken van borduurkunst, die hedendaags nog de algemeene bewondering opwekken, wer den door wijlen Z. E. H.-Deken De Hert aan de Hoofdkerk, ten jare 1809, afge staan cn zijn herkomstig uit de oude abdij van Drongen, van dewelke hij, bij dezes ontbinding, de laatste novice was. Het voormalig baldakijn j aarteeken de van 1727, en in 18(54 werd den huldi gen hemel vervaardigd en betaald met het bedrag eener inschrijving onzer be volking. Sedert 1822 bieden de Damen van Maria hare gewaardeerde hulp aan voor het samenstellen der kindergroepen (Regis!cr-Rckeningen van het Broeder schap van het H. Sacrament des Altaars). Het schinken van present wijnen aan al dezen, die den geestelijken optocht, door aanwezigheid of bijstand, luister bijzetten, was een gebruik dat tot in de verste tijden opklimt. Somtijds kregen de spelende rederijkers of gezellen der wijken, de priesters, de heeren der wet endc andre goede lieden eene fooi, oen hoed een tabbaard, een paar kousen of een paar handschoenen. Het tractement geschiedde veelal, nat het eindigen der plechtigheid, wan neer de processie kwam in het gat der Soutstrate 't is le zeggen aan het voor malig; Landhuis de Roosc, of onder de gaanderij van dit gdbouw (thans het huis der weduwe De Paepe-Meganck en Leo Jacobs). Het Boeck met den Haire (1429, bl. 14 v°) zegt ons, dat de Wilgeminnen van Aelsl III cannon wyns ghescinct waeren, so men heml. altoos voren up den Sacraments dach ghedaen haddeEn de Stadsreke ning van 1447-1448 (inv. 51, reg. 24) luidt Ghescinct den kindren erule personnagen die inde processie ghinghen een vat cleyn bierGe ziet, dat het altoos het gebruik was geweest de persoonen, die in de processie gacn in personage drineken te ghevene, mids de groote hitte (Stadsrekening 1432). Nog ten jare 1533 schonk men wijn, als de processie van de Soutstrate ter marct quam (Stadsrekening, inv. 53, reg. 29) maar duidelijker spreekt ons eene rekening van 1509 Item waren ghesconken in sealen den heeren van den kereken die de reliqiuen drou- ghen, den heeren der wet ende an den goeden mannen in tommegaen vander processie als zij ter marct quam, V stoo- pen rinsch wyns te VH s ende V vieren deels roots te VI s den stoopItem de voors processie innecoinmende endc gheseceden zynde, waren ghepresenteerd mijnen hecre den hoock baillu van den lande van Aelst, die in dc processie me de ommeghinck IIII cannen wyns.... Deze oude geplogenthcden ».van vol- Jtens de aude costume clc een cannc vyns te schincken omme vereert te hebben den ommeganck (Stadsreke ning 1(569. inv. 128, reg. 107) aan de schepenen, ontfanghers, pensionnaris ende griffiers (id. 1672, inv. 131, reg. 110) worden trouw nageleefd tot in 1767 Item aen de officiers vanden heere stadhouder, over hunne diensten in het accompagneren dc processie van desen iaere 1767cn het jaar nadien betaalde men nog 8 guldens en 6 stuivers voor wijn aan den 'burgemeester, de sche penen, do ontvanger- pensionnaris cn de twee griffiers (Stadsrekening 1768, ur. 212, fol. 88). In 1788 worden voor de warmte wijn en thee gegeven aan de mannen die den Hemel cn hot Kindeken droegen ten jare 1710 kregen de Engelen mucker, de doghters in de processie van 't genera- bel ontvingen een park koecken en de kinderen wynbollen (3758). Dc winkel hors betaalden telken jare eene rekening aan Sieur P. Caudron, aubergist in de Cooreblom, over het Iractement der drao- gers van de reliquie cas doser neiringe, (Stadsrekening 1793). ('t Vervolgt.) DE MOORDENAARS ZIJN IERSCIIE SINN-FEINERS Zooals wij het gisteren gemeld heb ben, werd geheel Londen Donderdag middag opgeschrikt door den laagharti- gen moordaanslag op veldmaarschalk Sir Henry Wilson, het vroegere hoofd van den Èritschem generalen Staf. De -beide moordenaars, die Sinn-Fci- ners zijn, werden na het volbrengen van hun daad door eon woedende menigte achtervolgd, waarbij zij nog tal van re- verschoten op de achtervolgende burgers en politie-agenten afgaven, waarbij een agent on een burger gewond werden en een agent gedood. De rede die tot den aanslag heeft ge-* leid is volgende. Sir Henry Wilson was enkele maan den geleden igekozen als unionistisch» Lagerhuislid voor een district van het Noord-Iersche graafschap Down. Op ver zoek van de Ulsterregecring richtte hij onlangs de strijdkrachten van die regee ring in, voor de onderdrukking van de onlusten der opstandelingen aan de grens van Ulster. Sir Henry Wilson werd doodgescho ten op-de stoep van zijn woning op de Eaton place, een deftige buurt van het West-end. Hij was in uniform, juist, terugkee- rend van het Liverpool-street-station, waar hij een gedenksteen had onthuld ter herinnering aan de in den oorlog gevallen bedienden van de Great Eas- tern-Spoorwegmaatschappij. Om twee uur in den namiddag keer de hij in zijn auto naar zijn woning te rug. Blijkbaar werd hij toen reeds door de moordenaars in een taxi gevolgd, want nauwelijks was hij uit zijn auto gostapt en had hij de stoep zijner wo ning betreden of ook de beide moorde naars sprongen uit hun taxi en lasten eenige revolverschoten op den veld maarschalk, die, door drie kogels getrof fen doodelijk gewond op de sloop neer viel. Een van de kogels trof den veld maarschalk in liet hart, een andere ko gel trof hem in een been, een derde in een arm. Zijn zuster, bij wie hij inwoonde, kwam op het hooren van de schoten naar buiten gesneld en zag haar broeder, ba dende in zijn bloed op de stoep liggen. Plij werd onmiddelijk naar 'binnen ge dragen en overleed eenige minuten later. EEN OPWINDENDE MENSCHENJACHT De beide moordenaars hadden na de schoten te hebben gelost, de vlucht ge nomen. Zij wilden zich met dezelfde taxi uit de voeten maken als waarmede zij gekomen waren, doch de chauffeur van de taxi weigerde hen verder tc ver voeren, zoodat de beide mannen zich ge dwongen zagen, zich loopende uit de voe ten te maken. Ook deden zij nog pogin gen er met een particulieren auto, die aan den weg stond, vandoor te gaan, maar ook daarin werden zij verhinderd. Een korte, doch opwindende achter volging vond toen plaats, waaraan werd deelgenomen door tal van burgers en po litieagenten, die op het geluid van de schoten naar de plaats van den aanslag waren gekomen. Een der achtervolgen de agenten werd door een kogel in de maag getroffen en overleed eenige uren later aan zijn verwondingen. Een ander agent werd in een been ge troffen, terwijl ook een 'burger een kogel in het lichaam kreeg. Een taxi-chauffeur, die ook de daders met zijn auto achterna zette om ze aan te houden werd insgelijks gekwetst- De twee aanranders poogden te vh re li- ten in een café, wanneer oen politieagent, met zijn stok gewapend, voor lieri op- deinsde. Maar een der bandieten trok zijn re volver on slog don stok uit de hand van den gerechtsdienaar. Een melkboer die getuige was vatf den aanslag, sprong van zijn kar, greep een melkflesch cn bracht daarmede con geweldige slag toe op het, hoofd van eon der aanranders, die machteloos ineen stortte. De woedende menigte sprong op den gevallene toe cn zou hem waarschijnlijk gelyncht hebben, als de politie-agenten hom niet in bescherming hadden geno men. Inmiddels was een ontzageli jkc menig te op de plaats van den aanslag samenge stroomd. Een tiental revolverschoten werden, nog gelost, gelukkig zonder iemand to treffen. De aangehouden kerels weiden door de menigte uitgejouwd cn erg toegeta keld, vooraleer zij naar liet policiebu- recl konden overgebracht worden, In dc revolvers bevonde n zich nog een aantal scherpe patronen. Om verdere be toogingen van liet-publiek le voorkomen.' werden dc beide mannen in een taxi naar- hot nabij zijnde politiebiucel geleid. Dq namen, der nloordenaars zijn .leys

De Volksstem | 1922 | | pagina 1