27 Oinstlag Juni 4922 De H. Sakramenis Processie te Gent (6 Oogst) EEftE lUiSISilE TAAK. Be moordaanslag op M. Rathenau Be Omgang met het Allerheiligste te Aalst deer de eeuwen heen Vliegongeluk te Evere Sporthemden ills Katholiek Viaamsch Ken- gres te Bent Kerlfstraat; en 22, Aalst".— Tel. 114 3D-A.GS-] XXVIII* JAARGANG NUMMER 124 IT T~» 3 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Npffbl-Db Gbndt bllciteit bulten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Havas, Adolf Naslaan,13 to Brussel8. Place de la Boerse, Parijs en 6, Breams Buildings Londres I1X-1 H. Ladislaus Zon op 3,51 onder 7,56 Eerste Kwartier den 1 EEN INRICHTINGS-KOMITEIT .TE AALST Men verzoekt ons de volgende mededeeling ter kennis te brengen van onze levers Van 4 tot 6 Oogst zal te Gent eer. Diocesaan Eucharistisch Congres gehouden worden hetwelk zal sluiten met eene plechtige processie op Zondag 6 Oogst. On ze Doorluchtige Kerkvoogd, Mgr. Segers, "heeft al de kristene mannen van zijn bisdom opgeroepen om deel te nemen aan deze grootsche betooging ter eere van liet H. Sacrament. Om aan dezen wensch van zijne Hoogwaardigheid te voldoen is hier ter stede, door de Gilde van het H. Sakrament, een Inrichtings-Komiteit gesticht, hetwelk zich voorneemt de kristene mannen onzer stad zoo talrijk mogelijk samen te brengen voor dezen optocht en alzoo den ouden kristen naam onzer stad hoog te houden. Het, Inrichtings-Komiteit, j-okent bp de ijverige medewerking van allen, om het wolgolukken van zijn pogen te verzekeren. Kristene mannen van Aalst uwe plaats op Zondag 6 Oogst is in de processie te Gent en nergens anders Het Inrichtings-komiteit EERE-KOMITEIT Voorzitters Z. E. H. Kan. Roelandls, Pastoor-Doken; Z. Ex. R. Moyersoen, Minister van Nijverheid en Arbeid; M. F. De Hert, Burgemeester, Ondervoorzitters E. Pater Van Niemvenhuize, Reetor S. J.; E. H. Van Her- reweghe, Pastoor, St. Jozef; E. H. Lauwereys, Pastoor, O. L. V. Bijstand E, P. Gardiaan, O. M. Hoofdcommissarissen E. II. D'Hollander, E. H. De Witte, E.H. Demeester. Inrichtend-Komiteit Geestelijke Bestuurder E. P. Paule, S. J, SchrijverL. Mertens, Deken, L. De Smet. Leden Appelmans J., Chanoine M., De Vos Pol., Matthieu J., De Lombaert Edm.. Van den Bremt H., Ryns Albert, Van der Taelen René, Van Volsem K. De wereldoorlog, die gansch Eu ropa in vuur en vlam zette en mil- lioenen menschen de fortuin, de ge- zondheid of 't leven ontnam, is viei jaar voorbij. Gedurende dien tijd teekenden de Staatshoofden ver dragen, hielden conferentie na con ferentie en toch zijn we nog verre van den vrede. Waarom Omdat de Staatslieden beraadslagen zon der God, omdat ze gedreven door kortzichtig egoïsme en schreeuwen* de onrechtvaardigheid eerst en voor al de belangen van eigen land wil len dienen. Wat geven ze om bun eerewoord, om duizendmaal her haalde beloften Zaken zijn za ken, zeggen ze, 't kan ons bitter .weinig schelen dat een ander land al ware 't ook Belgie ten on dergaat, als 't ons maar voordeel bijbrengt Eens zullen die man nen den weg van Canossa bewan delen en den Paus, dien ze nu bui ten houden, smeeken de woeste drif ten van 't volk te stillen, Zal het niet te laat zijn Zal het nog mogelijk wezen de verstoffelijkte massa, die enkel nog bestaat om mateloos te genieten van wereldselie vermaken, de massa, verleid door verderfelijke dwaal- stelseis, opgemaakt tegen Kapitaal en Gezag, te doen gelooven, dat God de bron is van bet recht en dat Hij wil dat alle wettig gezag geer- biedigd worde I Hoogtijd is het, de grondslagen der maatschappij te versterken door eene algemeene godsdienstige opleiding van het volk, van de jeugd vooral zonder godsdienst geen wederkeerig ver trouwen geen wederzijdsche gene genheid tusschen de verschillende standen, tusschen Meester en on derdaan. Men moet de jeugd hoo gere idealen voorspiegelen, die lei den naar zedelijke volmaking of de maatschappij zal vergaan in eene zee van bloed (zie Rusland.) Mogen we hier een eenvoudig craagsken stellen Hebben wij, christen mannen aller landen, geen schuld aan de ongodsdienstige han delwijze der Staatslieden Zijn wij de oorzaak niet, dat de ongodsdiens tige tijdgeest zegeviert Hebben wij in alle omstandigheden tegen over wien ook ons geloof durven be lijden of staken wc bij den eersten aanval onze vlag in den zak Kro pen we niet op de knieen om een bijtend woord of een onnoozelen godsdienstig is en blijft ge zoudt ons volk weer den weg naar de kerk zien bewandelen, konden alle christenen de voornaamste punten van hun geloof verdedigen, de maatschappij zou eene toekomst van voorspoed, liefde en vrede te gemoet gaan. Welaan, christene mannen, kruipt uit uwe schelp, schuwt het licht niet doch toont u kinderen van het licht, belijdt onbevreesd uw Geloof en daarom allen naar Gent, Zondag 6de Oogst, laat ons eene daad stel len, die weerklank zal vinden in ge heel het land en tot buiten de gren zen, eene daad. die alle weldenken de mannen zal wakker schudden, de lauwen meetrekken en de Staats lieden dwingen godsdienstig te be sturen. Allen naar Gent, God wiL het I CARITAS. spotlach, ja om een blik Zwijgen honderd christenen niet voor 't roe pen van éénen ongeloovige Toon den de christenen zich overal over tuigde geloovigen, fier op hunnen naam, ge zoudt de boozen zien weg- druipen, beschaamd oni 't leelijke en 't dwaze hunner leerstelsels ge zoudt ons volk waarvan de grond HOE DE AANSLAG GEBEURDE Naar de Deutsche Alteemeine Zei- tung meldt, was Ratlieneau tot 's nachts 1 uur do gast van den Arneri- kaanschen gezant, in het Amerikaauseh gezantschapsgebouw geweest. Onder de uitgenoodigden bevond zich ook Hugo Stinnes, die Rathenau in zijn auto naar zijn woning te Berlijn bracht. Daar namen beiden tegen '2 uur af scheid van elkaar, en waarschijnlijk pas een uur later begaf Rathenau zich ter ruste. De Kaiserallee maakt bij de Erdernèr Walochstrasse een scherpe bocht, naar links, alvorens in de richting van de statie Halenseo naar de Kurfürstendam te leiden. Daar is thans een huis in aanbouw. De arbeiders waren juist bezig, voor de deur eenige werkzaamheden te ver richten, toen om tien uur vijftig minu ten de open auto van Rathenau de Kai serallee kwam inrijden. Achter den auto van Rathenau nader de zeer snel rijdend een grijze, eveneens open auto, waarin zich naast den chauf feur en binnen in rdon auto drie jonge mannen van ongeveer 28-jarigen leef tijd bevonden. Alle vier de inzittenden droegen op vallend nieuwe lederen mantels en au- tokappen, welke zij zoover over het ge zicht hadden getrokken, dat zij onher kenbaar waren. De auto viel ook de arbeiders op in verband met dc luxueuze kleeding dei- inzittenden. Een oogenblik later stond een der mannen in den grijzen auto op. Hij haalde een Parabellumpist-ool te voorschijn en loste daaruit binnen enke le seconden zes of zeven schoten in de richting van Rathenau. Deze Word oumiddellijk getroffen hij stond op, doch zonk terstond dood iu de kussens van zijn auto neer. De chauffeur, die niet. gewond werd. reed nog een eindwegs door. Dc auto der moordenaars snel den Hem voorbij en raasde door in dc richting van Berlijn. Volgens het Acht Uhr Abendblatt zegde de chauffeur bij het gerechtcr lijk verhoor, dot de aanslag zoo vlug plaats had, dat hem nauwelijks bewust werd, wat er ge'oourde. De automobiel der moordenaars drong aan den linkerkant tegen die van den minister aan. Toen knalden er schoten uit den an deren auto. De chauffeut moest het stuur in .de hand vernemen, omdat hij door de schok haast van zijn zetel werd geslingerd. Uit hst gerechtelijk geneeskundig on derzoek blijkt, dat verscheidene schoten doodeliik zijn geweest. Het hoofd is door •negen kogels getroffen. Een schot' is door den schouder in dc borst terechtgekomen. De in de auto ge slingerde granaat heeft de ingewanden •an Rathenau verscheurd. Het lijk was gruwelijk verminkt." DE ALGEMEENE WERKSTAKING BESLOTEN Het syndikaal congres van Leipzig be sluit de algemeene werkstaking van 24 uren uit te roepen tegen Dinsdag a. s., dag der begrafenis van Rathenau. RATHENAU WAS GEWAARSCHUWD Achteraf wordt bekend, dat Rathc-nau de laatste dagen herhaaldelijk gewaar schuwd was, dat er een aanslag tegen h< m gesmeed werd. Hij wilde echter niet, dat men veilig heidsmaatregelen voor hom nam DE TEGENMAATREGELEN DER REGEERING De regeering heeft tot de volgende te genmaatregelen besloten 1. Het standrecht wordt afgekondigd. 2. Er worden bijzondere gerechtsho ven voor de behandeling van vergrijpen tegen de republiek ingesteld. 3. Alle Sonnwende »-feesten zullen verboden worden. Men neemt in kringen dor afgevaar digden aan, dat de goed voorbereide aan slag verband houdt met de Sonnwen de »-f eesten. Aan allo regccringsgebouwen hangi in verband met den aanslag de vlag halftop. Dit is o.m. het geval met het gebouw van den Rijksdag. Ook aan de 'egatie der verbondenen hangt de Na tionale vlag halftop. EEN PREMIE VAN 1 MILLIOEN MARK De premie door dc regeering uitgeloofd voor net aanwijzefï vXTX de moordenaars van Rathenau is van 300.000 tot op 1 millioen mark verhoogd. Het is de eerste maal dat in Duitsch land een minister in functie vermoord wordt. WOELIGE ZITTING IN DEN REICHSTAG Zaterdag namiddag had in den Reich; tag een woelige zitting plaats. Toen dc leider der nationalisten Helfferich bin nentrad, omringd door eene groote groep partijgenooten, werd liij op luidruchtig ;ejouw onthaald Men riep Bu" uiten Moordenaars I Slechts met de grootste moeite kon des orde hersteld worden en konden de voor zitter van den Reichstag, M. Loebe en rijkskanselier M. Wirth, de nagedachte nis van Rathenau eeren. Ook dan hadden nog talrijke inciden ten plaats tusschen nationalisten en de leden der linkerpartijen. Het was te verwachten dat er bij de tuchtoefeningen, die er o(> het vliegplein gelukl ken an Evere worden gehouden, ongel zouden gebeuren. Zaterdag avond, rond 7 uur, is een Franscho kapitein, die deelnam aan de wedstrijd om luchtballonnekens kapot te schieten van een groote hoogte neerge- stort. AKELIGE BIJZONDERHEID Kapitein Bonnetou is neergeploft op enkele stappen van de plaats waar zijne vrouw .stond. Hot was zijne vrouw die hem hielp verplegen en die, toen zij zag hoe het- er mee gesteld was, zegde hij was een christen, haal seffens een priester. En het waren de priester en de vrouw die beiden de gebeden der stervenden opzegden. Ten 9 uur 15 blies kapitein Bonnetou den laatsten adem uit. Hij was onder den oorlog e&n der schr*?prendste Vliegeniers cn werd 1 maal voor.zijne dapperheid aan de dag orde vermeld. Kapitein Bonnetori, Zaterdag avond gestorven, is offiecier der Leopoldorde genoemd. Het kruis dezer waardigheid werd hem Zondag morgen op de Dorst gespeten. Namens de Belgische officieren heeft majoor Smevers een kroon aan de lijk baar geleed. Franscne officiereu trokken de wacht rond het lijk. Ten toeken van rouw werd het banket dor Aëro Club afgelast. V. DE GILDEN EN REDERIJKERS, HUNNE SPELEN. Het gilde der voetboogschutters van Sint Joris werd bereids ten jare 139t>, op H. Sacramentsdag, getrakteerd met zes kannen wijn en in 't begin der XV0 eeuw zie we eene som van 18 pond parisis betaald voor zijn deelneming aan den godsdienstigen stoet. In 1443 kreeg den coninc van Sint Joorvs guide van Aèlst niet enkel also van oudts glie- costumeerdt es, IIII kannen wyns, maar bovendien nog een geldelijke toe lage in hulpen thare costen, also van oudts ghecostumcerdt es (Stadsreke ning 1443, reg. 23). De leden van Sint Antoon, dit waren do busschieters, colveniers of bossenie- ren, woonden, met pijl cn boog, de pro cessie bij Betaelt den guldebroe- ders van St. Antheunis colevryne bin nen deser stede, om dondorhout van vyftig guldebroeders, die belast syn elc hcurcr voorsien te syne van Iiarnasch ende 'bussen, om me dc stede ende den heere bystandt te do.ene, dies vermaendt zynde, ooc guldcwys alle jaere te gaene iiide processie generale, tot decoratie van dien CXX lib. parisis (Stadsrekening 1556)Evenals de schutters van Sint Se- bastiaan, moesten zij, in geval van oor- leg of opstand, voorsien elck van een •uyhgctuygh, den heere ende wet by- tandt doen (Stadsrekening 1673) Hun aridcr ambtsbroeders van Sint Joris deden politiedienst en waren met dagg'cn en zwaarden of rapieren gewapend. De handboogschutters van Sint Sebas- iaan moesten, op boet van vijf schellin gen parisis, aan den omgang deelnemen ils seront tenuz daller en ordon- nance tous les ans le jour du Sacrament en procession par l'ordonnance de no- I re bailli d' Alost'. sur encourrir chascun en lamende de Vs, (Charter van op richting, 7 Juni 1421 Boeck met den I-Iaire, bl. 38, V°). Zij waren insge lijks voorzien van een rughgetuygh (.mme in den ommeghanc te gaen (Stadsrekening 1652). Jaerlyks op de groote kennis gingen de confraeters van Sint Jacobmet hun ne schelpkraag, calabas en bourdon of staf, achter het wonderlyk beeld van O. L. Vrouw ter Druyven (Onderpas tor P. De Zutter). Benevens deze en andere gilden, ne ringen en broederschappen reeds ver meld, verschenen dc wijkgezellen en de twee rederijkkamers.de Katharinisten cn de Barbaristen. die zich, tijdens of na den optocht onderscheidden door het opvoeren hunner spelen. Dit waren gees telijke spelen, mysteriespelen, zwaard- spelen, heiligenspelen of van sihnen, wagenspelen cn tafelspelen, esbattemen ten of zuverlicko spelen met levende personaigen van diversche zanten en zantinnen (Stadsrekeningen 1451 en 1458). Mc.n speelde op den platten grond, daarom was eenieder ver plicht de straeten te cuysschen de dae gen alswanneer publique procession ge- daen worden door de stadt (1647 Resolutieboek 1711, nr. 14 SA) soms op eenen wagen, sledde achter stra ten, dit. is straat- in en straat- uit ^rij dende doch meestal op een verhoog ofte stellaigen van berden ende sperren. Dit. openlucht toneel liet toe aan scenieke tafercelen een gröotsch karakter te ge ven het is het eenige dat toelaat koor- massas en figuratie in die mate aan tc wenden, dat men inderdaad den indruk der werkelijkheid opdoet. Is niet liet openlucht tooneel hot initieel tooncel bij voorkeur, het tooncel van Eschyloi en Sophocles Het eerste spel van apostelen ende santen wordt vemeld in eeue rekening van 1413. De oudste ons bekend zijnde tooncelen, opgericht in de verschillige wijken der stad, zijn van 1490 en 1500. Ten jare 1436 vertoonden de Katha- rinisten Je Cruysinghe van Ons fleer? een spel, dat wij hen later meermaal.- zullen zien herhalen, daar de rederijker; dat jaerlix anghenomen hebben ton- derhoudene metgaders den habillemen- ten daer toe dienende. De rekening van 1443 (register 23) zal ons daar iets meer over zeggen Op den vors. daeh vander processie zo speelden de ghezellen vander stede een notabel stille spel van ons liefs Gods passieal met le venden persnnnageridaer toe dat waren wel XXX personen met vele vremde habiten, daer zij grootn cost ende zwa- ren last af hadden.... Zij kregen boven een hulpgeld nog een maeltyt Het verhoog was gennuikt door twee ons reeds bekende am'baehtlieden «t Joost der Oostre ende Gillis Moyensonc, temio'n-- men 't voors. spel op speeldeGillis vanden Berghe vanden stellinghouten, ende barderen te halcnc ende wech ta vourene met zynen waghen ende peer den.... Janne Dherdedie hem hielp laden. ende ontladen In 1446 vertoont de Jonkheid dc-r Mo lenstraat. de Martelie van Sint Lamrcrs ende Sint Francisevjs zij speelt het stuk in 1455, 1456 en 1457. Ook ten jare 1446 verschijnt de Jonkheid der Nieuwstraat, up stellinghen met het Spel randen Oordeele. In 1447 zijn de Ratharinisten daar weer met Ons Liefs 11 eeren Passie Op den dach van der voors. processie, zo speelde de ghe zellen vander stede op last van scepenen ende ter beglieerden vanden notablcn vander stede diversche spelen in stille speten personnago te diversche plaetsen ende iu diversche straten van Passien van zanten en zantinnenIn acht verschilligo straten waren tooneelcn opgericht item betaelt aen naglcn ende zeclen reroorboort unde stellinghen vande voors. spelen(Stadsrekening 1447-1448, inv. 51, reg. 24). ('t Vervolgt.)] voor kinderen, jongelingen en mannen in 't Klein Brussel, LEOPOLDSTRAAT n82, Aalst. 614 t 'ongreö woonden 'die lieden, vandor stcllinghe to makeup dairpiedhtigheid bij OP ZATERDAG, ZONDAG EN MAANDAG, 24, 25 en 26 JUNI 1922 Zaterdag om 2 ure, vergaderden de afgevaardigden bij den Katholieken Viaamschen Landsbond en behandel den er de twee volgende punten in ge heime zitting. 1) Bespreking van het voorstel betref-» fendc Amnistie.'1 2) Herkiezing van het hoofd- en dage* lijksch bestuur. OPENINGSZITTING De eerste algemeene vergadering werd geopend om 4 1/4 ure, door den voor zitter M. Dr Frans Van Cauwelaert. Op het verhoog nemen plaats MM.- Van Cauwelaert, Heyman, Lebon, De Bruyne, Brouckx, Maenhaut, Huyshau- wer, Poullet, Van Isacker, Rubbens, Bla- vier, Catteeuw. Kamerleden; Kanunnik De Baets, aartspriester. M. Van Cauwelaert, zegt dat het kon* gres niet op Sinksen werd gehouden, omdat de Boerenbond gewoonlijk op twreeden Sinksendag zijne jaarlijksche algemeene vergadering houdt en den wensch had uitgedrukt aan ons kon gres deel te nemen. Spreker dringt aan op de noodzake lijkheid, de rangen dicht te sluiten, daar de vijandelijkheid tegen de Vlaamsche Beweging, alle mogelijke middelen iit 't werk stelt om ze te bestrijden. Spreker dankt. Mgr. Segers, bisschop van Gfent-, dia een vertegenwoordiger heeft toegezonden. M. Poullet (storm van toejuichingen), Siffcr (toejuichingen). Mcjuffer Belpaire, de Vlaamsche vrouw van de daad, die onlangs een groot ei gendom geschonken heeft aan de Vlaam sche Hoogeschool voor vrouwen te Ant werpen. De heer Rubbens geeft lezing van de deelnemers die zich voor heden laten verontschuldigen, daaronder zijn MM. dc Kerkhove d'Ëxaerde, Kamerlid voor Antwerpen, senator Mgr. Carnov en Dr; Van do Perre. M. Rubbens, verslaggever meldt dat? het getal kongresleden tot op lieden een duizendtal bedraagt. Morgen zullen er denkelijk nog een honderdtal nieuwe leden bijkomen. Daarna treedt de heer Heyman, volks vertegenwoordiger en schepen van St. Nikolaas op als verslaggever der af doo ling Algemeen Volksbelangen wel ke in den namiddag voorgezeten is ge worden door M. Aug. Hnyshauwer. Spreker wijst er op dat de standsver- legenwoordiging het gevolg is van do standsorganisatie en zegt dat de stands- vertegenwoordiging gewettigd is door eene roden van beginsels. Daarna toont hij aan hoe men stands- vertegenwoordiging toepassen kan in do gemeente, de provincie en het parlement. En tot slot, wijst hij op dc rol welke liet Katholiek Vlaamsen Verbond te spelen hoeft in do stadsorganisatie, welke, de katlwlicke partij samenstellen. In Holland is de standsorganisatie iri drie groepementeu verdeeld I. vakor ganisatie. 2. standsorganstaiie on 3^, standspolitiek. DE TWEEDE DAG De tweede dag van het Ule Katholiek? Vluamsch Congres werd geopend door eene Mis, opgedragen in Sint-Baafs- kevk, door Z. E. II. Viearis-Goneraal Do Baets. Honderden deelnemers aan hek wooiuleu 'die godsdienstig^

De Volksstem | 1922 | | pagina 1