Aan de Fransch-Belgisck grens Oe ophefmakende zaak te Gent AR&ÏE ZWERVELINGEN -v Gauwdief gekuip! De gehefntziiiBfge mlsdaai ie Gslmpthsa! Erge tramongelukken te Brussel Een oude moordzaak Belangrijke verduisteringen te Antwerpen AutsmsbielsnieSukte fexsm Een oude SGisdaad te Lessen Franseh Vrachtschip gestrand fïsêsefijk lltripjclérassia te Brussel Brand te Rotterdam WISSELKOERS BEURS VAN BRUSSEL Het aantal ^aroingeji datthans,--4e Gent aanwezig is, is heel hoog. Alleen de Afdeeling voor Vlaamsche Cullureelo (telangen telde ruim 300 deelnemers. On der de aanwezige volksvertegenwoordi gers stippen wij nog aan de heeren jDegicve. Mampaye, De Keersruaeckor. Aan het gehouw van Het Volk hangen de driekleur en de Vlaamsche .vlag en een spandoek over do straat ji \v elk om Jn do gróote zaal van den Burger kring, op het verhoog, in het midden, de pauselijke en Belgische vlaggen en van weerszijden eene leeuwenvlag en nog een pauselijke vlag. VLAAMSCHE CULTUREELE BE LANGEN DE VLAAMSCHE HOOGESCHOOL Voorzitter M. Van Cauwelaert. Aan het bureel M. Daels en Juffer Belpaire. Heer Prof. DAELS brengt verslag uit over de levenskwestie van het Vlaamsche volk de vervlaamsching van de Hooge- jschool van Geut. M. VAN DIEREN drukt er zijne vreugde over uit dat indien de Regee ring geen voldoening schenkt op gebied van de vervlaamsching van Gent, de ka tholieke Vlaamsche groep een vijandige houding aannemen zal (Toej.) M. VAN CAUWELAERT betoogt dat zoo liet van ons, Vlamingen, afbingt, ons recht volledig zou hersteld zijn. Toen kwam de kwestie van de ver vlaamsching van Gent. Het wetsvoorstel werd door do middencommissie gestemd. Dit is een groot resultaat. De baan is vrij. Jk acht het uitgesloten dat wij ons zouden vercenigen met een oplossing die wil de essuritieele beginselen van ons pro gram, d. i. dat alleen in onze taal een student zijn diploma veroveren kan. (toej.) M. DEGREVE vraagt dat er onver wijld oen grootsohe propagandabetoo- ging zou tot stand komen. M. DAELS verzet zich tegen de ver worven rechten van de huidige leeraars to Gent, te meer.omdat stelselmatig in de laatste jaren Vlaamschonkundigen werden genoemd, (toej.) Hij waarschuwt togen onklaarheid bij de teksten der wet. ïlet behoud van de noodige Eransche leergangen te Gent kan leiden tot ontdubbeling. Hiermede wordt de bespreking geslo ten. DE WET OP DE VERVLAAM- iSCIHNG VAN DE BESTUREN Volksvertegenwoordiger VAN ISAC- KER brengt verslag uit. De taalwet is een goede wet. Men mag aaiï de Vlamingen niet verwijten dat zij minder bekomen hebben dan door den eersten wettekst voorzien was. In de vergadering ya,n het verbond dor studiekringen, namen het "woord Mcj. Poelman, Mej. Wouters, Eerw. Pa ter Rutten, E. P. Jansscns en E. H. Prims. De vergadering der drankbestrijding werd voorgezeten door Dr Hoorens. Het is Eerw. PATER VULLINGS die het verslag uitbracht over de wet op het alkoholisme die hij zeer onvoldoen de scherp acht, en zeer ernstige psycho logische gegevens ontleedde voor opvoe ding tot do matigheid. In de afdeeling van het Davidsfonds namen liet woord, prof. Carnoy en dc E. H. Baers. DE ALGEMEENE VERGADERING De algemeene vergadering werd ge houden in de groote zaal der Handels beurs. Ruim drie duizend aanwezigen de heeren Van de Vyvero en Moyersocn, ministers Z. E. H. Kan. Joos, afge vaardigde van Mgr. den Bisschop van Gent oud-minister Poullet Tibbaut, oudervoorzitter der Kamer Z. E. H. Broct'kx en Rutten Carnoy, senators de hccren volksvertegenwoordigers Van Cauwelaert, Siffer, Sap, Ramaekers, Rub- bens, Dc Bruvne, Catteeuw, Theolen, Van Caneghem, Blavier, Mampaye, Ceu- hauwer en verder nog tal van geestelijke achtert, De Grove, Baels, Brusselmans, Van Isücker, De Kcersmaeker, Huys- hauwr en verder nog tal van geestelijke en. wereldlijke - overheden. M. VA N CAUWE'LA ERT opent de vergadering en heet -de aanwezigen wel kom'. Het succes van dit congres is meer dan waardig van dat van de vorige jaren. Het is de uiting van het- vertrouwen der leden in den Kat li. Vlaamsche 11 Lands bond en een spoorslag voor de leiders. Spreker brengt hulde aan minister Van de Vyvei'G (toej.), eerevoorzitter van het Congres en dankt- hem voor hetgeen hij gedaan heeft voor den heropbouw van het verwoest Vlaanderen. (Toej.) Spre ker breng ook hulde aan minister Moyer- soen, die 111 geheel zijn departement kon- sekwent de vervlaamsching doordrijft. Hij heeft laten weten aan het Hooger Handelsgesticht van Antwerpen, dat zijn bestuur Vlaamsch moet zijn. (Toej.) Ook vveze welkom geheetcn aan Z. E. IJ. Kan. Joos afgevaardigde van Z. Hoogw. den Bisschop van Gent. Hij begroet ook oud- minister Poullet-. (Ovatie.) Welkom ook aan MM. Siffer, Tibbaut en aan al de Eerw. HH. en HH. Sena tors en Volksvertegenwoordigers, die hier zoo talrijk aanwezig zijn, dat wij bijna de vervlaamsching van Gent zouden kun nen stemmen. (Gelach en toejuichingen). Namen dan achtereenvolgens nog het woord, M. Siffer, sehepene te Gent, Ka nunnik Broeckx, senator, M. Van Cau welaert, die in striemende bewoordingen het optreden der frontisten-extremisten afkeurt, M. Poullet en M. Van de Vyve ro. Alle redenaars werden geestdriftig toegejuicht- en de zitting werd in de beste ved-belovendo stemming geheven. TWEE DOEANIERS VERMOORD Gisterochtend, omstreeks 2 uur, hoor de de arbeider Emile Mathieu, wonende te Petit Dour, twee schoten. Een weinig nadien vond hij twee doeaniers, Lucien Nanquin en Alexander Decot, dood te gronde liggen. In de hand hielden zij een boterham. De twee doeaniers hadden een luite nant tot Dour vergezeld. Zij werden op het gehucht Offengnies door onbekenden vermoord. Het parket van Bergen stapte reeds ter plaatse af. Men vermoedt, dat het hier een wraak neming geldt. NOG GEEN OPHELDERING Voor de zoovcelste maal kan in zake het onderzoek alleen maar worden mede gedeeld, dat het niet of slechts zoer traag- jes opsehiet. De houding van Mazièrcs blijft een onopgelost raadsel tijdens de talrijke ondervragingen welke hem reeds Werden afgenomen, antwoordde hij uitvoerig op zekere punten, terwijl hij op sommige andere vragen betreffende het overlijden van zijn schoonzuster zelfs geen woord weet uit te brengen. EEN NIEUWE HUISZOEKING Zaterdagnamiddag had de onderzoeks rechter oen nieuwe huiszoeking bevolen in de woning door Mazières betrokken in de Savaenstraat. De huiszoeking had plaats met het doel na te gaan of niets verdachts meer in het thans vergezelde huis kon worden ontdekt. VRIJ BEWERKT NAAR HET ENGELSCH 77® vervolg Zonder een woord to neggen ging de Squire daar Hazeldean en reikte hem de hand. Goeden avond, Hazeldean! zeide hii vol vuur. Wij willen vergeten wat achter ons ligt, om onzer kinderen wil In Gods heiligen naam zeide Ilazel- flean toeslaande. Toed volgden de verdere ophelderingen, de voorstelling van de overige gasten, eene gemeenschappelijke wandeling naar de Hall. De Squire scheen verjongd en vertoonde den vlug-jen, oplettende gastheer. Al de dienst boden van liet landgoed werden in het werk ges'eld. Hel gold immers om den lang ver dwenen roem van gastvrijheid weder te hemic u wee Een uur later zaten allen aan een prachtig avondmaal, zooals het op eenen zomeravond past, in het park, en de beste wijnen, die lang onaangeroerd in den kelder gelegen hadden, versierden de tafel. Vreugde-met •rnst vermengd, was de heerschende Jslern- Kning. Zeldeu kon aan eene tafel onder kooveel Zondagmorgen stapte Jan V... wonen- de te St. Gillis, aan de St. Mariakerk te Schaarbeek in een tram naar Diegem, toen in de Koninklijke St. Mariastraat een kerel tegen V..., aanstiet en daarna iets wegmoffelde, dan sprong hij van den in beweging zijnd© tramwagen. V... be merkte dat hij bestolen was en riep Houdt den dief Een politieagent achtervolgde den dief en haalde hem in. Het- is een zekere F., uit de Liverpool- straat. Hij werd te Vorst opgesloten gasten zooveel stof tot gpsprek gevonden zijn Maar midden onder het gesprek werd de Squire bij de oude Rezia geroepen, die men le bed had moeten brengen. Zij liet hem ver zoeken zijne dochter Aurora eu Primrose mede te brengen. Vol verwachting traden alle drie het klei ne kamertje binnen, waarin Rezia vroeger altijd gewoond had. Men kan het niet weten, zoo begon de oude op zwakken toon. Ik kon vandaag nog wel door onzen lieven Heer opgeroepen wor den, want ik bevind mij in het geheel niet wel, mijnheer, en ik ben zeer oud, zeer oud, mijnheer En ik zou niet gaarne mijn geheim mede in het graf nemen, want het betreft u, mijnheer. Zie dit lieve, vriendelijke meisje hier, dat ik goed verpleegd heh en dat een prachtige edelsteen geworden is, mijnheer, dat is uwe kleindochter en juffrouw Aurora is Primrose's moeder, mijnheer. De Spuire keek ongeloovig, en naar het scheen onaangenaam ontroerd, nu eens naar Rezia, dan naar Primrose, en eindelijk naar zijne dochter. Zij is de wettige dochter van Seymour Hazeldean, mijnheer de gentleman, zooals hij genoemd werd en die in Amerika gestor- De toestand van het slachtoffer, de heer Steinmann, is Zondag morgen zoo danig verergerd, dat. de genecsheeren voor den nacht een noodlootigcn afloop vreezen. Ho onderzoeksreen ter, M. Van Stra tum heeft zeer langen tijd aan do bed sponde van het slachtoffer vertoefd, in de hoop_ dat er nog een oogenblik zou kunnen voorkomen, waarop M .Stein niann het een of ander, wat tot hiertoe nog niet het geval is geweest, in tegen stelling met wat wordt verteld, zou kun nen zeggen. Over het onderzoek; valt weinig te zeg gen dan dat het- parket met do rechter lijke policie voortdurend op den loop is tot laat in den nacht om eenig licht te krijgen in deze duistere zaak, waar eenie der van spreekt. Tal van personen wor den ondervraagd, huiszoekingen zijn ge daan, doch tot heden is er nog geen en kel bewijs, waardoor de sluipmoordenaar wordt aangewezen. Het is vooral te Heide en Calmptliout dat het parket werkzaam is, overtuigd schijnend dat. langs dien kant de eene of andere aanwijzing te wachten is. Zekeren Van de W... van Antwerpen is aangehouden in betrek met dezo mis daad. Hij loochent echter alle plichtig- heid. Wel bekend hij den dag der moord te Calmpthout.te zijn geweest en om het gebruik van zijnen tijd te staven heeft hij tal van aanduidingen opgegeven die door 5t parket tot in de minste bijzonder heden worden nagegaan en alhoewel vele dier aanduidingen zijn bevestigd gewor den, toch heeft men nog niet de verze kering van de juistheid van het geheel opgegeven gebruik van zijnen tijd. Zondagnamiddag is het parket ander maal te Calmpthout afgestapt. Zaterdag, om 9 uur 's avonds, nam Jan F.., wonende Fransmanstraat, te La ken, plaats op een tram die naar Jette reed. Bij de Essegemstraat beging hij de onvoorzichtigheid aan de verkeerde zijde van den tram te springen. Hij plof te op do straatsteenen en bleef bewuste loos liggen. Erg gekneusd werd hij naar het hospitaal -gebracht. Men stelde er vast dat hij verschillende ribben gebro ken had. Zijn toestand is onrustwekkend. De tramontvanger M. P. Marcel, oud 20 jaar, wonepde in dc Bosniestraat, te St. Gillis, botste, o)) dén Haaehtschcn steenweg, terwijl hij iets aan het in be weging. zijnde 'tiamriiluig verrichtte, te gen een planken omheining. Hij! v;-ercl zwaar gekwetst; Men moest hem ojimid- delijk naar het gasthuis overbrengen. Men zal zich nog wel de moord 'herin neren, die op 20 Januari 1919 te Zuid- Zande (Zeeuwsch-Vlaanderen) werd ge pleegd op het 80-jarig echtpaar Perrels. De man, die gewond had kunnen ont vluchten, werd door den moordenaar achterhaald en in een put geworpen, waarin hij verdronk. Vrouw Perrels werd doodgeslagen. Diefstal was de drijf veer der misdaad. In den nacht van 19 Januari had een Belgische schildwacht op de brug van Moerbeke (Hollandsch-Belgische grens), twee personen aangehouden, dio door de 'gendarmen naar Brugge werden ge bracht, doch onmiddelijk voeder in vrij heid werden gesteld. Deze twee personen, genaamd Triphon Dhont, een buur van de familie Perels,' en Leopold Van de Kraene, bedden Bel gen, hadden zich uitgegeven als smok kelaars. Later werd uitgemaakt, dat zij den nacht van 20 op 21 Januari 1919 in een herberg van Maldeghem hadden doorge bracht en men heeft vastgesteld dat hun kleederen met bloed bevlekt waren. ▼en zou zijn. Hier zijn de papieren, mijnheer^ Zij trok een lederen zakje uit hare borst er» nam twee geelgeword«n papieren eruit Het eene gaf te kennen, dat voor meer dan twin tig jaren, te Chepsow in Wales een huwelijk gesloten was tusschen Seymour Hazeldean en Aurora Proudfoothet andere was de doopakte van Rosa Hazeldean, dochter van Seymour en Aurora Bazelde n, geboren Proudfoot, van dezelfde gemeente in Wales. De Squire kon de echtheid van de akte niet in twijfel trekken, maar verlangde nade re ophelderingen. Rezia vertelde dat het huwelijk had plaats gehad bij gelegenheid van een bezoek zijner doohter bij h^ tante, mevrouw Lewellijn. Hij zelf had in den waan verkeerd, dat Aurora het kind. dat in tegenwoordigheid van Rezia gefcor n was, in hare krankzinnig heid om het levrn gebracht had. Maar dit was het geval niet zij Rezia had het kind gered en het naar Greenfield bij Hazeldean gebracht. Daar was het als een eigen kind van den landbouwer in tucht en eere opgevoed, maar nooit was Primrose gewaar geworden, wie zij was, en had g9ene aanleiding gehad, om door overmoed bedorve te worden. Hot is Het Belgisch gerecht in samenwer king met hef Hoihürdsche, na de zaak grondigte 'hebben onderzócht. Verdacht Dhonl en Van de Kraene van. den moord te Zuid-Zande en liet hen in BeL gic weder aanhouden. Deze zaak zal nu eerstdaags in behan deling komen bij het Assisenhof van Oost-Vlaanderen. Van do Kraene, die teekenen jvan zinsverbijstering begint te geven, is overgebracht naar een krank zinnigengesticht. EENE AANHOUDING De rechterlijke politie heeft een on derzoek ingesteld, aangaande zekeren Fr. L.., uit de Stockmansstraat, die door middel van vervalsehte papieren ten na- deele een er verzekeringsfirma der Kool- kaai een som van 20.000 fr. op een jaar tijds verduisterd heeft. L. werd aangehouden. Na een korte ondervraging, legde hij volledige beken tenissen af. Hij verklaarde al bet geld verteerd te hebben met een vrouw, waar mede hij leeft. VIER PERSONEN GEWOND Vrijdagavond, om 7 uur, gebeurde op de Bredahaan, ter hoogte van den Kleine Barreel, te Merkxem een erg auto-onge val. Een auto van de Grain Works Co, van Antwerpen, waarin de natiebaas Frans Buelens, 37 jaar oud, wonende Uitbrei- dingstraat, 1ö5, met zijn vrouw gezeten was, kwam over de baan gebold en moest zwenken voor een houtdrager, die balken over de straat droeg. De auto kwam ech ter tegen een boom terecht. De natiebaas bekwam een erge wonde aan het hoofd. De vrouw, Carolina He iemans was er erger aan toe. Zij werd verscheidene ribben gebroken en moest bij hoogdringendheid naar het St. Maria- gasthuis van Berchem gevoerd. De bestuurder, wonende te Antwerpen, bekwam slechts lichto wonden aan het hoofd. De houtdragcr, waardoor het ongeluk voorkwam, werd aangereden en kwam er eveneens met lichte kwetsuren van af. De auto werd gedeeltelijk verbrijzeld. De politieofficier Gorsen heeft een on derzoek ingesteld om de verantwoorde lijkheid vast te stellen. EEN DER DADERS AANGEHOU DEN IN FRANKRIJK Amiens, 25 Juni. De politie heeft te Achecourfc, bij Atreeht, een Bellgisch onderdaan, Ernest Stockman, oud 18 jaar, aangehouden. Hij wordt ervan be schuldigd in 1915 met medeplichtig heid van den 25-jarigen Aurelien Buitel een vrouw van 75 jaar gewurgd te heb ben te Lessen. De Duitsche Kommandantur had destijds de beide verdachten het land uitgezet. Men hoopt binnenkort ook Bul- tel aan te houden. v\^ HET VERVOERDE 70 GESNEUVELDEN Toulon, 24 Juni. Men bevestigt dat het vrachtvaartuig Rollon belast met het overbrengen naar Frankrijk van de doodkisten der gesneuvelden van het Oostersche leger, op de kust van Perzo- lo (Sicilië) gestrand is. De Rollon die spoedig weer vlot geraakte, zette haar weg voort en men verneemt haar aankomst te Beyrouth. De prefektuur van Zeewezen deelt me de, dat het overbrengen der 70 slachtof fers van den aanval van Zappeion en de plechtigheid, die moet plaats hebben ter hunner eere,bij gevolg uitgesteld is en dat het zal plaats hebben in den loop der eerste weken van Juli. inij nu geruster om het hart, mijnheer, nu dit geheim van mijne siel is. Ik mocht het niet langer bewaren, omdat alles zoo goed uitgekomen is en de goede Aurora u eveneens weergegeven is, mijnheer. Het hart van den Squire was tot barstens toe volwat don ouden man opeens te beurt viel, was bijna te veel. Hij drukte zijne doch ter en zijne kleindochter in sprakelooze vreugde aan zijn hart en verliet toen met haar het vertrek. Rezia was zeer vermoeid en wenschte te slapen. Nog op denzolfden avond werd de nieuw ontdekte familiebetrekking aan de gasten be kend gemaakt. De tegenwoordigheid van mevrouw Beech maakte aan Sim on Primrose de kennisgeving en de toestemming van hun ne stille verloving gemakkelijker. Ashbrook en zijne omgeving kreeg nu 7001' den naasten tijd, ten gevolge van de laatste gebeurtenissen en de tegenwoordigheid van gelukkige gasten, een helder vrooiijk voor- k men, dat slechts een weinig gestoord werd door den dood van de oude Rezia. De oude werd nog zieker in den zelfden nacht, die op de openbaring van haar geheim volgde zij werd wel overgegeven aan de behandeling van eenen bekwamen genees. De genaamde A. G.., mekaniekwer- ker, geboren te Macon (Frankrijk), in 1885, knoopte te Parijs met een barmeid Ei B.., te St. Bazele in 1901 geboren, kennis aan. Ze gingen samen wonen op een gemeubeld vertrek. In een aanval van jaloezie, loste G.., drie revolverscho ten op het meisje. Ze werd ernstig ge wond. Later kwam ze fe Brussel wonen en be trok een logies in de Linneusstraat te St. Joost. G. vertrok ook naar Brussel op zoek naar het meisje. Zondag, omstreeks 2 uur 's morgens, kwam hij haar in do Nieuwstraal tegen en stelde voor de oude vriendschap weder aan te knoopen. Op hare weigering trok hij een flesch vi triool uit zijn zak en wierp den inhoud in het gezicht der ongelukkige. In een zeer treurigen toestand werd ze naar St. Jansgasthuis gevoerd. De aanvaller werd dadelijk ingerekend cn opgesloten. In de fabriek G. Ligtermoet en Zooms ^Handelsvennootschap, aan de Vicrha- vensstraat, heeft een groote brand plaats gehad. De brand is ontstaan op do bovenver dieping in de werkplaats waar men bezig was met hekelen. Met een slang van de fabriek trachtte men tevergeefs het be gin van brand te blusschen; met groote snelheid grepen de vlammen om zich heen, gevoed door uc partijen planten- vezels in de werkplaats, dio een groote cppcrvlakte bestrijkt, aanwezig. De werkplaats op de bovenverdieping, waar kostbare machines staan, die voor 150,000 fr. verzekerd zijn, is uitgebrand. Die werkplaats staat met een lift in ver binding met de gelijkvloers gelegen ruimte, waar onder meer opgeslagen was. Het heeft aan de brandweer heel wat moeite gekost om daar baas te worden in verband met den verstikkenden rook, die er geruimen tijd bleef hangen. Omstreeks halftwaalf in den voormid dag was de brandweer den brand mees ter. De firma Ligtermoet en Zoons was verzekerd voor 830.000 gulden. Tan 26 Jam Medegedeeld daar da Bangui Centrale da la Dendre. Amsterdam (gulden) 477 1/4 tot 487 1/4 Keulen (mark) 3,10 0/0 tot 4,10 O/O Cimstiania 201 1/2 tot 205 1/2 Copeohagen 266 0/0 tot 270 O/O Stockholm 319 1/4 tot 323 1/4 Genèra 239 0/0 tot 243 O/O Italië 66,50 0/0 tot 60,50 O/O Madrid 194 0/0 tot 198 0/0 Londen (pondsterl.) 64,98 3/4 tot 53,48 3/4 Parijs 104,75 0/0 tot 105,25 O/O Dollars (Now York) 12,56 1/2 tol 12,66 1,12 New York-Cables 12.56 1/2 tot 12,66 1/2 Montreal 12,37 1/2 tot 12,57 1/2 Prague 22,00 1/4 tot 26,00 1/4 Varsorie 00 tot 00 van 26 Juni. Belgische Rente 3 t. b. Mei 63,20 Schatkistbonsot.h. 5t.h. 100,5000 Binnenlandsche Leening 5 t. h. 475 0/0 Interprovinciale Kasb. 5th. 100,15-100,30 Nationale Herstelling 5 t.U. 88,20 Brussel 5 t. h, 1920 000,00 id. 1922 472 0/0 Verwoeste gewest. 4 0/0 207 0/0 5 0/0 255 1/2 Reserveaandeel van deSoc.Gan. 4525,00 Consolidatieleeoing 101,00 heer maar stierf twee dagen later aan verval van krachten. Nog voor dat Limley met zijne dochter en Harry naar Londen terugkeerde, bewerk stelligde hij op de meest kiesche wijze, dat de landbouwer Hazeldean door middel van een kapitaal, dat hij hem voorschoot, de boerderij Greenfields weder over kon nemen zijn zoon Symour zou, na afloop van zijnen diensttijd bij den jongen graaf Beech, de steun van zijnen vader worden en met Prira. rose huwen. Drie maanden later werd in de oude kerk te Ashbrook het huwelijk van twee beminne lijke paren ingezegend Harry en Lena, Sey mour en Primrose. Spoedig daarop volgde de rouw op het vrooiijke dubbele feestde Squire stierf en John trad in zijne rechten, maar deze droeg dezelfde over op Sim en zijne liefelijke Rose. Hij bleef met zijne zuster op Ashbrookhall wonen, en leefde evenals zij van zekere voorbehouden inkomsten. Harry werd de deelgenoot en rechterhand van zijnen schoonvader. Het bezit vau de meest beminnelijke, verstandige en toegene- gene echtgenoote volmaakte het geluk van den voormaals armen maar moedigen zwer* veling. EINDE.

De Volksstem | 1922 | | pagina 2