28 Woensdag Juni 1922 ERNSTIGE BEDENKINGEN De OanfersEite van Den Daag SporSfiensissi Hls ECatheiëek Vieastissh tei- gres te Gent De moordaanslag ep K. Ra&SÉiau Het leven van M. Poincaré bedreigd De Omgasig met hst Allerheiligste te Aalst deer de eereen heen Kabinetsraad De geheimzinnige misdaad Ie Caimpiheut XXVIII" JAARGANG NUMMER 125 Kerkstraat, 9 en S2, Aais-K— Tel, ilt DAGBLAD 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.58 Uitgever: J. Van Nüpfel-Dh Genot H. Ireneus I Zon op 3,51 onder7,5$ Eerste Kwartier den 1 builen het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Havas,Adolf Maxlaan,13 te Brosse!8. Place de la Bourse, Parijs - Bream's Buildings Londres E.G. 4 Bene ernstige overweging is ïiooit te misprijzen. Omstandighe den en toestanden geven daar som tijds aanleiding' toe. We weten wel dat de boog niet altijd mag gespannen staan doch het uurwerk m<l!t toch op tijd en stond opgewonden worden en som mige bedenkingen zijn daartoe uit erst geschikt. Ben belangrijk proces werd dezer dagen voor het Assisenhof der Sei ne te Parijs gepleten en eene vrouw of heter eene madame uit de zooge zegde groote wereld is veroordeeld tot twintig jaar dwangarbeid. Ze moet het verdiend hebben dat straf je voor haar euveldaden, want de juryleden wilden niet allen het genadeverzoek ten hare voordeele onderteekenen. Daarbij gedurende den loop van, het onderzoek en binst de debatten speelde zij komedie en deed hare dochter, uit haar eerste huwelijk ge sproten, meespelen, meejanken, ineelachen, meepleiten, meelooche- nen. meewerken om hare droeve be roemdheid mede in gang en zwang houden en de parijsche gekkemode- en plezierwereld van haar streken te doen genieten. Bene lidlite tuite, eene krasse en krapuleuze en onge bonden mevrouw, eene onernstige éclitgenoote en een ontaarde moeder moet zulk,„sehepsel wezen 't Was altemaal op zijn franscli aangekleed in dat huisgezin, 't is te zeggen men leefde er als God in Frankrijk, zooals men gemeenlijk vertolk. Getrouwheid bestond er hoegenaamd niet innige liefde tus- schen de gehuwden kende men er niet; goede voorbeelden gaf men er niet zijn kinderen opvoeden en opleiden voor God en hunne za ligheid bestond er nooit. Een gekend salon openhouden, geld verkwisten, kuiperijen tegen over hare echtgenooten bemerkt wel ze trouwde tweemaal en haar eerste man zoowel als haar tweede echtgenoot werd door revolverscho ten van 't leven gebracht, (hier wil len we niet onderzoeken wie of wat daar schuld aan had) toeren en nog toeren uitsteken in Frankrijk en in Mexico waren in haar leven yeer gemeen. Ben al te wereldsch leven leiden om niets meer te zeggen, slechte voorbeelden voorhouden aan hare dochter, zoogezegde artiste spelen en fameuze romansvervaardigen en ze dan naleven en nastreven, ging mede hij die mevrouw van parijsche tournuren en couture. Niet te verwonderen dat zulke wij yen op 't Assisenhof te recht ko men en ten lange laatste veroordeeld yorden. Wat ér nog schandalig is 't is dat zulke kalibers hun eigen kinderen doen meewerken of zouden willen doen mceparten in al de slechte en misplaatste daden die ze uivoeren. Welke 'kwade voorbeelden geven zc niet en welke slechte toonbeelden zijn ze niet 1 Is liet geen schande voor eene moeder haar eigen doch ter te willen misleiden om hare schanddaden wit of uit te wasschen Kan het missen dat de wereld standvastig verslecht en ons volk naar den dieperik heili als men zulke bestatigingen moet waarnemen en zulke bedroevende feiten moeten aan 't licht komen Voorzeker men kan ze niet genoeg straffen zulke ergernisgevende gruwelen en 't is niet te veel dat zulke misdadigers of sehandige wijven zelfs het men- sehclijk gerecht niet ontgaan. Doch ik wil maar zeggen en spre ken ten voordeele der familie en der samenleving De droeve wereld moet verbeteren en hij zal het maar door de bekeering en oppassendheid der enkelingen door de goede orde, de zuiverheid, het gezag, de weder zij dsclie liefde en genegenheid, de ondersteuning en overeenkomst, de getrouwheid en de verkleefdheid in de familie. Dan zal ook de maatschappij vooruit rennen naar en in rust en vrede. Dit alies zal nog dienen tot den eenigen oprechten vooruitgang zoo op zedelijk als op stoffelijk gebied. MARC. DE RUSSISCHE AFGEVAAKDi- GING IN DEN HAAG AANGEKOMEN Den Haag. 26 Juni. Do Russische afvaardiging is te 1 u. 18 m.; uit. Eerlijn in den Haag^ aangekomen. Te 1 u. 25 m. vertrok zij naar Sche ven in gen, waar zij in het Hotel van Oranje zal logeeren. De politie belette de dagbladschrij vers, Litvinoff en de andere "delegatiele den te naderen. Slechts drie afgevaardigden M.M. Litvinoff, Soköinihoff en Krestihsley kwamen aan. t MM. Krassinei en Rakówéky bevonden zich niet bij hen. Al de vaandels, van welke nationali teit ook, verdwenen van de hotels. voor kinderen, jongelingen en mannen in 't Klein Brussel, LEOPOLDSTRAAT n. 82, Aalst. 614 HET BANKET Zondag avond, om 7 ure werd in de groote bovenzaal van het lokaal y Het Volk i) op den Poel, een lekker feestmaal opgediend waaraan ongeveer 300 diseh- geno'jien deelnamen. De groot feestzaal was overvloedig en schoon bevlagd en versierd. De eere- lafe'l, waaraan M. Poiillet, Z. E. H. Amaat Joos, de voorzitters van verschil lende af deelingen, de leden van het in- riebtingskomiteit, enz. plaats genomen hadden, werd voorgezeten door M. Van Cauwelaert, die in zeer gepaste woorden een heildronk instelde aan Z. H. den Paus en aan Z. M. den Koning, en ver volges aan de eerevoorzitters van het ton gres Mgr. Rutten, bisschop van Luik; Mgr. Heylon, bisschop van Namen Staatsministers IieJteputte en Poullet on minster Van de Vyrcre, alsook aan Mgr. Seghers, bsschop van Gent. Ook aan MM. Siffer, voorzitten-, en Gabriël, sekrëtaris van het inrichtingskomiteit. Telegrammen, de welgemeendste en vertolkend, werden aan Paus en Voust en aan HIÏ. DD. Hli. de drie Bisschoppen gezonden. Meer andere toasten werden ingesteld, en liet Vlaamsche lied met geestdrift gezongen. In den tuin werd door de har monie een puik concert gegeven. DE LAATSTE DAG Maandag vergaderden de afdeeling van Godsdienstige en Zedelijke belan gen, voorzitter Z. E. H. De Baets, waar wensclien besproken en gestemd werden ter bescherming van het gezinsleven te gen de openbare zedeloosheid de Vrou- wenafdeeling, voorzitster Mevr. L. Nuyens-de Roover, waar gehandeld werd over de Katholieke Vrouwenbeweging in Vlaanderen ook nog de afdeeling van Gemeentelijke en Provinciale poli tiek, voorzitter M. Pussemier, volksver tegenwoordiger; en eindelijk de afdee ling der Vlaamse he Knjtureele belan gen, voorzitter M. Van Cauwelaert, waar een wensch tot herziening der TUCHT MAATREGELEN ten opzichte der BURGERLIJKE AMBTENAREN, en het instellen eener interministerieel» be- roepskommissiè gestemd werd, en voor wat de POLITIEKE AMNESTIE be treft, aan den Katholieken Vlaamschon lvamcrgToep de zorg overgelaten werd een voorontwerp van BEPERKTE am nestie, met uitsluiting van het gekarak teriseerd verraad, op te stellen. Het voorstel van M. adv. Van Dieren brecde, algumeene amnestie, had IZar terdag geen instemming gevonden hij stQjid alleen om zijn voorstel te verde digen. DE SLOTVERGADERING Ten 5 ure 's namiddags had in de groote zaal wan den Burgerkring de slot vergadering plaats. De wensclien in de verschillende afdeclingen uitgedrukt werden goedgekeurd, en de vergadering ging uiteen, na eene redevoering van M. Van Cauwelaert, met het gewettigd be wustzijn dat het Ille VI. Kath. Kongres voor do Kathol ieko Vlaamse too Zmk, de bcfcite vruchten afwerpen zal, EEN BELANGRIJKE GETUIGENIS De cenigslo belangrijke getuigenis wélke de politie ontving, is die rap een '^oschwaehter, die de auto der misdadi gers zag staan niet ver van de villa van M. Rathenati en die de inzittenden tame lijk goed kon gade slaan. OP WINDING DER BEVOLKING Te Freiburg in Bresgau wcreleu. pro test vergaderingen door de socialisten be legd. De keizerljke vaandels uitgehan gen naar aanleiding van een regiments- fees t werden verbrahd. Te Berlijn vergaderden de socialisten in den Lustgarden, te midden eener bijzonder groote belangstelling. Alles verliep bijzonder rustig. De feestelijkheden van Sint Jan van Jeruzalem gingen te Postdam na enkele wijzingen door. Deze middeleeuwscha, plechtigheid had plaats in tegenwoordig heid van de prinsen Oscar en August Willem. MONSTERBETO0G1NG -TE CAUB Men meldt uit Muinz aan de <c jPeti 1 Parisian dat het- nieuws van! den moord op Rathenau in Rijnland ecu diepe verslagenheid teweeggebracht heeft. De gematigden en do Socialisten izijn koortsachtig opgewonden en teellenen heftig verzet aan tegen het react ionnai- re terrorisme. De nationalisten van hun kant hou den pangermanistische betoogingen. Tc Caub stroomden 25 tot 30,000 na tionalisten te samen, om trouw te zweren niet aan de Republiek, maar aan het Rijk van Willem en Bismarck. Verschillende redenaars spraken voor liet- standbeeld vaii Bluehcr dat mét de oud-keizerlijke kleuren versierd was, ge weldig reftctionnaire redevoeringen uit. Al de sprekers beijverden zich om het oud regiem op te hemelen en de Repu bliek en het Verdrag van Versailles af te breken. Na de meeting werden stoeten inge richt., die onder het zingen van liet Wacht am Rliein en het Deutsch- land U'ber Alles het stadje in alle ri ebt inge 11 doork r u Uien DE TOESTAND DER GEALLIEERDEN De Daily Chronicle schrijft De dood van den heer Rathenau is oen episode van den strijd tusscheu de Duitsehe republikeinsche 'regeering en haar vijanden. Tegenover zulke gebeurenissen moe ten de geallieerden, die nog altijd Duitschlaiid onder hun militair toezicht honden, de grootste voorzichtigheid aan den dag léggen voor wat aangaat dc verzwakking van dit toezicht. De positieve politiek om de verzoenen de elementen aan te moedigen is 1100- dig om do kwestie der geallieerden op te lossen. KOU W BEK LAG DER FR A NSCTIE REPUBLIEK De president der Fransche republiek M. Miilerand, en het hoofd der Fransche regc-ering, M. Poincaré, hebben aan den Duitselien gezant hun rouwbeklag doen betuigen bij den uioord op Dr Walter Rathenau. AANHOUDINGEN Zes personen, Berlijn bewonend, en die toebehoord hadden tot de Konsul inrichting werden aangehouden. De politie gaat 11a waar zij zich bevonden op het oogenblik van den aanslag. Uit de lijkschouwing yaii M. Rathe nau bleek liet dat de mniister door vijf kogels geroffen werd, waarvan de eerste reeds doodelijk was. De teraardebestelling zal bepaaldelijk heden Dinsdag, in den familiekelder, te Oberschoenweide, nabij Berlijn, plaats hebben. Het Rijkskabinet besloot M. Rathe nau met een nationale teraardebestelling te vereeren. Het stoffelijk overschot werd naar de rouwkapel in den Rijksdag overgebracht. Dc kabinets- en Rijksdagleden zullen Jn korps aan de begrafenis deel nemen. De rijksweer zal de eer bewijzen. Parijs, 2G Juni. In de Fransche Kamerzitting heeft M. Daudel een vlug schrift ter 'beacliiklung van den presi dent van den Raad gesteld, uitgegeven te Munchen, waarin over de verantwoor delijkheid jan den oorlog gehandeld wordt. In dit vlugschrift dringt men er op aan, dat Duitechland niet tot de betalin gen der schadeloosstellingen zou"gedwon gen worden en komen er ophitsende zinnen voor om M. Poincaré. te vermoor- jden. De Jonkheid der Niéuwstraat wil voor deze der Molenstraat niet onder doen Vergouden Henric Ruten, over zyne moyte énde arbeyt van eene zuverliken spele, dal hv met zyne gebu- ren op den voorseyden dacli speelde inde nieustrate, XXs (Stadsrekening 1454). Dit wekt- de ijver op der Jonkheid uit de Pontstraat, en zij toont haar talent in diversche spelen ende monstrnn- chen, up "stellinghen, van gheostelike materiën (Stadsrekening 1455). Maai de gezellen der Werf blijven ook niet ten achter zij toochden in 1499 met levenden personnagen eene scorie figure vanden heylighen~~t>acramenfe. en ontvangen voor hunne propre figu ren twee kannen wijn (Stadsrekening 1499). Van de XV6 eeuw jaarteekenen insge lijks de opvoeringen van Ons Tie eren Upvaert (1467) en do Destruxiii van Jherasatem (1473). Wij vangen de volgende eemvj aan met- de gbesellen vander rethoiyckè van-der Pontstratè, die in drie plockcn int dmmegean vaifdcr processie mislei den ende toochden zekere 'en diveifsche prcipre figueren van gheesteliken zinne v osmyns hoeren sborchgraven hiius (Stadsrekening 1511, in het Rijksarchief te Brussel). Ten jare 1515 spelen de Katharinisten Onser Vraawen Claghe e.i de rut/singhc Ons Heer en, seer seoone ende comp'asselie om zien. Bei de spelen worden herhaald in 1539 (Rekening 1539, inv. 57, reg. 31).' I11 1535 vertoonen de Jonglie Ghe- .sellcn der Zoutstraat- de scoone fi- guere vonden heleghcn Sacramentr van mirdkèle, berustende tot Bruessele, in Sen te Goedelen kereke deze lof aen het Veneraebel speelden zij nog maals in 1547 en 1564, en leyden die nut ende exponeerden die speelwys in reloriquc. De Jonkheid der Mo lenstraat- houdt haar goede faam, in 1561 en 1566 staande, op vier sled- den met diversche historiën uit het Oud en Nieuw Testament. De gezellen der Kapellestraat speelden ten jare 1569 een spel van gnenouchten achter straten un een sledde. Wij mo gen echter de Katharinisten niet verge ten, die de Zeven Wen-eken der Ontferm- tichcde veroonden (1547). en moeien ook nog zc-ggcn, dat een sehoolmeestel' want hij speelde doorgaans een der hoofdrollen met zijn leerlingen Onser Vrouwen van Zeven Weeden opvoerden (1592). 1600 wordt geopend door de onver moeibare rederijkers der Zoutstraat Betaelt aen die vanden wyeke vande Sautstraete deser stede, omme tot verchieringhe vanden goddlicken dienst en ter eere van den H. Sac ran lente inde processie gheuert thebbene een t-ouneel ende ghespelt een spel Aan sinnen ghe- lyck andere wyken gliccostumoert syn te doenc op andere jacren, XVIII lib. par, (Stadsrekening 1600-1601). Voor het- moeilijkste niet terugdeinzende, vertooght de Molenstrate tsaudeu- daegs naer den ommeganek eene lat-yn- sche eomedie,... Daarop schonk liét- Magistraat de Jonck\icyt een nieuw vaandel. Wie kon haar die sc-hoone gift misjonncn Tien jaren later ontwa ren wij nogmaals op de planken den schoolmeester, wiens naam niet wordt genoemd ook zijn spel wordt met den Ititel niet vermeld. In 't- jaar 1618 zijn het de gezellen der Kat test-raat, die, van stadswege, een hulpgeld ontvangen voor het opvoeren van een mysteriespel. Op het einde der XVIT eeuw speelden de rederijkers de Barbaristen een drietal stukken, waarvan de namen gekeild blei- ven het Lydcn van den H. Eustacius, Vromigh spel van den TI. Philemon Appolinits en den Droevighen val van David. De verdienstelijkste schrijvers en too- neelmeesters, die hun gaA-on paarden aan de verheerlijking athii den Koning der Koningen, waren Willem de Pan- n cm aker, Vlaamsch dichter (1430-1480), die, benevens ander mysteriespelen, het wagenspel vanden Heiegen Cruce, een zwaer ende lanck werek schreef, het welk in 1432, ter Groote Markt van Aalst, opgevoerd werd. Gabriël Jans- sens, scholaster, dichtte comediën ende tragediën en o. a. Aroor de Jongens vande Achterstrato een spel van sinnen (1599). Adriaan van Moer- beke, schoolmeester, (1604). Guillau- mc Caudron, factor der Katharinisten (1607-1692). Hoffnmns Jan-Baptist- Frans, (1772-1821). Hendrik-Frans van Hoorebeke, schoolmeester, (1782), die verscheidene treurspelen schreef, o. a. de Wereld verjongd, en van wien men, ten jare 1766, opvoetde de Passie van Ons lieer, waarin hij zélf den rol A an Judas A'er tolkte Adriaan Caraol (1782) cn P.-J. Colson, in 1839 stich ter van liet broederschap van O. L. Vrouw der Zeven Weeën, beide .onder wijzers. Jan-Baptist Luyckx (1757-.1836) schrijft in zijn rijmwerk Pierlala mor dc opA'oering van de Passie van Ons Heer JUDAS VERHANGEN. Nu dacr komt mg in te rallen Eene zaeke zondesmailen, Die geschiede by geval, Moer dat 't ging voer g'heel den al. Men kiuamp eens op sok er tyden Te vertoonén Ohristi lyd.cn, Pynen ende wonden rood, Tot herstelling onzer dood Ieder een deed zyn devoir en Om te spelen naer behooren, leder een die ivas bedügi Tot het bu t/ten van zyn plicht. Nu, die Judas kicamp te spelèn Ging het met d-e dood bekwelen, Wicrd lxy niet in tyds gezien Van de naeste staendc lien. Als hy zig nu ging verhangen Had hy onbedagt gclangen 't Echte strop van zyncn bah, In dc plaetse van het valsch Want hy moest een tweede hebben Onder d' armen en de rebben, En zoo hing hy zich dan op, Niet beureest voor zynen kop. Hy was reeds zoo ver gekomen Dat den adem -was ontnomen, En men was voor hem beureest, Dat liy geven zou den geest. Dog hy kwamp hét nog 't ohtsnap- pen Het en was moei- ydel klappen Naer mm droeg hem nacnzyn bed Peyst, hoe ver hy was gezet Dc. persoon die Judas toonde Moot men se kers wel bcloonën '1 Was den Meester van de stad Die zeer veèl talenten had..... NOTA De Pa-s ie Ons Hcere is ver toont geweekt A'oor de lactste muel in hofc jaer 1766. D'heer Lenaert, d'oude vvyn- steker op de groote merkt, speelde mek grooten lof de party e Aan O. lieer. Sieur Van Hoorebeeek, gepensioneerden, schoolmeester, speelde de partve A'an Ju das, die door onoplettenneyt, met het contrairie strop, sig by nae verhangde. ('t Vervolgt.) Dc ministers vergaderden A Laan dag i namiddag in kabinetsraad, onder voor zitterschap van.MTheunis. M. Jaspar onderhield.zijne collegia over de vraagpunten van buiten landseho politiek. Men gelooft dat de moord op Dr Ra thenau en de toestand in Duitschland ter sprake kwamen. Na een betoog van M. Frauek over. koloniale aangelegenheden, hield da raad zich met loopende zaken bezig. Mev. STEINMANN AANGEHOUDEN liet groote nieuws 111 deze zoo geheim zinnige zaak is heden de aanhouding van Mevr. Steinmann zelf. Zij had don gansehen Zondag cn ook don nacht bij; M. Steinmann verbleven. Maandag mor gen werd ze andermaal in het kabinet \an den onderzoeksrechter, M. Van Stratum ontboden, waar ze in het bijzijn van M. De Schepper, procureur des ko- nings, langdurig onderhoord werd. Zij verliet niet meer als vrije vrouw; liet kabinet, want ze werd aangehouden en naar de gpvangenis der Begijnen- straat gevoerd. Waf 1111 aanleiding gegeven heeft lot deze ophefmakende aanhouding is alleen door het parket gevyeten. V er wond or en zal het echter weinigen, en zeker niefi deze, die op de hoogte zijn van dc han delwijze van mevr. Steinmann zoo voor als na de misdaad. Droefheid over liet vreesdijke dat haar echtgenoot trof. werd bij haar niet ge' merkt. Eerst Zondag morgen heeft meo; haar zien weenen. Dit alles is echter geenc redeu om te zeggen, dat zij eeriige schuld heeft aan de misdaad. Andere feiten moeten er be staan opdat liet parket hare aanhouding hebbe bevolen. j EEN DUISTER GEHEIM 7 lu het verhaal der feiten gegeven door Mvr. Steinmann en hare kamenier over wat er voorviel in den nacht van Don derdag op Vrijdag, dc nachfc der géheim-i zinnige schoten, en dat overeenkomt mefc hetgeen we gemeld hebben, komt voor, dut Mevr. Steinmaiu» niet de ka me ui er naar de garage zijn gegaan zij gingen don automobiel er uit halen om den dokter A-an Uapellen te gaan halen. De kamenier zegt dat de twee open staande d&'iuon der garage gesloten wa ren,

De Volksstem | 1922 | | pagina 1