Edele Zelfopoffering Ss zaak der valsshe opei- sskleigsbans' der stad Besst Ifsvige brand te Maldegem Bloedig drama te Antwerpen Dramatische brand te St-Jans-Moienbeek De Katholieke werking in het Lijk cpgevischi uil de Schelde KAiEB- WISSELKOERS BEURS m BRUSSEL Er is vastgesteld dat. De \Viendt 33 falsojn? opeïsehin«shQng hcoft vervaar digd Dauxs 67 Smssaerf 20 Vhv minok 5 en vaïi 16 vervalschte bons ge bruikt beeft gemaakt; Van Vlaanderen 16, en De Cleroq 7. De getuige Cannon,expert-boekhou der, toont verscheidene valsebe fakturen door Van Vlaanderen geteekend. M. Tierentyn gepensioeneerde ge meenteambtenaar, heeft do vier tijdelij ke bedienden, betrokken in de zaak, on der zijne bevelen gehad. Mr. Logtentmrg vraagt aan getuige of het waar is dat bedienden die deel ge maakt bobben van het opeischingsbureel tijdens den oorlog, tegenwoordig eenc au tomobiel bezitten. De getuige zegt daar niets van te weten. Verscheidene getuigen door de betich ten Van Vlaenderen en Snissaert gedag vaard, verklaren dat de eerste een eerbaar persoon is en de tweede nooit vergolden is geweest voor de diensten aan De Vriendt bewezen. 'Na de pleidooi van Mr Wautrrs, bur gerlijke partij en rekwisitorium van het openbaar ministerie, werd de zaak uitge steld tot Maandag 3 Juli voor de plei dooien. Woensdag voormiddag brak een he vige brand uit' in de stallingen van den landbouwer Cornelis, Warmestraat. De landbouwer was met zijne zonen nam- den akker- het vrouwvolk was in huis en zij hadden het vuur niet be merk. Toen zij den brand gewaar wer den, had het reeds zulke groote uitbrei ding genomen, dat een deel der stal lingen gohec-H verniold was. Zes rundbeesten, waaronder een zwa re stier waren in de vlammen omgeko men. Verscheidene varkens en een twee de stier, konden gered worden allen hebben erge brandwonden opgeloopen en waarschijnlijk zullen eenige varkens moeten afgemaakt worden. Ook al het landbouwalm is in den vuurpoel geble ven. Dank aan de hulp der geburen is eene nog groote schuur kunnen gevrijwaard worden. De schade, door verzekering gedekt, is aanzienlijk. Woensdag avond werd de volkrijke buurt der Oude Vaarplaats te Antwer pen, in rep en roer gebracht dooi' een bloedig drama. In eene herberg der Gezond-straat, Au Repos des Patineurs gehouden door M. Trots, waren twee verbruikers gekomen, M. Tiappel, van de goed geken de instelling voor lichamelijke ontwik keling, woonachtig Gerardstraat, 19, en Mej. Elisabeth Maria Tiedeman, geboren op 6 Juni 1894, en wonende Lombaar- destraut, 30. Beiden waren gekende verbruikers, want de patroon der herberg, na het ge vraagde water te hebben voorgezet, ver liet de gelagzaal. Enkele oogenblikken later hoorde de herbergier als een kreet van liet meisje, maar dacht dat het enkel een gegicliel was. Maar daar klonk de angstkreet. Hij wordt zot gevolgd door losbrandin gen. De waard snelde toe en zag de man een browning van zwaar kaliber, op het meisje achtereenvolgens zesmaal afvu ren. Bij het eerste scliot was de ongelukki ge getroffen, onder de tafel gerold. Do moordenaar wierp zijn wapen weg cn nog voor men het hem beletten kon, had hij een bijzonder scherp pennemes fegropon en-zieli den pols overgesneden. Let geweld spoot het bloed uit de aders. 2* Vervolg. Een Franschman echter, die ook tot het gezelschap behoorde, kon het niet over zich verkrijgen om te zwijgen, en zeide tot den ongelukkige Mijnheer maak mij met uwen laatslen wil bekend ik zweer u bij mijne eer, dat ik gptrouw uwe groeten aan uw gezin zal over brengen Smith overhandigde hierop den Fransch man een kaartje met zijn adres, en zeide, terwijl hij hem dankbaar de hand drukte m Zeg aan mijne kinderen, dat zij zich mogen beroemen Britten te zijn, en ik wenscb, dat lij zich hun vaderland waardig mogen be- toonen Zonder hem tijd te laten om verder iets te teggen werd hij aan de koord weggesleept, lan eenen boomtak opgehangen, en nog ten overvloede met verscheidene mes- en dolk steken doorboord, zoodat hij cpoedig den geest gaf. Ue ruiter Pandello, met wie wij looevcn kennis maakten, trok de' teugels aan en liet paard stond pal alsof zijne pooten eensklaps in den grond geworteld waren. Een oogopslag was voor dezen man vol doende om te zien wat er voorviel'i was Juist kwam Dr Coomans voorbij die den arm afbond, maar het is niet zeker, ge zien be t reeds /overvloedig bloedverlies van den dader, of zulks nog baten zal. Later kwam ook Dr. De Bie ter plaat se die de overbrenging naar het St. Eli- sabethgastbuis beval. Het meisje werd door vijf kogels ge troffen die, gezien don korten afstand van waar de schoten gelost werden af gevuurd, dwars door het lichaam gin gen. Een kogel trof haar in de linkerslaap, een in de linkerborst-, een in de zijde. De policiecprnmissaris M. De Smedt, stelde net onderzoek in, nadat het eerste vaststelling door den' adjurikt M. De Wolf gëbeurd was. Het wapen werd in beslaggenomen. Op M. Happel vond men een schrij ven aan den 'kommissaris gericht, waar in hem gevraagd werd voor een eenvou dige begrafenis te willen zorgen, zonder feestelijke tusschenkomst, en om dei an- ere brieven die de dader had gereed ge schreven voor andere personen te willen verzenden. Ook voor de kosten der be grafenis had hij maatregelen getroffen. M. de onderzoeksrechter Barbe, begaf zich op de plaats der misdaad. Het lijk van het meisje werd naar het doodenhuis overgebracht. TWEE SLACHTOFFERS Dinsdagavond, omstreeks 7 uur, brak een zware brand uit in de bordpapier- fabriek Zech-Pansars, 'gelegen in de Onafhankelijkheidstraat, te St. Jans- Molenbeek. Om 5 uur 's namiddags, hadden de werklieden liet gebouw verlaten. De hh. Zech en Pansars hadden zich na het vertrok der arbeiders naar de derde ver dieping begeven, waar zij vliegen vangers vervaardigden. Plots vatte een mot kokende olie ge vulde ketel vuur en, in een oogwenk, stond de kamer in lichtelaaie. De hh. Zech ©n Pansars konden niet meer vluchten en sprongen door het raam. De beide mannen kwamen eerst loodzwaar op een afdak terecht en vie len vervolgens op de straatsteenen. Zij werden dadelijk opgenomen en in al- lorijl naar het hospitaal der Van den Bogaerdenstraat gebracht, waar de toe stand van den h. Zch uiterst zorgwek kend werd bevonden. De h. Pansars kon, na eerste verpleging, naar zijn woning Iloubalaan, te Laken, worden gevoerd. Met verscheidene slangen op de wa terleiding, viel intusschen de plaatse^ lijke brandweer het vuur aan, dat reeds een onrustwekkende uitbreiding had ge nomen. Geheel do derde verdieping en de in boedel werden de prooi der vlammen Het overige gedeelte van de fabriek kon wor den gevrijwaard. De brand en waterschade wordt op 50.000 fr. geraamd. v/V* Op aandringen van volksvertegenwoor diger F. Van Nieuwenhove, was er voor Maandag 11. een vergadering belegd in den Kath. Kring te GeeraardsbergcnTot die vergadering werden uitgenoodigd de Weleerw. Heer Deken, de Heer Burge meester Flamant, cn verscheidene voor aanstaande katholieken der stad daar nevens afgevaardigden uit de gemeenten van 't kanton Geeraardsbergen. Het doel dezer vergadering was eigen lijk Het onderzoeken van den politie- kén toestand, en de herinrichting van de Katli. kantonale vereeniging. De ver gadering werd ingeleid door Volksver tegenwoordiger Van Nieuwenhove na dien had do bespreking plaats. Betreffende de kantonale vereeniging kwam men tot dezen uitslag er zal geen een verschrikkelijk tooneel. De muiters waren niet minder ontsteld, zoo ineens iemand voor hen te zien, die een boezemvriend van hun opperbevelhebber moest genoemd worden geheel hunnen buil in den steek laten, den teugel gewend, en op de vlucht gaan om niet herkend te worden was het werk van een oogenblik. Pandoile trachtte zooveel mogelijk, liet onrecht der reizigers aangedaan te verzach ten, hieraan had hij ruim "een half uur be steed, toen bij de hartverscheurende kreet liet hooren Moeder, och mijn zieke moeder. Slechts een oogenblik later zag men Pan doile, als een razende liet pad volgen dat de bandieten ingeslagen hadden. De reizigers bemerkten op eenigen afstand een huis dat in volle vlam stond. Slorzo, Sancio Op dit bevel, dat op zachten, maar bove- lendtfstem werd uitgesproken, verschenen twee jonge sterke knapen. Op den grond lag een gewonde, dien zij, op een wenk van hun meester, opnamen en naar builen droegen. Zacht wat, zacht watriep deze zorgt dat gij geen beweging maakt. Vlug Snel liopen de mannen den trap af. Hun meester maakte een poortje open, en spoedig lag de gewonde op een grasveld, en de man die zoo kort en afgemeten bevelen had ge- voorloopig bestuur gekozen worden. Dit bestuur, onder voorzitterschap van M. A. A an der Linden, zal, in overeenstem ming niet de gemeentelijke kathol, ver- eenigingen, de npodigo schikkingen tref fen, om binnen een maand, een defini tieve bijeenkomst te houden, waarop ver der alle punten van politieken aard, zul len besproken worden. Het yoorloopig bestuur der Kath. kan ion. vereen, is samengesteld volgens de stepdsvertcgenwoordiging uit M. M. .Thienpont-De Coster, voor de Landbou wers P. Eckermans, voor de Kristene Werklieden F. Van Niéuwenhove, voor do Middenstanders G. Flamant, voor de Kath. vereenigingen. Dezo vergadering werd besloten met het geven vaü enkele wenken nopens propaganda. ,4 Dinsdagavond had er in het Burgers huis een vergadering plaats, belegd door het stedelijk Kath. Verbond zulks ter gelegenheid van den eersten verjaardag der aanstelling van ons nieuw gemeente bestuur. Daar werd door den voorzitter van den hospitaglraad, den voorzitter van 't Weldadigheidsbureel, en den schepen van geldwezen respectievelijk verslag uit gebracht over een jaar hospitaal bestuur, armbestuur en gemeentebestuur. Er is besloten, alle jaren in een der lo kalen van het Stedelijk Kath. Verbond, zulk een vergadering te houden, waar op alle katholieke kiezers uitgenoodigd worden, ten einde heel de katholieke pa r tij op de hoogte te houden van het be stuur op alle gebied. - Dinsdag a/vond, rond zeven uur des avonds is er een lijk van een mansper soon uit dc-i Schelde, te Dendermonde, opgevischt geweest. Het moet sedert verschillige dagen er in vertoeft hebben daar de prsoon gansch onkennelijk was. Deze heeft eene lengte van 1 m. 70 ongeveer hij was gekleed met een} donker jgrijtëkostuum, droeg eene grijze engelsehe muts, kakiachtige halsband met zwarte geel gestreepte kravat. Zijne schoenen waren in zeer slechten staat en waren voorzien van rijgkoorden. Het lijk is naar het stadsdoodenhuis overgebracht, i i Een persoon van Opbrakel schie- liek gestorven te Charleroi Dinsdag namiddag rond 1 uur, zakte op het gaanpad van de Samlberbrug een persoon schielijk ten gronde en spuwde bloed. Enkele oogenblikken was hij een lijk. In de zakken van hte slachtoffer yond men een eepzelvigheidsbewijs, op naam van Leon Dcubbcr, geboren te Opbra kel den 27 September 1851, wonende steenwog van Charleroi^ 305, te Monti- gny-sur Sambre, Do onglukkige was ook nog in het bezit eoner som van 941.Q5 fr. Het lijk werd naar het doodenliuis overgebracht. ZITTING VAN 28 JUNI M org endzitting BUITENGEWONE ONTVANGSTEN EN UITGAVEN De zitting wordt om tien uur geopend, on'der voorzitterschap van M. PIRMEZ. De Kamer zet de bespreking voort van de begrooting van buitengewone ont vangsten en uitgaven. M. PECHER stelt voor, alle weelde- uitgaven af te schaffen, ten einde onzen financieolen toestand opnieuw gezond te maken. Hij is yan oordeel dat alleen de werken die onontbeerlijk zijn, dienen uitgevoerd. Verder dringt spreker aan, dat de heer Moyersoen een wetsontwerp betreffende de werkeloosheid zou in dienen en dan eindigt hij met een drin genden beroep op den goeden wil der goven, maakte zich gereed, 0111 een voorloo. pig verband to leggen. De gewonde kwam spoedig tot zichzelve en steende Waar ben ik Houdt u maar doodstil, lieve moeder, was het antwoord. Wie zijt gij Ik ben Pandollo, aw zoon. Welk een einde 1 Houd u maar doodstil, en wind u niet noodeloos op zeide Pandollo op nieuw. M et ik sterven Misschien. De ongelukkige deed eene poging 0111 zich op te richten. Span u niet noodeloos in, want, 7oor gij een stap gedaan liadl, zoudt g;j ineenzak ken en het bewustzijn verliezen. Dan is het tooh werkelijk met mij ge daan zuchtte de gewonde, terwijl zij zich weder achterover liet vallen, O, mijn God vergeef de opstandelingen, de brandstichters. Hoor naar mij Hebt gij soms nog een wensch, dien ik voor u kan vervullen Zweer mij, Pandollo, dat gij altijd gods dienstig zult blijven Zweer mij het bij uwe ziel, Pandollo Ik zweer het u, dierbare moeder, ant woordde deze op plechligen loun. Ik zal steeds een zoon zijn naar het voorbeeld zijner Kamerleden, ten voordeelt van een po litiek van bezuiriingen te doen. M. TIBBAUT is het eens mot vorigen spreker en is van meening dat sommige voorgestelde besparingen volkomen gc- wQttigd zijn, onder meer zou liet wen- seliclijk zijn, dat de werken ter indij king der fecliclde, in het land van Den dermonde, voorloopig geschorst werden. M. VAN CANEGHÈM handelt over de kanalen van Limburg. M. MISSIAEN bespreekt het smarte lijk ongeluk dat te Wytschaete voorge vallen is, en waarbij, elf werklieden hot leven verloren. Hij' vraaigt welke maat regelen de regeering denkt te némen, ten einde de families der slachtoffers bij to staan. M. NEUJEAN, in de plaats van M. Devèze antwoordt dat steun aan de fami lies zal verleend worden. De zitting wordt geheven om 12 uur. Namiddagzitting De zitting wordt geopend om 2 uur onder voorzitterschap van M. BRUNET. M. M. PONCELET klaagt over den Joestnnd der wegen bij Luxemburg en vraagt de verbetering ervan. M. BUISSET verzet zich tegen de ver- breeding van het kanaal van Charleroi. ■Spreker is van oordeel dat do werken tot Lyerhreeding van het kanaal niet van dringenden aard zijn en dat het kanaal van Charleroi niet moet worden open gesteld voor schepen van 600 tonnen- maat. M. HELLEPUTTE vestigt de aan dacht van de Kamer op het feit dat bij ^uitvoering van openbare werken som- 'tijds woningen worden afgebroken. Er dient op in acht geel aan te worden dat daardoor de woningbouw wat vermin- .derfc. M. VAN DE VYVERE (ter vervan ging van M. Ruzette, steeds ongesteld), antwoordt op de vorige sprekers. Hii zegt aan M. Van Canegnem dat zijn plan met de meeste zorg zol worden ingestu deerd. M. MOYERSOEN antwoordt aan M. -Lemonnier dat de regoering in botrek- king met de internationale tentoonstel ling van 1930 nog geen standpunt inge nomen heeft. Dc bespreking wordt gesloten. De Ka lmer keurt de ven-schillende artikelen dor begrooting goed. De naamafroeping heeft plaats over het amendement Ozeray luidens hetwelk 500.000 frank worden gestemd ten bate van de officieele normaalschool van Vir- ton, waar lokalen moeten worden her steld of opgebouwd. M. DESTREE dringt aan op dc goed keuring van dit amendement. M. THEUNIS laaf, opmerken dat 10 millióen voor het normaalondeiwijs:wor den aangewend. De minister yerzet; zich tegen het amendement. M. DESTREE dringt aan. Hij meent te mogon vertellen dat het hier een po- litiéko kwestie geldt dat do regeering er op uit is om de officieele normaal scholen ten voordeel© van de vrije nor maalscholen te benadeelen. Het amendement wordt goedgekeurd met 68 stemmen tegen 50 en 2 onhou- dingen. DE BEGROOTING VAN KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN De Kamer vangt de bespreking aan van de begrooting van kunsten en we tenschappen. M. COLLIER verslaggever, licht zijn verslag toe. M. Gollier stelt vast dat do uitgaven verhoogd zijn door de inrichting van openbare boekerijen de verhoogde jaarwedden en de toepassing der taalwet. Op gebied van onderwijs mag niet be zuinigd worden, zegt hij. Daarom keurt de commissie de begrooting goed. Spieker huldigt de democratiseering van het onderwijs door het toevoegen van den 4en graad. Hij is ook van oor dcel dat het sehoolprogram moet worden vereenvoudigd, en dat meer belang moot moeder. Goed, Pandollo, ik sterf rustig, nu ik weet... God zij mijn ziel genadig...! uitte de gewonde met moeiteeen hoestbui belette haar verder te spreken een dikke bloed straal stroomde uit haren mond en onmidde- lijk lag de ongelukkige dood op het grasveld, zij had hare ziel in de handen van den Al- machtige vertrouwd. Nu, Pandollo het lijk zijner moeder half verbrand voor zich zag liggen, kon hij zijne lang onderdrukte tranen niet meer weder- houden, uren laDg weende bij als een kind bij hot lijk. Nadat de ergste droefheid over was, be sloot hij, zoo goed de ongelukkige tijden het toelieten, aan de dierbare overledene eene welverdiende rustplaats te geven. Veertien dagen na het bovenbeschrevene liet Pandollo al zijne eigendommen verkoo- pen, om, daar hij geen bloedverwanten meer had, voor wien hij moest zorgen, als onder geschikte in een andere streek zijn leven te slijten. II. Op eenige mijlen afstand van Vesoul, een oud en klein stadje van de Franscbe provin- Comté, komt men :n de richting van Gray gaande aan liet dorp Frèmicourt. Dit dorp is door prachtige boou.en omringd en beval worden gehechtaan het onderwijs van de moedertaal en het rekenonderwijs. De" verslaggever betoogt dat er tus- schen het lager en middelbaar onderwijs een nauw verband moet worden gelegd. M. DOMS betoogt ook dat de vierde graad de logische voortzetting zijn moet van het lager onderwijs. De vierde graad moét een algemeenc» opleiding geven. M. HUYSMANS. Zeer wel 1 M. DÖMS. Er moeten dus geen bijzondere toezichters zijn voor den vierden graad, zooals zulks meer ga- beurt. Spreker zegt ook dat de plaatselijke politie dei kinderen wélke zii op straat aantreffen gedurndé de schooluren, naar school zouden moeten leiden. M. HUYSMANS. De politie van Antwerpen heeft dergelijke onderrich-: tingen ontvangen. M. DOMS betreurt dat in de stad- Brussel, voor 79.228 inwoners uitslui tend Vlaamschsprekendo, het getal Vlaamsche klassc-m gedurig vermindert-. Inderdaad in 1914 waren er 5-klassen in 1918 vier in 1919 twee in 1920 een en in 1922 werd de laatste klas af geschaft. M. HEYMAN. Hoe is 't mogelijk. M. BLAV1ER. Dat is een gruwe lijk onrecht tegenover de kinderen. M. HUYSMANvS. En de Vlamin gen hebben geen recht tot klagen 1 M. DOMS. Hier wordt het heilig recht aan de kincTeren miskend. De pe dagoog moet de taal der kinderen aan duiden, niet de familievader. M. MASSON Ik ben niet 't ak koord. M. HUYSMANS. Dan zijn we er goed aan toe. M. DOMS verklaart verder dat geen toelagen kunnen gegeven worden zonder kontrool. Spreker wijdt verder uit over de samenstelling der schoolcomiteiten, afschaffing van de middenjury, en de eenige school M. HUYSHAUWER vraagt verbe tering in den stoffulijken toestand van de leeraars van het middelbaar onder wijs. Hij vraagt ook dat Walen en Vla mingen op gelijken voet zouden gesteld werden. De zitting wordt geheven om 6 uur 40 nog 34 sprekers zijn voor de bespre king ingeschreven. vV van 29 Jam Medegedeeld door do Banipio Contralo do la Dendre. Amsterdam (gulden) 480 1/4 tot 490 1/4 Keulen (mark) 2,91 1;4 tot 3,91 1/4 Giuistiania 203 3/4 tot 207 3/4 Copenhagen 269 0/0 tot 273 0/0 Stockholm 322 3/4 tot 326 3/4 Genèva 238 1/4 tot 242 1/4 talig 67,00 0/0 tot 61.00 0/0 Madrid 194 1/2 tot 198 1/2 Londen (pond sterlj 65,41 1/4 lot 55,91 1/4 Parijs 105,10 0/0 tot 105,60 0/0 Dollars (New York) 12.61 1/2 tot 12,71 1/2 New York-Cables 12.62 0/0 tot 12,72 0/0 Montreal 12,35 0/0 tot 12,55 0/0 Prague 24,10 0/0 tot 24,30 0/0 Varsovie 00 tot 00 van 29 Juni. Belgische Rente 3 t. b. Mei 63,00 SohatkistbonsSt.h. 5t.b. 100,60 Binnenlandsche Leening 5 t. h. 474 1/2 Interprovinciale Kasb. 5th. 100,25-000,00 Nationale Herstelling 5 t.h. 00.00 3rusael 5 I. h, 1920 483,50 id. 1922 471 0/0 Verwoeste gewest. 4 0/0 207 1/8 5 0/0 254 7/8 Reserveaandeel van deSoc.Gen. 4525,00 Consolidalieleening 100,90 lig gelegen aan den oever van een kleine rivier, die men de Sableuse noemt. Die rivier, of beter gezegd beek, is eene der talrijke takken van de Saóne en heeft waarschijnlijk haar naam te danken aan haar bed van zacht, wil en fijn zand. De grond van dit gedeelte van *t departe ment der Haute.Saóne is buitengewoon vruchtbaar, de bewoners zijn er dan ook over't algemeen welgesteld. Hooge bergen met eeuwenoude eiken begroeid, welke de band der menscben altijd schijnt te willen eerbiedigen, strekken zich te rechterzijde uit en loopen lot aan den Elzas en Zwitserland. Links ligt een groene vallei, doorsneden door beekjes en dooi' de landbouwers gegra ven sloten, welke drie kilometers lang en op sommige plaatsen zeer breed is, en met de rivier uitloopt in eene engte tusschen twee heuvels, die zich met een zachte helling aan weerszijden der Sableuse verheffen. Aan den ingang van deze vallei, op onge veer tv/intig minuten afstand van Frèmicourt ligt de boerderij Espoir In 1851 werd de boerderij, de grootste en voornaamste uit den omtrek, door haar eigenaar Louis Du. pont beheerd. De stallen, schuren en berg plaatsen bevonden zicb in twee groote, stevi ge. vierkante steenen gebouwen. ('I Vervolgt.)'

De Volksstem | 1922 | | pagina 2