1 Zalerdaj* Juli 1922 BELGISCH GOHGQ t EN DE K0LOHIALE BAS Sporthemden iesie schrikkelijke spoorweg ramp te Berlijn Be Omgang mei hel Allerheiligste te Aalst doer de eeuwen heen beiaardiers. De moordaanslag op i» ftafeau Be gehelifizlnissge KJüdaad te Gaimpthout Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.' XXVIII" JAARGANG NUMMER 128 Tel. 114 DAGBLAD 3 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Nüiwbl-Db Gbndï t llcllel! buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot hel Agentschap Havas, Adoll Maxlaan,13 te Brnsael8. Place do Ia Bourse, Parijs on 6, Bream's Buildings Londres E.G. 4 essbf H. Ru mold us Zon op 3,53 onder7,5ö E»rste Kwartier den 1 Ter gelegenheid van den 'li Koloniale Dag is het zoker noodi# zijn doel en bestaan te doen kennen. Het volgende verslag geeft algemeene gedachten meer uitgebreide beschrijvingen zullen door vollediger vlugschriften, voordrach ten en leergangen gegeven worden. DE OORSPRONG VAN BELGISCH CONGO Sedert 1485 was Lagor-Congo reeds in de handen der PortugCezcn die een nieuwe weg zochten naar Indien, Congo- stroom ontdekten en hem Zaïre noem den. Een oneindige bergketen de Kris- taalbcrgen, welke langs de kust loopen, maakte alle betrekking met het binnen land onmogelijk ook bleef elke poging ,om verder te dringen vruchteloos. Daarom trachten van 1843 tot 1871 onderscheidene ontdekkingsreizigers midden Afrika te bereiken langs de Oostkust. Het was maar in 1874 dat de vermaarde Stanley zijne doortocht begon van Oost tot West te midden van onein- delijke moeilijkheden. Dank aan eeno on; ..inbare volharding kon hij de ge heimen van het zwarte land doordringen. Maar het eerste wat hij er bespeurde was de verwoesting door slavenhandel aangebracht. Zulke toestand bewoog Leopold II en om deze afschuwelijkheid te doen eindigen begon onze groote Koning eene beweging tegen dezen slavenhandel, be weging welke een handvol dappere bel- gische officieren en onderofficieren tot goeden uitslag wilde (brengen. Daaruit sproot de Internationale Afnkaanschc f ereeniging welke beurtelings het 'tu- die Komiteit van Hooger Congo in 1878 werd en de Internationale Congo Veree- niging in 1884. Deze riep zich op 1 Juli 1885 als CONGO VRIJSTAAT uit -en werdt den 18 Oktober 1008 de Kolonie van Belgisch Congo, ons kleine land op den derden rang der Koloniale Mogeni heden stellende. .fj88:1'was. Leopolds' droom een wezen lijkheid Belg ie moest een der eerste rollen spelen op liet beschavingstooneel en zijn handel vond eene nieuwe en on gehoorde uitbreiding EEN REIS NAAR CONGO C ongo land ligt ondei' de keerkringen cu men kan er langs verschillende we^en •lieenvaren 1°) Langs Antwerpen-Matadi, vervol gens door ijzerenweg en stoomvaart naar gansch het westelijkgedeelte van vongo 2°) Langs het Zuiden van Oostende en .Southampton naar Kaap van de Goe de Hoop en van Kaapstad per ijzeren weg naar Elisabethville en Katanga 3°) Langs het Oosten van Marseille langs Dar-essSalam of Mombassa voor j Oostelijke Provincie »,*de Kuanda S'1 - eYru?^* welke onze toepen van Duitschland veroverd hebben 4°) Langs de Nylstroom voor de Hoo- ge Uele. EEN WAT AARDRIJKSKUNDE Vijftien maal langer dan de Schelde Kronkelt een overgroote stroom door gansch het land en geeft het niet alleen lijk den naam maar eene vruchtbaarheid zonder weerga met zijn onontwarbaar net ,van rivieren on beken, welke op meer dan 12.000 km. bevaarbaar zijn. Hooger hebben wij gezien dat de-Ko lome omgordelC is van bergen wolke haren toegang zeer moeilijk maken en soms door watervallen de stoomvaart schier onmogelijk maken. Daarom, dank zij eene onmeetbare zelfopoffering, over groote gevaren on de kennis en schran derheid onzer ingenieuren werden ei .ijzerenwegen opgebouwd. Sedert dan Kunnen de ontdekte rijkdommen ont- gind worden en van dag tot dag word het moordend en ontmoedigend dragen verminderd. liet klimaat is warm en vochtig, zon der winter. Twee jaargetijden verdeden het jaar. het drooge en liet regen sei zoen. Ook verdwijnt het land onder een wcelderigen plantengroei. De vruchtbaarheid van den grond is ongehoord, het veld verbergt alle soor ten van wild, do rivieren hebben visch m overvloed. Ook hadden de inboorlin gen nooit lioodig veel moeite te gebrui ken om hunno levensmiddelen te vin den. Lui geworden, in stammen levende, zonder zichtbare beschaving, leverden zich de zwarten onderling oorlog voor Nietigheden, Ic-cfden in ontucht F waren m onschone tors en behandelden hunne vrouwen als slaven. De europeeschc in dringing was er lioodig en de eerste ver overaars deden er wonderen, zoowel offi cieren als handelsagenten en zendelin gen. Zij stichten er eene beschaving, zaaiden er ocno zedelijkheid als do onze, welke de barbaarachc neigingen stilaan verdwijnen deden. RIJKDOM VAN HET L'AND Vijftig jaren 'zijn Voorbijgegaan en reeds is de afgelegde weg oneindig lang Tijdens hunne beschavingswerkzaam heid, zagen de eerste veroveraars welke voorintgangsmiddelen de Kolonie bevat te. Deze rijkdom was zoo groot dat yanaf de terugkomst van Stanley alle nabij- liggende volkeren zich op het land wier pen Duitschers, Engelsche, Portugee- zen, én de omliggende streken voor hun eigen uitbaatten. De eerste ondekkingsreizigers, dan hunne navolgers, hebben langzamerhand eene redelijke ontginning daar gesteld van dc-i voortbrengsels welke onze door de duitschers verwoeste nijverheid alleen te rug tot stand brengen kan. DE VOORTBRENGSELS E enige dezer voortbrengsels sommen wij op het Ivoor der oliphanten.- De plantaardige voortbrengsels zooals de Copal voor de vernis zweet uit groote boomen de Caoutchouc uit boomen en lain en getrokken de Palmolie welke van het vleezig gedeelte van de palmnoot voortkomt de Coconote die de kern is van Voor gaande vrucht en welke vet inhoud waarvan de margarine gemaakt wordt de Koffie van even fijne smaak a degene van Zuid-America de Katoen zoo zijdeachtig en lang als deze van Egypte cn elders" de Cacao waarvan men de chocolade maakt verscheidene Oliën welke in het huis houden en in de zeepfabrieken hun ge bruik vinden Vezelen van Jutte, Agavea gennep voor het weven Specerijen welke met dezé van Indië kunnen mededingen zonder nog te re kenen dat de vruchtbare grond 'schier allerhande plantaardige voortbrengselen opleveren kan. Het rare hout zooals Ebbenhout, pa lissander, mahoniehout, onlangs bracht een onzer vrienden zulk een boom in van 1 m 85 doorsnede techsoort van eike van America; boomen welke kleur-looi-, en artsenij stoffen voortbren gen. Maar de ondergrond is even zoo rijk als de bovengrond Koper en tin worden door duizende blanke en zwarte werkers ontgint! in het zuiden van Katanga van hetKasaï distrikt worden diaman ten voor de nijverheid uitgevoerd goud wordt schier op den grond ge vonden in Kilo-Moto gebied belangrijke koolmijnen zooven in het Tanganika- en Katanga gebied ontdekt zullen toelaten ras en goedkoop alle an dere delfstoffelijke rijkdommen zooals het ijzer en an-dere metalen te ontgin nen. (Vervolg en slot morgen!) yoor kinderen, jongelingen en mannen in 't Klein Brussel, LEOPOLDSTRAAT n. 82, Aalst. 614 Dit spoorwegongeluk blijkt het ern stigste geweest te zijn, dat sedert het be staan van den stadsspoorweg voor ore- komen is te Berlijn. Tot nu toe zijn er 35 dooden, 50 zwaar gewonden en vele licht gekwetsten. Dc Berlijnsclie correspondent van de N. R. C. meldt dat net ongeluk niet voorviel door de verwarring, welke door de tien-minuten rust van alle spoorwe gen in het land zou zijn veroorzaakt. De ramp had reeds kort na 1 uur 'laats. De arbeiders uit de talrijke fa- iricken, die in deze buurt zijn gelegen, bestormden verschillende treinen om naar het centrum der stad te kunnen komen, waar zij aan de groote betoo gingen wilden deelnemen. Een groot aantal arbeiders was, on danks liet uitdrukkelijk verbod, op de treeplanken gaan staan. Een arbeider had een zak op den rug en in dien zak een ijzeren lat van ongeveer een meter lengte, die uit den zak stak. Door een trein, die uit de tegenovergestelde rich ting kwam, en die cvenneens talrijke reizigers op de treeplanken vervoerde, werd eerst de man met den rugzak en daarna alle andere arbeiders, die op de treeplanken stonden, naar beneden ge rukt. De arbeiders kwamen onder de wielen van dc treinen terecht, waar ve len van hen op vreesclijke wijze werden vermorzeld. Verschillende slachtoffers zijn nog niet herkend. De ramp is de grootste, die ooit ie Berlijn is gebeurd. Het, bestuur der spoorwegen van liet distriet Herlijn wijst elkeverantwoor delijkheid van de hand. VU. studie, Kermisklokken, ten jare 1920, bij Spilaels-Schuermans ver schenen, noemden wij de door ons ont dekte Aalstersche klokkenspelers Gillis V™mUrV, kijgenaam4 Samson (1612- lo2y) Guillanme Alicourt, broeder van den voorbaanden (geb. 13 Maart 1622, oven. 1 Februari 165.9) de Labbermont 7^^^00r (1658) Karei-Jozef Peeters k l Schepers Boudcwijn (1732) !r£*?£I)ers Cornelis (geb. 5 November 1741, overl. 12 Januari 1826) Sche pers Jozef (geb. 16 Juni 17S3, overl. 28 November 1859) Van de Maele Alber- tus (geb. 26 Maart 1833, overl. 16 Sep tember 1891) De Mclte Karei (10 Mei 186/). De lijst was niet volledig, wij wisten het, en we spaarden ons geen moeite, om nog ander klokkenspelers te vinden Geen gemakkelijk werk: de oudste doop acte, in ons stadsarchief, klimt niet hooger op dan tot 1 Maart'1588 de overtjdensacten gaan niet verder dan tot 3 Januari 1620 en de oudste huwelijks- acte dagteekent van 16 Januari 1613. Nochtans werden onze opzoekingen ruimschoots beloond door de ontdekking van twee tot nog toe ongekende beiaar diers, hetwelk thans hun getal op elf stelt, 1 De stadsrekening van 1533-1534 brengt ons in aanraking met een klok kenist van der Sporct Cornelis, waar zij eene uitgaaf vermeldt in hulpen tsy- nen lialbyten gecostumeert dit wil zeggen, dat de stad, zooals zij telken jare gewoon was van te doen, een hulpgeld geeft om den beiaardier een nieuw wam- v - JJAAJU» v* a III- blus te Loepen. Dergelijke subsidie fi gureert ook in 1539 Cornelis van der Sporct, beyaerder deser stede, in hulpen tsinen babi te, (Stadsrekening). Ten tijde van van der Sporct geleurde iets meldenswaardig de arias van uur en halve uur voor zelfbewegend klok kenspel werden op onzen beiaard gezet luister hoe eenvoudig en klaar de stads rekening van 1539 dit te onzer kennis brengt Item os nog betaelt by de voorn, ontfanghers ten laste alsvoren Joos de orlogemakere de somine van vier ponden grooten over de leveringke van icenen nieuwen orlogewartke dat alle hue- ren ende halfhueren ten preludium, specie n sul Liedekins of motetten naer tsaisoen vanden jaere. En deze medes dceling over het plaatsen van dit nieuw fameus oriogeivarcke wordt nog meer van tel, wanneer men ziet, dat den be- faamden Medardus Waglievens (die de Priemken-s voor de Hoofdkerk leverde) voor hetzelve eeno klok giet, Item m° Medaert Waghevens, clocghietere tot Meeheleu, es betaelt over den coop ende leveringhe van eene clocke, die hy ghe- houden es der stede te leveren, accordt synde omme te spelene ten voorslaeghen motetton of te liedekens naer tsaisoen vanden jaere IIII OC. XVI L. (Stads rekening van 1539). De twee nieuw ontdekten Aalster- sclicn beiaardier is Jan DtWhout 24 Junii 1627. Baptizatus est Joannes, filius Martini Droeslioudt et Catharina van den Bergb, (Doopaeten der Hoofd kerk). Ilij bad voor peter Joannes Crick en voor meter Barbara Droeslioudt. De klokkenist stierf jong 9 Oct. 1676. den aelvon dito gesonckon Jan Drous- houdt, inde kereke. (Reg. Mortuale 1620 ad 1678, Eccl. S. Martini). Eerst in 167Ö wordt Droeshout aange troffen Item bcteelt. acn m" Jan Droeshout over hel spelen op den bepuert ende cuysscben vande orlogici over liet jaer deser verschenen, I C XXL,» (Stadsrekening 1670) Dezelfde post ver schijnt in de rekeningen van 1071 (re,, 169, inv. 130) en van 1673 in dit laat ste jaar wordt Droeshout ook oorloogic- meester genoemd, gelast met het 'on derhanden vande oorioogie deser stede. Gemeenlijk was de beiaardspeler tevens orgelist der Hoofdkerk, die verplicht werd, aan twee koorknapen, onderricht te geven in liet orgel- en beiaardspelen. Wi j mennen dat Droeshout, evenals nog anderen, uitzondering op den regel maakte soms wordt hij zelfs aangetrof fen als luidende de werckclocke, eene bezigheid, die nochtans te zijnen tijde gewoonlijk door den koster (Pliilip Roo- yers) en, in 1533, door den onderkoster werd verricht Den onder coslere van Aelst over zijnen loon ende arbeyt ge costumeert van dit jaer gheluvdt thebbe- ne de warcelock, daermede dat de goe de lieden in daehen warekende op endo af gaen 1111 L, (Stadsrekening 1533- 1534). Of luidde men dan op don to ren der kerk Dat zal 't zijn. Heden hangt de werkklok in een torentje neven hot Bretesk zij draagt het jaartal 1436. ('t Vervolgt.). DE EENZELVIGHEID DER DADERS VASTGESTELD Officieel wordt uit Berlijn gemeld dat, nadat de Berlijnsclie policie Dins dag reeds de auto ontdekte, welke de moordenaars gebruikten, men er nu in gelukt is den moord in zijn geheele om vang op te helderen en de eenzelvigheid der daders vast te stellen. Het zijn 1. Ernc-st Wernër Techow, 21 jaar oud, woonachtig te Berlijn 2. Hermann Fischer, 25 jaar, ook genaamd Vogel, en bijgenaamd JPêcneur woonachtig te Floha in Saksen en 3. Kauer, ook Korner genaamd, 25 jaar. De drie moordenaars behooren tot de consul inrichting en hebben vroeger deel uitgemaakt van de brigade Ehr- hardt. De daders konden echter niet aange houden worden, doch «men vermoedt dat zij, daar ze niet over grooto geld middelen beschikken en geen passen be zitten nog in Duitschland verblijven. Ze hebben alle drie Berlijn verlaten in verschillende richtingen. Een 'groot-aantal beambten heeft de verdere nasporingen van de medeplich tigen voortgezet met het resultaat dat Woensdag namiddag belangrijke aan houdingen konden gedaan worden. DE MOORDENAARS AANGEHOUDEN Berlijn, 29 Juni. Officieel wordt medegedeeld dat een der moordenaars van M. Rathenau, Techow, 21 jaar oud. in de buurt van Frankfurt op de Oder aangehouden werd. Techow voerde de auto. Het nieuws der aanhouding van de twee andc-Te moordenaars is met beves tigd. Teehow bad {BeHijn Verlaten naar Halle vanwaar hij zielig in de buurt van Frankfurt begaf, om zijn intrek te ne men in de woning van zijn oom. De woning werd omsingeld en zoo kon men zich van Techow, niettegenstaan de zijn weerstand, meester maken. Hij loochent evenwel alle deelname in de moord Killinger van zijn kant werd opnieuw aangehouden te Prorow, badplaats op de Baltische zee, waar zijn familie zicli bevond. Talrijke leden eener inrichting die jden aanslag tot in hun kleinste 'bijzonder heden voorbereidden, zitten achter slot. Op voorhand zouden zij allen voor ali bi's gezorgd hebben dank aan de mede plichtigheid van vrienden. DE EIGENAAiR VAN DEN AUTO De auto, waarvan de moordenaars op Rathenau' zich bedienden, werd noch «-e •kocht noch gehuurd, maar ter besclitk- kmg gesteld van de moordenaars door de eigenaar ervan. Deze laatste- wist liet doel waarvoor de auto dienen moest De persoon die als bemiddelaar tus- sehen de eigenaar en de moordenaars op trad zit achter slot. BESCHERMINGSMAATREGELEN Het Rijkskabinet heeft het wetsont werp voor de bescherming der Republiek goedgekeurd. De kanselier deelde vertrouwelijk den inhoud ervan aan de coalitatiepartijlei 'ders mede. Het wetsontwerp zal aan de ministers oorzitters van de Duitsche étaten te Ber lijn onderworpen worden. Het ontwerp verscherpt de maatrege len van president Ebert. De Berlijnsehe politie heeft den re serve-luitenant Gunther aangehouden. Deze was niet alleen op de hoogte van de moord, maar er zelf medeplichtige van. Guutlier woonde de voorbereidende besprekingen bij die in ccn voorgeborg- te van Berlijn plaats vonden. Hij hielp buitendien aan de moord met aan den dader Techow een 'berg plaats voor den auto aan te wijzen. Gunther is lid van talrijke inrichtin gen der ..rechterzijde. Men vond bij hem brieven van Hell- fericli, Ludcudorf, von Jagow, Westarp en andere. Men arresteerde verder vier personen, medeplichtigen aan de moord. Het zijn de handelaar Richard Schutt van Berlijn de handelaar Diestle, van Bei-lijn, ei genaar van do bergplaats dc student Grt, Techow, broeder van den reeds aangehouden moordenaar de student Stubenrauch, van Berlijn; Gunther, Gest. Techow en Stuben rauch waren op do hoogte van het ont worpen plan. Schutt en Diestel vergemakkelijkten de moord. Andere medeplichtigen zullen eerlang achter slot vliegen. HET GEHEIM KOG NIET OPG E, KLAARD Het ie en blijft een duister geheim.. -Het 13 nu eene weck geleden dat Mi laul btemmann op zijn buitengoed, 1 licemx-park, te Calmpthout, toen hij. met zijne vrouw van een familiefeest komende, zijn auto naar de bewaarplaats voerende, in de garage zelf verraderlijk door een sluipmoordenaar werd nfge- a\ aclii, overvallen on door een paar ge vaarvolle revolverschoten in het lichaam werd getroffen. Het parket Van den procureur de3 Komngs M De Schepper, de onderzoeks- echter M. Van Stratum, flink bijgestaan, door de rechterlijke policie, bobben waar achtig den achturendag niet toegepast, maar hebben heele en halve nachten op geofferd om den dader dezer lafhartige misdaad te ontdekken. En, niettegenstaande deze volle week an hard werken, is nog geen uitslag ge komen. VAN DE WOUWER HEEFT TWEE MAAL HET SLACHTOFFER UIT\ GEDAAGD TOT EEN TWEEGE VECHT Een ander feit is nu ter oore gekomen, dat weer eens de gedragslijn van den aangehoudene Van den Wouwer in geen beter daglicht -brengt. De schuldige 'betrekkingen tusschcii Mevr. Stemmann en Van den Wouwer, werden op zeker oogenblik zoo openlijk gevoerd, dat het M. Paul Stemman n moet opgevallen zijn cn. deze vermoe dens kroeg. Vandaar, zooals men weet, het vctrbod aan 4 an den Wouwer nog op het liof te komen. Woorden werden gewisseld en liet is op dit oogenblik reeds geweten dat Van den Wouwer, denman der even schuldige vrouw, uitdaagde tot een twee, gevecht. M. Steinmann -gaf, zooals te begrijp pen valt, hoegenaamd geen gevolg aaiï deze uitdaging. Niettegenstaande het vetfbod, kwaiu later van den Wouwer, te paard gezeten, op het hof gereden. M. Paul Steinmann, dit ziende, ging ca* heen en gebood hem •cchtsomkeer te maken. Weer daagde Van den Wouwer M. Steinmann uit tot een tweegevecht en voegde er bij Indien ge man waart, zoudt ge u durven meten F Op den duur zou men toch moeten veronderstellen, dat er naar het leven, "an M. Steinmann gedongen werd. HET! PARKET DOET SCHIJNAANVAL' Woensdag avond is het parket op hefc hof van M. Steinmann gebleven tob middernacht. Het was er oon te doen na, tc gaan of het mogelijk is den aanvaller bij liet licht der groote lantaarns van den auto, op dit oogenblik te herkennen. Alles werd ingericht zooals op het oogenblik der misdaad. Een schijnaan- val werd gedaan door een man gekleed zooals door M. Steinmann is opgegeven 't is te zeggen eene klak diep over d<i oogen getrokken, enz. Welnu het is zelfs bewezen, dat hef voldoende is, niettegenstaande liet felle licht, de kraag naar omhoog te zetten, om u hdbgenaamd niet te doen herken nen. De aanrander had zelfs nog 'n sjerp half over het gelaat gebonden. Daaren boven is M. Steinmann erg bijziende^ zoodat het voor hem totaal onmogelijk is geweest zijnen aanrander te onder-» scheiden. Van uit de kamer der dienstmeid kon« den dan ook goed dc handelingen van den wegvluchtenden booswicht nagegaan; worden, wat bevestiging geeft aan haro getuigenis. DE KWESTIE DER SLEUTELS Wij hebben gemeld dat een sleutel op Van den- Wouwer werd gevonden, die volgens zijne bewering, van een huis van,' Aken was, waar hij verbleven had. De rechterlijke officier, die naait Duitschland was gezonden om deze be wering na te gaan, heeft geene voldoe ning van zijne reds gekregen, daar ia dit huis alle sloten over enkele maan-r den veranderd waren. Ook niemand van den huize herken- do den sleutel en wat meer is, er werd; beslist geoordeeld, dat het geen Duitech^ sleutel is. IN HET ST. CAM I LI USGESTICHT^ M. 'Steinmann wordt verzorgd in dat, kamer n. 28 van St Camiliuegasthuis. Zijn broeder de heer George Steinmann, en zijn zusier Mev. R. Cloauet, betrekken: overhand de aanpalende Kamer (n. 30)j zoodat er steeds een familielid aan dat iponde van den gekwetste is. M. Steinmann wordt bovendien ver-t zorgd door zijn nurse, die, bij liet ver-< nemen vdn liet drama, onmiddelijk uit Engeland, waar zij verbleef terugga keerd is.

De Volksstem | 1922 | | pagina 1