ËENE GROOTE GEBEURTENIS Diasdas 4 Juli Woensdag 5 Juli 1922 Diocesaan Eucharistisch Kongres te Qent In ,t fort van Waalhem Een partijtje kaartenspeiea Landbouwbelangen Prsv!nsi@leratd van Onsl-Vl. Ie Vereessigiiig tot Kinderbe scherming Se Qsnfereniie van Den Haag Sebrikkelijk ongeluk te Nederbrakel Os Omgang mei hel Allerheiligste te Aalst door de eeuwen heen Het geheim van Phoeaix-Park Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.Tel. 114 XXVIII' JAARGANG NUMMER 130 DAGRT .AD 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Nüffel-Db Gbndt H. Barllia j Zon op3,55,t)nilor 7,65 HJZoë Zon op 3,55 onder 7,55 Volle Maan den 8 blicitelt bollen het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap 11 avas, Adolf Maxlaan,*13 te Brussel8. Place de la Bourse, Parijs en G, Bream's Buildings Londres E.C.4 Pen rondschrijven is pmgestuurd naar ial de plaatselijkheden van het Bisdom, iom aan de gcloovigcn aan te kondigen «dal Z. D. Hoogw. Monseigneur Seghers, jbissc-hop van Gent, het besluit genomen 'heeft, in Augustus aanstaande te Gent, een kongres te houden, ter eere van het ÏI. Sacrament. Ilij maakte zijn inzicht bekend aan [den H. A ader tijdens het bijzonder ver hoor dat hem verleend werd door den Stadhouder van Kristus, kort geleden te Rome. De. II. Vader prees ten zeerste het godvruchtig voornemen van den Gent- jselien Kerkvoogd en deze ontving van Z. 'H. Pius XI de kostelijke aanmoediging yan eenen bijzondoren Pauselijken ze gen voor het welgelukken dier onder neming. Een oproep wordt dan ook gedaan tot alle gcloovigcn van het Bisdom om dat jkongres bij te treden als deelnemer. De prijs eener lidkaart als deelnemer .is gesteld op drie frank. Wie drie frank meer betaalt, ontvangt de beknopte ver zameling der verslagen en besluiten van jiet Kongres. Vriendelijk verzoek een bulletijn te .vraegit en het terug te zenden aan Z. E. II. Kan. Van den Gheyn, Spiegel straat, 10, Gent, met juiste aanduiding ,vau het bedrag der inschrijving. Het Kongres zal vier af deelingen heb ben le afdecling Eucharistische Werken voor mannen (lokaal St. Lucasakademie, feaal 1). 2e af dealing Eucharistische Werken h oor de Jeugd (lokaal S.-Lucus-akade jpiiej zaal II). 3e afdecling Eucharistische Werken ,voor Vrouwen (lokaal Congregatie der [EE. PP. Jcsuiten, Bestormstraat, ingang langs de Struifstraat). 4e afdecling Liturgie (zaal der re- •tretten bij de' EE. PP" Jesuiten, Be- ptormstraat, ingang langs de Zwartöztis- terstraat). Dagorde 'DONDERDAG 3 AUGUSTUS Opening van het Kongres te 18 u. avonds, in de Hoofdkerk van Sict- Baafs. Veni Creator Heilig uur aanbid ding van het Allerheiligste Sacrament. Tantum ergo, en zegen. De plechtigheid zal voorgezeten worden floor Z. II. den Bisschop van Gent. VRIJDAG 4 AUGUSTUS Te 7 ure in de Hoofdkerk van Sint- Baafs Algemeene Communie voor jon ge lieden van beider kunne en kinderen. De mis zalgecelebreerd worden door Z. H. den Bisschop van Gent. Te 9 1/4 ure Plechtige Mis in Sint- Baafs, gezongen door Hoogeerwaarden Heer De Bock, vicaris-generaal en voor zitter van Kongres. Te 10 3/4 ure Plechtige Openings zitting (in de groote zaal van St. Jozefs- kring, Holstraat). Te 2 ure, vergadering voor priesters onder voorzitterschap van Mgr. den Bi. pchop. (Lokaal Sinl-Lucas-akademie). Van 3 tot 4 3/4 ure Vergadering der vier af deelingen. Te 5 1/4 ure Voordracht in Fran- sche taal door M. J. Van don Heuvel, Staatsminister, met projectiën* Onderwerp Redetwist over het H. Sacrament, door Rapliaël (frescoschil- derij van liet. Vatikaan). Lokaal Zaal van St. Jozefskring. Te S ure in de Hoofdkerk van St. Baafs plechtig Lof met Vlaamsch ser moen, door Hoogeerw. heer vicaris-ge neraal De Baets. ZATERDAG 5 AUGUSTUS Te 7 ure, in de Hoofdkerk van St. Baafs Algemeene Communie voor de vrouwen. De mis zal gecelebreerd worden, door £ijne Hoogw. Mgr. den Bisseho}) van Gent- Te 9 1/4 ure, plechtige mis in Sint- Baafskerk, gezongen door Zijne Hoogw. ,Mgr. Van Rechem, bisschop van Carpa- sia. Van 10 1/2 tot 12 ure Vergadering dor^afdeeling voor Darnen en Liturgie. Te 2 ure Vergadering voor priesters, onder voorzitterschap van Mgr. den Bis- Schop van Gent. Van 3 tot 4 3/4 ure Vergadering der afdeeling van de Eucharistische Wer ken voor mannen en voor de Jeugd. Te 5 1/4 ure Voordracht in de Vlaamsehe taal door Z. E. kanunnik Van de Wattyne, met muzikale uitvoe ringen Onderwerp Eenige meees- iterstukken van zang ter eere van 7t H. Sacrament. Lokaal Zaal van St. Jozefs- kring. Tc 8 ure in do Hoofdkerk van Sint- Baafs Plechtig Lof met Vlaamsch ser moen door Hoogeerw. Heer vicaris-gene raal De Baets. ZONDAG, 6 AUGUSTUS Te 7 ure in dc Hoofdkerk van Sint- Baafs Algemeene Communie voor man pen. Te 9 1/4 ure, Pontificale mis in Sint- Baafskerk, gezongen door Z. H. Mgr. den Bisschop van Gent. Te 11 ure, Plechtige slolyergadcrin0, in de groote zaal van St. Jozefskring. Te 2 1/2 ure, Vespers en completen in de Hoofdkerk van Sint-Baafs, gevolgd te 3 1/2 ure van de Groote processie van het. II. Sacrament, welke zal gesloten worden met den zegen van het H. Sacra ment gegeven op St. Baafsplaats door Z. H. Mgr. den Bisschop van Gent. De twee lokalen naast het kruitma gazijn, de kantien en de slaapzaal zijn nu ontruimd. Er werd geen enkel lijk meer gevonden. Het schijnt moer en meer te blij ken dat het, garnizoen na de ontplof fing van den houtwitser van 305 eene uiterste poging heeft gewaagd om naar den uitgang té snollen, waar alles dan den dood heeft gevonden. In een der kanonkooien heeft men een lij Onder de gevonden voorwerpen is ook een telefoontoestel. Al die voorwerpen worden zorgvuldig in een lokaal van het fort- opgeborgen. Twee ILeeren spelen eên partijtje in een café. Twee andere komen er bij etaan en maken overluid hunne opmer kingen, hetgeen de tspolers gaat verdrie ten. Weldra staat een der spelers op en verzoekt dengene, die achter hem staat, eens de kaarten van hem over te nemen daar hij iemand moet spreken. De ande re speler doet een oogenblik later het zelfde verzoek aan den persoon, die bij hein staat, daar hij zich even moot ver wijderen. Als de twee rompkranten het spel hadden uitgespeeld en niemand zien op dagen, vragen ze aan den baas waar de Hoeren gebleven zijn. O, die zitten in dc andere kamer was liet antwoord, ze zijn weer aan het kaart spelen DE TOTASCH VAN DEN ELZAS De potaschmijnen van het vroegcro Duitsche keizerrijk zijn over cene op pervlakte van zesmaal de uitgestrekt heid van Koleie verspreid. Van af het jaar 1869 werden in den Elzas, in de omgeving van Mulhouse, boringen gedaan met het inzicht petrol en steenkool te vinden, doch deze le verden geenen uitslag op. Die. hovingen werden door den gekenden groot nijver raar Jozef Vogt in het jaar 1901 herno men, in eene andere gemeente nabij Mulhouse gelegen, doch in plaats van lietgene waarna men zoohl, petrol steenkool, vond hij, op 627 en op 649 diepte, twee rijke lagen zeer zuivere po- taseh. Honderd vijf en zestig boringen wer- Itcu ondernomen. Doch liet was alechts nu liet jaar 1910, dat de uitbating eenen eigenlijken aanvat»* nam. Bij den aanvang van den oorlog, be stonden in den Elzas zeventien mijnen, waarvan twaalf in werking en vijf iu- wording. Hunne gezamenlijke voort- brengst bedroog slechts 330.000 tonnen, doordien liet. kwantum/van voortbreugst door liet Duitsche rijk, in overeenstem ming met. het syndikaat waarbij alle maatschappijen gedwongen waren zich aan tc sluiten, op voorband vastgesteld werd. Tijdens do oorlogsjaren wisselde yoortbrengsl, af tussehon 13.499 tonnen. Onder den oorlog liepen verschillige mijnen onder waLer of werden door de oorlogsvoerendeu beschadigd de Duit- sellers gebruikten ze voor bergplaatsen van munitie en andere doeleinden niet tegenstaande deze door de Dvrutsehc legers met opzet zooveel mogelijk ge spaard werden. K. ADI. de 114.308 en De provincieraad is Zaterdag morgen bijeengekomen onder voorzitterschap van M. Vermast, ouderdomsdeken. M. de Kerkhove de Denterghem, gou verneur, spreekt in. het Vlaamsch, over de inrichting en de verbetering van het beroepsonderwijs, en al de groote belan gen der provincie. Eene commissie is ingesteld om de kwesties van het drinkwater voor het Noorden der provincie te onderzoeken de provincie betaalt de kosten. De leiding voor h<?t Bocqwater zal in Augustus gereed zijn. Eenige wijzigin gen zijn gebracht voor de abonnemen ten aan do electricitcit dertien gemeen ten van hot Land van Waas hebben reeds een «konjtrakt niejt de maatschappij L'Escaut te Baasrode we zijn op het punt een kontrakt te sluiten met cl maatschappij La Dendre te Lessen zoeken slechts geld dat zij compant zou den kunnen ontvangen. Zelfs Stinnes en de groote Duitsche groepoering aar zelen wanneer het er op aankomt een contract te onderteekenon. olectrifieeren gemeenten zullen weldra 52 bediend worden. Het Vlaamsch hoofd is verleden jaar afgestaan aan de provincie Antwerpen op voorwaarde dat een tunnel onder de Schelde gelegd worde en het kanaal, Burcht-St. Gillis-Waas-Gent gedolven. Het maken van den tunnel zal nog wel wat kosten. De Staat zal de gronden onteigenen voor het kanaal van" Burcht naar St. Gillis-Waas. Met fierheid mogen we wijzen op den afgelegden weg en de toekomst met ver trouwen te gemoet zien. (Toej.) Samenstelling van het bureel De heer voorzitter deelt- mede dat M. dc Riemaeckcr niet moer aanneemt-, kandi daat voor hot voorzitterschap te zijn Het bureel wordt na verschillige stem mingen samengesteld als volgt Voorzitter M. Van Winckcl, katho liek. Onder-voorzitter M. De Clercq, ka tholiek. 1 Secretarissen MM. Ronse, Cambier, katholieken, Hanninck, socialist, en Lie- baert, liberaal. De zitting wordt om 12 ure geheven. Brussel, 2 Juli. Zaterdag en Zon dag 1 en 2 dezer, hield deze vereeniging liare eerste gewone bijeenkomst onder t voorzitterschap van graaf Carton de 11 iart, staatsminister. Tien regoerin ,rcn waren vertegenwoordigd. Het, bureel werd ais volgt samenge steld Voorzitter, Graaf Carton de "iart ondervoorzitters, M. Silbernagel voorzitter der burgerlijke rechtbank van Bazel en M. Bollet, rechter van de recht bank der Seine; algemeen sekretaris, M. 1 elge, overste van ministerie sekro tans Dr. Borremans Ponthiére pen ningmeester, M. Bonnevie, bestuurder bij liét ministerie van Justitie. ,s Zaterdags werden cenigo kwesties van algemeen bctlang besproken 's Zondags zette M. Paul Kahon, ad- vokaat aan t beroepshof van Parijs, de basis uiteen waarop een internationale overeenkomst zou moeten getroffen wor den let het repatrieeren van jeudige mis dadigers. Het resultaat der Belgische wot op de kinema's werd uiteengezet door M. Cloin- baulfe, raadsheer van het verbrekings hof M. Collard de Bloovero handelde over het beschermen der kinderen tegen de moraal-bedervende kincma M. Van. Koeh, afgevaardigde r an Zweden, zotte de maatregelen der Zwecdschc wetge ving op dit punt uiteen. Vervolgens werden nog velschillende punten van inwendigen aard behandeld en zekere kwesties ter studie gelegd. KRAHSÏN NAAR DEN HAAG WAT HTJ OVER DUITSCHDAND'S HULP DENKT Gemeld wordt dat Krassin le Riga aangekomen is, op weg naar Den Haag. Ondervraagd of het waar is dat men, se-lerl het verdrag van Kapallo, den oorkctir aan de Duitschcrs gegeven hooft, voor waf, het aanknoopen van handelsbetrekkingen betreft, antwoord de Krassin bet volgende Duitselilaud alléén kan Rusland met helpen. Duilschland is bet Duitseli laud van voor den oorlog niof meer. Tiet hoeft niet alleen mangel aan kapitalen, maar ook mangel aan moed. a Krassin toonde zich pe.-simist voor watde medewerking van Duitschland hau den heropbouw van Rusland betreft. Uitzonderlijke concessies werden aange boden zegde bij, nvtar de Dm lachers iïiq In dc fabriek van M. Van Iloébekc. Top Bronnen is Zaterdag namid- rond 4 ure, de 45-jarige Victor VIII. da^, De Clercq, huisvader, bij het ophalen der wagontj es gevat en tussehen de buf fels het hart ingedrukt. De man overleed eenige stonder- nadien. Hoer Dr. Van Hooye kwam for plaats, hulp baatte njet meer. Het lijk van De Clercq werd huis waarts gebracht. te DOOD VAN M. STEINMANX M. Paul j^lcinmann is Zaterdag avond te 7 uur 35 in het St. Camilliusgasthuis overleden. Zijn doodstrijd, want hij heeft al die dagen letterlijk togen den dood gestre den, heeft dus bijna ten volle negen da gen geduurd. Men weet dat hij neergeschoten werd in den nacht van Donderdag op Vrij dag in de vorige week. Het lijk van M. Steinmann zal he- denVnorgend naar St. Elisatbethgasthuis worden vervoerd, alwaar onmiddellijk tot dc lijkschouwing zal overgaan wor den. Die lijkschouwing zal toelaten de ko els uit tc lialcn, wat ook het onderzoek fcl'in de hand zal werken. M. Steinmann is overleden in de armen van do eerw. zuster Julia, die hem altijd heeft verpleegd. Van rond den middag trad de eigen lijke doodstrijd in en het arme slacht offer van óen laffen moord gaf den geest bij eene nieuwe poging om te bra ken. Ook de familie van het slachtoffer woonde do laatste levensstonden van den ongelukkige bij. Ook zuster Ursula, die hem mode ver pleegde, woonde de laatste stonden hij. DERECONSTITUTIE DER GEHEIMZINNIGE MOORD Zooals wc gisteren reeds zegden, is het parket met de hoeren De Schepper, pro- kureur des Konings; Van Stratum, on derzoeksrechter Van Bauwel. greffier; Van Deuren en Leclef, wetsdokters De Costor, deskundige Wils rechterlijke of ficier, en agenten, vergezeld van Mvr. Steinmann, nogmaals op het Phocnix- Park afgestapt. (Op hetzelfde uur dat de misdaad heeft plaats gehad, werd nog eens het gehecle misdrijf herhaald mét al de gegevens die men tot heden had ingewonnen. Al les nageleefd tot in de minste bijzonder heden tot zelfs het afhalen van den dok ter van Canellen. Verschillende toestanden werden nog bepaaldcr vastgesteld en omschreven, doch ie«ts doorslaand tot de ontdekking van den moordenaar bracht het niet op. Wat echter wel werd vastgesteld is, dal niettegenstaande de doodsche stilte' die in die omgeving heerscht, in de woonst van M. .Steinmann, hoegenaamd niets ohoord werd van de revolverschoten gelosj mot. een browning van klein mo del, aan do garage, daar waar de moord zou plaats hebben. Daar tegenover heeft men nu de getuigenis van Mev. Stein mann «en hare meid, waarin beweerd wordt, dat ze opgeschrikt werden bij heb hoqrcn der losbrandingen. Wordt er nu maar wijs uit Het was 4 ure Zondag morgen toen t parket to Antwerpen weerkeerde. EVIL STEINMANN VERNEEMT HET OVERLIJDEN Het is op hol, Phcjeaix-Park zelf dat Mvr. Steinmann hot mei-lijden vernam van haar echtgenoot. Klkcèn verwacht te zicli aan de eene of andere uitbarsting, waardoor misschien iets zou vernomen worden. Niets van dit alles. Mevr. Steinmann, vernam het noodlottige nieuws als het gewoonste iets dal, haar werd meegedeeld. Geen hel minste toeken van aandoening of droefheid was bij haar te merken. Zonderlinge karakters DE LIJKSCHOUWING Zondag morgen zijn de dokters Van Deuren en Lwlef in het St. Elisabeth- gasthuis overgegaan tot de lijkschou wing van het slachtoffer M. Paul Stcin- mann. Het was enkel om te doen <le twee kogels, die den dood veroorzaakt hebben uit, het, lichaam te halen. Alhoewel we den uitslag er van nog niet kennen is .er voor ons geen twijfel over den aard der kogels. De afdruk op hel stijve borsthenid van M. Steinmann, was duidelijk genoeg om er uit af tc lei den dat de kogels voorkwamen van eoucri browuingsrevolver. kaliber 5,6. BEELDHOUWERS EN SCHILDERS Wij overdrijven geenszins, als wc do schilders, beeldhouwers, ontwerpers of toezichters onzer geestelijke optochten mannen van talent noemen. Zag men niet, dat geniale kunstenaars, zooals Pee ter Coecke, de omgangen door hun beeld werk opluisterden Alle werklieden, hoe nederig hun ambacht ook was,'[wa ren, te dien tijde, kunsteuaars in hun vak. Daartoe brachten Gilden en Nerin gen voorzeker het hunne bij, want vooraleer Meester van het Ambacht te geraken, waren dergelijke proefstukken vereischt. Dat er evenwel een scherp af- geteekend onderscheid gemaakt was tus sehen gewone werklieden en kunste naars, bewijst de Keure van Sint Hui- brecht, te Aalst, (1GG5) die aan de tim merlieden verbiedt cenig snijwerk to vervaardigen dit was een zekere waar borg om echt kunsG en geen prulwerk te zien voortbrengen. Do bloeitijd onzer groote kunstenaars was de tijd der ommegangen, proees- siën en landjuweelgn. We zullen, in ons eigen stad, zien welke mannen hun onbetwistbaar talent leenden om den glans onzer geestelijke optochten en feestelijkheden te verhop hoogen. De oudtsgekende en de meest ver dienstelijkste hunner eeuw waren Ja cob van Pede, Jan van Cutseghemi en Gillis de Seotelare. van Pede schilderde, ten jure 1444, voor het rustaltaar der Zoutstraatpoort (waar de processie stil- bleef) de beelden van Sint Cornelius en Sint Adriaan, alsmede liet- tabernakel. Jan van Cutseghem maakte zich gunstig bekend door zijn werken aan 't. Schepenenhuis, voor hetwelk hij, in 1407, twee beelden in de nissen van het Bedfort kapte. Gillis de IScotelaro sneed, in 1443, twee leeuwen van liou- te, ligghende onder an 't poortaio van t scepcnhuus (Stadsrekening 1443). Adriaan de Ilase, Niklaas Polei en Goorik de Bruu schilderden in 1467, 1471 en 1483, voor den jaaiiijkschen omgang, de beelden van O.-L.-Vróuw en Sint Bernard us. Tweei beeldhouwers van faam Joris Zeg hers en Jan vari Ronselc werkten samen in de tweede helft der XVe eeuw van Ronsele bei telde, ten jare 1494, het altaar van Sint Eloi. (Schcpenenboek 1494, blz. 62) Het Schcpenenboek van 1432 vermeldt insgelijks den naam van een Aalstersch schilder Jan de Vysscber en 't Sehe- ponenboek van 1474 doet ons een ander ridder van 't palet kennen Jan de Roy, scilder, heeft belooft. Janne Mot ten te leverne ende volwiirkenen alzulc beelde van Marien, metten toebchoorten, als de zelve Jan an hem iandren tiden besteedt heeft omme vergulden, naer tinhouden van den voorwaerden.... Goossen de Mol was een onzer beste kunstsmeden hij smeedde o. a. eene scoon yseren lantaerne omme te hanghe- ne voor tbeelde van Ouse Vrauwen voor tscepenen huus, ende daer in te stellene ter eere van Godt ende zyner liever Moeder alle avonden eene barrende nie ten kcorsse, ghlyc men doet in vele an- dre steden... Deze lantaarn werd door meester Janne den scilder g^of- 1448 &n^6 vcr^n^' (Stadsrekening 1447, Mogen evenmin vergeten worden Wik lem de Pannemacckcr en Peoter Mede- ga nek, die, van stadswege, jaarlijks pen sioen genoten om dc processie te be- waerene eude de personagen te kiesenct ende ordenrena... (Stadsrekening 1447-1448), Dit voor de NYe eeuw. Schollaert Adriaim is een knap omme- ganschilder der XVI" eeuw in 1515 schildert hij de duvelshool'den ende duvelsrocken, die door hem later dik wijls verneiuwd Werden. Een beeldhou wer van talent, Jacob de Mid del me, ptond hem in zijn werk bij (Sehepencn- boek 1513, bl. o). Jan van den Hen- de verving Schollaerf in 1521 Item betaelt den voorn. Jan van den Hen de, scildere, over synen loon ende handtge- dade van dat hij de stucken ende ha- billcmenten vanden ommeganghe van seikieren voorsien ende veririaeet heeft, (Stadsrekening 1521 en id. 1533. inv. 63. reg. 29). Benevens hoogervermeldc schilders liad men opvolgenlijk Jan Semerts, die, in 1542, het. baldakijn verguldde, waaronder liet Kind van Aalst, prijkte, en Jan-Baptist Gilgot, in 15(19, d« vervaardiger eener schilderij, bestemd, voor den CJrauwcn Steen. De beeldhou wer Boudewijn do Vos had, ten jara" 1542, voormeld baldakijn gebeitold en' vernieuwde bet in 15(iL. Alhoewel er varen kunstenaar, had dc Vos duchti ge medekampors in Joost Callebaut, dit ne altaartafel vap Sint TluibreclU maak<

De Volksstem | 1922 | | pagina 1