6 Donderdag Juli 1922 SPAREN!SPAREN! Het geheim van Phoenix-Park Cirkusongwal te Amiens fiHmsterie LasdsveiMglng Nlessws politieke misdaad in DsaifsshM Ministerie van Landouw De Omgang met het Allerheiligste te Aalst door de eeuwen Kabinetsraad Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.Tel. 114 XXVIII' JAARGANG NUMMER 131 DAGBLAD 3 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Nüfffl-Db GeNdï H. Godelive Zon op 3,56 onder7,54 Volle Maau den 8 bllclteit builen het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap BAvxs.Adolf Maxlaan.13 te Brussel8, PJace de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londres E.G. 4 SPAREN is 't ordewoord maar piet de daad. Te Verviers bestaat er eene nor jnaalschool van den Staat de oude jvas versleten, men heeft er eene jiiemve gezet, tot daar niets te zeggen. Maar bij dat bouwen van eene pieuwe is men met het geld omge sprongen gelijk met een hoopje vuiligheid, 't Ware te lang om alles te ver tellen, maar ziehier een staaltje De school telt nu 56 leerlingen men heeft kamertjes gemaakt yoor 163 -dus meer dan 100 die ledig staan en nog lang zullen blij ven. Intusschen moeten ze onder houden worden. Die kamertjes Zijn allen voorzien van een lavabo dus 163, die 35.773 fr. gekost hebben. Maar... als ze geplaatst en in or de waren heeft men bevonden dat ze te... klein waren en men heeft andere doen zetten. De nieuwe hebben gekost 20.510 fr. Voor het plaatsen enz. 35.127 fr. ,Voor spiegels, konzoleu 16,245 fr. Samen 71,872 fr. ,Voor terugneming dei' oude heeft men 3280 fr. ge had. ze hadden 35.773 fr. gekoste. verlies 32.493 fr. Totale uitgave voor 163 lavabos 104,366 fr, of 641 fr, per stuk. En zeggen dat de onderwijzers van den ouden tijd een lompet had den dat ten hoogste 10 fr. kostte, dat ze ten andere zelf meebrachten en dat op een konsole stond die wel 2 tot 3 fr. kostte dat alles in hun bed-kamertje dat ten hoogste DRIE vierk. meters oppervlakte besloeg. Die normaalschool heeft ook penen liof van 32 aren of 3200 v. pi. groot, Zoudt ge gelooven dat men mid del gevonden heeft om daarop ge houwen te zetten voor 169.734 fr, (namelijk :huis, stal, hooizolder, ver- kenskot, schaapstal, kiekenskot, twee hangars, een gemetsten mest put dat alles samen voor 169 duizend fr. 'k zeg u maar dat mijnheer Bij die normaalschool is ook een .tuin. wat behoort. Maar wat niet behoort is dat de geschiktmaking van dat stuk grond tot hof 300 duizend fr. zal kosten ge leest wel drie honderd duizend franks Voor zulk som koopt men het schoonste park van België. Over die feiten is door markies Imperiali uitleg gevraagd in de [Kamer. Sparen sparen zegt vader .Theunis. Intusschen hebben de so cialistische ministers Destrée en 'Anseele die uitgaven goedgekeurd, toen ze nog ministers waren. Dat was een gulden tijd. BEGRAFENIS VAN M. STEINMANN Gisteren is dus het slachtoffer van de nog altoos even gehemizinnige misdaad van het Phoenixpark. M. Paul Stein mann, naar zijne laatste rustplaats over gebracht. Reecis van half elf verdrong zich ec-ne dichte menigte voor de kleine pro testen t- pche kerk der Bexstraat. Bijzondere maatregelen waren getroffen om eene pverrompeling te voorkomen. Zij die pnkel van eene kaart voorzien waren mochten binnen. De kist met het lijk van den onge lukkiger! M. Steinmann was voor het pltaar op eene katafalk geplaatst en was geheel omringd met bloemen en plan- ion, terwijl op heel de breedte der' kerk pen berg van bloemen on kronen was opgestapeld. Voor de kist werd eene groo- |to kroon opgemerkt, waar op bot purpe ren lint met liet opschrift las Aan mijnen lieven en betreurden echtge noot De rouw werd geleid door AIM. Geor ges Steinmann, broeder van den overle dene Lod. Steinmann, de oom, alge meen consul van Zwitserland M. Ro bert Martrovc, broeder van Mev. Stoin- 'mann M. C. Cloquet en zijne echge- noote, schoonbroeder en zuster van M. Steinmann. In de proppensvol gevulde kerk wer- ■den al de vooraanstaande personen uit •de scheepvaart- en handelswereld opge •merkt, alsook generaal Cabra. Na de lijkplechtiglicden werd het lijk in den autolijkwagen geplaatst die gansch verborgen lag onder de bloemen, terwijl nog een groote auto met kroonen en bloemen volgde. Slechts met moeite kon de eenvoudige lijkstoet zich eenen weg banen door de menigte die zich voor al in de Bexstraat tegen het Park ver drong. Het lijk werd naar het. Kielkerkhof gevoerd waar het in den grafkelder der familie Steinmann bijgezet is. Dat onder de menigte de geheimzin nige misdaad duchtig en onder verschil lende vormen druk besproken werd zal men licht kunnen gissen. SENTIMENTEEL GEVAL Terwijl de lijkdienst plaats had, werd aan den ingang der kerk door eene welgeklecde jufvrouw, een ruikertje af gegeven, van zoo'n eenvoudigen aard, zooals misschien wel nooit bij eene lijk- plechtigheid is afgegeven, en daarom ook zulk een opzien baarde. Het waren een tiental bloempjes in de vrije natuur geplokken, 't is te zeg gen een vijftiental koornbloempjes uit de neide. De stengels waren slechte een 15 'ceniim. lang. Het alles was met eene ietwat grove roode inpakkoord samengebonden en daaraan ook een bileven omslag, met purper zijde papier gevoerdercl. Op de omslag slond liet volgende te lezen Les fleurs de Heide te regrefc- teufc et espèrent- que tu eeras vengé waarvan de vertaling de bloemen van Heide betreuren u en hopen dat ge zult gewroken worden. We willen over dit sentimenteel geval niet- in gissingen treden, want dat zou ons misschien te verre leiden en de lezer zou er niet veel mee gevorderd zijn. In alle geval moet de onbekende juf vrouw onder eenen geweldigen drang van sentimenteel gevoel gedreven zijn geweest, 0111 tot zulke daad over te gaan. DE REVOLVERS Gisteren hebben we gezegd dat het onderzoek nu bijzonder gaat over de re volvers en verscheidene bladen melden reeds dat een der revolvers in de auto van M. Steinmann is weergevonden. Wij geven aan deze mededeeïing de formeelste logenstraffing. Er zijn drie brownings van klein kali bei* aangesla gen. Eene die door Van den Wouwer den dag Aroor den moord bij eenen wa penmaker voor herstelling was afgege ven. De twee andere zijn deze van Sl. en Mevr. Steinmann, die. alle twee in de vertrekken zijn weergevonden en zooals we vroeger reeds zegelen, ledig. We zouden nog wdl eene halve kolom noodig hebben om al de onjuistheden tegen te spreken die voortdurend in de dagbladen verschijnen. Zoo kunnen we ook nog zeggen dat er voor het oogen- blik hoegenaamd geen sprake is van een derde spoor en nog veel minder, dat alle mogelijke schuld van de aangehoudenen zoo goed als verdreven is. HET ONDERZOEK Het onderzoek gaat. zonder oponthoud voort zoodanig dal mevr. Steinmann, Dinsdagmorgond in liet* kabinet van den onderzoeksrechter M. Van Stratum werd onderhoord. Zij had haar soiréekleed afgelegd en was nu in zwamt rouw met zwarten sluier. Alhoewel zij zich gemakkelijk in ha- reu toestand schikte, moet ze thans on der den invloed komen van do zware verdenking die op haar rust. Zij schijnt moer te neer gedrukt en haar licht karakter dat haar "kenmerkte hooft ecu krenk gekregen. VAN 20 METER HOOG GEVALLEN Amins, 4 Juli. Gisteravond, om streeks 10 u. 30, voerde de Belg Albert Van Sehepdaol, cirkustenaar, in een te Amiens opgesteld cirkus, zooals eiken avond zijn oefeningen iu de lucht uit, zonder net op grohd. De man hing met den mond aan een haak, oen eensklaps het touw, aan de zoldering vastgmaakt, brak en de onge lukkige van 20 meters hoogte te gronde stortte. In zorgwekkendcu toestand is het slachtoffer naar het gasthuis gevoerd. Het ongluk verwekte groote ontroe ring onder de toeschouwers. KANDIDAAT RESERVE ONDER LUITENANTS Er wordt ter konnis gebracht van de oud-militairen, die de algemeene voor waarden vervullen, gesteld bij minist. rondsch. van 31 Januari 1922, le Alg. Beh.,, 1ste Beh.-en Staf, Sectie A., Nr. 5/1037 N, betreffend hol aanwerven van reserve-officieren onder de gedemobili seerde militairen van lageren rang, die deelnamen aan den veldtocht, doch in 1922 de vereischte stage niet konden doen, dat tusscben 1 Oogst 1923 en 15 October 1923 een derde en laatste sessie van verkorte kiVrsiissen zal ingericht worden in de scholen voor reserve onder luitenants. De kandidaten der categorieën 2 en 4 zullen do stage van 3 weken, die de kursussen in de school voor reserve-on derluitenants voorafgaat kunnen doen hetzij gedurende het- school verlof van Kertdag 1922, hetzij gedurende dit van Paschen 1923, hetzij "onmiddellijk voor 1 Oogst 1923. De belanghebbende worden verzocht hun aanvraag, tegen 1 Decembr 1922 ten laatste, te doen geworden aan den bevelhebber van het korps waartoe zij het laatst behoorden. STEIJDERSFONDë Van verschillende zijden wordt ons gevraagd hoever de uitbetalingen van het Strijdersfonds gevorderd zijn. Ziellier de inlichtingen welke wij daarover konden inwinnen Tot nu toe werden 310.000 vragen in gediend. Op 30 Juni 11. hadden 242.545 oud strijders voldoening bekomen en de to tale som voor hen gestort beliep 558.170.424 franks. Op dien datum bleven er dus maar 60.000 aanvragen meer te onderzoeken AANSLAG OP HARDEN Maandag werd Maximiliaan Harden, de gekende DuitscTie polemist, bestuur der van de Zunkiuift. het slachtof fer van een laffcri aanslag. Hij wandel de in het. boseh van Gruwald, niet ver van de villa die hij in de gemeente van dezen naam, in den BeVlijner omtrek bewoont. Onverhoeds werd hij overvallen door kerels die hem met matrakken afsloe gen en hem voordood lieten liggen. Wat later werd de beroemde Duilsche schrij ver bewusteloos gevonden en naar zijne villa overgebracht. WIE IS HARDEN Maximiliaan Harden is voorzeker een der schitterendste, polemisten, zoo niet een der beste dagbladschrijvers van Duitecliland. In 1861, te Berlijn geboren, had hij eene zeer bewogen jeugd. Hij was in zij ne jaren, volgens zijne eigene bekente nis, rondreizend tooneelspeler, die met schouwburglroep van stad tot stad ging. Later verscheen Harden in Duitscn- land als een soort apostel der Waarheid. Hij was het die hel. berucht schandaal Eulenburg, de gewezen sekretaris van Bismarck, openbaar maakte en de zede loosheid aan de kaak stelde die het Hof van Berlijn verkankerde. Harden heeft herhaaldelijk schanda len aangeklaagd en noch bedreigingen noch machtige tusschenkomsten konden hem doen zwijgen. Daags na de oorlogsverklaring in A11- gusti 1914, kondigde Harden, in^zijn tijdschrift, eene reeks artikels af die groo te opschudding verwekten. Ilij veroordeelde noch den Duitsehen aanval noch de schending van de Bel gische onzijdigheid, noch de uitmoor ding van vrouwen, ouderlingen en kin deren, noch het in brand steken van open steden, maar hij ontmaskerde rug weg den Duitsehen hoerschzucht cn het doel van den oorlog, door Duitecli land ontketend Waarom liegen schreef hij. Duitechland wil een verove ringsoorlog en doet hem uitbreken. De oorlog viel slecht uit voor Duitech land eii Harden, die voorzeker een kla ren blik had en een klaar vooruitzicht, was een der.eerste om Duitechland te verwittigen, dat het eene dwaling be dreven en eene fout begaan had, en 0111 het aan te raden boetvaardigheid te doen. Hij zelf, in een interview, in Februa ri 1919 aan een Fransehen dagblad schrijver toegestaan, zegde De keizer is genoeg gestraft en wij moeten ons ongelijk kennen Men luisterde naar Harden niet. Hij verdook het, destijds, niet. dat Duitech land niet begreep dat bel, noch zijne neerlaag, noch de oorzaken van den oorlog verstond. Sinds, en met een moed waaraan hulde dient gebracht, verander de Harden niet van meening. Hij erkede de fouten, de misda den door zijn land begaan, en de wettig heid der herstellingen hij wenSchte Duitechland berouwvol te zien en eerlijk de schuld te zien betalen die het te kwij ten heeft. Het is waarschijnljk daarom dat men Jiem, Maandag, heeft willen yermoor- den. Stand van den landbouw gedurende de maand Jvnr 1922 volgens de verslagen der Staahia ndbouw h undigen) Weergesteldheid Zuider en Wester winden hebben eindelijk gedurende de ze maand stormregens aangevoerd, die, naar gelang de plaatsen, aan den bodem min of meer gix>ote hoeveelheden water verschaft hebben die overal de gewassen zeer ten goede zijn gekomen. Op verschil- lige plaatsen heeft men hagelbuien ge had. Stand der culturen De wintergraan- gewassen waarvan de regens den toestand voel verbeterd hebben staan in 't alge meen dun daar de geringe uitstoeling de leemten, door de vorsten veroorzaakt niet aangevuld heeft. De stroo opbrengst zeer onder hot gemiddelde blijven daarentegen zijn de aren gewoonlijk schoon en tamelijk goed gevuld. Voor de haver is de regen te laat ge komen om den verloren tijd in te win nen. De stand van dit graangewas is in 't algemeen beslist slecht. De wortelgewassen (beeten, suikerij enz...) en de aardappelen, komen goed voor. De hop, waarvan veel beplantingen hersteld zijn in West-Vlaanderen, ziet er goed uit. Omtrent het 1/5 der vlasvelden, bij zonderlijk tusscben de eerstgezaaide, ver loren door de groote liitte van het begin, heeft men moeten omploegen. Het voedergebrek is voor het oogen- blik de groote bekommernis der land bouwers, want er is te kort aan hooi (omtrent 1/3 van een gewonen oogst) en de weergesteldheid heeft bijna overal de klavervelden vernield. Nochtans de laatste regens begunstigen den groei der weilanden en dien der reeds gemaaide weivelden. Van het lukken der navruch- ten die zulke groote uitbreiding heb ben in 't land zal grootelijks de mo gelijkheid afhangen het vee behoorlijk te kimnen voederen gedurende den aan staanden winter. Veeuitbating De uitbating der die ren ondergaat oene groote crisis tenge volge van het voedergebrek en den af slag op het vee. De peerdenhandel her leeft eenigszins tengevolge der aankno pen van den vreemde, inzonderheid van Frankrijk. De varkensfokkerij, huidig winstgevend, heeft eene groote uitbrei ding genomen en de hoenderteelt her neemt hare belangrijkheid van voor den oorlog. Stand der Markten Mcu heeft con- trakten gesloten voor de suikerbeeten te- gen 70 fr. de ton voor 14 0/0 suiker rijkheid met verhoogin'g van 7 fr. per graad. De hop van den nieuwen oogst onder gaat eenon afslag van 40 a 45 0/0 tegen- ver den prijs van verleden iaar. In "t algemeen is de markt der land- bouwprodukten kalm met een vooruit- zich van afslag. In den graanhandel is weinig bedrijvigheid duar bijna over al de zolders leeg zijn. Boter en eiers, waarvan de produk- tie vermindert in dit seizoen, zijn in opslag. De aanhoudende afslag van het vee maakt den handel moeilijk en stelt de kweekers in verties. Het mager vee wordt niet gewild niet tegenstaande de lage prijzen volgens toe standen cn hoedanigheid der produkten noteert men einde Juni per 100 kilos ta_rwe^60 a 70 fr. rogge 60 fr.; haver 65 a 70 fr. paardeboonen 75 fr. erw ten 100 fr.Hooi 30 a 50 fr. stroo 7 fr. aardappelen (nieuwe) 30 a 40 fr. IIop 400 a 480 fr. Tabak 3 tot 5 fr. het kilo (streek van Wervieq) boter 8-11 fr. het kilo eieren 0,30-0,40 fr. stuks. Slachtvee, het kilo op voet Volwas sen vee 2,50-3,50 fr. Kalveren 2-4,50 f. Vete var ken 4-5 fr. Biggen (8 weken) *70-110 fr. stuks. V Maandag namiddag werd een kabinets raad gehouden, onder liet voorzitterschap van M. Theunis, eersten-minister. Men heeft den gang der parlementaire werk zaamheden tot bij het sluiten van den wegerenden zittijd, dat tegen het einde van de volgende week voorzien wordt, onderzocht, en zich vervolgeus met ver schillende loopende zaken 'bezig gehou den. Het onderzoek over de eenmaking der reiskosten voor. de ambtenaars van de verschillende ministeries werd aange vangen. IX, DE DAMEN VAN MARIA Den 13 September 1780 bracht de Aalstersche burger Jüdocus-Joannes De Brandt, in onze Sint Martenskerk. ter vont, een dochtertj'e, hëtwdlk in hut H. Doopsel, door den E. H. onderpastor De Mol toegediend, de namen ontving van Maria-Coleta. Door zijn vrome ou ders in de vrees des Heoren opgevoed, gaf dit kind van in zijn prilste jeugd ■blijken eener diepe en voorbeeldige gods vrucht en de deugden ontwikkelden zich in dit jeugdig hart zoo stevig, dal; niets in de toekomst het meisje van hefc goede kon weerhouden. Dit kind was zienlijk door den Hemel uitverkoren om groote zaken uit te werken. Maria-Coleta ontving haar onderricht opvolgenlijk bij de Benedictijnerssen te Dendermonde, bij de Penitiencieriion- nen te Leuven en bij de Ursilincn te Doornijk. In het ouderlijk huis terug gekeerd, verdeelde zij haren tijd in liet bezoeken der arme zieken en liet onder wijzen der behoeftige kinderen zij koos voor biechtvader en raadgever' den E. H. Constant-Willem van örombrug- glie, toen ter tijde bestuurder van het Bint Jozefscollege. Zij had ook met een enkelen oogslag omvat den ellondigen toestand, waarin de onwetendheid het volk geboeid hield. E11 bedelarij en luiheid woedden als vreese- lijke geesels. Trouwens, tot voor eenige jaren nog stond het peil van 't- on denvijs in onze stad zeer laag. Vooral het onderricht der meisjes was verwaarloosd en de kinderen der werkende klas bleven van alle on derwijs en opvoeding verstoken voor de dochters der burgerij was het iels beter. Het oudstgekende leer- en opvoe dingsgesticht voor vermogende jonge dochters zal waarschijnlijk dit geweest zijn van den Somphoefc (Nazarethstraat) bestuurd door de Grauwzusters de Stadsrekeningen van 1473, 1534 en 1610 maken daarvan gewag. Wanneer die school gesloten werd, Is moeilijk om vaststelion, maar denkelijk zal zulks ge schied. zijn in 1637, toen de kloosterzus ters den Regel der Annunciaden aanna men. In de zoogenaamde stadsscho len der XVIII0 eeuw en van 't begin der verleden eeuw zaten jongens en meis jes allen bij elkander, onder de oogen van vaak ruwe mannen, die oneindig beter de roede en de a plak dan de pen hanteerden sommigen, zooals Col- son, Van Hoorebeke, do Kegel, Buvs Van der Speeten en Van Nuffel maak ten uitzondering op den regel.... De scho len gehouden door bijzondere meesteres sen liet nog meer te wenschen op 't Be gijnhof was 't best men leerde er ten minste welgemanierd en kristelijk zijn maar 't handwerk was hoofdzaak.... Iloé kon de toestand anders dan ellendig ziJn Bekwaamheid, toewijding en zelfopoffering, toezicht, reinheid, meu bels, alles ontbrak veel meesters en on derwijzeressen konden met moeite lezen en schrijven Beter, doch volstrekt niet T2n °enfk' wös °*e Frans°he school, in 1805 begonnen op de Oude Graanmarkt, door Katharina-Franscisca Goormach- tigh, huisvrouw van den Aateterschen scliilder Pieter-Franciscus de Pau. 1810 werd nochtana eene meer loffelijke poging aangewend door lïosi- ne-Eugenie Lebceuf, echtgenoote van J.-B. Lesbronssart, bestuurder van het i.oHege^ (alstoen geheeten VEtoU, Secon daire Communale du département de l' Escant) zij richtte, ter Pontstraat, eene kostschool voor juffrouwen in die echter niet lang bleef bestaan. 'Ein delijk, slechte in 1867 kwam er gevoe lige opbeuring, voornamelijk door da Damen van Maria door het privaal- onderwijegestioht 'van (Coleta Dosprra, heden de Sfadsmidddlbare Meisjes school later door de scholen der juffera ■inel en Smet en deze van onze talrijks kloosterzusters. Dit allee voor wat liet onderwijs der meisjes betreft. Het was aan den E. H. van Crom- brugghc, dat juffrouw De Brandt het verlangen te kennen gaf, in haar woning der Stoofstraat (de voormalige Refuqe der abdij van S.S. Cornelius en Cyp- rianus te Ninove) eene school (e openen. Dit ontwerp bekwam niet alleen de too- stemming van dezen wijzen priester, miiiar zijne ievcrvolle medewerking. De opening geschiedde den 0 Maart 1817, op den feestdag der II. Coleta. Het nederig omlejrwijsgtjitieht ,werd onder de bescherming gesteld der II. Moedor Clods en van den H. Jozef, en de Idden dezer nieuwe familie zouden de bona- tning krijgen van Damen, ran Marin en den 11. Jozef. ('t Vervolgt.)

De Volksstem | 1922 | | pagina 1