8 Zaterdag Juli 1923 IN 0£N INDOE Spanje en Marokko i@ Omgang met het Allerheiligste te Aalst deer ds eeünssa heen Zaterdag 8 Juli, om 8 1/2 ure 's avonds, Concert door de Koninklijke Harmonie AI Groeiend Bloeiend (Jonge Garde), ten Kiosk Groote Markt Het geheim van Phoenix-Park Ss dat na toch geen schande 1 Verkiezingen in Holland Rond de huishnurwet In het Schoenvak Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.— Tel. 114 XXVIII» JAARGANG NUMMER 133 DAGi-I3x^AD 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Nüffel-Dh Qamrt „eiKSliaat, V vu xui. Wi n jh.3jna.A^ WUH I li-in»." -■» -0- bllcltfiit bulten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Havas,Adolf Maxlaan.13 te Brussel8. Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londres E.G.4 H. Eliaabeth Zon op 3,58 omlcr7,53 Volle Maan den 8 Wie land ér iSoonen den en niet gedinken Koe 'édd spijze'et ié, en niet gedinken Wie kander wijn gezien en niet gedmkm hoe edel drank het isr en niet gedinken I Wie kander Christen zijn; en niet gedinken Koe Christivleesch en bloed hij nut en niet gedinken l Guido Gezelle rijmde deze kleen- gedichtjes en indien hij had moe ten met reizigers en bedevaarders op weg zijn in Midden-Frankrijk ten in 't herte van den zomer, zou hij voorzeker daar nog wat stroot jes bij gezongen hebben want de In- dre, een Fransch gewest anders ge noemd de Berry, levert daartoe stof en onderwerp genoeg op. We werden daar uitgestort te Bu- zancais tenden de wereld, ...uit den bommeltrein van Chateauroux op Tours en we moesten nog zeer ver re gaan vooraleer het einddoel der reis te bereiken. De autos ontbraken en de car- riolekens of tweewielige lichte rij tuigen insgelijks, We lapten den weg te voet af en wij en betreurden bet niet want we leerden veel. Deze streek, dorpen en stadjes, hebben al iets weg van het Zuiden van Frankrijk, alhoewel het slor diger, vuiler, heeter, is in de Midi. 't Stadje Buzan9ais, iets van 5000 zielen, (als ze er altemaal eene heb ben want het volk is hier zeer onver schillig ten opzichte van den gods dienst) ziet er coquet uit en pron kend. De huizen in witten franschen steen opgetrokken, gelijk ten an dere in gansch deze gouwen het de mode is, hebben een geheel verschil lend uitzicht als deze in ons Vlaan deren. Ze schijnen beter tegen de brandende hitte der zon te kunnen dan ons woningen, uit rooden bak steen van welke men hier niet weet te spreken. Niet alleen de gebou wen maar alles wat men ontwaart ziet er veel lichter uit dan bij ons zei een Brusseleer. 't Is lichter en onbezonnen maar altijd deugdelijk. We trekken de helling op van den berg en we stappen langs den geelen greintweg bezaaid met keien. De baan is breed, effen, loodrecht getrokken en de boorden er van zijn met appelaars beplant. Nu vermits de Franschen geen dieven zijn, laat iedereen die vruch ten aan den boom hangen tot het welzijn van 't gemeenebest. Nevens de baan liggen de open velden toch zoodanig te blaken in die Junizon. De tarwe staat rijp en op vele plaat pen werd ze reeds door de pik van den akkerman neergeveld. Rogge velden kent men hier niet, doch ha ver en gerst vindt men in overvloed. Daar tusschen geuren de wijngaar den, zoo edel, zoo schoon, zoo wel riekend. De pas ontloken druiven trossen hangen op hunne stokken, welke de ranken ondersteunen. De jFransche hoer is bezig met den ®vcrvloed der druiven-bladeren weg ,te ruimen om ze lucht, licht, bloei ,en groei te doen geworden. Hij is fier op zijnen teelt, maar hij mag want Niet altijd hebbc ik vrij gezongen, naar vogelvrij, waar hier waar daar, als vit eene aangeroerde snaar, is woordeen dicht, een deun, te gaar, van 's zelfs mij uit de ziel gesprongen En dan van tijd tot tijd trekken wij een woud van edele boomen zooals reuzeneiken, monsterbeuken, drnementaccaeias, waartusschen struikgewas van allen aard en ge mengeld, voorbij. Grootsch ver toon, indrukwekkend land zijt gij o Frankrijks graanzolder en voe dersterren, o Fransche bloemenhof die hier ontluikt en door zijn aller bande en soortelijke rozenteelt zicht en reuk verlustigd. Welken lof en dank moeten we God den allerhoog ste niet toezwaaien, God, hoe kan de mensch toch boos zijn die maar V tot steun en heeft, en in ander goed getroost zijn als dat goed dat Gij hem geeft 3 o 't Mysterie zo-nder weerga, dat ik overal het, goed, in mijn eigen als ik neerga; dat ik daar het kwaad ontmoet We treden daar eene oude kapel binnen en zien er gesneden beel den en gelijkenissen van O, L. Vrouw, van de H. Margaretha en van Sint Joseph. Ze zijn zoo oud als de straat, van weinig kunst smaak doch in hout gesneden, maar- gelijk veel godsdienstige zaken al hier— verlaten en vergeten tenzij in ziekte en uitersten liehamelijken nood. De Indrestreek of het departe ment zoo genoemd naar de kleine rivier dat ze kronkelend en monke lend doorkruist is niet veel bevolkt en de dorpen liggen er wijd van één. Zoo telt men van Buzanfais naar Argy vijf goed getorten ki lometers en van Argy naar Pelle- voisin meer dan een uur gaans, Als ge goed kunt rekenen komt dat op omtrent drie uren want een kilo meter in Frankrijk is vijftien mi nuten lang. De hoeven ontmoet men er insge lijks op redelijken grooten afstand van malkaar. Kijk en proper zien ze er niet uit, vermits men het fatsoen en de bouwtrant heeft ver geten. Schaliën ziet men veel, dek pannen kent men bijna niet, een soort van roode tiggelkens dekken meest de dakken. Veel vensters in de hofsteden bemerkt men niet— enfin 't zijn echte hollen en stallen, schuren en woningen, liet trekt al op een of 't schilt weinig. Een landbouwer die honderd en meer hectaren grond bebouwd is hier niet zeldzaam. De automobiel wordt gebruikt zelfs door de gerin ge boer, indien hij wat handel drijft. Mij dunkt dat men hier armtie rig leeft en arm sterft... toch zeker met weinig verdiensten MARC. DE KWESTIE VAN HET LOSGELD DER KRIJGSGEVANGENEN VOOR DE KAMER In de Spaansche Kamér, heeft de heer Saradelle, ondervraagd nopens het losgeld van de Spaanlsche krijgsgevan genen in Marokko. Spreker critiseerde hevig de onbeslistheid die door verschil lende cabinetten in dit opzicht aan den dag gelegd werd. Deze cabinetten hadden eerst toegelaten onderhandelingen te voeren en ze vervolgens weer verboden. Aan den interpelleerder antwoordend zegde de minister van Buitenlandselie Zaken, dat het mislukken van de onder handelingen nopens het vrijlaten dei- gevangenen te wijten is, niet alleen aan de onaau neembare voorwaardeu van Abd-ol-Krim, maai* ook aan het feit, te stuitten op tegenstrevers die met geen voldoende volmacht bekleed waren, en die zooveel mogelijk het debat ontweken. De minister beloofde verder het moge lijke te doen om een gunstige uitslag te bewerkstelligen. In eene vergadering der oversten, en voorgezeten door den inrichter, in 1838, werd er aangenomen, dat er tusscheu de Damen van Maria en de Zusters van den H. Jozef reeds werkelijk van el kander gescheiden geen verwant schap meer 7.011 bestaan, tenzij dc banden der geestelijke verkleefdheid, die een ge- meenzamen oorsprong hebben, 'l is te zjBggen dezelfde liefde tot Jezus Christus. De kloosters van Aalst, Moadcroen, Brus sel en Meehèlen bleven aan de Domen van Markten doze van Bellegem, Wec ken en Brugge kwamen aan de Zusters van den 11. Jozef. Te Aalst telde men, in 1887,15 kloos terlingen en 24 kostgangsters in 1S41, 17 kloosterlingen en, in 1846, 8 on derwijzeressen en 4 leekezusters. Met den uitmuntenden weldoener van Aalst, de Z. E. H. Doken Pieter-Engel- bertus De Hert, -bracht juffrouw De Brandt, den 8 Decemeber 1843, in de Damen van Maria, tot stand het Werk der H. Kindsheidvan hetwelk thans in de drie parochiekerken een afdeeling be staat. Maria-Coleta De Brandt zou evenwel de algemeene uitbreiding van het werk, door haar zoo nederig begonnen, niet aanschouwen. Zij stierf in geur van hei ligheid, den 30 Mei 1856, om 3 urn 's namiddags, ter woning van haar broe der Jacobus. Beweend werd zij door gansch de bevolking, maar wel beson derlijk door de armen, voor dewelke zij altijd eene weldoenster, eene raadgeefs ter, eene moeder was geweest. Het gebeurde inderdaad slechts den 20 Juli 1864, dat de instelling der Damen van Maria, na den lof der Belgische Bis schoppen en dezen van Z. Em. Mgr. Sterckx, Kardinaal-Aartsbisschop van Mechelen verworven te hebben, van het H. College te Rome het kostbaar de-- cretum ontving, en dat de kleine hui- dekens, waarin men tot 1863 leefde, ver laten werden. Alsdan werd, naar de plans van den Genlscken bouwkundige Soudan, door den ondernemer Van Bem- ten, van Aalst, liet huidig groot gebouw opgetrokken in het midden der Achter straat, een Huis, waarachtig Taber nakel van God eene verblijfplaats der Deugd, waarin zooveel Vrouwen die in de wereld door hare afkomst en haren stand hadden kunnen schitteren, zich hebben verborgen om eenzaam, onbekend en on beloond te bidden, te werken, zich te slachtofferen aan de opvoeding en liet. onderwijs der Jeugd. Wat al machtige hulp kwam uit dit Huis, wat al leniging voor verdoken ellende.... Mochten velen spreken maar neen, de Damen zouden hen vermanend den vinger op de lippen leggen Een drietal jaren te voren, bepaalde lijk in 1860, begon in de Damen van Maria, onder dc leiding van Pater De Vos, S. J. het Werk der Arme Kerken, toevertrouwd aan P. Rector Berghman en Jonkvrouw Maria van den Hende- Fraters, en later, door Z. Hoogw. den Bisschop, onder de bescherming gesteld van Deken Carolus De Blieek. Dit Werk, bij onze bevolking zoo gunstig bekend door de prachtige jaailijksche tentoon stellingen, had tot 1911 niet minder dan voor 146.000 frank versiersels en gewaden aan de arme kerken van Bel gië, en voor 137.000 frank aan de Vreemde Zendingen geschonken. Het is iu dees werkje de plaats om te herinneren de buitengewone zorgen, door de Damen van Maria, gewijd aan onze processiën, waarin de overschoone groepen, telken jare, de algemeene be wondering afdwingen. Vooral, in 1863, bij de viering van het 500 jarig Jubel feest van O.-L.-Viouw-ter-Druiven maak ten de Damen zich hoogst verdienstelijk, prachtige kazuivol, ter waarde van 164 frank, aan hare kapel geschonken. Dit bedehuis toegewijd aan den II. Jozef, in 1863 geopend, en ten jare 1892 door Matthias Zens geschilderd, herinnert aan dc Aalsteoiaars de gelukkige kinder jaren, wanneer zij hier het Stojleken van Bethleëm kwamen bezoeken. Het is 1S63 gbouwd Huis onderging opvolgenlijk in 1871. 1884, 1897, 1901 en 1905, merkelijke vergrootingen, voor- naipelijk door de afbraak der neven staande kleine woningen, alsmede door de oprichting der lokalen ecner beroeps- school, aan welkers voorgevel, in 1905, een beeld der II. Moeder Gods gestald werd door den Brusselsehen kunstenaar De Bie. Benevens dé bloeiende beroepsschool zijn aan het gesticht der Damen van Maria verbonden eene lagere school voor behoeftigen en eene bewaarschool, die door een overgroot getal kinderen der volksklas bezocht worden alsook de Vlaamsche Congregatie van O.-L.- Vrouw-Bijstand, die 200 leden telt. Ten jare 1875 waren er 28 kloosterlin gen. waarvan 15 voor het onderwijs, en 200 leerlingen, 200 uit- als inwonenden in 1911 telde men er 32, waaronder L6 'Damen en 16 1 eek e zusters, En heden daags mag het bloeiend en nooit genoeg Volprezen Gesticht roemen op een zes tigtal inwonende en meer dan duizend uitwonende leerlingen. Volledigheidshalve dient er gewezen te worden op de reusachtige vergrooting van de gebouwen, die dit jaar geschied de door den ondernemer Frans Peyn- saert en zijn knappe zonen, die door deze onderneming hunne faam van er varen 'bouwkundigen, *00 mogelijk, nog verhoogden. 1 SLOT EEN GEHEIMZINNIG SCHRIJVEN Over enkele dagen is aan hot adres van den onderzoeksrechter M. Van Stra tum, een naamloos schrijven toegeko men, dat nogal ophef heeft gemaakt in zooverre waarde kan gehecht worden aan een naamloos schrijven. De opsteller of opstelster ervan noemt zich iemand van den huize (Plicenix- Park) en zegt veel over de geheimzinni ge misdaad te kunnen mededeelen. Als bijzonderste deel van het schrij ven kan worden gemold, dat daags voor den moord, den Woensdag, Mev. Stein- mann ten harent een onderhoud had mepVan de Wouwer, en zonder er eenige aandacht aan te verleenen, temeer omdat Van de Wouwer menigvuldig in huis vertoefde, hoorde hij liet volgende ge sprek, dat in 't Fransch gevoerd werd. Schrijver voegde erbij niet. veel Fransch te kennen, maar toch te hebben verstaan, dat Van de Wouwer zegde Heb nog maar wat geduld, binnen drie dagen zijt ge voor goed aan mij en voor geheel het leven. Meer wilde de schrijver niet mede deelen, daar M. Paul Steinmann nog loefde, doch zoo hij moest sterven, be loofde hij nog meer te zullen zeggen. Steinmann is nu overleden en de on bekende schrijver heeft sindsdien niets meer van zich laten hooren. Men heeft hot vijftienjarig meisje Pe tit in 't St. Picture hospitaal te Brussel laten sterven zonder pnester, omdat de sukkel van haar moeder den franschen bulletijn geteekend had met de woorden sans culte (d.i. zonder godsdienst) op on zij had er geen gebenedijd woord van verstond. Ze zou anders voor heel de we reld niet geteekend hebben, verklaarde ze al snikkend. Dus zelfs zonder Vlaamschgezind te zijn moet men be kennen dat niet alleen het feit, maar dc toestand, die zulks mogelijk maakt, effenaf schandalig is. DE TOEGANG DER HOSPITALEN VOOR DE PRIESTERS We deelen hierboven het geval mede van een kind, dat te Brussel in bet hos pitaal is overleden zonder te hebben kun nen biechten, omdat dc bediende, die geen Vlaamsch veitetaat, aan het bed van do zieke een plankje had gehangen, zeg gende dat het kind tot geen e Godsdiens t- bcliidenis behoorde. Te dezer gelegen heid wordt de vraag gesteld in welke konditicn kan de priester tot eenen zie ke in het hospitaal naderen. Uit verschillige koninklijke besluiten blijkt het volgende De priester heeft onbetwistbaar, zon der verplicht te zijn, de spreekuren door het reglement voorgeschreven in acht te nemen, toegang tot de gemeentelijke hospitalen, om er bepaalde zieken te be zoeken, ze te biechten en te berechten. Er kan hier geen andere hinderpaal zijn dan eene stoffelijke en dus tijdelij ke, veroorzaakt door de vereischten van den dienst, of de verzorging van den zieke, ofwel ook door maatregelen tot beteugeling goedgekeurd door de over heid en gerechtvaardigd door een we zenlijk misbruik waaraan zich de pries ter zou hebben schuldig gemaakt. Voor wat. den geherbergde betreft, hij hoeft gecne pleegvormen te vervullen, geen dwang te ondergaan. Hij heeft het recht door den priester bezocht te worden dien hij rechtstreeks of onrechtstreeks zou gevraagd hebben, hetzij voor, hetzij binst zijne verzorging, of door don priester, die, hem kennende, uit eigen beweging, hem gaat bezoeken, of die door zijne familie zou gezondeu zijn. Bijna oveTal is deze bestuurlijke recht spraak onbekend of miskend vooral mjna spraak in de steden. De katholieke gemeenteraadsleden, de leden dor Godshuizen kommissiën en de geestelijkheid, 'zouden, weldoen te onderzoeken, hoe de toestand is in hun ne gemeenten, of in de hospitalen, waar hunne zieke parochianen gewoonlijk ge zonden worden. Er valt ook na te zien of de hospitaal- reglementen, die de volledige vrijheid van den zieke niet waarborgen niet aan herziening kunnen onderworpen wor den. DE EERSTE UITSLAGEN Amsterdam, 6 Juli. Op 252 buree- len werden 198,410 stemmen uitge bracht, verdeeld als volgt Socialisten 64,171 Ropmsch Katho lieken 31,419 anti-revolutionairen 14,501 christelijk historische 12.111, dus voor de christelijke partijen circa 58.000 stemmen. Voor do liberalen 15,470, voor de com munisten 12,111. Rotterdam, 6 Juli. Voorloopige uit slag der stemming voor de groote par tijen te Rotterdam Roomsch Katholieken", 35,968. Christelijk Historischen, 17,560. Anti-revolutionnairen, 34,369. Totaal voor de Christ. Partijen, 87,897 Socialisten 70,820. Liberalen (Vrijheidsbond), 18,439 Vrijzinnige democraten, 5,811. Communisten 6,350. Bij de verkiezingen in 1918 behaal den de liberale groepen, thans in Vrij heidsbond vereenigd, samen 12518; de drie rechtsclie partijen 28400; de vrij zinnige democraten 1843; de socialisten 39397de communisten 3396. Dordrecht-, 6 Juli. Op 22078 uit gebrachte stemmen behaalden De an- ti-rev. 4978; de christ. bist.. 2879 de roomsch kath. 2321de socialisten 6103 de liberalen 3278 de vrijz. dera. 1000; de com. 380. 's Gravenhage, 6 Juli. Het hoofd bureel heeft Woensdag middernacht ge staakt toen 104 van de 190 bureelen waren opgeteld. Toen hadden behaald Roomsch kath. 17807anti rev. 6332; christ. hist. 6345 totaal voor de christ. partijen 30484; socialisten 18503; libe ralen 6770; liberale lijst Ter Hall 2551; vrijz. dem. 3264; communisten 1048. Leiden, 6 Juli. In de stad Leiden behaalden de Roomsch kath. 5810 de christ. bist. 5542de anti rev. 4150 totaal der rechtsche partijen 15502 stem men. Socialisten 6658liberalen 2136vrijz. dem. 1198; communisten 732. Het is onmogelijk tot hiertoe eenig6 voorspelling te doen. Onze lezers zullen wellicht opgemerkt hebben dat wij deze week nog geen Ka merverslag mededeelden Zulks heeft eene reden, namelijk dat men in de Kamer bezig is met- de be spreking der hutehuurwet. En ziehier wat onze konfrater De Standaard over deze bespreking schrijft De bespreking van de huishuurwet wordt een koopelooze verwaring. De tekst van het wetsontwerp, werd grondig om gewerkt. door de Middenafdeeling. Op den tekst nu van de Middenaf- deeling ijverden tot dusver drie-en-vijftig amendementen ingediend Van de zes leden van de Middenafdoeling hebben er vijf een vracht amendementen inge diend op den tekst, welken zij samen opgesteld hebben Om alle verwaring uit den geest- van onze lezeris buiten te houden vinden wij het verkieslijk geen teksten van amende menten onder hun oogen te brengen. Eu drukken wij de hoop uit, dat er ditmaal na het kruisvuur van amendementen, een klare en duidelijke wet overblijve, welke menschlievender verhoudingen tusschen huisbaas en huurder mógelijk maakt. Eens dat de wet geheel gestemd is, met of zonder al die amendementen, zul len wij ze afkondigen. De Nationale Federatie der Bonden van Schoenhandelaare en Schoenma kerebazen van Belgie is bezig met dc in richting van een nationaal congres dat te Loik op 24st<en en 25sten September zal plaats hebben. Het Gemeentebestuur van Luik zal do Congressisten ambtelijk ontvangen. Eene locale commissie heeft ter gele genheid van het Congres eeno Tentoon stelling ingericht, voor hot Sehoenvak en Toebelioorten voor de Schoenma kerij. De stands zijn op eenige dagen uitgohuurd geworden. Sekretariaat van de Federatie Markti plaats, 14, Luik.

De Volksstem | 1922 | | pagina 1