QnzeLieveVrouw vao Loordes Zondag 9 Juli Maandag 10 Juü 1922 NAKLANK! in Ierland Voor de gemeenlesekreSa- rissen Gestoord huwelijk Ons Belgisch Paardenras Peelnssiiing der Asteteaaars aan den QsiSdensporeaslag van 1302 BIJ deo Paus ¥erkieziug@n in Holland Issi® gesis zaak Lanlbouwlselangen He! geheim van Pbseiilx-Park Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. XXVIII* JAARGANG NUMMER 134 Tel. 114— ID.A_<3-J3I_i.A.JI> 30 CENTIEMEN —WEKELIJKS 0.53 Uitgever: J. Van Nufstö>Db Gbndï hllcitei: bulten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Havas,Adolf Maxlaan,13 te Ernsael8, Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londres E.G. 1 H.Martelaars van G. Zon op 3,59, onder 7,53^ H. Felicita Zon op 4,00 onder 7,521 aLaatste Kwartier den 10 1922 DIOCESANE BEDEVAART 1922 NAAR 'onder het Eere-v o orziite rsc h ap van Z. D. H. MGR. SEGHERS, Bisschop van Gent. Geestelijke BestuurderZ. E. Kanun nik Van den Gheyn. De Vlaamsche sermoenen zullen ge predikt worden door de Z. E. H. Kanun nik Beeckman, Superior van het Klein Seminarie te Sint Niklaas. De Fransche sermoenen door den Z. E. II. Kannunnik Van den Gheyn. Bijzondere doorgaande treinen. Ver trek uit Gent en Aalst van 14 tot 22 SEPTEMBER 1922. Prijzen der Reiskaarten Uit Gent 2e klas *280 fr. 3e klas 180 fr.Uit Aalst 2e klas 275 fr. Be klas 175 fr, Verblijfkosten Hotels le klas 180 fr. 2e klas 150 fr. Wijn, taks en drink geld inbegrepen. AANMERKINGEN De inschrijvingen zijn persoonlijk en mogen door niemand aanvaard worden die niet door liet Bestuur is aangeduid. Er zullen maar zooveel insclirijvingen aangenomen worden als er ^beschikbare plaatsen zijn. De zieken die bijzondere zorgen ver ben of do medereizigers zouden runnen hinderen, moeten het Bestuur verwitti gen. In bijzondere gevallen kunnen de ge storte gelden teruggegeven worden met aftrok van 5 fr. per reiskaart voor de inschrijviugskosten. Do storting moet teruggeeischt worden ten laatste 14 da gen voor het vertrekwordt ze later aan gevraagd, dan zal hot Besuur der Spoor wegen er over beslissen. De aftrok zal nog gedaan worden zelfs als het Comitcit genoodzaakt is, om gelijk wel ke reden, de bedevaart uit te stellen of te schorsen. Het inrichtend Comiteit zal niet ttis- echcnkomen in het verdrag tusschen.de Bedevaarders en het Spoorweg-bestuur door aflevering der reiskaarten, maar zal alleen ten dienste zijn der Bedevaarders voor het uitdeden der reiskaarten. Bij gevolg is het Comiteit niet verantwoor delijk voor gelijk welke ongevallen, hoe of waar ze mochten gebeuren, zoodat do Bedevaarders moeten afzien van alle bezwaar dat daaruit zou kunnen vol gen. De inschrijvingen worden alleen op die uitdrukkelijke toornaarden aan genomen. Credietbrieven, Postmandaten, Post- clicks, moeten gezonden worden naar Mijnheer Modest Cercelet, Glos Fléivri, Brusselse hes teenw eg te Aalst, of gestort m eene Bank om overgebracht te wor den op de loopende rekening van M. Cercelet in de Burgersbank te Aalst. Inschrijvingen zonder bedragwaarde daarbij worden geweigerd. Na 30 Oogst, worden geene inschrijvingen, meer aan vaard. Geneesheer en. In de treinen zul- nen Geneesheeren ten dienste zijn der Bedevaarders. Kost en slaping. Het Komilèit zal zorgen voor kost en slaping der Bede vaarders die het verlangen. Do overige zullen de lijst der gasthoven met hun ne prijzen ontvangen. Werk der Arme Zieken. Het Ko mi teit zal zooveel zieken aannemen als de ingebrachte gelden het toelaten. De Bedevaarders zijn driegend verzocht eene almoes bij hunne inschrijving te willen voegen. Alle brieven voor liet Werk der Ar me Zieken moeten gericht worden, met postzegel voor antwoord, aan Mevrouw M. Gercelet-De Blieck, te Aalst, aan Me- juffer Rooman d'Ertbuer, Oude Violet- lekaai, 10 te Gent, of aan een der gewes telijke afgevaardigden hieronder opge geven. INSCHRIJVINGEN De Eerw. Heeren Priesters of Kloos terlingen die begeeren de Bedevaart te vergezellen, zijn verzocht zich te laten inschrijven ;bij den Z. E. H. Kanunnik Van den Gheyn, Spiegelstraat, 10, te Gent, mits vertoon der toelating hun door Z. D. H. den Bisschop van Gent afgeleverd. Voor de andere Bedevaarders Modest Cercelet, CIos I< leun, Brussclscliesteenweg. Eerw. Heer A. Do Witte, Aalmoezenier der Zieken. Sint Martcnsplaats, 3. M. Jan Van Nuf fel, uitgever der <c Volksstem Kerk- etraat, 9* ONZEN JUBELEERENDEN KLOK KENIST OPGEDRAGEN Aireede lang moest 't spranklend lied bij monde van uw bronzen bellen, zijn jubelklanken langs 't gebied, van onze Denderstad doen rellen O Beiaard, hoog geprezen l. Doch in de verte 't moordtuig brandde En zaaide alom, zijn snerpend schroot. Uw teedre stem door rouw verstomde Ge treurdert zwijgend over dood l O Beiaard, thans herrezen 1 Als in een 'onwé&rstaanbren 'drang Klonkt g'ons bevrijding vreugdig tégen Met frisch als lentedauw een zang Die vreêvol klonk langs veld en wegen. O Beiaardvnjheidstolk Uw vredelievend klokkenjoeléii Verbande d'angst in bangen noocT Die Belgie kwam ommeto-m woelenj Na dat g' ons jongens smnenlood. O Beiaard, roem van 't volk l Van zilvren toon&n melodij Doet 't oude Belfort vreugdrijk dreunen O rinkelt vroolijk, klingelt blij Spreidt in de verte uw Jubeldeunen. Het ruim weze er van zwanger, l. Zing luid den roem van hem iviens ziele Uw bronzen hulsel 't leven schenkt Van klanken zieren het doet Jcrielen Toen 'z haar begeestrend er aan mengt. O grijze minnezanger. C. D, K. DE BURGEROORLOG Dublijn, 7 Juli. De rebellenaanvoer der Brugha is vandaag aan zijn kwet- surn overleden. De regeeeringstrocpen namen vandaag de gendarmerie van Sligo in, die bezet was door onregelmatige troepen. Twee voorbijgangers werden, de eone doode- lijk, de andere ernstig gek wets, t De strijd wordt voortgezet rond Mar- schiedene ernstig gekwetsten die naai Sligo werden overgebracht. Volgens de laatste brichten worden 20 opstandelingen krijgsgevangen geno men te Maymooth, 33 te Navan en 6 te Bel vin. Dublijn, 7 Juli. In verschillende deelen des landls gelukten Vrijs taters er in een aantal opstandelingen te om singelen en gevangen te nemen. To Curraclitown hebben 23 opstande lingen zich overgegeven, na een hevig geweervuur. Te Blessinglon werden er 30 gevangen genomen. Bij Nulligar werden drie mannen en vier vrouwen in een automobiel aange houden wélke zij opgeeischt hadden. Te Dublijn alleen werden 700 gevan gen gemaakt. DE VALERA ONVINDBAAR Londen, 7 Juli. De Daily Mail korrespondent te Dublijn meldde, dat het nog steeds een onopgelost raadsel is waar De Valera zich ophoudt. Sinds de Valra had laten bekend maken, dat hij rich in persoon bij de vechtende opstan delingen zou voegen, had men hst zoo begrepen, dat hij zich in de vechtlinie in Sackvillestreet bevood echter weet men thans niet waar de Valera toeft. gedaan te worden. Aan de bestendige deputatien te vragen 'hunne besluiten in te trekken of wat nog boter is, aan den Koning besluiten voor te leggen tot ver breking van gezegde beslissingen. M. Bonyer heeft geantwoord De bedoelde beslissingen bestaan slechts uit aanbevelingen, gebillijkt door den financieelen toestand der gemeen ten en strekkende tot het niet verleenen van niet verplichte weddeverhoogingen die e-ene plichtbewuste bestendige <ïe putatie niet kan goedkeuren. Deze aanbevelingen die van algemee- nen aard zijn, beletten een gemeente raad niet aan een jgemeentesekretaris ©en niet verplichte verplichte weddeverhoo- ging te verleenen, In dit geval zou de bestedige depuatie niet nalaten aan gaande dit besluit eene met reden om- kleede beslissing to nemen, die aan den gemeenteraad zou beteekend worden overeenkomstig de wet van 17 Augustus 1920. Geene overtreding van deze bepa ling werd mij tot nog toe ter kennis ge bracht, terwijl art; 125 der provinciewet den goeverneur verplicht tegen de on wettige beslissing der bestendige deputa tie in beroep te komen. Hot parlement heeft den 27 Augustus 1920 ceue wet gestemd betreffende de jaarwedden der gemeentesekretarissen. Het scbijnt dat die wet gesaboteerd wordt door sommige provincieraden, inzonder heid West-Vlaanderen en Namen. Een senator heeft den'minister van biunen- landsche zaken daarover dc volgende vraag gesteld «Ik verneem dat, bestendige deputa tien in grondbegin weigeren" elke niet verplichto wedeverhooging voor gemeen- fesökrotarisscn goed te keuren o. m. in West-VIaanderon on Namen. Kent de minister deze beslissingen die volstrekt in strijd zijn met de wet van 17 Augus tus 1920, zooals blijkt uit het verslag aan den Senaat, uit naam van de kom missie voor binnenlandsche zaken, naar aanleiding van hot onderzoek van ge zegde wet. Maatregelen goedkeuren zoo als deze van de bestendige deputatie van Namen of West-Vlaanderen komt feite lijk ueer op het hermaken der wet in een anderen geest dan dien van het Par lement. Een ministerieels omzendbrief van IS October 1920 scheen het werk van den wetgever willen teniet doen, maar dc minister zelf bekende dal dit het doel van zijn omzendbrief niet was. Ik vestig dus de aandacht van den minister op den onwetligcn toestand te wijten aan de bedoelde beslissingen en verzoek hem te willen onderzoeken wat dient Een inwoner van Bollaire (Luik), M. Guillaume Momma ert-, die in 't huwelijk moest treden met Mej. Marie Lemou- che, begaf zich per auto naar het ge meentehuis van Dalhem. Hij was ver gezeld door zijne verloofde en door ihaar en zijn vader. Het was was M. Léon Masson, van Queue-du Bois, die de auto voerde. Op de groote baan (kwam de auto in botsing met een wagen en klonk om. M. Mommaert, vader, werd don schedel gekloven en bezweek 'kort daarop. De man was 58 jaar oud en kantfonnier te Bellaire. De andere inzittenden waren licht gekneusd. De bruiloft werd uitge steld. Het parket is ter plaats gekomen. /VOOR DE SLACHTOFFERS DER DOURINEPLAAG Wij hebben reeds herhaaldelijk ge wezen op de groote schade, welke de dou- rineplaag, aanrichtte, in de streelt van Ninove en Sint-Quintens-Lennick. Tal rijke prachtdieren zijn moeten afge maakt worden. De minister had de be nadeelden eene vergoeding van 70 t. h. dor waarde hunner afgemaakte dieren beloofd, doch 't schijnt dat men de be langhebbende landbouwers dit geld wei gert en hun, als vergoeding, 't een of 't ander paard in handen stopt. M. Xweins d'Eechhoute, katholiek volksver tegenwoordiger van Audenaerde, heeft den minister daarover in dezer Voege uitleg' gevraagd Is het waar dat een landbouwer, wiens paard door dourine is aangetast en in verband hiermede ambtshalve wordt afgemaakt, recht heeft op 70 t. h. Staatsvergoeding En zoo ja, is het waar dat die 70 t. h. hem slechte in natura worden uitbetaald, 't is te zeggen dat hij, voor de som waarop hij redht heeft, verplicht is een paard tc aanvaarden dat van den herinzamelingsdienst voortkomt Is zulks waar dan vraag ik den minister, waarom hij aldus handelt en waarom hij den landbouwer niet liever vrij Iaat een paard in Belgie te koopen waar hij wil en zooals het hem aanstaat, onder toe zicht van de deskundigen van den Staat Do paardenhandel ondergaat eone kriste dit zou dus voor onze fokkers een nieuwe kans zijn om hunne paar den aan den man te brengen. Ook de kooper zou er voordeel bij hebben, aan gezien hij hot paard aou kunnen kiezen dat hem het beste past, en dit met meer zekerheid en bevoegdheid, vermits hot hem mogelijk zou zijn den gezondheids toestand, de herkomst en de teelkracht van het paard te kennen. Het aaukoo- pen zou kunnen geschieden tegen de vergoede waarde of mits opleg van het verschil, terwijl het toezicht van den Staat voldoende zou zijn om de moge lijke misbruiken te beletten. De minister heeft daarop geantwoord Elk paard- door dourine aangetast, wordt afgemaakt op bevel der overheid. De eigenaar krijgt eene vergoeding van '0 t. li. der w-aarde van zijn paard. Om redenen van besparing wordt deze vergoe ding in natura betaald. Het in ruil" ge geven paard wordt door het lot aangewe zen De waarde ervan wordt bepaald' door een kollege van schattere, dat ook de waarde van het afgemaakte paard lieeft geschat. Indien de waarde van heide paarden niet overeenstemt, moet de Staat of de landbouwer volgens het ge val, het verschil opleggen. Indien liet paard niet aanstaat aan degene die liet gekregen heeft, mag deze het aanstonds verkoopen en een ander Koopen. Ter gelegenheid der verjaring van den Guldensporenslag wijden wij, niet zonder wettige fierheid, op den helden moed onzer Aalstersöhe voorouders die op het slagveld van Groeninglie Vlaan deren en daarmede Belgie hebben hel pen redden. In het jaar 1300 scheen de wereld Vlaanderens ondergang te beleven. De graaf was de gevangene des Konings van Frankrijk en zijn leer werd verval len verklaard. Alle leeuwenschilden wierden geweerd, overal zag men dc le lievaan wapperen. Vlaanderen was gean nexeerd, en gansch do Nederlanden moesten volgen. Doch dit wae buiten de vlaamsche poorters gerekend, die, wakker geschud door Breidel en De Coninck, ten strijde togen, voor vrijheid en recht. Uit alle hoeken van Vlaanderen, uit alle standen kwamen strijders toegestroomd; eene treffende verbroedering van adel, burge rij en ambachtslieden. Ook in Aalst luidde de stormklok en de koene Aalste- naars liepen te wapen. Onder het geleide van Philip van Hofstade, de heer van Gaver en Liedekerke, Boude wijn van Papperode, kastelein van Aalst., Ro brecht van Leeuwergem, en andere ede len, trokken zij naar Kortrij-k, en de kro- nijksehrijvers heihen hunne lieldendar den geboekt. Een der wapenfeiten, ons door de kronijk overgeleverd, is de kamp van Philip van Hofstade tegen oenen Normandischeii ridder, [waarbij beide strijders zich met zooveel geweld op elkander wierpen dat hunne speren hen wederzijdsch door het lijf boorden. Ook Boudewijn van Papperode, die na, Jan van Renesse, als de koenste ridder be kend staat, en Guido van Namen het leven redde, vocht als een leeuw. Na den slag bleven de Aalstenaars nog eenigen tijd onder de wapens om te strijden tegen den geducliten vijand die nog verscheidene steden in Waalsch Vlaanderen bezet hield. Wij hebben liet reclit zien schendon, wij hebben het zien wreken door onze helden van 1302. Aalstenaars, gedenkt uwe heldhaftige voorouders l Viert den Guldensporenslag - L. G Sir Herbert Samuel, opper-kommissa- ris in Palestina, is Woensdag te Rome aangekomen. Hij werd Donderdag door Z. H. Paus Pius XI in bijzonder gehoor ontvangen. Het onderhoud had plaats in de bjizon- dere bibliotheek van den Heiligen Va der en heeft eene halve uur geduurd. Er was bijzonder kwestie van de bescher ming der Heilige Plaatsen. Sir Samuel werd vervolgens ontvan gen door Z. Em. Kardinaal Gasparri, Staatssekretaris. De samenkomst van sir Samuel met Z. H. den Paus wordt in de Vatikaan- sclie kringen en in de Engelsehe mid dens druk besproken. Men voorziet, dat er in het kort eene oplossing zal zijn in zake hot Palestina-mandaat, en wel zoo dat al de betrokken partijen er vrede zullen kunnen mede hebben. VERMOEDELIJKE SAMENSTEL LING DER TWEEDE KAMER GROOTE OVERWINNING DER RECHTERZIJDE Amsterdam, 7 Juli. Dc kiezingen blijken eene ware debacle te worden voor de linkerzijde. Ziehier lioe de dagbladen de samen stelling der nieuwe Tweede Kamer voor spellen Roomsch Katholieken 32 Anti-Kev. Partij 16 Christ. Hist. Unie 12 Totaal voor de rechterzijde 60 zetels. Socialisten 20 Liberalen U Vrijz. dem. 5 Communisten 2 Kleine groepen 2 Totaal voor de linkerzijde 40 zetels. Volgens deze voorspellingen winnen do katholieken 2 zetels, de nnti-rev. 3 cn dc Christ. Hist. Unie 4 t-otale winst van de rechterzijde 10 zetels. Verliezen dc socialisten 2 zetels, de liberalen 5 en de kleine groepen 3. De meerderheid der rechterzijde be droeg 0 stemmen, aangezien het was 50 tegen 50. De meerderheid der rechterzijde in nieuwe Tweede Kamer zou 20 stem men bedragen, zooals hoogcr blijkt 00 te gen 40, Een gekend duivcnliefhebber vanl Moerbeke-Koewacht, zekeren Dwordb onophoudend lastig gevallen door ande re duivenliefhebbers om hen duiven te verkoopen. Ook laat hij deze slechts voor goede sommen los. Eenige dagen geleden kwam een lief-1 hebber uit Zeeuwsdh Vlaanderen hem.- 1 miljoen roebels bieden voor een jon-i ge duif. J.... aanvaardde en was zoodanig irf zijn schik, dat hij op zwier ging en iedereen maar liet mededrinken. Hij stond echter 's anderdaags heel beteuterd te zien, toen hij vernam dat hij met zijn miljoen roebels niet toekwam om al wat gedronken was te betalen. HET VERSTEENEN DER RUWE POTASCHZOUTEN De ruwe potaschzouten, die in ons land, voor den oorlog uit Duitscliland ingevoerd werden en daar nog uit den grond getrokken worden, zijn zeer wa terzuchtig, zoödat zij na eenen betrek kelijk korten bewaringstijd versteenen, dus opnieuw moeten vergruisd worden,, om ze gemakkelijk te kunnen strooien. Het geldt hier geen scheikundig, doch wel een natuurkundig verschijnsel er worden kristalen gevormd, die imme^ hard zijn. Ten einde de ruwe potaschzouten ge makkelijker en langer te kunnen be waren zonder dat zij versteenen, werden zij voor de aflevering gewoonlijk ge mengd met 2 t. li. turf, ten einde do opslorping der vochtigheid van de lucht te verminderen. De ruwe potaschzouten van den Elzas zijn gemiddeld merkelijk rijker aaii ZUIVERE pot-asch dan deze van Buit- schen oorsprong, en minder waterzuch tig, zoodat zij ook minder spoedig ver steenen, gemakkelijker bewaren, en voor het gebruik niet opnieuw moeten ver gruisd worden. Doordien de ruwe zouten van den Elzas »eene magneriazouten be- vatten, welke laatste zeer waterzuchtig zijn, blijven zij droger dan deze ran Duitscken oorsprong. Bemerken wij te- yens terloops, dat de cbloormagnesium immer als schadelijk aanzien wordt in de plantenvoeding, terwijl de zwavelzu re magnesia noch schadelijke noch nut tige werking schijnt te hebben. Over het algemeen zijn wij niet par tijganger handelsmestfeloffen lang op voorhand aan te koopen, of dat de land bouwer op de prijzen zoude speculee- ren. Het kan nochtans geraadzaam zijn aan te koopen wanneer de prijzen liefc laagst staan. De zomer is het doode seizoen in dent handel der scheikundige meststoffen;- dan zijn de prijzen best koop^t. Aan den landbouwer diensvolgens te oordeelen, of hij daarvan in betrek tot den aan koop van ruwe potasclizouten van den Elzgs belang vindt. En dat de ruwe potaschzouten van den Elzas lang bewaren zonder te ver steenen sluit daarom niet uit, dat zij tnefc zorg hoeven bewaard te worden, even als alle andere kunstvetten. K. ALI. DE EERSTE OOGENBLIKKEN NA HET DRAMA Het onderzoek heeft uitgemaakt, dat do h. Steinmatin, toen hij onmiddellijk na het drama in huis was gevlucht, do deur van de kamer op slot draaide. Dit zou er op wijzen, dat hij vreesde binnen- huis door zijn moordenaar achtervolgd ie worden en het was waarschijnlijk om dezelfde reden, dat hij in radeloosheid vuurschoten door het venster loste om zijn aanvaller op de vlucht to jagen. Bovendien heeft hot gerecht op Phcc- nix-Park do avondkleeding, een smoc king aangeslagen, die het slachtoffer den nacht van don moord droeg. De kogelgaten, die overeenkomen met de wonden, bowijzen genoeg dat het wel degelijk do smoking is, die de h. Stein- mann droeg. Op het kledingstuk zijn vlokken vastgesteld, afkomstig van hel zand, waarop de h. Sleinmnim in den tuin viel of zich liet vallen, nadat hij getroffen was. Het laat dus geen twijfel meer over, dat diet drama in den tuin; gebeurde. De beide aangehoudenen die tegen d8 bekrachtiging van hun aanhouding» mandaat beroep hebben aangoteekend, zullen Dinsdag morgend voor de kamer van in besehuldigingstelling te Brussel verschijnen, bijgestaan door hunne ver-, dedigers. Beide aangehoudenen zullen waar schijnlijk Maandag reeds naar Brussel' overgebracht werden. liet dossier dezer geheimzinnige zaak; met al de stukken van het onderzoek; is gisteren naar Brussel verzonden.

De Volksstem | 1922 | | pagina 1