EENE GROOTE GEBEURTENIS 1 Dinsdag Juli 1922 Wmi de issltetioreiistag Uit Congo terug Prsvinsiakraad van Oest-ïL Diocesaan Eucharistisch Kongres te Gent Betooging ter eere der helden van 1302 te Brugge Het weezenhuis van Monl Saint Guibert XXVIII' JAARGANG NUMMER 134 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.— Tel. 114 T~> T~5 |Q CENTIEMEN —WEKELIJKS 0.53 Uitgever: J. Van Nüfful-Db Gbndï H. Cliarlotta I Zon op 4,01 onder7,51 SLaaiale Kwartier den 16 tliciteit builen het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Havas,Adolf Maxlaan,13 te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londras E.G. 4 B?g De strijd van 1302 is liet symbool der democratie, het symbool van recht en vrijheid en een oproep tot eendracht en verzoening. Worden wij vooreerst toch allen bewust, dat het feest der Gulden sporen niet gericht is tegen gelijk welke natie of tegen gelijk welk ras. En zoo de Vlamingen eraan houden en er aan houden moeten dit feest te vieren, dan is het, omdat Vlaanderen zelf voor het bestaan van den Belgischen Staat, immer voor recht en vrijheid voor allen heeft gestreden en door dit bewust zijn te sterken, in groote mate heeft bijgedragen om den vrijen een- heid'staat van Belgie te bevestigen. De strijd van 1302 was een strijd tegen de dwingelandij van fraftsche óvei-heersch'ers en tyrannen. Deze heeft Vlaanderen weggevaagd, niet omdat ze franschen waren, maar, omdat ze de rechten van liet volk miskenden. En om dit recht stre den met de Vlamingen ook Walen. En dit is beteekenisvol, in dien zin, dat juist de Walen en onbe wuste Vlamingen, die vroeger me destrijden om het recht van Vlaan deren, dit recht op eigen kuituur en ontwikkeling voor Vlaanderen wil len miskennen en vertreden. Waar is der vadren fierheid en rechtsgevoel gevaren Zal men im mer eigenbelang en madhtpositie gebruiken 0111 het recht te misken nen Waarom niet teruggekeerd tot de eendracht in den strijd van vroegere tijden Waarom willen de lioogere verfranschte standeli en walen die vroeger voor het recht streden, die gewonnen vrijheid en dit recht op eigen kuituur voor de minderen.nu niet erkennen Waar om zoolang ons schoon Vaderland door broedertwist verscheurd en waarom langer de gemoederen ver bitterd Wie zou durven beweren dat Vlaamsch in bestuur, in gerecht en leger voor het vlaamsche volk een onrechtvaardige eisch is Waarom de traditie onzer voor vaderen niet gehandhaafd, onzer ou de Vlaamsehe besturen, die, wat prof. Counson er ook van zegge met hun volk in het Vlaamsch on derhandelden en het in het vlaamsch onderwezen. In geen land der wereld, zou de toestand bij ons geschapen, geduld worden. Denken wij ons een toe stand in, waar de Walen in het vlaamsch, de Polen in het duitsch worden bestuurd, gedrild en ge vonnist Welke belg zou zoo iets als rechtvaardig durven betitelen De Vlamingen, nogmaals bedoe len hier alleen recht op ontwikke ling en kuituur, Ze vragen enkel een recht dat zelf aan de negers van Congo lang is toegestaan 1 Is dat een overdreven eisch Zouden den vrede en den vooruitgang beider der rassen in Belgie niet gediend worden, door ccne gelijkberechti ging op alle gebied Wij willen hier het schuldvraag- stuk niet onderzoeken nopens de passiviteit en de gedweeheid van het Vlaamsche volk. Doch het is een feit dat de Vlamingen nu de rechten van 't volk wensehen geëer biedigd te zien, niet in een geest van tweedracht, maar in een geest van verzoening. En daarom, doen wij een oproep aan alle belgcn het het guklensporenfeest te vieren, om het bewustzijn van recht- en vrij heid voor het Volk overal te doen doordringen en de verdwaalden of de onbewusten in te lichten, die door zekere pers dagelijks bedrogen, de rechten en de eisehen der Vlamingen niet kennen en daarom niet begrij pen kunnen. Niet om een feestfla- ter in den aard van Jemappes gaat liet hier, welke de verheel ij king is der sans-eulotten die België ver woestten, maar om een feest van Vlamingen en ook van Walen welke Belgie hebben opgebouwd en die het is te hoopen, naar het voorbeeld der helden van 1302 in eendracht en verzoening strijden zullen, tot rechtherstel van het Vlaamsche Volk .1 B. Do Alberbville is Zaterdagmiddag te Antwerpen binnengevaren met 137 pas sagiers. De lading bestond, uit allerlei goederen, waaronder 236 kg. goud. De passagiers,komende uit Opper- Kongo deelen mede, dat in de streek tussehen iStönlc|yptad) on do) (bronnen der Epoela, in ltoeri, petroleum, alumi nium, ijzer en goud wordt gevonden. Alleen in Katanga is de nijverheid ingericht. Het ijzer van de kleine gie terij is ter plaatse 0,50 fr. tot 3 fr. per kg. waard. Wanneer liet bewerkt is, wordt het. 5 tot 10 fr. 'betaald. Er be staan crtslagen in open lucht, die om zoo te zeggen onuitputbaar zijn en waar van de erts 45 tot 70 t. h. zwaar ijzer bevat. Er wordt ook gewezen op bet feit, dat in Majoembee de slaapziekte weer talrij ke slachtoffers maakt. De langs de ri vieren wononde bewolking, jverdfwijnt als bij fooversüag. Om dien geesel to bestrijden, is het noodig, daar een geneeskundige zending heen te sturen, zooals in Kwango en in Oeëlee. Uit Leopolds tad wordt gemeld, dat de h. Finet-, prokureur des Konings, 15 negers heeft doen aanhouden, die aan boord van het stoomschip Roi Albert werkzaam waren en koopwaar hadden ontvreemd. Naar het schijnt zouden zij deel uitmaken van een ingerichte hen- de en zouden nog andere aanhoudingen in zicht zijn. ZITTING VAN 7 JULI 1922 Voorzitterschap van M. Van Wynckele, voorzitter. De Raad duidt aan als zijne kan didaten voor de openstaande plaats van Raadsheer hij het Hof van Be- rqep van Gent le kandidaat M. Verhulst, ondervoorzitter der recht bank van Isten aanleg te Audenaar- de; 2e kandidaat, M. De Buck, rechter hij de rechtbank van lsten aanleg te Gent. De kandidaten van het Hof van Beroep zijn MM. Verhulst en Verbeke, Paul, substituut van den prokureur des Konings te Gent. M. Verwilghen, lid der Besten dige Deputatie, komt weer op het verwijt van partijdigheid, door' M. Van Sweden tegen de Bestendige Deputatie gericht. Wat betreft dat eene vraag tot het bekomen van een hulpgeld van wege eene katholieke school van Gentbrugge in vier we ken tijds zou toegestaan zijn, dat is gansch onjuist, er is geene enkele vraag tot het bekomen van een hulpgeld door eene katholieke school van Gentbrugge gedaan ge weest dus hebben we ze niet met spoed onderzocht. Inderdaad eene Katholieke school heeft hare lokalen vergroot, maar ze heeft noch aan ons, noch aan den Staat een centiem hulpgeld gevraagd. We hebben dus niets te onderzoeken gehad en het blijkt dat de beschuldi ging van M. Van Sweden allen grond mist. (Toej. rechts). M. Van Sweden, die blijkbaar uit zijn lood is geraakt, houdt staan dat de Bestendige deputatie en de provinciale bureelen, de niet katho lieke gemeenten dwarboomen. De heer Gouverneur teekent ver ontwaardigd verzet aan tegen deze taal; dergelijke beschuldiging treft mij, zegt hij, want ik teeken de pro vinciale stukken en ik hen er verant woordelijk voor. Niets laat me toe te veronderstellen dat de provincia le ambtenaars of de Bestendige de putatie, zouden gepoogd hebben mij te bedriegen (toej. rechts) en ik heb geene reden hun mijn vol vertrouwen te ontzeggen. De heer Balthazar (soc.) tracht zijne ongelukkigen partijgenoot Van Sweden ter hulp te komen, en wil de partijdigheid der Bestendi ge deputatie bewijzen bij middel van een bundel van Ledeberg dat ook in vertraging is. M, Verwilghen. -Ook dat bun- hel is nooit doör de handen der Be stendige deputatie gegaan. M. Van de Wattyne, lid der Be stendige Deputatie. Ik kom zoo even een briefje te ontvangen van de overste der Meisjesschool van Gentbrugge in kwestie. Zij schrij ft Voor de oprichting der lokalen voor den 4e graad, heb ik aan nie mand hulpgelden gevraagd. Ik heb enkel aan het gemeentebestuur van Gentbrugge (dat liberaal-socia list is) de toelating tot bouwen gevraagd en ik heb het dadelijk verkregen, en ik ben begonnen te bouwen. Luidruchtig gelach rechts. Men roept tot M. Van Sweden 't Is dank aan u dat men zoo spoedig is kunnen beginnen. M. Van Sweden kan het over zijn hart niet krijgen te bekennen dat hij erin zit hij houdt staan dat de Deputatie partijdig is (Ho Ho rechts), M. Balthazar komt weer af met liet bundel van Ledeberg hij voelt dat de slag over Gentbrugge verloren is. Maar de heer Gouver neur, toont hem met dagteekenin- gen wat er met het bundel gebeurd is. Het laatste is Op 19 Mei heeft het Gouverne ment laten weten dat in die zaak eene beslissing genomen werd, maar tot hiertoe is het bundel nog niet weergekeerd, 't Zou dus aan het Gouvernement liggen. M. Balthazar houdt niettemin staan dat de Deputatie partijdig is tegen de niet-katholieke gemeente besturen. (De rechterzijde haalt de schouders op en de zaak loopt ten einde.) Hulpgelden voor werken aan kerken of pastorijen worden ver leend aan de gemeente Gentbrugge en Leeuwergem, 1/6. Wordt verworpen de vraag tot het bekomen van een hulpgeld voor werken aan de kerk gedaan door de gemeente Deftinge, Toelagen worden in de begroo ting geschreven voor het Staatsla- boratorium te Gent, 3.000 fr. het gemeentelijk laboratorium van St. Nikolaas, 1.500 fr. voor het be gunstigen van Landbouwvoor drachten, 6.000 fr.; voor hulpgelden aan de leerlingen van de hoogere Landbouwnormaalschool voor juf vrouwen, 9.000 fr.voor begiftiging der werkloozenkassen, 51.000 fr. voor werken aan de provinciale vaarten, 80.000 fr. Hulpgelden voor wegeniswer- ken Worden toegestaan aan Zaffela- re 76.000 fr.Berekem 8.158 fr. Lo- vendegem, brug over de Lieve, 25.425 fr.; Maarke-Kerkhem 7.809 f.Berchem-bij Oudenaarde 10,000 frank. Werden verdaagd de aanvragen gedaan door de gemeenten Oost- Eekloo (twee) Evergem, weg van statie Terdonk naar trekweg ka naal van Terneuzen. Daar geene leerlingen zijn voor de hoefsmederijschool van den Staat te Brussel wordt geen krediet om hulpgelden te verleenen in de begrooting geschreven. Om dezelfde reden geen krediet ten voordeele der veeartsenijschool van den Staat te Kuregem. De hulpgelden aan de Breydels- zonen van Gent en voor den Natio- nalen Koopersbond van Brussel worden niet vernieuwd. De zitting wordt sffl 5 1/2 ure geheven, Een rondschrijven is oingestuurd naar pi de plaatselijkheden van het Bisdom, om aan de geloovigen aan te kondigen dat Z. D. Hoogw. Monseigneur Seghcrg, bisschop van Gent, het besluit genomen heeft, in Augustus aanstaande le Gent, een kongres te houden, Ier eere van het H. Sacrament. Ilij maakte zijn inzicht bekend aan den H. Vader tijdens het bijzonder ver hoor dat hem verleend werd door den stadhouder van Kristus, kort geleden te Rome, De II. Vader prees ten zeerste het godvruchtig voornemen van den Gent- schen Kerkvoogd en deze ontving van Z. H. Pi us XI de kostelijke aanmoediging yan ceiien bijzonderen Pauselijken ze gen voor het wdlgelukken dier onder neming. Een oproep wordt dan ook gedaan tot- alle geloovigen van het Bisdom om dat .kongres bij te treden als deelnemer. De prijs eencr lidkaart als deelnemer is gesteld op drie frank. Wie drie frank meer betaalt, ontvangt de beknopte ver zameling der verslagen en besluiten van het Kongres. Vriendelijk verzoek een bulletijn te vragen en liet terug te zenden aan Z. E. H. Kan. Van den Gheyn, Spiegel straat, 10, Gent, met juiste aanduiding van het-bedrag der inschrijving. Het Kongres zal vier afdeelingen heb ben le af de cling Eucharistische Werken voor mannen (lokaal St. Lucasakademie, zaal 1). 2e afdeeling Eucharistische Werken Ivoor de Jeugd (lokaal S.-Lucas-akade- mie, zaal lij. 3e afdeeling Eucharistische Werken voor Vromvcn (lokaal Congregatie der EE. PP. Jesuiten, Bestormstraat, ingang langs de Struifstraat). 4e afdeeling Liturgie (zaal der re- tretten bij de EE. PP. Jesuiten, Be- stormstfaat, ingang langs de Zwartezus- terst-raat). Daqorde DONDERDAG 3 AUGUSTUS Opening van het Kongres te 18 u. 's avonds, in de Hoofdkerk van Sint- Baafs. Vcni Creator Heilig uur aanbid ding van het Allerheiligste Sacrament. Tantum ergo, en zegen. De plechtigheid zal voorgezeten worden door Z. H. den Bisschop van Gent. VRIJDAG 4 AUGUSTUS Te 7 ure in de Hoofdkerk van Sint* Baafs Algemeene Communie voor jon ge lieden van beider kunne en kinderen. De mis zal gecelebreerd worden door Z. H. den Bisschop van Gent. Tg 9 1/4 ure Plechtige Mis in Sint- Baafs, gezongen door Hoogeerwaarden lieer De Boek, vicaris-generaal en voor- zitter van 't Kongres. Te 10 3/4 ure Plechtige Openings* zitting (in dc groote zaal van St. Jozefs* kring, Holstraat). Te 2 ure, vergadering..voor priesters onder voorzitterschap van Mgr. den Bis schop. (Lokaal Sint-Lucas-akademie). Van 3 lot 4 3/4 ure Vergadering der vier afdeelingen. Te 5 1/4 ure Voordracht in Fran- sclie taal door M. J. Van den Heuvel, Staatsminister, met projectiën. Onderwerp Redetwist over het TL Sacrament, door Baphadl (freseoschil- derij van het Vatikaan). Lokaal Zaal van St. Jozefskring. Te 8 ure in de Hoofdkerk van St.- JBaafs plechtig Lof met Vlaamsch ser moen, door Hoogoerw. heer vicaris-ge neraal De Ba ets. ZATERDAG 5 AUGUSTUS Te 7 ure, in de Hoofdkerk van St. Baafs Algemeene Communie toor da vrouwen. Do mis zal gecelebreerd worden door .Zijne Iloogw. Mgr. den Bisschop van Gent. Te 9 1/4 ure, plechtige mis in Sint- Baafskerk, gezongen door Zijne Hoogw< ,Mgr. Van Kechein, bisschop van Carpa- sia. Van 3 tot 4 3/4 ure Vergaderi der afdeeling van de Eucharistische Wer ken voor mannen ei>voor dc Jeugd. j Te 5 1/4 uro Voordracht in d<ï Ylaamselic taal door Z. E. kanunnik' Van de Wattyne, met muzikale uitvoe* ringen Onderwerp Eenige meeee* iterstukken van zang ter eere van 't.IL Sacrament. Lokaal Zaal van St. Jozefs* kring. Te 8 ure in de Hoofdkerk van Sint* Baafs Plechtig Lof met Vlaamsch ser* jnoen door Iloogeerw. Heer vicaris-gene* raai De Baets. i ZONDAG G AUGUSTUS j Te 7 ure in de Hoofdkerk van Sint- Baafs Algemeene Communie voor man* pen. Te 9 1/4 ure, Pontificale mis in Sint* Baafskerk, gezongen door Z. H. Mgr. deq> Bisschop van Gent. Te 11 ure, Plechtige slotvergadering* in de groote zaal van St. Jozefskring. Van 10 1/2 tot 12 ure Vergadering der afdeeling voor Damen en Liturgie.; Te 2 ure Vergadering voor priesters, onder voorzitterschap van Mgr. den Bis* schop van Gent. Te 2 1/2 ure, Vespers en completen? m de Hoofdkerk van Sint-Baafs, gevolgd te 3 1/2 ure van de Groote processie vart het H. Sacrament, welke zal gesloten worden met den zegen van het IL Sacra- ment gegeven od St. Baafsplaats door Z4 II. Mgr. den Bisschop van Gent. Deze tradi'tionn-eele betooging heeft Zondag middag, ten 11 1/2 ure plaats gehad." Zij begon met eene vaderland- sche mis in L. Vroüwkerk. Deze was proppensvol. Rond den au laar waren een 20tal vlaggen van maatschappijen geschaard en bij de consecratie gaat een bazuingeschal op, terwijl de vlaggen groeten neergchouden werden. Op dc eerste rangen bemerkt men MM. De Bruyne. volksvertegenwoordiger, Van Caestenbergbe, Vierin en Geuons, sche penen, vele kaholicke gemeentcraadsle- den enz. Na de mis stuurt E. P. Leo, bestuur der van de Carmelieten Disealsen van Ieperen, eene toespraak tot dc ontelba re menigte. In bezadigde, verheven en welspreken de bewoordingen, .spreekt de pater van den waren zin, die men aan liet woord vaderlandsliefde moet hechten. Vader landers met woord en pen vindt men zoer veel. de ware vaderlanders zijn deze die liun vaderland op den Groemngber- couter en aan den JJzer vrijgevochten hebben met de daad; wij moeten ons hunne eigenschappen aanpassen vrij heidsliefde, rondborstigheid, familie leven, dit alles verbonden met kloeken christenzin. Na deze indrukwekkende aanspraak werd een lange stoet gevormd uit. maat schappijen, gilden, turners, schoolkin deren, enz. De betoogers waarvan velen de Vlaamsche Leeuw droegen in 't knops- gat, schaarden zich met de vlaggen rond liet standbeeld van Breidel on Dc Co nine en onmiddellijk werden de Vlaam sche liederen uitgevoerd door de school kinderen en door het volk in koor mee* gezongen. De betooging sloot met de uitvoering van de Vlaamsehen Leeuw en, Brabanconne met de ondekte hoof* den door het volk bijgewoond. Er had*> den- geene incidenten plaats. De betooging was zeer sdhoon en def*. tig.- V:Jf

De Volksstem | 1922 | | pagina 1