Edele Zelfopoffering jtaebMsdHfTeR mmpogmg Cp eèéSR I De Iftoerd op de Tolbeambten te Dour Tfsèg$^g$ggtflg6sa Slaehtofffer zijner Aan den telefoon De inbrekers van 't Viaantsch Hoofd Eene oude misdaad In Seriand Erge val te Vorst Fabriek brand te Elseue Behendige gauwdief HulphuisBelgisehe Boerenbond Tragel, 10, (neven de Gas) WISSELKOERS BEURS VAM BRUSSEL Het Luchibailonfeest AMN O (^ZIE LEZERS •r\ riB^aaKiasagy^asoa^ga Zaterdagavond röTul IQ ure was de jachtwachter Fierens in dienst yan den heer Van Berlaere, eige naar te St. Amandsberg, op zijne gewone ronde in de velden van den Qudenb.iscli, te Lokeren, toen hij eensklaps op een stuk land, een Zwartgemaakt pensjager ontwaard- de, die bij liet zien van den jacht wachter de vucht nam in de rich ting van Caleken. De wachter ach tervolgde den hem onbekenden per soon, die gewapend was met een tweeloopgeweer, doch verloor den laatste tusschen de graangewassen uit het oog. De jachtwachter zette niettemin zijrie achtervolging voort, in de richting die volgens hem de over treder moest gevolgd hebben. Al met eens bemerkte de jachtwachter op een afstand van ongeveer 70 me ters van hem, dezelfde zwartge maakte persoon van achter een Struikgewas te voorschijn komen. Terwijl de kwaaddoener op den jachtwachter aanlegde, mikte en een schot loste, sprong deze laatste PP zijde en liet zich vallen Hij is gelukkiglijk het schot, dat nevens hem in den grond terecht kwam, ontkomen, waarna de kwaaddoener terug achter het struikgewas ver dween. De jachtwachter, vreezende dat een nieuw schot van achter het struikgewas op hem zoude gelost worden, schoot ook in de richting van den boosdoener, doch weet niet of deze getroffen is. Het onderzoek wordt ieverig gedaan door den on- dereommissaris Derns, die schijnt op het spoor te zijn van den wild- strooper. -V EEN AANHOUDING Het parket van Bergen, dat Za terdag jl. te Blaugies was afge stapt, gelastte, omstreeks 5 uur 's avonds, de aanhouding van den landbouwer Arthur Godart. Uit het door de magistraten inge steld onderzoek bleek namelijk, dat de arbeider Mathieu, die de lijken op den openbaren weg ontdekte, bij Arthur Godart ging aankloppen, doch geen antwoord kreeg. Mathieu trof een weinig nadien een zekeren Raoul Berlemont aan, die op zi jn beurt naar Godart's wo ning g'og- Voor de tweede maal, gaf Godart geen teeken van leven. Een uur later begaf de zoon Ber lemont zich naar het huis van Go dart, trof er den bewoner aan en verzocht hem op te staan. Godart weigerde en zond den jongeling paar de maan. Omstreeks 4 uur 's ochtends, meldden doeaniers zich ten huize van Godart aan, die gansch gekleed te voorschijn Kwam. De vermoedelijke dader wordt te; Bergen opgesloten. Hij houdt zijn onschuld staande. 8® Vervolg. Zij stak dadelijk een kaars aan en ver- brandde den brief. Haar oog en stonden vol tranen, zij droog de ze zorgvuldig en ging naar beneden, om haar bevelen te geven voor het avondeten en te zien of alle werkzaam heden geregeld wer den vei richt. Pandolle kwam met een zwaar beladen hooiwagen van het land terug. Hij groetle JeanneUe eerbiedig. Zij werd getroffen door de droevige uitdrukking van zijn blik. Scheelt er iets aan, goede vriend vroeg zij. Geziet er zoo bedrukt uit. Ik ben niet op mijn gemak, mejuffrouw, In 't geheel niet, gaf bij ten antwoord. Gaat hel werk niet naar wensch Me funkt dat het hooi goed droogd onder die prachtige zon. Waarlijk, mejuffrouw, men kan zeggen dat de zon de drievierden van het werk dost. Maar er is iels anders dat mij kwelt. Kunt gij mij niet zoggen wat het is Troeg zij op vleienden toon. De oude dienaar werd innig bewogen. Hij deed een paar stappen nader tot lraar L "kngrijke troepenbewegingen zullen »?P. 12, 13 en 11 Juli plaats hebben. SlegCyen zich naar het Kaïnp van Beverlob Uit Gent, de Ze, ae en 22e linie regimenten uit Brugge htt Ie linie het 3e lansiers en het vervoerkocps van de le L. D.; uit St. Niklaas het 24e linie, uit Oostende het 23e linie. De 5e L. D. keert uit het kamp terug naar Bergen. Twee bataljons van het 10e linie zullen uit Aarlen naar Gent ver trekken, om er tijdelijk garnizoen te houden. Het 2e jagers, van Charleroi, zal gedeeltelijk te Brugge, gedeeltelijk te Oostende gaan bezetting houden. %/V» De genaamde Jaak B.., koffie- huisbediende, wonende bij Van Maele in de Gherainstraat te St. Jans-Molenbeek had Zaterdag mor- gend plaats genomen op 't platform van een tram 15, om zich naar zijn werk te begeven. Op de Antwerp- sche laan beging hij de onvoorzich tigheid van den rijdenden tram te springen. De man viel zoo ongeluk kig dat hij erg aan 't hoofd ge kwetst werd. Men heeft den ge kwetste naar het St. Jansgasthuis overgebracht. Zijn toestand is on rustwekkend. Dat de telefoon eene prachtige en nuttige uitvinding is zal niemand betwisten. Ongelukkiglijk hebben ook de bedriegers er reeds hun nut bij gevonden. Bewijs volgende schurkenstreken. Een hotelhouder der Kraid- tuinlaan te Brussel, werd Vrijdag namiddag aan den telefoon geroe pen door een heer, die zich M. Van- ch... noemde, vriend en vaste klant van den huize. Hij berichtte den dienstbode die de verbinding geno men had, dat een half uur later een zekere M. D.... in het hotel zou ko men, die voor M. Vanch.. eene be taling van .500 fr. bij een wissel agent der Koningstraat moest doen. Hij verzocht den hotelhouder de som voor te schieten, in geval M. D... niet over de noodige som be schikte. De zoogezegde klant zou 's avonds de leening terugbetalen. Kort daarop kwam inderdaad een zekere D..., en daar hij de som niet bezat, stelde de dienstbode ze hem ter hand. Toen M. Vanch.. als naar gewoonte in het hotel kwam, maak te men hem opmerkzaam op het te lefoongesprek en het geld. De man wist van niemendalle. Met den be drogen bediende begaf hij zich op zoek naar den aftruggelaar. Deze werd ontdekt in een danshuis dei- stad, waar hij in lustig gezelschap groot verteer maakte. Naar het kommissariaat der de Lignestraat geleid, verklaarde de rekel handels reiziger te zijn en te Beersel te wonen. Men heeft hem ter beschik- en had reeds de woorden op do lippen. In. dien gij voornemens zijl, heden een wande ling le doen. iaat dan dat voornemen varen en blijf op uwe kamer, maar de plolslinge verschijning van zijn meester sloot hem den mond. Hij wierp op het meisje een smeekenden blik die een bede scheen te zijn, en verwijderde zich onder het slaken van een diepen zocht. Arme Pandolle dacht Jeannette, hij heeft zeker veei verdrietmisschien heeft hij weder do kwade luim van mijn vader moeten verdragen. Omstreeks half acht 's avonds kwam een man van hooge gestalte in een blsuwlinnen kiel, ntft een vilten hoed op het hoofd, en een jachtgeweer aan den riem over zijn schouder dragend, aan de hoeve Espoir. Evenala van alle landlieden in dezen tijd van't jaar was zijn gelaat door de zon ver brand maar in weerwil van de ruwheid zijner trekken en de eenigzins harde uitdrukking er van wekte zijn voorkomen dadelijk be langstelling op. Hij scheen ongeveer veertig jaar oud te zijn. Zijn breed voorhoofd, zijn dikke boven de* neus inloopende wenkbrou- wen en iets fiers en stoutmoedigs in zijn blik verrieden een buitengewone geestkracht en een groote vastheid van karakter. Onder dit ruwe omkleedsel klopte evenwel king van den prokureui- des Ko- nings vastgezet. De policie is over tuigd dat hij dees laatste dagen meer andere soortgelijke aftrugge- larijen gepleegd heeft. Het onder zoek te zijnen laste wordt ieverig voortgezet. Een kerel, zeggend te heeten M. H.„, wonend te Antwerpen, te- lef oneerue znuèfaag filórgend aan de firma D.., Verbiststraat, te Stl Joost-ten-Noode, vragend dat men voor 19,000 fr. zijdestoffen zou dra gen naar een hotel der Rogierplaats. De bestelling is uitgevoerd, maar de kerel die getelefoneerd had is met den buit verdwenen. En de de echte M. H... wist van heel het zaakje niets af. De polieie zoekt den af truggelaar op. De vierde der inbrekers bij J. Meersman, in de Van Ryswyck- straat, is nu ook door de gendarmen aangehouden, 't Is insgelijks een Spanjaard, verblijvende in de Kloosterstraat te Antwerpen. Het parket van Dendermonde is Vrij dag, te zamen met dit van Antwer pen, in het St. Elisabethgasthuis aldaar geweest om den gekwetsten inbreker, Benito Sanchez, te onder vragen. De kerel werd onderzocht door de wetsdoktors, die er in ge lukt zijn den kogel uit de wonde te halen. Een der vier aangehoude nen had zich over eenige dagen plichtig gemaakt aan eene aanran ding, De gendarmerie van Theux heeft den aardewerker en foorkramer Th. Wegnez aangehouden, als vermoe delijke dader van den moord op den jachtwachter Maquinay, in den nacht van 9 op 10 September 1916. Na onderhoor door M. den onder zoeksrechter Pollet, werd Wegnez onder aanhoudingsmandaat opge sloten. De magistraat heeft tevens een opleidingsmandaat uitgevaar digd tegen zekeren Elias, kameraad van Wegnez, die thans in Roebais verbij ft. Wegnez loochend het hem ten laste gelegd feit. Hij zegt het slachtoffer te zijn der drijverijen van zijne vrouw die van hem ge schieden leeft. Op het oogenblik van het drama dat aan den jachtwach ter het leven kostte, was hij bezig op een veld te Sassor, gehucht van Theux aardappelen te stellen sa men met zijn vriend Elias. 't Is wat het gerecht' zal onderzoeken, Sligo, 8 Juli. De stad is op nieuw afgezonderd uit oorzake der beweging der republikeinsehe troe pen. De telegrafische en telefoni sche verbindingen zijn afgesneden; Men is verpicht geweest het trein verkeer te beperken. Vrijdagavond heeft men geweerschoten gehoord tusschen Glenfarm en Manor Ha milton. Naar blijkt zouden 8 of 9 soldaten van den Vrijstaat gevan gen genomen zijn. De Republikei nen hebben zich heden, in de statie een moedig hart, in staat lot een toewijding en een opoffering, die aan het onbegrijpelijke grenzden. Die persoon heette Franxois Troehets in het kanion Saint-Irun was hij echter meer bekend onder den bijnaam Wolvendooder Toen hij het huis binnen kwam, nam hij zijn hoed af en groetle Jeannetto eerbiedig. Zij dekte juist de lange eikenhouten tafel die in 't midden van de eelkamer stond, daar de arbeiders spoedig van het land zouden komen. Ha, zijt gij daar, Troehets! riep zij. 't Verheugd me seer, u te zien 't is reeds meer dan acht dagen geleden, dat gij op Es poir hebt geweest, en 'k heb reeds lang een pakje klaar liggen met verschillende voor werpen, die uw vrouw nog wel zal kunnen gebruiken. Gij zijt altijd zoo goed, mejuffrouw, 't Is waar, 't is ongeveer veertien dagen ge leden, dat ik u gezien heb. Ik heb mijn ge weer aan den spijker moeten hangen en de zeis gegrepen als het gras rijp en het weder droog is, moet i dereen naar 't land. Maar gisteren avond heeft men mij komen waar- schuwen, dat een kolosale wolvin met twee jongen, in het bosch van Sueure zijn gezien daarom heb ik vandaag niet gewerkt. ,k Ben vroeg van hais gegaan doch heb te vergeefs van Glenfarm. meester gemaakt van drie soldaten van den Vrijstaat, en hebben hunne gevangenen naar een trein gebracht, welke zij te Kil magnaille deden stil staan. Men zegt dat zij nadien hunne gevan genen geleid hebben in de lichting van een kerkhof tegen Manor Ha milton. Dublijn, 9 Juli. Een officieel communiqué uit Dublin meldt dat de versterkte stelling der opstande lingen te Blossington, 20 mijlen van Dublijn gelegen veroverd ge worden is. Tusschen de gevangenen, omtrent een honderdtal sterk, telt men de twee bijzonderste leiders Mac Do- nell en Boland. Men denkt dat de ze laatste de gewezen vertegenwoor diger is van Sinn Fein in de Ver- eenigde Staten. De stelling van Blossington was de voornaamste door de opstandelingen bezet, se dert hunne nederlaag van Dublijn. Zij hadden er de basis hunner krijgsbewegingen van gemaakt. Zaterdagavond had in do Hertstraat, le Vorst een pijnlijk ongeval plaats. Een zestig, jarige de genaamde Lonisa De B.., deed een ongelukkigeo val. toen zij van den trap kwam met het hoofd op de steenen van de vestibuul terecht. Met kneuzingen overdekt en bewusteloos werd zij in eene policliniek aangenomen. Haar toestand ia fzeer zorgwekkend. VRAAGT BIJ UWEN KRUIDENIER de Suikerijpecën De Ryck Cie, merk - Drapeau 9367 Zaterdag avond ontstond een brand die onmiddelijke gevaarlijke afmeting genomen had, in een achtergebouw van drie verdie pingen, in de Facqzstraat, 39, te Elsene, waar eene fabriek van automatische weeg** schalen gevestigd is. De brand ontstond in •het werkhuis op het tweede verdieping. Het noodsein werd aanstonds gegeven en dank aan de spoedige tusschenkomat van de pompiers der gemeente, onder de bevelen van kommanda l Vermeersch, kon het vuur beperkt worden tot de tweede verdieping. Na drie kwarluurs werken konden de vlam men overmeesterd worden. De tweede ver dieping is, om zoo te zeggen volkomen ver nield. Verscheidene werktuigen zijn de prooi der vlammen geworden. De overige deelan Van 't gobouw werden gespaard. De schade door het water en het vuur ver oorzaakt is aanzienlijk. Volgens onderzoek door de policie ingesteld, zou de oorzaak van den brand toe te schrijven zijn aan een kort- sluiting. Zaterdag avond nam de genaamde Amlré Dup .handelsreiziger, wonende inde Rogier- straat, le Schaarbeek, den trein in de statie van Mechelen. Toen hij in den trein stapte kwam een jonge kerel ruw tegen den heer D., geloopen en haastte zich uit de voeten te maken. Wanneer hij te Schaarbeek uit den trein stapte, stelde de reiziger tot zijne groote ver- bazingrast, dat zijne brieventasch 1,475 fr. en zaakpapieren inhoudende, hem door den behendigen zakdief ontstolen was. De politie onderzoekt. vV Prijzen der Meslstoffen per iOOkgr. in magazijn genomen Nitraat 75; Kalknitraat 63,50 Ammoniak 95 Snperfosfaat 18; Sopor-vesta 17; Metaalslakken 20; Kainiet 12,50. 726 den peheelen dag de bossohen doorkruist. Waarschijnlijk heeft het dier met haar jon gen heden-nacht een goede schuilplaats ge. vonden. Nu, dat sla ik niet af. Hoe maakt het uw vrouw Troehets. O, zeer wel, ik dank u. De wolvendooder was gaan zitten met het geweer tussohen de beenen. Jeannette zette een flesch wijn, een glas. brood en een stuk koud vleesch voor hem op de punt van de tafel. Op uwe gezondheid, mejuffrouw sprak hij en ledigde het glas in enkele tuigen. Als ik kan, kom ik Zondag uwe vrouw eens bezoeken, hernam het jonge meisje. O, gezult er haar groot plezier mee doen zij heeft op de geheele wereld nie mand zoo lief als u. Mijn vrouw is evenals ik, weet gijzij is dankbaar en vergeet nim mer bewezen weldaden. Toeu ik uit den dienst terugkwam, 't is nu ongeveer vijf jaar geleden, 'k had me weer verbonden, waarom weet ik zelf niet, vönd ik Leonore nog vrij en reeds eene oude vrijster we hadden el kaar reeds vroeger bemind, en oude liefde roest niet. Maar we waren beiden even arm, en wij konden niet huwen, omdat we geen geld hadden, om het gerief voor een klein huishouden te koopen, Gt weel het waar- Leening van Brussel-Zeehaven 1897 TREKKING VAN 8 JULI 1922. De volgende séries zijn uitgekomen 91 4743 6255 7064 10537 13281 1612? 151 5050 6514 7724 11173 13825 16663 1508 5433 6585 8601 11179 15277 17310 2957 5158 6928 8674 11565 15293 19338 3185 De bijzonderste prijzen zijn gewonen door de volgende nummers Serie 5433 N. 25 fr. 10,000 Serie 2957 N. 5 fr. 1000 S#rie 6255 N. 17 fr. 500 Serie 1508 N. 15 tr. 250 Nummers uitbetaalbaar met 125 fr. 1508 14 5050 11 5458 4 6928 2 7064 19 7724 17 10587 22 11565 14 17310 11 17338 3 De overige nummers uitbetaalbaar met 100 fr. Uitbetaling den 2 Januari 1923. van 10 Jnlt Medegedeeld door de Ban [ae Centrale de la Dendre. Amsterdam (galden) Keulen (mark) Cimstiani. Copenhagen Stockholm Genera Italië Madrid Londen (pond sturf.l 509 0/0 tot 519 0. 0 2,00 0)0 tot 3,00 0/0 217 0/0 tot 221 0)0 284 1)2 tol 288 1)2 340 lj2 tot 344 1/2 251 0/0 lot 255 0/0 66,00 7/8 tot 60,00 7/8 200 0)0 tot 204 0/0 59,00 0/0 tot 59,00 1/2 Parijs 103,92 1)2 tot 104,42 1)2 Dollars (New York) 13.22 1/2 tot 13,32 1/2 New York-Cables 13.25 0/0 tot 13,35 0/0 Montreal 12,92 1/2 tot 13,12 1)2 Prague 00,00 0/6 lot 00,00 0/0 Varsovie 00 tot 00 van 10 Juli. Belgische Rente 3 t. h. Mei 00,00 Schatkistbons5t.h. 5t.h. 100,89 Binnenlandsohe Leening 5 t. h. 474 0/0 Interprovinciale Kasb. 5th. 100,4000-100,80 Nationale Herstelling 5 t.h. 88,00 Brussel 5 t. h. 1920 000,00 id. 1922 471 0/0 Verwoeste gewest. 4 0/0 208 3/4 5 0/0 257 1/4 Reserveaandeel van deSoc.Gei». 4550,00 Consolidalieleening 101,00 TE AALST Vervolg der aankomsten van den prijskamp van Dinsdag 4 Julis BELGIE Oostmalle Niel DUTSCHLAND Haren a. d. Ems Holt kr. Hummeling Han', Bakelde kr. Bentheim Oldenburg Ahrensdorf Bokeoh bij Meppen Hanri, DENEMARK Sakskoling Lolland Nybygtgaarde Korinth Fio- nie. ZWEDEN Varberg Hollandslan Pverge 1307 en 89 zijn verkocht in de stadschool Schoolstraat. Door een ongeval aan onze zetmachien zijn wij verplicht vandaag met eene grooter letter te verschijnen. Wij hopen mor gen reeds terug met onze gewone letter te kunnen uitkomen. 549 1445 1248 1052 1074 835 1665 1390 1307 1214 89 8chijnlijk niet, mejuffrouw. Uw vader hoorde van den stand der zaken, en eens, toen hij mij te Frémicourt ontmoette, nam hij mij mede hicreen. Je wilt met Leonora trouwen, sprak hij op barschen toon, zooals zijn gewoonte is en gekunt niet omdat het u aan 't ncodige geld ontbreekt,. Zoo is bet, mijnheer Dupontant woordde ik. Leonora is een braaf en heerlijk meisje hernam uw vader haar vader is een goed en getrouw knecht van mij geweestik ge voel voor u ook achting en vriendschap. Gij zult den man van Leonora zijn.1 Hij ging naar zijne kamer en kwam te rug met eenen geldzak. Er waren duizend frank in. Ziedaar, Troehets zeide hij, nu hebt ge wat gij mankeerde. Ik kon mijne oogen en ooren niet ga~. looven en keek bem aan alsof ik gek was.i Ten laatste kon ik mijne ontroering niet be dwingen en begon te weenen. Als ik het had durven doen, zou ik mij aan zijn ba)s hebben., geworpen ik zou hem omhelsd en mijn va-, der genoemd hebben. Ik zeide dat ik ^hera eene schuldheken^ tenis wilde geven. fl Yeryolgt-X

De Volksstem | 1922 | | pagina 2