Edels Zelfopoffering Geheimzinnige misdaad in Frankrijk Incidenten in Heog-Silezie Welverdiende rammeling dsk te Matree Geweldige brand te Marseille Belangrijke juweelen diefstal in eenen (rein Over een Moratorium Echtelijk drama Se Lobbes Grosfe brand te Wielsbeke Een tram In brand te Brussel Brandstichting te Beersel Een zeemonster Erge botsing te Zuen WISSELKOERS BEURS VAM BRUSSEL Elixir De Kempenaar .de 1). L. F i'fl'K'k tot liet besluit «lat de Fransehen aan de gansehe \ve- rekl eéiie groote les hebben gege ven in zake kolonisatie. ITij ein digde zijne rede nut eene hulde aan Marseille, lie oudste kolonie ill F rankrijk. Eene eindelooze ovatie begroette de rede van den li. L. Franek, die zich een ongeëvenaard spreker en uitstekend geleerde heeft getoond. De Conferentie van M. Saint [Yves wen! door de toehoorders met gretige belangstelling gevolgd. Een echtpaar vermoord en in het water' geworpen Een vreéselijke misdaad werd ge pleegd in het gehucht Ecluse-Neu- yc, bij Thaire le Eaguoux. Op de Sévre Niorthaise zag een landbouwer het lichaam van een vrouw drijven; met de hulp van een vriend gelukte hij er in het lijk uit het water te halen. Het was dat van vrouw Louise 'Ange-Sanseau, 65 j. oud. Tot hun Verbazing kwam een tweede lijk aandrijven; dat van den man van mevr. Ange, 68 jaar oud. Beide lijken waren vreeselijk aan het hoofd gewond. Uit het onderzoek blijkt dat de slachtoffers uit hun woning wer den gelokt en vermoord na die euveldaad drongen de schelmen in de woning van het echtpaar Ange en stalen er een som van ongeveer 500 fr.op een andere som van 7000 fr., onder het bed weggestopt konden de misdadigers de hand niet leggen. Zondag hadden te Oppeln en te Ratibor erge voorvallen plaats. Sinds eenige dagen hadden, zooals men weet, de interallieerde bezet tingstroepen de streek verlaten en zijn door Duitsehe polieiemachten vervangen. Welnu, Zondag werden door benden kerels eehte klopjach ten ingericht op vrouwen en jonge ■Üieisjes, van de twee hooger ge noemde steden, die den naam heb ben met geallieerde soldaten op te vriendelijke wijze omgegaan te zijn. Verscheidene vrouwen werden uitgejouwd, met vuilnis overdekt, zelfs ontkleed door de straten- ge dreven en door voorbijgangers ge smaad en geslagen. De plaatselijke policie zou ooren en oogen gesloten hebben en maar laten begaan. Een kerel had Zondag avond op 'een tram n. 15, te Brussel, de brie- veritesch van zijn gebuur gelang- vingerd maar 'n reiziger had het ge zien en verwittigde den bestolene. Deze, een loodgietersgast. Deplon- der genaamd, gaf den dief een ram meling en leverde hem half platge slagen over in handen van een po- lieieagent. die den rekel naar het bu reel opleidde, 't Is een kerel die aan zijn proefstuk niet is, woon achtig Kaatsbalspelplaats. Men heeft hem in 't droge gezet. i groep w *?- rT-'. 9* Vervolg. Goed, goed, sprak hij, terwijl hij mij naar do deur duwde, ik vertrouw u gij zult het mij later terug geven, beetje voor beetje, sioveel en wanneer gij kunt. Veertien dagen later was ik mei Leono ra getrouwd, en door dadelijk meer dan de helft te betalen, had ik het huisje kunnen koonen, dat wij thai s bewonen. Nu is het gehe betaald en ons rigmdom, maar nog altijd ben ik de duizmd frank aan uw vader schuldig, die niet meer schijnt te weten dat hij ze mij geleend he*ft. Maar dat ia niet alles wat hij voor mij heeft gedaan, mejuffrouw Eens, 'k was toen aohtti- n jaar, wilde ik bij den molen van Fré- micourt over het ijs naar den anderen kant loopen. In 'l midden der rivier zijnde brak het ijs onder mijne voeten weg, en ik zonk onder water. Een persoon uit den molen die mij had zien verdwijnen, riep om hulp. Uw ▼ader was in do nabijheid en snelde toe. Het dat ik gemaakt had, verbreedend, sprong hij te water. Door de sluisdeur tegengehou den had het water mij niet medegesleept uw vader had hél geluk mij te grijpen en de plaats lenig te vinden waar het ijs gebróken I ielrijders was Zon- Tktg niorgehd op uitstap uitgereden. Langs den Sehaerbeekschen steen weg. te Haeren, botste een hunner met zulk geweld op den kantsteen van liet gaanpad, dat hij ten gron de stuikte. De man, zekere Karei Demeers, letterzetter, wonende Leeuwstraat, te Schaerbeek, was zoo erg aan het hoofd gekwetst, dat men hem naar het gasthuis moest overbrengen. Zijn toestand boezemde groote onrust in. Door een geweldige brand wer den de magazijnen van bevoorra ding en bewapening der Com- Marseille vernield. Twee overgroote hangars en al de koopwaren, die er geborgen wa ren, werden «le prooi der vlammen. De schade zou twee millioen franks beloopen. Een gekend makelaar in diamant van Londen, kwam Zaterdag avond uit Parijs aldaar aan, en deed bij de policie melding van een diefstal, waarvan hij tusschen Parijs en Ka- les, het slachtoffer geworden was. Tusschen Abbeville en laatst ge noemde zeehaven werd hem een handzakje met voor 200.000 fr. diamanten ontstolen. Van bij zijn vertrek uit Parijs had de makelaar, in den trein, een gesprek met twee onbekende wou wen aangeknoopt hij begaf zich met hen naar den wagon-restau rant. Na het eetmaal keerde hij met eene der reizigsters naar den wagon terug. Hij vergat de kost bare valies in den wagon-restaurant waar de tweede reizigster gebleven was. Deze laatste wandelde in den wagongang. Wat het handzakje met de diamanten betreft dat was verdwenen. Te Kales, Dover en Londen werd het reisgoed onder zocht, doch vruchteloos. Na lang door de policie ondervraagd te zijn mochten de twee reizigsters, die zich naar Noord-Engeland bega ven hunne reis voortzetten. Parijs, 10 Juli. De Jour nal meldt dat de Commissie voor Herstel, tot nog toe, van Duitsch- land geen enkele aanvraag voor een nieuw moratorium heeft ont vangen en dat haar vanwege het waarborgcomiteit niets werd mede gedeeld dat deze vraag als nakend jon doen voorzien. Van een anderen kant, gaat het waarborgcomiteit uit Berlijn terug- keeren en zijne besluiten mededee- len. Het heeft met groote praeti- sche moelijkheden te kampen ge had Zoo b. v. verlangt het te weten te komen, of de terugstorting aan de staten, door het Duitsehe gou vernement, van een deel der belas- tingen dat hun toekomt en welk het voor hen int. op waarheid gesteund is. Om tol dit onderzoek over te gaan, ware echter «le ernstige studie van 50.000 bladzijden documen ten noodzakelijk geweest.» Wat betreft de aanleiding van kapitalen, kon men geen enkele doelmatige ontvangst vinden Nochtans heeft het comiteit ver- scheidene tekortkomingen aan vol strekte verbintenissen kunnen vast stellen. In haren brief van 18 Mei, aan de Commissie voor Herstel, had M. Hermes beloofd het totaal der bud getontvangsten te brengen van 115 milliard tot 137. Tot hiertoe werd niets gedaan. Niets naders werd besloten wat betreft de ver wezenlijking der gedwongen lee- "*"t5 "VTiaptiiuig UC1 U V--UII1- O pagnie de Navigation Mixte te nm® van vcer, iK milliard. Van een anderen kant, werd ons bevrediging geschonken wat aan gaat de autonomie der Reichsbank. Het Duitsch budget is de schim eener schaduw zoo moest gisteren een der leden van het waarborgco miteit aan zijn gouvernement schrijven, -V Maar hst was ni.t gemakkelijk op hst ijs te komen, en telkens als hij het beproefds brak het onder het zware gewicht. Driemaal lieten zijn vermoeide en door koude verslijfde armen mij los driemaal greep hij mg weder Ten laatste kwamen verscheidene lieden met een lang en sterk touw, aan welka einde zij een strik hadden gemaakt. Zij wierpen liet uw vader toe, die het om mijn lijf sloeg de mannen trokken met veel moeite mij op den wal. Na verloop van een uur kwam ik we der tot het bewustzijn en vernam wat met mij ge beurd was. Men achtte liet een won der en de bewerker van dit wonder was uw vader ik ben hem dus naast God, het bei,oud mijn loven en ons gelukkig huwelijk le danken. Ik wist inderdaad niets van hetgeen gij mij nu verleid hebt, zeide Jeannette levendig bewogen. Nu weet gij, waarom ik zooveel van uw vader houd, mejuffrouw-mijne dank baarheid kent geen grenzen. Ik zou mij voor hem laten dooden, indien dit. noodig was. Hij kent u goed, Tochets hij weet dat gij een edel hart hebt. Ook heb ik hel aan hem te danken, dat het geheel jaar door een geweer mag Een vrouw schiet haar man neer Zaterdagavond kregen de eeht- genooten Bruno Adam en Louise Renson, schippers, twist in hun wo ning te Lobbes (prov. Henegouw), waar ook hun boot in de Samber is gemeerd. Oorzaak was, zooals reeds talrij ke malen te yorai, de betrekkingen van den man met andere vrouwen. Tijdens den twist besloot Adam de echtelijke woning te verlaten met al het geld «lat in huis was. De vrouw greep ecliter een revolver en vuurde hem tweemaal op haar man af. Deze, in het hoofd getroffen stortte te grónde. Toen richtte de moordenares het wapen op zich zelf, doch haar zoon, die toegesneld was op het gerucht van de losbrandingen, ontwapende haar. Louise Repson is aangehouden en in de gevangenis te Charleroi op gesloten. Zondagmorgen overleed het slachtoffer. Het schippersgezin had een aan zienlijk fortuin vergaderd, hield er een auto op na en bezat talrijke eigendommen, vV Maandag voormiddag rond 11 u. is een groote brand uitgebroken in de vlasfabriek van Hector Lanno vlashandelaar, te Wielsbeke. De fabriek werd vernield met gansch den inboedel. De machienkamer kon gevrijwaard worden. De fa briek en de werktuigen zijn verze kerd doch zulks was niet het ^eval voor het vlas in voorraad. De werk lieden moesten zich spoeden om uit de fabriek het vuur te ontvluchten. Er zijn geen persoonlijke ongeluk ken, doch de schade is zeer aanzien lijk. dragen, waardoor ik Zomer en Winter op de wolven kan jagen, hernam de wolvendooder En dood gij veel van die leelijke dieren vroeg Jeannette. Dit jaar heb ik er nóg maar twee ge dood, mejuffrouw 't was de twintigste in driejaar. In den Herfst als het erg mist, en in December en Januari, als het koud is, werden zij door den honger gedreven, stout moediger, en verlaten hun schuilhoeken van het dichte bosch. Zoo die welke ik vandaag tc vergeefs gezocht heb, zioh weer in den omtrek durven vertoon en, verzeker ik u, dat ze mij niet zullen ontkomen. Drink nog eens Francois, ge hebt de flesch nog half vol. Door het praten vergeet ik in te schenjj ken meiufvrouw Houd ik u ook op Volstrekt niet, beste vriend Integen deel met liet grootste genoegen luister ik naar u. Ge zijtgoed en inschikkelijk. Zie, me- jufvrouw, in mijn hart hebt ge een plaatsje naast uw vader. O. vervolgde hij met vuur, als iemand op de wereld verdient gelukkig te zijn, dan zijt gij liet. Jeannette slaakte een diepe zucht. Verduiveld, wat Heb ik gedronken ging de wolvendooder na een poesje voort, k' heb Eene vrouw erg gekwetst Gisteren namiddag; om 1 uur, kwam «le train nr. 15, langs de Kunstenlei gereden, in «1e richting van «le Naamsche poort. Nabij de Wetstraat steeg eene bliksemende vlam uit het eontrool De rei zigers, die zich op het platform be vonden, werden door schrik aange grepen en sprongen van de voort rijdende tram. De meesten vielen op de straatsteenen neer, gelukkig- lijk zonder al te groot letsel op te loopen. De genaamde Carony To ther, oud 40 jaar, wonende in de Molenstraat, 21 te St-Joost-ten- Noode, berekende slechts haren sprong en deed een ongelukkige val. Zij werd met gevaarlijke wonden aan het hoofd, aan de beenen en aan de voorarmen opgenomen. Na verzorging in eene apotheek, werd het slachtoffer naar het hospitaal overgebracht. Haar toestand is ernstig. Aanzienlijke schade aan de Kerk Het parket te Brussel is door de rijkswacht te Loth op de hoogte gebracht Van een ernstige zaak. Zondagavond bemerkten voorbij gangers te Beersel, dat vlammen opsloegen langs de stelling, aan den gevel van de in aanbouw zijnde kerk. Onmiddelijk snelden talrijke dorpsbewoners met emmers water ter plaatse, vormden ketting en slaagden er in, na groote inspan ning, het vuur te dooven. Een groot deel van de stelling en van het gebouw zelf zijn echter een prooi der vlammen geworden. De kerk van Beersel, waarvan de eerste steen enkele maanden voor den oorlog werd gelegd, was nage noeg voltooid toen de bezetting be gon; sedert waren de voltooiings- werken niet meer voortgezet. Uit het onderzoek is gebleken, dat brandstichters de hand in 't spel hebben gehad. Strenge opsporingen zijn bevolen. De schade,js zeer aanzienlijk. Een Europeaan te Mozambique deelt in een brief het volgende me de over de vondst van een reusach tig zeemonster. Zooals wij het vroeger gemeld hebben wertl op de Afrikaansche kust bij Beira door de kaffers een reusachtig monster gevonden, dat behoorde tot de Cephalopoda (inkt- visschen, enz.) Onder de kaffers gingen nu wonderlijke verhalen over dit dier. Men zegde dat een reusachtige zeeslang door den Sep- temberstorm uit het Noorden was gekomen en geruimen tijd langs de kust had gedreven. Deze slang had drie koppen en was zoo groot als de romp van een schip. Een oud kafferhoofd vertelde dat het slechts één geweldige groote kop had, maar vijf armen die zoolang waren als de kléine palmboomen, die langs de kust groeiden en twee de flesch geheel geledigd, en nu hen ik weer zoo frisoh als een boontje. Hij stond op. Gaat ge reeds heen, vroeg Jeannette. Ja, mejufvrotiw, ik kan mij niet langer ophouden. Wacht nog even ik zal het pakje halen waarover ik gesproken heb, dan kunt ge het medenemen. 'k Zou het liever morgen of overmor gen komen halen. Gaal ge niet reohlstreeksok naar huis Neen, ik moet nog eene boodschap doen die men mij heeft opgedragen. Ge kunt het medenetnen ais ge op den terugweg langs hier weer komt. Dan zullen allen op de hoeve reeds lang naar bed zijn, antwoordde Frangoi» Troebels want als die boodschap gedasn is, moet ik nog aan den molen van Frémicourt wezen, 'k Heb er reeds zes dagen een zak rogge ge bracht, en daar onze voorraad gering ie, ga ik hooren of ik mijn meel kan medenemen. Doe zouals gij wilt, Trochets Ik zal mijn geweer maar hier laten van avond zal ik het toch niet meer noodig hebben, want ik denk niet, dal 'k nog een wolf zal tegenkomen 't zou me dus maar hinderen, als 'k den zak meel op den rug heb. Dat is een zware vracht, Frangois I oogen, tweemaal zoo groot als de lantaarns van een auto. De Europeaan vond op het strand een geweldige bruine glibbe rige massa, zes meters lang, 3 me ters breed en één meter 20 centime ters hoog. Zijn gewicht zal onge veer zes of acht ton bedragen heb ben. Het dier verspriedde een af schuwelijken stank. Het vleesch was zonder vet of beenen, de kleur was op sommige plaatsen steenrood op andere plaatsen geel. Aan de rugzijde bevonden zich touwachtige massas, waarschijnlijk spiervezels. Deze vleeschmassa was slechts een gedeelte van het dier, dat vol gens de kaffers 30 a 50 meters lang is. Het behoort waarschijnlijk tot de groep inktvisschen, die bekend staat als architenthis. De inktvisch, welke vroeger aari de kust van Newfouddland gevon den werd, was negen voet lang en had tast-organen van een lengte van 24 voet. Zondagavond gebeurde alhier op den Bergenschen steenweg, een erg automobielongeluk. M. André V.., wonende Vrijwilligersleg kwam met zijn auto in de richting van Brussel aangereden, toen plots de zoeklich ten uitdoofden. Door de duisternis misleid voerde M. V..., het rijtuig tegen een boom, bezijden de baan. Door 't geweld van den schok, werd de autovoerder op de kasseien geslingerd. In den val bekwam hij erge wonden aan hoofd en beenen, Men heeft het slachtoffer gansch bebloed, naar het Sint-Pietersgast huis te Brussel, overgébracht zijn toestand is onrustwekknd. De auto is gedeeltelijk vrbrijzeld, van 11 Juli Medegedeeld door de Bampis Centrale de la Dendre. Amsterdam (gulden) Keulen (mack) Ghnstiania Copenhagen Stockholm Genèvs Italic Madrid Londen (pond ster!.) 493 1/4 lot 503 1/4 2,20 0)0 tot 3,20 0/0 2111/2 tot 215 1/2 277 1/2 tot 231 1)2 331 OtO tot 335 0/0 244 1/2 tot 248 1/2 57,00 0,0 tot 61.00 0/0 199 0)0 tot 203 0/0 57,02 1/2 tot 57,52 1/2 Parijs 104,22 1)2 lot 104,72 1)2 Doilars(NewYork; 12.80 0/0 tot 12,90 0/0 New York-Cables 12.82 1/2 tot 12,92 1'2 Montreal 12,55 0/0 lot 12,65 0/0 Prague 29,50 0/0 tot 33,3J 0/0 Varsovie 00 tot 00 van 11 Juli. Belgische Rente 3 t. h. Mei 63,50 SchatkistbonsDt.h. 5t.b. 100,80 Binnenlandsche Leening 5 t. h. 474 0/0 Interprovinciale Kasb. 5th. 400,30-100,7250 Nationale Herstelling 5 t.h. 88,25 Brussel 5 t. h. 1920 488,25 id. 1922 470 1/2 Verwoeste gewest. 4 0/0 208 0/0 5 0/0 256 1/2 Reeerveaandeel van deSoc.Gen. 4550,00 Consolidatieleening 100,25 JcaquesNeefs, Antwerpen. 29375-2 Kom, kom, 't in zoo zwaar Diet, mejuf frouw Op den duur wordt een lichte vraoht zwaar. Ja, maar 'k heb sterke schouders. Hierop hing hij zijn geweer aan den schoorsteenmantel en groette Jeannette be leefd, terwijl hij zeide Tot wederziens, mejuffrouw Ik dank u. 'k Zal aan Leonora vertellen, hoe g$ we- der aan haar gedacht hebt. Haastig verliet hij de hoeve.. De zou begon reeds onder te gaan. Een weinig later kwamen de knechten en meiden van de hoeve en de daglooners van het land terug. Het eten stond gereed zrj gingen aan tafel. Nu was het tijd voer Jeannette, die meende dat allen binnen waren. Zij bedroog zich, twee mannen waakten en wachtten evenals zijhaar vader en Pandolle. Zij sloeg haar doek om het hoofd en ging de kamer uit. Met onhoorbare schreden eloop zij den trap af, liep snel de grootte huiskamer door, die zij in de haast vergat te sluiten, en kwam io eenen nauwen gang, aan welks einde hel deurtje was, dat haar vader haar in het be« gin van ons verhaal had zien binnengaan. f* Vervolgt.I

De Volksstem | 1922 | | pagina 2