m 15 feat mttiiMz; I Donderdag 1 Juli 4922 JEIN NIEUW! KAAKSLAG MN ÏEN HHDHEIOTAND moordaanslag op M. Rathenan in hel kamp van Beverloo De RUarksnkwesile Belgie en Klonaee Herd Beige tegen Belgische Staat Het geheim van Phoenix-Park Hst geval Basis Het Leodwügebruik Hulde aast Koning Aisrï Ministerie van Insisted De huishuurwet In Sovjet-Rusland Kerkstraat, 0 en 22, Aalst.Tel. 114 XXVIII» JAARGANG NUMMER 137 TT> <TZ-TF^,T fh, TT-j g CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Ndffbl-De Gbnbt H. Anaclelus I Zon op 4,0-4 onder7,50 yLautate Kwartier den 10 pu b Iicitel' l buiten het Arrondissement Aalst, zich te wend8n tot het Agentschap Havas, Adolf Maxlaan,13 to Brnssel8, Place do la Bourse, Parijs --en 6, Bream's Buildings Londras E.G.4 j DE BIJHUIZEX DER COÖ PERATIEVEN WORDEN VAN DE OVERDRACIIT- TAKS VRIJGESTELD De Socialistische volksvertegen woordiger Bologne had bij de be spreking der begrooting van 's lands middelen een amendement inge diend, om de bijhuizen der coöpe ratieven die koopwaren ontvangen uit de hoofdfirma's vrij te stellen van de overdrachttaks. In de bespreking der wet die de overdrachttaks invoerde hadden de socialisten ook die vrijstelling wil len bekomen, doch het was hun niet gelukt, dank aan eene goede stem ming die dan bestond in de Kamer voor den middenstand. Doch die goede stemming is maar voorbijgaand geweest. De liberalen hebben nog eens hun liefde voor den middenstand getoond. Zij heb ben hem laf verraden en met de socialisten gestemd. Wij hadden ook meer inschikkelijkheid ver wacht van eenige christene demo- kraten. Deze hebben zich versto ken achter een rechtskundig voor wendsel, dat geen steek houdt, en dat moet wijken voor de sociale noodwendigheid, den middenstand te behouden. Ziehier hoe de Heer Wauwer mans, voorzitter van den Katholie ken Middenstandsgroep der Ka mer zich uitliet (Zitting van Vrij dag 30 Juni). De Heer WAUWERMANS Wat de overdrachtsbelasting be treft, zegde de Heer Tsclioffen, dal liet rechtskundig onverdedig baar is, dat op een koopwaar door een hoofdhuis naar een bijhuis ge zonden, de overdrachtsbelasting wordt geheven. Er bestaat evenmin overdracht als een werkhuis, in Frankrijk of Belgie ingericht, zijn voortbrengsels naar' zijn verkoop- winkels zendt. Wat schuilt er dan onder die be paling In werkelijkheid is het de mededinging van de groote winkels 'en samenwerkende vennootschap pen en die moet beschermd worden. (uitroepingen bij de uiterste linker zijde) Dit verklaart waarom de wet een zekere gelijkheid heeft willen tot stand brengen tussch&n de bij- huizen der groote firma's en den kleinen handelaar wat betreft de toepassing van de taks. Het geldt hier dus eene bepaling met sociale strekking. De Heer TSCHOFFEN. Het is eene bepaling van vijandschap ten opzichte der samenwerkende maatschappijen, (Zeer wel van verschillende zijden. Onderbre kingen.) De Heer WAUWERMANS Wat gij wilt doen, dat is de groote winkels en de leooperatieven beguns tigen ten nadeele van den kleinhan del en van de voortverkoopers. Het is de mode den klein handelaar en den voortverkooper te hekelen, maar men stelt vast dat de groote winkels en organismen van geijken aard de slechtste waren verkoopen en wel tegen zeer hooge prijzen. (Onder brekingen bij de uiterste linkerzij de Luidruchtige woordenwisselin gen.) Bij de uiterste linkerzijde Gij kent. er niets van. De Heer WAUWERMANS. Dat is uw felste argument En gij zijt de eèmgen volgens gij be weert om het mecanisme van de samenwerkende maatschappij te kennen !ln elk geval is een zaak zeker gij kent slechts de midden standen om bepalingen te stemmen die voor doel hebben ze te doen ver drijven, (zeer wei op verscheidene banken der rechter- en linker zijde.) Wat mij betreft ik kan geen be palingen bijtreden welke men ver dedigt door zich alleen op rechts kundig gebied te plaatsen, zonder zich te bekommeren om de econo mische en maatschappelijke zijde van het vraagstuk. (Herhaalde goedkeuring bij dezelfde zijde.) De Heer PECHER (liberaal) Gij verplaatst de kwestieHet geldt uitsluitend een rechtskwestie, en niet het verdedigen van de be langen van den middenstand. Daarna heeft de heer Strauss, ook een liberaal van Antwerpen de heer Wauwermans helpen tegenwerken en eens te meer doen zie hoe zeer de liberalen den middenstand gene gen zijn. Welnu hun rechtskundig argu ment telt niet Het was hier niet te doen om rechtskunde maar alleen lijk om de belangen van den mid denstand, en met de hij huizen der coöperatieven uit te zonderen wordt de ovecdrachttaks de schreeuwend- ste onrechtvaardigheid, de hatelijk ste machien tegen den Middenstand. We doen die hatelijkheid uit schijnen door een voorbeeld. Een coöperatieve van Gent le vert waren aan een harer bij huizen te Lokeren, betaalt geen over- dracttaks meer. Dezelfde coöperatieve zou waren leveren aan een kleinen handelaar van Lokeren. Die kleine handelaar betaalt de taks Is dat rechtvaardig Mag de staat zou rechtsstreeks den handel zijner eigen burgers dooden Is dat wettelijk Mag de staat wetten maken die alleenlijk een categorie van burgers treft Wij verpaatsen het rechtskundig onderzoek. Niet alleen op het gebied der toepassing moet het rechtskun dig onderzoek gehouden worden, maar op het wezen der wet zelve. En wij houden staande, dat een wet die alleenlijk een categorie van burgers, hier den handel- drij venden middenstand treft, onwettig is, en door iedereen moet bestreden worden. Dit is een sociaal belang voor alle standen. De liberalen zijn schoone verde digers van den middenstand In den naam van de rechtskunde be strijden zij den middenstand en zij zien niet in dat een wet, die tot zul ke toepassingen leidt een slechte wet is en uit rechtskundige redenen in haar geheel zou moeten bestre den worden. DE MOORDENAARS Berlijn, 11 Juli. Een officieele me- dedecling meldt dat de polieie op liet spoor is van ingenieur Herman Fischer en van Erwin Kern, de twee voortvluch tige moordenaars van M. Rathenau. Het onderzoek heeft bewezen dat de twee voortvluchtigen zich te Lenzen, op de El'be bevonden op 8 Juli. Door de lokale polieie herkend, heb ben zij de Elbe overgezet en verscholen zich op het Hanoversche grondgebied in het district Ucliow. Een aanzienlijk detachement politie in autos door honden vergezeld zat hen na en stelde vast dat zij de zuidelijke richting insloegen. Zondag 11. te 3 ure 's morgens waren de vluchtelingen te Packebusch. In den nacht van Zaterdag op Zondag verloren zij te Zienendorf nabij Ahrensée een kaart van den s'taf, die door de polieie weergevonden werd. Tengevolge van dit verlies liepen de vluchtelingen moeilijkheden op, om zich te richten Zij vroegen aan ccn landbou wer den weg naar Gardolejgen. Men veronderstelt dat zij pogen Zuid- Dnitschland te bereiken. Zij hebben weinig of geen geld op zak, vroegen brood aan boeren en hoscliwachters en schijnen uitgeput. Hoogst waarschijnlijk verbergen zij zich over dag en zetten zij hun weg des luackts bij middel van fietsen voer& DE KONING WOONT DE MANOEU- VERS BIJ Koning Albert, Dinsdag morgen zeer vroeg te Evero met een vliegtuig opge stegen, is na eene voorspoedige vlucht, in 't kamp van Beverloo aangekomen, waar hij de manceuvers van de 5e L. D. bijwoonde. De krijgsverrichtingen waren Maan dag begonnen. De koning steeg te paard en woondo het vervolg "der verrichtingen bij dewel ke plaats had op hot volgende thema Een leger uit het Noorden 'komende en gesteund op den Demer trekt achter uit onder den druk van een uit het Zui den komend leger. De Koning nam deel aan de kritiek der manoGuvers en overhandigde stan daarden aan vier artillerieroepen. Z. M. hield eene aanspraak en herin nerde de schitterende wapenfeiten dei* 5e L. D. gedurende den oorlog. Hij woonde daarna een schitterend dé filé van de troepen bij en keerde per vliegtuig naar Brussel terug. ONDERHANDELINGEN AFGEBRO KEN. LIKWIDATIE DER SE KWESTERS BEVOLEN Brussel, 11 Juli. Een gewichtig be sluit is lieden avond genomen. De Dnitsche afgevaardigden, die met de Belgische Regecring onderhandelden nopens de overname der Marken, brach ten dezen morgen 't antwoord der Duit- sche Regeering aan het ultimatum van M. Theunis. Ten gevdlge der overdreven vorderin gen der Duitsclie regeering heeft M. Theunis de onderhandelingen afgebro ken en orders gogevon om onmiddellijk met de likwidatie der sekwesters voort te gaan. De afgevaardiging die de Belgische re geering vertegenwoordigen bij de ter aarde bestelling van den prins van Mo naco, bestond uit MM .Meehelynck, on dervoorzitter dor Kamer, baron Capclle, bestuurder in het ministerie van buiten- landschet zaken en commandant de Ger- lache die weleer, aan boord van de Belgica eene expeditie naar den Zuidpool inrichtte onder de leiding van wijlen den prins van Monaco. De afvaardiging die Donderdag avond rond 6 uur aankwam werd onmiddellijk door nrins Lodewijk ontvangen. M. Me ehelynck bood hem de deelneming aan van Koning Albert en steunde op de vriendschapsbanden die beide hoven verenigt. In de bografenis kwam de Belgische afvaardiging op de tweede plaats, na de Fransche afvaardiging. Na de begrafenis werd aan de afgevaardigden een eetmaal aangeboden. M. Meehelynck zat aan de rechter hand van de dochter van Prins Lode wijk on rechtover dezen laatste. De Comp. du Nord Beige had een pro ces tegen den Bdlgisclien Staat ingespan nen en vorderde van hem eene som van 60 mil li oen schadeloosstelling om het trafiek tusschen Duitschland en Frank rijk te hebben afgeleid van hare lijnen. Maandag heeft de burgerlijke recht bank van Luik uitspraak gedaan. Dit vonnis is ze$r lang en zegt dat het trafiek onder geen voorwendsel! ook van de lijn der Compagnie du Nord mag af geleid worden, zoo lang het contract duurt, 't is te zeggen tot in 1941. De Staat word veroordeeld tot de 'kos ten en de Compagnie du Nord is gemach tigd liare vraag tot schadeloosstelling door bewijzen te staven. De twee botichten, Leon Van de Wou- wer en de weduwe Steinmann, zijn Dins dag morgend voor de kamer van in be- senuldigingstolling van Brussel versche nen, als gevolg van hun beroep aange- teekend tegen do uitspraak der raadska mer alhier, die het aanhoudingsman daat had bekrachtigd. Beide betichten werden per auto naar het gerechtshof gevoerd onder de bewa king van gendarmen in burgerkleedij. Op het gerechtshof worden zij elk in eene afzonderlijke kamer gebracht. Van de Wouwer was in het donker gekleed Mevr. Steinmann was in zwaren rouw en ze verborg zorgvuldig haar ge laat. Ben 20tal nieuwsgierigen ejn foto grafen wachten voor do kamer van in beschuldgingsleliling. Om 10 uur werden de weduwe Steinmann en Van de Wou wer bij 'het hof binnengeleid, bijgestaan door hunne advokaten. De kamer is voorgezeten door Mr Du- prot en raadsleden De Roo en Arnold. Advokaat generaal Richard neemt het openbaar ministerie waar. Om 10 3/4 ure is meester Renkin beginnen te plei- en na hem meesier Grijspeerdt. Om 12 1/4 ure waren de pleidooien geëin digd en de zitting geheven. De kamer hield de zaak in beraad. De beslissing zal eerst vandaag, en msschien eerst Vrijdag genomen worden. De twee verdachten zijn in den loop van den namiddag per auto naar de ge vangenis van Antwerpen terug gevoerd. IN DEN MINISTERAAD De ministerraad, die Maandag namid dag gehouden werd, heeft zich ook be zig gehouden met het geval van den Gentsehen hoogleeraar Daels, die op het V'laamsch Katholiek Kongres te Gent eene oproerige taal heeft gevoerd. M. en kunsten, heeft meegedeeld dat M. Daels Maandag morgend reeds is ge hoord geworden door een deel van den beheerraad der hoogeschool. De tucht- rechtspleging is dus aan gang, doch de minister had de dossiers nog niet in zijn bezit MM. Van de Vyvcre en Moyerscen, ministers van ekonomische zaken en van nijverheid en arbeid ver klaarden dat zij niet aanwezig waren op de zititing waar M. Daels zijne redevoe ring uitsprak. Aan hen, die er op uit wa ren dit voorval te misbruiken om eene minsterieele krisis uit te lokken, heeft de raad geantwoord De redevoering van M. Daels werd niet uitgesproken in de aanwezigheid van leden der regeering; geien enkele minister 'heeft ooit die woordon goedge keurd. De ministerieele solidariteit is dus niet in 't spel. De tuchtrechtsploging is aan gang. PROFESSOR Dr DAELS VOOR HET COLLEGE VAN ASSESOREN Professor Dr. Daels, die te Parijs het Internationaal Congres tot Kinderbe scherming volgde, is Zondag in den na middag, te Gent. weergekeerd. Maandag morgen werd hij ontboden door het College der Assessoren van de Gent- sche Hoogeschool om, op het verzoek van den Heer Minister van Kunsten en Wetenschappen, uitleg te geven over zijn redevoering, gehouden in eene der sectieafdeeling van het Katholiek Vlaamsch Congres, dat onlangs te Gent plaats had. Er werden drie vragen gesteld. Uitlegging werd niet geduld. Op elke vraag moest met Ja of Neen geantwoord worden. De heer professor Daels heeft in die voorwaarden geweigerd eenig stuk to tee kenen, zoodat de vragen naar Brussel zullen terugkeeren, met de antwoorden van het College. Volgens de beschuldigers zou profes sor Daels de Belgische generaals bedee- digd hebben, door te zeggen, dat re gimenten in 't vuur gedreven werden om ze in Vlaamsch bloed te rehabiliteeren Maar dienaangaande dient opgemerkt, dat dit de woorden zijn door generaal Drub'bel afgelegd als getuigenis in de zaak Dosfel voor liet Assisenhof van Gent. Het Staatsblad van 9 Juli kondigt het volgende Koninklijk besluit af Overwegende dat er reden bestaat de voorwaarden te verduidelij ken waar onder de thans in Belgie van kracht zijndo regeling in overeenstemming dient gebracht met het ontwerp van in ternationale overeenkomst van Geneve omtrent het gebruik van loodwit bij schilderwerk is besloten Er wordt eene tijdelijke Kommissie ingesteld belast met het onderzoek van de vraagstukken omtrent het gebruik van loodwit en andere loodverbindingen. Voormelde Kommissie wordt door den minister van Nijverheid en Arbeid sa mengesteld. Op de voordracht van de Kommissie, kan de minister bij deze voor het onderzoek van bepaalde vraagstuk ken, tijdelijk een of meerdere personen aanstellen, welke bijzonderlijk bedreven zijn in de aan hare beraadslagingen on derworpen stof. De alzoo aangestelde personen 'hebben raadgevende stem. De Kommissie stelt het programma harer werkzaamheden vast, mist, goed keuring door den minister van Nijver heid en Arbeid. Het 'besluit van 10 April 1914 ter instelling van een tijdelijke Kommissie voor de technische studie van het ge bruik van loodwit en andere loodverbin dingen bij schilderwerk wordt ingetrok ken. Do zangmaatschappij Amicita van Eupen, die over eenige dagen deelt, nam aan een grooten zangwedstrijd te Hamburg, won er den eersten prijs. Het was prins Addbrecht van Pruisen, c-c-n der zonen van den gewezen Duilschen keizer, die aan de zegevierende maat schappij de gewonnen schaal overhau- digde. Hij zegde te dier gelegenheid aan de zangers Ge hebt nu een nieuw Vaderland, maar ik ben gelukkig geweest uit uw eigen mond te vernemen, dat ge zeer tevreden zijt over het nieuw regiem. Dat verwondert mij overigens, niet met een Prins die zoo eerlijk en rechtzinnig is als Koning Albert, die ik beminde on in wien ik altoos bewonder de welwil lendheid de hij heeft voor het belang dat hij stelt in zijne onderdanen... S» 't Is eene schoone hulde vanwege dien Duitsehen prins aan onzen gOeerden Vorst, en daarom ook moet ze openbaar gemaakt worden. DRINGENDE OPROEP AAN DE LANDBOUWERS VAN OOST-VI* Met het oog op den provincialen prijs kamp voor vruchten te veldedie toeko mende jaar zal ingericht worden, zal er nu, in den loopenden zomer, een voor bereidend overzicht der voorname rogge-* tarwe- en aardappelvelden gehouden worden waarbij vier duizend frank pre mies kunnen verdeeld worden als volgtt Voor de schoonste cn beste rogge te veld Een prijs van 500 frank. Vijf prijzen van 100 frank. Voor de schoonste en beste tarwe to Velde Een prijs van oOöfrank. Vijf prijzen van 100 frank. Voor de schoonst en beste aardappels te velde Een prijs van 500 frank. Vijf tien prijzen van 100 frank. Het staat do jury vrij het bedrag der. premies te wijzigen. De akkers moeten minstens 30 area( groot zijn. Inschrijvingen voor dezen vooiberei- denden prijskamp zijn te nemen voor den 20 JULI bij het Inrichtend Oomi- teit STA TJEST RA A T N. 6 te AALST De inschrijvers moeten oen volledig adres opgeven. Het bezoek der roggevelden zal gebèin ren de 21, 22 en 23 Juli. De bijzondere kommissie, gelast mof het onderzoek van de verschillende teks ten der huishuurwet, zooals deze verle den week door de Kamer gestemd wor den, is het niet eens kunnen worden over de ordening dezer teksten. Heden Woens dag zal zij eene nieuwe vergadering hou-> den, zoodat de stemming "in tweede Ie? zing tot Donderdag uitgesteld is. DE GEVOLGEN VAN DEN IION-. GERSNOOD Do verwachtigen van Nansen voorj wat betreft de govolgen van den kon-: gersnood in Rusland zijn in vervulling; gegaan. Vanaf liet begin van den liongenmoodj zijn in Rusland 10 millioen menschem van honger gestorven Aldus wordt uig Riga gemeld. De meeste sterfgevallen vielen voo$ in de Bac.hfciren-, Kirgiezen- en Tarta- renrcpubliek, die van de sovjetregeerang den minsten steun ontvingen voor wat aangaat levensmiddelen en zaaikoren. De sovjetoverheden bemoeien zicli voornamelijk met de werkelijk Russische bevolking in de geravitaillieerde departe menten verschaffen ze meer dan 100 0/0 van de in liet stounprogram bedoeld» hoeveelheden voedsel, ten koste van d» andere departementen, die oen niet-Rus-, siseho bevolking hebben. Een der districten, dat misschien wel( liet ergst heeft, geletien, zag zijn bovol- king teruggebracht van 1,400.000 taï op 700,000 het verloor dus do helft. DE TER DOOD VEROODKEfLINC? DER RUSSISCHE PRIESTERS 1 DE UITVOERING DER 1 DOODSTRAF UITGESTELD Naar de Manchester Guardian u, meldt, is blijkens berichten uit Moskou do uitvoering der ter dood veroordeeld^ Russische priesters, uitgesteld. In herinnering zij gebracht, dat he| de volgende kerkdignitarissen zijn, allen, gevonnist op grond van verzot togen d» inbeslagneming der kerkschatten, de me. tropuüfttl Benjamin, bisschop Benedicts Jas, archimandriet Scrgius. grof, Ognijef^ en enkele anderen.

De Volksstem | 1922 | | pagina 1