IS Zaterdag Juli 1922 SET BSTERIE, tegenover de Vlaamsche Msogesehes! en Utilitaire Kwestie Os Oessfersitie van Den Maag He; Vatikaan en het Brriisch Mandaat is beklimming vast dsn Evsrest-fesrg Merkwaardige genezing te Loiifdes Ministerie van Spoorwegen Eene tedramp te Wetteren iisitschisod vraagt een moratorium DE VOLKSSTEM XXVIII* JAARGANG NUMMER 139 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.- Tel. 114 - 33AGBLAP - 3 CENTIEMEN - WEKELIJKS 0.50 - Uitgever: J. Van NwraL-Da 3mrot publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, ach te «eod.D tot het Ageotoohap JIatas. Adolf Max1aan,13 ie Brunei- S. Place do ia Bonraa, Pari.3 - en C. Breams Buildings Loadro; E.G.l H. Florenlinus Zon op 4,05 onder7,48 Laatste Kwartier den 16 Voor enkele dagen, was er veel spraak van gebeurlijkheid eener ministerieele krisis die zou uitge lokt worden door de kwestie der Vaamsche IToogesehool, en het mi- lieievraagstuk. Volgens de Brusselsche korres- pondent van Le Bien Public zou het gevaar thans nagenoeg ge weken zijn, dank aan overganke lijke en verzoenlijke oplossingen die bevrediging zouden brengen, en in liet parlement eene meerderheid vinden. Voor de Vlaamsche Hoogëschool, zou er door een lid der rechterzijde, Kamerlid voor Brussel en staatsmi nister eene formuul worden vooruit gezet, volgens welke de Gentsclie universiteit eene hoogëschool zou worden met Vlaamsche basis en met zekere verplichtende leer gangen in de Fransche taal, Deze formuul zou kans hebben eene meerderheid te verkrijgen ver scheidene Waalsche Kamerleden •der rechterzijde, verscheidene libe ralen en een aantal socialisten zou den er zich bij aansluiten. Ook in jden Senaat zou de oplossing goed pnthaal genieten. Wij kunnen niet nalaten hier jeene kleine terechtwijzing te doen In een hoofdartikel van La li- ibre Belgique van Zondag laatst (wordt de bewering VALSCH igeheeten, als zoude de Koning en ide regeering de vervlaamsehing be loofd hebben der Gentsche Hoogë school. Er zou enkel in de troonre de van November 4918 spraak ge weest zijn van eene Vlaamsche Hoogëschool en niets meer. Dat is onjuist. De woorden door Zijne Majesteit, na de blijde intre de te Brussel uitgesproken luidden letterlijk als volgt De regee- (ring zal aan het parlement voorstel len van nu af aan de grondslagen te leggen van eene Vlaamsche hoo gëschool TE GENT (créant a GAND les bases d'une université flamande). Ziedaar de waarheid. In zake der militaire hervorming, (zou men ook tot een vergelijk ko men, betrekkelijk de gewestelijke aanwerving. Er zouden Vlaamsche londemchtingsbataljons zijn en ook (Waalsche. De miliciaan zou tus- ischen beide kiezen. In het regiment zouden de bataljons worden ver smolten, en de algemeene bevelen zouden in 't Fransch worden gege- iven. M. Devèze zou aan een dergelij ke oplossing niet vijandig wezen, NAAR HET EINDE EEN VER KLARING VAN LITWINOFF M. Litwinoff ontving "Woensdag avond de leden van de pers en verklaarde dat de conferentie denkelijk bij haar einde was; de verantwoordelijkheid verwierp bij gansch op de 11 iet-Russische leden, er bijzonder op wijzende dat hij nooit een klaar en duidelijk antwoord ontving in zake de kredieten. Wij zijn niet met te groote verwach tingen naar Den Haag gekomen, aldus spreker, en zijn thans over het afbre ken der onderhandelingen niet zeer ver rast, Do geheele inrichting van de con ferentie en de verdeeling van het werk heeft tot dc mislukking bijgedragon. Welke zullen de gevolgen zijn van 'deze mislukking De verschillende niet- Ruissieche afvaardigingen zullen waar schijnlijk een scherpe resolutie tegen de Russen aannemen, waarbij zij zich we derzijds zouden verplichten om in de toe komst geen afzonderlijke overeenkoms ten met Rusland te sluiten. Dit verdrag zal echter slechts op papier bestaan. Een van de afgevaardigden heeft er op gewezen, dat men liet verleenen van crccfieten aan Rusland zou kunnen be vorderen door de instelling van een in ternationaal toezicht op de Russische fi nanciën .gelijk zulks in Tuikije gebeur de. Wij hebben, aldus M. Litwinoff, vijf jaar lang gestreden om niet het lot van Turkije te doelen. Wij zijn bereid zoo noodig nog tien jaar te strijden. Wij zijn er van overtuigd, dat de wereld het met zonder Rusland kan 'stellen. De eene regeering na de andere zal vroeger of later doch ik denk eerder vroegerafzonderlijke overeenkomsten met Rusland sluiten. Wellicht zou dat een betore weg blijven dan de conferen tie. De conferenties van Genua en Den Haag zijn in zooverre nuttig gebleken, dat de positie en de zienswijze der ver schillende regeeringen volkomen duide lijk is geworden. Wellicht zal deze con ferentie bijdiagen tot het verdwijnen van de fabel betreffende den toestand van Rusland. Indien ook Rusland eenigen tijd afgezonderd zou blieven, zal het niet ophouden te bestaan. Het Russische volk werd opgevoed in heroïsche daden. De Russische boeren, die zoo heldhaftig ge streden hebben, zullen, zoo hoopte M. Litwinoff, ook op economisch gebied wonderen kunnen verrichten. In goed ingelichte kringen van het Vatikaan verluidt, dat de Paus binnen kort- aan zijn staatssecretaris een schrij den zal richten over de Palestina-kwestie. Het document werd tot dusverre niet openbaar gemaakt wegens het verhoor, onlangs verleend aan Sir Herhert Sa muel, den Britschcn hoogen commissa ris voor Palestina, wien de Paus tijd wilde geven, de uitslagen van dit ver hoor aan de Engelscho regeering mede te deel en. Gemeld wordt, dat de houding van het Vatikaan ten aanzien van het Brit- sche mandaat milder is geworden. De Paus verklaarde aan Sir Herbert Samuel te kunnen begrijpen, dat de Engelsche regeering haar belofte aan de Joden ge daan om hun in Palestina een Joodsch nationaal tehuis te doen stichten, niet kan intrekken, maar hej; Vatikaan blijft zich kanten togon een bijzondere beguns tiging van de Joden i;i Palestina en wenscht ook, dat de heilige plaatsen al daar in het bezit van de Christenen zul len blijven. NAAR HET HOOGSTE PUNT DER AARDE In een vorig nummer hebben we ge meld welke prachtige uitslagen de Bruce- expeditie verkregen heeft. De Times publiceert thans een uitvoerig verslag van generaal G. C. Bru ce over dcize uitslagen van de expeditie welke eerst door Mallory Somervell en Norton zijn behaald, en later door Geor ge Finscii cn kapitein Bruce, waarbij men een hoogte van 27,200 voet bereik te. Mallory, Somervell en Norton, welke een hoogte van 26, 800 voet -bereikten, maakten geen gebruik van het zuurstof- .toestel. Volgens het verslag Aran generaal Bra ce bereikten Mallory en Somervell den 18 Mei den Noordelijken top (Chang La). Hier werd den 17 Mei een kamp opgeslagen door vijf leden der expeditie en een groot aantal koelie's. Den ±9 Mei overnachten Mallory, Somefvell, More- head, Norton en zeven koelie's op den Noordelijken top. Den 20en Mei werd een kamp opgeslagen op een hoogte van 25.000 voet, en den 21en' Mei bereikten Malolry, Somervell en Norton een hoogte van 26,800 voet- Op den Oost Rongbuk gletscher zijn drie Kampen opgeslagen, het eerste kamp op een hoogte van 17,800 voet, waai* de valleien van den Oost- en hoofd Rongbuk samenkomen; fyet tweede kamp is links van den Oost Rongbuk gletscher, op een afstand van drie una* van het eerste kamp, en ligt op een hoogte van 19,800 voet; het derde kamp ligt aan den voet van Chang La, 4 1/z uur van h.et twee de, op een hoogte van 21.000 voet. De gletschers van den Everest hebben een geheel bijzonder voorkomen, en kun nen niet worden vergeleken met de Zwitsehersche gletschers.Waar een hoofd zij-gletscher samenkomen is de opper- v jak te oneffen. Deze oppervlakte is on gelooflijk hard en zwart. Waar sneeuw ligt, kan men zonder veel hinderpalen vorderen, maar waar de oppervlakte kaal is, moet men gebruik maken van klim- ijzers. Teder kamp heeft- proviand voor de le den der expeditie on dc koelies. Het land heeft- bijna geen brandstof en het werk der koelie's wordt hierdoor zeer ver zwaard. Dc laatste veertien dagen heb ben de koelie's proviand, voor een maand vervoerd voor zestig personen, en dit over een afstand van 16 tot 22,000 voet. Generaal Bruce noemt dit een schitteren de prestatie. Do uitslag heeft bewezen, dat de krachtige koelie's het zuurstoftoestel tot een hoogte van 25.000 voet kunnen ver voeren, zonder zelf van zuurstof gebruik te maken, en tot deze hoogte hebben de leden der expeditie naar alle waarschijn lijkheid dus geen zuurstof noodig. Aan het verslag van den heer Mallory over, zijn zonder veel moeilijkheden volbrachte onderneming, ontlèenen wij het volgende De snelheid en kracht waarmee wij vooruit kwamen, hing af van de capaci teit van onze longen. Wat mij betreft-, verkreeg ik losheid van spieren door diep te ademen, en door mij hierin te oefenen, kon ik vooruit komen. Wij hadden gehoopt de noord-oostelijke zij de van den Everest te bereiken, maar daar wij dachten aan den langen terug weg en de moeilijkheden door den pas gevallen sneeuw, spraken wij af niet la ter dan 2 ur 's middags terug te keeren. Om 2 u. 15 bereikten wij een hoogte van 26.800 voet, en vingen daarna den terugtocht aan. Wij merkten op dat- in tegenstelling met expeditic-e in lager gelegen streken een uitgeput mensch niet spoedig weer op krachten komt bij het afdalen. Toon het donker werd. volbracht men het einde van den terugtocht bij het schijnsel van kaarsen. Verder deelt Mallory mede dat Mors- head, die zich oorspronkelijk bij zijn gezelschap bevond, niet in staat was ver der mee te gaan. Drie leden van de ex peditie zijn bovendien buiten dienst ge steld doordat liun ledematen foevrozen waren. Dezer dagen deed zioh te Lourdes de volgende wonderbare genezing voor. Een 21-jarig Fransch meisje, Marie Chenel genaamd, van Sil de Bret (Ille-et Vilaine) was in 1915 aangetast geweest van eenci buiktvliesontStaking van te- ringachtigen aard en ondanks alle ge neesmiddelen trad er geen 'beterschap in. Toen men haar te Lourdes aanbracht, leed zij aanhoudend, en kon slechts een weinig vloeibaar voedsel innemen, dat hare maag kort daarna terug uitwierp. Sinds hare aankomst te Lourdes kon zij eenige druppelen van het water van de Grot drinken en inhouden. Op 29 Juni, toem zij zich aan de Grot bevond, scheen het haar plots dat alle pijnen verdwenen waren, cn zij had een groot gevoel van welbehagen. Zij durfde aan hare gene zing niet gelooven, en toch bleef het ge voel van welbehagen aanhouden. Terzelfdertijd heeft zij eene gewaarwording van grgoten honger, iets wat sedert jaren niet meer gebeurd was en in het hospitaal teruggekeerd, laat zij zich daar onmiddellijk een ste vig maal voorzetten, dat zij heel goed verteert. Ditmaal kon zij aan hare gene zing niet moer twijfelen. Den volgenden daig begeeft- zij zich naar het bureel dei* vaststellingen, waar zij het wonderbare geval vertelt aan de geneesheeren Pctitpierre der kust van Huyères, Pelvé van Quimper. Moorkens en Ooms van Antwerpen. Deze, na ken nis genomen te hebben van het certifi caat van doktor Briand, die de ziekte van het meisje beschrijft, onderzoeken de wonderbare genezene volgens al de regels der wetenschap. Zij besluiten een parig dat het geval heel merkwaardig is, en dut de vastgestelde genezing niet kan toegeschreven worden aan een natuur lijk verloop. Een vergelijkend examen voor 100 be dieningen van klerk heeft in Septem ber a. s. plaats. De aanvragen tot deel neming (henen uiterlijk op 28 Juli aan den Minister te geworden, vergezeld van een postbon van vijf frank voor in- schrijvingsrecht, opgemaakt op naam van den Ontvanger der verschillende middelen te Brussel. Vooraleer de aanvraag op te maken, raadplege men de berichten aangeplakt in de statiën, post- en telegraafkantoren, en waarin de aannemingsvoorwaarden en de te leve ren inlichtingen worden aangeduid. AFVAART DER STOOMBOOTEN DIE DE POSTCOLLI VOOR CONGO VERVOEREN Gedurende het tweede halfjaar 1922, zullen de stoombooten die de póstcolli voor Congo vervoeren uit Antwerpen afvaren op de volgende dagen 20 Juli, 10 en 31 Augustus, 21 September, 12 Oc tober, 2 en 23 November, 14 December. Om bij de allereerste afvaart verzonden te worden dienen de colli besteld te Ant- werpen-Centraal ten laatste 48 U£en, \:qo£ de afvaar^ van de boot. Er wordt aan de afzenders herinnerd dat de tolaangiften die dergelijke colli begeleiden dienen opgemaakt met de meeste zorg en de grootste nauwgezet heid, wat aangaat den aard, d£ soort, de hoeveelheid, den inhoud, de waarde, liet ruw en zuiver gewicht van elke soort goe deren of voorwerpen die in het collo ver vat zijn. NIEUWE TREINEN Met ingang van 15 Juli a. s. zullen twee nieuwe treinen rijden, een van Brugge (V. 20.30) naai' Blankenberghe (A. 20.50), de andere van Blankenberghe (V. 23.10) naar Brugge (A. 23.30). Van af 16 zullen navolgende nieuwe treinen rijden itussdhen Verviors-Cen- traal (V. 7.31) en Herbesthal (A. 8.0) I-Ierbesthal (7.44) en Verviers-Centraal (A. 8.10); Herbesthal (V. 18.24) m Luik-Guil'lemin (A. 19.28)Luik-Guil- Iemins (V. 1919) en Herbesthal (A. 20.26)Aarlen (V. 22.3) en Luxemburg (A. 22.39)Luxemburg (V. 8.39) en Aailen (A. 9.18). DE FABRIEK BEERNAERT GE DEELTELIJK DOOR HET VUUR VERNIELD. TWEE MOEDIGE PERSONEN VERMIST. OVERGROOTE SCHADE. Eene ware rarhp heeft Vrijdag mor- gend de gemeen te Wretteren in versla genheid gedompeld. •'t Was rond 2 ure, toen de vreedzame inwoners dezer gemeente uit hunnen slaap gewekt werden, door het geluid der alarmklok, 't Brandde Iedereen was dra te been zich met angst afvragend waar het vuur woedde. Doch al even spoedig kon men aan den hel verlichtenden gloed bemerken dat ihet de fabriek Boernacrt, aan de statie van Wetteren was, welke in brand stond. In oen oogwenk snelden alle weerba re personen naar de plaats des onheils, om hulpe to bieden, doch het vernielend •element had een groote voorsprong op de redders. Ook moeten de pompiers hun ne eerste krachtinspanningen aanwen den, om te trachten te bewaren wat nog niet in brand stond. Gezien de hevigheid van het vuur, aan gewakkerd door een flinke zuiderwind, werd dadelijk om de pompiers van Gent getelefoneerd en deze waren roiid drie ure ook reeds ter plaats mot hunne auto- pomp. Nu kop met meer krachtdadigheid op getreden worden en met- verscheidene lansen, werden de nog niet brandende dcelcn der fabriek als door een stortvloed overgoten. Het vuur was ontstaan in de oude fa briek, waarschijnlijk door zelfverhitting in het kloddenkot. Vermoedelijk^ moet het langen tijd gesmeuld hebben, want 't was slechts toen de vlammen hoog op sloegen,- -dat het bemerkt werd en bet- alarm kon gegeven worden. Ook ver spreidden de vlammen, ten overvloede gespijsd door de overgroote hoeveelheid voor handen zijnde koopwaren, zooals katoen, enz zich bliksemsnel en weldra stond heel dc oude fabriek in lichtelaaie. E11 nog stoeds dreigden de vlammen hun ne vernieling verder uit to breiden. Bezijdons den spoorweg, aan den ach terkant der fabriek, waren reeds eene ka- bien van den wissel wacht er en een tele foonpaal in brand geraakt, doch bier kon het vuur nog tijdig gedoofd wor den. Dank aan de vercenigde krachtinspan ningen der pompiers en andere moedige personen kon mon, ten slotte toch het vuur omschrijven en zou men nu het vernielend element zelf aantasten in de oude fabriek. EEN AKELIGE TIJDING. TWEE MOEDIGE REDDERS VERMIST Als een loopend vuurtje 't is hier wel de gepaste uitdrukking verspreidt zich tusschen de redders en de overtal- rijke menigte eene ware jobstijding. Twee moedige personen, de genaam- den Van Kcrekoven, beter gekend on der den naam Boet Van Kerckoven en Quertet bijgenaamd Schoen beiden wonende te Wetteren, die van het eerste oogenblik aan het bestrijden van het vuur medcgeholpcn hadden hadden bemerkt dat het vuur langs eene plank, leidende van de oude fabriek naar de nieuwe, dreigde voort te loopen. Zij drongen in ccne gevaarlijke plaats om te trachten die brandleiding te verwijde ren en... men 1 ïeeft ze beiden niet meer teruggezien. Naar alle waarschijnlijkheid hebben beiden hunne heldhaftige poging met den dood betaald I EEN GROOTSCH SCHOUWSPEL Intusschen woedde bet vuur maar voort, niettegenstaande er stroomen wa ter over uitgestort werden. De vlammen sloegen hemelhoog, terwijl miljoenen en nog miljoenen yuurgenstera door d.q lucht dwarrelden, 't Was een grootse^ en onvergetelijk tooneel. Achtereenvolgens stort-lcn dc daken: der brandende gebouwen in. 't Was slechts rond 5 ure, dat men eindelijk het vuur meester werd en dat alle gevaar voor verdere uitbreiding ge weken was. Wel brandde het nog, docli ?t waren de balen koopwaren in de ver-* nielde zalen, en daar de hevige hitte ge weken was, doordien de vlammen niet meer zoo hoog opsloegen, konden do pompiers het vuur van dicht bij bestrijd den. Toen wij rond half negen voorbij de plaats der ramp reden, zagen wij nog jbraudendc balen Katoen, welke door do pompiers bespoten werden. DE SCHADE 't Is wellicht nog voorbarig, van do aangerichte .«chade te spreken, doch men. verzekert ons, .^ze ^miljoenen zal bedragen. Alleen aan onbewerkt katoen zouden er voor ongeveer een miljoen ba len vernield zijn. EEN WARE RAMP Zooals wij reeds hooger meldden ia liet wel eene ware ramp voor de Wetter- feche bevolking. Inderdaad, er werkten in de fabriek Beernaert ongeveer 2000 personen allen wonende te Wetteren of tin den omtrek. Daar het nu juist de ge bouwen zijn waar het katoen de eerste behandeling onderging, zullen al deze brave lieden geruimen tijd liunno brood-, winning moeten missen. De Commissie voor herstel publiceert? den tekst van de vraag voor een mora torium vanwege Duitschland aan de. Commissie voor Herstel Niettegenstaande de economische be- zwaren uiteengezet in de nota van 28 Ja nuari 11. heeft de Duitsche regeering tofc nog toe de betalingen gedaan, vastge-, steld door de besluiten van de Commis- e voor Herstel van 13 Januari en 21! Maart 1. 1.. Intusschentijd, is de positio van Duitschland, door de schommelingen, van de wisselkoers, met don dag ongurts- tiger geworden. In Mei 1921 moest, als basis voor lo; nakoming der Duitsche verplichtingen inzake herstel, de koers van 60 papier mark voor écn dollar gelden, terwijl de koers van den dollar, in Maart 1922 toto 285, en in Juli tot 500 mark gestegen; was. Gezien het bedrag der verplichtingen; op Duitschland berustende, krachtens* den Staat van betalingen opgemaakt te Londen op 5 Mei 192i, moest, volgens» hetgeen bepaald werd, eene som van on geveer 2 milliard goud-mark gedekt? worden door betalingen in geld. Indienl de stand van den wisselkoers dozdfde; gebleven waren als te dien tijde, zou dezei som eene binncnlandsche dekking nood zakelijk gemaakt hebben van 28 milliard napier-mank in ronde cijfers. Voor de betalingen in geld, op 720 millioen goud- mark gebracht, door liet besluit van de. Commissie voor Herstel van 21 Maart, 1922, zou gezien den wisselkoers van; Maart 1922, een bedrag van 51.4 mil liard papier-mark noodig geweest zij», hetwelk nu, rekening houdende mét- den hcdendaagschen wisselkoers, tot 8O milliard papier-mark gestegen is. Daar bij komen nog de andere verplichtingen: betaalbaar in wissels, voor de naleving; van het traktaat van Versailles on waar van het totaal 600 millioen goud-mark; bedraagt, of 66 milliard papier-mark. Indien Duitschland, in dc gegeven'; omstandigheden, moest voortgaan, omj het hoofd te bieden aan de vernlichtin-j gen van hot traktaat van Versailles, zich] in dezelfde mate buitenlandsche wissels; aan te schaffen als tot nu toe is geschied,] dan zou de huidige waardevermindering; van do mark snelle en onweerstaanbare* vorderingen maken, cn tot de vernieling; leiden van het financieel, economisch enj sociaal leven van Duitschland. De Duitsche regecring ziet zich dien-; tengevolge niet in staat, om de voortzet-, ting van de betalingen in geld in da huidige omstandigheden te laten verho pen, op de basis van het besluit genomen» door de Commissie voor Herstel. De Duitsche regeering steunend op aF-é tikcl 234 van het traktaat van Versailles^ raagt dus wél een uitstel te willen ver-» lecncn, voor de sommen betaalbaar ii^ geld, volgens de beslissing genomen den loop van liet jaar 1922. I Wat de som betreft, waarvoor de ver-* valdag op 15 Juli is vastgesteld, deze» zal op minder dan 17 millioen goud mark worden gebracht, wolk©, rekening, houdende met de vorige betalingen, op( de credieten van Duitschland zullen ko-i, men te staan. Het overblijvende, omtrent 33 miU lioen. staat wel is waar, ter beschikking van het Duitsch gouvernement, dat in gelukt i$ gedurende de ygorgaandg.

De Volksstem | 1922 | | pagina 1