DE PRINS KOMT! INHULDIGING van 't Gedenkteeken aan de voor het Vaderland gesneuvelde Oude Troep- kinderen Legerpupillen ScliapulierenzoMag Diefstal en moord in Congo Zondag 16 Juli Maandag 17 Juli 1922 Eene brandramp te Wetteren Hel geheim van Pheanix-Fark De bende Nauwelclaerts en Cie Gauwdieven op de trams te Brussel DE VOLKSSTEM XXVIIP JAARGANG NUMMER 140 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.— Tel. 114 T> A f^-T=tT As T» |0 CENTIEtVlEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Npffel-Di: Gbndt PU builen het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot hot Agentschap Havas, Adolf Maxlaan,i3 te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildiugs Londres E.G.4 O. L. van Carm. Zon op 4,06, onder 7,48 H. Alextius Zon op 4,07 onder 7,47 Nieuwe Maan den 24 Zondag 23 Juli zal 'Aalst, de ou- 'de Keizerlijke stad, in feest zijn voor hetgeen in vroeger eeuwen ge- heeten werd de blijde intrede van den Prins van den Lande, van den Koninklijken erprins, den wettigen troonopvolger, die heden Leopold is, zoon van onzen beminden Koning Albert I. Het Belgisch volk, maar voorna melijk de stad Aalst, is de Dynastie verkleefd. Van in de verst verwij derde tijden waren de Aalstersche g ouwen bekend voor hun gehecht heid aan landaard en wettigen vorst en dikwijls moesten zij om die verknochtheid duur boeten, 't zij door bestorming, plundering en al le slag knevelarij. De Vorstentrouw blijft de schoonste parel in de kroon van 't Land van Aalst, Aalst zal de uitstekende eer ge nieten den prins te ontvangen en te Verwelkomen, die als eenvoudig sol- jdaat, bijna een kind nog, ganseh den langen oorlog meemaakte, en, evenals den nederigsten der man schappen, in de loopgrachten en aan de vuurlijn het gevaar deelde; den Prins, die onze taal spreekt Wij huldigen den waardigen goon van een kroost, dat ten toon beeld strekt aan alle huisgezinnen het kind eener moeder, die als een Engel van Liefde bekend is de zoon van een vader, door alle vol ken den Ridder van de plicht ge noemd. Wij vereeren in Prins Leo pold de deugd, de onverschrokken heid en de Ifefdadigheid van het Belgisch Vorstenhuis. Dat zullen we den koninklijken Erfprins zeggen en herhalen bij zijn blijde intrede aan hem op wien de hoop van 't Vaderland be rust. 't Is onze plicht, 't is de plicht van elkeen, en zij is zoo wel begre pen dat een klinkend protest van heel de stad uitgaat tegen de las terlijke en vuige revolutionaire taal, welke een troepje vreemdelin gen en aktivisten sinds eenigen tijd in een Aalstersch blad je aan hunne lezers opdienen. Al de uitnoodigingen; al de aan kondigingen der feestelijkheden, zijn in de twee, landstalen opge steld, Ganseh het feest zal gebeuren in de twee talen. Onze Moedertaal zal niet de verstootelinge zijn, maar de plaats bekleeden die haar toekomt. Z. K. IJ. Prins Leopold weze welkom te Aalst We zullen onze huizen bevlaggen piet de nationale driekleur ter eere aan de Dynastie, de bloem der Vorstenhuizen we zullen ons in dankbare opwelling herinneren het wel en het wee, gedeeld met de Ko ninklijke Familie, in dagen van blijdschap, in tijden van onheil en ;ramp. Nog is de einder van onweerswol ken zwanger nog heerseht duister nis en onzekerheid nog is het geen vrede op aarde nog loert de vijand op weerwraak, en nog immer, even als tijdens den oorlog, zijn er in ons land, in onze stad zelf, lieden die, ons schoon Vaderland pogen te verzwakken en ons nieuwe ram pen voorbereiden, ander bloedige porlogen. Maar de glinsterende ster der hoop straalt ons tegen in den Kroonprins de toekomst lacht ons gul toe in de jeugd en de deugd, rijk erfdeel zijner doorluchtige ou ders. In eendracht rond hem geschaard, zweren we trouw aan de Koninklij ke Familie en aan onzen Erfprins Aalstenaars in gouden letters prijkt op uw grijs Belfort, het oudste van Vlaanderen, Nee Spe, Nee metu Laat die fiere leuze den 23 Juli niet bezoedelen door een en kelen wanklank Gedenkt uw roemrijk verleden en onverbasterde trouw aan God en Koning, aan uw aloude Vlaamsclie zeden Afstam melingen van Iwein, herinnert u Diederik van den Elzas, Boudewijn van Papenrode en duizenden ande re uwer ridderlijke voorzaten, die landverraad en valschheid verfoei den en doemden en hun wettige Vorsten wreekten DE PRINS KOMT 1 Hoezee Leve lang hij leve lang de Prins Hoera Welkom hij hartelijk Welkom de Prins Een 'Aalstenaar, HH. EE. M. Devèze, minister van Landsverdediging en Moyer- ■soen, minister van Nijverheid en Arbeid zullen Z. K, H. Prins Leo pold naar Aalst vergezellen. PROGRAMMA VOOR DEN 23en JULI Ï922 9 u. 30, Vergadering in de Pupillenschool om zich in stoet naar de St. Martinuskerk te begeven, 10 u. Plechtige Mis tot nagedachtenis onzer voor het Vaderland gesneuvelde Helden. 11 tot 12 u. Bezoek der school. Vrijen ingang voor het publiek, 12 u, 30, (stipt),Lunch in de school. Eetzaal dei- leerlingen, 13 u, 30, Vergadering der deelnemende maatschappijen aan de statie, 14 u. -Aankomst in de statie van Z, K. H. Prins Leopold. 14 u, 15, Ontvangst van Z, K.H. en de overheden ten Stadhuizë, Optocht, van den stoet samengesteld als vogt, 3 Muziek der Pupillenschool, 2, Eereafdeeling der Pupillen, 3, Bond der Invalieden, 4, Société Royale des Anciens Enfants de Troupe et Pupilles de l'Armée. Afdeelingen Brussel, Antwerpen, Gent, 5, Koninklijke Harmonie Al Groeiend Bloeiend 6, Amicale des Officiers de la Fandre Oriëntale. 7, Amicale des Sous-Officiers de la Flandre Oriëntale, 8, Oud-Strijdersbond van Aalst. 9, Bond der Opgeeischten van Aalst, - 10, Muziek van het 2e Grenadiers. 11, Koninklijke Maatschappij «L'Orphéoii 12, Maatschappij der Oud-Onderofficieren van Aalst, 13, Fanfare Les Vrais Amis Constants 14, Bond der Oud Wapenbroeders, 15, Onpartijdige Bond der Gedecoreerden voor daden van Moed en zelfsoppoffersng. 16, Fanfare van het Christen Werkersverbond Groen Kruis 17, Maatschappij der Machinisten en stokers der Belgische Staats spoorwegen, 18, Bond der Briefdragers. 15 u..Voo'rbijtocht van den stoet voor Z. K. H. en dë overhe den die zich op het balkon van het Stadhuis zullen bevinden. 15 u. 30, Inhuldiging van het gedenkteeken, Aanspraken, - Cantaten, 17 u. Bezoek der Pupillenschool door Z. K. H. Prins Leopold Voorbijtocht der school op den koer van het Gesticht, (Turn- en schermoefeningen door de leerlingen. 17 u. 30, Vertrek van Z. K. H. Prins Leopold, 17 u, 45. Vertrek van den bi j zonderen trein van Z. K. H, Bepaald in een bijzonder programma, Verschillende oefeningen en spelen binnen de school. Zanguitvoeringen door de Koninklijke Maatschappij 1' Orphéon Concert in de stad gegeven door liet muziek van het 2e Grenadiers. N. B. 1. Bij de aankomst om 13 u. 30 zullen de maatschappijen moeten vergaderd zijn volgens de bovengemelde orde, in de Nijver heidsstraat, Bond der Invalieden aan het Hoofd, ter hoogte vaji den Café Breckpot 2. De scholen der stad, zullen de haag vormen in de volgende straten Statie, Statiestraat, Esplanadeplein, Leopold- straat, Groqte Markt en Stadhuis. 3. De haag van het Stadhuis tot aan de Graanmarkt zal gevormd worden door het Pompierskorps mei; njuziek ën ecne eereafdeeling der Pupillenschool met muziek, 't Is heden nog een feest aan Maria, onze Moeder en onze Beschermster toe- gezeid Bescherming en hehoeding heb ben wij maar al te veel noodig, want in geestelijken en lichamelijken nood be vinden wij ons immer en altijd. O hooge, lieve Vrouw Om wie ik geven zcni Mijn jeugd en leven, Uw zachte moedermachtx Uw stille liefdekracht Kan geen weerstreven. O zie, ik volg bereid Waar gij mij henenleidt Met blijde zinnen Al ben ik klein en arm. Mijn hart zal U warm En trouw beminnen. Geen betere beschutting en bevrijding dan die van boven uit den hemel. Geen zeikerder behoeding en bescherming ten zij deze door onze Hemelmoeder ver wezenlijkt. Alle genaden komen ons toe door Ma ria, alle bijstand en hulpe wordt ons door do Hemelkoningin verleend. Zullen we dan de middelen daartoe in godsdienstig gebruik niet aanveerden Het schoudèrkleed door Maria zelf aan den gelukzaligen Simon Stock, overste van de Carmelusorde in Engeland, ge schonken is het geschiktste harnas ter verwering tegen den boozen geest. En de belofte door de H. Maagd binst die verschijning van 16 Juli 1251 er bijgevoegd Ontvang dezen schapu lier al-wie daarmee godvruchtig sterft, zal van het eeuwig vuur bevrijd blij ven, is aan te nemen want wie onder Maria's hoede leeft zal niet verloren gaan. Immers Zij is de deur des hemels 1 En ovemali de nacht Daarop zijt gij bedacht. Met wakende oogen, Totdat ik adem haal Van 's Hemels bogen Totdat het eeuwig licht Voor mijn verbaast gezicht Alom zal rijzen, En wij de sten-enlaan Des hemels over gaan In paradijzen. Dragen wij het schouderkleed of scha pulier van O. L. Vrouw van Carmelus- berg, zoo genoemd omdat de orde van Carmelus aan wie dezQn schat werd ge schonken, haar oorsprong vond op dien berg in 't Heilig Land gelegen. Dragen wij dit kenteekend 'kleed met godsvrucht en betrouwen want zulks brengt veel bij ons aan eeuwig welzijn. Eene medalie die de schapulier ver vangt is toegelaten en met dezelfde af laten verrijkt, doch zij moet gewijd zijn door éen priester daartoe gemachtigd en een eerste maal moet men zich den schapulier door een Pater Carmeliet of wel door een afgezant van de orde (en bijna in alle parochiën vindt men zoo een priester) laten opleggen. Onze kinderen moeten dit van onge lukken bevrijdend kleed en beschuttings mantel tegen alle duivelsche en onzalige aanvallen insgelijks opgelegd worden. In sommige kerken worden de klei nen terstond na hun doopsel ingeschre ven in de confrérie van O. L. V. van 'Oarmelusberg en bekleed met het brui ne harnas van Maria's bescherming. Dit gebruik zou overal moeten in voe ge komen want eens kind van God ge worden is het maar redelijk dat men ook zijne H. Moeder, en dit wel door een uitwendig teeken, tot zijne behoed ster aanneme. Indien wij of ons Kroost nog geen schapulier of geene daartoe geschikte en gewijde medalie dragen, met Schapulie- .renzondag zal het van pas komen dit behoudings- reddings- en volherdings- teeken in Maria's dienst te aanveerden k JOANNES. EEN DER VERMISTE REDDERS TERUGGEVONDEN Vrijdag namiddag heeft men in de puinen het lijk teruggevonden van den ongelukkigen Tondeleir en niet Quertet zooals gisteren bij misgreep ge meld werd bijgenaamd Schoen Het lijk was vreeselijk verkoold en kon enkelijk herkend worden aan den breukband welke de ongelukkige droeg. Tondeleir is 63 jaar oud, geliuwd en •ader van vier kinderen, oök allen reeds gehuwd. Het lijk werd naar het doodenhuis overgebracht. De andere vermiste redder, is zekeren Henri Debbaudt, 53 jaar oud, gehuwd en vader van acht kinderen. Beiden waren nachtwakers in de fa briek Beemaert. 't Zijn zij die de eer sten het vuur bemerkt hebben en na het alarm gegeven te hebben, poogden zij in gezelschap van den derden nachtwaker, zekeren Van Petegliom en de eerste toe gesnelde personen, dq ylammen uit ta dooven. 't Is toen zij in het magazijn, drongen dat Henri Debbaut en August Tondeleir den dood vonden. Ook Van. Peteghem werd erg verbrand doch kon. nog door een venster buiten springen. De Pompiers van Gent hebben tot Vrijdag namiddag werkzaam geweest en zijn rond 3 ure terug vertrokken. De brand smeulde immer voort, doch werd .flink 'besputi door de brandspuit der fabriek Eigentlijk is om zoo te zeggen t hert der fabriek verbrand, 't is te zeggen Tiet middens te gedeelte, juist die lokalen die uitsluitend voorbehouden waren om de stoffen te bereiden die in de weverij na dien werden bewerkt, yoorloopig ligt dus ganseh de fabriek stil. Men verneemt nochtans dat de heer Felix Beernaerts alles zal doen ojn zoo vlug mogelijk terug aan 't werk te gaan en met de hulp van andere nijve raars er toe te komen zijne getouwen, terug aan 't werk te stellen zoodat de ramp voor de werklieden op zijn minst zal gebracht worden. De onderzoeksrechter M. Van Stra tum, heeft een lang onderhoud gehad met den deskundige boekhouder M. Dur- let. Het ging over de likwidatie der fir ma Stinmann en Cloquet waarvan do boeken door den deskundigen worden nagezien. Het onderzoek wordt nu bijna uitslui tend voortgezet in het kabinet van den onderzoeksrechter. Zoo werden nog on- derhoord de oom van het slachtoffer M. Lod. Steinmann, konsul-Generaal van Zwitserland, de broeder van het slacht offer en voor de zoovoelste maal de kame nierster van mevrouw Steinmann, Elisa Romani. Onlangs werd het gerucht verspreid, dat het lijk van een Europeaan was ge vonden op de spoorlijn tusschen Loeis- ha en Elisabethstad. Het onmiddellijk ingestelde onderzoek bracht aan het licht, dat men hier te doen had met een moord gepleegd op een goederentrein, die naar Elisabethstad reed. Het slachtoffer had plaats genomen op het balkon van een wagon. Talrijke bloedsporen werde» teruggevonden op den wagon. Men kon uitmaken, dat slechts een en kele andere blanke met dienzelfden trein had meegereisd Geheel het personeel was overigens samengesteld uit negers. De blanke, op wien vermoedens wo gen, werd opgespoord en ingehouden, terwijl hij als toeschouwer aanwezig was op een voetbalveld. Ondervraagd over het gebruik van zijn tijd bij de reis naar Elisatbethstad, kon hij slechts zeer verwarde verklarin gen afleggen. Boven dien vond men in zijn zakken verborgen, de som van. 25,000 frank. Het slachtoffer, zekeren Nico Tjaart Van der Warth, van Nederlandsche af komst had juist een eigendom verkocht en keerde met de opbrengst van den ver koop naar Elisabethstad terug. Huiszoekingen bij den vermoedelijkcn dader leidden tot de ontdekking van mei bloed bospatte kleedingsstukken. Het onderzoek wordt voortgezet. Het parket is Donderdag nogmaals in de gemeente Iteghem afgestapt in zake de Bende Narovelaerts cn C°, en waar voor het over enkele dagen reods een bezoek afin de gemeente gebracht had. Het betreft hier den aanval der bendo op de hoeve van den landbouwer Hens. De eerste maal was het parket vergezeld van drie leden der bende Van den Wyengaert, Van de Zande en Hendrickx Zooals naar gewoonte was het weer den berouwhebbënden booswicht Van den Wpymgaert, die het parket alle mogelij ke inlichtingen verschafte. Donderdag was het parket slechts ver gezeld van Van den Wyengaert, die den weg aanwees welke door de bende ge volgd was om naar de hoeve te gaan. Deze bezoeken brengen heel wat op schudding in de gemeente. M. Louis 1?.., wonend Rumeniestraat, te St. Gillis, had Donderdag avond plaats genomen op een tramplatform, aan de Brouckèrepla&ts te Brussel, om zich naar 3e Zui.dstat.iei te begeven. Onder den weg, werd M. R.., op zjj gedrongen door twéé kerels die, ter hoogte van de Spiegel, straat, van den tram sprongen. Do gauwdieven waren reeds lang uit de voe ten, toen M. R... vaststelde dat zijn brio- veutesch eveneens gaan vliegen was. Ze bevatte ecne som van 2700 fr. en aktiai kocpons.

De Volksstem | 1922 | | pagina 1