Set Bailet der Katholieke Klesvercenlging van liet Arrondissement Aalst m 18 Dinsdag Juli 1922 EEN KWAAL EN HET OENEESÜSSDSEL Siet UitiiaüeE! van onzedigs prenten, geschriften enz- LaniifjoOTbsSangea Op den ImesS-berg Tegen de Hiishunrwef Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. - XXVIII' JAARGANG NUMMER 141 Tel. 114 T~> 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgeyer: J. Van Nuffbl-Db Gbnot H. Camillu Zon op 4,05 onder7,43 Nieuwe Maan den 24 blicitelt builen het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap PlAVAS.Adolf Maxlaan,13 te Brussel; 8, Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londres E.G. 4 De twintigste eeuw, de eeuw van Verlichtingen vooruitgang heeft de mensclien geworpen in eene ruste- looze bedrijvigheid, eene koortsige gejaagdheid om hun stoffelijk be zit te vermeerderen zelfopoffe ring, naastenliefde, waar zieleleven zijn doode letters voor de samen leving. Geld geld 1 geld en nog geld Het itilitisme is met het menschelijk vergroeid, 't is door gedrongen in alle standen der sa menleving, in alle ambten, in huis en in de school. De ouders wekken liunne kinderen tot leeren en arbeid alleen om him stoffelijk welzijn te verzekeren geen hooger doel, geen godsdienstig ideaal, alsof de gods dienstige opvoeding, en zij alleen, niet den waarborg gaf van geluk voor ouders en kinderen hier en hiernamaals. Het overschatten van weten en kennen is de grootste dwaashid van onzen tijd en de voor naamste oorzaak van onze maat schappelijke ongelukken. Wat maakt het veel te weten, indien dat weten niet beter maakt Eene op voeding zonder godsdienst houdt den mensch besloten in eene koude ziellooze wereld waar geen beloo ning tegenblinkt voor volbrachten plicht. Eene opvoeding gesteund op de zalige leer van Christus rust op rots vaste princiepen, onveranderlijk en onfaalbaar als Gods wezen waaruit ze voortvloeien en belooft eene ge- lukige eeuwigheid, de oneindige schoonheid God zelf tot loon een deugzaam leven, Terug tot God Alles herstellen in Christus moet de leuze zijn waaronder het heropbouwen dei- wereld moet geschieden. School en huisgezin moet eene door en door godsdienstigen opvoeding geven. Dat de ouders zich beijveren om het godsdienstig gevoel bij hunne kinderen, vooral bij hunne oudere zonen en dochters, te versterken en te ontwikkelen door de oude Vlaam- sche gewoonten weer in eere te brengen gezamenlijk den Rozen krans bidden, den ouderlijken ze gen doen vragen, de godsdienstige feesten Pasehen, Sinksen, Kerst dag, enz., in familie vieren, de ou ders moeten den huiskring aange naam maken door het vermenigvul digen der familiefeesten om de jon ge lieden zooveel mogelijk thuis te houden, hun leeren eerlijk, deftig, rechtzinnig te zijn de lucht welke zij inademen moet godsdienstig we zen zi j moeten den godsdienst ver staan, opdat zij met Lacordaire mogen zeggen Sedert ik J. C, heb leeren kennen schijnt me niets nog schoon om het begeerlijken blik te bezien, ouders, leidt uwe kinde ren dikwijls ter H. Tafel, opdat zij mogen ondervinden hoe troostelijk waar de woorden zijn van Mgr. Plantier 't Gloeide van drift in uw aderen, doch is het bloed van mijnen Zoon niet in u verfrisschend neergezegen als een liemelsche dauw Ge werdt bestookt door uw zinnen, doch was het H. Vleesch van het slachtoffer van de Eucharistie daar niet om uwe begeerlijkheid tot bedaren te brengen en heel uw wezen te vergoddelijken Onze jeugd moet in- en uitwen dig godsdienstig wezen en dat zal ze, indien de ouders zelf het voor beeld geven indien vader zijne christelijke plichten wel vervuld en zijn zonen den weg wijst naar goede vergadering christen zullen onze Meisjes wezen, indien de moe ders diep christen zijn, vrouwen die hen voorgaan in trouw kwijten van hunne plichten, hen wijzen op de gevaren der wereldsche vermaken en der zedelooze kleeding, hun lee ren dat nederigheid en zedigheid de schoonste sieraden zijn die eene jonkheid kunnen tooien God ge negen zullen onze jongelieden zijn indien de familie godsdienstig en die godsdienstige jeugd zal het aan schijn der wereld vernieuwen Mannen, eene prachtige gelegen heid wordt u geboden om uwe kin deren een goed voorbeeld te geven: Zondag 6de Oogst möet ge mêe naar Gent, doe uwe oudere zonen meegaan, God zal 't u loonen Vrouwen wakker uwe mannen aan, ze moeten naar Gent, uwe eehgenooten en uwe zonen indien gij, vrouwen, wilt, zullen er niet duizend, doch twee duizend Aalste- naars naar Gent trekken ter eere van Jezus in het H. Sacrament, Naar Gent Mannenallen naar Gent CARITAS. Eindelijk heeft de Kamer een wet goedgekeurd waarbij liet uitstallen van onzedige prenten, geschriften, het zin gen van gemeene straatliederen en an- lere gorigheden gebreideld worden. Hierna geven wij den tekst van nieu we wet Artikel 883 van het Strafwetboek wordt aangevuld als volgt Met dezelfde straffen wordt ge straft Hij die liederen, schotschriften, ge schriften, beelden of prenten, welke met de goede zeden strijdig zijn, vervaardigt doet vervaardigen, doet invoeren, doet vervoeren, aan een vervoer- of een ver spreidingsagent overhandigt, door eenig publicitcitsmiddel aankondigt orp te wor den verkocht of verspreid Hij die, hetzij door het uitstallen, het verkoopen of het verspreiden van gedrukte of niet gedrukte geschriften, hetzij door elk ander publiciteitsmiddel, het gebruik van eenig middel tot versto ring van zwangerschap aanprijst, in lichtingen verstrekt omtrent de wijze, waarop het wordt verkregen of gebruikt, of de persnonen, die het toepassen, doet kennen met het doel ze aan te bevelen Hij die artsenijstoffen of werktuigen, bijzonder bestemd tot verstoring van zwangerschap of als zoodanig bekend gemaakt, uitstalt, verkoopt, verspreidt, vervaardigt of doet vervaardigen, doet invoeren, doet vervoeren, aan een ver- voer- of een verspreidingsagent over handigt, door eenig publiciteitsmiddel aankondigt Hij die voorwerpen, bijzonder be stemd om zwangerschap te voorkomen, uitstalt of verspreidt ofwel reclame maakt om dm verkoop daarvan te bevor deren Hij die, uit winstbejag, een ander mans driften voldoet door het uitstallen, verkoopen of verspreiden van gedrukte stukken, waarin eenig middel tot voor koming van zwangerschap wordt be kendgemaakt, door het aanprijzen van het gebruik daarvan of door het ver strekken van inlichtingen omtrent de wijze, waarop het wordt verkregen of gebruikt Hij die, met het oog op den handel of op de verspreiding, die 'bij het vorig lid bedoelde geschriften vervaardigt, doet vervaardigen, doet invoeren, doet vervoeren, aan een vervoer- of een ver spreidingsagent overhandigt, door eenig publiciteitsagent overhandigt, door eenig publiciteitsmiddel aankondigt. De Belg die, behalve het bij artikel 7 der wet van 17 April 1878 voorziene ge val, eon bij de artikelen 383#en 384 van het Strafwetboek voorziene' misdrijven buiten het grondgebied van het Rijk pleegt, kan, indien hij in Belgie wordt ontdekt, aldaar vervolgd worden op de aanklacht van den beleedigdeu vreem deling of van dezes familie, ofwel op eene officieelo mededeling, aan de Belgische overheid gedaan door de overheid van het land, waar het misdrijf werd ge pleegd. TEELT DER RAAP Frans. Dag Jan hoe is 't 'beste vriend Ik heb u sedert een paar we ken niet meer gezien Jan. Ja Frans, ik ben al druk be zig geweest aan het hooi. 't weder wil niet goed mee, en ik heb veel last ge had om het droog te krijgen. Frans. 'k Gelooft het goed, 'k heb er ook veel moc-dte mee gehad, maar al- lons 't is geckién, cn dat is genoeg I Jan. 't Is zoo, vriend. Maar a propos Frans, ik zou van de gelegenheid willen gebruik maken om u wat inlichtingen te vragen over de rapen teelt. Ik herinner mij nog de proef die ge over een tiental jaren hebt aangelegd, en die u zulke schoone uitslagen gaf. Frans. Dat was een opbrengst, niet waar Jan Dan had ik het toch gelukt Welnu, beste vriend, wat ik dat jaar ge daan heb, ga ik nu weer herbalen. Ziehier in woorden. Onmiddellijk na het ingoosten van de gerst of de rogge, giet ik op de stoppels ongeveer 3 hecto liters heir per are, en daarna ploeg ik om en voor het zaaien der rapen strooi ik op den omgeploegden akker 100 tot 125 kgr. Zwavelzuur ammoniak, 1-00 tot 125 kgr. Zwavelzure potasch of chloor-- potasch en 250 tot 300 kgr. superfosfaat, en alles wordt zorgvuldig ingeegd. Indien gij die doenwijze volgt Jan, kan ik u verzekeren dat ge oyc-r den uit slag zult tevreden zijn. Jan. Daaraan twijfel^ ik niet. Ik weet dat ge onder dat opzicht een be slagen man zijt. Ten andere meer dan eens heb ik ondervonden dat ik goede uitslagen bekwam met uwe manier van werken na te doen. Maar vindt ge niet Frans dat de soor ten toch ook iets of wat invloed hebben op de opbrengst Frans. Daaraan valt niet. te twij felen, vriend. Op vroege stoppels zaai ik altoos late soorten als die van Norfolk of de lange van den Elzas en op late stoppels passen vroege variëteiten als de Vroege Hollandsche of de Zeswekenraap Zoo is 't Dat zal ik goed onthouden, en ten spoedigste voor eenige van die soorten zorgen. Nogmaals hartelijk dank, beste vriend, voor den kostelijken raad, en stel het goed hoof, en tot later. DIXI. Een draadloos bericht door de Ti mes ontvangen, en geteekend gene raal Bruce hoofd der expeditie die den Everest-berg beklom, meldt dat de laat ste poging om den top te bereiken, in een ware ramp eindigde. De voorwacht was goed op weg, wan neer plotseling groote sneeuwklompen naar beneden gleden. MM. Mallory, Somerville en Crawford, alsook een drager werden omverre ge worpen cn medegesleurd op een afstand van 150 voet zij gelukten er echter in, den dood tc ontkomen. Een tweede groep dragers werd me- degeslingerd in een bergklof van 60 voet. Drie ervan konden gered worden. Zeven anderen werden gedood. De Nationale Bond der Eigenaars van Belgie, heeft aan M. den Voorzitter van den Senaat- een vertoogschrift gezonden, waarin wij het volgende lezen De zesde wet i^i zake huishuur, door de Kamer, beschermster van de Grond wet, in eerste lezing gestemd, op een wijze die eene tergende cn openlijke schen ding van de Grondwet is, verontrust ten zeerste de algemeenheid van de eignaars van huizen des lands, en verplicht ons, namens 200,000 hunner, die ons de ver dediging hunner rechten, onwaardig miskend, toevertrouwd hebben, de krachtigste protestaties uit te drukken. Deze nieuwe wet, inderdaad, in plaats van de bevrediging in de gemoederen te brengen verergert daarentegen den toe stand, en stelt tegelijk den maatschap- pelijken vrede en de ekonomische en financieele toekomst van het land in ge vaar zij leidt rechtstreeks tot het kom- munism. De wet, is plaats van den anor- malen toestand en de krisis te vermin deren, vrelengt ze tot in 1025, om onge twijfeld later te herbeginnen. Gevallen, door de vorige wetten onaan- geroed gelaten, worden thans, zonder ware en erkende noodzakelijkheid, in de wet geschreven, uit kleinzielig en eng kiesbelang. Heeft de socialistische lin kerzijde, in de Kamer, met de verklaring van een harer woorvoerders, den socia- list-kommunist Meysmans niet goedge keurd Dat het doel dezer wet niet is het getal woonsten te vermeerderen, maar enkel der huurder te beschermen tegen de uitbuiting der eigenaars Waarom onder andere, do wet toepasse lijk maken op de handels- en nijverheids gebouwen, waarvan de huurders belang rijke winsten kunnen verwezenlijken, in tegenstelling met Je verliezen en de op offeringen die sinds jaren reeds, en nog voor verscheidene volgende jaren, aan de verhuurders opgelegd worden Het vertoogschrift, eindigt met verzet aan te teekenen tegen den overh'aastigen spoed, waarmede op 't einde van den wetgevende zittijd, en onder den drang van het nakend verlof, de Huishuur wei. afgehaspeld wordt, die nochtans een grondig onderzoek cn eene omstandige bespreking vergt, en mot een vrees uit 'te drukken dat sommige kleine eigenaars, i de miskenning lulnner belangen moede, i tot daden zouden kunnen besluiten, in- gegeven door de wanhoop en den op- i stand. Dit jaar was de inzet van dit aloude gebruik een bewijs van heropleven der Katholieke eensgezindheid. 421 man uit alle kanten van het arrondissement waren opgekomen om in broederlijk sa menzijn hunne eenheid van gedachten hun wil tot zegeactie uit te drukken. Op het gestelde uur nemen plaats aan de eere tafel in de zaal van den Katho lieken burgerskring, Zijne Excellentie Minister' Moyersoen, de Hoog. E. H. De ken Roelandts, Senator en Staatsminis ter de Sadeleer. Volksvertegenwoordigers de Bethune, Van Scliuylenberhg en Van Nieuwenhove vgrders Vincent Dierickx, Flamant', burgemeester van Geeraardsbergen, Alfred Van Geert, Dr. Rubbens en Van der Linden. Deden zich verontschuldigen Behae- ghel, Rollier, Desmet. De eerste die de Heildronken inzette was de Z. E. H. Deken Roelandts. In diep gevoelde en treffende bewoordin gen noodigde hij de aanwezigen uit, hulde te brengen aan Z. Heiligheid den Paus, opvolger van Jesujj-Cliristus, dien hij beurtelings schetste als een man van groot geloof, van wetenschap en diplo matiek beleid. Hij besloot onder luid ap plaus, met- een wenscli van lang leven voor zijne Heiligheid tot Heil der vol keren en tot luister der Kerk. Na een kunstintermezzo, onder de so bere maar knappe leiding van den lieer K. De Mette gaven de Catharinisten eeni ge puike stukken ten boste. Daarna was het woord aan Staatsmi nister de Sadeleer die een heildronk in zette op den Koning, de Koningin en de Koninklijke familie. Het is met waar genoegen, zoo sprak hij, dat ik een lieiKlronk mag instellen op den man die in den nacht van 2den Augustus 1914, de gevoelens van den plecntigen ministerraad vertolkend aan den Kei zer antwoordde, dat de Belgen aan hun ne plichten en aan hunne verbintenis ge trouw blijven en zij de wapens opnemen tot verdediging van hun recht. Deze fiere houding is den Koning immer ge trouw gebleven en zoo er een feest wordt gevierd, worden de dapperheid des Ko- nings en van zijn heldensoldaten her dacht. Gedurende den oorlog heeft de Ko ning alles gedaan, om het lijden der bevolking te verzachten, zoowel voor de zen die streden in de loopgraven, als voor dezen die door opeischingen en mishandelingen in het bezette gebied 'werden gemarteld. Als ridder van plicht blijve hij een voorbeeld. Moge God hem lang bewaren voor het welzijn van ons Vaderland. Ook hare Majesteit de Konin gin mogen wij niet vergeten zij die een voorbeeld was van moed en offervaardig heid en nu nog alle liefdadige werken steunt. Aan haar en de Koninklijke familie onze blijken van hulde en trouw Na deze woorden door machtig applaus onderlijnd werd de Brabangonne door de uitgenoodigden staande aanhoord. Na eene tusschenpoos staat de voorzit ter der Katholieke kiesvereeniging ad- vokaat De Clercq recht en schetst in krachtige en klare bewoordingen de taak der Katholieke Kiesvereeniging. Na de noodzakelijheid dezer samenkomsten to hebben aangetoond ten einde betere voe ling tusschen de Katholieken op poli tiek gebied tot stand te brengen, brengt hij eerst in ontroerde woorden hulde aan de verdwenen reuzenfiguur van staats minister Woeste, voor wie vriend en vijand eerbiedig nederbuigen. Na de laatste woorden van den stervenden staatsman te hebben herhoald stelt hij den afgestorven minister voor, als een voorbeeld van wijsheid, van belangloos heid, van zelfoppoffering en van recht zinnigheid voor alle politiekers. Dezo gelegenheid merkt de toegejuich- de spreker op, mag ik niet laten voorbij gaan zonder hulde te brengen aan Mi nister Moyersoen, die van zijn prilste jeugd, heeft ingezien, in het belang der Katholieke partij, de noodzakelijkheid ,tot het volk te gaan en daarom de taal van het volk te kennen. Hij schetst zijn kiescli en zelfopofferend optreden gedu rende den oorlog. Als volksvertegenwoor diger had hij zich alras een groo.tc plaats in dc Kamer weten te veroveren cn voor al als mousch heeft hij zich groot ge toond en edelmoedig door dit beginsel metterdaad te bevestigen Dat men soms grooter diensten de partij bewijzen kan, door zich tijdelijk terug te trekken, dan koppig vast te houden aan een plaats waarop men recht hoeft Als Senator looft hij zijn wijs cn onaf hankelijk oordeel en zegt, in naam van •hot gansche arrondissement, fier te zijiT zulk een minster aan het land te hebben1, geschonken, die door zijn arbeid enj schranderheid den eerbied en de achting van vriend cn vijand heeft afgedwoiw gen. De welsprekende Voorzitter besluit, met een beroep te doen op de zelfopof fering der Katholieken, ten einde de. Katholieke partij steviger in te richten en niet naar het verleden te schouwen- met droefheid of met gekruiste armen, maar te strijden voor de noodzakelijke (hervormingen die de naastenliefde van ons eischt. (Geestdriftig applaus) Na den voorgestelden heildronk op; Minister, senators en volksvertegen woordigers komt Minister Moyersoen (ovatie) aan het woord In overtuigde bewoordingen dankt hij den Voorzitter; De Clercq en verklaart zich gelukkig over de woorden, die hij als voorzitter der. Kiesvereeniging heeft gesproken en. brengt Ilij met Hem oprechte hulde aan den grooten Staatsman Woeste. Geen sociaal prograirima wil ik hier. ontwikkelen zegt zijne Excellentie, noch over bijzondere vraagstukken uitweiden alleen wil ik een paar indrukken ten 'bes te geven sedert, ik deel maak van de Re geering. Ik heb het gevoelen dat het volk den toestand van ons land niet begrijpt. Hij is onder finantieel oogpunt zeer gevaarlijk. Wij staan voor een af grond. Het financieel beleid heeft da politiek van ons land bemachtigd. Onze openbare schuld bedraagt 35.000.000.000 daarbij komen nog 10 tot 15.000.000.OOQt schadevergoeding die Duitschland zon moeten betalen. Men werpt ons op de bcstuurskosten zijn te hoog. Eliwel geen niiüisterraad gaat voorbij zonder dat ieder nagaat hoe die kosten verminderd. Voor wat mijn departement betreft be dragen de gewone en buitengewone uit gaven 221 millioen waarvan enkel 4,58 0/0 voor bestuurlijke uitgaven, 2,36 O/'O voor het centraal bestuur, 2,22 0/0 voor de buitendiensten maar, 95,92 0/0 zijn uitgaven door de Ktw mers beslist. De besparingen moeten dus vooral uitgaan van dezen die er da grootste oorzaak van zijn. Jammer ge noeg zijn vele gekozenen meer bezield met de zucht voor meedere uitgaven- ten bate der kiespropaganda,dan wel mefc besparingen te beramen ten voordecle van het land. Daarom acht ik het gewetensplicht een ie-, der aan te zetten tot besparing en red ding van ons land. Laat ons liet volk inlichten over den toestand en paaien wij het. niet met beloften die wij niet verwezenlijken kunnen. Gij allen geko zenen in gemeente, provincie, Kamer en Senaat, gij zult mij steunen en het volk inlichten. En gij, aio geen mandaat be kleedt, ondersteunt uwe gekozenen, be reidt nieuwe krachten. ij moeten ons beter inrichten. Eendracht moet ons be- zielen en het arrondissement Aalst, tot welzijn van ons geliefdkoos'd Vaderland, doen heropleven lijk weleer, als voorbeeld van Katholieke actie. Geestdriftige toejuichingen bewijzen: dc instemming der aanwezigen met de woorden van nun hooggewaardeerd en en sympalhieken Minister en Senator.. De Vlaamsche Leeuw dreunt door de zaal. Het woord is aan Petrus Vair SchuilenberghIn een pittigen inzet aan de drukpers weet hij dadelijk de toehoor ders te boeien. Treffend is zijne beeld rijke taal waarin hij het doel en de laak. der drukpers doet uitschijnen. Vooral steunt hij op de verantwoordelijkheid van dezen die gelast zijn niet het volk in te lichten. Namelijk doet hij. onder luidruchtige instemming, een beroep op de drukpers om mede te helpen tot op lossing van het Vlaamsche vvraagstuk* Dit vraagstuk, zegt liij, moeten zal opge lost worden. Met diepe overtuiging ver klaart hij zich echt vaderlander, maar ook echte Vlaming. DaJ deze die twij felen aan de Vaderlandsliefde onzer. Vlamingen, zegt hij, naar den IJzer gaan. Daar zal men hun antwoorden. Wij zijn Belgen cn daarom eischen wij ons recht als vlaming tot ontwikkeling van ons werkende volk Donderende applaus juichen deze kernachtige woorden toe. Van verschillende zijden wordt bij ge- lukgcwcnscht. Ten laatste komt nog aan het woord Volksvertegenwoordiger do Bethune, die een oproep doet tot eendracht in den strijd cn een dankend woord stuurt tot de inrichter van het fca-t, namelijk M. Zcnon De V<<>. tot dc Catharinisten en uitdrukkelijk tot M. K. Dc Motte, alsook aan al de uitgenoodigden, die van alia kanten van liet arrojidi^ment, hieje zija^

De Volksstem | 1922 | | pagina 1