19 Woensdag Juli 1922 CENTRAUSAÏ1E-TUGHD VRIJHEID Gssifsshe storting van 32 mil— lïssn ittarksn goed OonferenSi© van Desi Haa,, lai Jan Ministerraad De verjaring van den slag van Yper AeM-nripirarMag Em OmsrzWë Vondst Ds zaak SSraeke issa vüigtiigleplstter Ministerie ¥8n Spsrwegen Wai New-York dagelijks veribmikt te Sov|@3—Biisland DE YOLESSTE® XXVIII* JAARGANG NUMMER 149 114 A r^TFlT A T~> CENTIEMEN WEKELIJKS 9.59 Uitgever: J. Van Nppfel-Dh Gairot bllclt.lt buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Havas. Adoit MariaaP,13 le Brassel- 8. Pid« la Boarae, Parijs - en 6. Brsam's Building. Londres E.G.* Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.Tel. H. Viucenliua Zon op 4,09onder7,45 Nieuwe Maan den 24 Een bekende en gevierde sociale werker uit Belgie zegde onlangs op "een vergadering van middenstan ders Ik heb aan den lijve onder vonden boe moeilijk het is den mid denstand behoorlijk te vereenigen. Degene die er in gelukt verdien vel 'een standbeeld. De grootste hoeda nigheid die hij moet bezitten om te gelukken is algelieele offervaar digheid eu een onoverwinbaar uit houdingsvermogen. We weten allen, die ons onbaat zuchtig aan de propaganda voor den Middenstand toewijden hoeveel waarheid er in die woorden schuilt. Maar er is nog een hoedanigheid noodig om goede middenstandslei der te zijn, en dat is beslist opko men voor de tucht in de organisatie. De middenstand begrijpt niet dat vereenigingsleven, lijk alle leven, aan sommige wetten moet gehoor zamen, dat alle leven eenheid veron derstelt, en dat die eenheid er niaar komt als alen een zelfde doel ken nen en nastreven. De middenstand is ziek aan vrij heidsroes. Hij denkt dat al zijn wonden zouden genezen indien mep hein gerust zijnen weg liet gaan. Hij kent zijn ziekte niet of liever hij zou zijn ziekte verergeren om te genezen. Dat elke middenstander op zijn eigen alzoo dacht en werkte, 't zou met heel erg verwonderen maar dat ook voormannen en leiders van vereenigingeö aalzoo denken, dat is veel erger. De Rechtsche Kamergroep van den middenstand heeft besloten, in zijn laatste vergadering, dat hij en kel de Christelijke Landsbond van den Middensand als officieel katholiek standorganisme zou er kennen. Die uitspraak en die daad van den Rechtschen Kamergroep is van groot belang en zal voor ge volg' hebben stilaan de nog rondtas tende middenstandsgroepen tot de eenheid te brengen Kon men wel een grooteren dienst bewijzen aan den middenstand en dezes organisatie En toch zijn er groepen en ver- eenigingen in den lande die opstaan tegen zulke beslissing. Zij vinden dat hatelijk en zelfs onbehendig. Maar waarom De Landsbond weet wel dat som mige vereenigingen alleen weerhou den zijn toe te treden omdat ze van hun leden geen of onnoozele bij dra gen hebben gevraagd, waarmee ze de kleine federale bijdrage niet be talen kunnen. Een ander hinderpaal is het recht houden van plaatselijke propagan dabladen, die noodzakelijkerwijs door hun klein getal lezers peper duur kosten en schier al de inkoms ten der vereeniging opslorpen. We zeggen 't nog De Lands bond weet dat en zal natuujlijk zeer graag eiken toestand onder zoeken en de bruggen nooit afsnij den. Maar het is de plicht, de stren ge plicht van den Landsbond te stuwen naar een duidelijke centra lisatie van alle kaliolieke midden standsgroepen in den lande. Die centralisatie moet niet alleen op pa pier bestaan, zij moet werkelijk worden overal. De Landsbond moet ook ijveren om als vredesengel de kleine plaat selijke moeilijkheden tussehen bon den onpartijdig tot een oplossing te brengen, na de beide partijen heb ben aanhoord. Waar een goede wil is, daar is ;een weg. Maar 't kan soms voorvallen dat leiders er belang bij hebben po litiek belang of anderszins om met afzonderlijke groepen te blij ven voortwerken, en dat kan niet worden geduld. Tegenover zulke strevingen moet er beslist worden opgetreden, om dat hier het persoonlijk belang moet onderdoen voor 't algemeen stands- belang van den middenstand. Moest de Christelijke Lands bond hier aarzelend optreden, hij zou den middenstand verraden. Ziedaar het standpunt van den Landsbond. Wie zou het hem dur ven verwijten Het Hoofdbesuur van den Landsbond. Parijs, 17 Juli. De hcrstelcommissie heeft volgende bericht medegedeeld De Duitsche regeering heeft op de door de waarborgcommissie aangeduide banken, de somme van 32.107.397.70 marken goud gestort, de vierde maan- delijksche storting 50 millioen mar ken goud op den vervaldag van 15 Juli volledigende, voorzien door het be sluit der herstelcommissie in dato 21 Maart 1.1. EEN BELANGRIJK SpiïRIJVEN VAN M. LITWINOFF Het nieuwe feit waarvan sprake was heeft zich voorgedaaneen beslisten vorm werd echter nog niet bereikt en men moet de verdere gebeurtenissen af wachten. Heden dus, ten 10 1/2 ure, had de vergadering plaats van de commissies der private eigendommen en der schul den om kennis te nemen van de versla gen hunner respectief lij ke voorzitters, sir Greame en M. Alphand, wanneer in den loop der zitting, M. Patijn, (^voor zitter,. verklaarde dat hij een brief ont ving van M. Litwinoff. De zittingen der commissies werden geschorst en hel bureel der conferentie Vergaderde bij dringendheid. Besloten werd, Litwinoff's brief to la ten drukken en uit te deelen aan al de de afgevaardigden opdat deze hem met alle aandacht zonden kunnen lezen. M. Litwinoff heeft in een schrijven bekend gemaakt dat Rusland naar de konferentie kwam met het vaste voorne men een akkoord te sluiten met de vreemde regeeringen in zooverre de Rus sische waardigheid en belangen dit toe lieten1! Rusland moest de financieele hulp van het buitenland op het voorplan bren gen. Zonder die hulp kan het de vooroor- logsche schulden niet erkennen, noch ingaan op an'der aanspraken. In die voorwaarden heeft Rusland gemeend dat het geene verplichtingen op zich kon ne men die het niet kan uitvoeren. Gedurende heel de konferentie heeft Rusland geen afdoende antwoord gekre gen voor wat betreft het gebruik en den omvang der gevraagde kredieten. De Russische afvaardiging heeft me nigmaal de mogelijkheid aoen inzien een akkoord te treffen met een groot aantal vroegere vreemde eigenaars tot- voldoening der heide partijen, hetgeen zelfs in vele gevallen geschied is. Verder wilnusland de vraag van scha devergoeding onderzoeken maar vraagt ze te verdagen tot na dë toekenning der aangevraagd© kredieten en-tot de be kendmaking van het totaal der gevraag de schadevergoedingdit is volstrekt noodzakelijk om de kwestie op te lo: sen. Een algemeen akkoord tussehen Rus land en de andere staten is bepaald mo gelijk, op voorwaarde dat de niet Russi sche kommissie er van afzie onder vorm van ultimatum de vraag van eigendoms herstel te stellen. De Russische afvaardiging bezield met den wensch do moeilijkheden op te los sen, stelt voor een vergadering te beleg gen der drie niet-Russische sub-commis sies met de leden der Russische om de mogelijkheid eener basis van onderhan delingen te onderzoeken. IN HET LAGERHUIS Londen, '17 Juli. In het Lagerhuis heeft M. Lloyd George als antwoord op verschillende vragen verklaard, dat de Haagsche Conferentie op slechten voet stond cn dat zoo men tenminste op het laatste oogenblik geen vergelijk trof, de Britsche afvaardiging waarschijnlijk einde dezer week zou weerkceren. Verder verklaarde hij ook nog geen nieuwe verklaring te kunnen doen aan gaande den Duitsche wissel, en dat voor wat betreft de betalingen, er geen datum kan vastgesteld worden voor de bijeen komst van den Opperste Raad. Op het departement van Financien werd Maandag namiddag, onder voorzit terschap van M. Theunis, een minister raad gehouden.. Waren daarbij aanwe zig, de heeren Theunis, Jaspar, Van de Vyvere, Neujean, Berry er, Moyersoen, Ruzette en Hubert. De raad heeft zich vooral bezig gehou den met kwesties van buitenlandsch poli- tieken aard, namelijk het vraagstuk der herstellingen en werkzaamheden van de Conferentie van den Haag. Verder hield men zich onledig met administratieve zaken, o. a. het bareraa der salarissen van de ingenieurs van den Staat en 't treffen van maatregelen om te bezuinnigen op de inlasschingen in het Staatsblad Over het geval Daels is in deze verga dering niet gerept geworden. DitTzal behandeld worden in een nicu- wo ministerraad, die Dinsdag, na de Kamerzitting, om 6 uur op het departe ment van Geldwezen zal gehouden wor- den. Reden van dit uitstel is, dat twee mi nisters verplicht waren in den loop der vergadering te vertrékken en dat minis ter Hubert nog nadere inlichtingen wil inwinnen. Den 30 Juli zal een Engeleeh-Bel-«i i - gisclie belonging te Yper plaats heb-1 of Zoo-Brugge (Centr.) terugkoeren er, t -i rlon nlr>7if»rtrpin te Rrno-p-p nemen evcn- uur uit Oostende-Kaai afrijdt met bc-* stemming naar Aalst-Noord (A. 22.44), en Brussel Groenlei (A. 23.26). Reizigers die te Oostende afgestapt zijn, kunnen uit Blankenberghe, Heyst (Koninklijk besluit- betreffende de steenbakkerij). Art. 1. De duur van den werkelij- ken arbeid van het in de steenbakkerij werkzaam personeel mag de bij art. 2 der wet van 14 Juni* 1921 gestelde grenzen overschrijden op 'voorwaarde niet langer te duren dan Honderd en acht- uren per veertien da gen af dan negen uren per dag, van 15 April tot 15 October. Vier cn tachtig u-ren per veoSrtien dagen of dan zeven uren per dag van 16 October tot 14 April. Evenwel om het verlies van arbeids uren wegen slecht- weer te kunnen inwin nen mag de dagelij-ksche arbeidsduur op tien uren worden gebracht, van 15 April tot 15 October, doch de boven per veertien dagen bepaalde maxima dienen gedurende dien termijn nageleefd. Verder artikels bov. tten- bijzonderhe den voor het toepassen dezer bepalingen. ben, ter gelegenheid der verjaring van den derden slag van Yper, die begon den 31 Juli 1917, dus vijf jaar geleden. De Ypres League onder voor zitterschap van maarschalk French, heeft te Londen eene vergadering ge houden. De Ypres League telt dui zenden leden, allen oudsoldaten die te Yper in 't vuur stonden. Reeds lang was zij van gedacht een bezoek te bren gen aan Yper. Maarschalk French, lord Ypres, heeft in de rede die hij hield voor de verga dering te Londen, al de leden aange zet om den 30 Juli samen te komen op de Groote Markt van Yper, de held haftige stede, in de schaduw der pui- nen van die -beroemde Halle Het zal, oegdc hij erbij, een gelegenheid zijn voor de ouders van hen die te Yper sneuvelden samen met de strijdmakkers van de betreurde helden, deze laatsten te verheerlijken en te herdenken. Maarschalk French verklaarde nog dat de Belgische afdeeling -der League gelukkig was geweest te vernemen dat Engelsche soldaten den 30 Juli naar Yper zouden komen. De Belgische regeering zal vertegen woordigd zijn bij de viering van deze verjaring. Praag, 16 Juli. Uit Boedapest wordt het volgende niet onvermakelijke ver haal gemeld Eén oorlogsweduwe, welke het niet breed had, kocht, bij een opkooper van ongeregeld goed een stukje zeep, waar schijnlijk omdat het- daar iets goedkoo per was dan elders, doch wie beschrijft haar verbazing toen zij op een goeden dag bij het wasschen, een echt gouden 20-kronon stukje tussehen de handen hield. Natuurlijk werd een ander stukje zeep bij denzclfden winkelier gekocht, dade lijk doorgesneden en ook hierin werd een gouden muntstuk gevonden. Had de weduwe haar mond kunnen houden misschien was zij thans mil lionaire, zij, het dan in Hongaarsehe kronen, doch ze kon niet zwijgen en ver- lelde haar avontuur aan haar buur vrouw, die dadelijk ook zeep ging koopen bij den bewusten winkelier en inderdaad ook gouden munten vond. Het verhaal werd nu zoo rondverteld dat men in drommen naar den wink© trok, de politie er bij kwam en de voor raad zeep in beslag nam, en wat bleek De partij was als onbestelbaar op het station achtergebleven, het adres van den afzender bleek valsch te zijn, zoodat tot- verkoop in openbaar werd overgegaan In ieder stuk zeep was door smokkelaars een gouden munt verstopt en het moet een hard gelag voor hen geweest zijn om thans uit de dagbladen te vernemen waar hun zending is aangeland, zonder zich te durven aanmelden uit vrees voor de hooge boete, welke op het smokkelen van goud staat. De tweede kamer van het Verbreking; hof voorgezeten door M. den voorzitter Goddyn heeft Maandag morgend, uit spraak gedaan over de vraag tot voorzie ning in verbreking, gedaan door Pater Stracke S.-J. tegen het vonnis van het Assisenhof van Oost-Vlaanderen, dat heeft. De voorziening was gesteund op het feit dat de voorzitter der assisen aan ge tuigen, gehoord uit kracht van zijne vol macht, den eed zou hebben doen afleg gen. M. bet raadslid Gombault heeft het verslag voorgedragen. Op gelijkvormig advies van M. den eersten advokaat-gerieraal Leelercq, hooft Hof de voorziening verworpen. J den pleziertrein te Brugge nemen even zoo kunnen reizigers die te Blanken-* berghe, Heyst of Zeebrugge (Centr.) af gestapt zijn, uit Oostende met den ple ziertrein die uit Nieuwpoort (Bad), uit Adinkerke-Panne, of uit- Yeurne terug komt (zie den plakbrief voor dien trein)' Tussehen twee badplaatsen geschiedt het vervoer op de kosten der reizigers. De prijs der reis heen en terug be* draagt 15 fr. in 2de klas en 10 fr. in 3de klasse. De plaatsbewijzen worden afgegeven van 27 tot 29 Juli, van 17 tot 19 Augus tus en van 31 Augustus tot 2 September,, tussehen 8 en 18 uur, ter statiën Brus- sei-Noord, Brussel (Duqueenoystraat) en Aalst-Noord. Niet meer kaarten worden afgegeven dan er plaatsen beschikbaar zijn. Abonnementskaarten zijn niet geldig.; Een vliegtuig, dat dienst deed tussehen Straatsburg en Parijs en eerstgenoemde stad Zondag namiddag, ten 3 u. 55 ver laten had, is bij Saverne te pletter geval len op den grond. Do loods en vier pas- agiers werden gedood. De loods was do genaamde M. Henri Louis, wouend te Parijs, boulevard du Montparnasse. De vier passagiers, Engel- schéri hadden zioh als volgt voor het ver trek doen inschrijven John Robinson wonend te Halifax; Joseph Donald Ohnsonn en Percy Jack Stevaus van Birmingham. Volgens de eerste inlichtingen, beko men door de plaatselijke overheden van Straatsburg en Saverne, moet het vlieg tuig reeds bij het vertrek, moeilijkheden in de vlucht gehad hebben. Men had bemerkt dat het zeer laag loog en dc motor slecht scheen te wer ken. Bij Saverne was het- nog de hoogte niet ingeschoten en voor de getuigen die niet zonder onrust, zijn vlucht volgden, was het klaarblijken dat de loods vruch teloos poogde het vliegtuig te richten. Plots zag men het zwenken alsof de loods omkeer wilde maken, terug naar Straatsburg, om er herstellingen te doen. Doch toen stuikte het tuig op den vleu gel en plofte ten gronde waar het verbrij zeld werd. Men vond den loods en de vier passagiers dood onder het puin. De lijken werden naar het doodenliuis van Saverne overgebracht. Volgens een angler bericht zou het vliegtuig, 400 meters voor het viel, de helft der schroef verloren hebben. In die voorwaarden moet de loods, laag vlie gend, verrast geweest zijn door 't verbre ken van het evenwicht, verwekt door het verliezen van een deel der schroef. Hij zal dn tijd niet gehad hebben zijn machien te richten om op eéne min of meer geschikte plaats te landen. HET PASSAGIERSVERKEER OP DE LIJN OOSTENDE-DOVER Tijdens de maand Juni 1922 hebben de Staatspaketbooten welke dienst doen tussehen Oostende en Doven* 26.4000 passagiers overgebracht tegen 21,119 in 1921. Tijdens de zes eerste maanden van 1922, werden 108.685 overgebracht ter wijl gedurende het overeenkomend tijd vak van 1921, dit cijfer maar 103.660 beliept en slechts 74.478 in 1914/ BEHEER VAN POSTERIJEN De Luchtpostdienst Kinhassa-Stanley- ville is tot nader bericht geschorst. PLEZIERTREINEN NAAR OOSTEN DE-BLANKENBERGHE-HEYST Een pleziertrein naar de kust wordt ingericht op Zondagen 30 Juli, 20 Au gustus cn 3 September a. s. Deze trein vertrekt te 5. 42 uit Brus sel (Groenlei) over Aalst-Noord (V. 6.19) en Brugge (A. 35) om te 8.10 Oostende- kaai aan te komen. Te Brugge 'kunnen de reizigers te 7.47 uur trein 3007 nemen naar Blan kenberghe of te 8.2 uur trein 3355 naar Zeebruo$Ó (V. 3.27) en Heyst (A. 8.35) Bij den terugkeer vertrek uit Heyst te 2v).13, uit Zeebrugge te 20.21 on uit JPdankcnbcrghe te 20.58 om te Brugge den pleziertrein, te vervoegen, die te 21 Men rilt als men leest wat New-York' in 24 uur binnen speelt 2 1/2 millioen pond brond; 2 millioen lieter melk en 6 millioen eieren. Et wordt per dag 4 1/2 millioen maaL getelefoneerd; 250 paren huwen en 4 a 500 kinderen worden er geboren. Van en naar New-York reizen por etmaal 1 millioen menschen en in de ho tels is het aantal gasten tussehen de 250.000 en de 300.000. Er zijn 15000. hotels, waar van 20 meer dan 20 ver* diepingen hoog. Het grootste hotel Pennsylvania te doorloopen, dag en nacht, zou net een week duim en daarom is het beter om liet- maar niet te doen. UITBREIDING VAN DE ANTI-BOLS-, JÉWISTISCHE BE WEGING Parijs, 17 Juli. De opstand tegen de bolsjewisten neemt een onrustbaren de uitbreiding in dc garnizoenon vani N. O. Oekrame. In zekere streken zij^r - anti-boljewistische sovjets gevormd te; Perm wordt de muiterij geleid door den. gewezen roodgardist Petroff, die dreigt Moskou van de bolsjewisten te zuiveren.- De voornaamste oorzaak van de mis-, tevredenheid ligt in de onmogelijkheid om het leger behoorlijk te voeden. Eik- jaar wordt het rantsoen verminderd en iet grootsch bolsjewistisch ontwerp, om do plaatselijke sovjets tot eere-overheid van de regimenten aan te stellen, met de verplichting die regimenten te voe den, is op een ellendige mislukking uite geloopen. DE ROODE IN OPSTAND TE BATOEM Konstantinopel, 17 Juli. Het Reo- dc leger te Batoem, samengesteld uit in boorlingen, heeft met wapenen, levens- middelen en paarden de kazernen vea; laten en zich in het gebergte terugge trokken, van waaruit het den strijd heeft aangebonden met de sovjet-overheden,, die "een sterke afdeeling troepen op de muiters hebben afgezonden. De opstandelingen heeten zich Groe nen en zouden reeds verscheklcne klei ne garnizoenen bolsjewisten hebben uite gemoord. EEN VERZONNEN SAMENZWERING; St. Petersburg, 17 Juli. Naar uit anti-bolsjewistische bron wordt gemeld,, zou de gewezen «minister baron Frede ricks, een oud ziekelijk man, zijn aange houden, evenals de kolonels Naryschkin en nog een aantal personen. Er zouden bij hen zoogezegde dokumenten gevon den zijn, in verband met een anti-bolje wistische samenzwering. Volgens het bericht zou deze samen zwering echter door de sovj ets-overheid! zelf verzonnen zijn met de bedoeling den. Russischen arbeiders de overtuiging bij; te brengen, dat van monarchistische zij-, de pogingen worden aangewend om het tsarische regime te herstellen. HET PROCES DER SOCIAAL-REVOLUTIONAIREN Berlijn, 17 Juli. De Duitsch^ toonaangevendo personen, onder wit Einstein, hebben, volgens een modedee*. ling in Duitsche bladen, een beroep go» daan op de sovjet-regeering, opdat si} zich in het proces der Sdciaal-revolutio* nairen zou onthouden van alle daden< die dqor de begojj&afd? wereld ate een

De Volksstem | 1922 | | pagina 1